BABYBOOM Nieuw college met vier mannen uit onderwijs en de ambtenarij P =m wint halve finale voorlees wedstrijd Vincent van Dienst van Ter Tolne Mariska van Deelen (CU) nog niet toe aan de raad Lintje Bout bij afscheid van de gemeenteraad Voordeel tot 5.450,- bij Bal Peter Hoek, Jan Oudesluijs, Frank Hommel en Kees van Dis et Zeeuwse Bibliotheek Veel animo voor openluchtspel Kunstzagen met motorzaag Geluk debuteert internationaal Donderdag 11 maart 2010 66e jaargang no. 17 Drie mannen uit het onderwijs en een ambtenaar vormen de komende vier jaar het dagelijks bestuur van de ge meente Tholen. Peter Hoek (SGP) uit Sint Philipsland, Jan Oudesluijs (PvdA) uit Sint-Maartensdijk en Frank Hommel (VVD) uit Oud-Vössemeer zijn nieuw in het college van burgemeester en wethouders. Ze kunnen de kneepjes van het vak leren van Kees van Dis (CDA) uit Tholen die aan zijn tweede termijn begint. SP. ABT en CU uiten kritiek op het viermanschap en noemen de sa larisverhoging van 15.000 euro onverantwoord. De nieu we coalitie wil namelijk van 3,1 naar 3,3 voltijdsbanen voor de 4 wethouders. Vijfde deel Gemeente viert eerste steen van Haestinge 11 'W-- r 1 Vincent van Dienst van Ter Tolne uit Tholen heeft gisterenmiddag de halve fi nale voorlezen gewonnen. Vincent was de enige jongen onder de Thoolse deel nemers. Hij las een fragment voor uit Fantasia II, de speurtocht naar het geluk, van Geronimo Stilton. Hij bleek een enthousiaste voorlezer en wist de luiste raars en de jury mee te nemen in het verhaal. Open dag zorg in medisch centrum Record aantal van zeven Thoolse leerlingen in Westerpoort college Thoolse krijgt meer stemmen dan Jaap Hage Zes van negentien raadsleden keren niet terug v Autobedrijf Tel 0166402440 Tel 0166 607060 Fax 0166404440 Fu 0166407061 onze wubsite. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5. 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: vww.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,15 per halfjaar, 31,00 per jaar, per post 55,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,31 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Het nieuwe college bestaat, met de klok mee, uit Frank Hommel (VVD), Kees van Dis (CDA), Peter Hoek (SGP) en Jan Oudesluijs (PvdA). Opvallend is dat de beoogde kandi daat van de PvdA, Jan Heshof uit Oud-Vossemeer, geen wethouder wordt. Hij had gehoopt op een vol ledige baan als wethouder, maar door de halvering van de PvdA moet de fractie genoegen nemen met minder uren. De grootste frac tie, SGP, krijgt de meeste uren toe bedeeld. Hoek mag voor 0,9 fte gaan besturen, voor de anderen geldt 0,8 fte's. Dat is ten opzichte van de huidige coalitie 0,2 fte's meer. En daar uitte de SP maandag middag, toen de coalitie bekend werd gemaakt, meteen kritiek op. In de campagne was het vaak een dis cussiepunt. Lijstduwer Kees Slager vindt dat de coalitie het slechte voorbeeld geeft. Zijn partij wilde volstaan met drie wethouders. Het worden er tóch vier en bovendien met nog eens 0,2 fte extra. Dat komt volgens de SP neer op 15.000 euro per jaar. En dat is, gezien de bezui nigingen die voor de deur staan, het verkeerde voorbeeld, vindt hij. „Waarom zouden burgers moeten bezuinigen als de politici het tegen overgestelde doen? Alle verhalen over de noodzaak lot bezuinigen door de coalitiepartijen kunnen daarmee bij voorbaai als schijnhei lig worden bestempeld." Vooral de opstelling van de PvdA stoort Slager. De partij die is gehal veerd, heeft volgens Slager niet be grepen wat dat signaal van de kie zers betekent. Hij vindt het - evenals ABT en CU - onbegrijpelijk dat de PvdA niet heeft afgezien van een zetel in het college. „Samen met CU, ABT