Een stijgende lijn in de natuurexcursies Roofvogels doen het niet goed op Tholen NPV bemiddelt bij contact tussen lotgenoten autisten Van streekroman tot naslagwerk, boeken zijn voor iedereen te leen Toch dagbesteding acht ouderen SVRZ Houte Te weinig mensen voor planologiewerkgroep Landschapswerkgroep valt bijna uit boom Veel heemst en rare orchidee Donderdag 18 maart 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 De planologiewerkgroep van de Natuurvereniging Tholen komt leden tekort. Daardoor wordt volgens voorzitter Henk Vinkeles Melchers noodgedwongen alleen op hoofd lijnen gewerkt. Vinkeles Melchers deed daarom tijdens de ledenvergadering op donderdagavond in Meulvliet een be roep op de aanwezigen om actief op zoek te gaan naar nieuwe leden, met interesse in ruimtelijke ordening. Hagelkanonnen 'Slootje springenin trek bij jeugd De rondleidingen in de Thoolse natuur trekken steeds meer bezoekers. Dat zei Sjak de Koek, coördinator van de gidsenwerkgroep van de Natuurvereniging Tholen. De Nattelaarzentochten over de schorren bij Sint-Anna land trokken vorig jaar in totaal 282 deelnemers. Het jaar ervoor waren dat er nog 198. Vandalisme Wilgen knotten met kettingzaag in Eendenkooi De leden van de landschapswerkgroep van de Natuurver eniging Tholen doen soms bijzondere waarnemingen. Voorzitter Flip van Damme had er een in petto tijdens de ledenvergadering. Van Damme vertelde over de klus in de Eendenkooi in Sint Philipsland, waarvoor de leden van de werkgroep op verzoek van de stichting Zeeuws Landschap werden ingeschakeld. Onderzoek naar het leeghalen van nesten Ook op Tholen komt het vervolgen van roofvogels voor. Leonard Ketting, voorzitter van de vogelwerkgroep, deelde dat mee tijdens de ledenvergadering van de Na tuurvereniging Tholen in Meulvliet. Ketting wilde niet in details treden, omdat het onderzoek naar de praktijken van het leeghalen van nesten, nog niet is afgerond. Muizenstand Grote opkomst op ledenvergadering in kantine Calvijn college De afdeling Tholen van de Nederlandse patiëntenvereni ging (NPV) kan samen met MEE Zeeland bemiddelen om een lotgenotencontact op te richten voor partners of ouders van autisten. Dat bleek donderdagavond op de jaarvergadering van de vereniging in het Calvijn College in Tholen. Volgens dominee C.J. Droger is de behoefte daar aan groot. Autisme lijkt toe te nemen, maar weten schappelijk is dat niet bewezen. Hersteld hervormde gemeente Sint-Annaland begint eigen bieb Catalogus Soepele benadering Meer prikkels Kabel hoogspanning niet over Tholen Bestuur natuurclub blijft voltallig Vogeleilanden in Scherpenissepolder Gemeente deelt kostencliënt draagt hij Verhoogd interieur Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl Vinkeles Melchers: 'Plaatsen windturbines verboden „Dc pickbclasting bij dc werkgroep was ook het voorbije jaar weer hoog. Een uitbreiding van het team zou zeer welkom zijn, om ook wer kelijk alle actuele en aangedragen onderwerpen volledig te kunnen be happen." De planologicwerkgrocp volgt con sequent de stukken van de gemeente Thqlen, met name die van de com missie ruimte. Ook krantenartikelen over relevante onderwerpen worden besproken. Signalen uit de samenle ving kunnen voor de werkgroep ook aanleiding zijn om een standpunt aan de gemeente Tholen kenbaar te maken. In 2009 werden onderwerpen als de windturbines bij Stavenisse en de recreatieve ontwikkelingen rond Sint-Maartensdijk en Scherpenisse aan de orde gesteld. B. en w. van Tholen en initiatiefnemer Zeeuwind hielden volgens Vinkeles Melchers met hun plannen voor dc turbines de door de gemeenteraad vastgestelde limiet van 22,5 megawatt niet in acht, zodat een reactie op zijn plaats was. Inmiddels is het betreffende turbineplan