Lagere opkomst verkiezingen betekent er extra hard aan trekken voor VVD Thoolse Daniëlle Kaat zat bovenop het nieuws kabinet Stemmen levert twaalf verenigingen 700 euro op VOOR ALS U AAT STEMMEN De Supermarkt van Halsteren asA/vnae'z Winnaar nieuwsquiz Tweede Kamerlid Ineke Dezentjé Hamming te gast in Tholen www. eendrachtbode. nl "We zijn hier niet komen wonen om alleen te eten en te slapen" Donderdag 25 februari 2010 Wat de VVD betreft, komt het Centrum voor Jeugd en Gezin (CJG) er niet.. „Dat zien we als een extra bureau cratische laag en die willen we schrappen." Dat zei Tweede Kamerlid voor de VVD, Ineke Dezentjé Ham ming, maandagavond als speciale gast tijdens het jaar lijkse politiek café van de Thoolse afdeling van de partij. Ze antwoordde daarmee op een vraag van raadslid Gabri Hoek. Die vroeg of de gemeente wat kon doen aan het fenomeen CJG, dat volgens hem gewoon wordt opgelegd aan gemeenten. Zowel landelijke als Thoolse kwesties kwamen aan de orde doordat leden van de VVD Tholen vragen konden stellen aan de aanwezige politici. Ook de invloed van de kabinetscrisis op de gemeenteraadsver kiezingen werd besproken. „We moeten nu extra hard aan de bak", vond Dezentjé Hamming. Drie zetels Goud f^ANCRUKE nformatie zie www.plus.nl Als u zelf stemt moet u uw geldig legitimatie bewijs en uw stempas meenemen. Een volmachtstem uitbrengen kan alleen tegelijk met uw eigen stem. Brenat ii een vnlroarhtstem uit, dan moet i d as en een kopie va h jee|duiaxajee«vaa ewijS Van de v n. A' )Fwïqia ET STEMMEN! Extra strook naar Kadijk op Postweg Verkiezingsuitslag op website van EB Verkiezingskrant 135 kandidaten Politieke thriller aan het binnenhof Helft vergoeding vrijwilligers stembureaus Het inzetten van vrijwilligers op 14 van de 15 stembu reaus levert verschillende verenigingen woensdag 3 maart totaal 700 euro op vöor de clubkas. De Meestoof 'Merkiezing^^ De een is geïnteresseerd in het fotograferen van landschap pen, de ander maakt graag portretten of sport- of natuurop namen. De aspirant-leden van de nieuwe Thoolse fotoclub zijn vogels van verschillende pluimage. Ze hebben elkaar gevonden rond de digitale camera. Jan en Ans Hendrikx uit Oud-Vossemeer die een oproep plaatsten in deze krant, wa ren blij verrast met de vele reacties. Jan: „Tot nu toe hebben er twintig mensen gereageerd. Boven verwachting. In twee tot drie weken tijd is dat heel respectabel." wi tfHDDDrUTDnn CCNUHHLHIBUU 1M. 0166 602440 T.I 0166-607060 Fu 0166 604440 Fa, 0166-607061 JnHHBgBK ^K:| Z)]' I 'TA* IJ Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,15 per halfjaar, 31,00 per jaar, per post 55,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,31 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. „Veel nieuwe leden zullen we van avond niet werven. Niet in deze tijd nu er bij elke partij iets te doen is", zegt Karei Saris vooraf. De avond is vooral bedoeld om de bestaande leden nog beter aan zich te binden en om prangende vragen te beant woorden. Nummer twee op de Thoolse lijst Jack Werkman, VVD statenlid Carla de Paepc en Ineke Dezentjé Hamming nemen daar voor plaats op het podium. Penningmeester Anton van Oost telt 35 aanwezigen in café Hart van Tholen aan de Markt in Tholen. „We hadden op 25 gerekend, dus dat is positief." Lijsttrekker Frank Hommel ontbreekt wegens gezond heidsredenen. Ineke Dezentjé Hamming is zelf al helemaal in de campagnestemming. Ze is in haar woonplaats Numans- dorp langs de deuren gegaan voor haar partij, maar ook in Vlissingen en Middelburg, vertelt ze. En ze roept de VVD Tholen op om nu vooral niet stil te gaan zitten. Want op de vraag hoe erg nu de val van het kabinet is, antwoordt ze dat het zeker invloed heeft op het aantal mensen dat gaat stemmen. Ze schat dat de opkomst lager is. „We moe ten nu extra hard aan de bak, langs de deuren gaan en er keihard aan trekken. Zeg het tegen de buren, de collega's, haal de VVD naar voren." De Thoolse partij zet in op behoud van haar zetels. „We hebben aan het begin gezegd we gaan voor drie zetels en daar blijven we bij", zegt bestuursvoorzitter Gré Boelhou wers. Partijgenoot Piet