'Ik maak makkelijk lawaai, zal op tijd even moeten dimmen' 'Echte klei is favoriet en het ligt lekker in de handjes van kinderen' www.ardikiukins.nl ZIBRO DEMODAG zi O r a.s. zaterdag 23 januari De nieuwe kandidaten Nieuweling Gert-Jan Boudeling uitAJP wil oogsten met het CDA KEUKENS Donderdag 21 januari 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Als bestuurder van diverse landbouworganisaties had Gert-Jan Boudeling altijd al te maken met de politiek. De belangen van de sector vertegenwoordigen. Advise ren. De besluitvorming beïnvloeden waar het kon. Ach ter de schermen maakte hij zich het voorbije jaar boven dien al verdienstelijk als lid van de steunfractie van het CDA. Als nummer drie op de kandidatenlijst lijkt de 39- jarige agrariër uit Anna Jacobapolder bijna verzekerd van. een raadszetel. Passie Doener Bezuinigingen Witte chamotte Handvaardigheidjuf Cobi van Steekelenburg neemt afscheid van Ter Tolne Kweekschool Extra instroom ICT Zoomvliet college Wijnkistjes Stemmen van lezers Honkbalknuppel Op 3 maart zijn er weer verkiezingen voor de gemeenteraac De politieke partijen maken zich op voor de strijd om de 21 zetels in de raadzaal. Op de kandidatenlijsten staan oude bekenden naast nieuwe gezichten. In een serie van zeven artikelen elke week een portret van een kandidaat uit elke partij. Zelf houdt hij het liefst nog een slag om de arm. Ook is er het besef dat hij nog veel moet leren. „Ik ben ge wend om dingen recht voor z'n raap te zeggen en in de politiek kan dat niet altijd. Ook weet ik inmiddels dat je niet alles op keiharde cijfers moet baseren, zoals ik als onderne mer wel doe." Vanuit de woonkimcr van de hoeve Voxdal strekt de polder zich in volle glorie uit. Tot voor kort sneeuwbe- dekt, wit tot aan de einder. Aan de muur een reproductie van De Zaaier van Van Gogh: een boer die vrucht baarheid geeft aan de aarde, felle kleuren en een ondergaande zon. Dit is de wereld van Gert-Jan Bou deling, sinds drie jaar zelfstandig akkerbouwer. Daarvoor was er de maatschap met zijn vader Fien, ook iemand die als gezworene van het waterschap zijn bestuurlijke sporen heeft verdiend. Het traditionele bouwplan wordt op Voxdal gehul digd. Dertig hectare aardappels, zo wel vroege piepers als om te bewa ren. Daarnaast tarwe en suikerbieten. En een hectare of zes winterwortelen, een redelijk specia listische teelt. Voxdal. de naam is ontleend aan schorren die hier vroe ger lagen. Met gehuurde grond erbij komt het bedrijf aan zo'n 90 hecta re. Tot een paar jaar geleden waren er ook nog driehonderd varkens op Voxdal. Daar is Boudeling mee ge stopt. Al lang geleden werd die keus gemaakt. Op een gegeven moment was de stal verouderd en voldeed het onderkomen niet meer aan de wettelijke eisen. In investeren had Boudeling geen zin. Sindsdien is hij voltijds akkerbouwer. „Het mooiste beroep ter wereld. Je bent zelfstan dig ondernemer, bezig in de natuur en het vraagt voortdurend creativi teit." Van jongs af aan voelde Boudeling zich aangetrokken tot het bedrijf. Zijn oudste broer werd jurist, de tweede broer volgde de Hogere Landbouwschool en heeft een lei dinggevende functie binnen het tot het Dow concern behorende Agro Science, als derde in de rij bezocht Boudeling de Middelbare Land bouwschool en kwam hij begin ja ren negentig op de boerderij. Als vanzelf rolde hij als jonge boer het bestuurlijke werk in. Velen kennen hem van zijn activiteiten voor de PJZ, als organisator van sehuurfees- ten en toneel. Hij was voorzitter van het Agrarisch Jongeren Contact Tholen/West-Brabant en werd vice- voorzittcr van de Zeeuwse afdeling. Boudeling was ook de stem van de jonge boeren in het ZLTO bestuur