'Aan één nummer op mijn cd ben ik soms een maand bezig' maart Groot aandeel mannen in stijging werkloosheid tot over 500 inwoners Trinity Christen Toename is in Tholen het hoogst van heel Zeeland Pioneer uit jaren zestig Johan Geluk heeft gitaar weer opgepakt Donderdag 18 februari 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Bioscoop Park Lane Veel reacties Hij was in de jaren zestig op Tholen een van de pioniers in de popmuziek. Op zijn 15de verjaardag, op 1 januari 1960, kreeg Johan Geluk uit Sint-Maartensdijk een witte gitaar, een 'jazzgitaar'. Plus de schriftelijke cursus: speel gitaar in zes weken. Na elf jaar legde hij zijn gitaar opzij, maar de liefde voor de muziek is altijd gebleven. Dankzij internet is het weer nieuw leven in geblazen door de mu ziek die hij zelf speelt op te nemen. Geluk is fanatieker dan ooit. 'Misschien is een vierde partij nodig' Voorbehoud Spanningsveld Jeugd verdrievoudigd Poortvliet gunstig Concert met In de pauze een politiek jongerendebat met Tweede Kamerlid Joël Voordewind op donderdag 25 februari 2010 in dorpshuis "De Vossenkuil" in Oud Vossemeer aanvang 19.30 uur, toegang gratis 10 www.tholen.christenunie.nl Stemmen van lezers Mooie p-p-p-p- parels Partij van de Arbeid Jan Oudesluijs Geluk en Vermeulen richtten in 1962 samen met Marcel Vinjé en Hans van Es een bandje op: The Sky Lights. Een bandje met gitaren. Ze traden op. Onder meer op een trou werij. Maar ook in café de Sport in de Kaai straat dat toen door Kees Priem werd geëxploiteerd: de Pap- bar genoemd. „Het was in die tijd heel druk op Smurdick. Mensen gingen naar de bioscoop bij Steke- tee. Ze kwamen van andere plekken naar het dorp." De band verdiende bijna niets aan een optreden. „Van de paar tientjes die we er voor kregen, moesten we een versterker huren. Van Dik Klap- haak van café Mculstee aan de Ha ven. Nu restaurant de Oude Haven." Ze speelden veel gitaarmuziek. Vooral van The Shadows en The Jumping Jewels, maar ook nummers van Elvis Presley en Cliff Richard, de popidolen uit die tijd. Oefenen deden ze in een klein huisje aan de Blauwstraat. Geluk bewaart alles wat aan de mu zikale periode herinnert en verza melt foto's en krantenartikelen uit die tijd. Er kwam in die periode wel meer aandacht voor popmuziek. Er was zelfs een weekblad. Romance, dat in elke provincie een popgroep benaderde voor een foto in het tijd schrift. Ook de band van Geluk werd daar voor uitgenodigd. „We gingen er voor naar Middelburg. Met de trein. In het park bij een mu ziektent is er toen een foto van ons gemaakt. Ik heb het tijdschrift ech ter nog niet terug kunnen vinden." Geluk raakte bij andere jongeren op het dorp die ook gitaar wilde spelen, bekend. Ze kwamen bij hem op les. Er hoefde niet voor betaald te wor den. Geluk lacht. „Nee, een pakje shag was het lesgeld." The Sky Lights bestond niet lang. Slechts drie jaar. Van 1961 tot 1964. „het was over, maar ik speelde nog wel elke zaterdag in de muziekwin kel van Piet Demmers aan de Was- senaarsestraat in Bergen op Zoom. Samen met Marcel Vinjé. „Het was een zaak met hele dure spullen. Als Johan Geluk speelt weer gitaar, nu op zijn kamer waar hij zijn studio heeft. wij daar dan speelden, was dat een soort reclame voor de zaak. Er kwam veel volk op af. Er kwamen ook jongens uit Bergen die mee gin gen spelen. Zodoende