Tholenderwijs 'Eerste hulp bij kinderen is voor gastouders verplicht' Ook animo uit andere dorpen om in Sint-Annaland te zingen Halteplaatsen KCA-route gemeente Tholen Geen noodnet in gemeentewerkplaats Leendert Goedegebuure is beste Zeeuw met lassen Vervolg openbare bekendmakingen Bevrijdingskoor eerste repetitie met het Zeeuws volkslied 12 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 11 februari 2010 week 6 Donderdag 11 februari 2010 Instructeur Riny de Jonge van Van Rijn Brandbeveiliging in Tholen Tijd en geld Jubelmars Gesmeerd Zinvol Ontsteking OPENBARE BEKENDMAKINGEN Bekendmaking Het hoofd van de afdeling Openbare werken heeft namens het college van burgemeester en wethouders van Tholen op 3 februari 2010 besloten de gehandicaptenparkeer plaats voor de woning in de Zilverstraat te Oud-Vossemeer ten behoeve van mevrouw H.A. Deurloo-Kraaij töt 1 juli 2014 opnieuw te reserveren. Iedere belanghebbende kan tegen dit besluit binnen 6 weken na de datum van afkondiging bezwaar maken bij ons college. Het bezwaarschrift dient gedateerd en ondertekend te zijn. Verder moet het bezwaarschrift voorzien zijn van naam en adres, een omschrijving van het besluit waartegen het bezwaar is gericht en de redenen waarom tegen dit besluit bezwaar wordt gemaakt. Nadere informatie over het indienen van een bezwaar schrift vindt u in de brochure "Bezwaar en beroep tegen een beslissing van de overheid" die u op verzoek door het cluster Communicatie wordt toegezonden. ZEEUWSE REINIGINGSDIENST Maandag 15 februari wachttijd op halteplaats Tholen-stad Binnenkamer 15 hoek Meanderlaan - Jonkheer van Vredenburghlaan 15 hoek Zoutziedersdreef - Kuipersdreef 15 hoek Groot Verréhof - Watervliethof 15 hoek Gemaalweg - Watermolen 15 hoek Oudelandsestraat - Markt 15 hoek Kaaij - Cromvliet 15 hoek Vossemeefsepoort - Doelweg 15 hoek Verbrandestraat - Schuttershof 15 hoek Ten Ankerweg - Prins Clausstraat 15 Pauze hoek Burg. van Berchemstraat - Burg.V.d. Hoevenstraat 15 hoek Hoogaarsstraat - Garnalenstraat 15 Kotterstraat (AH) 15 hoek Julianastraat - Pr. Beatrixstraat 15 hoek Simon Lindhoudstraat - Julianastraat 15 Poortvliet hoek Schoolstraat - Zuidstraat hoek Deestraat - Achterstraat hoek Noordstraat - Kerkplein hoek Bernhardstraat - Ph. de Goedestraat Dinsdag 16 februari 15 15 15 15 wachttijd op halteplaats Scherpenisse hoek Langeweg - Amberboomlaan 15 hoek Kerkstraat - Hoge Markt 15 hoek Molenweg - Platteweg 15 hoek Burg. Bouwensestraat - Anna van Burenplein 15 hoek Westkerkseweg - Beatrixlaan 15 Sint Maartensdijk Dr. Tazelaarstraat 15 Markt 15 Haven 15 hoek Meerkoetlaan - Zwanenlaan 15 hoek Pres. Kennedystraat - A. Schweitzerstraat 15 hoek Bloemenlaan - Hogeweg 15 hoek Oosterscheldestraat - Meidoornstraat 15 hoek Bloemenlaan - Anemoonstraat 15 Woensdag 17 februari wachttijd op halteplaats Stavenisse hoek Boswei - Bos 15 hoek Graaf van Loonstraat - Schoolstraat 15 Van der Leek de Clercqplein 15 hoek Molendijk - Voorstraat 15 St.-Annaland hoek 's-Gravenkreek - Vroonland 15 ,hoek Anna van Bourgondiëstraat - Kloosterstraat 15 hoek Tienhoven - Burg. Baasstraat 15 Ring 15 hoek Cureestraat - Tuinstraat 15 hoek Havenplein - Molendijk 15 Oud-Vossemeer hoek Philips van Dorpstraat - W. van Beierenstraat 15 hoek Kalisbuurt - Hofstraat 15 hoek Molenstraat - Cornelis Frankenstraat 15 hoek Molenstraat - Marinus Lindhoutstraat 15 Donderdag 18 februari wachttijd op halteplaats Sint-Philipsland hoek Prins Hendrikstraat - Emmastraat 15 Eendrachtstraat (voor de Rozeboom) 15 hoek Wilhelminastraat - Deldensestraat 15 hoek Plantaanstraat - Berkenpad 15 hoek Boserf - Schelpkreekstraat 15 Anna Jacobapolder hoek Langeweg - Noordweg 15 Sluis Sluis begintijd 08.30 08.55 09.15 