Vitamientjes! impuls Thoolse binnenstad Eerste vrouwelijke voorzitter 50-jarige speeltuin Vrij en Blij Kleine afwijkingen eerder zichtbaar door nieuwe digitale apparatuur 'Niet alleen kijken naar taal en rekenen' Geen extra boogkassen Ermina de Rooij (27) leidt bloeiende vereniging Rechtbank mist rapport TBS Centrale inkoop van strooizout Gele gevel in Vossemeer mag niet Donderdag 18 maart 2010 Inge Boxhoorn opent versmarkt Kerkstraat Inge Boxhoorn uit Tholen gaat de nieuwe versmarkt Vi tamientjes! in de Kerkstraat uitbaten. De groenten- en fruitwinkel opent naar verwachting eind mei haar deu ren, in het pand waar nu nog de klokkenwinkel van Mar den Bogert is gevestigd. Boxhoorn is werkzaam als afde lingshoofd bij Roompot Vakanties in Kamperland en geeft die zekerheid op om als onderneemster aan de slag te gaan. EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Ander stadje Geen subsidie voor Oranjeroute smalstad De 27-jarige Ermina de Rooij-den Engelsman is voorzit ter geworden van speeltuinvereniging Vrij en Blij uit Sint-Annaland. Voor het eerst in de vijftigjarige geschie denis van de 790 leden tellende speeltuin staat daarmee een jonge moeder aan het roer. Tot nu toe waren er altijd opa's voorzitter. Snoepwinkeltje Meer zitruimte Niemand wil ziek worden en zeker geen kanker krijgen. Daarom kan het bevolkingsonderzoek voor borstkanker op veel medewerking rekenen. De verwachting is dat 82,8 procent van de 3386 opgeroepen Thoolse vrouwen zich in de mobiele ruimte laat onderzoeken op de aanwe zigheid van borstkanker. De splinternieuwe bus van het Bevolkingsonderzoek Zuid-West staat tot eind april op het parkeerterrein aan de Zoekweg in Tholen. Het be zoek aan de bus is voor veel vrouwen spannend. Sommi gen komen er voor het eerst, anderen voor de zoveelste keer. Vanaf hun 50ste tot en met hun 75ste levensjaar worden vrouwen elke twee jaar uitgenodigd voor het on derzoek. Radiologen Vaste hoge opkomst Thoolse vrouwen bij bevolkingsonderzoek borstkanker Mannen f Hol van de leeuw Marktaandeel Meidoorn belet zicht op weg Lood gestolen Diavoorstelling Klok heeft bedankt Grotere garage Langeweg Bestel-/Bedrijfsauto's Verhuur De jonge Thoolse noemt de wen ding in haar loopbaan een uitda ging. Volgens haar voorziet Vita mientjes! straks in een behoefte. „In december is er een straatenquête ge houden, waaruit blijkt dat de inwo ners van Tholen enthousiast zijn over het idee dat er een groenten- en fruitwinkel in het centrum komt. Ik wil ook producten gaan verkopen die op dit moment niet verkrijgbaar zijn in Tholen. Het is een impuls die de binnenstad zeker kan gebrui ken." Hoewel Boxhoorn een toeristische opleiding heeft gevolgd, zijn detail handel en horeca haar niet vreemd. Tijdens haar opleiding werkte ze onder andere in het Snoeperijtje in Tholen, in cafetaria de Smulhoek en bij Hotel Zeeland. De positieve er varingen van destijds vormen mede de inspiratie om met Vitamientjes! te beginnen. „Vooral in de keuken staan en werken met versproducten vond ik ontzettend leuk. Bezig zijn met recepten en je klanten een goe de kwaliteit bieden, dat heeft me al tijd getrokken." Na het afronden van haar opleiding heeft Boxhoorn een halfjaar in Spanje gewerkt en ze woonde een tijd in Roosendaal. Later keerde ze terug in Tholen. Ze trof er een ander stadje aan. „Er is een hoop veran derd. Er zijn niet veel voorzieningen meer. Vitamientjes! biedt de inwo ners van de binnenstad weer de mo gelijkheid om te voet boodschappen te doen. Maar natuurlijk mik ik met mijn assortiment straks ook op klanten uit de andere delen van Tholen." De strafzaak tegen een 