en PvdA hadden we een stevige sociale oppositie kun nen voeren om te voorkomen dat de lasten van de crisis op de zwakste schouders worden gelegd. Maar ook de PvdA heeft gekozen voor het pluche en weigert het goede voor beeld te geven door een klein beetje in eigen vlees te snijden. Er komen weliswaar drie nieuwe mannetjes in de welhouderszetels te zitten, maar dit is toch duidelijk een vorm van oude wijn in nieuwe zakken." Jan Oudesluijs (57) kent de geluiden. Ook binnen zijn fractie is het be sproken geweest, zegt hij. Maar de meerderheid heeft er voor gekozen om geen oppositie te voeren. De fractie volgt de partijlijn. Die ziet meer heil in besturen dan in het voe ren van oppositie. „Wij willen graag besturen. En als fractie onze verant woordelijkheid nemen. Niet alleen maar wat gillen en roepen. Er komt een periode aan dat wc rust moeten hebben. Zeker op bestuurlijk ni veau. Geen toestanden zoals in Steenbergen. Wij vinden dat we aan de andere kant moeten zitten." Dat hij en niet Heshof wethouder wordt, is verrassend. „Heshof was beschikbaar als wethouder en had ook die ambitie. Ik had ook die am bitie, maar heb dat vooraf niet wil len claimen omdat Jan Heshof een goede wethouder zou zijn geweest." Voor mensen uit het onderwijs is het makkelijker terug te keren in hun baan. Het onderwijs kent een terug- keerregeling, andere sectoren niet. Heshof is regiodirecteur van de stichting Zuidwester voor de zorg en dienstverlening aan mensen met een verstandelijke beperking en aan jongeren met een sociale en ge dragsproblematiek. Het werkgebied bestrijkt Zuid-Holland, West-Bra bant en Zeeland. Heshof had op vier zetels gerekend en voor zichzelf uil- gerekend dat hij een volledige baan zou kunnen bezetten. „Dal zou mo gelijk zijn nu het aantal raadszetels naar 21 gaat. Een vijfde deel mag dan vertaald worden in het aantal fte's. Er zijn dan 4,2 fte's te verde len. Als je die over drie partijen ver deelt, dan kan dat. Bij vier partijen moet je naar parttime functies gaan. Het was voor mij niet te combine ren. Ik zou ontslag moeten nemen. In goed overleg hebben we besloten dat Oudesluijs het gaat doen." Voor Oudesluijs maakte de terug- keerregcling de keuze wel makkelij ker. „Alhoewel ik het onderwijs ook met hart en ziel doe." Oudesluijs is nu docent en decaan aan het Moller college in Steenbergen. Hij begon in 1980 als onderhoudsman op de toenmalige Thoolse scholenge meenschap in Sint-Maartensdijk. „Ik kwam uit de bouwwereld. Maar daar ging het toen, net als nu. ook niet goed." In 1986 ging hij naar Onze Lieve Ter Duinen in Ossen- drccht en behaalde 's avonds in elf jaar zijn diploma's. In 1995 verkas te hij naar het Mollcrlyceum in Ber gen op Zoom. Vanaf 1997 is hij ver bonden aan de school in Steen bergen. In de besprekingen met informateur Jan Heijkoop heeft de PvdA ken baar gemaakt dat 'het sociale ge zicht van Tholen' overeind moet blijven. Niet bezuinigen op de mini ma. Over de verdeling van de portefeuil les is nog niet gesproken. Het ligt voor de hand dat Oudesluijs sociale zaken en welzijn overneemt van Marianne Velthuis. ZIE VERDER PAGINA 3 Op woensdag 14 april wordt de offi ciële eerste steen gelégd voor het nieuwe Haestinge in Sint-Maartens dijk. Op die manier wil het gemeen tebestuur feestelijk stilstaan bij de bouw van het gemeenschapscen trum, waarvoor in oktober vorig jaar de heipalen de grond in gingen. Sindsdien is er hard gewerkt, zodat de contouren al goed zichtbaar zijn. In Sint-Annaland krijgen de kinde ren van de basisscholen sinds half januari les in de nieuwe brede school. Ook hier komt een officiële opening, die is gepland voor don derdag 29 april. k Bewaarexemplaar '7 