www.renaultmaat.nl 'Bij contact jongeren en gemeente ontstaat respect voor samenleving' PvdA-kandidaat Jolanda Prins wil haar stem in nieuwe raad laten horen De nieuwe kandidaten 'Het begint allemaal met luisteren naar de mensen ente Leerlingen Westerpoort college in Tholen blij met minidebat Donderdag 18 februari 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Rood nest Als werkcoach bij UWV WERKbedrijf staat Jolanda Prins-Tromp midden in de samenleving en maakt ze de huidige crisis van nabij mee. Een snel groeiende werkloos heid, ook onder jongeren. Gescheurde gezinnen. Mensen die in een isolement dreigen te raken, door financiële en andere problemen. Vrijwel dagelijks heeft de 40-jarige moeder uit Sint-Maartensdijk ermee te maken. Voor haar heeft elk mens een verhaal. Luisteren Schaamte Bereikbaar CU wil brochure voor minima Tweede Kamerlid in café van VVD Eén blok Schoonmakers Junks Voorlichting Iets nuttigs Zorgen ABT over cliënten Alphahulp Partij van de Arbeid Peter Suurland: 9 ke rnen 1 9 errie Jeugdavond CU I Op 3 maart zijn er weer verkiezingen voor de gemeenteraac De politieke partijen maken zich op voor de strijd om de I 21 zetels in de raadzaal. Op de kandidatenlijsten staan oude bekenden naast nieuwe gezichten. In een serie van zeven artikelen elke week een portret van een kandidaat uit elke partij. Verhalen die ze kritisch aanhoort. Verhalen die een beroep doen op haar gevoelens van rechtvaardigheid en betrokkenheid. Verhalen ook die schreeuwen om oplossingen. In de polilick dus, de arena waar het be leid wordt ontwikkeld en de beslis singen worden genomen. Vanzelf sprekend als lid van de PvdA, de partij die vanouds opkomt voor de belangen van degenen die de hard ste klappen krijgen te verduren. In die arena wil Jolanda Prins de ko mende vier jaar haar stem laten ho ren. Zonder wollig taalgebruik, als het even kan. „Ik ben allergisch voor mensen die veel praten en niks zeggen." Thuis afspreken voor het interview vindt ze geen goed idee. Man in de nachtdienst, twee jonge kinderen en twee honden die een bezoeker graag laten weten dat ze er zijn. Liever een rustiger plek. Een fractiekamer in het gemeentehuis dus maar. Tho- len, heet de kamer. Andere deuren verderop geven toegang tot ruimten die allemaal zijn vernoemd naar de kernen in de gemeente. Aan de muur historische prenten van de ge meente, waarvoor ze de belangen in de komende raadsperiode gaat die nen. Om de hoek zit UWV WERK- bcdrijf, de organisatie die sinds vier jaar haar werkgever is. Mensen be geleiden op weg naar de arbeids markt, dal is haar missie. Veel con tact met werkgevers ook. Ze weet dat dit haar ding is. Zelf is ze ook werkloos geweest. Verrassend lang duurde dat eigenlijk. Bijna een jaar, ondanks al haar kwalificaties op HBO-niveau. Na het werken bij een reïntegraliebureau kwam ze in Sint- Maartensdijk terecht, bij het UWV. Dicht bij huis. In 2008 verhuisde ze mee naar het gemeentehuis in Tho- len. Een jaar later fuseerden UWV en Centrum voor werk en inkomen, het CWI. Prins is blij dat de huidige gemeenteraad heeft gekozen om de voorziening voor Tholen te behou den. Sluiting dreigde, vanwege be zuinigingen op rijksniveau. De ge meente wil de vestiging hoe dan ook open houden en zorgt daar de komende twee jaar voor, met eigen fondsen. Prins vindt het belangrijk dat werkzoekenden in hun eigen omgeving terecht kunnen. Er is toch al zoveel weg uit de gemeente. Ze is ook blij voor zichzelf. Als werk- coach kan ze goed haar ei kwijt. Ze weet waar ze over praat. Ze heeft hel zelf meegemaakt. „Werkloos worden zoek je niet op, het over komt je." Ze komt, zoals ze zelf zegt, uit