Dromen, durven, denken, doen en ermee doorgaan Stimular feliciteert alle Thoolse ondernemers en de gemeente Tholen Meer dan 100 Thoolse deelnemers aan de cursus duurzaam ondernemen met de Milieubarometer... Platform duurzaamheid Thoolse ondernemers Met opsporen blindstroom 10-15% besparing mogelijk Ruud Koornstra: er valt veel te besparen op water en energie Gemeente krijgt bijdrage 138.000 euro Samenwerking Rien Bruynzeel en Johan Slager Donderdag 11 februari 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Consumentenbond misleidt Oplaadpunt voor elektrische auto's Samenwerking beste vorm van duur/,aam ondernemen U kunt zich nog aanmelden bij de gemeente voor de 5e cursus. Tholen Sint-Maartensdijk Sint Philipsland Sint-Annaland Poortvliet Oud-Vossemeer Stavenisse Scherpenisse Restwarmte Energiecoordinator Rien Bruynzeel van energiewinkel BCON heeft samen met Johan Slager van aardappelverwerkingsbedrijf Pie perline, allebei gevestigd in Sint-Annaland, de verliezen door blindstroom aanzienlijk beperkt. Hun ervaringen hielden ze voor aan de 26 deelnemers aan de vierde cur sus duurzaam ondernemen in het gemeentehuis van Tho len. Zo'n verhaal uit de praktijk deed het goed bij de cur sisten, zo bracht akkerbouwer Paul Versluys uit Scherpenisse onder woorden. Koelapparatuur De Thoolse fysiotherapeut Els Deurloo (rechts) praat met Ruud Koornstra na over zijn enthousiaste inleiding over duurzaam ondernemen. „We belijden met z'n allen dat het duurzamer moet worden, maar we doen het niet omdat er allerlei mitsen en maren bijkomen. Dromen, durven, denken, doen en doorgaan. Daar gaat het om bij duurzaam on dernemen!" Ruud Koornstra, wiens schoonou ders in Sint Philipsland wonen, ver telde de cursisten duurzaam onder nemen in hel gemeentehuis van Tholcn weer enthousiast over zijn passie, doorspekt met humor en met ferme uitspraken. De gemeente Tholen doet zijn best op het gebied van duurzaam onder nemen, maar volgens Ruud Koorn stra komt de nieuwe aanpak niet van de overheid en evenmin van de gro te bedrijven. „We krijgen veel te gengas te verduren, ja hel is oorlog! Lef, visie en samenwerking is er voor nodig om resultaten te boe ken." Koornstra gaf een praktisch voorbeeld met water. „Niet minder dan 95% van het water dat wc ge bruiken, loopt weg. Met een appa raatje dat 20 euro kost en dat je op de kraan monteert, bespaar je 2.20 euro per persoon. Ga van onderaf aan de zaken veranderen, herover weeg alles. Elektrisch rijden kan ge woon al en wie het niet gaat doen, is oliedom. Met een 6 Watt ledlamp kun je een 60 Watt gloeilamp ver vangen. Op onze openbare verlich ting kunnen wc 90% van de energie kosten besparen. En wat zonne- energie belrclï: de nieuwe systemen zijn ook zonder subsidie rendabel." Ruud Koornstra was met minister Cramer per trein naar de klimaat conferentie in Kopenhagen gereisd en in de schil om regeringsleiders had hij veel gesprekken over duur zame oplossingen gevoerd. „Er moet beweging in komen, dus je moet het gewoon doen!" Voor de financiering van nieuwe projecten moet je volgens Koornstra niet bij de banken zijn. „Het wordt heel erg moeilijk om zaken met ze te doen. Er is ook een enorme ont slaggolf bij de banken aanstaande. Is het bij de schoenenwinkel nog zo: niet goed, geld terug; bij de banken is het: niet goed, geld weg", zo kreeg Koornstra de lachers op zijn hand. Hij noemde Nederland het beste la boratorium van de wereld, maar volgens hem zijn pioniers ook ei genwijs. „Het uitrollen van nieuwe dingen, dat is niet onze kracht en daar moeten we door middel