'Politici zeggen vaak veel dingen, zonder dat ze het kunnen waarmaken' Bruggenbouwer Peter Kraamer wil jong en oud bij samenleving betrekken DUUrZnleve|1 orren'e 'Er moet een einde komen aan de verkilling De nieuwe kandidaten Buttons Donderdag 11 februari 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Mensen bij elkaar brengen. Processen bewaken. Een visie ontwikkelen. Voor een politicus zijn het onmisbare eigen schappen. Als projectleider bij Heijmans Utiliteitsbouw Rotterdam beschikt Peter Kraamer uit Tholen over al dat soort kwaliteiten. Kraamer (32) staat hoog genoteerd op de kandidatenlijst van de SGP en wordt na de verkiezingen naar verwachting raadslid. De jeugd staat bij hem hoog in het vaandel. Inleven Kritisch Rendabel Perspectief Nieuw vakgebied Ze zijn fel, de jongeren die meedoen aan het minidebat op het Calvijn college in Tholen. „Ik vind dat er veel din gen worden gezegd door politici, zonder dat ze het kun nen waarmaken", verklaart de 15-jarige Adriaan van Gor- sel uit Oud-Vossemeer, één van de deelnemers. „Een onderwerp is vaak nog niet onderzocht en toch wordt er al veel beloofd." De jongerenraad van Tholen (Joth) heeft het minidebat georganiseerd als voorproefje op het groot Thools jeugddebat en de jeugdbeleidverkiezingen. Dins dag deden de derde en vierdeklassers van het Calvijn mee, vandaag is het Westerpoort college aan de beurt om de Thoolse politieke partijen aan de tand te voelen. Winnaar of verliezer Zitplaatsen Leerlingen Calvijn college houden minidebat met Thoolse partijen Overlast Bezuinigen Verlanglijstje Joth wil openbaar vervoer verbeteren Partij van de Arbeid Op 3 maart zijn er weer verkiezingen voor de gemeenteraad" De politieke partijen maken zich op voor de strijd om de 21 zetels in de raadzaal. Op de kandidatenlijsten staan oude bekenden naast nieuwe gezichten. In een serie van zeven artikelen elke week een portret van een kandidaat uit elke partij. Graag wil hij jongeren weer bij de samenleving betrekken, zowel die van zijn eigen achterban als ande ren. „Teveel jongeren hebben zich terug getrokken in virtuele werel den. Daar maak ik me oprecht zor gen over." Zelf heeft de in Goes geboren en getogen Kraamer een voorspoedi ge jeugd gehad. Op het Calvijn College in zijn geboortestad ont moette hij al Anncmaric de Jonge, zijn huidige echtgenote, bekend als onderwijzeres op de Eben Haë- zerschool. De jeugdbrandweer was zijn grote passie: geregeld nam hij hel ook op tegen het korps van Flupland, de grote concurrent. Kraamer volgde HBO Bouwkunde in Vlissingen en begon zijn loop baan als werkvoorbereider, samen met de uitvoerder en de projectlei der de spin in het web van elk bouwproject. Trots is hij op de re novatie van het stadhuis in Vlissin gen waar hij als werkvoorbereider zijn steentje aan bijdroeg. De over heid is een grote opdrachtgever voor Heijmans. Op dit moment is Kraamer druk bezig met de reno vatie van het ministerie van defen sie in Den Haag. Hij houdt van zijn werk. Samen met anderen mooie ontwerpen realiseren. De hectiek die elk bouwproject kent. De gezonde strijd tussen alle be langhebbende partijen, van op drachtgever en architect tot hoofd aannemer en leveranciers. De druk van korte doorlooptijden. Intern mensen op één lijn krijgen. Het maakt het werk spannend en uitda gend. Als techneut heeft hij ge leerd om met mensen om te gaan. Zijn ervaring: met een goede dia loog bereik je doorgaans meer dan door de confrontatie te zoeken. Het maakt hem een bruggenbou wer pur sang. „Ik heb geleerd om begrip té hebben voor andere standpunten, ook als ze niet de mijne zijn." Van jongs af aan speelde de kerk een belangrijke rol in het leven van Kraamer. Gereformeerde Ge meente, vanzelfsprekend. Met be halve de