LABO BAL Tholenaren zouden jaarlijks geld aan armen moeten geven Kettelerij verbaasd over 'opgeklopte reacties' 'Voor complex van deze omvang, is zorg uniek voor Nederland' Jesse Verbruggen gaat met zijn 18de naar Haïti Prognose rooskleurig, maar groei Tholen tot 44 beperkt AUTOSCHADE? Veel steun voor Haïti Winnaar nieuwsquiz Donderdag 28 januari 2010 66e jaargang no. 11 Groenbedrijf ligt plat na diefstal MERCARI KOOPT 0IRECT UW WONING! 0162-372211 www.mercari.nl Eigenlijk zouden mensen niet alleen nu, maar structureel geld moeten geven aan arme landen zoals Haïti. Dat vindt de familie Verbruggen uit Tholen. Het zes personen tellende gezin weet namelijk heel goed hoe slecht tie mensen het in zulke landen hebben. De vier kinderen, Mirjam, Anoukha, Naomi en Jesse zijn allemaal geadop teerd. Elk kind komt uit een ander land, de jongste, Jesse (13) komt uit Haïti. Het gezin bezoekt bij de 18de ver jaardag van elk kind het land van herkomst. Om het land te zien, maar ook om eventuele familie te treffen. Voor Jesse is het onzeker of hij ooit nog zijn biologische moe der zal ontmoeten. „Ik weet niet of ze nog leeft na de aardbeving." Verlate huwelijksreis Welkomstgeschenk Kritiek op besteding geld kunstwerk brede school Verrijking Deze week Directeur P. W. de Kok van De Schutse over 24-uurspost in Scheldeoord Het resultaat mag er zijn, zei directeur P.W. de Kok vrijdag tijdens de officiële opening over het nieuwe woonzorgcomplex Scheldeoord in Stavenisse. De Kok feliciteerde alle betrokkenen bij het tot stand komen van het gebouw waar De Schutse 24-uur zorg verleent. Het is geen concurrentie voor Elenahof, zei hij. mm -Mb 7 voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2, Tholen, tel. 0166-607060 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,15 per halfjaar, 31,00 per jaar, per post 55,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,31 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Al zijn gereedschap is weg en daarom heeft Jaco van Dis maan dag zijn personeel naar huis moe ten sturen. Tussen zaterdagmiddag half twee en zondagmiddag half twee is er bij zijn groenbedrijf aan de Postweg in Tholen ingebroken. „Er zijn met name machines mee genomen. gemotoriseerd en elek trisch gereedschap", zegt Van Dis. Daarnaast is een groot aantal plan ten. boompjes en struiken weg genomen. De dader(s) is/zijn vol gens de politie het bedrijf binnen gekomen door een slot te forceren. Van Dis verteld dal liet allemaal heel netjes is gebeurd. Van een heftruck werden beide lepels, waarde enkele honderden euro's per stuk, gedemonteerd en wegge nomen. Tevens verdween een zo genaamde garagekrik/kraan, even eens ter waarde van enkele honderden euro's. Het totale scha debedrag is nog niet bekend. Van Dis is er goed ziek van. „Het werk ligt nu stil. Als hel nu alleen ging om een heggenschaar of een ket tingzaag ging ik naar de winkel om een nieuwe, maar dat gaat nu niet. Het gaat om hele hoge bedra gen." Inwoners en bedrijven verlenen volop steun aan het door een aard beving zwaar getroffen Haïti. De jeugdbrandweer Sint Philipsland (aangevuld met andere inwoners), het Thoolse Rode Kruis, kerken en particulieren hielden acties en or ganiseerden collectes. Het Thoolse bedrijfsleven reageer de ook massaal om door middel van extra publiciteit in deze krant de aandacht op de hulpverlening te vestigen. Van de 92 deelnemers gaat een tientje per advertentie naar Haïti en ter gelegenheid van het 65-jarig bestaan verdubbelde