JSSSiil Thoolse landbouw f§ belangrijke economische factor K. i 'Het is wachten op die ene topper, dan ben je bekend bij de mensen' U Han Overbeeke eert' com Service ondersteuning Fa. Gebr. C. en L.J. Koopman c Henk van de Zande uit Tholen: van akkerbouwer tot paardenboer V A 14 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 11 maart 2010 ik n - r v- Hij is altijd al gek van dieren geweest. Bij Henk van de Zande (47) uit Tholen is die dierenliefde zover gegroeid dat die zijn akkerbouwbedrijf is gaan overheersen. Beet je bij beetje maken de opslagruimtes voor de oogst ruim te voor de paarden. Het meeste akkerland is weiland ge worden, of is verkocht. Hoeve Weltevreden aan de Boomdijk in Tholen is in amper tien jaar tijd veranderd van boerenbedrijf naar paardenhouderij: van één rijpaard naar zo'n 45 paarden. Henk fokt ze, hij verwacht dit jaar 12 veulens. Zijn eerste succes heeft zich inmiddels aan gediend. Een hengst van zijn fokkerij is vorig jaar goed gekeurd voor de dekdienst. Schapen Samson Dekhengst Flessenveulen Eendrachtruiters Handel in Landbouwprodukten en Gewasbeschermingsmiddelen Voor al uw bestrijdingsmiddelenzaden en granen hartelijk aanbevolen Postbus 25 4695 ZG Sint-Maartensdijk Tel. 0166-663169 - 663197 fax. 0166-663773 - 662559 mob.tel. A.D. Koopman 06-53796466 mob.tel. M.L. Koopman 06-20011370 e-mail: a.d.koopman@hotmail.com A: Ten Ankerweg 78 B: 4691 GX Tholen M: 06 - 53 819 013 T: 0166 - 602 621 F: 0166 - 605 129 E: han.overbeeke@planet.nl Paardenhouderij eve Aankoop service voor: trekkers landbouwmachines hefwerktuigen grondv er zetmachines Dick Klok Mechanisatie Heenvliet 0181 - 661055 Poortvliet 0166 - 613015 Zaden /poofgoed Bedrijfsartikelen Teeltadvies Meststoffen Gewasbescherming Plastics folie 9 A Henk zijn moeder Nel woont in een woning tegenover de boerderij. Zijn vader Leen is aeht jaar geleden overleden. Dat was een echte akker bouwer. Destijds bestond de hoeve uit 75 hectare akkerland waarop aardappelen, suikerbieten, tarwe, graszaad en conserve-erwten ge teeld werden. „Ik heb nu nog 18 hectare akker, de rest heb ik ver kocht of is weiland voor de paar den", zegt Henk. Hij vindt zichzelf geen akkerbouwer meer, hoewel hij zich daar nog wel mee bezig houdt. „Van zo'n klein beetje land kun je niet leven." De toekomst van Henk lag en ligt nog steeds bij het bedrijf. Alleen is het anders gelopen. Hij is na de ha vo aan 't Rijks in Bergen op Zoom, naar de middelbare landbouwschool in Goes gegaan. Die verliet hij in 1982 met zijn diploma op zak. De paarden waren toen nog niet in beeld. „Vroeger hadden we trekpaarden op het bedrijf, maar die heb ik niet meer meegemaakt. Mijn broer en mijn zus staan nog met het laatste paard op de foto." Henk heeft een oudere broer Jan (52) en een zus Ina (51Er waren nog wel andere die ren. Schapen voor de fokkerij: Texe laars. „We hadden een medewerker, vroeger noemde je dat een knecht, die 's zomers op het land hielp. De schapen hadden we om hem 's win ters ook aan het werk te kunnen houden." Henk kreeg toen hij zeven jaar oud was een pony, een Welsh genaamd Emma. Daar reed hij op tot hij naar de middelbare school ging. „Ik had er te weinig tijd voor. Toen Emma achter de schapen aan ging rennen, werd ze verkocht." Maar de schapen volgden zelf ook al snel. „Het ging slecht in de schapen, ze brachten niets meer op. Zo'n vijftien jaar ge leden hebben we ze allemaal ver kocht." Dat was niets voor Henk. ,.Ik ben altijd al een beetje beestachtig ge weest. Ik heb altijd mijn eigen hond gehad, ik had vogels (parkieten), konijnen en duiven die aan kwamen vliegen. Ik heb zelfs nog eens een kievit gehad." Als hij na het vertrek van de schapen 's winters in de schuur kwam, beviel de stilte hem niet. Daarom ging hij op zoek naar een paard. ,.lk zocht gewoon een brave, waar ik zo op kon