Thoolse landbouw belangrijke economische factor Veiling en vroege aardappelen hebben een oppepper nodig hanse staal een sterk verhaal TUINBEREGENING Grondprijs berg emotie De Bakker Makelaardij Meeuwse handelsonderneming bv Raboman Peter Pais: gebouw veel intensiever benutten hanse staalbouw lÏEBAïj 16 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 11 maart 2010 De veiling Sint-Annaland moet wat het benutten van het gebouw betreft en de toegevoegde waarde voor de telers een oppepper krijgen. Samen met deskundigen van de Economische Impuls Zeeland zou er een studie gedaan kunnen worden naar nieuwe mogelijkheden. Peter Pais, hoofd agrarische afdeling van Rabobank Oosterschelde en diverse veilingleden hielden daarvoor woensdag avond een pleidooi in de Wellevaete. Marktgericht Gouden driehoek Wie kan het best omgaan met veranderingen De grondprijs, die in 45 jaar vertienvoudigd is, zal nog verder stijgen, voorspelde Peter Pais van Rabobank Oos terschelde op een ledenbijeenkomst van de veiling Sint- Annaland. „Maar als je 41.000 euro per hectare betaalt, moetje wel rente en aflossing kunnen betalen. De grond prijs is echter een berg emotie." Professionaliseren Den Haag kent zorgen boeren over Reglone WEGGEMANS Producent en leverancier van: damwandprofielplaten tbv dak en wand dakpanplaten potdekselprofiel zetwerk sandwichpanelen lichtstraten - polycarbonaat aluminium goten staalconstructie loodsenbouw bedrijfsdeuren montage Onze producten worden vervaardigd uit hoogwaardig Corus materiaal Landbouwmechanisatie Den Engelsman: uw partner in de mechanisatie. Dealer van bekende topmerken w.o.: New Holland, Grimme, Dubex, Rumptstad, Baselier Kuhn, Steketee, Linde, Mullie, Överum en vele andere. Tevens dealer van Sunward graafmachines en sherpamachines t.b.v. bedrijven die werkzaam zijn in de grond-, weg- en waterbouw. Christiaan Liebau B.V. Landbouwwerktuigen en tractoren www.stouten-fourage.nl tel 0111 -481592 Langeweg2a fax:0111-481779 4311 RB Bruinisse mob 06-53118303 De Weel 13 4306 NV Nieuwerkerk www.hansestaalbouw.nl Efl John Deere Uw vertrouwde dealer van John Deere. Nieuwbouw bedrijfsloods Ten Cate te Poortvliet Voor advisering bij onteigening, planschade, pacht- en grondzaken, project- en landgoedont wikkeling, taxatie en (agrarische) makelaardij. Toine de Bakker Bosdijk 3 4493 PD kamperland 0113-371815 0651 -409431 A. Plesmanweg 6 Postbus 190 4460 AD GoesTel.0113-212620 Fax 232214 www.meeuwse-goes.com E-mail info@meeuwse-goes.com Sportlaan 4 4695 BA SINT MAARTENSDIJK Tel. 0166-6641 05 Fax 0166-6638 54 www.weggemans.info info@weggemans.info De Bakker Makelaardij registermakelaar taxateur onroerende zaken ABEMEC fmtim ik ABEMEC: dé mechanisatiespecialist van Zuid-Nederland ror i „De veiling ziet er keurig uit. Dit gebouw kan toch veel intensiever gebruikt worden?", bracht Pais naar voren. Zijn ouders hadden een akkerbouw bedrijf, dat broers van de Raboman nu voortzetten, dus hij kent de praktijk. Pais hield de leden wel voor dat wanneer er an dere activiteiten komen, hel belang van de veiling en van de teler wel kunnen gaan verschillen. „Maar ik zou 300 euro per uur investeren om te onderzoeken of je deze vei ling nieuwe kansen kunt bieden. Maak een merk van Alvantho, want aardappelen van Alvantho zijn zo! Benut de denktank van Economische Impuls Zeeland en maak een plan om de afzet en de verkoop te moderniseren. Daar voor moet je breder gaan denken. Dus niet ,ja maar' roepen, maar lef en daadkracht tonen'." Pais had vorig jaar met zijn mede werkers van de agrarische afdeling van Rabobank Oosterschelde een studiedag belegd in de Sint-Anna- landse veiling en als tegenprestatie had hij een praatje op een leden vergadering beloofd. De