BABYBOOM Raad stopt bijdrage aan zeilevenement Veehouder formeert het nieuwe college Schlecker in Sint-Maartensdijk en klokkenwinkel in Tholen sluiten Voordeel tot 5.450,- bij Bal in Thuishaven in Sint-Annaland Annewas begint met dagbesteding Zeeuwse Bibliotheek Lekke banden in Poortvliet De Supermarkt van Halsteren Donderdag 4 maart 2010 66e jaargang no. 16 Pijnlijk Rammegors wordt in 2012 weer zilt Bijna zestig mensen kans op baan in kas 403 wandelaars in Sint-Maartensdijk zie www.plus.nl "B mm Kora Polderman activiteitenbegeleidster voor twee dagen Vertrek van gemeentehuis was aderlating voor filiaal in smalstad Iri Sint-Maartensdijk sluit dit jaar de drogisterij Schlec ker aan de Kaaistraat en aan de Kerkstraat in Tholen gaat de klokkenwinkel van Martien Bogert op 1 mei dicht. In het pand van Bogert komt een versmarkt, 't Vitamientje. Bogert gaat met een atelier aan huis verder. Groentewinkel Deze week Autobedrijf Tel. 0166-602440 Fax 0166-604440 Tel. 0166-607060 Fax 0166 607061 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,15 per halfjaar, 31,00 per jaar, per post 55,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,31 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Tom van Gurp van schout- en schepenenrace teleurgesteld De schout- en schepenenrace krijgt dit jaar geen bijdrage van de ge meente. Een meerderheid van de gemeenteraad schrapte donderdag avond de subsidie aan het zeilevenement in Sint-Annaland voor burge meesters en wethouders van Zeeuwse. Brabantse en Zuid-Hollandse gemeenten. Het levert een besparing op van 4000 euro. Voorzitter Tom van Gurp van het evenement reageert teleurgesteld. Het is een van de concrete maatrege len die de gemeenteraad toevoegt aan het bedrag van ruim zeven ton aan be zuinigingen voor dit jaar. Het was al eerder een paar keer genoemd, maar SGP. RFT en PvdA vonden elkaar nu op dit punt in de laatste raadsvergade ring voor de gemeenteraadsverkiezin gen. M.J. Klippel (RFT) schreef er met de hand een amendement voor uit, met steun van de SGP en PvdA. Wethou der F.J. Goossen ontraadde het voor stel. Volgens hem gaan de zeilboten over 13 weken al weer varen en wordt er door de stichting rekening met de Thoolse bijdrage gehouden. Afgesproken was dat er vijfjaar lang geld voor zou worden uitgetrokken. Volgens de wethouder zijn er in ok tober al gesprekken over gevoerd en is de stichting al verplichtingen aan gegaan. Onder meer met het reserve ren van schepen en het regelen van de ontvangst. Ook de provincie draagt er volgens Goossen een steen tje aan hij. „Een van de positieve as pecten is dat de watersport in de breedste zin wordt gepromoot. Na 2011 zal een Brabantse gemeente dit overnemen." Volgens burgemeester W. Nuis was het ook een kwestie van behoorlijk bestuur als de gemeente verplichtin gen is aangegaan. F.J.A. Hommel (VVD) was het eens met de wethou der. „4000 euro besparen. Het klinkt makkelijk. Terwijl we laatst met het voteren van 30 mille voor het kunst werk ook gezegd hebben dat we daar niet aan moesten komen omdat er af spraken zijn gemaakt met de kunste naar." Voorzitter van het stichtingsbestuur is Tom van Gurp van de watersportver eniging Sint-Annaland: „Dit is teleur stellend. We hebben al een aantal ja ren gebouwd aan de relatie tussen alle colleges in het belang van het toeris me in Zeeland. We hebben binnenkort een vergadering en zullen ons bera den op de toekomst. Het zou pijnlijk zijn als we er mee op moesten hou den." Helemaal vreemd is het niet voor Van Gurp: „Er waren al eerder geluiden. Dit is een van de punten waarmee je als politieke partij kunt scoren. Voor degene die de in en outs van dit eve nement niet kennen, is het een popu