van sa menwerking verandering in zien te brengen." Koornstra bekritiseerde een advies van de Consumentenbond, dat je beter spaarlampen kunt kopen dan ledlampen. „Dat is de grootste volksverlakkerij. De Consumen tenbond blijkt een machtige mis leider door oude meetmethoden te gebruiken. Regeltjes zijn regeltjes, zegt de bond, maar op Schiphol boekt men door betere verlichting 70% energiebesparing. En in een tuinbouwkas is 80% energiebespa ring en vijf keer meer opbrengst te halen, terwijl de landbouwuniver siteit van Wageningen zegt dat het niet kan. Benut ook de magneti sche krachten en het draaien van de aarde als aanvulling op zonne- en windenergie. Zo kan het niet doorgaan! Durf te delen, wees wakker, durf te denken en herover weeg", zo hield Ruud Koornstra de agrarische ondernemers en oud cursisten van de drie vorige cur sussen duurzaam ondernemen voor. De medeoprichter en direc teur van Tendris kreeg in januari nog een prijs voor het beste idee voor duurzaam ondernemen. De Bij het gemeentehuis in Tholcn komt een oplaadpunt voor elektri sche auto's. Dit wordt het eerste openbare oplaadpunt in Zeeland, zegt wethouder Kees van Dis. Voor de zomervakantie wordt de voorzie ning van E-laad verwacht. Die orga nisatie verkoopt dan toegangspasjes om van de elektriciteit gebruik te mogen maken. De wethouder hoop te dat de landelijk bekende duur zaam ondernemer Ruud Koornstra. die zelf in een elektrische Lotus sportwagen rijdt, het nieuwe op laadpunt dit voorjaar officieel zal willen openen. De 26 deelnemers aan de vierde cursus duurzaam ondernemen kwa men dit keer allemaal uit de agrari sche sector. Akkerbouwers, een paar fruittelers, een veehouder en een loonwerker. In twee bijeenkom sten werden ze bijgepraat over de milicubaromctcr, energiebesparen de tips voor perslucht, verlichting, koeling en ventilatie, tractor en au to. Ook groene stroom en het zelf opwekken van stroom kwamen aan de orde. „Samenwerking is de beste vorm van duurzaam ondernemen", concludeerde oud-ZLTO-voorzitler Lies Hage uit Schcrpenisse, Hij werkt met buurman Paul Vers- luys samen op het gebied van de in zet van zaai-, plant- en oogstmachi- nes en dat bespaart kosten. Het ging dit keer om een sterk ver korte cursus. „Een moeilijke op dracht voor Stimular uit Rotterdam, zei de wethouder. „Uiteindelijk is ze het toch gelukt om een kwalita tief goede cursus voor onze agrari sche ondernemers te geven. Duur zaamheid zou eigenlijk uitgevonden moeten zijn door agrariërs. Ze zijn zuinig op grond, springen zuinig om met grondstoffen, steken veel energie in hun bedrijf en tegelijker tijd besparen ze zoveel mogelijk energie. Allemaal goed voor de mens, het milieu en vooral ook voor de portemonnee. Dat die zaken niet samengaan, is in middels achterhaald, al geldt dat nog niet voor alle toepassingen van duurzame technieken. Agrariërs zoeken echter steeds weer naar nieuwe manieren van werken en be werken en ik hoop dat deze cursus daar een mooie bijdrage aan gele verd heeft." jury kende de prijs toe omdat Koornstra bewezen heeft dat duur zaam ondernemen oneindig veel kansen biedt voor een betere we reld en de ondernemer. 