van de afdeling Tholen, een advies rol die hij later voortzette als voor zitter van de Vereniging van Be drijfsvoorlichting, een actieve studieclub Van akkerbouwers in de streek. Sinds driejaar maakt hij vol waardig deel uit van het bestuur van de belangenorganisatie. Het toneel, nog steeds een passie, heeft Boudeling vanwege het vele bestuurswerk op een lager pitje ge zet. Regisseur is hij niet meer, af en toe een bescheiden rol op de plan ken zelf volstaat. Met een vrienden- Gert-Jan Boudeling draagt het liefst werkkleding; hij is een doener die graag de armen uit de mouwen steekt. groepje maakt de alleenstaande Boudeling geregeld verre reizen, onlangs nog naar Amerika. Zo'n 5000 kilometer langs de Oostkust, met ook omwegen naar Nashville, Memphis en New Orleans. Eerder volgde hij al eens de Blue High ways van de Mid West, langs boer derijen met een reusachtig areaal. Het bloed kruipt tenslotte waar hel niet gaan kan, ook op vakantie. Zuid-Afrika stond ook al eens op het programma. Al die nevenactivi teiten en reizen hebben zijn leven verrijkt. „Als boer moetje oppassen om niet altijd over peeën, errepels en juun te praten. Je moet ook af en toe eens buiten je eigen kringetje kijken." Zowat een jaar geleden werd Bou deling benaderd door het CDA, een partij die altijd al zijn sympathie en vaak ook zijn stem had. Na een jaar meedraaien in de steunfractie wordt hij geschikt geacht voor het grote werk: de gemeenteraad. Boudeling moest er naar eigen zeggen lang over nadenken, voordat hij toestem de in een verkiesbare plaats. „Neem enkel maar dat dik pak papier dat el ke maand binnenvalt, de raadsstuk ken, en je weet dat je je nogal wat op de hals haalt. Aan de andere kant is het ook een uitdaging. Commen taar geven aan de zijlijn is gemakke lijk. Dan steek ik liever mijn nek uit en probeer ik mijn steentje bij te dragen." Zijn vader, nog altijd een belangrijk klankbord bij de bedrijfsvoering op Voxdal, stimuleerde hem om de stap te zetten. Boudeling voelt zich ook aangesproken door het elan dat het CDA op Tholen uitstraalt. Een in tensieve ledenwerfactie leverde zo'n vijftig nieuwe leden op, een verdub beling van het totaal. Opvallend veel nieuwe leden zijn jonger dan veertig jaar, zodat het met de toe komst van de afdeling goed lijkt te zitten. Met het terugtreden van de voormalige lijsttrekker Jaap Bout heeft ook de kandidatenlijst voor de raad nieuw aanzicht gekregen. Bou deling voelt zich thuis bij het CDA, de partij die nu twee zetels in de raad heeft. „Wc geven elkaar de ruimte in de besprekingen. Een ech te partijlijn is er niet, tenminste, ik heb dat woord nooit gehoord. Na tuurlijk staat sociale betrokkenheid bij ons voorop. Als partij in het mid den verenigen wc het beste van twee werelden. En we profileren ons door altijd bewoners en andere belang hebbenden bij onze besluitvorming te betrekken. Dat is volgens mij echte democratie." Heel bewust houdt Boudeling bij het maken van de foto's zijn dage lijkse werkkleding aan. De spijker broek straalt uit dat hij een doener en een werker is, iemand die de handen uit de mouwen steekt. De stropdas en het nette pak, door Jaap Bout altijd gekoesterd, houdt Bou deling voor speciale gelegenheden. Die gewone kleren, het is voor hem ook deels een statement om de poli tiek dichter bij de mensen te bren gen. „Ik wil niet zeggen dat politici ver verwijderd zijn van de dagelijk se realiteit. Het zijn in mijn beleving zonder uitzondering hardwerkende mensen. Ze lezen veel stukken, zijn weinig thuis en altijd is er werk aan de winkel. Aan de andere kant vind ik wel dat de overheid gerust wat praktischer mag worden. Als ik als ondernemer voor een bouwvergun