Rode Kruis wfl ingezet worden bij ramp, maar vrijwilliger moet eerst op cursus STAD respecteert zondagsrust dus geen muziek op de Veste Schoenmaker blijf bij je leest Niet blind blijven volgen, maar zelf gaan nadenken Lou Geuze uit Poortvliet gehuldigd voor vijftig jaar hulp Liggend vervoer s Geen menselijk ellebogenwerk, christelijke boodschap uitdragen Een nachtegaal Een politieke dominee! Ds. De Jongste en de ban Donderdag 21 januari 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT „Als er in onze omgeving een ramp gebeurd, wordt onze afdeling overgeslagen." Dat zegt bestuurslid Vincent Nooren bij de nieuwjaarsreceptie van het Rode Kruis af deling Tholen en Sint-Philipsland. En niet kunnen hel pen, dat is het laatste dat de Rode Kruisvrijwilligers wil len. Ze zitten niet voor niets bij het Rode Kruis. Ze willen ingezet worden. Het liefst zo lang ze dat kunnen. Daarom heeft het lidmaatschap van Lou Geuze uit Poort vliet de mijlpaal van 50 jaar bereikt. Hij werd er donder dag tijdens de bijeenkomst op de gemeentewerkplaats in Sint-Maartensdijk voor gehuldigd. Greet van der Graaf- de Vos uit Stavenisse en Marjan Geuze-Deurloo uit Tho len kregen de gesp voor 20 jaar trouwe dienst. Vincent Nooren uit Sint-Maartensdijk voor tien jaar. Professionaliseren Chauffeur Collectegeld voor eigen afdeling r i s j Wielrennen Rollator Stemmen van lezers Predikant moet zich niet bemoeien met de politiek Stemmen van lezers Stemmen van lezers Wees als christen een voorbeeld in de wereld De Thoolse vrijwilligers moeten snel naast hun EHBO-papier ook een certificaat voor Opvang en Ver zorging (O&V) halen, om ingezet te kunnen worden hij een rampscena rio. Dat is het gevolg van nieuwe re gelgeving die gepaard gaat met het invoeren van de veiligheidsregio's. Ooit liep Sint-Philipsland landelijk voorop met het opleiden van vrij willigers op het gebied van O&V. Het eiland Tholen was meer van de EHBO, vertelt Nooren. Het Rode Kruis heeft ook een taak bij de veiligheidsregio en daarom zijn er afgevaardigden van de afde ling Tholen/Sint-Philipsland bij de regio Zeeland. Zo is Vincent hoofd geneeskundige eenheid Zeeland en bestuurslid Chris de Neeff uit Scherpenisse regiocoördinator Zee land. Ook penningmeester Jany Boogaard uit Sint-Annaland heeft er een taak, namelijk hoofd evenemen tenhulpverlening (coördinatie be mannen EHBO posten bij grote eve nementen). ,.Er wordt steeds meer gewerkt aan professionaliseren met vrijwilligers. Je bent niet meer een huis-tuin-en- keuken EHBO-er, maar een eerste hulpverlener geworden. Er worden veel meer eisen aan de vrijwilligers gesteld", zegt Nooren. „Zo is de in zet op drugs en alcohol nu echt an ders, we sturen niet meer zomaar door naar het ziekenhuis. Dat ver eist kennis en extra kunde." De afdeling Tholen/Sint-Philipsland gaat starten met het geven van op leidingen voor O&V. „We willen het 0& V-programma verplicht stel len. Het EHBO-papier alleen is niet meer voldoende. We gaan nu elk jaar twee lessen in het programma invoeren naast de EHBO-onderde- len." Het extra aan opvang en verzorging is dat mensen onder andere leren een crisiscentrum in te richten, pra ten met slachtoffers, ze registreren en de gegevens vergelijken met de gemeentelijke basisadministratie. „Na een ramp worden de ontheem den opgevangen bij O&V. Dat zijn simpel gezegd alle mensen die nog kunnen lopen. Hun verwondingen worden verzorgd bij de EHBO." Nooren vertelt dat EHBO en O&V dicht bij elkaar liggen. Het is eerste hulp verlenen bij slachtoffers met lichte verwondingen en ze opvan gen, ze geruststellen, ze