van tafel. Terecht, aldus Vinkeles Melchers. „Dc gemeente heeft de doelstellingen uit 2003 voor windturbines reeds ver over schreden, nog afgezien van die voor Stavenisse waren voorzien. De plaatsing van windturbines in het landschap, bij mooie stukken natuur en nabij bebouwde kommen is ver boden. Dat is vastgelegd in het pro vinciale clusteringsbeleid." Door gebrek aan actieve vrijwilli gers werd door de werkgroep ook te weinig aandacht besteed aan het Delta-overleg, een platform dat zich bezig houdt met de toekomst van de wateren in Zuidwest-Nederland. „Dat is jammer maar onze capaci teit is daarvoor te klein gebleken. Onderwerpen als hagelkanonnen hebben wij ook gevolgd, maar ook hier hadden we meer in actie kun nen komen." Volgens Vinkeles Mel chers moeten de beperkingen in ca paciteit worden geaccepteerd. „Hoe actiever wij worden, hoe meer er te doen blijkt te zijn. We doen onder tussen wat we kunnen. Een extra vrijwilliger zou ons zeer welkom zijn." Dc natuurvereniging had tien toch ten in dc planning staan, waarvan er twee werden afgelast. Via het VVV werden nog eens vijf extra tochten voor groepen geboekt. Volgens De Koek is de excursie vooral populair bij de jeugd tot 12 jaar. „Ze noemen het slootje springen." Dc rondleidingen in de Pluimpot zijn minder in trek. Van de drie tochten werd er een afgelast bij ge brek aan deelnemers. Een tweede tocht trok slechts één geïnteresseer de. De derde tocht trok 11 deelne mers. Boekingen via het VVV zorg de ervoor dat er toch nog 98 deelnemers in totaal konden worden genoteerd. In 2008 waren dat er nog maar 13. Om de interesse aan te wakkeren is besloten om de tochten in het natuurgebied voortaan te clusteren in de tijd dat de orchi deeën bloeien. In de Scherpenisse polder waren 9 tochten gepland, waarvan er vier werden afgelast wegens onvoldoen de belangstelling. De vijf overige excursies trokken 99 deelnemers. In 2008 werden 61 geïnteresseerden geteld, zodat ook hier sprake is van een stijgende lijn. De Koek zei het wel te betreuren dat in de vorig jaar geopende vogelkijkhut in hel gebied sprake is geweest van vandalisme. De fietsexcursies waren vorig jaar minder populair. Vier tochten trok ken samen 24 deelnemers. In 2008 gingen nog 58 mensen op de fiets de Thoolse natuur in. „Het weer blijft hier een belangrijke rol spelen." Ti neke Fopma uit Tholen is toege voegd aan het team dat de excursies leidt. In de Eendenkooi, een rustgebied, zijn de handmatig werkende vrijwil ligers volgens Van Damme op zijn plaats. Geen overlast veroorzaken in een rustgebied, voor dc Thoolse na tuurvereniging is het een vanzelf sprekende zaak. Raar genoeg hoor den ze bij hun entree op de eerste dag het geluid van een kettingzaag. „We vielen bijna van verbazing uit de boom. Een landschapsorganisatie die hoogstwaarschijnlijk in tijdnood zit en het rustgebied met een ket tingzaag te lijf gaat. Vreemd toch?" Het werk in de Eendenkooi hoorde tot de grotere projecten die de land schapswerkgroep vorig jaar uitvoer de. Tot eind februari waren de leden er aan het werk. In maart werd de natuur aan de Geulse Weel onder handen genomen. In november werd dat karwei opnieuw opgepakt. De activiteiten van de werkgroep brengen heel wat geld in het laatje. De contracten met natuurorganisa ties als Stichting Zeeuws Landschap en Staatsbosbeheer leverden vorig jaar ruim 1200 euro op. De roofvogelstand op Tholen en Sint Philipsland stond volgens Ket ting het afgelopen jaar onder druk. „Het gehele eiland is onderzocht en dc resultaten waren duidelijk min der dan andere jaren." De 19 leden tellende vogelwerk- groep stelde vast dat buizerd en to renvalk wel broeden, maar met min der jongen als resultaat. Wel werden meer nesten van buizerd en bruine