de Eendrachtbode dat bedrag tot 1840 euro. Dat geld gaat naar de uit Haïti afkomstige Jesse Ver bruggen uit Tholen, die voor Woord en Daad op het Calvijn col lege in Tholen ook actie voerde voor zijn zwaar getroffen geboor teland. Een collecte in de Hervormde Ge meente Oud-Vossemeer bracht zondag 2643,90 euro op, welk be drag door de diaconie werd ver dubbeld tot 5287,80. De collecte in de Hervormde Gemeente Sint- Annaland leverde zondag 4552,30 euro op. De Hervormde Gemeente in Scherpcnisse bracht 2194 euro bijeen. Zie voor meer nieuws over Haïti de pagina 's 22, 23 en 24. J.A. Vinje uit de Kon. Wilhelmina- straat in Tholen is de winnaar van de tweede nieuwsquiz in het kader van het 65-jarig bestaan van de Een drachtbode. Hij had - met vele ande ren - de vijf antwoorden goed. Er waren twee gevallen van Q-koorts op Tholen volgens de GGD. Sport ambtenaar Piet v.d. Vlies nam na 44 jaar afscheid bij de gemeente. Wim en Maat van Vossen uit Tholen be zochten Burkina Faso voor Woord en Daad. L. Dcurloo werkte in 1950 al zestig jaar op boerderij Cereshof in Tholen. Auto Work Shop in Sint- Maartensdijk heropende vijf maan den na de brand in de pindabakkcrij zijn nieuwe garage. J.A. Vinje werd uit de goede oplossingen als winnaar getrokken en ontvangt een waarde bon van 65 euro. Deze week zijn er weer nieuwe kan sen in de nieuwsquiz van januari. Ook daarbij is er weer een kans op het winnen van een waardebon van 65 euro. Zie daarvoor de speciale 65 jaar-pagina 's 20 en 21. Jaap (midden) en Carin (rechts) Verbruggen uit Tholen hebben vier kinderen die elk uit een ander land komen. Jesse (links) komt uit Haïti, daarnaast Mirjam uit Sri Lanka. Anoukha uit India en Naomi uit Ethiopië. Jaap (51en Carin (48) Verbruggen willen niet als 'zeer barmhartige mensen' bestempeld worden. „Wij wilden gewoon kinderen en hebben toen heel snel voor adoptie gekozen. Het was niet van: ik ga een kind redden, maar we hadden wel zoiets van er zijn genoeg kinderen op de wereld. Omdat wij er de ruimte voor hadden, zijn het wat meer kinderen geworden", zegt Carin. Toch zit het gevoel van willen helpen er bij hen in. Ze ondersteunen projecten en fa milie in de geboortelanden van hun kinderen via hulporganisaties als Woord en Daad en Family Help Programme en op persoonlijke ba sis. Ook hebben ze geld gegeven bij een inzamelingsactie van hun kerk, de Hervormde Gemeente Oud-Vos semeer. Jaap is hulpverlener van beroep. Hij heeft een driedubbele baan: „Ik ben geestelijk verzorgende in zorgcen trum Ten Anker in Tholen en in zorgcentrum De Wieken in Zierik- zee. Daarnaast ben ik politieagent in Rotterdam." Carin is na jarenlang kraamverzorgster te zijn geweest overgestapt naar een baan met meer regelmatige werktijden. Zé is nu visverkoopster in het bedrijf van haar zwager. Oudste dochter ^lirjam (23) heeft een paar jaar geleden hetzelfde meegemaakt als Jesse nu. Zij mocht, omdat ze 18 werd, haar ge boorteland Sri Lanka bezoeken. „Maar het was in 2005, net na de tsunami. Dus we gingen ervan uit dat we geen familie meer van me zouden vinden." Het hele gezin is mee geweest. Een dure aangelegen heid. Jaap en Carin sparen voor de reis van elk kind. „We hebben be wust niet voor een groepsreis geko zen, maar we zijn echt als gezin ge gaan." Jaap vindt dat ze op die ma nier het beste het land kunnen ontdekken. Ze gaan om zoveel mogelijk van het land te zien en om te ontdekken hoe de mensen er leven. Daarnaast gaan ze op zoek naar familie, als ze daar gegevens