registreren. „Een aantal jaar geleden dacht men dat het gesplitst was." Het opleiden in O&V is op de ach tergrond komen te staan vanwege budgettaire redenen, meent Nooren. „Kijk, een verbandje leggen, kun je tien keer oefenen. Maar voor een grote rampenoefening moet je veel mensen oproepen die slachtoffer kunnen spelen. Daar moet je ook kopjes koffie voor rekenen." Ook werd volgens hem aanvankelijk te simpel gedacht over O&V. „Maar het is meer dan onderdak bieden en koffie schenken." Toch stelt hij de leden gerust over de zwaarte ervan. „Ik wil niet te licht over O&V spreken, maar als je je EHBO-papiertje hebt kunnen ha len, lukt het je ook om dat certifi caat te krijgen." Het is niet zo, dat met deze invoering de drempel om ft mm mm mm au» mm mm mm imb I I I I 1 I 1 I 1 I I tm Vier vrijwilligers van het Thoolse Rode Kruis zijn donderdag tijdens de nieuwjaarsreceptie gehuldigd voor hun trouwe inzet. V.l.n.r.: Greet van der Graaf-de Vos, Marjan Geuze-Deurloo, Lou Geuze en Vincent Nooren. Rode Kruisvrijwilliger te worden, hoger is geworden. „Niet iedereen hoeft naar het maximale niveau te stijgen. Bij het Rode Kruis is er mm mm mm mm mm mm mm mm mm mm mm mm mm mm mm mm mm De afdeling Tholen/Sint-Philipsland is sinds 1 januari onderdeel - vqn het landelijke Nederlandse Rode Kruis. Dat is het gevolg van de fusie genaamd Samen Eén. Een bijbehorende verandering is dat het geld dat de ongeveer 150 collectanten elk jaar in Tholen ophalen, nu volledig voor de eigen afdeling mogen besteden. Vo rig jaar werd er ruim 6800 euro opgehaald, maar daarvan moest nog een percentage worden afgestaan aan het hoofdbureau. „Het is niet dat we het alleen daarmee moeten doen hoor", zegt penningmeester Jany Boogaard. „We krijgen ook nog jaarlijks een bedrag van het hoofdbureau." Ook die bijdrage is gewijzigd. Eerst werd er betaald naar het aantal leden, nu wordt de bijdrage geraamd op het aantal inwoners per afdeling. Het lijkt erop dat de vereniging op Tholen er nu financieel op vooruit gaat. maar volgens Boogaard moet de praktijk dat nog uitwijzen. voor iedereen wel een taak." Zo is de 72-jarige Lou Geuze nu voornamelijk chauffeur voor het Rode Kruis. „Ik doe de boodschap pendienst en maak korte ritjes voor bewoners van bijvoorbeeld De Schutse en Ten Anker. De langer rit ten doe ik nu niet meer. Vroeger bracht ik ook mensen weg naar de vakantieverblijven, zoals de boot Henri Dunant." Op zijn 17de ging hij bij de EHBO in Poortvliet. In militaire dienst zat hij bij de geneeskundige troepen waar hij chauffeur was op de ambu lance. Daarna kwam hij bij het Ro de Kruis. Daar begon hij als leerling helper en haalde vervolgens steeds meer diploma's van helper derde klas naar tweede en eerste, hij deed verschillende cursussen hartreani- matie en een opleiding voor ambu lancedienst. Zijn wens was om verpleegkundige te worden. „Maar dat is er nooit van gekomen." Zijn vader was landar beider en gelijk van de lagere school, op zijn 14de, was het des- 1 I 1 I I 1 I I I L De bus die het Thoolse Rode Kruis in bezit heeft, is ook geschikt voor liggend vervoer. „Dat mag best meer bekendheid hebben", vindt bestuurslid Jany Boogaard. Zo kunnen mensen die alleen liggend vervoerd kunnen worden, bijvoorbeeld vanwege een rug operatie, toch op vakantie gaan of een uitstapje maken. „Ze kun nen ons ervoor inzetten, uiteraard tegen een vergoeding, want die bus rijdt helaas niet op water.De afdeling heeft de bus nu vier jaar en er wordt volgens Boogaard aardig gebruik van ge maakt voor allerlei ritjes. „Er staat nu al 65.000 kilometer op de teller. Onlangs