ning bijna een kruiwagen vol met papieren naar het gemeentehuis moet brengen, is dat natuurlijk geen goede zaak. Daar zou ik als raadslid graag verandering in willen bren gen." In de schaduwfractie heeft hij ondertussen al wel geleerd om niet altijd als een ondernemer te denken. „Het welzijn van kwetsbare groe pen in de samenleving mag gerust geld kosten, ook in tijden van bezui nigingen. Net zoals een dorpshuis in bijvoorbeeld Anna Jacobapolder nooit renderend zal zijn en toch be langrijk is. voor de leefbaarheid van zo'n kern." Boudeling verwacht veel van de sy nergie in de raadsfractie die wat hem betreft uit tenminste drie perso nen gaat bestaat. „Rina Ligtendag is heel erg thuis in alles wat met wel zijn te maken heeft, ik ben agrarisch ondernemer en onze nummer vier Rob Duijm is ondernemer met een recreatie-achtergrond. Ik denk dat we samen een ideale combinatie vormen en natuurlijk zijn,we met Kees van Dis in staat om een goede en ervaren wethouder te leveren." Boudeling is gewend om de dingen bij zijn naam te noemen. Zijn partij genoot en oud-raadslid Jaap de Ja ger heeft hem al gewaarschuwd dat het in de politiek vooral om de nu ance draait, juist in het debat. „Ik maak nogal gemakkelijk lawaai en zal moeten leren om op z'n tijd even te dimmen. Ik zal, als ik gekozen zou worden, niet meteen het hoog ste woord voeren. Eerst maar eens kijken hoe de hazen lopen." Gouden bergen beloven doet Bou deling niet. „Dat past ook niet in een tijd van bezuinigingen. Hoe je het ook went of keert: er zal links en rechts gesneden moeten worden. Natuurlijk valt er her en der nog wel wat winst te halen door efficiënter te werken. Maar wc moeten ook niet weglopen voor onze verantwoorde lijkheid. Er zullen ingrijpende keu zes gemaakt moeten worden. Het is onze taak om dat op een verant woorde manier te doen." Vraag Cobi van Steekelenburg wat ze het leukst vindt om mee te werken in de handvaardigheidles en ze roept direct uit: „Klei!" De juf handvaardigheid van basis school Ter Tolne uit Tholen blikt terug op een carrière van 24,5 jaar bij die school. „Er is nou niet één kind geweest in al die jaren die wat negatiefs heeft over klei. Ze hoeven het lokaal maar binnen te komen en zodra ze de klei zien is het oh leuk we gaan kleien." Dinsdag neemt ze afscheid. Een leerkracht die in de hoogste bo men klimt als ze wordt bestem peld als knutseljuf. „Handvaar digheid is een vak. Knutselen is niets mis mee, maar dat is van een andere orde." Ze stopt altijd een vleugje kunstge schiedenis in haar lessen. Dat vindt ze belangrijk voor de ontwikkeling van het kind. Om een basis te leg gen voor later. „Ik zet een kunste naar of werk van een kunstenaar centraal voor een les. Maar ik heb geen voorkeur, ik waardeer alle kunstenaars. Van Rembrand tot mo derne kunst zoals Picasso. Ik vind dat kinderen met alle kunst in aanra king moeten komen." Ze heeft thuis in Wouw veel platen om in de klas te laten zien. „Vroe ger ging ik soms ook naar de biblio theek. Dan wisten ze, oh daar komt ze weer om afbeeldingen. Nu kun je veel op de computer vinden. Dat is een uitkomst, want dan heb je alles voor het pakken." Qua klei werkt ze met 'de echte klei', witte chamotte. „Echte klei is favoriet. Het ligt ook lekker in de handjes van kinderen." Ze maken er van alles mee in de les, aan de hand van een bepaald thema of een be paalde vorm. De kinderen moeten zelf bedenken wat het eindresultaat wordt. „Ik maak nooit een voor beeld ohvna te maken. Ik laat wel eens iets zien om ze een bepaalde richting uit te sturen, maar dat gaat dan ook direct weer weg. De creati viteit staat bovenaan." Alle materialen, of in elk geval zo veel