stappen. Het was na tuurlijk alweer een poosje geleden dat ik op een paard had gezeten." Hij kocht Ciska bij Adri Geluk uit Sint-Maartensdijk. Het was een merrie zonder papieren. Henk werd fanatieker dan hij ooit gedacht had en ging dressuurles nemen. „Eerst bij mijn nicht Mirella Geluk uit Oud-Vossemeer en later bij Hans van Pul. Dat is een bekende dres suurruiter uit Lepelstraat." Nel werd ook enthousiast voor de paarden en stapte met haar 53ste voor het eerst op een paard. Ze kreeg ook de smaak te pakken en kocht haar eigen paard. Dat is er wel eentje met papieren, een KWPN'er, het Nederlandse rijpaar den stamboek. Van Kalburga, die al> stamt van de hengst Dageraad', werd het eerste veulentje door de familie Van de Zande gefokt. „Ciska kon niet drachtig worden. We hadden haar de hele zomer laten insemine- ren en in augustus was ze nog niet drachtig. Toen lieten we die van mijn moeder insemineren met Gri- baldi (een zwarte Grand Prix dres- suurhengst die onlangs is overleden, red.)." Overigens was de keuze voor die hengst niet zo moeilijk. „Rinus de Jong uit Made was de hengstenhou- der die hier kwam. Hij had Gribal- Paardenman Henk van de Zande heeft dit jaar pech met het overlijden van een fokmerrie. Ze werd vlak na de bevalling ziek. Het veulen brengt hij met de fles groot. di." De Jong is inmiddels overleden. Henk vertelt dat hij bijna al zijn paardenkennis aan hem heeft te danken. „Ik heb veel geleerd van die man." Het veulen dat het jaar daarop werd geboren, was een hengst: Samburga van Weltevreden, roepnaam Sams on. Henk heeft hem cadeau gekre gen van zijn moeder. Hij heeft het paard nog steeds. „Iets dat je krijgt, verkoopje niet." Samson loopt in de sport met één van Henk zijn ruiters. Er rijden twee mannen op zijn paar den. Arie Droogcr van Goeree- Overflakkee en Akash Sukhraj uit Rotterdam. Die komen bijna dage lijks voor hun plezier naar de hoeve in Tholen om de paarden te trainen. Normaalgesproken verkoopt Henk zijn paarden op één-, twee- of drie jarige leeftijd. Sommige merries houdt hij voor de fokkerij. „In prin cipe houd ik alleen de fokmerries. De rest wordt verkocht." Henk heeft nu tegen de twintig fokmerries. De meeste heeft hij aangekocht samen met Nel.' Want al snel kw'amen ze erachter dat ze het fokken met de paarden wel erg leuk vonden. Steeds kwam er weer een'merrie bij. Het is de bedoeling dat ze blijven tot hun laatste adem. „Ik kan het niet over mijn hart verkrijgen ze naar de slacht te brengen." Zo is Ciska op de boerderij overle den. Ze bleek ouder te zijn dan Henk dacht. „Ik heb haar gekocht als 13-jarige. Er zaten geen papie ren bij, dus de dierenarts moest naar de tanden kijken om haar leeftijd te schatten. Boven de dertien kun je geen verschil meer zien, dus waar schijnlijk is ze al veel ouder ge weest." De oudste merrie die hij nu heeft staan is Amazone. Die is 29 jaar oud. Op dit moment groeit het aantal paarden op de boerderij. Het is een gevolg van de economische crisis, meent Henk. „De markt is nu slecht. We houden de paarden nu aan tot drie jaar." Er worden volgens Henk nu weinig paarden naar Engeland en Amerika verkocht. Daar is er altijd veel vraag naar KWPN'ers en ko pers uit die landen zijn vaak bereid er een wat groter bedrag voor neer te tellen. Zelf verkoopt Henk veel paarden naar Frankrijk. „Ik heb daar een stuk of vijf klanten." Daar door verliest hij veel paarden uit het oog. „Ik denk dat zo'n 70 procent van de paarden die ik gefokt heb, in- Frankrijk lopen." Rijk wordt hij niet van de verkoop van zijn paarden, zegt hij. „Ze gaan voor normale bedragen weg." Henk is niet de persoon die zijn paarden de hemel in prijst. „Dat is niet aan mij besteed. Ik zie eerder wat er niet goed aan is." Hij past zijn prijs dan ook aan als hij vindt dat er iets niet helemaal perfect is aan een paard, bijvoorbeeld