Tholenderwijs Zoektocht naar andere posten om te bezuinigen gaat verder Gert Bouman (86) schenkt veertien films over Flupland aan gemeente EE Houte www.renaultmaat.nl Geen nieuwe vergunning voor antihagelkanon Vrijwilligers gezocht Kennisgeving van en uitnodiging voor hoorzitting Vervolg openbare bekendmakingen 'De camera staat automatisch op scherp, die doet het werk 10 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 4 maart 2010 week 9 Donderdag 4 maart 2010 Rewin en Impuls wordt 'Repuls' VVD wil noodhulp onder de loep nemen Motie, amendementen en schorsingen in laatste raadsvergadering De gemeenteraad gaat samen met b. en w. nog eens rond de tafel om na te gaan of er nog andere terreinen zijn waarop bezuinigd kan worden dan op de posten die nu op de lijst staan. De PvdA riep daar donderdag toe op in de gemeenteraad. J. Heshof diende er een motie voor in. Alle fracties konden zich er in vinden. Zeeuwen in VS bij heemkundekring De 86-jarige Gert Bouman uit Sint Philipsland ziet slecht, maar hij gaat door met het maken van films van het dorp en het eiland. Dat zei hij maandagmiddag toen hij aanbood dertien dvd's met films over zijn woonplaats aan burgemeester W. Nuis. Korte en lange films over uit eenlopende gebeurtenissen. „De camera staat ingesteld op scherp. Die doet het werk." Hobby interieur Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl OPENBARE BEKENDMAKINGE Bekendmaking Het waarnemend hoofd van de afdeling Openbare Werken heeft namens het college van burgemeester en wethou ders van Tholen op 26 februari 2010 besloten een gehan dicaptenparkeerplaats algemeen te reserveren op het par keerterrein in de Regentessestraat te Tholen. Bekendmaking Het waarnemend hoofd van de afdeling Openbare Werken heeft namens het college van burgemeester en wethou ders van Tholen op 25 februari 2010 besloten de gehandi captenparkeerplaats ter hoogte van het pand Tienhoven 58 in Sint-Annaland verwijderen in verband met de ver koop van zijn auto. Bezwaar Iedere belanghebbende kan tegen deze besluiten binnen 6 weken na de datum van afkondiging bezwaar maken bij ons college. Het bezwaarschrift dient gedateerd en ondertekend te zijn. Verder moet het bezwaarschrift voorzien zijn van naam en adres, een omschrijving van het besluit waartegen het bezwaar is gericht en de redenen waarom tegen dit besluit bezwaar wordt gemaakt. Nadere informatie over het indienen van een bezwaar schrift vindt u in de brochure "Bezwaar en beroep tegen een beslissing van de overheid" die u op verzoek door cluster communicatie wordt toegezonden. In 2009 heeft, bij wijze van proef, fruitteler Alkema in Sint-Maartensdijk een ontheffing voor één seizoen gekregen voor het gebruik van een antihagelka non. Na afloop van het seizoen is geëvalueerd^ Evaluatie proefperiode Het antihagelkanon is in totaal zestien keer in werking geweest. De eerste drie keer zijn geen klachten ontvangen. Alle andere keren heeft de gemeente klach ten ontvangen met een totaal van 91 stuks. IJiü - "jl -SKJ -- 4>r" De fruitteler verklaarde dat de anti-hagelgenerator goed heeft gewerkt en zijn fruit, op een kleine uitzondering na, geen hagelschade heeft opgelopen. Onderzoek Om te beoordelen of de klachten gegrond waren is aan een akoestisch adviesbureau opdracht gegeven geluidme tingen bij en in de woningen van de klagers uit te voeren. Uit dit onderzoek blijkt dat, afhankelijk van de wind richting, meerdere woningen aan een onacceptabel hoge geluidbelasting worden blootgesteld. Besluit college Het college heeft besloten om een eventueel nieuw verzoek van de fruitteler voor ontheffing te weigeren. Dit vanwege de resultaten van het aanvullen akoestisch onderzoek. Daaruit bleek dat bij een groot deel van de windrichtingen sprake is van zo'n grote geluidshinder dat die ontoelaatbare gezondheidsklachten kan veroorza ken bij bewoners. De Vrijwillige Thuiszorg Steunpunt Mantelzorg Tholen zoekt wegens een toenemend aantal hulpvragen vrijwilligers m/v voor de Vriendendienst. Mensen die een maatje willen zijn voor mensen met een psychische aandoening of om eenzame ouderen te bezoeken om af en toe de zorg van mantelzorgers over te nemen. Zoek je boeiend en dankbaar