laire maatregel. We zullen er alles aan doen om de tocht toch door te laten gaan. Maar de gemeentelijke bijdrage zorgde wel voor een substantiële in de begroting. Als de provincie haar bij drage afhankelijk stelt van de ge meente, dan zijn we twee keer nat." Ook de voorzitter is geneigd te spre ken van onbehoorlijk bestuur. Bij de stemming bleek er voldoende steun voor het schrappen van de bij drage. Van de acht stemmen waren er vier van de PvdA (twee leden van de zes-koppige fractie waren afwezig), drie van de SGP (een afwezig) en een van de RFT. De andere fracties waren met samen zes zetels tegen: twee,van de VVDeen CU (een afwezig), twee ABT en één CDA (een afwezig). Gedeputeerde en burgemeester Jan Heijkoop CDA Nog voor de verkiezingen hebben de zeven lijsttrekkers van de Thoolse politieke partijen de 57-jarige Jan Heijkoop uit Oud-Alblas benoemd tot informateur. De veehouder bracht het via allerlei bestuursfuncties tot gedeputeerde van Zuid-Holland en nu waarnemend burgemeester van Oostflakkee. „Hij kan verbindingen leggen, is politiek goed op de hoogte en heeft kennis van Tholen", zegt PvdA-lijsttrekker Jan Oude- sluijs. Morgenavond overlegt Heijkoop al met de verkiezingswinnaars en -verliezers. De PvdA is in de huidige gemeente raad met 6 zetels de grootste partij van Tholen, terwijl het CDA met 2 zetels pas de vijfde partij is. En die partij mag nu evenals in 2006 en 2002 (toen waren het Vogelaar en Eversdijk) weer de informateur leve ren. „We hebben er geen probleem van gemaakt", zegt Oudesluijs. „Tijdens het fractievoorzittersover- leg is er in alle gemoedelijkheid over gesproken om dit al voor de verkie zingen te regelen. Als je daarmee wacht, is het moeilijk om iemand te vinden. Alle fracties waren unaniem om een onafhankelijke informateur te benoemen. Politiek zijn we in het midden gaan zitten." Ook nieuwkomer SP is voor het overleg uitgenodigd en zou akkoord zijn met de aanstelling van een in formateur. „Deze aanpak is gebaseerd op wat we in 2006 hebben gedaan", zegt SGP-lijsttrekker Peter Hoek. „De politieke kleur staat niet voorop, de kwaliteit is veel belangrijker. We willen een bruggenbouwer, want Tholen moet een goed bestuur krij gen. Daarom is een evenwichtige benadering belangrijk. We willen van de informateur een goed advies voor de vorming van het nieuwe col lege. Geen spelletjes spelen dus, want de komende vier jaar worden echt niet gemakkelijk. Er valt im mers niet veel te verdelen. Het nieu we college heeft een breed draag vlak nodig en daarom moeten we de rijen sluiten. De coalitie moet bij veel partijen op steun kunnert reke nen", aldus kandidaat-wethouder Peter Hoek. ZIE VERDER PAGINA 3 Schaatsen op het Rammegors zit er in de nabije toekomst niet meer in. In 2012 wordt een begin gemaakt met de aanleg van een doorlaat met de Krabbenkreek, zodat het gebied verzilt. Boswachter Dirk Fluijt van Staatsbosbeheer regio Zuid deelde dat donderdag mee tijdens de leden vergadering van de Natuurvereni- ging Tholen. Het plan is al jaren aangekondigd maar komt nu in een stroomversnelling. De paarden en het vee in het gebied worden door Staatsbosbeheer teruggetrokken. Er komt volgens Fluijt een zogeheten gedempt getij, met verschillen in waterstand tot een halve meter. Re creatief medegebruik wordt in het natuurgebied mogelijk gemaakt door een vlondcrbrug, een wandel pad en een uitkijktoren. Het plan wordt grootser aangepakt dan aan vankelijk de bedoeling was. Bij de politic is aangifte gedaan voor het lek steken van banden van 17 auto's in de nacht van zon dag op maandag in Poortvliet. De auto's stonden geparkeerd aan de Zuidstraat, Burgemeet, Bernhard- straat en de Hogedorpstraat. In diezelfde nacht