Batho tevreden na winst Mooiste duivin en doffer Reisduif komen deze keer uit Stavenisse Het dorpshuis als hart Denk en Zet stevig aan de leiding Zeeland eerste provincie met toeristisch keurmerk Koersballen Reserve en jeugd Piet Potappel en Jo Moerland gaan met hoogste eer strijken Provincie maakt mogelijk Gedeputeerde Toine Poppelaars neemt afscheid: Komt u ook? Tijd voor kunst en cultuur Milieuklachtentelefoon Zeeland Provincie Zeeland Tussendoortje Meer strijd Dubbeltje anders Paard aan de rand Donderdag 21 januari 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Martijn de Jonge en Ferry Lammers rechts) wonnen de herenduhhel met 21-15, 21-/0. IIIIIIIL De Thoolse badmintonners heb ben met een tevreden gevoel het weekend afgesloten. Het eerste team van Batho versloeg zater dag thuis Kohad 7 met 8-0. Daar mee staan de Tholenaren met 44 punten uit 11 wedstrijden op een zesde plaats van de vierde klasse in de competitie. Robad staat op de achtste en laatste plaats. Hoewel er tegen de rode lantaarn speler werd gespeeld, moest er Hink gestreden worden. Diana van den Berge had drie sets nodig om haar tegenstandster te verslaan: 17-21.21-12. 12-19. Ook de winst in de mixen werd niet zomaar ca deau gedaan. Saskia van der Sande en Ferry Lammers zagen in de eer ste set Rohad er bijna met de winst vandoor gaan: 22-20, 21-10. Even als Martijn de Jonge en Diana van den Berge met 21-19 en 21-12. Beide koppels pakten in de tweede set toch duidelijk de winst. In de dubbelspelen was de heer schappij van Batho helder. Martijn de Jonge en Ferry Lammers won nen met 21-15, 21, 10. En Anja Lindhout en Saskia van der Sande versloegen de gasten met 21-13, 21-12. Martijn de Jonge had het gezien de 'cijfers ook niet zo zwaar: 21-6, 21-11. Anja won met dezelfde cijfers, alleen zijn de standen omgedraaid in de sets. De tegenstander van Ferry Lammers kreeg geen schijn van kans, want de partij ging met 21-5, 21-3 naar de Tholenaren. Edwin Sundermeijer moest afha- _l1I ken in verband met een kniebles sure. Een kijkoperatie moet uit sluitsel geven of sporten nog wel mogelijk is. Zijn teamleden hopen het allerbeste voor hem. Ook het tweede team heeft met 8-0 gewonnen, maar dan op vreemd terrein: bij Dricschaar 3 in Ossen- drecht. Het was ook voor dit team een welkome winst, want het team bezet met 39 punten de zevende plaats in de vijfde klasse, één plaats hoger dan Dricschaar 3 die laatste staat. Nummer zes. High Speed, heeft een wedstrijd minder gespeeld dan Batho en heeft zeven punten meer. Maar de reservespelers van Batho knokken voor de punten en dat lukte zondag aardig. Alle partijen werden in twee sets gewonnen. Al- leen Martijn Brander en Maricllc van Zetten hadden in hun ge mengd dubbel drie sets nodig: 20- 22, 25-23 en 13-21. Het jeugdteam tot 13 jaar maakte de euforie compleet. Dat won za terdag met 2-6 van Blauw Wit in Roosendaal. De punten kwamen voornamelijk van de dames, want Manon Nclcn en Jenny Dieleman wonnen samen de damesdubbel en elk hun enkelspel. Laurens Ver- kamman deed met zijn enkelspel ook een duit in het zakje. De ge mengd dubbels werden ook allebei gewonnen. Batho gaat met 58 pun ten uit acht wedstrijden aan de lei ding bij de junioren. JII Piet Potappel links) en Jo Moerland hehhen de mooiste duiven op de tentoonstelling van de Reisduif. Provinciewerk Informatierubriek van de Provincie. Geïnteresseerd in het laatste nieuws? Kijk dan op www.zeeland.nl De Jeugdclub Dreischor 'Reisterse droomclub' tijdens de Droommarkt in actie voor een steiger op het strapd. Het demonstratieproject 