is hij ingezet voor liggend vervoer van een tweeja rig jongetje. „We hebben het kindje opgehaald uit het zieken huis, want hij lag in een tractie (met zijn beentjes in de lucht op een bedje) en hij mocht er niet uit." tijds gebruikelijk dat hij meeging naar het land. Na zijn militaire dienst is hij in de fabriek bij Philips gaan werken en daarna heeft hij 34 jaar bij Bruynzeel in Bergen op "1 1 I I 1 I i i Zoom gewerkt. Het Rode Kruis liep daar altijd als een rode draad door heen. „Vroeger was het 's avonds en op zaterdag. Altijd één keer in de week een avond Rode Kruis. Nu is dat om de twee weken." Het trekt hem. „Ik doe zo maar graag met mensen omgaan en vind het leuk om mensen te helpen als het nodig is. Je doet dat gewoon." Echt ernstige dingen heeft hij niet meegemaakt, vindt hij. Ja, in het le ger raakten militairen wel eens flink gewond bij een oefening, maar daar keek hij niet van op. „Ik heb ook wel eens een aanrijding meege maakt, twee fietsen tegen elkaar." Maar nee, het is niet iets wat hem blijft achtervolgen als schrikbeeld. Hij geniet dan ook van de leuke din gen van het werk. „De wedstrijden in de provincie, de wielerronden, dat vind ik allemaal mooi. Ik vind het dikwijls meer een uitje dan een wedstrijd", zegt hij over de EHBO- wedstrijden. En over de wielersport: „Wielrennen op zich is mooi om te zien, plus de hulp je die je kan bie den als ze vallen. Die mannen zijn keihard. Dat is behandelen en weg wezen." Hoewel het uniek is voor de afdeling Tholen/Sint-Philipsland dat hij 50 jaar lid is, hoopt hij nog wel een tijdje te blijven. „Zo lang ik gezond ben, hoop ik het vol te houden." Marjan Geuze-Deurloo heeft ook de oorkonde voor twintig jaar trouwe dienst en de bijbehorende gesp ont vangen. Zij is twintig jaar geleden begonnen met collecteren en sinds tien jaar is ze hoofdcollectant. „Ge lukkig zijn er in Tholen nog heel veel vrouwen en mannen bereid om een collecte te lopen. We krijgen de organisatie daarom altijd op tijd rond. Ik zie deze oorkonde dan ook als een verdienste van alle collec tanten." Als hoofdcollectant stuurt ze het team aan, regelt bussen en materiaal en zorgt dat het geld bij de penningmeester terecht komt. Ze heeft er voor gekozen om zich in te zetten voor het Rode Kruis, omdat ze het een zeer sympathieke organi satie vindt die zowel in binnen- als buitenland goed werk verricht. Ze heeft samen met haar man Piet drie kinderen en leert naast het werk als huisvrouw voor apothekersassis tente. Ze gaat één avond en één dag in de week naar school en loopt sta ge in een apotheek in Hoeven. „Sinds 1 januari werk ik ook één dag in de week in deze apotheek." Marjan is dirigent van d'Accord. „Dat is een koor dat ontstaan is uit vooral leden van de Ichthuskerk waarvan ik lid ben." Ook speelt ze trombone in de plaatselijke harmo nie. Greet van der Graaf-de Vos zet zich al 20 jaar in voor het Rode Kruis als hoofdcollectante in Stavenisse. Ze gaat zelf ook langs de deur. „Ik doe zelf de buitenwijk." Zx, is ook hoofdcollectante voor de Hartstich ting en vrijwilligster in Elenahof. „Ik schenk 's middags koffie voor de bewoners, help bij de uitjes en de themabijeenkomsten zoals de keut- jesavond." Op andere gebieden is ze ook een trouwe hulp, want ze werkt al 20 jaar in het huishouden bij Bak ker Eerland op het dorp. De dames hebben tegelijkertijd de medaille voor tien jaar lidmaatschap gekregen. „Onze administratie loopt niet altijd even soepel. We zijn nu bezig met een inhaalslag", legt Jany Boogaard uit. De dames hebben bij hun tienjarig lidmaatschap niet de bijbehorende oorkonde