09.35 09.55 10.20 10.45 11.10 11.35 12.00 13.00 13.20 13.40 14.00 14.20 14.50 15.10 15.30 15.50 begintijd 08.30 08.50 09.10 09.30 09.50 10.15 10.40 11.05 11.30 11.55 12.20 13.10 13.35 begintijd 08.30 08.55 09.20 09.45 10.15 10.40 11.05 11.30 11.55 12.20 13.30 13.55 14.20 14.45 begintijd 08.30 08.55 09.20 09.45 10.10 10.40 eindtijd 08.45 09.10 09.30 09.50 10.10 10.35 11.00 11.25 11.50 12.15 13.15 13.35 13.55 14.15 14.35 15.05 15.25 15.45 16.05 eindtijd 08.45 09.05 09.25 09.45 10.05 10.30 10.55 11.20 11.45 12.10 12.35 13.25 13.50 eindtijd 08.45 09.10 09.35 10.00 10.30 10.55 11.20 11.45 12.10 13!00 13.45 14.10 14.35 15.00 eindtijd 08.45 09.10 09.35 10.00 10.25 10.55 Wal moet je doen als een kind zich verslikt en het niet meer ademt? Dat leren ouders op de cursus Eerste Hulp aan Kinderen bij Van Rijn Brandbeveiliging in Tholen. In het leslokaal van het bedrijf aan de Energieweg volgen tien cursisten de aanwijzingen van instructeur Riny de Jonge. Van Rijn Brandbeveiliging is een snelgroeiend bedrijf dat sinds kort op Tholen is gevestigd. Stap voor stap legt De Jonge uit wat de ouders moeten doen. Het zijn voornamelijk gastouders die les krijgen, maar ook een vader en een moeder die willen weten wat ze moeten doen als een kind zich ver slikt. t,Gastouders zijn vanaf 1 janu ari verplicht om zo'n cursus de vol gen. In drie avonden leiden we ze hier op voor het certificaat," zegt de 25-jarige De Jonge. „We richten ons op baby's tot één jaar en op kinde ren van 1 jaar tot de pubertijd. Als baby's zich verslikken is dat toch anders dan bij grotere kinderen." In het leslokaal wordt de theorie en de praktijk behandeld. Met behulp van lespoppen worden de cursisten geleerd welke handelingen ze moe ten verrichten om het hartje van het kind weer op gang te krijgen. De eerste stap is om te kijken of kinde ren reageren op prikkels. Door het kind aan te spreken of even aan de schoudertjes of voetjes te voelen. Is dat niet het geval dan wordt er ge luisterd of het kind nog ademhaalt. Nog niet zo lang geleden werd eerst aan de hals gevoeld naar de hart slag, maar dat duurde te lang. En hulpverleners werden er een beetje onzeker van omdat het heel lastig is het te kunnen voelen. Als de adem haling niet wordt geconstateerd wordt de baby beademd. De eerste keer vijf keer achterelkaar. Kleine pufjes. Dan wordt met twee vingers ritmisch vijftien keer op het borst been gedrukt en daarna weer twee keer beademd. Het lijkt logisch en eenvoudig, maar bij het oefenen blijkt dat nog niet zo simpel. Ligt het hoofdje wel goed achterover, ligt het kindje wel op een harde on dergrond, is er iemand anders in de buurt die 112 kan bellen. Door vaak te oefenen met deskundige uitleg tijdens de praktijkles, krijgen de gastouders het onder de knie en we ten ze wat ze te dóen staat als ze in hun eigen omgeving met een vcr- slikking van een kind te maken krij gen. De cursus Eerste Hulp aan Kinderen is een van de vele cursussen die Van Rijn Brandbeveiliging aanbiedt. De anderen zijn bedrijfshulpverlening (BHV), reanimatie en AED, kleine blusmiddelen, communicatie (por tofoon), VCA en ook het begeleiden van ontruimingsoefeningen behoort tot de mogelijkheden. Dcf Jonge heeft al de nodige erva ring als instructeur. Hulpverlening interesseerde hem als kind al. In zijn voormalige woonplaats Brui- nissc was hij actief bij de jeugd brandweer, EHBO en Rode Kruis. „Hel zit in je bloed," zegt De Jonge die sinds twee jaar in Sint-Annaland woont. Van Rijn Brandbeveiliging groeit snel. Vorig jaar van drie naar zeven werknemers. Ze wonen verspreid over Nederland waardoor het bedrijf volgens De Jonge een landelijke dekking kan garanderen. „We on derhouden en leveren brandblus