Swarthoff zet graag hoog in en pleit er voor vier. De VVD'ers verwachten dat er minder mensen gaan stemmen, maar dal dat effect hel minst merk baar zal zijn bij de SGP in Tholen. Dat betekent ook dat alle andere partijen hel wel moeilijk hebben en daar wil de VVD winst zien te ha len door de aandacht te trekken. Landelijk gezien wil de VVD met elke partij regeren, zegt Dezentjé Hamming. Maar de huidige, ofwel de gevallen, regering krijgt flinke vegen uit de pan van haar. Ze noemt de val van het kabinet wenselijk. Vooral het CDA heeft het volgens haar slecht gedaan. „Het CDA, tja wat een Bak Ellende. De waait- met-alle-winden-mce partij, kijk eens hoe links ze met de PvdA re geerden." Ze haalt Natura 2()(X) aan als regel waarmee het CDA de weg kwijt lijkt te zijn. „Nota bene CDA-mi- nister Veerman heeft dit erdoor ge drukt. Diezelfde man is lijstduwer voor de gemeente Korendijk. De VVD zegt: geen landbouwgronden opofferen voor groene natuur. Dat zegt het CDA Korendijk ook in haar verkiezingsprogramma." Ook de ontpolderi'ng (de Hedwigepolder in Zeeuws Vlaanderen is daarvoor aangewezen - red.) wordt aange haald. „En dan de ontpolderklucht. Het CDA is zogenaamd tegen, maar als het puntje bij paaltje komt is het CDA voor." Het Tweede Kamerlid vindt dat Tholen goud in handen heeft wat betreft toerisme en recreatie. „La ten we wel wezen: daar ligt de toe komst. Zeker in een land waarin productie steeds meer naar het bui tenland verdwijnt, ligt hier een kans." Ta noemt toerisme en recre atie een van de meest kansrijke dra gers van de locale economie en daarmee goed voor vitale dorpen. Maar Dezentjé Hamming ziet ook hier Natura 2000 weer als een be lemmering. „Neem Frankrijk: na tuurgebieden met restaurants en ho tels. In Nederland gaat alles op slot." Wat wonen betreft vindt ze dat er niet krampachtig gedaan moet worden. Ze wil alleen de stuk ken landschap sparen die echt bij zonder zijn. Ook het verzilten van onder meer het zoete Volkcrak- Zoommeer vindt ze grote onzin. „We hebben zoet water nodig voor de landbouw." Bij het afschaffen van het CJG hoort volgens de politica ook het schrappen van de minister voor Jeugd en gezin. „Rouvoet heeft nog geen deuk in een pakje boter gesla gen." De VVD wil sowieso snijden in de bestuurslagen en de regelge ving vereenvoudigen met het af schaffen van I (X) wetten. Dezentjé Hamming pleit daarente gen wel voor meer dienders op straat, zodat criminelen ook echt gestraft worden. „Hoeveel procent van de delicten wordt bestraft vol gens u?" De bezoekers roepen daar op aantallen als vijf, tien en twintig procent. „Het is drie procent." Ze wil meer agenten op het platteland, zodat overlast kan worden aange pakt. ZIE VF.RDHR PAGINA 5 PLUS Grinwis Dorpsstraat 75-77 Halsteren PLUS Tel: 0164 68 32 71 Advertentie I.M. De T-splitsing van de Postweg (N286) met de Kadijk tussen Tholen en Poortvliet wordt vanaf woensdag aangepast. Er komt een extra strook voor het linksafslaande verkeer naar de Kadijk. De werkzaamheden duren tot en met 1 april en daarbij wordt steeds één rijstrook afgezet. De aan sluiting van de Kadijk met de Post weg is in die periode afgesloten. Het verkeer wordt met behulp van een stoplicht om en om over één rijstrook geleid. Het verkeer op de Kadijk van en naar de N286 wordt omgeleid via de Paasdijkweg en de Hogcweg. Het fietspad langs de Postweg blijft wel open voor fietsverkeer. De uitslag van de gemeenteraads verkiezingen is woensdagavond te volgen via de website van de Een drachtbode: www.eendrachtbode.nl. Er wordt naar gestreefd om de stemmen per partij en per dorp tot op de laatste minuut bij te houden. H.M. Vroegop uit de Abraham Crijnssenstraat in Tholen is de win naar van de derde nieuwsquiz in het kader van het 65-jarig bestaan van de Eendrachtbode. Jan Kettclerij kreeg de opdracht voor het kunstwerk bij de twee basisscholen in Sint-Annaland. Lou Geuze uit Poortvliet was 50 jaar actief als vrijwilliger voor het Rode Kruis. Raadskandidaat Gert-Jan Bou- dcling maakt makkelijk lawaai en zal op tijd even moeten dimmen. De tweede demonstratieavond in 1955 in Oud-Vossemeer werd door 140 da