Peter Tange van Oosterscheldeschool: 'Vorige week was heel groep 8 ziek' LABO BAL SGP en CDA: geen hekken buitendijks 500ste nieuwe abonnee 65-jarige Eendrachtbode AUTOSCHADI? Commissie: geen kunstwerk brede school Sint-Annaland Krimpen van openbare scholen in Tholen blijft aanhouden De Supermarkt van Halsteren Combinatieklas Frivéles Meisje gewond na val met paard Tholen helpt Haïti Sprekers voor VVD en CU in Tholen Overlast bij Vliethof door vele fietsen Thoolse leerlingen maken keuze zie www.plus.nl MERCARI KOOPT DIRECT UW WONING! 0162-372211 www.mercari.nl -fc Bart van der Horst is de enige leerling in groep 8 van de Oosterscheldeschool in Scherpenisse. Hij zit niet alleen in de klas, want zijn groep is gecombineerd met groep 7. „Soms moet je je wel eens afvfagen, blijft het wel renda bel?" De directeur van de kleinste openbare basisschool op Tholen houdt de ontwikkelingen in het dorp scherp in de gaten. ..Het is een utopie, om te zeggen, ik wil over tien jaar 100 leerlingen", zegt Peter Tange van De Oos terscheldeschool in Scherpenisse. De 55 leerlingen tel lende school heeft rau één leerling in groep 8. Een teke nend voorbeeld van de dalende leerlingaantallen op basisscholen. In vergelijking met tien jaar geleden gaan er 22 leerlingen minder naar een openbare basisschool op Tholen, op het totaal van 1023 leerlingen betekent dat een afname van twee procent. De bijzondere scholen kunnen nog rekenen op een groei: vier procent ten op zichte van 1999, met in totaal 1791 leerlingen in 2009. Dal de Oosterscheldeschool zo klein is, valt volgens Tange niet di rect te wijten, aan dalende geboorte cijfers. „Niet in deze omgeving. Wel verdwijnen er steeds meer voorzieningen in het dorp. Mensen kiezen ervoor om te verhuizen naar Tholen of gaan de brug over. An dersom zie je ook mensen vanuit Rotterdam naar het rustige Scherpe nisse verhuizen." Daarom durft Tan ge niet direct te zeggen dat hij in de toekomst minder leerlingen mag verwachten. „Wat gebeurt er in het dorp, daar ligt het een beetje aan", zegt Tange. Hij zou het fijn vinden als zijn school weer fond de 60 leer lingen komt te zitten. Toch heeft de Oosterscheldeschool volgens de telling per oktober 2009 een kwart minder leerlingen dan tien jaar geleden. Dat is niet de grootste daling, want de Schalm in Stavenisse moet ruim een derde van zijn leerlingen missen ten opzichte van 1999. Die school heeft nu 61 leerlingen, tien jaar geleden 89. De overkoepelende organisatie van de openbare basisscholen op Tholen (Octho) houdt in haar jaaroverzicht dan ook rekening met een aanhou dende daling van het aantal leerlin gen en dat gaat in de toekomst ook banen kosten. Op de Oosterscheldeschool is de be zetting al ingekrompen. „We zijn ongeveer tweeënhalve werkdag kwijl in vijfjaar tijd", zegt Tange. „Je krijgt formatie (aantal lesuren, red.) op basis van het leerlingenaan tal. Zelf heb ik een dag minder een lesgevende laak, we zijn onze IT'er (compulerman, red.) een dag meer kwijt en we hebben bijna een dag verloren van de intern, begeleider." De klassen zijn. net als op veel an dere basisscholen in Nederland, ge combineerd. Het zijn er vier: groep 1/2, groep 3/4, groep 5/6 en groep 7/8. Er zijn zes leerkrachten voor bijna vijf formatieplaatsen (één for matieplaats is 38 uur per week). „We krijgen steeds minder arbeids uren. Het risico is dat we onder de vier arbeidskrachten komen." Ook de inkomsten van de school lo pen met de komst van steeds minder leerlingen