een rood nest. Geboren in Rotterdam, randje van de wijk Feyenoord. Op gegroeid in Hoogvliet. Niet lullen maar poetsen. De havens nooit ver weg. Thuis de bekende zekerheden: pa lid van de vakbond FNV, de VA- RA-gids op tafel en natuurlijk stem men op de PvdA. Geen rijk gezin. Moeder werkte erbij. Vakantie: al tijd in een onderkomen van de bond. Andere tijden. Overzichtelijker in ieder geval. Maar ook toen al ver paupering, achteruitgang, armoede, zeker in Hoogvliet. Geen plek om je kinderen op te voeden, vonden ze in huize Prins. En dus werd rondgeke ken naar iets anders. Een veiliger omgeving. Het werd Sint-Maartens dijk, 1996, meer rust, meer vrijheid. Prins, toen werkzaam in het facili tair management, reisde aanvanke- Jolanda Prins wil voor de mensen altijd en overal bereikbaar zijn. lijk nog voor haar werk naar Den Haag. Geleidelijk kwam ze dichter bij huis te werken. En raakte ze steeds meer betrokken bij de Thool- se samenleving. In de aanloop naar de vorige raadsverkiezingen be zocht ze de ledenvergadering van de plaatselijke afdeling van de PvdA. Uit nieuwsgierigheid. Vanwege het sentiment. Van het een kwam het ander. Prins werd bestuurslid, later interim-voorzitter en tegenwoordig officieel voorzitter. Ook is ze ge westelijk bestuurslid geweest. Als ze erop terugkijkt zegt ze dat het al lemaal snel gegaan is. Ze is er ver baasd over en tegelijkertijd ook weer niet. Het politieke wereldje is klein, tenslotte. „Je staat op, toontje interesse en als een van de weinige vrouwen wordt je dan snel in je nek vel gegrepen." Haar kwaliteiten zijn binnen de Pv dA niet onopgemerkt gebleven. Ook is er het streven naar verjonging. Prins komt daarom met stip binnen op de kandidatenlijst. Als nummer drie. Vier jaar geleden stond ze nog niet op de lijst. Natuurlijk heeft ze goed moeten nadenken over haar kandidatuur. Raadslid worden, hel was niet haar eigen planning. Het ging sneller dan ze zelf had gedacht. Maar na enige bedenktijd stemde ze toe. Volmondig, overtuigd dat ze met haar kennis en betrokkenheid iets kan toevoegen aan de partij. Een goede planning zal nodig zijn, weet ze. Prins heeft een baan van 32 uur. En thuis wil ze ook niet de vrouw zijn die op zondag het vlees snijdt. Kinderen van negen en twaalf jaar. Als moeder wil ze daar bij zijn. Nu al kondigen de eerste puberale gevechten zich aan. Als werkcoach en moeder voelt ze zich vooral betrokken bij de onderwer pen die in de commissie samenle ving aan de orde komen. Jongeren kunnen op haar warme aandacht re kenen. Net zoals mensen zonder werk en degenen die in de bijstand zitten. Luisteren naar mensen is voor haar een tweede natuur. Niet dat ze alles voor zoete koek slikt. Mensen zijn verantwoordelijk voor hun eigen leven en soms roepen ze de problemen over zichzelf af. Ver wijtbaar gedrag moet gesanctio neerd worden, zo simpel is het. Te gelijkertijd weet ze dat het allemaal niet meevalt, vandaag de dag. Re gelgeving die niet altijd helpt om mensen aan de slag te krijgen, fi nanciële prikkels die soms ontbre ken, kinderopvang die geregeld moet worden. Prins gelooft in het investeren in mensen, in het sterker maken van degenen die een steuntje in de rug nodig hebben. In haar werk en straks ook als politica. „Het begint allemaal met luisteren naar wat mensen willen en vervolgens moetje ook wat te bieden hebben." Hangjeugd opzoeken wordt wat Prins betreft een speerpunt in de plaatselijke politiek. „Er zijn al gro te stappen gezet, maar het moet nog beter. We moeten nog meer mét de jongeren praten, in plaats van óver ze praten. Ouderen vinden dat de jeugd niks wil en de jongeren snap pen de ouderen niet. Die