'Aannemersbedrijf RJ.J. Deurloo Allied Mineral Products Inc. ALLPLAST B.V. Autobedrijf Bal V.O.F. Brandweer Gemeente Tholen C 1000 Jurgen Stroot C.P. de Rijke De Buren Coating B.V. De Waal Banket Delta Glass BV Devotra Dieleman Boekhandel Direkta Drukkerij Dieleman D.S. Goense Gemeentehuis gemeente Tholen Govers Automaterialen Hollandse Bandenmarkt Int. BV Holonite BV Houweling (N.C.E.0.) Imtech Industry BV Analyser Syst. Interpak BV Jansen Tholen BV Luxe Bakkerij Ad Gladdines Mts. Gebr. J.C. en J.A. van der Wel Metaaltechniek Tholen Nestaan Holland 0PS Recycling Pijnen Jachtbouw Plan@0ffice Zeeland Prince Kunststofbouw B.V. Pro Industrial automations BV Profielnorm Rombouts Kunststof Techniek B.V. Schoonen Spuiterij en Reclame Selekt Huis bouw Selectiebedrijf Tholen Timek Bouwmanagement Van Dis Groen Van Meer wikkelbedrijf Veehouderij Vissers V.O.F. Landb.bedr. Vah Dongen Wilthagen Vleeswarenbedrijf Zandijk Tholen Zeevishandel De Eendracht Zuneha Slagersvleescentrale Alkema Fruit v.o.f. A.M. Kloet Dragon Plastics BV Fa. Gebr. C. en L.J. Koopman Fixet Sint Maartensdijk Mullers Doe het zelf markt BV Gabri Hoek Gemeentebedrijf Gemeente Tholen Geuze Straalbedrijf Goedhart Cooling Equipment BV C.W. Groenewege Katjang Pedis-Pci BV Kloet Beheer BV Metaalbewerkingsbedrijf Weggemans BV Mts. Mol Profile Tyrecenter Rinus Roon Rieber Son B.V. Sama Water Products Timmerbedrijf Heijboer Timmerfabriek de Pluumpot BV Van Houte Bouwbedrijf V0F Den Engelsman Ben de Rooy Car-repair Clysan Inspectie Services Geluk Groep La Solitude v.o.f. Van Dijke Zeeland BV Aardappelhandel Bijl Autobedrijf Dekker BC0N Energy Systems B.V. Busmariteam BV Coöp. Ver. Land- en Tuinbouw-veiling Sint Annaland en 0. B.A. V.O.F. De Hofstede Eendrachtbode, de Thoolse Courant Fa. A.J. Boogaard Gebr. Guiljam Kooij Ship Operation BV Akkerbouwbedr. Nooitgedacht Pieperline Holland Slagerij Slager Transportbedrijf Geuze Van Beek Constructie B.V. Van Dijke Zaden WSV Sint-Annaland Automobielbedrijf J. Niemantsverdriet Budelpack Poortvliet Carrosserie Elenbaas Elenbaas B.V. Firma Fase Fruitverwerking Van Kempen J. van Leijsen Mestdistributie Woonboulevard Poortvliet Droogers Verspreidingen V0F Elon Brandbeveiliging M. Reins-Hage Aannemers- en timmerbedrijf Roozemond B.V. Groente- en viskwekerij Cornelisse M.C.J. de Wilde Van Rossum Fruit Mts. Hage-Minheere Dhr. P. Versluys Gemeentebode Rini Quist tracteert de duurzame akkerbouwers Wim van Nieuwenhuijzen en Daan Goense op bitterballen. De gemeente Tholen heeft 138.000 euro van het ministerie van hinnenlanse zaken gekregen voor o.a. het op zetten van een platform voor duurzame ondernemers. Milieuwethóuder Kees van I)is maakte er trots mel ding van tijdens de afsluiting van de vierde cursus duurzaamheid in het gemeentehuis. Tholen maakt tot en met 2012 ge bruik van de stimuleringsregeling lokale klimaatinitiatieven (SLOK). Hiervoor zijn twaalf projecten in gediend, waarvan de nu afgesloten vierde cursus duurzaam onderne men er een is. Die is voor het eerst volledig door de gemeente betaald, terwijl de vorige drie keren de pro vincie nog meedeed. Ook de vijfde cursus die op stapel staat, wordt ervan betaald. Wethouder Van Dis zag het als een waardering voor de aanpak van de gemeente Tholen dat de aanvraag is toegewezen. De subsidie van 138 mille stelt de uil voering van lokale klimaatinitia tieven veilig, want anders hadden die door de forse bezuiningsronde niet allemaal door kunnen gaan. Van Dis vertelde met een vertegen woordiger van het Ondernemers Overleg Tholen (OOT) gesproken te hebben over het opzetten van een duurzaamheidsplatform van en voor Thoolse ondernemers. „Dit platform is bedoeld om onderne1 mers rondom het thema duurzaam heid bij elkaar te brengen om zo kennis, informatie en vooral ook ervaringen te laten delen." Er gebeurt al het nodige op dit ter rein. De wethouder noemde als voorbeeld een project in Sint- Maartensdijk, waarbij o.l.v. van adviesorgaan' Syntens door vijf