kiekendief gevonden. Ketting wilde daar geen conclusies aan verbinden. „Ik denk zelf dal dit komt omdat ie dereen beter zijn werkgebied gaat kennen en de kennis die de afgelo pen jaren na een roofvogelcursus is opgedaan, zich terug Iaat zien in het resultaat." Ook de sperwer en boomvalk blij ven volgens Ketting een lastig ver haal. „Maar er zit vooruitgang in, dus we houden moed." De kerkuil deed het ook al niet goed op het eiland. De vogel had last van een lage muizenstand, met alle ge volgen van dien. „Veel minder tot zelfs op vertrouwde plaatsen geen broedgevallen." In tal van natuurge bieden op Tholen werd in het voor jaar het aantal broedvogcls geïnven tariseerd. Ook werden maandelijks vogels geteld, met name langs het Schelde-Rijnkanaal, in de Schakcr- loopolder en de Scherpenissepolder. In de winter wordt hel aantal ganzen geteld. Ook werd meegedaan aan de World Birdwatchday en de zogehe ten Punt Transept Telling. Drukte bij de tafel met artikelen op de ledenvergadering van de NPV in de kantine van het Calvijn college. Voorzitter Chr. Koopman van de schriften besteden aandacht aan de NPV heette iedereen welkom. Hij was onder de indruk van de grote opkomst. Er zaten ongeveer 120 be langstellenden in dc kantine. „Over weldigend. Daar zijn we echt blij mee." Hij las voor uil psalm 139 en ging voor in gebed. Koopman vertelde dat dc belang stelling voor autisme de laatste ja ren enorm is toegenomen. Veel tijd- aangeboren stoornis. Het was ook de reden om dominee Droger uil Vlaardingen uit te nodigen die zich in de materie heeft verdiept en in zijn werk, maar ook privé, te maken heeft met mensen die met de aan doening belast zijn. Hij was ook ge vraagd aanbevelingen te doen hoe het beste met autisme kan worden omgegaan, in gezin, familie en de kerkelijke gemeente. Het onderwerp leeft, zei Droger. „Dat juich ik toe. Wellicht heeft u ook te maken met kinderen en kleinkinderen die het hebben." Vol gens Droger begint het al in de buik van dc moeder. Een weeffoutje. „Af en toe gaat het fout. Soms wordt er een kindje geboren met een autisti sche stoornis." Droger vertelde hoe hij als christe lijk gereformeerde predikant in aan raking kwam met twee autistische catechisanten. En als vader van een zoon die ook een vorm van autisme heeft. Uit zijn betoog bleek dat er vele vormen van autisme bestaan. En dat er al veel over geschreven is. Hij verwees naar verschillende pu blicaties. En op het belang om de stoornis vroeg te onderkennen. Door goede begeleiding thuis en op school kan iemand veel bijleren." De stoornis doordenkt alle aspecten van het menselijk functioneren, zei hij. Bij mannen komt het drie keer zo vaak voor als bij vrouwen. Zes op de 1000 mensen hebben de stoornis. „Autisten nemen de werkelijkheid fragmentarisch waar. Het zijn net puzzelstukjes, dc werkelijkheid is een warboel. Ze zien geen verban den of doen er langer over om dc stukjes bij elkaar te krijgen. Een au tist begrijpt bijvoorbeeld niet wat verdriet is als er iemand is overle den. Communiceren is moeilijk. Een autist neemt zaken vaak letter lijk." En als de stukjes niet bij elkaar pas sen. dan kan dat boosheid veroorza ken. Ze leven in een eigen wereld of ze zijn in een onderwerp erg ge specialiseerd. Droger vertelde over Tijdens de verkoping van de hersteld hervormde gemeente in Sint-Annaland worden de 3000 boeken die dubbel zijn in de collectie voor gemiddeld een euro per stuk aan de man gebracht. Tegelijkertijd met de opening van de bibliotheek in de brede school, heeft dc hersteld hervormde gemeente in Sint-Annaland de deuren opengezet van haar eigen bibliotheek in de Bethelkerk. Het is het resul taat van vier jaar lang boeken verzamelen. Er staat een collectie van 5000 boeken op de