gekregen. „In het verleden zijn we daar toch te nonchalant mee om gegaan. Nu schenken we daar wel aandacht aan. Sommige mensen vinden het toch wel fijn om in het zonnetje gezet te worden", zegt Boogaard. Bij tien jaar krijgt een Rode Kruisvrijwilli ger een medaille, en daarna telkens een gesp met een kruis om op het lint te bevestigen. „We zijn heel zui nig bij het Rode Kruis, je krijgt maar één keer een lint", zegt Boo gaard schertsend. Ook Nooren grapt over zijn oorkonde: „Ik had het niet verwacht nu te krijgen, want vol gens de administratie is het een jaar te vroeg." De leden kregen hun gesp en me daille door wethouder Velthuis op gespeld. Zij sprak haar bewonde ring uit over de enorme inzet van de Rode Kruisvrijwilligers. En ook over de kwiekheid van het oudste lid. Nel Bijl-Vermaas (91) uit Tho len. Ze doet nog steeds haar collec terondje. Weliswaar niet meer op straat, maar wel in woonzorgcen trum Dalemhof, waar ze zelf ook woont. Ze kan nog lopen met be hulp van een rollator. Die is handig om de collectebus in te zetten. Daarnaast helpt ze nog met het ma ken van werkstukjes bij de recrer atieve dienst van het Rode Kruis. Ook laat ze van zich horen als voor zitter Bert Stolk in zijn toespraak terugblikt op het afgelopen jaar. Hij vertelt onder meer dat er weer een Rode Kruisvakantie naar hotel De Paardestal in Rheden is geweest. „Maar daar vonden de meesten niet zo veel aan", zegt hij met een knip oog. „Nou dan heb je het goed mis", roept Nel Bijl direct. Ze krijgt de microfoon in handen en doet haar zegje. Ze is zelf dit jaar als gast mee geweest. „Ik kan het ie dereen aanraden, niets anders dan lof." Graag wil ik reageren op het artikel over ds. De Jongste uit de EB van 14 januari. Hierin wordt beschreven hoe ds. De Jongste zijn achterban behoedt voor het gevaar van de PVV, VVD en CU. In eerste instan tie wil ik eens vragen wat het toch is dat ds. De Jongste denkt alleen gehoor te krijgen bij zijn toehoor ders, door met ferme taal zichzelf uit te laten over zijn naaste. Dit ge volgd door de uitspraak dat het een ambtelijke taak is zijn gemeente te wijzen op de gevaren voor een der wat. U voelt al wel, door dit te lezen, dat er een contrast bestaat tussen deze twee zinnen. Ik kan volgen dat het een ambtelijke taak is mensen te vermanen. Het jamme- re is alleen dat ds. De Jongste dit doet door te wijzen naar 'de evan gelische' en 'de afvallige'. Ik schets deze termen uitdagend, daar dit toch de essentie is die ik proef. Ik wil ds. De Jongste wijzen op het feit dat hel gaat om vermanen in de ruime zin van het woord, dus met liefde je naaste wijzen op zaken die God stelt in Zijn woord. In dit artikel - ik baseer me op de tekst in de EB - mis ik dit totaal. Vermanen is dus iets anders dan je eigen mening proberen te leggen in je volgelingen. Gods woord is heel duidelijk over hoe we als christenen moeten leven, maar ook hoe wc met onze naaste om moeten gaan, ook wanneer dat gaat over onze naaste die een andere opvatting heeft. Wat in dit schrijven aan bod komt is dat de dominee juf Mariska als een in dringer afspiegelt binnen de school met de GG-idcntiteit. Daarnaast de afvallige SGP-er die nu anti-chris telijke politiek voert. Je kunt je af vragen waar dit toch vandaan komt? We zijn als christenen, van welke afkomst ook, toch bezig het goede te zoeken en te doen wat God van ons vraagt. Naar mijn bescheiden mening is het niet de bedoeling mensen buiten de GG als buiten die identiteit te plaatsen. Er is gelukkig 1 God, 1 Rechter en 1 hemel. Hier is gelukkig geen sprake van uitslui tend de GG-identiteit