Thoolse politici willen in elk dorp een winkel behouden Natuurvereniging Tholen heeft grote behoefte aan vrijwilligers Bedrijven moeten in het groen blijven staan Politiek wil jeugd extra begeleiden naar werk 'Kloof tussen politiek en ondernemers is groot' Zwaar werk Van der Wal ziet geen verschil Donderdag 11 februari 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Volgens CU en SP zet de gemeente zich niet voldoende in voor duurzaamheid. Zowel fractievoorzitter A.G. van de Sande van de CU als T. Korevaar van de SP staken een rode kaart op bij de stelling of de gemeente voldoen de op dit punt doet. Niets uitsluiten Luchtballon Boterham Terrein braak Boulogne: Pendel op Tholen stop je nooit Bedrijven en onderwijs moeten meer samenwerken om jongeren een kans de geven op de Thoolse arbeidsmarkt. Dat zei fractievoorzitter J.J.P.A. Boulogne (ABT) op de debatavond voor ondernemers in Oud-Vossemeer. P.W.J. Hoek (SGP) noemde concreet het oprichten van een ar beidstrainingscentrum om jongeren vaardigheden aan te leren om te slagen in het bedrijfsleven. Maar de pendel ermee terugdringen, zal lastig zijn, vonden alle fracties. Wim Mosselman draagt op debatavond munitie aan, maar het ontploft niet Antwoord schuldig Met knotten wilgen is Eendenkooi Anna Jacobapolder weer rijp voor lente A. van Dijke op debatavond in Oud-Vossemeer Aan het eind van de debatavond in De Vossenkuil in Oud-Vossemeer concludeerde directeur Arjan van Dijke van Ardi Keukens uit Sint-Annaland dat de kloof tussen de politiek en ondernemers groter is dan de zeven Thool se politici van PvdA, SGP, ABT, VVD, CDA, CU en SP achter de tafel denken. Hij haalde fel uit naar de gemeen te die volgens hem te weinig oog heeft voor de bestaande ondernemers. Mosselman schaamt zich voor Setalland CU en SP: gemeente doet te weinig aan duurzaamheid Het is allemaal duurzaamheid wat de klok slaat. Ook in het debat voor ondernemers in Oud-Vossemeer was het donderdagavond een onder werp. Het forum van de zeven partijen die meedoen aan de ge meenteraadsverkiezingen mochten reageren op de stelling: Efficiënt ruimtebeslag van bedrijfslocaties is duurzaam en mag niet beperkt wor den door regels in bestemmings plannen. H. Nieuwenhuis (PvdA) was het er niet mee eens. Als alle terreinen he lemaal worden volgebouwd, dan schaadt dat het aanzien van de ge meente. „Het wordt er minder aan trekkelijk van. Er moet ruimte voor groen blijven." Volgens P.W.J. Hoek (SGP) moeten bedrijventerreinen 'goed worden in gepakt', maar ook mogelijkheden krijgen om efficiënter gebruik te maken van de grond. Voor J.J.P.A. Boulogne (ABT) kan het bestemmingsplan wel worden aangepast. Nu hangt het als een mo lensteen om de nek. En worden mo gelijkheden beperkt. Van de Sande benadrukte sterk het belang van een landschappelijke inpassing. Hij stel de ook voor om de uitstraling van de bestaande terreinen te verbete ren. F.J.A. Hommel stond voor honderd procent achter de stelling. „Als er één partij is die er op gehamerd heeft om regels te verminderen, dan is dat de VVD wel." Volgens C.L. van Dis (CDA) gaat hel hier om mensen, milieu en portemonnee. Dal moet volgens hem in evenwicht zijn. „Gebouwen tegenover groen is uit den boze. Een we moeten ook niet alle gebouwen tegen elkaar wil len zetten. We moeten samen kijken hoe we het in balans neer kunnen zetten." Volgens T. Korevaar zien een aantal bedrijventerreinen er niet uit. „We moeten voorzichtig zijn met het aanleggen van nieuwe. Belangrijk is dat ze goed zijn opgenomen in het landschap." Als voorbeeld van hoe het wel kan, noemde Nieuwenhuis de 'walvis', het gebouw van vishandel Schot van Dijke