bedrijven gewerkt wordt aan het benutten van restwarmte. Koel- tecnisch bedrijf Goedhart, uien- verwerker Rieber, Dragon Plas tics, pindabakkerij Katjang Pedis en straalbedrijf Geuze werken hiervoor samen met het Zeeuwse nutsbedrijf Delta. Delta Glass uit Tholen is actief met hergebruik van afvalproduc ten, OPS recycling uit Tholen en Van Dijke uit Sint Philipsland zijn bezig met hergebruik van land- bouwfolie. Bij Woonboulevard Poortvliet loopt een proef met ter reinverlichting op zonne-energie. „Op diverse terreinen zijn ver schillende ondernemers dus al be zig met duurzame initiatieven en via een platform kijken we of er meer van dat soort mooie samen werkingsverbanden van de grond kunnen komen." Een en ander past in het milieube leidsplan van de gemeente Tholen. Tot de twaalf projecten behoort ook de aanstelling van energieco ordinator Jan Geers, die al aan de slag is gegaan om de energieslur- pers bij de gemeentelijke gebou wen in kaart te brengen. Gymza len, scholen, dorpshuizen worden bekeken, waarbij ook onderzocht wordt of zonneboilers ingezet kunnen worden voor de douches in gymzalen. Tevens wordt gecon troleerd óf alle aansluitingen die Delta in rekening brengt, allemaal nog wel gebruikt worden en nuttig zijn. Verder staat energievoorlichting op scholen op het verlanglijstje van de gemeente, evenals informa tievoorziening over energiebespa ring aan de burgers. Advertentie I.M. De cursisten worden in de raadzaal geboeid door het praatje van de landelijk bekende duurzaam ondernemer Ruud Koornstra. vaartorganisatie NASA ontwikkeld. Het apparaat kost tussen de 7 en 8000 euro en binnen 2,5 tot 3 jaar Johan Slager heeft aan de Oostwcg een splinternieuw bedrijfspand. „Dan denk je natuurlijk dat je het wat energiebesparing ook goed voor elkaar hebt. Het gebouw is prima geisoleerd, er hangen overal spaar lampen, dus alles leek optimaal. Toch kregen we een stroomrekening die nogal hoog was. En dan ga je onderzoeken hoe dat kan." Slager kwam in gesprek met Rien Bruyn zeel van BCON en inmiddels hangt er een gatorbox, een klein kastje dat een elektriciteitsbesparing van 10 tot 15% oplevert. De gatorbox komt uit Amerika en is door de ruimte kan dit terugverdiend worden. Bruynzeel legt uit. dal blindstroom elektriciteit is waarvoor je wel be taalt. maar dat niet effectief gebruikt wordt. En dat gebeurt dan via moto ren, ventilatoren, koelingcn en transportbanden. Als je het elektri citeitsnet belast met spoelen (mag neten), zoals bij genoemde appara ten gebeurt, dan loopt de stroom achter op de spanning. Met een ga torbox wordt dat recht gezet. Vol gens Bruynzeel is een gatorbox ren dabel vanaf een elektriciteits verbruik van 200.000 KWh per jaar. Pieperline is grootverbruiker met 300.000 KWh. Met name in de koel apparatuur is er sprake van blind stroom. „Zonder dat we dat wisten - alles was via een installateur inge richt - bleken de koelers van Goed hart uit Sint-Maartensdijk afkomstig te zijn, welk bedrijf ook bij duur zaam ondernemen betrokken is. In middels weten we, dat we andere motoren in de bestaande koelers kunnen nemen, maar dat is geen kleinigheid. Er blijken ook energie zuinige koelers te zijn, maar die zijn duurder. In ons geval was een gator box de beste oplossing, maar iedere boer die een nieuw koelhuis bouwt, kan beter gelijk de energiezuinige koelers nemen. En voor bestaande koelers, enz. zal er zeker belangstel ling voor de gatorbox zijn. Bij ons functioneert het in elk geval goed", zegt Johan Slager van Pieperline.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 7