mes bezocht. En de oplossing op de vijfde vraag was dat een gloeiend stuk ijzer in een zak meel de oorzaak was van een brand in de groenvocderdro- gerij in Scherpenisse, eind juni 1955. Uit de vele goede oplossingen werd H.M. Vroegop als winnaar van de waardebon van 65 euro getrokken. Deze week zijn er weer nieuwe kan sen in de nieuwsquiz van februari. Ook daarbij is er weer een kans op het winnen van een waardebon van 65 euro. Zie daarvoor de speciale 65 jaar pagina's 20 en 21. Keuzes maken, daar gaat het woens dag 3 maart om bij de gemeenteraads verkiezingen. De zeven politieke par tijen hebben samen 135 kandidaten waarop een stem uitgebracht kan wor den. Voor iedere Tholcnaar moet er wel een partij, man of vrouw bij zijn, zou je zeggen. PvdA, SGP, ABT, VVD, CDA en CU zijn er evenals vier jaar geleden weer bij met nieuw komer SP als zevende partij. Er is dus nog een keuze bijgekomen. In de Ver- kiezingskrant, die als bijlage op klein formaat in deze Eendrachtbode is in gestoken, vindt u informatie van alle zeven politieke partijen. Het kan de zwevende kiezers helpen bij het bepa len van hun keuze. Ze voelde de spanning rond de naderende val van het kabinet Balke nende IV aan den lijve. Daniëlle Kaat uit Tholen was erbij op het Bin nenhof, in de koude uren van vrijdagavond. Aankomend schoonheids specialiste Kaat was op familiebezoek in Den Haag, ook al om even te ontsnappen aan alle examenkoorts nu haar opleiding zich in de afron dende fase bevindt. Het bezoekje aan het centrum van de stad liep voor haar uit op een politieke thriller. „Ineens zitje bovenop het nieuws." 's Middags thuis zat ze nog tc bla deren in de VARA-gids en las ze het verhaal met Dominique van der Heijde, de politiek verslaggeefster en commentator van het NOS-jour- naal. In de vooravond hoorde ze bij haar zus Lian op tv dezelfde journa liste de perikelen rond het kabinet bespreken. „En een uur later sta je achter haar, in een woud van came raploegen, journalisten en fotogra fen. Heel vreemd. Je voelde echt een zinderende spanning. Je spreekt met wildvreemde mensen om je heen. Ramptoeristen eigenlijk, zoals jezelf op dat moment ook bent." Eerlijk gezegd was ze niet van plan om naar het Binnenhof te gaan. Sa men met haar zus verkeerde ze in de veronderstelling dat het vrijdag koopavond was in Den Haag. Dat bleek een misvatting, zoals haar zus na zeven jaar in de Residentie tot haar schande moest erkennen. Twee politieagenten op straat werden hierover door beide Zeeuwse dames aangesproken. De koopavond bleek op donderdag te zijn, zo werd hen verteld. „Dat verklaarde waarom het zo stil was op straat." Om toch nog iets van de avond te maken, werd koers gezet richting Binnenhof. Spijt van dat besluit kre gen beide zussen niet. „Ik wist niet dat wachten zo spannend kon zijn." Tussen de persvertegenwoordigers en andere nieuwsgierigen werd de tijd doorgebracht. Echte beroemd heden zag ze niet. „Wel zag je voortdurend mensen achter de gor dijnen staan en telefoneren." Be roemdheden heeft Kaat in haar le ven al vaker zien passeren. „Ik heb ooit Bill Clinton op Socstdijk de hand geschud, toen we met onze straat een prijs hadden gewonnen in de Postcode loterij." Later in de avond, met zakkende temperaturen, besloot Kaat niet langer te wachten. „Van de persmensen hoorde je dat de chauffeurs van de politici als een belangrijke aanwijzing worden ge zien. Als die hun dienstauto's gaan halen, staat er iets te gebeuren en is de kogel door de kerk." Pas de an dere ochtend hoorde Kaat dat het kabinet daadwerkelijk was gevallen, rond de klok van half vier. „Toch heb je ergens het gevoel dat je op de eerste rij hebt gezeten." Het gemeentebestuur probeerde het tekort aan leden van de stembu reaus op te lossen met het werven van vrijwilligers, waarbij de helft van de gebruikelijke vergoeding van 100 euro naar de vereniging zou gaan. Er meldden zich 26 men sen aan en dat was veel meer dan de 14 die er nodig waren. In het klein ste stembureau Anna Jacobapolder bleek ook geen vrijwilliger nodig te zijn. Een stembureau bestaat uit 5 leden waarvan er minimaal altijd 3 aanwezig moeten