werden in de voor tuin van een woning in de Zuid straat ook de wieken van een sier- molen vernield. Het schadebedrag is niet bekend. Volgens inwoners Niels en Nanja Lisseveld hebben vandalen die nacht meer auto's vernield. Er zouden zo'n 25 banden lek gesto ken zijn van auto's in diverse stra ten, zo schrijven ze in een bericht aan deze krant. De familie Lis seveld roept getroffenen op aan gifte te doen bij de politie. Het is volgens hen niet de eerste keer dat vandalen huishouden in het dorp en daarom vinden ze het belang rijk dat de daders gepakt worden. De politie zoekt getuigen. Die kunnen zich melden bij het poli ticbureau of bellen naar 0900- 8844. Mogelijk kunnen 57 mensen in april aan de slag in de glastuin bouw. Vandaag en morgen worden ze rondgeleid in de paprikakassen van 4Evergrecn in Sint-Annaland en de tomatenkassen van KBB Holland in Steenbergen. Het re sultaat van een samenwerking van het UWV en de gemeente met bei de bedrijven. De komst van 4Evergreen naar Tholen leek de medewerkers van het werkgevers servicepunt (WSP) van het UWV een kans om de toe nemende werkloosheid aan te pak ken. Het bedrijf reageerde positief en besloten werd om zogenaamde 'speedmeets' te houden. Uit het bestand van werkzoekenden zijn 114 mensen uitgenodigd, die in vier bijeenkomsten op het werk- plein in het gemeentehuis ieder een kwartier kregen om zich te presenteren. Op grond daarvan is de helft geselecteerd. Dat waren er méér dan 4Evergreen nodig heeft, zodat die contact zocht met de Steenbergse tomatenkweker om het aanbod van werkkrachten vol ledig te kunnen verwerken. Na de rondleidingen wordt gekeken wie van de kandidaten doorgaan. De sluitingstocht van de winterserie die de Zeeuwse Wandelsportbond vanuit Sint-Maartensdijk organi seerde, trok zaterdag 403 wande laars. Initiatiefnemer Kees Wessels is meer dan tevreden met het resul taat. „Van de zomer zeiden we te gen elkaar: Als er 350 komen, dan zou het heel mooi zijn." Een derde van de deelnemers kwam van Tho len, totaal 129. De meeste daarvan, 38, uit Sint-Maartensdijk. Uit Poortvliet waren er 24 wandelaars. Tholen 18, Scherpenissc 17, Stave- nisse en Sint-Annaland elk 7, Sint Philipsland en Oud-Vossemeer elk vier. Zie verder pagina 15. g| PLUS Grinwis Dorpsstraat 75-77 Halsteren PLUS Tel: 0164 68 32 71 Advertentie I.M. Samen koffie drinken en de krant lezen, kaarten maken, lezen, muziek luisteren, bloem schikken, wandelen of naar de weekmarkt gaan om fruit te kopen. Daarvoor kunnen de bewoners van het gezinsvervangend tehuis in Sint-Annaland en daarbuiten elke dinsdag en donderdag terecht in De Thuishaven van het complex. De Thuishaven is gewoon de huiskamer van de Annewas. Kora Polderman begeleidt de bewoners. Dinsdag was de huiskamer versierd met slingers. Er was gebak bij de koffie voor de officiële aftrap van de dagbesteding van 't Gors in de Annewas. Vestigingsleidster Wilma van Beek is er blij mee. „Sinds januari is de wetgeving veranderd. Wij mogen nu ook in ons eigen gebouw de dagbesteding verzorgen. We hoeven niet te investeren in een ruimte." In de Annewas wonen zestien cliënten van 't Gors. „Er was vraag naar. Bewoners zijn soms een deel van de dag thuis of een hele dag. Het is voor hen niet altijd makkelijk om de dag in te vullen." Daarom is Kora Polderman uit Tholen voor twee dagen aangesteld. De 53-jarige werkte al een jaar als oproepkracht van de Annewas en al langer als activiteitenbegeleidster in Ten Anker in Tholen. Samen met bewoonster Jacqueline Leunis zit ze op de bank om kaarten uit te zoeken die de be woonster kan gaan versieren met stickers. Het is een van de vele activiteiten. Kora: „Maar er is altijd overleg over. We hebben wel een vaste