leerde ik er veel mensen kennen en werd ik ook regelmatig gevraagd om in te vallen voor muzikanten in een bandje." Geluk deed dat ongeveer één jaar lang. Voor de band Park Lane viel hij een periode van drie of vier maanden in, vertelt hij. In 1971 stopte hij ermee. „Ik had er tabak van. Ik vond het niet leuk meer. Was pas getrouwd en als je blijft spelen ben je veel van huis." Geluk werkt vanaf 1964 tot 1974 in de tribunebouw, Margadant, een klein bedrijfje in Bergen. „Sporttri- bunes en tv-tribunes. Ik ben op heel veel plaatsen geweest. Het was ook een heel sociaal bedrijf. Bij geboor tes, huwelijken waren er altijd feest jes." Toen het failliet ging, stapte Geluk over naar de Thoolse Bcto- nindustrie van de gebr. Rijnberg. Hij deed het technisch onderhoud. Toen ook dit bedrijf de poorten sloot, kwam Geluk terecht bij Herema in Vlissingen-Oost. Een bedrijf gespe cialiseerd in zware constructies voor onder meer olieplatforms. Tot 2006 bleef hij er in dienst. Hij kon met vervroegd pensioen. De gitaar bleef onaangeroerd. „Maar toen we in 2005 in Spanje op vakantie waren en we bij het wandelen elke keer langs een muziekwinkel kwamen, begon het weer te kriebelen. Ik had alleen nog een oude gitaar van veer tig jaar oud. Toen heb ik spullen ge kocht. Apparatuur om muziek op te nemen. Ik ben lid geworden van Multiply en ben begonnen om zelf een cd'tje te maken." Het resultaat is 12 Instrumentals, twaalf nummers die helemaal door Geluk worden gespeeld. Op een slaggitaar, een ritmegitaar en een basgitaar. 'Recorded at The Smal- town Studio's'. Een kamertje boven de woonkamer aan de Pres. Chur- chillstraat. Geluk moet er wel om lachen. Het lijkt heel wat, maar veel is er niet voor nodig. „Toch zijn er niet zo heel veel amateurs die het zo doen. Ik probeer het wel op een pro fessionele manier te doen. Ik ge bruik drie sporen. Speel eerst de be geleiding, draai het af en speel er weer wat bij op een andere gitaar." Geluk wijst naar een klein kastje waar hij de stekker van de gitaar in plugt die verbonden is met het com puterprogramma. De muziek heeft hem weer hele maal te pakken. „Ik ben er elke dag mee bezig sinds ik niet meer werk. Ik ben fanatieker geworden. De mu ziek staat op internet. Leden van Multiply kunnen het beluisteren." Op de cd staan onder meer La Playa (van Wetter), On the beach at Waiki- ki (van Kailimai), Petite Fleur (van Bechet), Caravan (van Elliongton) en een traditioneel Indisch nummer: Kalau angsa-liar. Twee nummers componeerde hij zelf: My Dreams en Scaldis. „My Dreams is in de Les Paulstijl." Les Paul is een Ame rikaanse gitarist, gitaarbouwer en tekstschrijver. Hij overleed in au gustus vorig jaar. Hij was negentig. Dankzij internet, krijgt Geluk veel reacties. Anders is het toch maar een cefizamc aangelegenheid. „Er zijn weinig mensen met wie je er over kunt praten. Het is wel belang rijk dat je reacties krijgt. Af en toe komen er jongens van Indische komaf die ik ken van mijn werk in Vlissingcn. Ze komen hier wel eens spelen. Er was een Herema house- band. Gesteund door de baas. Op open dagen en op feestjes speelde die, maar ik heb er nooit aan meege daan." Geluk is in zijn sas. Alsof hij aan een tweede jeugd is begonnen. Toch is er wel het een en ander veranderd. Zijn gehoor is minder, maar een grote handicap is het, dank zij de nieuwe