en ook is de ze eeuwigheid niet slechts in te vul len door het oordcel van de dominee. Ik doe dan ook een dringende op roep aan alle mensen die zich wil len aansluiten bij de christelijke vi sie van de CU of de gereformeerde visie van de SGP. Ik stel voor dat deze mensen vooral zelf in Gods woord onderzoeken wat recht is om te doen. Alleen daar is een duidelijk anwoord te vinden. Daarnaast is het onze nobele taak, onze overige naasten te laten horen over het heerlijke nieuws dat God er voor ons allen is, maar ook alleen wanneer je weet dat Jezus je advo caat zal zijn. Dat is meteen de ver maning die God ons heeft meegege ven. Jezus is namelijk onder ons allen geweest en weet welke strijd er hier op aarde is en zal blijven. Hij vraagt van ons, uit te dragen wat zijn bedoelingen zijn, voor een ie der. Hij vraagt niet 1 groepering te verheffen of uit te sluiten. Laten we samen de christelijke boodschap uitdragen en niet vervallen in dit menselijke ellebogenwerk. Ik weet zeker dat alleen Gods plan van aanpak zal leiden tot een uit breiding van Zijn koninkrijk. Het zal bestaan uit duizenden, zo niet miljoenen en allen zullen we 1 God dienen, wat onze afkomst ook was. Niet je afkomst, je kledingkeuze, je politieke opvatting, je tv-bezit, je sportbeoefening of je kerkgenoot schap is bepalend. Kerkelijk of on kerkelijk, crimineel of christelijk, evangelisch of van de GG-identi teit, God ziet alleen ons innerlijk aan. Daarom vraag ik u nogmaals drin gend uzelf te bezien en tot een eer lijke en verantwoorde politieke keu ze te komen, zoals God het van ons vraagt J.C.S. van der Kleijn- op den Brouw, Tholen. Iedereen kent deze spreuk ongetwij feld. Ik verbaas me steeds over het feit dat er zoveel speelt op hel ter rein van politiek en godsdienst. In de Eendrachtbodc van 14 januari wordt hierbij weer uitvoerig stilge staan, waarbij Ds. De Jongste zijn zorg uitspreekt over de komende verkiezingen op het eiland. Zijn zorg gaat zover dat er door hem wordt bepaald wat mensen wel of niet moeten doen tijdens de verkie zingen, namelijk niet op de perso nen stemmen die hij noemt. Alsof volwassen mensen geen keus kun nen maken? Tevens verbaast mij het dat over 'onze school' wordt ge sproken, dus met andere woorden: kinderen vanuit andere kerken bui ten de Gereformeerde Gemeente zijn niet welkom? Het is goed om als mens een me ning te vormen of te hebben, maar naar mijn mening is de roeping van predikant toch een heel andere na melijk deze, verkondigt het evange lie aan alle creaturen in de meest brede, diepste en grootse zin van Gods woord. Alleen daarmee bezig te zijn heeft een predikant al meer dan genoeg te doen. Laat de juiste toon klinken uit de bazuin van het rijke evangelie, want de Heere re geert ook in verkiezingstijd. Johan Geluk, Tholen. Ds. C. de Jongste uit Tholen houdt zich volop met de politiek bezig, maar een predikant moet zich niet met de politiek bemoeien. Dat zijn za ken die hem niet aangaan. Een domi nee heeft volgens mij een goede stu die gehad. Hij moet zich met de kerk bemoeien en alle aandacht schenken aan de leden van zijn kerk. Nu noemt hij het dwaas om op twee mensen van de VVD en de CU te stemmen, maar dat hcxirt niet als predikant. Waar haalt hij het lef vandaan? De slager, de bakker, de dokter, enz. gaan mij toch ook niet vertellen dat ik op die of die partij moet stemmen. Ik moet er niet aan denken dat zijn visie de juiste is en goed voor de Tholenaren. Ge lukkig zijn er ook andersdenkende mensen op het eiland Tholen. Ook in de Tweede Kamer wordt ver schillend gedacht. Uit het recente