dialoog tussen de generaties moet op gang worden gebracht, hoe moeilijk het ook is. Maar het mag dus niet bij praten alléén blijven. Die jongeren moet ook perspectief geboden wor den: een baan, voorzieningen in hun eigen omgeving met activiteiten die bij hun leefwereld passen, niet er gens weggestopt aan de rand van het dorp maar midden in die samenle ving." Armoedebeleid, nog zo'n onder werp waar Prins zich graag voor wil inzetten. „Teveel mensen in ons land leven onder de armoedegrens en de economische vooruitzichten zijn niet rooskleurig. Ook op plaat selijk niveau moet het armoedebe-, leid onze aandacht hebben. Eerst moet het probleem in de volle om vang worden benoemd. Er is nog veel schaamte bij betrokkenen, ze ker in een samenleving als op Tho len waar veel mensen elkaar nog kennen. Als politiek zullen we daar onze ogen en oren voor moeten open houden. Samen met de cliën tenraad van de sociale dienst, ker ken en andere betrokken partijen moeten we werken aan een betere signalering van het probleem en op lossingen bieden." De positie van alleenstaande vrou wen, nog zo'n discussie waar Prins zich beroepshalve bij betrokken voelt. „Ook die vrouwen moeten in vesteren in hun toekomst en mogen zich niet tevreden stellen met de bij stand. Ik druk vrouwen altijd op het hart dat het gaat om zelfstandigheid en het verwerven van een eigen in komen. Je mag niet afhankelijk zijn van een echtgenoot of van een uit kering van de staat." Prins wil zich niet wagen aan een voorspelling over de uitkomst van de raadsverkiezingen. Alom wordt verwacht dat de PvdA, nu nog de grootste partij op Tholen, een of meerdere zetels moet inleveren. Vanwege de landelijke trend en om dat nu ook de SP meedoet. Boven dien lijkt het reformatorische blok sterker, met de RPF die opgaat in de SGP. Ook zijn er, vanwege de groei van het bevolkingsaantal, twee ze tels meer te verdelen dan vier jaar geleden. Prins wil haar partij op voorhand niet in de underdogpositie manoeuvreren. „Laat de kiezer het maar beslissen." Natuurlijk hoopt ze op zoveel mogelijk zetels. Om het socialistische gedachtegoed vei lig te stellen. Om invloed uit te kun nen uitoefenen. Om zo sterk moge lijk voor de dag te komen. Ongeacht de uitkomst is het voor Prins duide lijk wat ze wil. „Ik wil bereikbaar zijn voor de mensen, altijd en over al." De ChristenUnie wil dat de ge meente een brochure uitbrengt voor Thoolse minima die een beroep wil len doen op speciale regelingen, zo als het declaratiefonds. Volgens raadslid A.G. van de Sande is er een grote behoefte aan een korte en bon dige folder. De CU wil weten of de Maandagavond komt VVD-Tweede Kamerlid Ineke Dezentjé Ham- ming-Bluemink naar Tholen. Ze komt als spreker naar het politiek café van de VVD-afdeling Tholen. Ze heeft zich sterk gemaakt tegen de ontpoldering en voor het oplos sen van de problemen in de visserij- zogeheten J'ormulicrcnbrigadc (een team van adviseurs) die helpt om mensen wijzen op gemeentelijke re gelingen, al actief is geweest. In de' begroting van 2008 is opgenomen dat deze brigade de tweede helft van dat jaar zou beginnen. Dat heeft echter vertraging opgelopen. De CU gaat er vanuit dat het team inmid dels wel al aan het werk is gegaan. Van de Sande wil weten wat de re sultaten daarvan zijn. sector, maar heeft onderwijs (pri mair, voortgezet en beroeps) en jeugdzorg in haar portefeuille. De 56-jarige Dezentjé Hamming stu deerde rechten en bedrijfskunde. Is lid van de ledenraad van de Rabo bank. Ze vervulde verschillende functies in het bedrijfsleven en was ook ooit stewardess. De avond wordt gehouden in het Hart van Tholen in Tholen en begint