'Hart van leefbaarheid' op Schouwen-Duiveland is in volle gang. De inwoners van de vijf betrokken dorpen Ellemeet, Dreischor. Nieuwerkerk, Bruinisse en Oosterland zetten zich actief in voor hun leefomgeving met daarbij de vraag: 'Hoe kunnen we ons dorp leefbaar houden voor nu en in de toekomst en welke voorzieningen hebben we daarvoor nodig?' Meer dan ontmoeten alleen Steeds meer voorzieningen verdwijnen uit de dorpen, terwijl juist de aanwezigheid van voorzieningen bepalend kan zijn voor mensen die er willen wonen. Als mensen er niet gaan wonen, komen de daar aanwezige voorzieningen nog meer onder druk te staan. Het dorpshuis is zo'n voorziening, dat als ontmoetingsplaats een belangrijke rol vervult. In Dreischor was het Droomproject onderdeel van 'Hart van leefbaarheid'. In Droomproject konden inwoners van het dorp aangeven wat ze graag zouden willen om de kern leefbaar te houden. Er werden een aantal teams gevormd van inwoners, waaronder Ellen Bentlage: 'De Droomteams organiseren best veel. Ons netwerk wordt steeds groter en iedereen doet waar hij goed in is en wat hij leuk vindt. Daardoor krijg je veel verschillende activiteiten. Zo hebben we een actie op touw gezet om geld in te zamelen voor eên steiger zodat we gebruik kunnen maken van ons strandje. Daar hebben we onder andere 8.000 vlagge tjes voor verkocht. Daarnaast hebben we een jeugdvereniging opgezet en werken we aan de realisatie van een kinderboerderij. Het dorpshuis zelf gebruiken we vopr de dorpsbijeenkomsten. Sinds kort ook om één keer per maand te koken voor ouderen.' Druk van de ketel Het project 'Hart van leefbaarheid' is mogelijk met een subsidie van de Provincie van ruim 225.000 euro. Woningcorporatie Zeeuwland, de gemeente Schouwen-Duiveland, Allévo. Het Welzijnshuis en Stichting Dorps- en Gemeenschapshuizen dragen ook financieel bij aan het project. Thijs Terlouw, pro jectleider 'Hart van leefbaarheid' bij de Provincie: 'Met dit project laten we zien dat het mogelijk is met elkaar een groot probleem aan te pakken. De exploitatie van dorpshuizen stond onder druk, maar krij gen nu weer een belangrijke functie in de kern. Daarnaast bespreken bewoners met elkaar wat er nog meer nodig is om hun kern weer, leefbaar te maken. Verkeersveiligheid, parkeren en betere speelvoor- zieningen voor kinderen horen daar bijvoorbeeld ook bij. We zijn nu bezig een netwerk van professio nals en vrijwilligers op te zetten die zich met dorpshuizen bezighouden. Het doel is om van elkaar te leren en samen nieuwe ontwikkelingen in gang te zetten.' Meer lezen over het dorpshuis als hart? Ga dan naar http://loket.zeeland.nl/subsidies/zorg/demonstratieprojecten/kernen. Het Provinciebestuur neemt vrijdag 29 januari 2010 afscheid van Toine Poppelaars als lid van het College van Gedeputeerde Staten. U bent ook van harte uitgenodigd. In de loop van volgen de week treft u de uitnodiging aan in de dagbladen en huis-aan-huiskranten. Onze provincie kent een ruim aanbod aan kunst en cultuur. De Provincie heeft hierin een stu rende rol vanwege haar wettelijke taak en een ondersteunende rol door het verstrekken van subsidies. Verder werkt zij nauw samen met de gemeenten om de regionale culturele infra structuur te versterken. Wilt u meer lezen over het huidige provinciaal kunsten- en cultuurbe leid? Vraagt u dan gratis de nota's Provinciaal kunstenbeleid 2009-2012 en Cultuur Continu II aan bij het informatiecentrum via telefoon 0118-63 14 00 of e-mail: infocentrum0zeeland.nl. Zeeland gaat als eerste provincie in Nederland een keurmerk in duurzaam toerisme