als hij iets met zijn hoeven naar buiten staat: Franse stand, heet dat. „Je moet gewoon zeggen wat de gebreken zijn. Wat schiet ik ermee op als ik hem na vier weken weer terug krijg? Eerlijkheid duurt het langst." Maar het lijkt erop dat de paarden van Henk wel kwaliteit hebben. Hij gaat jaarlijks met zijn veulens naar de keuring en boekt daarmee suc ces. En twee paarden uit zijn fokke rij komen momenteel positief in de publiciteit. De vierjarige Amando van Weltevreden is zijn eerste goed gekeurde dekhengst. Niet bij het KWPN, maar bij een ander stam boek, het AES. Henk hoopt dat Amando op basis van zijn prestaties in de loop van de tijd alsnog bij het KWPN wordt goedgekeurd. Dat is goede reclame voor hem als fokker. Amando heeft hij overigens voor zijn derde jaar verkocht. De nieuwe eigenaar is met hem naar de heng- stenkeuring gegaan. Henk leeft op afstand mee met het succes. „Ik heb veel werk op de boerderij en ga niet zo snel weg." Hij hoorde via de tele foon dat Amando werd opgenomen voor de dekdienst. Hoewel hij ge niet van zulk nieuws, is zijn reactie nuchter. „Ik zei, dat is leuk. Heel leuk. En dat was het eigenlijk wel." Hij verdient niets aan Amando als dekhengst. „Het enige dat ik ermee ben opgeschoten is een gratis dek king." Natuurlijk is hij er blij mee. Onlangs las hij in de Paardenkrant, een krant met paardennieuws, dat zijn fokproduct tweede was gewor den in Zuid-Holland bij een wed strijd voor jonge paarden. „Als je zoiets leest, weet je waarvoor je het doet." Want naast het succes, zijn er ook dieptepunten. Zo'n twee weken ge leden overleed zijn merrie Icara, en kele dagen na de bevalling van een hengstveulen. Die merrie was zijn trots, want nadat hij haar gekocht had bij Rinus de Jong, werd haar zoon Marius Claudius in 2002 uit geroepen tot paard van het jaar in Engeland en was het het best ver dienende springpaard van Europa. „Als dat eerder bekend was ge weest, had ik haar waarschijnlijk nooit kunnen kopen." Het veulen wordt nu met de fles grootgebracht. Dat betekent 's nachts om de paar uur uit bed, en overdag gaat dat ook zo door. Henk heeft er geen spijt van dat hij van akkerbouw over is gegaan op de paarden. Hoewel hij er soms wel eens van baalt. Maar de mooie din gen van de paarden blijven de over hand hebben. „Als je dan zo'n veu lentje aan de fles hebt, voel je je toch weer nuttig." Hij heeft een doel en hij hoopt dat het er nu een beetje aan gaat komen. „Het mooiste lijkt mij dat ik uil een zelfgefokte merrie nakomelingen heb die gaan preste ren." Dan maakt hij naam als fok ker, denkt Henk. „De mensen gaan je dan een beetje kennen." En heeft hij kans dat de paarden daadwerke lijk iets op gaan brengen. „Het is toch wachten op die ene topper." Henk rijdt zelf geen wedstrij den, daar wordt hij zenuwach tig van, zegt hij. Toch worden er wel eens wedstrijden bij hem op de boerderij georgani seerd. Dat is van lieverlee zo gekomen, vertelt hij. Henk heeft een overdekte rijhal laten bouwen om zijn paarden met elk weer te kunnen trainen. Paardenliefhebbers vroegen toen of ze een wedstrijd moch ten houden in zijn bak en zo is zijn boerderij een beetje de thuishaven geworden van de Thoolse rijvereniging De Een drachtruiters. De leden hebben elke vrijdag een springavond in de bak. Voor de rest van de week is het rustig op het erf. 's Zomers zie je hier niemand, zegt Henk. HACCP HANDELSAGENT IN LANBOUWPRODUCTEN DIERBENODIGDHEDEN DIERVOEDERS VEEVOEDERS Henk van de Zande Boomdijk 4 4691 RM Tholen Tel. 06 - 20 65 99 07 Fax 0166 - 60 25 99 E-mail: Hvdz4@hotmail.com j Site: www.paardenfokkerijhoeveweltevreden.nl Voor al uw dressuur- en springpaarden van eigen fok uii KW.P.N. lophengsten. metaalunie Steenbergen 0167-566350 De Mortel 0492-319434 www.vlamings.nl at

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 13