31-jarige verdachte uit Sint-Maartensdijk kon donderdag in Middelburg geen doorgang vinden. De recht bank beschikt namelijk nog (steeds) niet over het rapport tbs met voorwaarden, dat door de ge dragsdeskundigen werd geadvi seerd. Reden om de zaak voor on bepaalde tijd aan te houden. De man wordt ervan verdacht vorig jaar 25 augustus zijn stiefvader met een houten steel van een bijl te hebben bewerkt. Het slachtoffer liep daarbij botbreuken op in zijn rechterhand, in zijn ribbenkast, en een beschadigde nier. Het was niet de eerste keer dat de man zijn stiefvader mishandelde. Ook zou hij vernielingen hebben aange richt. De man zit nu een half jaar in voorarrest. Het rapport met de voorwaarden moet geïndiceerd worden door een overkoepelende landelijke forensi sche instelling. De provincie Zeeland heeft zowel aan Veere als aan Vlissingen elk 1000 euro stimulcringssubsidie gegeven in verband met de deelname aan de Oranjcroute. Sint-Maartensdijk is daar opvallend genoeg niet bij. Eerder was er sprake van dat de smalstad alsnog zou meedoen aan de Oranjeroute, maar bij deze subsi dietoekenning hebben gedeputeerde staten Sint-Maartensdijk niet in beeld. De maximale oppervlakte voor nieuwe boogkassen wordt niet verruimd van 1 naar 2 hectare. De gemeente Tholen had daarom gevraagd in een reactie op de ontwerp provinciale ruimtelijke verordening Zeeland en dan met name het onderdeel concentratie agrarische bebouwing. Volgens gedeputeerde staten is de 1 ha een rechtstreeks gevolg van het Omgevingsplan Zeeland. „Zoals in de toelichting is aangegeven, vormt de verordening zoveel mogelijk een beleids- neutrale vertaling van het Omgevingsplan. Er zijn geen dringende redenen aanwezig het beleid nu aan te passen", aldus het provinciaal bestuur. De lange winter gaf de nodige problemen in verband met het tekort aan strooizout. De provincie Zeeland neemt het initiatief om samen met de Zeeuwse gemeenten, waterschappen, Westerscheldetunnel en Zeeland Seaports vanaf 2011 gezamenlijk dooimiddelen te kopen. Ook de gemeente Tholen is gevraagd of er belangstelling is voor een bijeenkomst in april om het voorstel te bespreken. Ermina de Rooij-den Engelsmanhier met zoon Lars, wil als eerste vrouwelijke voorzitter van de vijftigjarige speeltuinvereniging Vrij en Blij in Sint-Annaland meer bekendheid gaan geven aan deze jeugdvoorziening. Arie Rijnberg, Leen Hage en Bert van 't Hof hebben er met de andere bestuursleden en vrijwilligers de af gelopen vijftig jaar een bloeiende vereniging van gemaakt, die 18 sep tember het gouden jubileum gaat vieren. Na het terugtreden van Bert van 't Hof op de vorige ledenverga dering was het de bedoeling dat penningmeester Anton Geluk voor zitter zou worden. Maar bij nader inzien bleek die combinatie van twee bestuursfuncties toch teveel van het goede. Geluk bleef penning meester en de nieuwe secretaris Er mina de Rooij (ruim twee jaar be stuurlid) was bereid het voorzitterschap op zich te nemen. Ellis Hoek nam het secretariaat van haar over. Die functiewijzigingen werden woensdagavond door de le denvergadering in de Wellevacte goedgekeurd. Ermina de Rooij, moeder van Lars (2) en Stan 1en daarnaast drie da gen per week inkoper bij ingeni eursbureau Haskoning in Dor drecht. wil de Sint-Annalandse speeltuin meer bekendheid gaan ge ven. „Wc hebben een jong bestuur en we zijn allemaal enthousiast om in het jubileumjaar extra aandacht aan Vrij en Blij te geven." De nieuwe voorzitter keek terug op een goed verenigingsjaar met veel kinderen in de speeltuin op de hoek van de Schoolstraat en Klooster straat. Naast de kinderen van de 790 leden