kerkdiensten een actieve rol in het jeugdwerk en het organi seren van de jaarmarkt. Goede herinneringen aan de jongeren kampen. Zo was het in Goes en zo is het in Tholen gebleven. Sinds 2001 woont hij in Tholen, een pri ma uitvalsbasis voor zijn werk dat zich veelal in de Randstad be vindt. Mooie ruime woning in Stadszicht. Drie kindjes: Mendy (7), Myrna (4) en Jasmijn (2). In de hoek van de kamer het orgel. Kraamer speelt zelf, hoewel hij bescheiden doet over zijn talent. Naar buiten treden doet hij niet. Wel speelt hij af en toe doorde weeks op het orgel in de kerk van de Gereformeerde Gemeente. Om het volle geluid te horen. Om de Schepper te prijzen. Ook zet Kraamer zich in voor de kerkelijke jeugdgroep van 14- en 15-jarigen. Hij staat dicht bij de jongeren, ook al omdat hij zelf nog relatief jong is. Zich inleven in hun wereld. Vanuit de,Bijbel richtlijnen vinden voor hedendaagse problemen. In een snel veranderende wereld geen geringe opgave. Graag is Kraamer een klankbord voor de jongeren en hun vragen. Ook ont spanningsactiviteiten worden op touw gezet. Zelf is Kraamer een schaatser. Tenminste één keer per jaar bezoekt hij de lange afstands- baan in Biddinghuizen om zijn Volgens Peter Kraamer zijn gereformeerde jongeren 'geen draad anders dan de rest.' rondjes te draaien. In de zomer is het skeeleren. Sport en geloof staan wat hem betreft niet op ge spannen voet. „Tenminste, zo lang het niet gaat om persoonlijke roem of ongezonde wedijver. Mijn doel is om tot eer van God te leven. Daar past geen wedstrijdelement in, of sport die op zondag wordt uitgeoefend." Vloeken bij een plotse en pijnlijke val doet hij niet. „Dal komt gewoon niet in me op." Gezonde beweging en ontspan ning, volgens Kraamer is daar niets pp tegen. „Het gaat om het evenwicht tussen de bezigheden, het mag geen doel op zich wor den." Eind vorig jaar werd Kraamer door het bestuur van de SGP-kiesvcr- eniging benaderd. Of hij zich kan didaat wilde stellen? Kraamer moest er goed over denken. Druk ke baan, met de nodige reistijd. Het gezin, met opgroeiende kinde ren. Het jeugdwerk. Allemaal re denen om het niet te doen. Aan de andere kant was er het appèl: maatschappelijke verantwoorde lijkheid, de samenleving proberen in te richten naar Gods Woord. Na het nodige wikken en wegen ging Kraamer akkoord. Sindsdien is hij druk bezig zich in te lezen in de grote dossiers van de gemeentepo litiek. Een zeker idealisme is hem niet vreemd. „Onze samenleving lijkt op het eerste gezicht goed ge organiseerd. Daar voel ik me dank baar voor. Toch moet je je afvra gen of er ook geen sprake is van een soort schijnvrede. Er kan stil leed achter de voordeur zijn. Als politicus vind ik het een taak om daar kritisch op te zijn." Vanuit zijn werk heeft Kraamer grote interesse in de woningbouw programma's in de gemeente. Hij is bekend met de door demografen en corporaties voorspelde krimp van de bevolking, op termijn ook op Tholen. Aan de andere kant zijn er de soms ambitieuze bouwplan nen van gemeenten en de druk van projectontwikkelaars die geld wil-, len verdienen. Groei, zo weet Kraamer, is vaak niet meer dan het kannibaliscrcn van buurgemeen ten. Hij pleit voor bouwen naar be hoefte. „We moeten met name in zetten op het bouwen voor ouderen. Starters moeten in hun ei gen omgeving hun entree op de woningmarkt kunnen maken, ook als impuls voor de leefbaarheid. Aan bouwen voor ouderen en star ters is behoefte, hoewel woningen voor dit soort doelgroepen moei lijk rendabel te maken zijn. Wat we zeker niet moeten doen is on gebreideld uitbreiden. Als Zeeuw ben ik trots op de rust en ruimte die we hier hebben. Dat moeten we vooral ook zo houden." De jongerenraad is wat Kraamer betreft een onmisbaar platform waarop niet