sers, brandslangen, nood- en vlucht- In het leslokaal geeft instructeur Riny de Jonge aanwijzingen bij het beademen van baby 's. wegverlichting. verbandlrommels, AED's, blusdekens en brandladders. We leveren vanuit onze magazijnen in Tholen en Lelystad." Cor Ridderhof uit Tholen is de di recteur. Dat is ook de reden dat het bedrijf op Tholen een vestiging heeft geopend. Aan de Energieweg heeft Van Rijn Brandbeveiliging een pand met een leslokaal, een kantine en een magazijn. De Jonge: „Maar we komen ook naar de klan ten toe. Cursisten hoeven dan niet te reizen. Dat scheelt tijd en geld. Voordeel is ook dat ze oefenen in hun eigen werkomgeving." De in structeurs zijn gecertificeerd door de Nederlandse en Europese reani matie raad, het Oranje Kruis en het Nederlands instituut voor bedrijfs hulpverlening. Uit bijna 200 kelen klonk zater dagavond in de Wellevaete in Sint-Annaland het Zeeuws volks lied. Dirigent Cees Quist gaf de vierkwartsmaat aan. Pierre van Broekhoven lette op het keyboard op de vier mollen. En de zangers? Die zongen of hun leven er van af hing: „Geen dierber plek voor ons op aard." Voor het zover was, was de goege meente toegesproken door Sander Westdorp. Hij is voorzitter van het organiserende comité en had slechts drie A-viertjes nodig om uit te leg gen waar het eigenlijk om gaat en wat de bedoeling is. Sint-Annaland gaat op grootse wij ze het feest van 65 jaar bevrijding vieren. Op 5 mei aanstaande. De Ring zal worden omgetoverd tot een openluchttheater waar vooral veel muziek zal worden gemaakt. En de toegang voor dit 'Vrijheidsconcert' is gratis. Een van de onderdelen daarvan is het Sctallandse Vrijheidskoor. Een optreden waaraan niet alleen inwo ners van Sint-Annaland meedoen. „Integendeel", zegt Westdorp. „Wc hebben zangers en zangeressen uit alle kernen van de gemeente Tho len. Het initiatief is in heel de ge meente enthousiast ontvangen." En dat enthousiasme strekt zich uit over alle leeftijdsgroepen. „Het jongste koorlid is 4 jaar, hei oudste heeft de respectabele leeftijd van maar liefst 86 jaar", zegt Westdorp die ook nog een geschiedenislesje geeft over hoe-het-allemaal-zo-is- gekomen. Vijf jaar geleden organi seerde de Kon. fanfare Accelerando een bevrijdingsconcert. Dat viel bij zowel de deelnemers als hel publiek in zulke goede aarde, dat werd be sloten om iets dergelijks vijfjaar la ter nog eens over te doen. Zo werd het Comité Vrijheidsconcert 2010 opgericht met dorpscoryfeeën als Hanna Moerland, Coby den Engels man, Marie-Cristien van de Moere, David Hage, Jacco Goedegebuure, Piet Ridderhof, Jack Westdorp en Petra Goedegebuure. Samen met de dirigenten van enkele koren en van de fanfare werd een gevarieerd repertoire samengesteld voor een, zoals Westdorp het zegt 'brede groep van de bevolking'. Maar dat kost geld. De gemeente heeft weliswaar subsidie beschik baar gesteld, de deelnemende zan gers betalen een tientje, maar dan nog is er een gat in de jpegroting. Dat gat moet worden gedicht. „We kunnen nog wat sponsoring gebrui ken om het concert die extra kwali teit mee te geven die we met elkaar graag willen. Mocht je iemand ken nen die geïnteresseerd is, geef het door aan David Hage." Cees Quist, dirigent van de Chr. Zangvereniging VZOS in Sint-An naland en in Oosterland en dirigent van het koor Experance in Krabben- dijke, noemt zichzelf een 'amateur koordirigent'. Hij wist zaterdag al dat het publiek 'gaat genieten van de uitgezochte muziek' waarin koorle den inspraak hebben gekregen. Dat betekent uiteraard het Wilhelmus op de lessenaar, het Zeeuws volkslied en als het aan Quist ligt ook het Eu ropees volkslied. „Dat hebben we alleen in het Duits kunnen krijgen." Dan de populaire liedjes die