kwamen er nog 755 be talende bezoekers, plus nog drie scholen met 141 kinderen. Er had den nog meer basisscholen gereser veerd, maar die belden af omdat het op de desbetreffende dag re gende. Kinderopvang Toerdeloo, pas verhuisd van het jeugdhonk in de Weilevaete naar de nieuwe ba sisscholen, bezocht vorig jaar met 100 kinderen de Sint-Annalandse speeltuin en wil dat ook in 2010 voortzetten. Het winkeltje met snoep en ijs, be heerd door San van Poortvliet, had gretig aftrek. Financieel bezorgde het Vrij en Blij nog een plus van 1536,35 euro en dat zorgde ervoor dat 2009 volgens de oude boek- houdmethode. nog in de plus ein digde. Volgens de nieuwe boek- houdmethode met afschrijvingen op het gebouw, de bestrating en de speeltoestellen, was er echter een tekort van bijna 4400 euro. De con tributie is de grootste inkomsten- post met bijna 6500 euro, gevolgd door de winkelverkoop met 3745 euro en de gcmccntesubsidie van 1899 euro. Aan de uitgavenkant vormen de winkclinkoop, bestuurs- kosten, verzekeringen, straalspeel- dag en onderhoud toestellen de voornaamste kosten. Vanwege het tekort aan zitruimte - bij mooi weer komen ook. ouders en grootouders met hun (klein)kinderen mee - werd een nieuwe bank in dc speeltuin geplaatst. Verder zijn de zitjes van de waag vernieuwd en ko mend voorjaar volgen nog de vloer platen van de carrousel. Alle toestel len zijn weer goedgekeurd bij de tweejaarlijkse keuring. De kinderspeeldag in 2009 was - met o.a. gratis poffertjes - een hele mooie dag, vertelde de nieuwe voorzitter en dat grote succes wil Vrij en Blij zaterdag 18 september tijdens de viering van het gouden jubileum gaan evenenaren. „We zijn hard bezig om het programma op poten te zetten. Ons bestuur streeft ernaar om de speeltuin zo aantrek kelijk mogelijk te maken." De contributie van de speeltuinver eniging blijft gehandhaafd op 9 euro per jaar. De financiële commissie, bestaande uit Rein Saarloos en Lau van 't Hof, keurde de rekening 2009 goed. De voorzitter bedankte dc vrijwilligers voor hun inzet en zij toonden zich bereid om ook dit jaar weer toezicht te houden. Voorzitter Ermina de Rooij gaat zelf ook toe zicht houden op donderdagmiddag, in plaats van Bert van 't Hof die hierdoor een dagje vrij krijgt. Marja Maas en Corry Goedhart uit Sint-Philipsland komen opgelucht de trap van de bus afgelopen. Zij hebben het onderzoek net achter de rug. Ze weten nog niets, want de uitslag laat nog ruim een week op zich wachten. „Maximaal tien werkdagen", zegt voorlichtster Kristel Witvliet van het Bevol kingsonderzoek Zuid-West. Maar Goedhart heeft goede moed. „Ik heb al op mijn dertigste aan een proef voor jonge vrouwen meegedaan. Dal was toen ik nog in Zwijndrecht woonde." Ze vindt het belangrijk dat er onderzoek naar borstkanker wordt gedaan. Ze is blij dat ze er zelf niet mee te maken heeft gehad. De 61-jarige Maas heeft zolang ze meedoet ook alleen nog maar goed nieuws ge kregen. Maar een vriendin van haar is wel aan de ziekte overle den. „Dat heeft mij zo aangegre pen. Ze ging in juni op controle en is in november overleden. Het was een schoolvriendin. We trokken veel met elkaar op." In de wachtruimte in de bus zitten de vrouwen redelijk knus naast el kaar hun beurt af te wachten. De mcesten kennen elkaar, omdat de vrouwen op postcode worden op geroepen. Daarom wordt er veel gepraat. Niet over kanker, maar over ditjes en datjes. Ria Kunst (64) zit ook te wachten. Ze is gevraagd wat eerder te ko men, omdat er wat uitvallers wa ren. Het is voor haar een routine- onderzoek, ze heeft nooit eerder problemen gehad en daarom vindt ze het niet spannend. „Een