mag worden bezui nigd. Hij juicht het toe dat jonge ren van alle gezindten zich in die raad verzameld hebben en samen nadenken over zaken die de jeugd ten goede komen. „Teveel jonge ren hangen rond op straat en ver velen zich. Teveel jongeren hebben Zich teruggetrokken in virtuele we relden. Daar maar ik me oprecht zorgen over. Jongeren hebben dui delijkheid nodig, en perspectief. Voor de gemeente ligt daar een grote taak. Graag wil ik daar mijn steentje aan bijdragen. Nadrukke lijk wil ik daar ook jongeren uit onze eigen achterban bij betrek ken. Net als hun leeftijdgenoten vertonen ook gereformeerde jon geren in een groep stoer gedrag, en staan ze in een persoonlijk gesprek wel open voor dialoog. Ze zijn geen draad anders dan de rest." Verzuiling zou eigenlijk niet moe ten, vindt Kraamer, hoewel juist gereformeerde jongeren in hun ei gen bussen naar hun eigen onder wijsinstellingen reizen. „Bijzonder onderwijs is een grondwettelijk recht en uit praktisch oogpunt is het gemakkelijker om eigen ver voer te regelen. Maar daar voorbij zou ik het toejuichen dat jongeren elkaar en ook ouderen opzoeken, ongeacht hun achtergrond. Teveel jongeren zijn niet meer bezig met samenleven. Er moet een eind ko men aan de verkilling. Er is veel wat jongeren en ouderen bindt, dal' moet je als gemeente bij elkaar zien te brengen." De eerste ervaringen met de SGP- fractie zijn wat Kraamer betreft positief. Hij spreekt van een gemê leerd gezelschap, gedegen en met begrip voor eikaars standpunten. Ook Rien Klippel (ex RFT) neemt deel aan de gesprekken. Kraamer vindt dit positief. „Het verleden is geweest en we richten ons nu weer op de toekomst. In principe lagen de standpunten nooit ver uit el kaar." Ook de bemoeienissen van dominee De Jongste met de Thool- se politiek waren anders dan de SGP gewend is naar buiten te tre den. De Jongste bekritiseerde de politieke keuzes van enkele andere kandidaat raadsleden. Kraamer heeft zijn eigen mening over de kwestie. „Zelf zou ik het niet zo scherp hebben neergezet. Maar de dominee heeft, net als elke andere burger, het recht om zijn mening te uiten." Kraamer is klaar voor het avontuur in de raad. hoewel hij naar eigen zeggen niet meteen het hoogste woord zal voeren. „Ik betreed een nieuw vakgebied en dat betekent dat ik ook nog moet leren. Ik zie het als een uitdaging, zeker niet als een bedreiging." Als hij gekozen wordt, geeft hij zijn functies in het jeugdwerk op. „Omdat je maar één ding goed kan doen. Ik wil er, naast werk en gezin, al mijn ener gie in steken." De noodzakelijke bezuinigingen vreest hij niet. „Ook in mijn dagelijks werk is hel telkens de uitdaging om binnen het budget creatieve oplossingen te verzinnen die geen afbreuk doen aan de kwaliteit. Met de nodige re aliteitszin moet dat ook in de poli tiek lukken." De leerlingen hebben vooraf in de lessen geschiedenis en maatschap pijleer zich voorbereid op het debat. Ze hebben de beleidsplannen van de partijen met betrekking tot het jeugdbeleid doorgenomen en aan de hand daarvan tien stellingen be dacht. Daarover werd dinsdag gede batteerd met afgevaardigden van el ke Thoolse politieke partij. De VVD was met twee mensen ver tegenwoordigd (Gré Boelhouwers en Karei Saris) de overige partijen met één. Bram van de Sande kwam namens de ChristenUnie, Kees van Dis voor het CDA, Peter Kraamer voor de SGP, Annie Vogelaar na mens de SP, Henk Nieuwenhuis voor de PvdA en Hans Boulogne namens ABT. De scholieren waren met ongeveer twintig man sterk, aangevuld door leden van de jonge renraad die ook deelnamen aan het debat. Een winnaar of verliezer is niet aan te wijzen. Wel is een aantal dingen wat duidelijker geworden. Zoals het standpunt van jongeren ten opzichte van het plan van het CDA