Irak-debat is gebleken dat het CDA met de Amerikanen in zee is gegaan voor de oorlog in Irak; de PvdA was daartegen. Ik ben van christelijke hui ze en had prima ouders, maar ik stem niet op de SGP. W.A. Overbeeke, Sint-Annaland. Ber Mobron, Gijs van de Hoven en Petra van Oost v.l.n.r.proberen de motor weer aan de praat te krijgen om water op de ijsbaan te spuiten. Ik wil reageren op de Stemmen van lezers over 'Schaatsen zonder mu ziek en licht.' Het doet mij plezier dat dhr. Nagtcgaal zich als inwoner van Tholen bekommert om het wel en wee van de ijsbaan in Tholen. Namens alle vrijwilligers die zich hiervoor inzetten dank ik voor het compliment dat hij geeft over de veiligheid en de sfeer die wij creë ren op de Veste. Hij uit zijn ongenoegen over het feit dat er geen muziek en licht is op zondag als er geschaatst kan wor den. Hij vraagt zich af waarom we elkaar niet gewoon respecteren en of het te maken heeft met macht, politiek enz. Ik kan dhr. Nagtegaal verzekeren dat er geen macht of po litiek in het'spel is. Het gaat hier om afspraken die gemaakt worden die Stichting STAD in onderling over leg met de vrijwilligers maakt. Het is ons beleid dat we de zondagsrust respecteren, dit betekent geen la waai. Het is aan ons of we het veilig vin den om de baan open te stellen, hiervoor geldt dat er circa 12 cm ijs moet liggen. Zo geldt dat ook voor de zondagopenstelling van de baan en koek en zopie. Wij streven er naar om voor iedere inwoner en dan vooral de donateurs, pen leuke schaatsperiode te verzor- t gen. Wij willen dit doen in goede harmonie met de omwonenden van de ijsbaan. Voor hen betekent het ijsplezier naast plezier ook enige overlast, zoals parkeeroverlast en felle lichten in de avond. Wij krijgen nooit klachten, we wil len dit ook zo houden. Dit betekent dat we op zondag geen muziek aan zetten en geen licht hinder in de avond verzorgen. Afgelopen schaatszondag is er be sloten om toezicht te houden en is de koek en zopie ook open geweest. Wij hebben hier toe besloten omdat er veel zwakke plaatsen in het ijs waren en wij hier de schaatsers op wilden wijzen. Er is overdag geen onderhoud aan de baan gedaan, het is namelijk zo dat de vele vrijwilli gers al vanaf woensdag hele dagen actief waren geweest en de zondag als rust en gezinsdag houden en mo gelijk naar de kerk gaan. Om 19.00 uur is door een groep vrijwilligers de baan geprepareerd zodat we opti maal gebruik kunnen maken van de vorst die de nacht brengt. Dhr. Nagtegaal heeft het over de verantwoordelijkheid voor de vei ligheid. Iedere gebruiker van de baan is zelf verantwoordelijk voor zijn veiligheid. Als stichting STAD verzorgen wij de baan zodat er zo veilig mogelijk geschaatst kan wor den. Wij meten het ijs, plaatsen af zettingen. spannen gevarenlint en hangen tekstborden op om de ge bruikers op eventuele gevaren te wijzen. Dit geldt ook op zondag. Als inwoner van Tholen en als voor- zitter van STAD ben ik er van over tuigd dat we op deze wijze respect hebben voor elkanders normen en waarden. De buren die willen ont spannen op de schaats hebben de ruimte en de buren die ontspannen door het geloof te belijden, kunnen dit zonder overlast doen. Deze wijze van samenleven hoort mijn inziens bij Tholen. Ik hoop met deze toelichting op de overdenking van dhr. Nagtegtaal duidelijk te maken wie er verant woordelijk is voor geen licht en mu ziek op zondag. Tevens hoop ik voe ding te geven aan de dialoog hoe samen vorm te geven aan de wijze waarop ieder een keuze maakt in hoe samen te leven in een prachtige stad als Tholen. Andy van Velde, voorzitter