voeren. Het keurmerk, de ECO XXI Award, is een project van de internationale organisatie Foundation for the Environmental Education (FEE). Het project is opgezet om toeristische en recreatieve regio's in Europa te stimuleren zich duurzaam te ontwikkelen en om natuur- en milieueducatie te bevorderen, zoals eerder in Portugal gebeur de. De Provincie Zeeland maakt het als eerste provincie in Nederland mogelijk om het keurmerk te ontvangen en zich te profi leren als een schone, natuurlijke en duurzame vakantiebestem ming. Award Schouwen-Duiveland is de eerste gemeente die is gekeurd door FEE en het keurmerk heeft ontvangen voor Zeeland, echt waar. Schouwen-Duiveland ontving de zilveren Award op de Vakantie beurs in Utrecht uit handen van de FEE. Twee andere Zeeuwse gemeenten kunnen zich nog inschrijven om het keurmerk te bemachtigen met ondersteuning van de Provincie. Op 16 februari vindt daarover een informatiebijeenkomst plaats. Gedeputeerde Harry van Waveren: Duurzaamheid is een actueel thema dat al op verschillende manieren invulling krijgt in Zeeland. Op toeristisch gebied hebben onder meer de programma's Quality Coast, Blauwe Vlag en de Green Key hierin al een bijdrage geleverd. Het project EX0 XXI biedt de mogelijkheden om al deze program ma's te combineren en uit te breiden met andere onderwerpen. Zo zorgen we voor een brede duurzame ontwikkeling binnen een regio. Door het keurmerk wordt toeristisch Zeeland in Europa op de kaart gezet en krijgt natuur- en milieueducatie een impuls.' Intresse? U leest meer over het keurmerk op http://www.eco-xxi.nl/ Voor meer informatie over de bijeenkomst op 16 februari kunt u contact opnemen met het secretaiaat van Economie via telefoon 0118-63 16 71 of 0118-63 12 45. Schouwen-Duiveland staat nu op de kaart als een schone, natuurlijke en duur zame vakantiebestemming dankzij het keurmerk. Stank, stof of teveel en langdurig geluid geeft overlast. U kunt die overlast melden door contact op te nemen met de provinciale milieuklachtentelefoon. Deze is zeven dagen per week 24 uur per dag bereikbaar via 0118-41 23 23. Vermoedt u een milieudelict, zoals het verbranden van afval? Dan kunt u dit nummer ook gebrui ken. Meer weten? Op http://provincie.zeeland.nl/milieu_natuur/handhaving/milieu- klachten treft u nog meer telefoonnummers aan voor het melden van een klacht. U kunt hier ook de folder "Milieuklachten., bekij ken. Deze is ook gratis aan te vragen bij het informatiecentrum. Colofon Redactie afdeling Communicatie en Statengriffie Provincie Zeeland. Opmaak Prepress Provincie Zeeland. Fotografie Reisterse droomclub, Promotie Zeeland Delta. Reageren op deze uitgave van Provinciewerk? Geïnteresseerd in verschenen nota's of wilt u inzage van stukken? Neem dan contact op met de mensen van het informatiecen trum. Via de e-mail infocentrumrazeeland.nl of per telefoon op 0118- 631 6 00. Of schrijf naar Postbus 6001, 6330 LA Middelburg. Bezoekadres: Provinciehuis, Abdij 6, 6331 BK Middelburg. De volgende Provinciewerk verschijnt op 3 februari 2010. De hoofdprijzen van de jaarlijkse tentoonstel ling van De Reisduif Scherpenisse gingen za terdag naar Stavenisse. Piet Potappel had de mooiste doffer en Jo Moerland de mooiste duivin. Beide liefhebbers zijn al 45 jaar lid van de vereniging in Scherpenisse, en vielen in het verleden vaker in de prijzen. In het duivenlokaal van de Reisduif aan de Vcer- dijkseweg schudden bezoekers van de tentoon stelling Potappel en Moerland de hand. In de achterzaal zitten 123 duiven in kooitjes. Twee hokken zijn met slingers