om het brommercertificaat op school te la ten halen. Het merendeel van de leerlingen is daar tegen. De voor standers en tegenstanders bij een stelling zijn overigens makkelijk van elkaar te onderscheiden tijdens het debat. De Joth had twee vakken met stoelen gemaakt, een ja-kant en een nee-kant. Bij elke stelling liepen de deelnemers naar de kant die hun mening duidelijk maakte. Dat was soms lastig door de formulering van de stellingen. Daardoor liepen som migen tussendoor nog over, toen ze beseften dat ze aan de 'verkeerde' kant zaten. Wat betreft het brommercertificaat waren de meeste leerlingen eensge zind, evenals de politici. Kees van Dis ging vanzelfsprekend naar de nee-tribune bij de stelling: Het CDA slaat de plank mis door het brom mercertificaat op school te laten ha len. Hij voelde zich zichtbaar enigs zins alleen staan op dit punt, maar liet zich niet kennen: „Het is elk ge val een stelling die de gemoederen bezig houdt." Hij gaf eerst een toe lichting. „Je moet op school al bordjes en regeltjes leren, waarom zou je dat niet koppelen aan de theorie voor het brommercertificaat. Je betrekt dan jonge mensen bij ver- keerseducatie. Dan zijn we op weg naar nul verkeersslachtoffers." De meeste leerlingen waren er niet voor om het brommercertificaat op school te halen. Argumenten als 'het is al zo druk op school', 'waar komt het geld vandaan' en 'moeten we voor iets betalen wat we niet wil len', passeerden de revue. Henk Nieuwenhuis vroeg zich af of er le raren bevoegd zijn die lessen te ge ven en Gré Boelhouwers vond dat de scholen zich eerst maar eens moeten richten op wat ze moeten doen. „Zoals de kwaliteit van het Nederlands van leerlingen, daar mag nog wel eens wat aan gebeu ren." Van Dis verbaasde zich over de reactie van zijn collega's. „Onbe grijpelijk. Want verkeerseducatie Is onderdeel van onderwijs." Van Dis kwam bij de eerste twee stellingen veel aan het woord, tot ongenoegen van Henk Nieuwenhuis. Als debatleider Hermen Geluk we derom de microfoon aan Van Dis wil overhandigden, protesteert Nieu wenhuis. „Hier ben ik het niet mee eens. Zo wordt het een eenmans show. Ik wil ook graag wat zeggen." Prompt krijgt hij de microfoon. De leerlingen zwengelen de discus sie over het openbaar vervoer weer aan met de stelling Het openbaar vervoer op Tholen moet beter gere geld worden!. Velen vinden dat er niet genoeg bussen rijden. Hans Boulogne van ABT vindt dat de jeugd en de raadsleden samen tot een oplossing kunnen komen. Bram De meeste leerlingen kunnen zich goed verwoorden bij het minidebat op het Calvijn college in Tholen. naar de provincie ga, zeggen ze dat het een landelijke kwestie is. Ga ik naar de landelijke politiek, dan schuiven ze het weer door naar de provincie. Waar moet ik wezen?" Kees van Dis reageert daarop door jongeren op te roepen hun knelpun ten op papier te zetten. „Het is mak kelijk om te zeggen dat de verant woordelijkheid bij de provincie ligt, maar ik vind het onze plicht als ge- de Sande meente om dit van de CU re ageert daarop, dat het niet zo simpel ligt. „Het zal veel te maken hebben met geld." Ton Boers van de Joth zegt dat hij al drie jaar be zig is iets te doen aan het openbaar ver voer op Tholen, maar dat hij steeds van het kastje naar de muur wordt ge stuurd. „Als ik Enkele vierdejaars die bezig zijn met een mini-onderneming als schoolproject maken van de nood een deugd om tijdens het debat aandacht te vragen voor hun product. Ze hebben voor el- ke partij een button met het ei- I gen logo gemaakt en vragen de I partijleden of ze interesse heb- I ben daarin. Alle aanwezigen zijn I geïnteresseerd. In de CU hebben I ze weliswaar een klant want I Bram van de Sande informeert I naar de levertijd en belooft dat ze I van