aan de Energieweg, waar in 'met enige fantasie de vorm van een walvis is te zien. Het ligt aan een vijver die met grote stenen en palen is afgeschermd van het par keerterrein. De PvdA'cr zei dat lie- Uit onderzoek blijkt dat ongeveer 6000 Tholenarcn elke dag de brug over gaan om te gaan werken. Van de andere kant komen er dagelijks 2300 werknemers naarTholen. Voor Boulogne waren het geen ver rassende cijfers. Dat was in de jaren tachtig ook al zo. „Er is toen gepro beerd de pendel te Stoppen, maar de pendel stop je nooit. Mensen zoe ken zelf een baan op. Ze gaan daar naar toen waar ze het beste salaris verdienen." Volgens de fractievoorzitter is het geen typisch Thools verschijnsel. „De treinen naar het noorden en naar het zuiden zitten allebei vol. Het is beslist niet te sturen. Dat is de vrije keuze van de mensen." P.W.J. Hoek (SGP) wees er op dat de gemeente zich wel inspant door grond aan te kopen voor bedrijven die zich op Tholcn willen vestigen. „Dat is ook nodig om werkgelegen heid te behouden of te vergroten." Volgens Hoek was de komst van Hemi, met 175 man personeel, daar een goed voorbeeld van. Mogelijk heeft het invoeren van het rekening rijden wel effect op de pendel, zei Boulogne. „Wellicht dat mensen dan eerder werk bij huis zoeken." A.G. van de Sande (CU) zei dat het aanbod aan banen op Tholen geva rieerder kan. „Het is vooral land bouw en industrie met lage functies. Veel hbo-opgeleiden moeten voor hun werk over de brug." H.. Nieuwenhuis (PvdA) zei voor nieuwe arbeidsplaatsen kansen in de recreatie te zien. CU, SGP en ABT vroegen vooral aandacht voor 'de onderkant van de samenleving'. Van de Sande wees er op dat de groep die alleen vmbo heeft, in vergelij king met de rest van Zeeland, over vertegenwoordigd is. In dit verband bracht Hoek het instellen van een arbeidstrainingscentrum in. „We moeten zien of we goede leerbedrij ven hebben." Boulogne was het wel eens met Nieuwenhuis. „Vooral de recreatie is goed. want dat gaat vooral om handmatige beroepen." De PvdA'er wees er op zijn beurt weer op dat het moeilijk is om sta- gebcdrijven te vinden. Zeker nu de economie in een recessie zit. Voor jongeren zal er volgens C.L. van Dis (CDA) altijd een leerwerk- traject worden aangeboden. „Een jongere die een bijstandsaanvraag doet, moet niet kunnen." y j ver te zien dan alleen maar vierkan te dozen. Van Dis zei vertrouwen in de onder nemers te hebben. Hij wees er op dat er al meer dan 100 ondernemers hebben meegedaan aan de speciale cursus voor duurzaam ondernemen. „Met deze ondernemers kun je pri ma afspraken maken over bestem mingsplannen." Van de Sande noemde in dit ver band ook het opzetten van een kli maatwinkel. Waar niet allcqn onder nemers terecht kunnen, maar ook burgers die zich voor duurzaamheid interesseren. Volgens Nieuwenhuis zou er een platform in het leven moeten worden geroepen waar ken nis uitgewisseld kan worden, zoals dat in West-Brabant is gebeurd. Maar volgens Van Dis zijn de West brabantse gemeenten juist jaloers op de gemeente Tholen die met de cur sussen voor ondernemer aan de weg timmert. Boulogne lanceerde het plan om bij de huizenbouw veel meer gebruik te maken van zonnepanelen. Van de Velde haakte hier op in. „Er waren twee aanvragen van bedrijven voor windmolens, maar de gemeente heeft die afgewezen." Hommel vond dat die molens er wel zouden mogen komen. „Als ze bij dragen aan de duurzaamheid, ja. Een ander verhaal is als het om par ticulieren gaat. Ook Van de Sande ging daar in mee. „We willen niets uitsluiten." Zelfs de SP had er geen moeite mee, mits ze maar buitenaf staan. A. van Ast uit Sint-Annaland had daar toch