versierd, om aan te ge ven dat hierin de mooiste vogels van het gezel schap vertoeven. De jarige doffer van Piet Potap pel kreeg 92,5 punten van de keurmeester, de oude duivin van Jo Moerland een kwart puntje minder. „De punten liggen over het algemeen iets lager dan vorig jaar. De keurmeester maakt het verschil. Het hcefl ermee te maken wat diens voorkeur is", legt secretaris Dirkjan Mcnhcere uit. Hij is tevreden met het aantal ingezonden duiven, zo'n twintig meer dan de vorige keer. De Reisduif sluit de rij van duivenshows op Tholen en Sint Philipsland. „In januari heb je de mooi ste duiven. Dan zijn ze pas goed op kleur", weet Leen Hagc uit Poortvliet. „Hebben ze die kleur niet, dan scheelt dat nu punten." Hij heeft het zich door de'keurmeester iatcn uitleggen. Potappel is content met drie van zijn acht inge zette duiven in de prijzen. Hij pakte nóg een eer ste en een tweede prijs. „In Oud-Vossemcer heb ik ook meegedaan. Maar die tentoonstelling eind november is heel vroeg, dan zijn de duiven er nog niet aan toe." Potappel noemt de tentoon stellingen een 'mooi tussendoortje'. Het vlieg- seizoen is waar het bij hem eigenlijk om draait. De Stavenissenaar heeft zich gespecialiseerd in de overnachtvluchten. afstanden van 700 tot 1000 kilometer. Maar dat neemt niet weg dat hij in het seizoen, van april tot september, aan alle vluchten bij de vereniging meedoet. Piet Potap pel heeft 24 koppeltjes duiven zitten waar hij het mee doet. „Die lange vluchten, dat zit m de dui ven. Maar ze moeten tevoren wél zo'n duizend kilometer in de 'vleken' hebben." Hij geeft een duif zo om de drie weken mee op een ovcrnacht- vlucht. „Drie van zulke vluchten op een seizoen is eigenlijk al teveel voor een duif", vertelt hij. Potappel kijkt terug op een goed seizoen, met een zesde plaats in het rayon, en in de afdeling een plaats in de top tien. De tot mooiste doffer gekroonde duif zat het afgelopen jaar nog bij de jonge duiven op het hok. maar zal zich in het nieuwe seizoen op de vluchten moeten bewijzen. Ook Jo Moerland heeft een beperkt aantal dui ven. „Twintig koppels vliegers en vier koppels kwcckduiven. Daarmee kweek ik zo'n 35 jon gen", vertelt hij. Met drie prijzen van de twaalf ingezette duiven op de tentoonstelling is hij con tent, hoewel het resultaat minder is dan vorig jaar. „De meeste duiven waren iets te zwaar", weet hij. Zijn winnende duivin deed hel ook bij de vluchten goed - hij speelt duivin op weduw schap - met acht prijzen van de negen vluchten. Moerland werd zowel bij de eigen vereniging als in het rayon tweede. Hij speelt, nel als Potappel, het hele programma. Vijftien jaar geleden zijn bij de Stavenissenaar 32 duiven gestolen. „Dal kom je niet zomaar te boven. Nu houd ik een jong van mijn vliegduivcn en kweek da;fr dan mee. Of ik leg een ruiltje met andere duivcnlief- hebbers." Jo Moerland heeft contacten tot in Po len toe, dankzij zijn vrouw die uit dat land komt. „In het voorjaar komen er acht duiven naar hier van een van de grootste kampioenen van Polen." In het clublokaal draaide zaterdag ook het rad van avontuur, want de tentoonstelling is een ma nier om de kas te spekken. Dat is ook de verkoop van bonnen voor jonge duiven. Dertien had De Reisduif er gekregen en die brachten ongeveer 700 euro op. De vereniging bloeit. Ze kreeg er negen leden bij uit Tholen, waar De Trouwe Duif is opgeheven. Dit als gevolg van de ondergrens van twaalf le den die de NPO hanteert. De Reisduif telt er daardoor 32. „Het is spannend hoe dal bij de vluchten gaat lopen. Er komt meer strijd", zegt voorzitter Wim