hem horen. I samen te be- I spreken." I Dylan Kanhai j (16) uit Stave- nisse is veel aan het woord bij deze stel- ling. „Ik zit el- ke dag in de bus en kan er I daarom veel i over zeggen", I verklaart hij I achteraf. Hij vindt de bus- I verbinding van I Staven isse met j Tholen best j goed, alleen heeft hij soms erg lange wachttij den. ,,'s Morgens gaal het wel. maar als de bus bij ons komt, is hij al aar dig vol. Voor de mensen van Sint- Maartensdijk zijn er dan meestal geen zitplaatsen meer. Op andere tijden moet ik soms drie kwartier tot een uur wachten." De bus gaat één keer in het uur. Dylan doel er 40 mi nuten over om met de bus van Sta- venisse in Tholen te komen. Plaats genoot Annel Vroegop vertelt dat ze in Vlissingen studeert en via het openbaar vervoer vijf uur reistijd per dag heeft. „Met de auto zou dat twee uur per dag zijn." Veel discussie is er ook bij de stel ling Jongeren die overlast veroorza ken, komen bijna niet voor op Tho len. De meeste leerlingen zijn het niet met deze stelling eens, evenals de meeste politici. Maar Bram van de Sande en Henk Nieuwenhuis' vinden dat het wel meevalt met de overlast op Tholen. Van de Sande: „Er zijn wel twee grote groepen die overlast veroorzaken, maar er zijn slechts weinig jongeren die daar bij horen." Nieuwenhuis sluit zich daarbij aan. Gré Boelhouwers vindt dat er veel overlast is, zeker op uitgaansavon den. Ze vindt dat de overlast niet vergelijkbaar is met in de stad, om dat daar meer jongeren wonen. Maar ze vindt wel degelijk dat er veel overlast op Tholen is. Peter Kraamer vindt dat er ook moet ge keken worden naar degenen die overlast ervaren, zoals ouderen. „Je kunt die twee groepen met elkaar in contact brengen." Van Dis noemt het gelukkig dat de groep die geen overlast veroorzaakt het grootst is. „Maar de kleine groep drukt wel een stempel, die paar verzieken het." Hij vindt dat die wel moeten worden aangepakt: „Halt aan de hufter." Adriaan van Gorsel spreekt tegen dat de overlastmakers niet met velen zijn: „Jullie spreken van kleine groepen, maar waar baseer je dat op? In mijn dorp zijn hel grote groe pen jongeren die overlast veroorza ken." Nieuwenhuis reageert dat hij dat baseert op' onderzoeken van de politie. Van de Sande: „We zijn af hankelijk van de meldingen die de politie krijgt. Als dat een scheef beeld geeft, betekent het, dat de po litie niet alles doorkrijgt." Katinka van der Sterren (16) uit Poortvliet vindt dat sommige men sen wel erg snel de politie bellen. Ze windt er geen doekjes om bij haar uitleg: „Je hebt ook van die zakken- wassers die bij het minste geringste de politie bellen." Annie Vogelaar van de SP is het daarmee eens. „Sommige mensen zeuren al als ze een paar jongeren bij elkaar zien staan." Peter Kraamer pleit voor een verantwoorde vrijetijdsbeste ding voor jongeren, zodat ze niet doelloos op straat zwerven. „Je moet het verenigingsleven stimule ren." Volgens Vogelaar werkt dat niet bij alle jongeren. „Er zullen al tijd jongeren zijn die daar geen zin in hebben en alleen maar willen hangen. Als niemand daar last van heeft is er niets aan de hand." Bij het punt Er wordt door de partij en veel beloofd, maar hoe zijn wc van plan om dit te financieren in cri sistijd, neemt Annet Vroegop het woord. „We praten hier over jeugd beleid maar ondertussen wij de poli tiek 10.000 euro gaan bezuinigen op jeugd- en jongerenwerk in Tholen. Dat is nogal tegenstrijdig." Hans Boulogne zegt daarop dat hij vindt dat de bezuinigingen meer gespreid moeten worden. „Maar we moeten bezuinigen en dat is jammer." Gré Boelhouwers steekt Vroegop een hart onder de riem. „We zullen keu zes moeten maken, maar de strijd is nog niet gestreden." Volgens Vroeg op kan de Joth niet functioneren zonder