om acht uur. De zeven Thoolse partijen waren elk weer vertegenwoordigd, alleen had de PvdA ditmaal Jan Oudesluijs afgevaardigd en de SGP lijsttrekker Peter Hoek. Net als bij het Calvijn college waren Annie*Vogelaar aan wezig voor de sfi, Kees van Dis voor het CDA, Hans Boulogne voor ABT, Bram van de Sande voor de ChristenUnie en Gré Boelhouwers voor de VVD. Bij aanvang van het debat bleek, dat de Westerpoorters even los moesten komen, in tegen stelling tot hun leeftijdsgenoten van het Calvijn college. Voor dat verschil is wel een moge lijke oorzaak aan te wijzen. Op het Calvijn college hebben de leerlin gen zich via de lessen maatschappij leer en geschiedenis kunnen voor bereiden op het debat. Maar de le raar die dat voor het Westerpoort college onder zijn hoede nam, was lange tijd afwezig wegens ziekte, daarom hadden de leerlingen niet zelf stellingen bedacht. De jonge ren raad heeft dat daarom op zich genomen. Ook was de groep debaters veel groter dan op de christelijke school, zo'n 80 man in plaats van ongeveer 20. Die groep werd wel in tweeën opgesplitst: één voor de pauze en één erna. Ja, en om dan op te staan en je mening te durven zeggen, daar bleken veel leerlingen eerst wat moed voor nodig te hebben. Ook al stak debatleider Annet Vroegop ze als hart onder de riem: „Wat je zegt is nooit fout. Wees niet bang om te gaan staan en iets te zeggen. Het is jouw mening." Maar dat dringt bij de eerste stelling nog niet direct door. Als één blok reageert de groep scholieren op de eerste stelling: Het is de taak van de gemeente om hangplekken netjes te houden. Ze gaan allemaal in het vak met de groene stoelen zitten, wat betekent dat ze het ermee eens zijn. Maar waarom, dat willen ze in eer ste instantie niet kwijt door de mi crofoon. De zeven bezoekers van de politiek gaan tegenover ze zitten, op de oranje stoelen. Met dat gebaar uitten ze dat ze het niet eens zijn met de stelling. Jan Oudesluijs kan rekenen op een hoop boegeroep als hij zegt dat de jeugd volgens hem te weinig ge bruikmaakt van de aanwezige prul lenbakken om hun rommel op te 'i ruimen. Als Vroegop de mening van een scholier peilt, hoort ze van het meisje dat die zelf wel haar rommel opruimt. Boelhouwers vraagt haar daarop waarom ze dan vindt dat de gemeente het moet doen. „Er ligt ook wel eens rommel van eeh an der", krijgt ze als antwoord. Hans Boulogne vergelijkt de hang plek met een kamer. „Je eigen ka mer wil je ook netjes houden. Ik zie een hangplek dan ook als een soort kamertje." Als Vroegop naar de op lossing vraagt, steekt Jonathan Ve- lasco Ramirez uit Tholen zijn vin ger op. Hij is de eerste jongere die durft te gaan staan om zijn mening te zeggen. „Schoonmakers inhu ren", is zijn antwoord. Hermen Geluk van de jongcrenraad gaat dan op de nee-tribune zitten en geeft zijn visie:„Ik denk dat het de taak van zowel de gemeente als de jongeren is. De jongeren ruimen zelf hun rotzooi op en de gemeente zorgt voor prullenbakken zodat ze het kwijt kunnen." Hij geeft een voorbeeld uit de praktijk. „In Flup- land was het best een bende op de hangplek. Maar we zijn gaan praten met de jongeren en die zeiden dat er wel een prullenbak was, maar dat die na een dag al vol zat. Daarom werd er een tweede bij geplaatst en nu gaat het goed. Daar zie je dat sa menwerking tussen gemeente en jongeren werkt." In die conclusie kunnen de mcesten zich wel vinden, want het commen taar blijft achterwege. Daarom wordt de tweede stelling gepresen teerd en daarin wordt beweerd dat er veel te weinig te doen is voor jon geren in de gemeente Tholen. Weer blijven alle jongeren aan de ja-kant zitten en na enig aarzelen