terug. Volgens Tange hoeft de school nog niets te laten, maar het vereist wel een bepaalde creativiteit in het omgaan met het budget. Zoals afwegen of een be paalde licentie voor het digibord wel moet worden aangeschaft. „Je kunt ook zelf dingen maken op een digibord, want dat kun je opslaan. Vaak vragen we ons af of iets nou wel werkelijk nodig is. Bovendien ging het vroeger ook zonder dat di gibord, zoals een rijtje woordjes schrijven. Nu heb je het rijtje kant en-klaar digitaal, maar vroeger schreef de leraar ze zelf op het bord." Tange vertelt dat de subsidies voor een school wel aangepast wor den naar leerlingrato, maar hij vindt dat niet in verhouding. Zo huurt de school een kopieerapparaat. „Bij ons kost een kopie ongeveer 3 euro per leerling, terwijl dat op een grote school misschien maar 1 euro is. Wij hebben gewoon hogere vaste lasten." Aan de resultaten van de school in de Citotoets zal het niet liggen. „We scoren gemiddeld bovengemid deld", zegt Tange. Hij wil niet zeg gen dat zijn school goed scoort, om dat die klein is. „We zijn ggwoon goed bezig. We halen eruit wat erin zit. We volgen de leerlingen heel precies. Dat begint al in ons contact met de peuterspeelzaal. We kijken hoe het kind zich ontwikkeld en zodra er een afwijkende lijn is, komt de intern begeleider die samen met de leerkracht op zoek gaat naar de oorzaak en een oplossing." Boven dien vindt de schooldirecteur de Ci totoets niet zaligmakend. „Het leer lingvolgsysteem vind ik veel belangrijkèr. Dat is niet methodege bonden en daardoor krijg je een veel eerlijker beeld in de vergelijking met de rest van Nederland." Een kleine sch(X)l heeft ook voorde len. „In een kleinere groep heeft de juf of meester meer aandacht voor je." De grootste groep op De Oosterschel deschool bestaat nu uit 18 leerlingen en dat is groep 1/2. „Het geeft wel een beetje een scljecf beeld, want in groep I stromen de leerlingen nu binnen." Groep 3/4 bestaat uit 13 kinderen, 5/6 uit 12, groep 7/8 uit 12, waarvan één in groep 8. De formule voor het lesge ven aan een combinatieklas bestaat voor een groot deel uit zelfstandig werken. „Dat is zo'n 15 jaar geleden ingevoerd en er wordt al mee begon nen in groep 1Daar krijgen de kinde ren al hele kleine taakjes van soms twee of drie minuten, zodat ze leren dat ze soms even moeten wachten voordat de juf ze kan helpen. Later le ren ze dat ze de tijd die ze moeten wachten nuttig kunnen besteden. Dus in plaats van tien minuten met de vin ger omhoog zitten, denken van hé ik heb volgende week een topoproef- werk. ik ga de topografie van Noord- Brabant even leren. Het is dus een leerproces van zelfstandig je tijd met iets anders invullen." ZIE VERDER PAGINA 7 Maandag even na vijf uur 's mid dags is de 12-jarige Charlotte Gue- quièrrc uit Sint-Annaland gewond geraakt nadat haar paard uitgleed in de, berm van de Lange Kruisweg in Sint-Maartensdijk. Ze kwam met haar rechterbeen onder het paard, met twee botbreuken tot gevolg. Het paard. Hidjara, gleed uit in de mod derig berm toen ze overging van draf naar galop. Het meisje kwam op het wegdek terecht. Haar moe der. die haar op de fiets begeleidde, belde 112. Het meisje werd door de ambulance naar hel ziekenhuis in Bergen op Zoom vervoerd waar ze dinsdag werd geopereerd. Het paard bleef ongedeerd maar zat aan één kant onder de modder. Het gemeentebestuur van Tholen heeft 10.000 euro uitgetrokken voor hulp aan de slachtoffers van de aard beving die vorige week dinsdag Haï ti