of aanwijzingen voor heb ben. Bij Mirjam bleek dat de familie meer in het binnenland woonde. Via hun gids en de lokale postbode, hebben ze tijdens de reis haar moe der en meer familie gevonden. „Dat ik familie ben, was duidelijk. Wc le ken heel erg op elkaar. Maar ik leek meer op mijn tante dan op mijn moeder." Ook ontdekte ze dat ze nog twee broers heeft, een oudere en een jongere. „Ik heb zo lang een oudere broer gewild, dat leek me zo leuk. Daarom was ik ontzettend blij om te zien dat ik echt een oudere broer heb." Nu ondersteunen Jaap en Carin Mirjams familie financieel. „Ze waren zó ontzettend arm, ze woonden in hutten en hadden niet eens een bed om op te slapen." Mir jam houdt wel contact met haar fa milie, maar de taalbarrière maakt het lastig. „Ik ben niet zo van kaart jes sturen." Ze wil nog een keer samen met haar man Rcinier de Groen (23) terug naar Sri Lanka. „Als een soort ver late huwelijksreis. Het is ook ge woon een leuk vakantieland, dus dat scheelt ook wel. Maar ik wil Rcinier graag het land laten zien, hij is zelf ook benieuwd naar waar ik vandaan kom." Anoukha (21had aansluitend op de reis naar Sri Lanka de kans om naar India te gaan. het land waar zij ge boren is. Maar ze wilde na 3,5 in tensieve weken in Sri Lanka niet naar nog zo'u arm land. Bovendien vindt ze zichzelf er nog niet klaar voor om geconfronteerd te worden met haar land van herkomst. „Ik ben er gewoon niet zo mee bezig", zegt ze. Carin noemt haar de meest Thoolse van het gezin. „Ze houdt van aardappelen en boontjes, terwijl de rest liever rijst eet. Ook praat ze Thools op het werk." Anoukha werkt in De Schutsc in Sint-Anna land. Als er wat in hun geboorteland ge beurt, zoals deze week het neerge storte vliegtuig dat van Libanon op weg was naar Ethiopië, zijn ze over het algemeen niet extra alert. „Het is niet zo van hé: er is wat in mijn geboorteland gebeurd, dus ik wil het weten. Ik vind het net zo erg als er ergens anders iets gebeurt", zegt Naomi (17). Zij weet niet wie of waar haar familie is in Ethiopië. Het gezin is onlangs (eind december) te rug uil dat land en heeft de reis nog vers in het geheugen. Ook voor Naomi was het een aparte ervaring. „Hier in Tholen word ik altijd aangestaard, ben ik altijd dat donkere meisje. Daar ging ik op in de massa." Ze vond het een heerlijk gevoel. Ze kreeg zelfs een voor keursbehandeling. „Iedereen zag dat ik een Ethiopiër ben." Afname Sint-Maartensdijk, Scherpenisse en PoortxJiet verwacht ln het onlangs gepresenteerde rapport Sociale Staat van Zeeland wordt voor Tholen een groei van het inwonertal met negen procent voorspeld in de periode 2009-2030. Dat zou een aanwas met zo'n 2280 inwoners betekenen, gemiddeld 114 per jaar. Het afgelopen jaar bleef de groei daar, met een plus van 44, ver onder. l)e Thoolse bevolkingsgroei in 2009 was de laagste van het afgelopen decennium en nog niet de helft van de aanwas in 2008. Op 31 december telde Tholen 25.417 inwoners. De onderzoekers geven aan dat de bevolkingsontwikkeling in de ge meente Tholen naar verwachting af wijkt van die in Zeeland. Voor heel de provincie wordt over de komen de twintig jaar een daling van onge veer twee procent verwacht, voor Tholen zoals gezegd een toename met zo'n negen procent. Ook loopt in onze gemeente, in tegenstelling tot de rest van Zeeland, het aantal jongeren niet terug. De grijze druk - de verhouding tussen het aantal 65- plussers en de leeftijdsgroep 20-65 jaar - is voor Tholen 25 procent, te gen 31 