bedenkingen bij. „Voor de windmolens in Stavenisse was de SP totaal tegen, nu juicht u het toe dat er windmolens komen." Maar Koevaar zei dat het om twee' ver schillende soorten molens gaat. „De molens die bij Stavenisse zouden komen, zijn 120 meter hoog en kwamen op 800 meter van de be bouwde kom. Dat was een slechte zaak. Een windmolen op kleine schaal, bij een boerderij of een paar huizen, zou kunnen." Maar van Ast wees er op dat ook kleine molens vijf tot zes meter bo ven het dak van een boerderij moe ten steken willen ze voldoende wind opvangen. Volgens T. Korevaar (SP) is het een moeilijke opdracht om jongeren aan werk te helpen. Als leerkracht zit hij dicht bij het vuur. „Als ze met zes tien jaar van school komen en ze hebben geen startkwalificatie, dan kun je dat bij ondernemers neerleg gen, maar ik weet uit ervaring dat ze er weinig tijd voor hebben. De ge meente heeft er een taak in, maar is er geen simpele oplossing." Op de vraag op welk soort bedrijven Tholen in moet steken, noemde Nieuwenhuis de recreatie, maar vol gens Hoek is dat een luchtballon die 'oneindig wordt opgeblazen.' „Kijk naar de aard en de schaal en naar de zondagsrust. Dal is voor ons heel belangrijk. Dat is voor ons veel meer waard dan de aanleg van een grootschalige jachthaven bij Goris- hock." Siem Jansen uit Tholen vroeg aan Hoek of de SGP voor de leefbaarheid van de woonkernen niet wat water bij de wijn van de zondagsrust wilde doen. Hoek was stellig: „Nee, maar we zijn niet te gen recreatie, kamperen bij de boer is voor ons geen punt." F.J.A. Hommel (VVD) vroeg hoe de SGP tegen ondernemers staat die hun bestaande bedrijf om willen zetten in een volcontinue dienst. Maar Hoek omzeilde die vraag slim: „Als politieke partij kun je niet de verantwoordelijkheid van de ondernemer overnemen." Uit de zaal haakte Jolanda Bazen in op de opmerking van Boulogne die voor oudere werklozen een taak als vrijwilliger ziet. Ze zei dat meer dan 50 procent van de werklozen 45 jaar en ouder is. „Moeten ouderen dan maar vrijwilligerswerk gaan doen?" Volgens Boulogne wordt er inten sief aan bijscholing gedaan, maar is er geen sprake meer van dat mensen een baan 'voor het leven' krijgen. Kapper Pieter Verhoef uit Tholen zei te vrezen voor vergrijzing als de ge meente niet actief is in het werven van bedrijven. Volgens Nieuwenhuis moet het werven van bedrijven door gaan. Voor de stelling dat een bedrijf zich alleen mag vestigen op Tholen als er minimaal 25 arbeidsplaatsen zijn, was weinig steun. De meeste bezoekers staken de rode kaart voor op. De bijeenkomst werd georgani seerd door OOT, TOF en kvk. 'r» i Een winkel behouden zal wel moeilijk worden, zei C.L. van Dis van het CDA. „Als er in het woon zorgcomplex in Scherpenisse een winkeltje komt en er wordt niets gekocht, dan is het ten dode opge schreven. De woordvoerders wer den uitgedaagd door de stelling dat de supermarkten van 5000 vierkan te meter naar 7500 vierkante meter uit zouden mogen breiden. Ook F.J.A. Hommel (VVD) was het niet eens met de stelling. „Leefbaarheid begint met jezelf. Wc draaien de eigen winkels de nek om als we niet in de eigen woonplaats kopen. Natuurlijk maakt iedereen zijn eigen keuze, maar als dat betekent dat de super markt sluit, dan moeten we dat ac cepteren. Hoe vervelend dat ook is." Van Dis zei dat het wel nodig is om in elke woonkern een winkel te hebben. „Al is het maar een klein hoekje in een dorpshuis waar min der validen een pak melk. en een brood kunnen kopen." Voor dat idee kreeg Van Dis steun. Hommel Flip van Damme doet dan ook een dringend beroep op liefhebbers van de natuur om zich te melden om met