trof. In de raadsvergadering van komende week dient de SGP een motie in om ook namens de inwo ners steun te verlenen. Strekking van de motie is volgens H.W. van Een- ennaam (SGP) een bijdrage van één euro per inwoner. Ovet particuliere initiatieven voor hulp aan Haïti leest u op pagina 2 in deze krant. Vandaag wordt op tv, ra dio en internet een nationale actie gehouden voor het getroffen land. In de aanloop naar de gemeente raadsverkiezingen hebben zowel de Thoolsc VVD als de ChristcnUnie een spreker uilgenodigd. Op 3 fe bruari zet de CU professor doctor Johan Graafland in om de kiezers te overtuigen. De hoogleraar aan de Universiteit van Tilburg bespreekt in Mculvliet in Tholen hoe een christelijke partij verantwoord kan omspringen met de economie. De vragen die daarbij onder meer de re vue passeren zijn hoe een gemeen tebestuur een bijdrage kan leveren om de lokale economie te verduur zamen en wat*de gevolgen zijn van de economische groei voor kwets baren in onze samenleving. Het Tweede Kamerlid Ineke Dezentje Hamminga bezoekt op 22 februari de gemeente om de VVD-achterban toe te spreken. Ook bij het appartementencomplex de Vliethof in Tholen komen onder grondse afvalcontainers. De huidige worden verplaatst om ruimte te ma ken voor de fietsenstalling die nu aan de voorkant staat bij de bushal te. Reden is dat er te veel fietsen op één plek worden neergezet. Dat ver oorzaakt overlast. Als oplossing heeft de gemeente nu bedacht om twee fietsenstallingen te maken, eentje aan de voorkant en centje aan de zijkant. Daarvoor moeten de hui dige afvalcontainers worden ver plaatst. Aan de Molenvlietsestraat is ook een ondergrondse afvalbak (voor glas) geplaatst. Omwonenden en H. Nieuwenhuis (PvdA) maakten daar destijds bezwaar tegen. Ook maan dagavond in de commissie ruimte zei hij dat hij er nog steeds geen voorstander van is. Job Schot uit Tholen wil de verple ging in. Marco Moerland uit Sint- Maartensdijk wil later uitvoerder worden. Leandra Andriesse uit Scherpenisse gaat voor directiesecre taresse, Anne-Wil Moerland uit Tho len wil kapster worden. De tweeling Eduard en Camicl Jas wil naar de Randstad om bedrijfskunde en aarde en economie te gaan studeren. De middelbare scholieren moeten na hun examen een keuze maken. Hex: ze er nu voor staan, staal op pagina 13. PLUS Grinwis Dorpsstraat 75-77 Halsteren PLUS Tel: 0164 68 32 71 Advertentie I.MS Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,15 per halfjaar, 31,00 per jaar, per post 55,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,31 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2, Tholen, tel. 0166-607060 Volgens Chr. Koopman verzieken ze het landschap SGP en CDA willen geen hekken op de buitendijken die de werkwegen van het waterschap afsluiten. Ze vinden het een belemmering voor de inwoners. Dat zei J.M. Aarnoudse (SGP) maandagavond in de commis sie ruimte. Wethouder F..J. Goossen was het daarmee eens. Volgens Aarnoudse heeft waterschap Zeeuwse Eilanden besloten om werkwegen langs de Thoolsc buiten dijken af te sluiten voor alle verkeer. „Wij vragen of b. en w. bereid zijn om met het waterschap en andere be trokken organisaties rond de tafel te gaan om de werkwegen open te stel len v(x>r wandelaars en fietsers. Onze inwoners moeten gebruik kunnen maken van de natuur, de rust en de ruimte die daar van uitgaan." Goossen noemde het een interessan te vraag. „Wc hebben kennis geno men van het besluit. Dat is absoluut in strijd met het eigen