technieken, niet „Ik heb het spelen lang losgelaten, maar het is in zijn volle hevigheid terug. Ik ben er elke dag mee bezig. Eigenlijk is dit mijn leven", zegt de Smurdieke- naar. „Ik vind het buutenheweun om te doen." Geluk doet het louter om het ple zier. Hij verkoopt zijn cd niet. „Ik ga er echt geen handeltje in begin nen, ik geef ze weg, maar ik ben wel van plan om er meer te maken. Ik speel nu veel beter dan vroeger naar mijn idee." Zijn grote voorbeeld is Django Rcinhardt. Ook daarvan hangt een foto aan de muur. „Hij had door een brand in zijn woon wagen drie vin gers verloren van zijn rechterhand. Het was een natuurtalent. Hij heeft zichzelf het gitaarspelen aange leerd." Zoals Geluk het zichzelf ook aanleerde. Op zijn laatste opgenomen cd staan 12 instrumentale nummers. Geluk speelde alle gitaarpartijen en maak te twee eigen nummers: Scaldis en My Dream. Dat laatste is zeker van toepassing op zijn hobby. 'Het is puit, eerlijke gitaarsound zonder fratsen', staat er als reactie op de site Multiply waar zijn mu ziek op is te horen. Geluk is er trots op. Een toppertje, schrijft een ander. Het klinkt soepel op de cd, maar schijn bedriegt. „Aan één nummer ben ik soms een maand bezig. Veel repeteren om het er allemaal goed op te zetten. Soms zit er een mis greep in. Maar dat vind ik niet erg. Dat gebeurt als je speelt altijd wel. eens. Het maakt het authentiek." Zijn belangstelling voor muziek werd in 1959 en 1960 gevoed door radio Luxemburg. „Ik luisterde al tijd naar de Engelstalige muziek. Op de Nederlandse radio werd daar altijd een beetje krampachtig over gedaan. Er werd op radio Luxem burg om acht uur 's avonds een showtje gedraaid met Cliff Richard, Elvis Presley of The Shadows. Tijd voor teenagers van Ko de Kloet. Ie dereen die geïnteresseerd was in de Engelse hitparade, luisterde er naar. Het was nog op de middengolf. Het kraakte de ether in." Toen Geluk zijn gitaar kreeg, maak te hij zich al snel een aantal grepen eigen. „Ik probeerde zelf al num mers te spelen en raakte bevriend met Kees Vermeulen die accordeon- les had. Hij kon daar al aardig op spelen. We gingen samen spelen bij hem of bij mij thuis." Het duo werd ook regelmatig toege voegd aan het orkest van de LJG landelijke jongerengcmeenschap, de voorloper van de PJZ). „De meeste leden waren zonen en dochters van boeren. Het stond onder leiding van de mevrouw Verjaal, de moeder van Steef Verjaal van de elektriciteits winkel. We repeteerden in het Hol land Huis." De LJG gaf uitvoeringen met toneel en zang. Johan en Kees speelden dan op zo'n avond, bijvoorbeeld in Stavenisse en in Sint Philip'sland. Hij bewaart nog een verslagjc uit deze krant over het optreden in Sta venisse. 'Daarna volgde het optre den van The Sky Lights, een viertal muzikanten die met elektrische gita ren op een voortreffelijke wijze mu siceerden.' De samenwerking liep in 1964 af. The Sky Lights in 1962 in de Blauwstraat, v.l.n.r. Kees Vermeulen, Marcel Vinjé, Hans van Es en Johan Geluk. Rechts de pisbak. VERVOLG VAN WETHOUDERS Volgens Oudesluijs zal de uitslag van de verkiezingen een grote rol gaan spelen. „Als er drie wethou ders voor een college beschikbaar zijn, is er misschien wel een vierde partij nodig." ABT blijkt geen voorstander van een college met drie fulltime wet houders te zijn. Ook al zit ABT in de