Rabo- menscn hadden toen de veiling he lemaal bekeken en ook een bezoek gebracht aan de buurman, aardap- pelhandel Bijl. Dat er wat moet veranderen, daar waren ook verschillende leden van overtuigd. Vroeger beginnen met veilen bijvoorbeeld, zeiden Leen Guiljam en Johan Slager. „We zijn nu steeds te laat. De eerste week van juni heb je altijd aardappelen, dus laat de klok voor 35-40 ton draaien en wacht niet totdat er 150 ton zijn, want dan loopt het fout." Dat had voorzitter Gerard Brooij- mans ook al geconstateerd. „De te lers hadden zoveel jeuk, dat ze zich niet konden inhouden, waar door de eerste veiling vorig jaar gelijk vol liep, al was de sortering soms te fijn. Hoe kun je marktge richt aanvoeren in plaats van marktgericht telen, want de wereld stopt niet bij de Thoolse brug. Dan koopt de handel wel in de zuidelij ke landen", zei de voorzitter. „Maar daar zit nu door de weers omstandigheden ook nog niets de grond in", wist Johan Slager, die vreesde dat er straks weer veel aardappelen tegelijk op de markt komen. „Het is toch altijd weer een kwestie van vraag en aanbod", zei veilingdirecteur David Hagc, die ook wees op de teeltprogram ma's van handelsbedrijven op bij voorbeeld Cyprus. „Er zit toch veel meer in de vei ling", vond Joop van Leijsen. „We zitten midden in de gouden drie hoek Londen, Parijs, Berlijn, dus voor zoveel consumenten moeten we meer kunnen betekenen. Alles moet duurzaam zijn en daar moe ten we op inspelen. De consument kijkt niet naar de prijs. Vraag maar eens aan mensen wat een pak melk of een kilo aardappelen kost, dan kom je aan grote verschillen. We zouden buitenlandse aardappelen kunnen importeren om die via de veiling te verkopen", zo opperde Van Leijsen. De voorzitter noemde promotie prima. „We hebben eerder een proef genomen met kleinverpak- king, maar toen kwamen we niet verder dan 1000 kilo. We bekijken wat we kunnen doen", aldus Ge rard Brooijmans. „Probeer nieuwe markten aan te boren, want vorig jaar liep het veilingseizoen niet, zodat we het nu anders moeten doen", zei Guiljam. „We zijn bij de Jumbo supermarkten geweest, maar ook dat is doodgebloeid", meldde de veilingvoorzitter. David Bevelander noemde het jammer dat de samenwerking van de veiling met Nedato is gestopt. „Daar hebben de telers al twee jaar goede aardappelprijzen gehad." De veilingdirecteur wees hem erop dat de kwaliteitseisen bij Nedato heel erg hoog zijn. „Die aardappe len moeten aan specifieke eisen voldoen." Veiling Sint-Annaland verwerkte vorig jaar 10 miljoen kilo aardap pelen en dat is normaal, maar de prijs van 1,6 miljoen euro zat maar op tweederde van een normaal jaar met een omzet van ruim twee mil joen. „Hier worden we dus niet vrolijk van", stelde voorzitter Ge rard Brooijmans. David Bevelander hotipte dat de ledenvergadering met de jaarreke ning eerder dan juni gehouden kan worden, maar de voorzitter zei dat het altijd wachten is op de accoun tantscontrole. „Beursgenoteerde bedrijven en ook de Rabobank hebben de cijfers over 2009 al be kend gemaakt. Dan moet de jaarre kening van de veiling toch ook eerder dan juni klaar kunnen zijn", meende Raboman Pais. Deze maand nog hoopt veilingvoorzilter Gerard Brooijmans nieuws van de toelatingscommissie bestrijdingsmiddelen te horen over het doodspuitmid- del Reglone. „De uitkomsten van de proeven in 2009 waren erg verschil lend van de resultaten in 2008. Aangezien vroege aardappelen een van de drijfveren van onze telers zijn. is het belangrijk dat Reglone gebruikt mag blijven worden. „Tijdens het bezoek van de SGP met Tweede Kamer-, sta ten- en raadsleden aan onze veiling - onder wie fractievoorzitter Van der Vlies - hebben wc onze zorgen over het verbieden van Reglone