elkaar bos en weide, sloot en watergang zodanig op orde te hou den dat de natuur haar gang kan gaan. Een natuur waarin het voor mens, plant en dier goed leven is. Waar rust en schoonheid heerst. Hel is Hink mistig als de verslagge ver van de Eendrachtbode in de buurt van de Eendenkooi in Anna Jacobapolder rijdt. De natuurveren- zei dat de gemeente dat mogelijk moet maken. Volgens Van de Sande zijn er voorbeelden van. Concen tratie heeft volgens hem wel voor delen, maar dat vormt wel een be dreiging voor de kleinere winkels. „Maar als je het niet doet, gaat de consument over de brug. Je hebt al tijd te maken met de wensen van de klanten. Wc moeten wel opletten wat de gevolgen zijn van het ver groten van de supermarkten." Volgens H. Nieuwenhuis (PvdA) kan de politiek er weinig aan doen dat de winkels verdwijnen. Hij is er wel voorstander van om in iedere woonkern winkels te faciliteren, maar veel verwacht hij er niet van. „De SRV is ook weg. Was die te duur?" T. Korevaar (SP) vertelde dat hij - sinds zijn komst in 2000 naar Scher penisse- veel heeft zien verdwijnen. „Er waren toen twee supermarkten, een slager en een bakker. Maar of er echt gestreden is door de gemeen te?" Korevaar zei ook te twijfelen aan de invloed van de gemeente. „De invloed is niet zaligmakend. ging zou hier periodiek wilgen knotten. De weg naar de Eenden kooi ervaar je bijna als het einde van de wereld. Nog een klein stukje en dan val je van het eiland af, is de gedachte. Plots duiken wat bomen rijen op. Tussen twee bosages door loopt een pad. Aan het eind ervan staat een open hut met informatie over eenden. Hun gedrag, hun kleu ren en hun leefwijze worden aan schouwelijk onder woorden ge bracht. t Er heerst rust. Er heerst stille. In de mist is een vlucht ganzen hoorbaar die het hier kennelijk te koud vindt en naar warmere streken vliegt. In de verte blaat een schaap. Tot de stilte ook wordt onderbroken door het geluid van een handzaag. Alleen het geluid van de zaag traceren, is een probleem. De hekken zijn dicht en aan een draad hangt waarschu wend het bordje 'schrikdraad', dus echt zoeken is er niet bij. Geen mens te zien. Goede raad is duur. Eerst maar even roepen. 'Vol luk'. Geen antwoord. Dan toch maar iets doen wat in een stiltcgebied ab soluut niet mag. Een korte stoot met de claxon. Dat helpt. Door de mod der en met het zaagsel nog in de ha- ren, komt Erie van Damme de be zoeker ophalen. We wandelen naar een laantje met een flink aantal wil gen. Snel geteld zijn het er zestien en gemiddeld groeien en twintig zo genaamde wilgentenen uit de knot. Sommigen met een doorsnee van tien-, twaalf centimeter. Met het zweet op het voorhoofd en een drup pel aan de neus hanteert Adrie Mol uit Tholen de handzaag. Het valt niet mee om zo'n dikke teen van de knot te krijgen, maar de man is sterk en uiteindelijk moet de dikke tak in hem zijn meerdere erkennen. De lak valt naar beneden waar Mar co Kooijman (48) uit Sint-Anna land klaar staat om hem op te van gen. Zo maakt de natuurvereniging Van Dijke stoorde zich er aan dat er bij bedrijven geen woningen meer gebouwd mogen worden. Hij vond dat de straten op het bedrijventer rein in Sint-Annaland er schandalig bij liggen. De gemeente zou vol gens hem het aanbestedingsbeleid tegen het licht moeten houden. En meer oog moeten hebben voor de eigen ondernemers. Hij wilde weten wat de politieke partijen aan de vooravond van de gemeenteraads verkiezingen voor de ondernemers in petto hebben. Het was al laat, de tijd was al overschreden. Maar de boodschap was wel duidelijk. P.W.J. Hoek (SGP) antwoordde dat het aanbestedingsbeleid opnieuw wordt bekeken en