oppositie, J.J.P.A. Boulogne zei vast te willen houden aan 3,1 for matieplaatsen. Maar zeker niet naar vier te willen. Volgens A.G. van de Sande gaat het er om hoe de wethouders hun taken uitoefenen. En wat ze de ambtenaren laten doen. Daar is volgens Van de Sande wel winst te halen. „In Tholen is de coalitie van vier wethouders, dat is vijftien zetels, tegen vier. (PvdA, SGP, VVD. CDA tegen ABT. CU en RFT- red.) „De stabiliteit is wel erg ruim bedeeld. De SGP maakt bij een aantal punten een voorbe houd. Daarom is er voor vier wet houders gekozen. Jammer dat je op deze manier zo'n smalle oppo sitie hebt. Dat is niet altijd even leuk. Als je in het college zit, heb je meer kans om wat van je partij programma te verwezenlijken." Hij pleitte voor een groter opposi tie zoals dat nu het geval is in de Zeeuwse staten. „Daar is het 20 tegen 19 zetels." Volgens Geluk zijn gemeenten niet allemaal met elkaar te vergelijken. „Er zijn veel voorbeelden van ge meenten waar het fout is gegaan en de wethouders af moeten treden." Hij verweet Korevaar aan 'beeld vorming' te doen. Maar volgens Ko revaar is een flinke oppositie de 'es sentie van de politiek'. „Er moet een spanningsveld zijn. Anders ge beurt er niks. En zo ervaren de men sen op Tholen dat." G. Bouman uit De Sluis op Sint Phi- lipsland twijfelde aan de kundigheid van de wethouders. Hij haalde er de overschrijding van de bouw-van het gemeentehuis en de misrekening met de b.t.w. bij. Volgens hem doen de wethouders niet waar ze voor zijn aangesteld. In onderstaand overzicht zijn de aantallen werklozen per woonkern (uit gesplitst naar geslacht) te vinden, met tussen haakjes de cijfers van 2008. TOTAAL MANNEN VROUWEN Tholen 150(108) 83 (47) 67(61) Poortvliet 35 (28) 18(12) 17(16) Scherpenisse 30(16) 16 10) 14 (<10) St.-Maartensdijk 112(74) 55 (31) 57(43) Stavenisse 28(14) 16 10) 12(<10) St.-Annaland 51 (24) 28(16) 23 (8) Oud-Vossemeer 60 (43) 31 (23) 29(20) St.-Philipsland 45 (28) 19(12) 26(16) Het aantal Thoolse werklozen is in het afgelopen jaar met 176 ge stegen. In december kwamen er 23 inwoners bij die hun baan ver loren, waardoor de teller bij het UWV op 511 stond. Het is vijf jaar geleden dat er meer dan vijf honderd Tholenaren werkloos waren. Eind december stonden 266 mannen en 245 vrouwen inge schreven bij het UWV. In Zeeland is Tholen de gemeente met de grootste toename van de werkloosheid, gevolgd door Mid delburg (+171) en Goes (+144), blijkt uit cijfers van de uitkeringsin stantie. Na vier jaren waarin het aantal werklozen alleen maar af nam, zorgde de economische reces sie voor een drastische ommekeer. Een groei van de werkloosheid met liefst 53 procent is ongekend (lan delijk was het 22 procent, in Zee land 21 procent). Voor een cijfer dat enigszins in de buurt komt van de 176 uit 2009, moeten we zeven jaar terug in de tijd: in 2002 was de toe name 168. Daarmee kwam het aan tal Thoolse werklozen boven de 600 en dat niveau hield vier jaar aan (ter vergelijking: een kwart eeuw gele den waren meer dan 1200 inwoners werkloos - red.). Dankzij forse da lingen in 2006 en 2007, respectieve lijk met 167 en 102 personen, keer de het tij. Maar vervolgens bleef de afname van de werkloosheid in 2008 beperkt tot 48. Om afgelopen jaar dus fors te stijgen. De toename deed zich met name in het eerste en het vierde