procent voor Zeeland. Tho len springt er ten aanzien van de vergrijzing dus positief uit. En dat zelfde geldt als naar de jongeren wordt gekeken. Dc groene druk - de verhouding tussen de 20-minners en de groep 20-60 jaar - komt in Tho len uit op 48 procent. Dat is fors meer dan in Zeeland (40 procent) en zelfs het landelijke beeld (39 pro cent). Dc woonkernen waar volgens de Sociale Staat van Zeeland het aantal inwoners tussen nu en 2015 zal af nemen. zijn Poortvliet. Scherpenis se en Sint-Maartensdijk. Voor de overige woonkernen wordt een groei verwacht. Afgelopen jaar was dc daling er al in Poortvliet (-4) en Sint-Maartensdijk (-25), maar daar naast ook in Tholen (-19) en Sint Philipsland (-7). Scherpenisse groeide met twee inwoners, blijkt uit de voorlopige cijfers van dc ge meente. Een toename van het aantal 0- tot 14-jarigen is voorzien in Tholen (stad); dc groep 15- tot 29-jarigen zal, naast Tholen, ook groeien in Sint-Annaland. Poortvliet. Scherpe nisse, Stavenisse en Sint Philips land. En een toename van het aantal 80-plussers wordt in Stavenisse, Oud-Vossemeer en Sint-Maartens dijk verwacht. Welzijnsorganisatie Scoop voerde het onderzoek uit in opdracht van dc provincie. Meer over de bevolkingsontwikke ling in 2009 leest u op pagina 3. Beeldend kunstenaar Jan Kettelerij is verbaasd over opstelling van Pv dA, SGP, ABT, CU en RFT in de commissie samenleving over het kunstwerk bij de brede school in Sint-Annaland. De fracties vinden het niet gepast om in een tijd van bezuinigingen 30.000 euro te besteden aan Zicht op Elkaar, het tweedelige kuriktwerk van de Tholenaar. Van avond staat het op de agenda van de gemeenteraad. „Ik was er door verrast en vind het raar. Dc fracties zouden zich moe ten verdiepen in het beleid dat is vastgesteld. Er is geld voor be schikbaar. Dat is geoormerkt geld. Er is afgesproken dat van elke vierkante meter grond die de ge meente verkoopt een euro opzij wordt gelegd om dat te kunnen be steden aan kunst in de openbare ruimte. Dat geldt ook voor gebou wen van enige importantie. Dat heeft de gemeenteraad destijds zelf besloten." De adviescommissie beeldende kunst koos vijf kunstenaars om een ontwerp in te dienen voor de nieuwe school die inmiddels in gebruik is genomen. Kettelerij werd door de commissie unaniem voorgedragen. Dc kunste naar is er al volop mee aan de slag gegaan. Het kunstwerk kost onge veer 20.000 euro, de andere kosten zijn voor verlichting van het beeld (ongeveer 4000 euro) en de aanleg bij de school. „Er zijn al buizen ge last waar polyester omheen komt. Ik ben er al voor naar Haarlem ge weest. Er is ook al een mal voor de kubus gemaakt. Het werk moet snel klaar zijn, in april. Ik heb die op dracht gekregen." Onderdeel van de opdracht is ook dat hij de kinderen bij het kunst werk betrekt. „Ik ga een lesbrief maken en wil in overleg met de leerkrachten de kinderen een ont werp laten maken dat te maken heeft met het thema. Hopelijk dal daar eeh kleine expositie van komt in de school. Ik zal er dan een lezing geven en foto's laten zien en dc ma quette." Kettelerij noemt dc reacties van dc politieke partijen een beetje op geklopt. Hij vermoedt dat de ko mende gemeenteraadsverkiezingen hier ook mee te maken hebben. „Het is verkiezingstijd. Politieke partijen moet zich profileren." Zelf staat Kettelerij overigens ook op een kandidatenlijst. Van de Pv dA, nieuw op nummer 15. In de commissie samenleving schaarde zijn partijgenote E. Bastianen zich achter de kritiek