dal lokale onder nemers meer betrokken worden bij het beleid. Maar dat er bij het aan besteden niet alleen naar Thoolse ondernemers kan worden gekeken. Wat het onderhoud van de straten betreft is Hoek van mening dat er meer aan mag gebeuren. De zaal kon in debat gaan over de stelling dat 'ieder soort bedrijf in Tholen van harte welkom is'. Daar was geen van de partijen het mee eens. Volgens H. Nieuwenhuis (Pv dA) zal er geselecteerd moeten wor den. Bedrijven die milieuoverlast veroorzaken of overlast voor bewo ners opleveren zijn wat de PvdA be treft niet welkom. Ze moeten passen in de visie voor het bedrijventer rein." T. Korevaar (SP) haalde er de bouw van de nieuwe varkensstal bij aan de Bitterhoekseweg. Zo'n me- gastal is voor de SP niet welkom. Hij werd er door Hoek echter op ge wezen dat de vergunning al heel lang geleden was verleend. Kore vaar kreeg steun van J.J.P.A. Bou logne (ABT) die geprobeerd heeft de stal te weren. Volgens Boulogne moeten alle bedrijven die bij de ge meente aankloppen gewogen wor den. Ze moeten volgens hem vol doen aan de milieueisen. En ook al leveren ze veel arbeidsplaatsen op, dan nog moet er kritisch gekeken worden naar het bedrijf, vond hij. Gespreksleider Andy van der Velde probeerde de woordvoerders van de politieke partijen te verleiden tot duidelijke uitspraken. „Er komt een bedrijf met 100 man, maar wel met een pijp op de fabriek." A.G. van de Sande (CU) stond niet te trappelen. „Wc moeten niet allerlei bedrijven binnenhalen die het milieu belasten. Volgens C.L. van Dis (CDA) moe ten er heldere afspraken zijn over welk bedrijf zich wel of niet in Tho lcn mag vestigen. Voor het CDA mag het in ieder geval het milieu niet belasten. „Dat is een stevige grens." Nieuwenhuis wees er op dat on langs in de buurgemeente Bergen op Tholcn de Eendenkooi rijp voor de lente. Marco is al een jaar of zes vrijwilli ger bij de Natuurverengifig Tholen en heeft het best naar zijn zin. „Ik vind het leuk om de natuur bezig te zijn. En ik offer mijn vrije zaterdag graag op om de wilgen te knotten", zegt de hovenier die via de Betho is gedetacheerd bij de gemeentelijke plantsoenendienst. Bij de plantsoe nendienst dunt hij dagelijks bomen en struiken uit. „Dus het werk bij de natuurvereniging komt eigenlijk op hetzelfde neer", vindt hij. Kooijman komt uit de agrarische sector. Zijn ouders hadden een boomgaard waarin ook hij een bo terham verdiende. Toen pa Kooij man ermee stopte kwam er bij de Betho een vacature. „Dat kwam omdat Marien den Braber uit Stave nisse er mee stopte. Toen kon ik die baan krijgen", vertelt de neef van de bekende Bou Kooijman die in de Tweede Wereldoorlog sneuvelde. Marco verwacht het nog jaren vol te houden bij de vereniging. „Er heerst een leuke sfeer en ik kan met alle M Zoom toch weer stemmen zijn op gegaan om zware industrie te vesti gen in de Auvergnepoldcr, aan de andere kant van het Schelde-Rijnka- naal bij Tholcn. Van Dis wist te melden dat zelfs de afdeling van de VVD van Bergen op Zoom daar voorstander van is. Hij keek in de richting van zijn buurman, de libe raal F.J.A. Hommel. „Maar wij zijn- het er als Thoolse VVD er niet mee eens. Dat kan binnen onze partij." Volgens Boulogne is het belangrijk dat er in de gemeente voor onderne mers één loket komt waar alle vra gen kunnen worden behandeld. Het CDA wil meer werk maken van recreatie en toerisme, zei Van Dis. „We moeten inzetten op promotie van dc rust en de ruimte die Tholcn te bieden heeft. Rust en ruimte moe ten we verkopen." Hommel was het daarmee eens. Hij ging een stapje verder door te stellen dat Tholen een merk moet worden. Ook voor toeristen. Hij