eerste verdieping van de kerk. Elke dinsdag kunnen belangstellenden er exemplaren komen lenen. In totaal kreeg de ge meente 8000 boeken. Daarvan werden er onlangs 3000 aangeboden op de verkoping in het verenigingsgebouw. Met de opbrengst van de boe kenverkoop meegerekend, leverde dat netto 1359,82 euro op ten bate van het bouwfonds van de kerk. Het idee van een eigen bibliotheek is ontstaan doordat dc gemeente veel waardevolle boeken kreeg voor de verkopingen. Elly van der Jagt, voorzitter van de activiteitencom- missie, vond het zonde om die boe ken te verkopen. „Ook was er vraag van oudere mensen die veel lezen. Ze zeiden dat ze er bij de gewone bibliotheek doorheen waren." Zo kwamen de gemeenteleden op hel idee om een eigen bibliotheek aan te leggen. De activiteitencommissie van de Bethelkerk, waarin ook Dineke Fa se, Corric van der Klooster en Hans Ketting zitten, organiseert drie keer op een jaar een verkoping ten be hoeve van het bouwfonds. Als men sen daarvoor boeken kwamen inle veren, vroeg Van der Jagt of ze ze ook voor de bibliotheek mocht ge bruiken als het bijzondere boeken betrof. Zo zijn er boeken geschon ken door gemeenteleden, maar zijn er ook boeken elders opgekocht. Van der Jagt, Van der Klooster en Sjaan Baaij bemannen elke dinsdag de bibliotheek. Die is 's middags open van half vier tot half zes en 's avonds van half zeven tot acht uur. „De bibliotheek is voor iedereen toegankelijk, ook voor leden van lecjer andere kerken", zegt Van der Jagt. Mensen kunnen geen abonnee wor den, maar ze kunnen wel een bij drage in de bus doen als ze willen. „Alles gebeurt op vrijwillige basis. We moeten nog even kijken hoe het loopt. Anders kunnen we eventueel ook op andere dagen open gaan." Alle 5000 boeken zijn opgenomen in een papieren catalogus. Die telt 182 pagina's, laat Van der Jagt we ten. Mensen kunnen die kopen. De boeken staat er per genre op alfabet in. „We hebben ouderenromans, jeugdboeken, naslagwerken, ge dichten, verhalen en theologische boeken." De boeken staan op de eerste verdieping van het kerkge bouw. Er is een traplift voor men sen die slecht ter been zijn. „Ze staan drie rijen dik onder de schui ne kap. We zitten wat krap, omdat de ruimte ook voor andere doelein den gebruikt wordt. Maar mensen kunnen via de catalogus aangeven welke boeken ze willen en dan hel pen wij met zoeken", zegt Van der Jagt. De uitleen van boeken worden via een kaartsysteem bijgehouden. Ie mand mag de boeken maximaal een maand in bruikleen hebben. Op dc eerste dag kwamen zo'n acht men sen op de nieuwe bibliotheek af. Van der Jagt vindt het opgehaalde bedrag van dc verkoping veel voor een kleine verkoping. Het komt volgens haar mede door de boek verkoop. Maar er werd voor het eerst ook kibbeling verkocht. „Vo rige keer hadden we erwtensoep." Verder werden er onder meer fruit, bloemen, cadeautjes, speelgoed en textiel aangeboden. Henny Trommel, die zaterdag de boeken verkocht, ontving voor de middagpauze al 160 euro. Ze kos ten een euro per stuk, dus raad maar hoeveel ik er verkocht heb." Ze ver telt dat er veel boeken van haarzelf tussen staan. Dc keuze is ruim, van Don Quichote en De drie muske tiers tot aan streekromans en na slagwerken. Dc boeken zijn vol gens haar ook een trekpleister voor mensen van andere plaatsen. „Een vrouw nam er twintig mee. Ze zei, ik ga van de zomcj" naar dc camping en dan kan ik ze daar achter laten voor andere mensen." een autist die alle verjaardagen van de familie uit het hoofd kent. Soms lijkt het dat er geen contact mogelijk is. Dat maakt het lastig. „Wat te doen als je man of je vrouw autistisch is? Sommigen lijden er onder." Toch zijn er manieren om er goed mee om te gaan, zei de predikant. Door autisten structuur te