stichting STAD. Naar aanleiding van het ingezon den stuk van Jan Nagtegaal over 'Schaatsen zonder muziek en licht' wil ik als volgt reageren: wat een prachtige muzikale naam hebt u, meneer Nagtegaal. Wat ik zondag miste: uw stem! Die had in de stilte kunnen klinken als een nachtegaal. Wij blijven luisteren. Dat wordt het- hele jaar genieten. Mevr. J. de Rooy-Nap, Tholen. Enkele weken geleden bemoeiden zich in de Thoolse gemeenschap en kele dominees met politiek. Ze be ijverden zich om RFT weer SGP te doen zijn. En niet zonder resultaat. In de EB lazen we daar de bericht geving over. In het meest recente nummer van de EB (d.d. 14-01-2010) kunnen we kennisnemen van een specifiek stemadvies van één van hen, nl. ds. De Jongste. Een stemadvies dat ik met stijgende verbazing las. Want, gelezen het artikel, bezondigt domi nee zich in de eerste regel aan het schofferen van personen, die daarbij niet in de gelegenheid zijn zich te verweren. Hier is maar één woord van toepassing: mensonwaardig. En dan te bedenken: de Heer geeft in Zijn wet aan dat we ons naasten eer en goed gerucht zullen verspreiden. De desbetreffende dominee dient misschien een andere heer? Ria Teeuw-Suurland, Scherpenisse. In de Eendrachtbode van 14 januari heb ik de volgende artikelen gele zen: 'Ds. De Jongste doet de VVD en CU in de ban' en 'Samen dingen voor elkaar krijgen, dat blijft voor mij de basis; Mariska van Deelen (CU) uit Tholen is gewend om haar eigen koers te varen.' Uit het artikel over ds. De Jongste kreeg ik het idee dat ds. De Jongste niet de VVD en CU, maar Jack Werkman en Ma riska van Deelen in de ban deed. Ook vindt ds. De Jongste dat men sen die het remonstrants-evange lisch gedachtegoed aanhangen, niet deugen als gemeenteraadslid. Er zullen toch wel meer raadsleden in Tholen zijn, die dit gedachtegoed aanhangen. Misschien worden deze alsnog in een volgend artikel door ds. De Jongste gewogen en te licht hervonden. Uit het stukje over Mariska van Deelen kreeg ik beslist niet de in druk dat zij niet zou deugen als ge meenteraadslid. Jack Werkman en Mariska van Deelen mogen van ge luk spreken dat ze niet in de 17e eeuw leven, waarin contra-remon strantse predikanten (remonstrant se) tegenstanders achter 'slot en grendel lieten verdwijnen. Ik zou de kiezers van Tholen willen adviseren om het geschrevene van ds. De Jongste maar naast zich neer te leg gen en voor deze ene keer, bij uit zondering, op Jack Werkman of Mariska van Deelen te stemmen. A.J. Gelok, Wijk bij Duurstede. Dominee De Jongste verheft zich zelf boven alle andere mensen als ik zijn artikel lees. Een wel heel erg niet-bijbelse en niet positieve actie voor een SGP- aanhanger. Alle mensen die voor heen op de SGP stemden, zullen nu wel twee keer nadenken voor ze weer op die partij zullen stemmen nu een mens zich boven hen verheft door andere naasten/mensen in het openbaar te veroordelen. Er staat in de Bijbel dat het oordeel niet aan de mensen is. Er staat ook in de Bijbel dat ieder mens verschuldigd is zijn naaste, dat is ieder ander mens, dusdanig te behandelen op een manier zoals hij/zij ook graag behandeld wil wor den, dus met respect. Ik denk dat Mariska van Deelen en Jack Werkman niet op deze manier behandeld willen worden. Van Ma riska weten we: - dat zij met de Bijbel in de hand in het leven staat, altijd het positieve voor ieder mens zoekend - dat zij een heel trouw kerkgaand persoon is en zich binnen de kerk sterk inzet voor jongeren - dat zij met de Bijbel in de hand kinderen al een hele tijd onder wijs geeft - dat zij aan de hand van diezelfde Bijbel