mogelijk, passeren de revue in de lessen, zoals textiel, papier, kar ton, hout en metaal. „We solderen ook op school. Maar breien en ha ken doen we niet. Dal vind ik nu meer voorbehouden aan overgroot- oma's." Ze gebruikt bewust die term, want ze is zelf inmiddels ook oma van vijf kleinzoons. Ze heeft drie dochters, waarvan er twee in Hong Kong wonen. „Ik zie ze nog niet zo snel terugkomen", zegt ze Bij Cobi van Steekelenburg (midden) staat de creativiteit bovenaan. Ze gaat het lesgeven aan kinderen missen. met enige spijt in haar stem. Een an dere dochter woont in Amsterdam. Een hoogtepunt van haar tijd op de Thoolse school vindt ze de 'docda- gen' en de 'creamiddagen', „Dat geeft een enorme voorbereiding. Er komen veel hulpouders aan te pas en de hele school staat dan op zijn kop. Ze vinden dat gelukkig op deze school belangrijk. Creativiteit staat hier hoog in hel vaandel." Tijdens de docdagen zijn alle kinderen de hele dag bezig met handvaardig heid. „Soms huren we ook kunste- Toen de nu 64-jarige Cjobi zelf nog kind was, vond ze eigenlijk alles Het Zoomvliet college in Roosendaal biedt voor een aantal van zijn ICT-op- leidingen op mbo-nivcau een extra instroommogelijkheid in februari. Het gaat om de opleidingen medewerker beheer ICT (niveau 3) en ICT-beheer (niveau 4). Voor scholieren die in september zijn begonnen met havo-4 en er nu achter zijn gekomen dat ze liever een ICT-opleiding willen gaan volgen is een kans om over te stappen. Ook studenten die begonnen zijn op het hbo en merken dat ze het daar niet redden, kunnen dan overstappen. Door de tussentijdse instroom hoeven ze niet te wachten tot het volgende schooljaar, maar kun nen ze in februari al starten met hun opleiding. wel leuk. Ze is opgegroeid in het Westland en ging naar de kweek school in Den Haag. Dat heeft een eenvoudige reden. „Ik was de oud ste van een groot gezin en als je kon leren mocht je leren, zei mijn va der." Op haar 21 ste stond ze voor de klas op een basisschool in Den Haag. Ze had er plezier in. „Het is een heel leuk vak, fijn om met kin deren bezig te zijn en niet te verge ten collega's. Toen had je wel over leg met volwassenen, maar tegenwoordig is dat veel meer." Na ongeveer zes jaar is ze vakleer kracht gymnastiek geworden. Om dat ze sporten altijd al leuk vond, maar ook om een andere reden. „In die tijd, als je trouwde, kreeg je ont slag. Als vakleerkracht hoefde je niet de hele week te werken, dus dal paste beter." Ze herinnert zich ook dat ze haar eerste salaris contant in een zakje kreeg uitbetaald. „Dat wa ren nog eens tijden." Vanwege het werk van haar man verhuist ze naar Wouw, maar ner gens in Brabant bestond er een vacature voor vakleerkracht gym nastiek, zegt ze. Cobi kiest ervoor om thuis te blijven voor de kinde ren. „Ik ben er ongeveer 15 jaar uit geweest." In de tussentijd haalt ze een akte voor handvaardigheid. „Ik heb best lang moeten zoeken voor dat ik daarvoor een vacature zag. Die was hier op Tholen." Cobi heeft altijd écn dag in de week les gegeven op Ter Tolne. Een ande re dag geeft ze handvaardigheid op een school in Wouw, daar is ze on geveer in dezelfde periode mee be gonnen, zo'n 23 jaar geleden. Daar gaat ze voorlopig nog mee door. „Maar in het beleid staal datje op je 65ste moet stoppen, dus dan houdt het op. Ik wil niet overal tegelijk mee stoppen. Ik had nooit gedacht dat ik in Tholen eerder zou stoppen dan in Wouw, maar hel pad van huis naar hier, zoals dat er afgelopen we ken uitzag, vond ik doodeng." Zie doelt op de gladheid. „Ik vind deze school niet minder leuk dan die in Wouw. Integendeel. Maar in Wouw fiets ik er zo naar toe, snap je?" Ze gaat straks niet stilzitten. „Ik