moeten worden ingestudeerd. Dona Nobis Pacem. Geef ons vrede. Driestem mig. Geef mij je hand. Vierstem mig. En een vrijheidsconcert kan niet zonder nummers van Vera Lynn. We meet again, is er een van. Quist: „En het hangt er nog om of we ook Amazing Grace zingen." Voor de kinderen, waaronder die van het Casembrootkoor, die op an dere tijden worden geïnformeerd en repeteren, is eveneens een belangrij ke muzikale rol weggelegd. Onder leiding van juf Carla wordt Land of Hope and Glory ingestudeerd en zo als Quist het noemt: „de jubelmars: We are the world." De deelnemende zangers en zange ressen repeteren de eerste officiële Het Bevrijdingskoor waaronder Anja Hage rechtsrepeteert het Zeeuws volkslied. repetitie samen. Daarna scheiden zich de wegen. „Ik ga dan met de dames verder en Pierre doet de mannen." Een verdeling die hilari teit in de zaal teweeg bracht. Van Broekhoven (is partner van Sander Westdorp) kon er eveneens om la chen, maar riep dat hij de volgende repetitie de dames wegwijs maakt. Gerepeteerd wordt er straks in twee zalen en op gezette tijden wordt ge keken wat er al zo in de praktijk kan worden gebracht. De eerste infor matiebijeenkomst blijkt al gelijk een warmlopertje. Van Broekhoven weel als geen ander hoe belangrijk het is als je nek- en schouderspieren soepel zijn. Ook de spieren die de kaakbewegingen verzorgen moeten ingevet en gesmeerd zijn. Vandaar een aantal gymnastische oefeningen voordat er een noot kan worden ge zongen. Die komen er snel genoeg. 'My dame has a lame tame crane', dirigeert Van Broekhoven om de ka ken van elkaar te krijgen. Jabadaba- da, jabadabada, klinkt het vervol gens als canon uit bijna 400 stembanden. En het lijkt alsof het Vrijheidskoor niet anders doet dan samen zingen. We come laughing, ha,ha,ha lachen de deelnemers ver volgens in C grote terts. Dan wisselen de dirigenten van rol en zet Quist het Zeeuws volkslied op de lessenaar. De groep heeft er zin in. Van Broekhoven die de zaak begeleidt, ook. Het Zeeuws Volks lied is een stuk waar bij staat: Met Geestdrift. Dat hoef je de noch de Zeeuwen, noch de import voor een tweede keer te zeggen. De benen gaan iets uit elkaar, de borstruimte vult zich met lucht en als een orkaan klinkt het dat geen oord ter wereld ons meer waard is. Quist slaat een paar maal af en vraagt om vooral af toe naar hem te kijken. Zo wordt het tweede couplet ingezet en rond half negen gaat bij wijze van spreken het dak van de Wellevaete als tot slot het tempo wordt vertraagd met een welge meend: "zo blijven wij met hart en mond, /Met lijf en ziel,/Goed Zeeuws,/Goed Rond." VERVOLG VAN BRAND Er is bijvoorbeeld geen noodnet aanwezig en er Zijn beperkingen bij het inloggen en printen. Ook zijn er geen dossiers aanwezig. Ook de ge oefendheid, opleiding en training is afgestemd op de structuur die de ge meente via haar rampenplan heeft vastgesteld en de gemeentelijke ac tiecentra werken normaliter ook vanuil het gemeentehuis. De keuze voor de gemeentewerkplaats was enerzijds pragmatisch aan de andere kant kwetsbaar. Zo werd men ge confronteerd met beperkingen op het gebied van verbindingen, net werktoegang, en bekendheid met de locatie.' Door te kiezen voor de werkplaats, gingen er volgens het rapport een aantal zaken door elkaar lopen. De burgemeester moet alle gemeentelij ke processen coördineren. Door op de plaats te gaan zitten bij de com mandopost van de brandweer, kwam er volgens het rapport een vermen ging van praktische en bestuurlijke zaken, 'terwijl de functie van de bur gemeester primair gericht is op cri siscommunicatie en coördinatie van bestuurlijke vraagstukken.' De ope rationele diensten zijn regionaal ge organiseerd. Ze mogen niet gecon fronteerd