Advertentie I.M. Vincent kreeg net als alle andere deelnemers een oorkonde, maar als winnaar een bockcnbon en een medail le. Hij mag nu op zaterdag 17 april naar Middelburg voorde provinciale finale. Er deed een record aantal van zeven Thoolse leerlingen mee aan de voorlccswcdstrijd voor Tholen en Schouwen-Duiveland. In het ckv-lokaal van het Westerpoort college namen in totaal tien kinderen het tegen eikaar op. Acht meisjes en twee jongens. Petra Das van de bibliotheek was verrast door het grote aantal Thoolse deelnemers. „Het zijn er meestal vier of vijf. Eén keer hebben wc er zes gehad, maar nog nooit zeven. Ik denk dat er veel meer aan leesbevordering op school wordt gedaan. Er is veel meer animo." Meestal komt de helft van de leerlingen van Tholen en de andere helft van Schouwen Duiveland. Nu waren er maar drie van de overkant. De leerlingen brachten hun favoriete boek mee waar ze een stukje uit mochten voorlezen. Ze zaten op een podium in een grote rode stoel. Het boek werd verlicht meteen Iceslamp. Vriendjes en vriendinnen, leerkrachten en ouders luisterden aandachtig mee. Sommige leerlingen hadden een spandoek gemaakt. Voor Romy Stoutjesdijk van de Riebureh uit Sint-Maartensdijk die de spits afbeet, stond op het spandoek te lezen: 'Roompje maakt van elk boek een droompje.' Ze las voor uit Over Ame van Dirk Niclandt. Dat had ze gekozen toen ze in de bieb op zoek was naar een geschikt boek. Ze had wel wat geoefend, vertelde ze aan Edwin Otto van Omroep Tholen. Behalve lezen heeft ze als hobby paardrijden en korfballen. Zo heeft elke leerling een eigen verhaal. Ze mochten zich alle maal even voorstellen en iets over het boek vertellen voordat ze begonnen te lezen. De jury wachtte de zwa re taak om alle tien leerlingen te beluisteren en te beoordelen. De jury bestond uit administratief medewer ker Gcrda van 't Hofif van het Westerpoort college, vrijwilliger Nel Roodenburg van de kinderjury bibliotheek Sint-Annaland en vrijwilliger Elza van Zetten van de kinderjury van de bieb in Tholen. Er worden twee halve finales gehouden, met in totaal 22 voorleeskampioenen van 22 scholen op Schou wen-Duiveland en Tholen. Kinderen uit groepen zeven en acht. De voorleeskampioenen op het podium: Vooraan v.l.n.r. Linda Snoep (Casembroot), Romy Piek (Regenboog), Vincent van Dienst Ier Tolne) en Romy Stoutjesdijk (Riebureh). Achteraan v.l.n.r. Femke Goedegebuure Die Heenetreclit), Babs Douw (Sint Anthonius) en Kay Bolier (Oosterschelde). Deze week Marcel Hartendorp dirigeert het concert voor 125 jaar Concordia Tholen Carlinde Kleppe uit Scherpenisse is goed in haar vak Zorg en Welzijn Hans Dijke is al een leven lang actief in de graanhandel EN VERDER... Anco Fase verrast door passeren beoogd fractievoorzitter VVD Jeugdteam van Smurdiekse korfbalclub Emergo pakt kampioenstitel HET IS VEEL BELANGRIJKER OM GEÏNTERESSEERD, DAN INTERESSANT TE ZIJN Dit nummer bestaat uit 18 pagina's De belangstelling voor 'Het geheim van Vosmeer' is boven verwachting. Maandag begon de kaartverkoop voor het openluchtspel ter gelegen heid van 600 jaar Oud-Vossemeer. Er zijn die eerste avond meteen ruim 400 van de beschikbare 1300 kaar ten verkocht. De voorstelling wordt op 5, 6 en 8 mei opgevoerd op het plein aan de Raadhuissstraat. Op 7 mei is er een extra uitvoering voor de aandeelhouders van de ambachts heerlijkheid en hun genodigden. In Scaldis Naturalis aan de Kasielijns- weg in Sint-Maartensdijk wordt zater dag een promoticdag voor de groene vrijwilliger gehouden. Het evenement moet mensen activeren om mee te helpen met vrijwilligerswerk in en voor de natuur. Er is een demonstratie kunstzagen met een motorzaag, en nestkorven