jeugd- en jongerenwerk en zij is dan ook tegen bezuinigen op dat orgaan. Niet alle stellingen komen aan bod, vanwege de tijd die voor sommige is genomen. In elk geval wordt er nog wel kort gesproken over een sportpas voor Tholen en overheid en muziekbeoefening. Bij het laatste onderwerp is er sprake van een mis verstand. De leerlingen zitten vrij wel allemaal aan de ja-kant, wat be tekent dat ze tegen overheidsbe moeienis zijn op dit punt. Maar ze nemen het te letterlijk, want ze den ken dat de overheid ze oplegt of ze wel of niet een instrument moeten spelen. Zowel Annie Vogelaar als Henk Nieuwenhuis proberen dat de jongeren duidelijk te maken. De overheidsbemoeienis heeft te maken met geld. We betalen verenigingen om muzieklessen voor iedereen mo gelijk te maken." Na de stellingen is er plek voor con crete vragen. Er is er slechts één. Adriaan van Gorsel wil weten hoe het CDA activiteiten voor elke jon gere aantrekkelijk wil gaan maken. Van Dis vertelt dat hij het heel be langrijk vindt dat er na schooltijd voldoende activiteiten zijn om jon geren in beweging te houden. „Wé willen met scholen, de jeugd en de verenigingen rond de tafel om te ho ren wat er op hun verlanglijstje staat." Aan het eind is er applaus. Van de politici voor de jongeren en anders om. Hermen Geluk zegt dat hij een aantal jongeren heeft gezien die goed kun mening kunnen vertolken. 'Hij nodigt ze dan ook uit zich in te schrijven voor het grote jeugddebat op 26 februari. Ook is de interesse van een aantal leerlingen gewekt voor deelname aan de jongerenraad. Autobedrijf Tholen B.V. ruim 75 jaar een begrip in mobiliteit SAAB verkoop SAAB onderhoud SAAB tuning Gagelboslaan 161, Bergen op Zoom Tel. 0164-247636 E: info@tholenbv.nl www..tholenbv.nl www.saabtuning.nl VERVOLG VAN WULPDAL Als het alleen om Wulpdal zou gaan, dan had er volstaan kunnen worden met een m.e.r.-beoordeling die vol gens b. en w. mogelijk gevolgd had kunnen worden door een volledige m.e.r.-procedure. B. en w. onderken nen dat er al wel een samenwer kingsovereenkomst is met De Pluim- pot en dat de plannen op grond van wet- en regelgeving in zijn geheel bekeken moeten worden. Daarom zal ook Wulpdal betrokken worden bij het m.e.r.-project om vertraging voor De Pluimpot te voorkomen. Het al dan niet in procedure brengen van dit bestemmingsplan Wulpdal vergt echter een aparte bestuurlijke afwe ging, waar ze De Pluimpot niet op willen laten wachten. Het betreft nu de eerste stap in de procedure voor beide vakantieparken. Het gaat om een zogeheten startnotitie die ge bruikt kan worden voor de inspraak en advisering over de vast te stellen richtlijnen. Het m.e.r. geeft 'zo ob jectief mogelijk aan welke milieuef fecten te verwachten zijn op het mo ment dat een bepaalde activiteit wordt ondernomen.' Bij de ontwikkeling van de uitbrei ding van De Pluimpot is De Koning Wessels Vastgoed betrokken die ook in de plannen voor de jachthaven bij Gorishoek betrokken is. Voor Van Es zou een jachthaven een 'meerwaar de' geven aan het plan Wulpdal. „Maar ik vraag me af of dat lukt. De Qosterschelde heeft een beschermde status. Dat zal nog veel langer gaan duren. In Bruinisse zijn ze twaalf jaar bezig geweest met de uitbrei- ding van de bestaande haven." De jongerenraad heeft dinsdag de signalen over het openbaar vervoer uit het minidebat op het Calvijn col lege van die middag diezelfde avond nog besproken in de vergade ring in Sint-Annaland. Ton Boers pleitte ervoor om een voorstel te maken richting de gemeente om het openbaar vervoer te verbeteren. Voorzitter Hermen Geluk sprak af dat punt voor de volgende vergade ring in maart op de agenda te zetten. THOLEN Jan Heshof: Advertentie I.M. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 5