beleid voor onze inwoners en voor onze gasten. Het gaat om de wegen die bestemd zijn voor het onderhoud aan de dij ken. Wij zijn er voor dat de wegen zo veel mogelijk tot openbaar ge bied verklaard worden, uitgezon derd de wegen in natuurgebieden." Aarnoudse zei blij te zijn met de toezegging. Maar J.J. van 't Hof (ABT) vond het antwoord te alge meen. „U moet naar het waterschap. De gebieden vallen onder Natura 2000. Het waterschap moet dat niet accepteren. We willen niet met een kluitje in het riet worden gestuurd." Goossen zei dat natuurgebieden die aangewezen zijn als broedgebieden voor vogels ontzien moeten worden. In de algemene vergadering van het waterschap heeft Chr. Koopman er »x)k al opmerkingen over gemaakt. „Waar gewoonlijk gewandeld en ge fietst wordt, dat wordt nu afgesloten." Volgens hem is het de inwoners een doorn in het oog. „Het is onbegrijpe lijk dat nu de dijkversterkingen aan natuurwaarden worden gekoppeld. Gebleken is dat wandelen en fietsen langs zeeweringen geen extra nade lige invloed heeft op foeragerende of rustige vogels." Volgens Koopman 'verzieken de hekken op de dijken het landschap en krenken ze de Thoolsc bevolking en hebben ze niets te maken met de natuur die de meeste Zeeuwen zich wensen.' Gezworene J. de Jager van het wa terschap heeft een voorstel toege zegd hoe om te gaan met het af schermen van gebieden die eigen dom zijn van het schap. In Oost- Zeeuws Vlaanderen protesteerde de bevolking van Ossenissc tegen het afsluiten van een stuk buitendijk. Ook in gemeenten Kapelle en Bor- selc zijn er vragen over gesteld. Dertig mille voor kunst past niet in tijd bezuinigingen Het kunstwerk bij de brede school in Sint-Annaland staat op losse schroeven. De commissie samenleving liet dinsdagavond unaniem weten dat het in een tijd van bezuinigingen niet gepast is om 30.000 euro uit te trekken voor Zicht op Elkaar, het tweedelige kunstwerk van Jan Kette- lerij uit 'tholen. Wethouder M.A.E. Velthuis infor meert de commissie op de kortst mo gelijke termijn of de gemeente finan cieel schade lijdt als het kunstwerk wordt afbesteld. Velthuis kon de commissie niet meteen vertellen wel ke financiële consequenties het annu leren van de reeds gegunde opdracht heeft. „Ik ga me niet wagen aan juri dische scherpslijperij." In de uit 2003 daterende nota Tholen, Scherper in Beeld heeft de gemeente raad zelf vastgelegd dat er hij belang rijke gebouwen beeldende kunst moet worden gerealiseerd. Voor de brede school zijn vijf kunstenaars uit- genixligd om een ontwerp in te die nen. Het project is begroot op 3().(XX) euro. Behalve aan het kunstwerk wcfrdt dat budget besteed aan bijko mende kosten als aansluiting op de openbare verlichting en activiteiten rond de onthulling. Ook de vier afge wezen kunstenaars krijgen elk een vergoeding van 500 euro. Volgens Velthuis is dat een gebruikelijke me thode. Het project is gegund aan Kel- lelerij, mits de raad toestemming geeft. SGP-woordvoerdcr H.W. van Eenen- naam had zijn twijfels en vroeg zich af welke verplichting de gemeente nu precies heeft richting de kunstenaar. „Moet er bij zo'n prachtige school nog wel een kunstwerk komen?" J.L. Hagc (CU) vreesde dat er sprake was van gedane zaken en had vastgesteld dat hel kunstwerk al op de website van Kettelerij wordt genoemd. B.A. Boxstart (ABT) vond hel richting in woners vreemd om 30 mille uit te trekken voor een kunstwerk in een tijd dat vrijwel alles ter discussie staat en zelfs op bedragen van pakweg 500 