somde op hoe de woonkernen zich kunnen onder scheiden. „Iedere kern is uniek. Oud-Vossemeer kan pronken met Roosevelt, Stavenisse heeft de wa tersnood. Sint-Maartensdijk...". Verder kwam hij niet. Zijn reeks werd afgebroken door Van der Velde die weer een ander aan het woord wilde laten. Maar 'Stavenisse en de watersnood' bleef hangen. Hommel doelde op het watersnoodcentrum in oprichting, maar dat kwam niet uit de verf. Hoek vond rust en ruimte wel be langrijk. Maar het bevorderen van de werkgelegenheid ziet hij méér in de agrarische sector plaatsvinden. „Die is hier sterk en daar moeten we op aansluiten." Op het gebied van dc watersport zou Tholen volgens Van Dis meer kunnen betekenen. Hij was ge schrokken van dc lage plaats van Zeeland op de ranglijst van de wa tersportprovincies in Nederland: ze vende. Hier ligt nog terrein braak, meende hij. Maar volgens Van de Sande is rust en ruimte niet uniek. „Die kom je overal tegen,. Als je kijkt waarom mensen naar West-Brabant komen dan is dat om de cultuur, een bezoek aan dc steden, om te wandelen en te fietsen. Er is nog een wereld te win nen." Als Korevaar en etiket op Tholen zou moeten plakken dan zou dat twee begrippen moeten omvatten: samenhang en sociaal. „Bedrijven gunstige voorwaarden aanbieden kan maar dat moet dan niet ten nadele gaan van de eigen onderne mers." vrijwilligers goed uit de voeten." Ook wat hem betreft is het noodza kelijk de ploeg aan te vullen met nieuwe vrijwilligers. „Het is pure ontspanning", ervaart Flip van Damme, sinds jaar en dag aan de natuurvereniging verbonden. „Je hoeft er niet speciaal iets voor te kennen of te leren. Iedereen kan er bij. Marco werkt bij de Betho en is chef van een afdeling. Adrie is wa terbouwkundige. Iedereen houdt van hetzelfde. Van de natuur." En daarin is werk genoeg. Met een beetje goede wil knotten ze twee wilgen per man op een ochtend. En er staan er nogal wat op Tholen. Niet alleen is het onderhoud van die statige slootkantversierders een ge zonde ontspanning, het bespaart de gemeenschap een hoop geld. Van Damme: „Als wij het niet doen, moet de gemeente een aannemer in huren. En daaraan zijn hoge kosten verbonden." De vrijwilliger kost vrijwel niets. Er is een onkostenvergoeding en er staat werkkleding ter beschikking. Maar de koffie nemen ze zelf mee. Wie zich aangesproken voelt, neemt contact op met Flip van Damme. 0166-602438. Wim Mosselman hekelt het beleid van de gemeente voor bouw van de nieuwe ClOOO in Sint-Annaland. Is het beter om winkels te concentreren dan ze te spreiden over alle woonkernen? Alle Thoolse politieke partijen willen voor de leefbaar heid in elk dorp een winkel overeind houden. I)at bleek donderdag op de debatavond voor ondernemers in de Vossenkuil in Oud-Vossemeer. Met de stelling waren ze het niet eens. Wim Mosselman droeg munitie aan, maar het ontplofte niet. Er waren tachtig belangstellenden. Het is de dood in de pot voor de kleinere kernen als er elders super markten groter worden." Volgens SGP-lijststrckkcr Hoek is het wel mogelijk om een winkel met steun te behouden. Nieuwenhuis ver wees in dit verband naar dc Vlinder bloem in de Hoogstraat in Tholen die samenwerkt met ClOOO. Ook in Sint- Maartensdijk is een samenwerking gevonden tussen de Spar en Klavertje Vier. het winkeltje in Maartenshof. Uit de zaal vroeg Siem Jansen uit Tholen of de politici bereid zijn om, voor de leefbaarheid, 20 pro cent meer voor hun boodschappen te betalen. Nieuwenhuis (PvdA) zou het wel doen omdat hij zich dat kan veroorloven,, zei hij. Hoek (SGP). Boulogne (ABT) en Van Dis antwoordden ontkennend, Van de Sande (CU) en Korevaar (SP) zou den