bieden. Met behulp van pictogrammen bij voorbeeld die voor een dagindeling staan. Dat geeft rust. Een autist houdt van veiligheid, goede sfeer, warmte en voorspelbaarheid. „U moet zich aanpassen aan de autist. Anders gaat het niet. Het kan niet anders, maar heel veel kunnen dat niet. En daar wordt je wel eens een beetje moe van." Van groot belang vindt Droger dat er open over wordt gesproken. „In onze kringen komt er steeds meer aandacht voor. Er is nog veel onbe grip. Ik hoor te veel verhalen in on ze kringen dat er geen rekening mee wordt gehouden." Volgens hem zijn er ook kinderen die niet op bid- en dankdagen naar de kerk gaan 'want kerken doe je alleen op zondag.' „Daar moet je als ambtsdrager reke ning mee houden." Droger pleitte voor een soepele benadering. „Schroom niet om via het Riagg of Elios het beste voor u kind te zoe ken." Na dc pauze beantwoordde Droger negen schriftelijke vragen. Een ervan ging erom of ouders van een kind van 11 jaar, mogelijk autistisch, sek suele voorlichting moeten geven. Droger adviseerde om dat wel te doen. Zelfs eerder en gebruik te ma ken van publicaties op dit terrein. „Steeds toetsen of het goed over komt." Ook was er een vraag over het onbegrip dat ér is bij familie en vrienden is over een kind dat autis tisch is. De predikant hamerde er ook hier weer op om het toch bespreek baar te maken. „Anders krijg je steeds weer dezelfde opmerkingen." Op de vraag van Koopman of het nu meer voorkomt dan vroeger, zei Droger dat het zo lijkt, maar dat dit wetenschappelijk niet bewezen is. Volgens hem kan het ook te maken hebben met de tijd waarin we leven. „Vroeger was het leven gestructu- reerder. Rustiger. Kinderen krijgen nu veel meer prikkels." Bij dc bestuursverkiezingen nam C. Verloop na 12 jaar afscheid. Na vier keer drie periodes. Chr. Koop man, J. Franssen en D. Harmsen waren aftredend en herkiesbaar. Ze werden bij acclamatie herkozen. Droger besloot de avond met het le zen van Petrus 5 en ging voor in ge bed. De aanleg van een hoogspannings- lciding over Tholen is definitief van de baan. Voorzitter Henk Vinkeles Melchers deelde dat donderdag mee aan de leden van de Natuurvereni ging Tholen. De gemeente was in Eri van Damme is dc nieuwe pen ningmeester van dc Natuurvereni ging Tholen. Zij volgt Peter Bijl op die yanwege drukke werkzaamhe den tussentijds aftrad. De nieuwe functie betekent voor Van Damme dal zij niet langer beschikbaar is voor het clubblad van de natuurver eniging. Haar taken in de redactie worden waargenomen door Sjak de Koek en Leonard Ketting. Bijl werd voor zijn jarenlange inzet bedankt door voorzitter Henk Vinkeles Mel chers en kreeg een cadeaubon. Se cretaris De Koek werd bij acclama tie herkozen. Ook voorzitter Wijnand Lammcrs van de planten- werkgroep werd herbenoemd. Voor zitter Vinkeles Melchers was blij dat het bestuur voltallig' bleef. Toch zei hij donderdagavond in Meulvliet te hopen op uitbreiding. „We zitten niet in nood. Maar hel is altijd goed om verjonging en vernieuwing te hebben." Voor de plantenwerkgroep van de Natuurvereniging Tholen was 2009 een jaar met mooie waarnemingen. Op het schor tegenover de vlucht- haven in Tholen werden diverse groepen orchideeën gezien, waar onder een soort dat volgens voor zitter Wijnand Lammers niet op naam te krijgen is. De soort houdt in het midden tussen bosorchis en rietorchis. Op platen nabij de Oes- terdam werden soorten als brede orchis en vleeskleurige orchis ge noteerd. Heemst, een stokroosach tige plant, doet het op Tholen ook zeer goed. „Onze gemeente blijkt echt enorme hoeveelheden heemst te verbergen. Tholen blijkt voor de ze soort een van de belangrijkste gebieden van heel Nederland te zijn." Heemst had het afgelopen jaar de bijzondere