paar jaar geleden schrok ik wel even. Toen had ik dc uitslag al binnen twee weken terug, terwijl het nor maal gesproken langer duurde. Maar gelukkig was alles goed." Ze zou deze keer weer kunnen schrik ken, omdat de brief met de uitslag tegenwoordig eerder op de mat valt. De bus voor het onderzoek is com pleet nieuw en voorzien van nieu we apparatuur. De röntgenopna- mes zijn nu digitaal in plaats van analoog. Daardoor kan volgens Witvliet een afwijking eerder wor den opgemerkt. „Er kan nu beter op de foto's worden ingezoomd. Een bepaald vlak kan worden uit vergroot op het scherm, waardoor kleine afwijkingen eerder gezien worden. De foto's zijn dus direct klaar, maar op de uitslag moet nog even gewacht worden. Dat komt doordat er eerst nog twee radiolo gen naar moeten kijken. De foto's van het Thoolse onderzoek wor den doorgestuurd naar radiologen in Goes. Het bevolkingsonderzoek borst kanker wordt door de overheid be taald. Er is voor gekozen om vrou wen vanaf 50 jaar om de twee jaar te onderzoeken, omdat bij die groep borstkanker het meeste voorkomt. Met het onderzoek kan borstkanker eerder ontdekt wor den, waardoor er minder vrouwen aan de ziekte komen te overlijden. Volgens cijfers van het bevol kingsonderzoek sterven er elk jaar 700 vrouwen minder aan borst kanker vanwege hel onderzoek. Ongeveer vijf op de 1000 onder zochte vrouwen blijken borstkan ker te hebben. Het onderzoek is niet waterdicht. Het kan voorko- men dat vrouwen tóch borstkanker blijken te hebben, terwijl het bij het onderzoek niet is ontdekt. Daarom worden vrouwen geadvi seerd om bij klachten niet het on derzoek af te wachten, maar naar de dokter te gaan. De organisatie bij het bevolkings onderzoek is strak. Elke minuut wordt benut om zoveel mogelijk vrouwen te kunnen onderzoeken. Vrouwen krijgen een datum en tijdstip toegewezen, of moeten een afspraak maken. „Dc laborant Saar Reijngoudt uit Sint Philipsland (links) en Gea Anthonisse uit Scherpenisse wachten op hun onderzoek. „Het zitten wachten is altijd spannend. Gelukkig komt borstkanker niet voor in mijn familie." krijgt per dag een lijst met gege vens van de opgeroepen vrou wen", legt Witvliet uit. Alles in dc bus gebeurt achter gesloten deu ren. Voorin kan niemand zien wat er achterin de busunit gebeurt. Deelnemers komen binnen en melden zich aan de balie. Als ze aan de beurt zijn, kunnen ze door lopen naar één van de kleedka mers, anders kunnen ze wachten op één van de stoelen. De mede werkster geeft aan haar collega in dc röntgenruimte door wie in wel ke kleedkamer zit: één, twee of drie. De vrouwen moeten hun bo venlijf ontbloten. In de controle kamer maakt de laborant röntgen foto's van dc borsten, een mam mografie. Daarvoor moeten de vrouwen hun borsten op een plaat leggen. Daarbovenop wordt een andere plaat gelegd om de borsten samen te drukken voor de foto. Dal is nodig om het borstweefsel te spreiden. Het samendrukken van de borsten kan pijnlijk zijn. Ook kan het bij kleinere borsten lastiger zijn om een mammografie te maken. „Maar het lukt altijd, ook bij man nen", laat Witvliet weten. Want mannen kunnen ook borstkanker krijgen. Zij worden niet opgeroe pen voor het bevolkingsonder zoek, omdat de ziekte bij hen veel minder voorkomt. Witvliet laat weten dat er platen van verschil lende grootte zijn, afhankelijk van de maat van de borsten. De opkomst van vrouwen die zich laten onderzoeken voor borstkan ker is hoog in Tholen, meent Wit vliet. Het landelijke opkomstcijfer zit rond dc 80 procent. Twee jaar geleden gaf 82,8 procent van de Thoolse vrouwen gehoor aan de oproep. De onderzoekers ver wachten