het wel doen. Korevaar noemde het een weerbarstige materie. De discussie ging ook over dc plaats van de supermarkten in Tho len, namelijk op het Timpaterrcin in plan Noord. Volgens Van de San de zouden ze dichter bij het cen trum moeten komen om de loop naar het centrum er in te houden. Maar Nieuwenhuis gelooft daar niet in. „Wat ze nodig hebben is een groot parkeerterrein. Bij het Slachtveld is dat niet te realiseren alleen als het ten koste zou gaan van woningen. Mensen komen met de auto. De Timpa is voor ons een goede oplossing." Ondernemer Wim Mosselman uit Sint-Annaland (oud voorzitter mid denstandsvereniging Activa) herin nerde zich de periode dat hij zelf lid was van de commissie bedrijfsle ven. Dat is ongeveer twintig jaar ge leden. Volgens Mosselman is er toen al gesproken over het Slacht veld in Tholen. „Maar wat is er ge beurd? En wanneer komt ClOOO in Sint-Annaland op een nieuwe loca tie? Er zit volgens de ondernemer van MR weinig schot in de zaak. „Ik wil van Hommel van de VVD een concrete datum horen, want het is de portefeuille van VVD-wethou- der Goossen." Hommel moest het antwoord schul dig blijven. „Zo snel mogelijk." Vol gens Boulogne zou dat dit jaar moe ten gebeuren. Mosselman bleef Hommel er op aanspreken. „Het was al onder de vorige wethouder Ra- vensleijn dat er grond is verkocht ^oor de Kleine Suzannapolder. Wc zijn tien jaar verder en er is nog niks gebeurd." Gespreksleider Andy van de Velde kapte het af. „Nu komt er een beetje vuurwerk en nou mag het niet," verweerde Mosselman zich met steun van de zaal. Hommel zei het niet te weten. Adrie Mol zaagt een tak af van een wilg in de Eendenkooi, links Flip van Damme. De natuurvereniging Tholen heeft grote behoefte aan vrijwilligers. Nu wordt er met een min of meer vaste ploeg van zeven mannen en vrou wen gezorgd dat de omgeving van het eiland intact blijft, maar dat is ei genlijk te weinig volk voor de enorme hoeveelheid werk die moet wor den verzet. H. Nieuwenhuis (PvdA) vond dat de 'Zeeuwse arbeidsethos' in gezet zou moeten worden om bedrijven te werven. Hij herinnerde er aan dat Thoolse arbeiders die in de jaren zestig in de Rotter damse havens gingen werken, zwaardere stukken oppakten dan de mannen die er al werkten. „Daar is de haven groot mee ge worden." Het leverde gegrinnik op uit de zaal. Nieuwenhuis is fy siotherapeut. Verschillende mensen in de zaal zeiden dat deze mannen klanten van hem werden omdat ze last van hun rug en spieren kregen. Nieuwenhuis begreep de reactie en kon er wel om lachen: „Ja, daarom ben ik naarTholen gekomen." PvdA'er en ondernemer Paul van der Wal uit Sint-Maartensdijk stelde aan het eind van het politieke debat in de Vossenkuil in Oud-Vossemeer de laat ste vraag. Na ruim twee uur was hij er nog niet uil. „Ik heb weinig onder scheid gezien. Waarom moet ik nu specifiek op u stemmen. Waar onder scheidt u zich nou in?" De lijsttrekkers kregen nog even hel woord, maar veel voegde dat niqt toe aan wat al gezegd was. Van der Wal werd niet veel wijzer. Hij hield het voor gezien en stiefelde naar zijn auto. Ondernemer Wim Mosselman uit Sint-Annaland schaamt zich voor zijn dorp. Althans voor de entree van Sint-Annaland aan de Havenweg waar de gemeente het constructiebedrijf van Van Beek heeft aangekocht. „Verschrik kelijk hoe het er bij ligt. Ik heb nog nooit zo'n rommeltje gezien. Als de toe risten hier aan komen, dan draaien ze om." Hij riep alle wethoudera en alle leden van de gemeenteraad op om een rondje door de gemeente te maken langs alle knelpunten. Ook de dranghekken op de haven kwamen ter sprake.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 9