kwartaal voor: 59 werklozen erbij in de maanden januari t/m maart en 71 in de periode oktober t/m december. In het tweede kwartaal kwamen er 22 werklozen bij, in het derde kwartaal 24. Alleen in de maanden juni en augustus was er geen toename. Au gustus was zelfs de enige maand dat het aantal werklozen terugliep (met zes). Er raakten vooral meer Thool se mannen zonder werk, want vail de toename met 176 waren er 111 man en dat is bijna tweederde deel. In het eerste kwartaal groeide het aantal werkloze mannen met zestig, in het laatste kwartaal kwamen er juist bij de vrouwen veertig bij zon der baan. Met 511 bij het UWV geregistreer de werklozen staat Tholen in Zee land qua aantal zevende, na de drie 'grote' steden en de Zeeuws-Vlaam- se gemeenten. Iets meer dan de helft, 52 procent, van deze werkzoe kenden is man. Een jaar eerder was hun aandeel nog 46 procent, waar mee de groei van de werkloosheid onder Thoolse mannen is aange toond. Het banenverlies deed zich vooral voor bij mensen die 32 uren of meer per week werken. Hun aan tal steeg van 247 naar 411. Tholena ren die korter dan 32 uren werken, zitten er honderd om een baan ver legen. Een beperkte toename, want een jaar geleden waren er dit 88. Bij die honderd zitten slechts zeven mannen, de rest is vrouw. Het aantal jeugdige werklozen is vorig jaar in Tholen bijna verdrie voudigd, van 30 naar 87. Bij de 20- tot 25-jarigen groeide het aantal zonder baan maar liefst van 16 naar 52 jongeren. Toch vormt de groep tot 27 jaar slechts 17 procent van de Thoolse werklozen. Het betreft 46 mannen (in 2008: 11) en 41 vrou wen (in 2008: 19). De middengroep, 27 tot 45 jaar, groei'de van 104 naar 183 werklozen. Ze telt aanmerkelijk meer vrouwen dan mannen: 107 te gen 76 (in 2008 respectievelijk 67 en 37). Maar bijna de helft van de Thoolse werklozen is ouder dan 45 jaar. Deze groep groeide van 201 naar 241 mensen: 144 mannen (in 2008: 107) en 97 vrouwen (in 2008: 94). Ondanks de groei nam het aan deel in de totale Thoolse werkloos- Dion van Eek uit Tholen bekijkt de kaarten met vacatures op het UWV Werkbedrijf in het gemeentehuis. De 19-jarige Van Esch zit nu 2,5 maanden zonder werk maar heeft bij de luchtmobiele brigade gesolliciteerd. Hij moet alleen nog door de medische keuring. „Daarom willen bedrijven me niet voor zo 'n korte tijd, maar het is nu ook gewoon moeilijk." heid af van zestig naar 47 procent. Binnen deze categorie was de toe name het sterkst bij de 50- tot 55-ja- rigen: van 40 naar 60 mensen. De inwoners zonder baan zoeken vooral werk in beroepen van mid delbaar (140) en lager (180) niveau (een jaar geleden respectievelijk 77 en 104). Ook op elementair niveau zijn banen welkom, want hiervoor staan 116 Thoolse werkzoekenden geregistreerd. Voor hoger en weten schappelijk niveau zijn er dat slechts 54. Deze verdeling wordt weerspiegeld in het opleidingsniveau van de bij het UWV ingeschreven werkzoe kenden. Daarbij staan mbo/havo/ vwo en vmbo bovenaan met respec tievelijk 227 en 156 mensen (in 2008: 124 en 96). Alleen een basis opleiding hebben 77 werklozen. Het is het enige niveau dat meer vrou wen dan mannen telt: 44 tegen 33. Werklozen met een hbo/bachelor opleiding staan er 41 ingeschreven, met een wo/master-oplciding tien. Het overzicht van hoe lang mensen werkloos zijn, illustreert de groei van het