aandacht van de werk groep. In het kader van een provin ciaal onderzoek naar de versprei ding van de plant, kamden de leden het eiland af. GPS-apparaat, foto toestel, blocnote en kaarten waren bij dit karwei onmisbare attributen. De klus werd uitgevoerd in de bloeitijd van de plant. In februari en maart trokken de le den vaak het stadje Tholen in, waar bij het onderzoek zich met name richtte op mossen. Vanaf april kwa men de hogere planten in beeld. Ook excursies buiten het eiland stonden op het programma. Onder andere het Halsters en Gasteis Laag, de Oisterwijkse Vennen en de dui nen van Oostvoorne werden be zocht. beeld als alternatief traject voor een leiding vanuit het Sloegcbied naar Midden- en Oost-Brabanl. Op dit moment loopt die leiding over Zuid- Bevcland, de Markiezaatskade en langs Lepelstraat. Volgens Vinkeles Melchers vormt dc beschermde sta tus van het Nationaal Park Ooster- schelde een sta-in-de-weg. Aan de zuidkust van Tholen wor den door Staatsbosbeheer nog dit jaar diverse vogeleilanden versterkt en zo nodig uitgebreid. Dc eilanden moeten bescherming bieden aan met name kust- en pioniersvogels. Hun broedgebieden worden be dreigd door allerlei rovers, zoals ratten, bunzings en vossen. Dc vo gelwerkgroep van de Natuurvereni ging Tholen heeft het probleem on langs aan de orde gesteld. De eilanden worden in eerste instantie aangelegd in dc Scherpenisse pol der. Volgens boswachter Dirk Fluijt van Staatsbosbeheer regio Zuid wordt het karwei nog dit najaar uit gevoerd. Voor acht ouderen die niet meer in aanmerking konten voor een AYVBZ-dagverzorging is een speciale regeling getroffen. Ouderen kun nen daardoor toch deelnemen aan de dagbesteding. Dat blijkt uit het antwoord van b. en w. op een vraag van de Christenunie. Die wilde weten om hoeveel oude ren het in de verzorgingshuizen gaat. En of er een alternatief voor is gevonden. Oorzaak is dat de er vo rig jaar bezuinigd is op de AWBZ. Vanaf januari wordt duidelijk wat de gevolgen van het nieuwe beleid is. De CU vindt dat ouderen er de dupe van zijn. Te meer omdat de hierdoor het zelfstandig wonen van ouderen onder druk komt te staan. De fractie wijst er op dat er wel geld»is voor het zoeken van alterna tieven. Uit het antwoord van b. en w. blijkt dat er op in de zorgcentra SVRZ en De Schutse 1 januari 23 ouderen waren die niet aan de dagbesteding mee konden doen. Nadat alle situ aties zijn beoordeeld bleven er acht ouderen over waar geen oplossing voor kon worden gevonden. Ook MEE Zeeland niet. Wel is er samen met SVRZ een oplossing bedacht (alle ouderen zijn afkomstig van de SVRZ). De gemeente deelt de kos ten van de dagbesteding met de SVRZ en dc cliënt door een eigen bijdrage te vragen. Dat is vijf euro per dagdeel. De rest, (27,36 euro per dagdeel) wordt betaald door de SVRZ en de gemeente, voor ieder de helft. Kan een oudere de eigen bijdrage niet betalen, dan is er via de bijzondere bijstand een mouw aan te passen mits voldaan wordt aan de eisen uit de regelgeving op dit gebied. Eventuele nieuwe gevallen kunnen er echter geen gebruik van maken. Voor hen moet via de wet maat schappelijke ondersteuning een op lossing worden gevonden. Op de vraag hoeveel geld de ge meente van het rijk heeft ontvan gen voor oplossingen antwoorden b. en w. dat de uitkering voor de WMO extra is verhoogd als com pensatie voor dc AWBZ-maatregel. Die steeg van 67.517 euro naar 2.143.048 euro. Daarnaast ont vangt de gemeente als 'nadeelge meente WMO' voor 2010 eenma lig compensatie van 252.318 euro. Die wijziging is verwerkt in de be groting 2010. De kosten van de ge meentelijke bijdrage aan dagbeste ding voor acht ouderen worden geraamd op 21.340,80 euro. ar a Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 4