worden met verschillende rampenplannen.' Maar Velthuis en Gerritsma hebben aangegeven hier geen hinder van te hebben gehad. In tegendeel. Het was volgens hen juist buitengewoon efficiënt en zinvol. Op maandag werd het beleidsteam verplaatst naar het crisisruimte in het gemeentehuis en nam de burgemees ter die samen met Nieuwkoop zon dag al terugkeerde, de leiding over. In het verslag van De Fcijtcr staat opgesomd wat zich nu precies in het bedrijf bevond: 100 ton ongepelde pinda's in zakken van 1200 kilo, 60 ton cashewnoten in zakken van 12,5 kilo, 10 ton ongepelde pinda's in zakken van 30 kilo, 10 ton zonne bloempitten in zakken van 20 kilo, 30 ton amandelen in zakken van 22,5 kilo en 50 kubieke meter olie in inpandige tanks (die bij 270 gra den gaal branden). Wat de amandelen betreft, schrijft De Feijter dat hiervan een nadere analyse is gemaakt om na te gaan of er blauwzuur is vrijgekomen. ,Dc in schatting is geweest dat dit beperkt of niet het geval zou zijn.' Het zou volgens hem ook opgemerkt zijn omdat er voortdurend metingen zijn uitgevoerd. Uit zijn rapport blijkt dat niet van meet af aan bekend was welke andere bedrijven er in het be drijfsgebouw zaten. De eerste mel ding van de brand was om tien voor half zeven. Om acht uur wordt be kend dat er ook een 'fabriekje voor fabricage van neonverlichting in het zelfde pand zit.' Behalve een aantal flessen propaan is er ook een halve kilo kwik aanwezig. Dat wordt een uur later bevestigd. De brand breidt zodanig uit dat er ook overwogen is om het vuur met schuim te lijf te gaan. Aan de hand van de gegevens van de eigenaar wordt duidelijk dat er twee tanks van 50 kubieke meter plantaardige oliën zijn. 'Gezien de hitte werd er vanuit gegaan dat de tanks bezwe ken zouden zijn, een schuiminzet zou complex zijn en mogelijk nau welijks effectief. Zicht op de effec ten van de blussing zou echter noodzakelijk zijn met hoogwerker of ladder. Maar het zou extra perso nele risico's hebben ingehouden.' De Feijter hield rekening met een frituurpaneffect dat ontstaat bij het blussen van olie en vet waarbij het vuur zich verspreidt. Een andere op- tic was om het pand 'gecontroleerd' te laten uitbranden en met 'weinig water de belendende panden te be schermen.' Van het blussen met schuim werd afgezien nadat bleek dat de opslag van noten (ongeveer 200 ton) zeer dicht in de buurt van de natuurlijke oliën was gesitueerd. ,Deze zeer grote niet te blussen hoeveelheid zou, zelfs bij een geslaagde blussing van de oliën opnieuw tot ontsteking van de olie hébben geleid. De op slag van noten is niet anders te blus sen dan door middel van uithalen en per deel afblussen.' concludeert De Feijter. Na overleg met de compag niescommandant wordt voor de laatste optie gekozen. Voordcel is dan dat de opslag van noten sneller zou opbranden. Het zou nog tot donderdag 18 juni duren voordat de smeulende pinda's uitgebrand wa ren. Leendert Goedegebuure uit Sint-Annaland mag zich Zeeuws kampioen electroden lassen noemen na de Junior Vakkanjer wedstrijden in Vlissingen. Leendert Goedegebuure uit Sint- Annaland is de Zeeuwse Junior Vakkanjer electroden lassen. Hij won vrijdag in Vlissingen de competitie tussen Zeeuwse vm- bo-scholitren met 41 punten, een punt meer dan de nummer twee, de nummer drie had 33 punten. De 16-jarige leerling van het Calvijn college in Krabbendijke mag over enkele weken in Utrecht zijn bekwaamheid me ten met leerlingen uit het hele land voor het nationale kam pioenschap. Leendert hoeft van wege zijn prestatie geen prak tijkexamen meer te doen in dit vak. Nog wel theorie-examen. Hij heeft daarnaast een VVV- bon van 50 euro gewonnen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 12