zijn. De overige twee kunnen dan even een frisse neus halen, want van half acht tot negen uur is een lange dag. En na de sluiting van de stembus moet er nog geteld worden, want nu de stemmachines nog steeds niet veilig genoeg bevonden worden, ligt op nieuw het rode potlood klaar. Om te voorkomen dat een paar ver enigingen het meeste geld zouden krijgen, werd daarop een selectie uitgevoerd. Streekmuseum de Meestoof houdt in elk geval drie keer 50 euro over aan de verkiezin gen, evenals Vrouwen van Nu (Plat telandsvrouwen), maar dat zijn drie verschillende afdelingen: Scherpe nisse, Stavenisse en Sint Philips- land. Verder gaat er 50 euro naar de EHBO Sint-Maartensdijk, Zonne bloem Scherpenisse, Rode Kruis Tholen, dameszanggroep Kir Royal Sint-Annaland, gymclub Excelsior Poortvliet, Wereldwinkel Tholen, Evenementencomite Smalstad. r.k. parochie Tholen en gymvereniging WIK Sint-Annaland. De raadsleden en ambtenaren ontvangen ook alle maal 100 euro, maar die mogen ze zelf houden. Dat is een tegemoetko ming voor de overuren buiten de normale werktijden. Er kunnen woensdag 3 maart 19.048 Tholenaren naar de stembus komen om een nieuwe gemeente raad te kiezen, maar in 2006 was de opkomst iets meer dan 66% dus eenderde bleef toen thuis. De raadsverkiezingen worden nu door kruist door de recente kabinetscri sis. De PvdA-ministers hebben het kabinet verlaten uit onvrede over hel Afghanistan-beleid van de re gering. CDA en CU wilden het Na- vo-verzoek om Nederlandse mili tairen nog langer in Uruzgan in te zetten, positief bekijken. Woensdag 9 juni zijn er vervroegde Tweede Kamerverkiezingen en de vraag is of de landelijke problematiek de kiezers positief of negatief bein- vlocdt om 3 maart wel of niet te gaan stemmen. F .f Inek >ezentjé Hamming (links) gaat tijdens het politiek café van de VVD Tholen in gesprek met leden, waaronder Tholenaar Oscar Huis sip. Rinus de Korte (midden) is gecharmeerd van het WD-sjaaltje om de nek van het Tweede Kamerlid en wil het overnemen, maar dat l ze nog nodig voor de verkiezingscampagne. Links pr-man Karei Saris. Deze week Anke Reijngoudt verkoopt wijn, maar dronk zelf nooit een fles leeg Sjaak Berkey vindt saamhorigheid in Oud-Vossemeer uniek Gahriël Heijboer voor stage een halfjaar naar zee EN VERDER... Schrijfster Ellen Tijsinger ontmoet leerlingen Calvijn college MEN KAN BETER HET HOOFD DAN I)E HOED BEHOUDEN Dit nummer bestaat uit 22 pagina's VERKIEZINGSKRANT u heeft het voor het zeggen Jan en Ans Hendrikx verrast door animo voor Thoolse fotoclub Het echtpaar kwam in september vanuit Tilburg in Oud-Vossemeer wonen. In hun vorige woonplaats waren ze actief lid van een fotoclub. Ze haalden daar voldoening uit. Eenmaal op Tholen wilden ze hun hobby weer oppakken. Jan: „We hebben aan sluiting proberen te zoeken bij clubs in Roosendaal en Bergen op Zoom en in Zee land. Maar bij de clubs in West-Brabant konden wc niet terecht. Ze hebben een lc- denstop. We hebben toen contact gezocht met de afdeling Zeeland van de Nederlandse fotobond, maar dan moesten we naar Goes. Dat vonden we te ver." Zijn vrouw stelde toen voor om zelf maar een club op te richten. Tijdens de eerste bijeenkomsten bleek dat de een vooral foto's van elkaar wil bespreken, de ander er samen op uit wil trekken en weer een ander wil weten hoe foto's te bewerken zijn. „Er zijn semi-professioncle fotografen bij, maar ook mensen die nog niet veel foto graferen. In principe willen we zo breed mogelijk zijn." Er is lang gedacht over een werknaam voor de fotoclub in oprichting. Het werd F.O.ThO. Kort maar krachtig en verwijzend naar Tholen. Zelf is het echtpaar nog niet zo heel lang actief met de camera. Jan (52) maakte vooral kiekjes van de kinde ren. Ans (55) kreeg vier jaar geleden de smaak te pakken nadat ze hun twee doch ters, die aan ballet doen, is gaan fotograferen. „We hebben toen zelfs een balletstu dio gehuurd. Omdat we alle sprongen kennen, weten we wanneer er een goed moment komt om een opname te maken." Zie verder pagina 5. Ans en Jan Hendrikx uit Oud- Vossemeer richten een fotoclub op.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 1