vlechten. Ook de werk groepen van de Natuurvcreniging Tholen presenteren zich. Andere deel nemers zijn IVN De Zeeuwse Delta, Stichting Landschapsbeheer Zeeland, Het Zeeuwse Landschap, Nationaal Park Oosterschelde en Staatsbosbe heer. Het duurt van 13.00 tot 16.00 uur. De toegang is gratis. Dressuuramazonc Elisabeth Geluk uit Sint-Annaland maakt in april haar de buut op internationaal niveau. Ze is door de paardensportbond KNHS ge selecteerd om mee te doen aan de in ternationale dressuurwedstrijd Stadl Paura, van 1 tot en met 5 april in Oos tenrijk. De 17-jarige Geluk rijdt mee bij de junioren op haar paard Sama ranch. Ze kreeg vrijdag een telefoontje van de KNHS en was daarmee dolgc- lukkig. Slechts vier Nederlandse juni- orencombinaties mogen meedoen. I Geluk ging direct akkoord. Volgens haar moeder Mireille wil ze sowieso gaan, ook al wordt ze laatste. Ze wil deze kans pakken. Het betekent een urenlange autorcis naar Oostenrijk. Het paard wordt bij aankomst medisch gekeurd. Als daar een negatieve uit slag uitkomt, moet Geluk onverrichter zake weer huiswaarts keren. Elisa beths 14-jarige broer Tommie gaat mee als verzorger. Hij werd onlangs Zeeuws reservekampioen in de B- dressuur met zijn paard Endless Pride. Het medisch centrum Vlicthof in Tholen presenteert zich tijdens de landelijke Open dag van de zorg, op zaterdag 20 maart. Tussen elf en vier uur zijn belangstellenden wel kom om een kijkje te nemen bij de organisaties die in het centrum ge vestigd zijn. Er zijn tal van activitei ten en demonstraties. Verder presen teren Thoolse organisaties zich in kramen die op het binnenplein staan. Voor alle bezoekers is er kof fie en een attentie. De instanties die meedoen, zijn de verloskundigenpraktijken Sifra en BIB, de huisartsenpraktijk Vliethof, Apotheek Tholen, de fysiolherapie- praktijken Fit Jolib en Van Tilborg, Mensendieckpraktijk Hopmans, po- dotherapie Smulders, Indigo Oos- terschelderegio, Huisartscnlabora- torium, psychologiepraktijk Tholen en thuiszorg West-Brabant. Het medisch centrum Vliethof is te vinden op de hoek van de Ten An- kerweg en de Molcnvlietscdijk in Tholen. Mariska van Deelen uit Tholen komt niet in de gemeenteraad. IK' num mer drie op de kandidatenlijst van de ChristenLInie kreeg 103 stemmen meer dan nummer twee Jaap Hage en kon meteen aan de slag. Dat was niet eens zo'n verrassing nadat dominee De Jongste van de Gereformeer de Gemeente in Tholen enkele maanden geleden opriep niet op de 36-jari- ge onderwijzeres van de Eben Haëzerschool te stemmen. Het tegenover gestelde gebeurde. Maar wat, ook gebeurde, was dat de partij geen derde zetel haaldeFin daar was wel op gerekend. Door de voorkeur van de kie zers zou Jaap Hage buiten de boot vallen. In een brief aan de fractie legt Van Deelen uit waarom ze afziet van een zetel in de gemeenteraad: „Hoe is hel allemaal begonnen? Vorig ook wel zien zitten dat ik in de raad jaar na een schaduwfractie werd ik gebeld door Bab Lcunis met de vraag om kandidaat te staan voor de CU op de komende verkiezingen voor de ge meente. Hier heb ik in eerste instantie nee op gezegd, maar na een gesprek met Bram van de Sandc en Jaap Hage ben ik akkoord gegaan. In dit gesprek met Bram en Jaap kwam vooral naar voren dat we hoopten op drie zetels. We zouden het dan zo regelen dat ik een klein pakket zou krijgen, bijv. sa menleving. Iets wat wel bij mij past. Ook was het een goed idee om met een klein pakket te beginnen, omdat ik tol nu toe alleen nog maar ervaring heb in de schaduwfractie. En op deze manier kon ik er langzaam ingroeien. In de kx)p naar de verkiezingen toe is er nogal veel media aandacht voor mij geweest. Dit heelt gevolgen