dit jaar een gelijk percen tage in de onderzoeksruimte. Waar die overige zeventien procent dan blijft? Witvliet vertelt dat sommi ge vrouwen al onder behandeling zijn bij een arts. Zij hoeven niet mee te doen aan hét bevolkingson derzoek. „Maar er zijn ook vrou wen die niet willen komen. Ze ge ven als reden op dat ze bang zijn voor de straling, geen klachten hebben, of dat ze principiële be zwaren hebben." VERVOLG VAN CITO Dc toets wordt ondertussen volgens hem steeds meer gevreesd door scholen en ouders. „Scholen sidde ren voor dc toets omdat die hun sta tus kan maken of breken. Ouders zien dc toets met angst tegemoet, omdat een slechte dag van hun kind het verschil kan maken tussen gym nasiumadvies en vmbo-advies." Van der Kooij pleitte voor een individu ele weging van de toetsresultaten en dc capaciteit van de leerling die meer recht doet aan de leerling. Voorzitter Theo Nelen van de Octho zei niet over zwakke leerlingen te willen spreken. Volgens hem moet het systeem zich aanpassen aan de leerlingen. Hij had ook kritiek op de inspectie. „Een inspecteur geeft een subjectieve beoordeling. Dat is de zwakte van het systeem. Wie is de inspecteur van dc inspecteur." Nelen had het Canadese onderwijssysteem bestudeerd waar geen inspectie is. „Fantastisch." Volgens Nelen hoeven kinderen niet later een keuze te ma ken maar heeft de geringere slagings- kans in het onderwijs te maken met dc sociaaleconomische achterstand van de ouders. „We zijn gebaat met een schakelklas aan het eind van de basisschool of een voetklas aan het begin van het voortgezet onderwijs." Volgens hem zit het euvel in het on derwijs zelf. „Er wordt te veel met onderwijsdoelen gewerkt en niet met onderwijspsychologie." Voorzit ter Rob Franken van de raad van be stuur van ROC West-Brabant betoog de dat 80 procent van het onderwijs op taal is gebaseerd, 'terwijl maar 20 procent van de mensheid talig is'. „Als dat waar is, dan benutten we de talenten onvoldoende." Volgens Fran-N ken moeten kinderen niet alleen op taal en rekenen beoordeeld worden. Inspecteur Rutger Meijer van de on derwijsinspectie zuid mocht in het hol van de leeuw zijn visie geven. Hij is directeur toezicht primair on derwijs zuid. Meijer onderkende dat de inspectie vooral naar taal en re*, kenen kijkt, maar niet alleen. En dat de druk van de inspectie wel mee valt. „We kijken naar de resultaten over driejaar. Als ze er onder zitten, zeggen we daar wat van. Dat gaat om tien procent van de basisscho len. Heel veel basisscholen hebben ons niet gezien. Dc meeste scholen hebben goede opbrengsten." Vol gens Meijer is het niet zo gek dat de inspectie naar taal en rekenen kijkt, omdat 50 procent van de tijd op de basisschool er aan besteed wordt." Het gaat er de inspectie niet om, het toekomstig schoolsucces van een leerling te bevorderen. „We zoeken naar methoden om ongeoorloofde praktijken aan te pakken. U verdient een eerlijk oordeel." Meijer vond niet dat het onderwijs zonder in spectie kan. „We zijn sinds ander half jaar transparant. Er is veel con trole mogelijk op de inspecteur. We doen het helemaal zo slecht niet. En we passen ook altijd hoor en weder hoor toe. Onderwijzers kunnen niet werken zonder toezicht. Er is con trole nodig op het effect van hun werk. Het interne toezicht zou beter kunnen. Rijksinspectie is nodig zo lang er bij tien procent van de basis scholen zwakke of zeer zwakke zijn en besturen het niet hebben zien aankomen." Vorig jaar bestond het vmbo tien jaar. Het was een samengaan van voorbereidend beroepsonderwijs en mavo. Bedoeld om de teloorgang van het praktijkonderwijs tegen te gaan