sluit Bram van de Sande zich bij hen aan. Voor de rest blijft de situatie ongewijzigd. Vroegop wil voorbeelden horen. Een jongen zou graag feesten met een thema zien. Een ander wil een goede hangplek zien in Tholen. Daarop vraagt schooldirecteur Wim Dominicus spreektijd. „Welke poli tieke partij in Tholen vindt ook dal er meer hangplekken moeten ko men?" Bram van de Sande gaat de monstratief staan. Daarop krijgt hij luid applaus. Jan Oudesluijs vindt dat er in elke plaats een hangplek mag komen wat hem betreft. Maar hij vindt niet dat er te weinig te doen is. „Als je dat wel vindt, moet je uit je stoel komen", daagt hij uit. Hij vertelt dat zijn partij de drempel wil wegnemen om deel te nemen aan bepaalde activiteiten. Financiën mogen daarbij geen belemmering zijn, vindt hij. De gemeente kan daarin helpen. „We moeten het sa men doen." Peter Hoek is niet voor hangplekken in elke kern. „De gemeente kan niet alles." Ook gaat hij in op de overlast bij de hangplekken. Een jongen, Va- lentijn Hermus uit Sint-Annaland, beweert namelijk dat er alleen junks bij de hangplek in zijn dorp staan. Hoek: „Is er overlast, dan moet die gewoon keihard worden aangepakt." Sharyn Keijzers uit Tholen vraagt zich af waar de in de Dalempolder beloofde hangplek blijft. Kees van Dis zegt dat daar aan gewerkt wordt. Als het gaat over stageplekken is ie dereen het ermee eens dat er daar meer van mogen komen in Tholen. Alleen zetten de SGP en het ABT er wel kanttekeningen bij. Hel begelei den van leerlingen kost de bedrijven veel tijd en geld, vinden zowel Hoek als Boulogne. De laatste vindt dat de gemeente de bedrijven daarin tegemoet zou kunnen komen. Van Dis is voor een samenwerking tus sen de gemeente en bedrijven, zodat er meer stageplekken georganiseerd kunnen worden. Eva van der Wal uit Oud-Vossemeer is de enige leerling die zich durft af te scheiden van de massa in haar mening over voorlichting over ver slavingen. De vraag is of er op school aandacht moet worden gege ven aan de werking van verslavende middelen. Zij is de enige scholier die daar voor is, samen met de poli tici. „Je ziet gewoon dat het werkt", zegt ze. Annie Vogelaar van de SP heeft zich aan de nee-kant ge schaard. „Ik vind goede voorlich ting belangrijk, maar ik vraag me wel af in hoeverre het daadwerkelijk werkt." De stelling wordt onderbroken voor de pauze en daarna is de tweede groep scholieren aan de beurt. Het blijkt dat die al aardig zijn opge warmd voor het debat, want nu gaan er veel meer leerlingen staan om hun zegje te doen. Joth-lid Jolet Beens heeft de microfoon overge nomen van Annet en is nu debatlei der. Een jongen vindt het op zich wel goed dat er voorlichting over drugs wordt gegeven, maar zegt dat het uiteindelijk ieders eigen keus is wat die ermee doet. „Je wilt het tóch proberen en kijken hoe het voelt." Van Dis vindt het een goede zaak dat leerlingen op basis van de voor lichting een eigen keuze kunnen maken. „Dan ben je op de hoogte van de plussen en de minnen en aan de hand daarvan kun je kiezen." Zo wel de SGP, het ABT en de CU zijn daar tegen. „Verslaafd zijn is niet leuk. Experimenteren kan tot versla ving leiden. Begin er gewoon niet aan", waarschuwt Bram van de San de. Gré Boelhouwers is van mening dat jongeren het toch allemaal wel eens willen proberen en Jan Oudes luijs heeft niets tegen een jointje op zijn tijd. Karei Saris van de VVD, die als toe schouwer aanwezig is, vraagt de jongeren of ze het met hun ouders zouden bespreken als ze eens een keer een jointje zouden roken. De meesten durven dat niet, uil angst dat hun ouders boos worden. Een jongen is van mening dat jongeren juist