van de andere frac ties. Ze vroeg zich af of het niet eer der kritisch bekeken had moeten worden." Mocht de gemeenteraad besluiten geen geld beschikbaar te stellen door het beleid te wijzigen, dan is er een serieus probleem, zegt Kettele rij. „Ik heb de contracten getekend. Afblazen kan niet. Ik sta achter mijn werk. Er is een verrijking voor Sint- Annaland. Ik hoop op blije gezich ten. Er staat straks wel iets bijzon ders. Maar je moet er wel een beetje bij nadenken." Rien Smits uit Stavenisse na 43 jaar Goedhart met pensi«>en Joan Eindhout uit Sint-Annaland werkt aan duurzame auto Koen Vlarkusse doet mee aan sponsorloop van de Rieburch EN VERDER... Verillia Snoek en Bart Gijzen prinsesje en narretje in Vossenieer Bij VVD-kandidaat Jack Werkman zit politiek in het hloed Jan Walhout uit Sint-Annaland vindt parel van halve centimeter dik HOFFELIJKHEID: DE KUNST TE KNIELEN ZONDER ZICH VUII. TE MAKEN Dit nummer bestaat uit 24 pagina's Advertentie I.M. 33 „Het is niet alleen een centrum waar ouderen uit uw eigen achterban met hel nodige comfort mogen wonen, maar ook, zo nodig, zorg en hulp ontvangen. Voor een complex van deze omvang, uniek in Nederland." Volgens De Kok i§ het echter van belang 'niet te eindigen in de mens en in menselijke prestaties, maar omhoog te zien naar Hem die dit alles gaf. Immers: zo de Heere het huis niet bouwt, tevergeefs arbeiden deszelfs bouw lieden daaraan.' Volgens De Kok kwam hij, tijdens de voorbereiding van het project, in contact met Huib Dorst die hem vroeg hoe ze tegen de mogelijkheid aankeken om 24-uurs zorg te gaan verlenen aan ouderen met een beginnende de mentie. „Wij vonden elkaar na een bespreking met de kerkenraad en de projectgroep op 18 maart 2009. In korte tijd moest er veel gebeuren: aanvragen subsidie zorginfrastrucluur, bouwkundige aanpassingen in het zorgap- partement, opdracht verlenen voor zorgtelefonie. het starten van een interne werkgroep Scheldeoord. Alles liep soepel op basis van wederzijds vertrouwen." Dat en respect zijn de sleutelwoorden tot dc succesvol verlopen sa menwerking. „Wie vertrouwen geeft, ontvangt ook vertrouwen." De Kok ziet het initiatief voor het woonzorgcomplex niet als concurrentie voor het woonzorgcentrum Elenahof van De Schutse in Stavenisse. „Wij hebben dit zo echter niet bezien. Initiatieven kunnen elkaar versterken en de wens om voor ouderen uit eigen kerkelijke gemeente en achterban een voorziening bieden is begrijpelijk. De vraag om daarbij aansluiting te zoeken bij uw identiteit, zijnde de identitcitsbeleving van uw ouderen, was een gezamenlijke opdracht. Het zorgtcam bestaat voor een deel uit echte Stavenissenaars die met heel veel inzet en betrokkenheid gaan v(x>r het project." De zorgvraag is nu volgens De Kok al zodanig dat de zusterpost volledig is bezet. „Maar zonder de geweldige inzet van de vrijwilligers uit uw gemeente (ongeveer 25 -red.) zou het niet lukken om voldoende begeleiding te bieden aan de bewoners van het zorgappartement." De Kok zei te hopen dat het project verder mag groeien. Namens De Schutse gaf hij een financiële bijdrage aan het orgel voor dc zaal. Hij vroeg of dc zaal dc psalmberijming van Dathecn wilde zingen, psalm 92, vers 8. Het zorgteam van Scheldeoord, v.l.n.r. Annette Dorst, Judi Denissen, Nelleke Dorst, Carola Priem, Gerdien Eerland en Sandra van Leeuwen. Op de foto ontbreken Martine van Poortvliet, Colinda Klippel en Heieen van Herwijnen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 1