vrijwilligerswerk, waarbij je zelf de tijd in kunt delen? Informeer dan bij de Vrijwillige Thuiszorg Steunpunt Mantelzorg Tholen via telefoonnummer 0166-668315 of via een e-mail naar mantelzorgvrijwilligers@tholen.nl. Namens de Coöperatieve Windenergie Vereniging Zeeuwind UJt. is een bezwaarschrift ingediend. Dit bezwaarschrift is gericht tegen het besluit van de gemeenteraad van 10 december 2009, waarbij planologi sche medewerking aan de realisatie van windpark Stavenisse Nieuweweg (4 windturbines van elk 3 MW) is geweigerd. De gemeenteraad zal op dit bezwaarschrift een beslissing nemen. Het besluit zal worden voorbereid door de com missie van advies voor behandeling van bij de gemeenteraad ingediende bezwaarschriften. Deze commissie zal een openbare hoorzitting houden. Daarna zal deze commissie de gemeenteraad adviseren over de te nemen beslissing op het bezwaarschrift. Belanghebbenden De Coöperatieve Windenergie Vereniging Zeeuwind U.A. krijgt de gelegenheid om zich tijdens deze openbare hoorzitting te doen horen door de commissie. Andere belanghebbenden worden hierbij uitgenodigd om zich tij dens deze openbare hoorzitting te doen horen door de commissie. Datum De hoorzitting van de commissie zal plaatsvinden op woensdag 24 maart 2010 van 19.30 tot 20.30 uur in de raadzaal van het gemeentehuis in Tholen. U kunt tot tien dagen vóór de hoorzitting nadere stukken indienen. Bezwaarschrift Het bezwaarschrift en de verder op de zaak betrekking hebbende stukken liggen ter inzage van maandag 15 maart tot en met woensdag'24 maart 2010. Op maandag tot en met donderdag kunt u van 09.00 uur tot en met 16.00 uur inzage krijgen en op vrijdag van 09.00 uur tot en met 12.00 uur. U kunt zich hiervoor melden bij de receptie en vragen naar de secretaris van de commissie, mevrouw mr. L. Martens. Als u dit wenst, kunt u kopieën van de stukken verstrekt of toegezonden krijgen. Daarvoor is een bedrag ver schuldigd op grond van de Legesverordening. Op dit moment bedragen de kosten 0,62 per kopie. Ook hiervoor kunt u contact opnemen met mevrouw mr. L. Martens. Hoorzitting U bent niet verplicht om op de hoorzitting te verschijnen. U kunt zich tijdens de hoorzitting ook laten vertegenwoordigen door een gemachtigde. Als u hiervan gebruik maakt en zelf niet verschijnt dan moet de gemachtigde een door u ondertekende machtiging aan de commissie overleggen. De voorzitter heeft besloten op grond van artikel 10, vierde lid van de "Verordening behandeling bezwaar- en beroepschriften door de gemeenteraad van Tholen 2002" om een kortere termijn toe te staan dan drie weken tussen deze openbare uitnodiging en de datum van de hoorzitting. Op grond van artikel 7:10 van de Algemene wet bestuursrecht moet binnen zes weken na het verstrijken van de termijn voor het indie nen van een bezwaarschrift op een bezwaarschrift worden beslist. Omdat deze termijn naar verwachting niet haalbaar is, heeft de gemeenteraad op grond van het derde lid van artikel 7:10 van de Algemene wet bestuursrecht besloten om de beslissing op het bezwaarschrift te verdagen met zes weken. De gemeenteraad is donderdag ak koord gegaan met het bekostigen van twee organisaties die zich bezig houden met het werven van bedrij ven: Rewin in West-Brabant en NV Economische Impuls Zeeland. Het kost ongeveer 50.000 euro. Beide clubs moeten op den duur sa men gaan om in een groter verband meer gewicht in de schaal te kun nen leggen. Ze gaan dan heel Zuid- West Nederland vertegenwoordigen en hopen op die manier ook meer Europese subsidie binnen te kun nen halen. De SGP zag graag dat er prestatie afspraken worden gemaakt. Dat er - met het oog op de bezuinigingen - betaald wordt naar verdienste. J.M. Aarnoudsc vond er onvoldoende steun voor, maar bereikte wel dal wethouder F.J. Goossen (of diens opvolger) het voor zou leggen in de organisatie. Aarnoudse had al een nieuwe naam bedacht: Repuls. Voor M.J. Klippel (RFT) zou er in hei ontwerp-besluit over de toe komst van de nieuw op te tuigen uitvoeringsorganisatie, hardere af spraken opgenomen moeten wor den. Namelijk dat de financiering alleen gebeurt als ze ook daadwer kelijk samen gaan. Alle andere fracties juichten het plan toe. H. Nieuwenhuis (PvdA) reageerde 'impulsief': "Akkoord." Goossen was blij met de steun. De VVD wil de noodhulp die de ge meente geeft aan slachtoffers van grote rampen, onder de loep nemen. Dat zei F.J.A. Hommel donderdag avond in de gemeenteraad bij het beschikbaar stellen van 25 mille voor de slachtoffers van de aardbe ving in Haïti. Aanvankelijk hadden b. en w. er 10.000 euro voor uitge trokken, maar de gemeenteraad wil de dat bedrag verhogen naar 25.000 euro, één euro per inwoner. „We steunen het voorstel. Dat is het pro bleem niet, maar je kunt je wel af vragen hoe we er mee omgaan. Het is geen overheidstaak. Het kan nu zijn dat mensen er vier keer aan be talen. Door een eigen bijdrage te storten, door het rijk, de provincie en de gemeente." Volgens Hommel zijn er in 2000 af spraken over gemaakt, maar die wa ren niet snel te achterhalen. Ze zou den volgens hem wel haaks staan op het beleid dat nu ten aanzien van Haïti is gevoerd. Hij stelde voor om het in het overleg tussen de fractie voorzitters te bespreken. De VVD kreeg er steun voor van de andere fracties. Druk overleg tijdens de schorsing, v.l.n.r. Hommel. Bout, Van Dis, Velthuis, Heshof, Klippel, Nieuwenhuis, Goossen, Hoeken Van de Sande. En toen ook wethouder K.A. Hcij- boer toezegde dat te zullen doen, kon Heshof de motie weer intrek ken. Dat gebeurde wel na een schor sing waarbij alle fracties en leden van het college van b. en w. elkaar opzochten om tot een vergelijk te komen. Te meer omdat dq CU en de PvdA ook nog eens een amende ment hadden ingediend op dit punt. De CU somde in haar voorstel een reeks van posten op waar niet op be zuinigd zou moeten worden. Onder andere op het schoolzwemmen en het jongerenwerk. De besparing moet op andere terreinen gezocht worden, zoals het stoppen van grote projecten en het bezuinigen op de bestuurlijke- en ambtelijke organi satie. Maar ook op de bibliotheek. In het amendement van de PvdA wilde de fractie een aantal posten uit de lijst schrappen. Zo willen de sociaal-democraten geen 5000 euro bezuinigen op de millenniumdoe len. En de hoogte voor de uitkering van de categoriale bijstand handha: ven. Alle fracties bleken het met elkaar eens dat Tholen zijn sociale gezicht moet blijven houden. Mensen die afhankelijk zijn van een (bijstands)- uitkcring mogen niet de dupe wor den van de bezuinigingen. Heshofs pleidooi om het aantal zoekgebie- den waarbinnen bezuinigd kan wor den. uit te breiden en die te bespre ken. vond gehoor. „Eind 2010 zal de werkloosheid op zijn hoogtepunt zijn. We zullen dus rekening houden met meer werkzoekenden." P.W.J. Hoek (SGP) kon zich vinden in de motie van de PvdA. ..Er is veel onzekerheid. We gaan akkoord met hel vaststellen van de lijst. We zijn blij dat een aantal punten ontzien worden, zoals de lijkbezorgings- rcchten." F.J.A. Hommel (VVD) wilde de sport ontzien. Maar ook hij kon zich vinden in het zoeken van nieuwe terreinen waarop bezuinig kan wor den. J.P. Bout (CDA) vond het niet verstandig om nu allerlei posten op te voeren^waar wel of niet op bezui nigd moet worden. Hij verwees naar de lijst. „Laten wc daar nu geen voorschot op nemen. Laten we de lijst bespreken na de mcicirculaire (daarin staat wat de gemeente van het rijk kan verwachten - red. ABT wil de besparing op het inhu ren van externe adviesbureaus wel opgenomen zien in de bezuini gingsronde, zei J.J. P.A. Boulog ne. Ook hij wilde een bijeenkomst beleggen tussen b. en w. en de ge meenteraad. M.J. Klippel (RFT) vond dat de lijst leidraad moet zijn bij het bepreken van de kadernota. Er zijn volgens hem redenen ge noeg voor een sombere financiële toekomst. Doel van de bezuinigin gen is om het weerstandsvermo gen van de gemeente te versterken (bij mogelijke financiële tegenval lers). Ver- l- '.ing I Gert Bonman (rechts) overhandigt de stapel films aan burgemeester W. Nuis. Achter hen, archivaris Fred van den Kieboom. De gemeente is er blij mee. De films, gemaakt vanaf 1992, worden in het archief bewaard voor het na geslacht maar zullen bij speciale ge legenheden ook vertoond worden, zegt archivaris Fred van den Kie boom. In de kamer waar b. en w. el- ke weck vergaderen, toonde Bou man een korte film van ongeveer vier