indeling van de dag. We drinken altijd samen koffie en ge bruiken de broodmaaltijd. Cliënten worden niet gedwongen om mijn aanbod te volgen, maar ik pro beer mensen wel te stimuleren om mee te doen." De dagbesteding is nog pril. Volgens Van Beek moet het nog groeien. Ze hoopt dat er zes tot zeven cliënten gebruik van zullen gaan maken. „Dat zou ideaal zijn. Er is behoefte aan en er kunnen ook mensen van buiten terecht. We hebben als 't Gors ook een regiofunctie." De meeste bewoners hebben nu elders dagbesteding. De dag dat ze vrij zijn, wordt straks zo gepland dat ze op dinsdag of donderdag thuis zijn. Zo zal het langzaam groei en. verwacht Van Beek. De dagbesteding is vtxir de bewoners onderdeel van het zogeheten zorg- zwaartepakket. „Het is niet verplicht om dat bij ons af te nemen. Het kan ook elders, maar dan moet er over de financiering worden gesproken." Het enige wat er voor de dagbesteding moest komen, is een extra kast waar de spullen in worden opgeslagen die Polderman nodig heeft. De Annewas zelf is helemaal bezet. „Mensen wonen hier lang. Er is een wachtlijst, maar sinds twee weken huren we ook een woning aan de Hoenderweg. Op honderd meter afstand. Dat is heel dichtbij. Er woont nu één persoon, maar we hopen dat er een tweede bij kan komen." De dagbesteding duurt van half tien 's ochtends tot half vijf 's middags. Polderman: „Rond vier uur komen de andere bewoners thuis en dan is er nog even tijd om bij te praten." Jacqueline Leunis (40) is in haar nopjes nu ze samen met Kora aan de slag kan. Samen lezen of naar muziek luisteren. Het filiaal van Schlecker in de Kaaistraat in Sint-Maartensdijk gaat dit jaar dicht. Dc stemming bij het personeel en de klanten van het filiaal van de Duitse drogisterijketen Schlecker in Sint-Maartensdijk is bedrukt. Vijf personeelsleden verliezen dit jaar hun baan nu de directie bekend heeft gemaakt dat alle vestigingen in Nederland worden gesloten. Het filiaal in de Kaaistraat is een van de ongeveer honderd Schleckers die dicht gaan. „Heel jammer," zegt Rian Aar- noudsc uit Oud-Vossemeer. Ze werkt er al bijna tien jaar. „Maar verder weten we nog helemaal niks. Wanneer het hier dicht gaat, is nog niet bekend. Dat is heel ver velend. Het huurcontract loopt tot juni. In januari werd ons nog ge zegd dat we ons geen zorgen moes ten maken. Wc zouden persoonlijk op de hoogte worden gehouden, maar maandag lag hier een brief van de directie op de mat. Geadres seerd aan het filiaal." Dat was een koude douche voor het persorieel. Behalve Aarnoudse wer ken ook Atti Polderman, Wilma Moerland, Charlotte Oudesluijs en Els Guequièrre er. Allen deeltijds. Schlecker schrapt de Nederlandse tak om financiële redenen. Schlec ker Nederland verloor in 2007 ruim tien miljoen euro. En leed de zes jaren daarvoor ook al verlies. In to taal 78,8 miljoen. De resultaten van de laatste twee jaren'zijn niet be kend. De vestiging in dc smalstad is de enige in dc weide omtrek, zegt Aarnoudse. „Er is nog een fili aal in Yerseke. Die in Stellendam en Ossendrccht sluiten in april." Toch heeft ze het wel 'een beetje' aan zien komen omdat er al andere filialen gesloten waren en worden. „Maar dat het zo drastisch was, nee dat had ik niet verwacht. We hebben steeds tegen elkaar gezegd dat het gelukkig was dat we nog niks hoorden." Het heeft volgens haar geen zin om heel boos te wor den. „Dan sta je zelf maar met kwade gezichten in de winkel en dat is ook niet leuk voor de klan ten." De winkel trok niet alleen klanten uit Sint-Maartensdijk, vertelt ze. „Ook uit Scherpenisse, Poortvliet en Stavenisse. Overal vandaan. De meesten kwamen elke week. We hebben veel vaste klanten. De fol der wordt op heel het eiland