afgelopen jaar. Want hel aantal Tholenaren dat een jaar of korter zonder werk thuis zit, ver dubbelde van 166 naar 333. Het aantal mannen nam toe van 82 naar 168, de vrouwen van 94 naar 163. Bij de groep die drie jaar of langer werkloos is, is juist een afname te zien. Hier staan 84 inwoners inge schreven, tegen 111 in 2008. De plaatsen waar het aantal werklo zen het afgelopen jaar het sterkst is gestegen, zijn Tholen (+42), Sint- Maartensdijk (+38) en Sint-Anna- land (+27). In laatstgenoemd dorp is zelfs sprake van méér dan een ver dubbeling. Ook Stavenisse doet het, met een verdubbeling van het aantal, relatief slecht. Dan is de situatie in Poort vliet een stuk gunstiger met een toename van slechts zeven werklo zen. Advertentie LM. Heeft u hem al gezien, de kleine zil verreiger? Wit als de sneeuw is hij. Hij is een paar dagen geleden neer gestreken in de Suzannapolder aan de rand van Sint-Annaland. Onder aan de dijk, zo'n 50 meter van de plek waar de 'landmark' moet ko men. U weet wel: die 37 meter hoge woontoren aan de jachthaven. Prachtige vogel, hoor. Ik zag er eer der al eens een paar op de slikken naar voedsel zoeken. Deze hier tuurt onbeweeglijk de polder in om te zien of er nog iets eetbaars rond- wroet. Door de barre winter durft ie natuurlijk zo dichtbij te komeiv Hij blinkt als een parel. Precies aan de andere kant van het poldertje zitten een stuk of vijf klapeksters en in het voorbijgaan vliegt een groepje kramsvogels zenuwachtig van boom naar boom. Ook geen alledaagse verschijning zo dicht bij de mensen. Op een andere manier zijn dat ook parels: kostbaarheden van de natuur, Advertentie I.M. waar we graag zuinig op zijn aan de rand van het Nationale Park Oostcr- schelde. Acht patrijzen scharrelen in de besneeuwde polder aan de ande re kant van de Havendijk. Op de plek, zal ik maar zeggen, waar de overloopparkeerplaats staat ingetekend in de plannen die van Sint-Annaland de toeristische parel van het eiland moeten maken. Tegen de tijd dat het zover is, is de Suzannapolder volgebouwd met re creatiewoningen en staan op het ha venplateau naast de landmark nog 3 flats die ons zullen beschermen te gen de aanblik van de woeste, lege Krabbenkreek. Helemaal aan de an dere kant van het dorp is al flink ge poetst aan die toeristische parel. Twaalf hectare paprikakassen vor men een blinkende glazen muur die de toerist, komend vanuit Poortvliet en Sint-Maartensdijk moet lokken naar deze heerlijke plek aan het wa ter. En aan de waterkant zelf wordt alles in gereedheid gebracht om de toekomstwens van de Thoolse re genten in vervulling te doen gaan. De meeste berekeningen zijn ge maakt en het ziet er allemaal heel rooskleurig uil. De malafide pro ject-ontwikkelaars zitten in het ge vang en we zijn al in gesprek met nieuwe betrouwbare bouwers. De economie trekt weer aan, dus ieder een heeft er zin in. Jammer voor on ze gevederde wintergasten, maar op het moment dat de milicu-effect- rapporteurs een kijkje in de polder namen, hebben ze die er niet aange troffen en bleek er voor de vaste be woners, groene en bonte specht, buiten het dorp genoeg plek over te blijven om nesten te bouwen. Parels die we voorgoed de modder in trap pen. Maar ja, je kunt niet alles heb ben. Marcel Warnienhoven Sint-Annaland THOLEN

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 3