minuten over een storm. Opna men van ignand die een zeilbootje leegschept, hoge golven in de Krab- benkreek, omgewaaide tuinspullen, een kapotgeslagen rieten dakje en een klapperend stuk plastic aan een paal. „Vooral die close ups zijn be langrijk." Ook in de film van de bouw van de windmolens bij Anna Jacobapoldcr komen opnamen van dichtbij voor. Gezichten van de bou wers, handen van de monteurs, be dieningspanelen van kranen. Tegen over de weidsheid in de polder. Als er een groep scholeksters opvliegt, herinnert Bouma zich dat moment nog helder: „Op mijn buik kruipend over de dijk, gingen ze de lucht in." Bouman legde het allemaal vast. Twee jaar lang was hij er iedere ochtend en middag, vertelt hij. Uren opnamen. „Ik heb veel geleerd van de bouw. Ik heb mijn ogen uitgeke ken." Bij het monteren drong hij tot de essentie door. De filmer filmt niet alleen, hij bevraagt degenen die hij voor de lens ziet. Dat verleent het een documentair karakter.. Films over de duivensport, de festiviteiten rond 150 jaar Anna jacobapoldcr, de oogst op de boerderij van Fien Bou- deling, over de jacht en het fiootvis- sen met de Zeeduivel. Bouman is lid van de filmclub in Roosendaal. Hij won er al verschil lende prijzen. Met de films die hij over de paardenmarkt maakte bij voorbeeld. Brons kreeg hij er voor. Hij zou wel zilver of goud kunnen winnen als zijn stem niet te horen zou zijn en als hij vanaf statief zou werken. Maar dat is niet de manier waarop Bouman te werk gaat. Het resultaat mag er zijn. Bouman mon teert een totaalbeeld tussen de clo se-ups en is door zijn ervaring in staat met vaste hand te filmen. An ders dan de amateur wiens product vooral schokkerige beelden ople vert. „Dat noemen wij tuin spuiten of zwabberen." De langste film in de collectie die hij aan de gemeente schenkt is die uit het millenniumjaar 2000. Bou man legde gedurende dat jaar 58 ge beurtenissen vast: 'van sport, mu ziek, openingen, tot recreatie en meer'. In totaal 1 uur en 45 minuten bewegende beelden. Maar ook is er een film met als titel: De PK's van weleer. Over de trek paarden van Brooijmans. Dertig mi nuten lang. Ook goed voor brons. „Ik was de enige die toestemming kreeg om te filmen. Naderhand werd me gevraagd of hij ook als in struction lm gebruikt mocht wor- Dc Zeeuwse emigratie naar de Ver enigde Staten. Daar gaat de lezing over die dr. Hans Krabbendam van het Roosevelt Studiecentrum in Middelburg verzorgt op de jaarver gadering van de Heemkundekring Stad en Lande van Tholen op woensdag 17 maart. Krabbendam komt na de pauze aan bod. De heemkundekring groeit nog steeds. Vorig jaar kwamen er 37 le den bij. De vereniging telt 254 leden. De aanwas is mede te danken aan de actieve werving met de nieuwe fol der en de twee cursussen die zijn ge organiseerd. Een herhaling van de cursus streekgeschiedenis trok 33 belangstellenden, terwijl zich voor de cursus wonen in een historisch pand 25 deelnemers aanmeldden. De club kent verschillende werkgroe pen. De werkgroep die aan stam boomonderzoek doel, is praktisch tot stilstand gekomen, schrijft secretaris Kees de Koning in het jaarverslag. Bij de bestuursverkiezing zijn D. van Dijke-Dekker, M. Geluk-Jansen en J. de Korte aftredend en herkiesbaar. De avond begint om half acht in de Wellevaete in Sint-Annaland. den." Samen met zijn vrouw Anne woont Bouman alweer bijna negentien jaar op Sint Philipsland. Eerst in De Sluis nu in Sint Philipsland. De ge boren Amsterdammer loopt al 40 jaar met een camera rond. Schoot al duizenden meter vol. Toen hij enke le jaren geleden Nuis ontmoette bij de wedstrijden van de jeugdbrand weer in Sint Philipsland - waar Bouman opnamen van maakte - trof het hem dat de burgemeester zoveel interesse toonde in zijn*werk. Nuis: „Hij vertelde op een enthousiaste wijze over zijn hobby." Bouman is zelf enthousiast over de films van Bert Haanstra: Glas en Alleman. Over de huidige generatie Neder landse filmmakers is hij minder te spreken. Vooral de geluidskwaliteit laat volgens hem te wensen over. De burgemeester is blij met de gift. „We hebben een groot archief en zijn afhankelijk van mensen die ons wat geven." <3 Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 10