heb genoeg vrijwilligerswerk waar ik mij mee bezig houd. Ik ben pas be noemd in de cultuurraad van de ge meente Roosendaal. Daarnaast zit ik in de culturele organisatie in Wouw en doe ik veel werk voor de parochie Onze Lieve Vrouwe in hel Woud. Cobi neemt dinsdag afscheid met een kunstproject. De kinderen van groep 1 tot en met 8 maken van wijnkistjes kunstkistjes van ver schillende kunstenaars. „Plakken, schilderen, erop. eronder, erin. Daar komen heel verschillende dingen uit." Ze heeft de opdracht zelf be dacht. Haar klaslokaal tovert ze op die dag om lot restaurant Cn daarin krijgen de kinderen poffertjes. „Wat ze verder nog meer doen, weet ik natuurlijk niet." Ze gaat de lessen missen, de colle ga's, de kinderen cn ook de voorbe reidingen. „Alles bij elkaar zoeken voor een les." De collega's op hun beurt gaan haar missen. „Ze heeft zoveel leuke creatieve ideeën", zegt plaatsvervangend directeur Tanny de Kok. De andere leerkrachten ne men de handvaardigheidlessen over. „Handvaardigheid als vak apart, is er niet meer", zegt Cobi. Of ze alle kunstkistjes van de kinde ren stfaks mee naar huis neemt? „Alsjeblieft niet allemaal. Wc heb ben 400 kinderen. Die mogen ze lekker zelf mee naar huis nemen en thuis een mooi plekje voor opzoe ken." Graag wil ik reageren op het stukje dat vorige week in de Eendracht- bode onder plaatselijk nieuws van Sint-Annaland stond, want hier is van twee gebeurtenissen één ver haal gemaakt. Het volgende is ge beurd. Zaterdag 11 januari liepen mijn vriendin en ik omstreeks 21.30 uur in de Noordstraat richting Bistro 't Baeken. We gooiden gericht sneeuwballen op elkaar. Toen ik me omdraaide, zag ik een persoon aan komen lopen vanuit de rich ting van de Weststraat, met een honkbalknuppel in zijn rechter hand. De persoon was zeer kwaad, om- dal ik volgens hem sneeuwballen tegen zijn raam had gegooid, maar wij bevonden ons op dat moment ongeveer 100 meter van de woning van deze persoon en we hadden al leen maar naar elkaar gegooid. De persoon vroeg aan mij waarom ik dat deed en ik antwoordde dat ik nog niet bij zijn woning was ge weest cn niets gegooid had. De persoon antwoordde hierop: 'Moet ik je slaan, zeg je het dan wel?' Ik vertelde de persoon nog maals dat ik nog niet bij zijn wo ning was geweest. Wij (mijn vriendin en ik) voelden ons erg be dreigd door deze agressieve man. Later bleek dat er eerder die avond jongeren sneeuwballen legen de ramen van deze persoon hadden gegooid, maar niet tijdens het tijd stip dat wij in de omgeving waren. Toen de persoon weer in zijn wo ning was, is de politie door ons geïnformeerd en was al snel ter plaatse. Wij hebben toen gelijk ge zegd dat we aangifte wilden doen. Nadat we het stukje in de Een- drachtbode hadden gelezen, begre pen we dat er geen aangifte was gedaan. Vrijdag 15 januari is er alsnog aangifte gedaan wegens be dreiging. Iedereen weet dat je in zo'n situatie de politic moet bellen en niet zelf met een honkbalknup pel naar buiten moet gaan. Zeker niet als je een voorbeeldfunctie vervult. Wilco Menheere, Sint-Annaland. Geen energie verspillen en het toch behaaglijk warm hebben. Dat is de grote kracht van gericht verwarmen. Door in koude perioden alleen de ruim te te verwarmen waarin u aanwezig bent, kunt u jaarlijks al gauw honderden euro's besparen op uw Multimate Tholen MULTIMATE Stevinweg 11 ^1 THOLEN, 0166-604418 energiekosten. Bovendien spaart u het milieu. Zibro biedt u twee mogelijkheden voor gericht verwar men: Zibro Laser kachels met alle luxe van een CV of Zibro Turbo kachels met zichtbare vlam. Kijk voor meer info op www.zibro.nl home made climates Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 5