en beter aan te sluiten op het bedrijfsleven. Dat is echter niet ge lukt, betoogde Jos van der Waal, buitengewoon lector aan de Hoge school Amsterdam. Er blijken steeds minder leerlingen naar het vmbo te gaan. In het jargon heel hel dat het marktaandeel daalt. Ook schooluitval baart zorgen. De bewoner van het pand aan de Molenweg 2 moet de gevel een andere kleur geven. De smaak van de bewoner aan de Molenweg 2 in Oud-Vossemeer is niet dezelfde als die van de Thoolse welstandscommissie en het gemeentebe stuur. Een ambtenaar van woningtoezicht vroeg om advies van de wel stand na het zien van de felgeel geverfde gevel van de woning. De wel standscommissie is toen zelf een kijkje wezen nemen. De leden vonden de kleur te fel. De kwestie is voorgelegd aan het college van burgemees ter en wethouders. Dat heeft besloten tot het over schilderen van de ge vel. Indien de bewoner dit niet doet binnen de voorstelde termijn, moet die een geldbedrag betalen. De dwangsom bedraagt 750 euro per maand met een maximum van 4500 euro. VERVOLG VAN PAGINA 2 Een meidoornhaag aan de Paasdijk- weg zou een meter vanaf de weg moeten worden ingekort om de ver- keersonveilige situatie bij huisnum mer 7 op te heffen. Veilig Verkeer Nederland (VVN) heeft een mel ding ontvangen van de bewoners van dat pand. Zij ondervinden hin der van dc haag bij het verlaten van hun oprit. De heg is haaks op de weg geplant. VVN erkent dat de si tuatie onveilig is en adviseert een meter van de heg te verwijderen. Het college van burgemeester en wethouders heeft kennisgenomen van het rapport van VVN. Er is be sloten eerst de betrokkenen te infor meren. Bij de hcngelsportzaak van Peter van der Sterren is vorige week woensdag avond tussen zes en negen uur lood gestolen. Het gaat volgens Van der Sterren om een grote partij met een verkoopwaarde van ongeveer 1300 euro. Het betreft dik bladlood dat met een slijptol in stukken is gesneden. De heemkundekring Philippuslandt laat dinsdagavond na haar jaarver gadering dia's zien over de geschie denis van Sint Philipsland en Anna Jacobapolder. Jan Kempeneers ver zorgt daarbij een lezing. Belangstel lenden kunnen terecht in het vereni gingsgebouw van de hervormde gemeente aan de Schoolstraat. De vergadering begint om half acht. Dominee T. Klok te Urk heelt be ll 1 dankt voor het beroep dat dc Oud Gereformeerde Gemeente in Neder land op herq had uitgebracht. Aan de Langeweg 62 wil J. Nell zijn garage/berging vergroten. De wel standscommissie had daar geen moeite mee. Voor dc uitbreiding wordt onder meer gebruik gemaakt van betonpanclcn met siergrind. Nieuw en gebruikt alle merken. Ook voor onderhoud en reparatie. luxe-, bedrijfswagens en personenbussen. Bovag autobedrijf NIEMANTSVERDRIET Poortvliet, tel. 0166-612680 Advertentie I.M. Uitbreiden huis Sluisweg Het vergroten van de woning aan de Sluisweg 14 kan het beste gebeuren door de nok te verhogen. Dat vond de welstandscommissie toen be woonster E. Silvius het plan voor de uitbreiding van dc woning kwam toelichten. Op de tekening was aan de woning een stuk aan de achterzij de te zien. Voorzitter M. Onrust van de commissie beschreef het als een doos en noemde het 'een beetje wild.' Punt is dat de goothoogte op 4 meter moet blijven. Om een extra kamér te maken, moet er een stuk aan worden gebouwd. De commis sie stelde voor om de uitbreiding te realiseren door de nok anderhalve meter te verhogen en aan de achter zijde een dakkapel te maken. Voor gesteld werd om het samen met dc buren te doen en een degelijke bouwkundige tekening te laten ma ken.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 2