aangekaart. Later heeft ook de VVD-fractie hierover nog Kamervragen gesteld. Wc zijn blij dat Den Haag onze zorgen kent", aldus Gerard Brooijmans. Een grote SGP-delegatie onder wie Tweede Kamerlid Bas van der Vlies (tweede op de voorste rij naast raadslid Henk Geluk) zat onlangs in de Sint-Annalandse veilingbankjes. Om de veiling rendabeler te maken, zouden er veel meer handelaren in de bankjes moeten komen en niet alleen in de zomermaanden. De boeren hoeven voor de financie ring niet teveel op de banken te bou wen. „Rabobank Oosterschelde heeft veel afgeboekt, want ook in Zeeland valt er af toe een land- of tuinbouwbedrijf om. Ik voorspel dan ook, dat het de komende jaren niet gemakkelijker op wordt om geld van de banken te krijgen. De controle is ook strenger en daarom duurt het ook langer om een lening te regelen. Toch heeft de agrarische sector relatief gezien minder last van de economische crisis cn de ak kerbouw - waar het eigen vermogen 76% is - nog het minst. De glastuin bouw heeft er daarentegen juist veel last van. Landelijk is er 30 miljard uitgeleend aan de agrarische sector, waarvan 10% in de akkerbouw. Daar zijn 6000 bedrijven in 15 jaar verdwenen en die schaalvergroting neemt toe. Voor het grootste deel is de akkerbouw buikproductie: wie het goedkoopst kan produceren, is de man. De komende 15 jaar zie je bedrijven boven de 250 ha groeien. Voor nichemarkten kunnen bedrij ven qnder de 50 ha gaan produce ren: voor die producten kan er meer betaald worden. Belangrijker dan de schaalgrootte is de vraag hoe onder nemers met veranderingen kunnen omgaan. Wie dat het best kan, heeft de meeste potentie en dat is voor de lange termijn het beste, ook voor de veiling." Peter Pais meldde dal Nederland maar voor 2% van de wereldpro ductie aardappelen zorgt en China voor 22%. Ligt in ons land de aard- appelconsumptic maar op 60 kilo per persoon per jaar, in de Oekraïne is dat 160 kilo. De consumptie van verse aardappelen stijgt nu iets in Nederland. De export van zowel verse als bevroren aardappelenpro ducten is enorm gestegen. Om over schotten te voorkomen, zou je het areaal kunnen beperken. In de VS leidt dat tot een prijsstijging, maar in Europa werkt deze aanpak vol gens Pais niet. Hij ziet meer in het versterken van de lelersverenigin- gcn. „Die moet je verder professio naliseren en dat betekent heel kri tisch zijn bij alles watje doet." De Raboman adviseerde om zoveel mogelijk in het groot te doen. „Als je onder de 5 ha aardappelen voor de buikproductie hebt, dan moet je daar gelijk mee stoppen. Dan kun je je beter op specialiteiten richten, de zogenaamde nichemarkten", aldus Peter Pais. PROFIELBEPLATING BV Wouthoekweg SC Enge/s^ Sint-Maartensdijk NEW HOLLAND Traktoren Tel. 0166 - 66 32 07 www.lmbdenengelsman.nl Fax 0166 - 66 30 29 Burg. Freyterslaan 45 4703 EA Roosendaal Tel. 0165-549 136 Fax 0165-551 652 CH'^'AAN G Inkoop: Hooi Stro Kuilgras. G Verkoop: Hooi Stro Houtvezel Vlasstrooisel Kuilgras. Q Transport van landbouwjmachines. G Vervoer van stukgoed nationaal en internationaal. CHRISTIAAN LIEBAU B.V. is sinds 1933 uw landbouwmechanisatiebedrijf in ZuidwestBra- bant en Tholen. Wij zijn officieel dealer van John Deere en een aantal andere A-kwaliteitsmerken landbouw werktuigen en hebben een steeds wisselende voorraad nieuwe en gebruikte tractoren en landbouwwerktuigen. 1 'SibCf Abemec Steenbergen - Telefoon 0167 - 564591 -Fax 0167 - 561290 - f-mail info@abemec.nl - 14 werkplaatsen voor professionele service - Uitgebreid productaanbod met ruim 30 topmerken - Eigen 24-uurs servicedienst - (0413 - 38 28 23) - Meer info op onze vernieuwde website www.abemec.nl MASSEV FERGUSON

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 15