gehad voor de uitslag van de verkiezingen. We zijn duidelijk gegroeid in het aan tal stemmen, maar helaas was het te weinig voor drie zetels. Maar vandaag (donderdag) werden de stemmen ge teld op de personen zelf. En bleek dat ik nogal veel voorkeurstemmen had. Dat hield dus in dat ik in de raad zou komen en Jaap niet. Hier heb ik lang over nagedacht. Er gaat op dat mo ment van alles door je heen. Grote dankbaarheid ging uit naar al die stemmers die op mij gestemd hebben. Wat fijn om te weten dat er zoveel mensen zijn die mij waarderen en het mijn werk zou gaan doen. Aan de andere kant kwam het op mij als een hele grote moeilijke opdracht af. Ons plan was om met drie zetels in de raad te komen. Ik zou langzaam er in kunnen groeien en steeds meer op me kunnen nemen. Als ik nu in de raad kom, moet ik alles overnemen van Jaap. Dat houdt een heleboel in. En daar geef ik maar gelijk van aan dat dat teveel is. Ik kan niet zomaar de helft van het raadswerk op me nemen zonder dat ik er iets van af weet. Ja, wel iets, maar te weinig. Van bijvoorbeeld hel onder werp ruimte weet ik helemaal niets. Daarbij komt het feit dal Jaap de ach terliggende jaren een heleboel exper tise heeft opgebouwd die verloren zou gaan, als ik hel over zou nemen. Na vele overwegingen heb ik besloten om niet in de raad te gaan. Op dit mo ment is die stap te groot voor mij. Wel wil ik mij in de komende vier jaar nog meer gaan inzetten voor de CU. Scha duwfractie mee blijven doen. Zitting nemen in commissies. Dit alles om meer ervaring op te bouwen en zo doende bij de volgende verkiezingen er helemaal klaar voor te zijn. Even alles op een rijtje voor jullie waarom ik het niet heb gedaan. Ik hoop dat het duidelijk is en ik bid dat God ook mij hierna weer laat zien wat ik kan bete kenen voor het plaatsje Tholen en juist ook voor de CU. Jaap Bout (63) uit Tholen is gisteren koninklijk onderscheiden. Bij zijn afscheid als lid van de gemeenteraad werd hij benoemd tot lid in de or de van Oranje-Nassau. Bout was twaalf jaar raadslid voor het CDA, waarvan de laatste acht jaar fractievoorzitter. Na de zomervakantie besloot Jaap Bout dat hij niet opnieuw een perio de van vier jaar als gemeenteraadslid wilde fungeren. Hij deed het werk met veel plezier, maar vond dat er goede kandidaten waren om een ver nieuwing bij het CDA door te voe ren. „Ik heb deuren bij ambtenaren of bestuurders open kunnen zetten voor inwoners, en anders ging ik er zelf voor", keek hij eind november in deze krant terug op zijn politieke loopbaan. Bout was nog wél lijstdu wer bij de verkiezingen, eft kreeg vo rige weck 21 stemmen. In het ver lengde van zijn raadslidmaatschap was hij lid van de commissie be stuurszaken en de hoorcommissie ruimtelijke plannen, alsmede plaats vervangend lid van de commissie ruimte. Maar de Tholenaar is en was breder maatschappelijk actief. Hij is lid van de cliëntenraad van de SVRZ (Ten Anker), en van de huurders commissies Dalemhof en Het Lint in Tholen. Verder was hij bestuurlijk actief bij peuterspeelzaal De Fabel- tuin, badmintonclub Batho en Om roep Tholen. In het gemeentehuis was de oude ge meenteraad gisterenavond voor het laatst bij elkaar. Ze stelde ondermeer de verkiezingsuitslag vast en besliste over de toelating van de nieuwbe noemde raadsleden, die vanavond worden geïnstalleerd. Verder werd af scheid genomen van de niet herkozen raadsleden. Dat zijn er zes van de ne gentien, waarvan Bout (CDA) en Leen van Doom (ABT) daar als eni gen zelf voor kozen. Over het lot van Gabri Hoek (VVD), en de PvdA'ers Ellen van der Wal, Eefke Bastianen en Peter Suurland besliste de kiezer.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 1