door voorlichting nieuwsgierig worden naar wat drugs met hen doet. „Dan krijg je juist de kick om het uit te proberen." De zaal is wat meer verdeeld als er wordt gesproken over contact tussen gemeente en jongeren. De één vindt wel dat de gemeente daar meer tijd en geld voor moet vrijmaken, de an der niet. Een jongen is van mening dat de politiek altijd de oplossing zoekt die net niet aansluit bij hoe de jongeren het willen. Kees Bout, die aan het begin van dit artikel geci teerd is, vindt het een goede zaak als er al op jonge leeftijd contact is tussen jongeren en de gemeente. „Ik denk dat er dan meer respect voor de samenleving ontstaat, want dan voelen jongeren zich meer één met de gemeente." Hij krijgt daarmee applaus. Wel vindt hij dal het niet de hele tijd over hangplekken moet gaan: „Waarom gaat er niet meer geld naar verenigingen. Daar doe je tenminste echt iets nuttigs." ABT maakt zich zorgen over de in formatie die de gemeente verstrekt aan cliënten die gebruik maken met Alphahulp. J.J.P.A. Boulogne wijst naar een brief van de gemeente van het samenwerkingsverband waarin geen informatie is opgenomen over het persoonsgebonden budget. ABT wil weten of de gemeente op de hoogte is van de gevolgen van de keuze die cliënten moeten maken. Dat kan betekenen dat ze bijvoor beeld geen aanspraak kunnen ma ken op een tegemoetkoming van 500 euro per jaar. De fractie wil we ten waarom er, ondanks de toezeg ging, de folder met de keuzemoge lijkheden voor huishoudelijk hulp nog niet in het bezit is van de cliën ten met Alphahulp. En wat de plan nen zijn om ze daarover alsnog in te lichten. Ook wil ABT weten of THOLEN zorgklantcn alsnog een andere keu ze kunnen maken, nadat ze de juiste informatie hebben ontvangen. In de toelichting wijst ABT op de verplichting om burgers goed en be grijpelijk voor te lichten, sinds de wetswijziging van de WMO op 1 ja nuari. Burgers mogen niet meer on gevraagd, ongewild en vaak onwe tend werkgever zijn. Ze moeten op de hoogte zijn van de werkgevers lasten en werkgeversaansprakelijk- hcid. ABT heeft van cliënten verno men dat er onduidelijke informatie is verstrekt aan cliënten. De ChristenUnie houdt op 25 fe bruari van half acht 's avonds tot tien uur een bijeenkomst voor de jeugd vanaf 14 jaar in dorpshuis De Vossenkuil in Oud-Vossemeer. De christelijke band Trinity levert een muzikale bijdrage en daarnaast is onder andere Joël Voordewind (Tweede Kamerlid, CU) aanwezig om te spreken over het politieke thema duurzaamheid. De toegang is gratis, maar er zijn maximaal 250 entreekaarten. Opgeven kan via www.tholcn.christenunie.nl. Vcrkiez.ingsdebat Omroep Tho len. Dinsdagavond organiseert Om roep Tholen een verkiezingsdebat. Alle lijsttrekkers van de partijen die meedoen aan de gemeenteraadsver kiezingen doen hun zegje over het aanpakken van de verwachte begro tingstekorten en de leefbaarheid in de kleine kernen. Het debat vindt plaats in de raadzaal en duurt van ♦zeven tot negen uur. De presentatie is in handen van Erik Tichem. Advertentie I.M. Annet Vroegop vraagt Dinette Ridderhof uit Sint-Annaland naar haar mening over rommel bij hangplekken. „Dat zouden we vaker moeten doen. Er wordt nu naar jongeren geluis terd en zij voelen zich wat meer begrepen." Het tweede minidebat van de jongerenraad Tholen dat donderdag op het Westerpoort college in Tholen werd gehouden kon rekenen op waardering van de deelnemers. Wederom zaten scholieren en politici klaar om met elkaar te discussië ren over een aantal stellingen. „Het is goed dat het nu niet van één kant komt", zei leerling Kees Bout uit Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 5