euro wordt bezuinigd. Namens de PvdA was E. Bastianen dezelfde me ning tix:gedaan. „Had dit niet eerder kritisch bekeken moeten worden?" Hage, en in zijn spoor ook andere commissieleden, vond dat intrekken van het voorstel een belangrijk sig naal naar de burgers zou betekenen. De CU-woordvoerder stelde eventu eel ook nog een kunstwerk in afge slankte, en dus goedkopere, vorm voor. „Kan het geen maatje kleiner, vragen wij ons af?" Velthuis antwoordde dat kunst nooit en te nimmer op financiële gronden alleen aangeschaft mag worden. „Je kunt niet kiezen voor kpnst omdat het goedkoop is. Het draagt een bocxJ- schap uit en het moet passen bij de plek waar het komt." Op aandringen van de commissie gaat Velthuis kij ken of Zicht op Elkaar alsnog kan worden afbesteld. M.J. Klippcl (RFT) zou dat een goede zaak vin den. „Als we er nu voor kiezen om dit niet te doen, is dat bepaald geen man overboord. Het onderwijs lijdt er niet onder en we kunnen het kunst werk in betere tijden alsnog plaat sen." Thoolse krantje Deze week Rode Kruis huldigt Lou Geuze voor halve eeuw hulpverlening Handvaardigheidjuf Cobi neemt afscheid van Ter Tolne EN VERDER... Grote zoekactie na vondst kinderlaarsjes op ijs in vijver Mooiste doffer en duivin bij Reisduif komen uit Stavenisse LIEFDE SCHENKT, EIGENBAAT LEENT' Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Alexandra Kosten. (25) en Bart Quist (29) uit Sint Philipsland zijn de 500ste nieuwe abonnee van de Eendrachtbode. Vrijdagavond werden ze verrast met bloemen, wijn en eèn gratis jaarabonnement. Pim Fase snelste schaatser oudste groep bij zevendorpentoertocht Alexandra schreef zich woensdagavond in tijdens een wervingsactie. „De jonge man stond buiten in de kou en het verzoek kwam vriendelijk over, dus heb ik me direct aangemeld. We hadden het er eerder over gehad om abonnee te worden, dus we hadden niet veel extra argu menten nodig. En de service was prima, want we gaven ons woensdagavond op en toen we donderdagochtend uit bed kwamen, lag de Eendrachtbode al bij ons binnen! Dat was wel mooi." Vrijdagavond werd de verrassing nog groter, toen bleek dat Alexandra de 500ste nieuwe abonnee was en ze verschillende attenties ontvingen. De Eendrachtbode greep de viering van de 65ste verjaardag eind vorig jaar aan voor een intensieve wervingsactie en dat werd een groot succes. „Dit geeft aan dat de belangstelling voor lokaal nieuws op Tholen en Sint Phi lipsland onverminderd groot is", zegt uitgever Wim Heijboer. Zowel Alexandra als Bart lazen de Eendrachtbode tot nu toe op zaterdag of zondag bij hun ouders. Ze waren allebei wel geïnteresseerd in het streeknieuws. Bart spelt als mede-directeur van Kleinbouw Techniek alle berichten over bouwplannen. En ook is hij benieuwd of zijn vroegere ploeggenoten bij voetbalvereniging Noad'67 het er nog net zo goed van afbrengen toen Bart zelf nog meespeelde. Alexandra werkte vroeger in Roosendaal, maar sinds driejaar doet ze administratief en allerhande werk bij Kleinbouw Techniek, dus is haar interesse ook verbreed. En de (familie)advertenties en het plaatselijk nieuws blijven altijd trekken. Door de winterse omstandigheden is de wervingsactie even vertraagd, maar deze week wordt die af gerond, al blijven er het hele jaar door nieuwe abonnees welkom bij de Eendrachtbode. Bart Ql(jsj cn Alexandra Kosten uit Sint Philipsland worden verrast met wijn en bloemen en een gratis jaarabonnement op 't

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 1