ver spreid. Mensen in Oud-Vossemeer bellen me thuis om artikelen te be stellen. Die neem ik dan voor hen mee." Zo ver gaat dc betrokken heid van dc verkoopster bij de win kel. „Het is voor ons lekker dicht bij huis. De enige troost is dat alle filialen dicht gaan." Aarnoudse heeft de indruk dat de winkel goed draait. Wel betekende het vertrek van het gemeentehuis in 2008 voor de omzet een aderlating, zegt ze. „We hebben dat de eerste weken eens bij gehouden. Het scheelde 200 tot 500 euro per week, want er kwamen elke week ook ambtenaren hier hun bood schappen doen." Ook de klanten zijn teleurgesteld. „Er was iemand die het bij dc kap per hoorde. Ze is hier naar toe ge komen om haar adhesie te betui gen. Ze vond het heel erg." Ook M. Boogaard uit Sint-Maar tensdijk betreurt het dat de winkel sluit. Ze pakt haar spullen van de toonbank. „Er is al zo veel weg. Als je ziet wat er van de Kaaistraat over is gebleven, dan is dat maar heel weinig." Aan de Kerkstraat in Tholen be houdt het pand van Bogert een winkelbcstemming, zodat het dc- tailhandelsapparaat niet verder wordt uitgehold. De ondernemer spreekt van een noodzakelijk be sluit. „De winkel levert geen winst op. Op een gegeven moment moet je kiezen: nog een paar jaar blijven doormodderen of een andere oplos sing zoeken." Bogert (47) kiest ervoor om dc zaak voort te zetten aan huis, zodat de huurprijs niet meer op de ex ploitatie van de winkel drukt. De Tholenaar heeft vijftien jaar lang een klokkenwinkel gehad. Eerst in Dordrecht, later in Zwijndrecht en de laatste vier jaar in zijn woon plaats. Volgens Bogert is het in zijn branche al een jaar of acht moei lijk. „Door het aanbod te verbre den, hoopje meer omzet in de win kel te genereren. Behalve klokken zijn er horloges en sieraden bijge komen. Het blijft echter moeilijk om de winkel rendabel te krijgen. Er zit gewoon te weinig loop in de binnenstad. Veel kleine onderne mers in Tholen hebben het moei lijk. Het merendeel van de mensen doet zijn inkopen over de brug, waardoor je als ondernemer ook niet kunt profiteren van dc bevol kingsgroei in het stadje." Op het adres Dorsvloer 18 in de wijk Stadszicht maakt Bogert een doorstart. Zijn garage wordt ge schikt gemaakt voor het repareren van klokken en horloges. Ook ver koop blijft mogelijk, waarvoor hij met name het internet wil gebrui ken. Bogert zal op de nieuwe loca tie tenminste één dag in de week open zijn en verder op afspraak. Tot 1 mei worden alle artikelen in de winkel verkocht tegen halve prijs, met behoud van garantie. Om de komst van de versmarkt mogelijk te maken volgt eerst een grondige verbouwing die naar schatting een maand zal duren. Dan opent 't Vitamientje haar deu ren. Dc versmarkt zal worden geëxploiteerd door een nieuwe Thoolse onderneemster. Nelisse Groenten en Fruit, een bekende groothandel in West-Brabant met winkels in Bergen op Zoom. Hal steren en Hoogerheide, gaat dc producten leveren. Het bedrijf Ne lisse is ooit begonnen in Tholen. De eerste zaak aan de Dalems- estraat werd uitgebaat door vader en moeder Nelisse, met zooa Kees die de groenten en fruit met de kar uitventte. Activiteitenbegeleidster Kora Polderman (links) in de Annewas samen met bewoonster Jacqueline Leunis. Meulvlietbeheerder Kees Moeliker uit Tholen stopt na 29 jaar Will van Beymerwerdt stapt in Sint-Maartensdijk over van VVD naar PvdA Gert Kouman uit Sint Philipsland schenkt dorpsfilms aan gemeente EN VERDER... Misverstand over berekening schoolzwemmen Tholense Boys en WHS kunnen streep zetten door hun titelaspiraties WIE ZIJN EIGEN WEG GAAT, KAN DOOR NIEMAND WORDEN INGEHAALD Dit nummer bestaat uit 16 pagina's

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 1