politiek wil bedrijven - dat zij sociaal bewogen is omdat in de Bijbel staat: heb uw naaste lief als uzelf - dat zij met respect voor andermans mening politiek zal bedrijven, niet veroordelen - dat zij nadenkt over hoe met de schepping om te gaan - dat zij realistisch mee wil en kan denken over de vraagstukken van de gemeente Tholen - dat zij naar duurzame oplossingen zoekt die het beste zijn voor Tho len - dat zij zich ook zal in zetten voor de kleine kernen. En ten laatste weten wij van haar dat zij zich zeker als mens niet zal verheffen boven een ander mens.- Volop redenen om deze keer CU te stemmen en Mariska op deze ma nier een blijk van waardering te ge ven. Maar stem ook CU omdat we weten dat de fractievoorzitter en het zittende raadslid bekwame personen zijn die hun politiek handelen ook op de Bijbel baseren. Jonge naaste, maar ook ouder mens, denk zelf na over het hoe, wat en waarom in plaats van blind te volgen. Denk zelf na wat democratie betekent. PS: Ook Jack Werkman wens ik veel sterkte en succes. Jan van Gorsel, Tholen. In Stemmen van lezers werd in de Dikke van Dale de uitleg van chris telijk opgezocht. Maar wanneer ben je christen? Als je gelooft in God, in Jezus als je Za ligmaker. Als je christen bent, laat je dit mer ken in woorden en daden, kortom je manier van leven. God gaf via Mozes Zijn wet (Exo dus 20), iedere zondag wordt de wet in de kerk gehoord. De basis van de wet is door de Here Jezus als volgt samengevat (Mattheüs 22): heb de Heere uw God lief met heel uw hart, ziel, verstand en houd net zoveel van uw medemens als van uzelf. God komt op de eerste plaats, daarna je naas te: je man/vrouw, familie, buren, de asielzoeker, de allochtoon, je grootste vijand en zelfs Geert Wil- ders! Waarom? Omdat ieder mens door God geschapen is, ieder mens heeft een ziel voor de eeuwigheid te ver liezen. Je moet ze liefhebben, dat is opdracht van Jezus, maar dit houdt niet in dat je de dingen die ze zeg gen of doen, moet goedkeuren. Als christen laat je je liefde zien in hoe je met de ander omgaat, hoe je over iemand praat of schrijft! Wat is er nu meer bijbels dan evan gelisch zijn? Hiermee bedoel ik als christen met elkftar leven zoals je dit leest in Handelingen: samenkomen om te leren uit Gods Woord, samen het Heilig Avondmaal vieren, samen de maaltijd gebruiken, voor elkaar klaar staan, het evangelie verkondi gen. samen God groot maken en sa men bidden. In het stukje van ds. De Jongste lees ik wel wat de achterban niet moet doen, maar niet wat ze wel moeten doen: bidden! Bidden om Gods leiding als je gaat stemmen, dat God mensen geeft die naar Zijn wil willen regeren en bid den voor degene die dat niet doen of God Zijn Geest wil laten werken. Of we nu koningin, president, domi nee of gewone burger zijn, we zijn nergens zonder Gods liefde en ge nade die Hij liet zien toen Hij Zijn zoon Jezus gaf. Alleen via dat kruis is de weg vrij naar God! Een gezegde luidt: verbeter de we reld begin bij jezelf of zoals je in de Bijbel terug kunt vinden (Lukas 6): haal eerst de balk uit je eigen oog, zodat je scherp genoeg kunt zien om de splinter uit hel oog van de ander te kunnen halen! Praat over de an der zoals je wilt dat er over jou ge praat wordt. Kennen wij de weg die God wil gaan, weten wij wie Hij ge bruiken wil om Zijn doel te berei ken? Laten we, met eerbied gespro ken, niet in Zijn schoenen gaan staan! Wc doen er als christen beter aan een voorbeeld te zijn voor de wereld om ons heen, ongeacht naar welke kerkje zondags gaat! Mevr. M. Geluk, Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 3