Wols. Hij is blij met leden van de zuidoostkant van het eiland, een nieuw gebied voor De Reisduif. En dat er enkele jongeren bij zijn, biedt perspectief voor de toekomst. Wols vindt het niet terecht dat de duivensport veelal als duur wordt afgeschilderd. „Elke hobby kost geld. Koop maar eens een kaartje voor een wed strijd in het hctaald voetbal." Volgens Wols kun je de duivensport zo duur maken als je zelf wilt. „Je kunt het zelf bepalen. En het is een hobby die je aan huis kunt beoefenen", aldus de voor zitter van De Reisduif. De uitslagen van de tentoonstelling zijn als volgt. Oude doffers: I en 2. L. de Kwak Koolaard. 3. Leen Hage, 4. Dirkjan Menheere. Oude duivin- nen: 1. Jo Moerland (mooiste duivin), 2. Leen Hage, 3 en 4. Jan Capelle. Jarige doffers: I en 2. Piet Potappel móóiste doffer), 3. Jo Moer land. Jarige duivinnen: 1. Dirkjan Menheere, 2. Leen Hage. Jonge doffers: 1. Piet Potappel. 2. Jo Moerland. 3 en 9. Mariska Ponse, 4. Adrie Capelle. 5. Arie Hage. 6. Rien Fonteijnc, 7 en 8. J. de Graaf. Jonge duivinnen: 1 en 7. Leen Ha ge, 2. Jan Capelle, 3 en 4. Mariska Ponse, 5. Dirkjan Menheere. 6. Rien Fonteijne. Hel eerste team van schaakvereniging Denk en Zet uit Scherpenisse heeft een 5-1 overwin ning geboekt op Goes 3. De eerste helft van de avond leek het hier niet direct naar uit te zien en de uitslag is dan ook enigszins geflatteerd. Een van de partijen die de hele avond wel posi tief leek uit te pakken was die van Johnny van de Berge. Hij kwam op het tweede bord na een da megambiet tegen D. de Feijter positioneel beter te staan en kon dit vasthouden tot aan hel eind spel. In de tussentijd wist hij een pion te winnen maar toen de Goescnaar plotseling zijn paard ook nog weggaf was de strijd gelijk gedaan. Op het eerste bord speelde Dig de Graaf een tamme wedstrijd tegen J. Tholenaar. In een Sici- liaan behield hij het lopcrpaar maar de Gocse nestor had de ruimte op de koningsvleugel en een sterk centrum. Omdat in de tussentijd betere perspectieven ontstaan waren op de overige bor den besloot De Graaf remise aan te bieden wat vrij snel werd geaccepteerd. Een van de partijen waar het dubbeltje anders had kunnen vallen was bij Theo Blonet op het zesde bord. In een Franse partij had hij tegen R. Woltering een prima stelling opgebouwd, maar hij gaf een kwaliteit weg toen hij even niet op zat te letten in zijn aanvalsdrift. Hij kon snel weer een stuk winnen en toen na het optrekken van de rookwolken ook nog enkele pionnctjes meege- snoept waren was Ijct pleit beslecht. Peter van de Breevaart koos op het vierde bord voor het koningsgambiet tegen A. Kok. Hij kreeg via de open c- en f-lijn een prima aanval ondanks dat hij een van zijn sterke lopers afruil de. Door zijn sterke aanval moest Kok zijn kwal geven en toen hij bij een verkeerde voortzetting ook nog zijn loper op h4 liet opsluiten, kon hij de felicitaties overbrengen aan Van de Breevaart sr. óp het vijfde bord kwam Joris van Dijke goed weg tegen de Gocse jeugdspeler J. Aarts. Na een Siciliaanse verdediging deed Van Dijke de fou tieve zet b6 en verzwakte daarmee een aantal cruciale velden. De Goesenaar maakte optimaal gebruik en verdubbelde zijn torens op de open d- lijn waardoor Van Dijke in de verdediging moest. Toch was het de Tholenaar die de kansen deed keren want bij afwikkeling naar het eind spel stond hij een pion voor. Dit was echter niet voldoende voor de winst waarna de vrede werd getekend. De meest bizarre partij van de avond kwam op naam van Rick van de Breevaart op het derde bord. Tegen N. de Feijter deed hij de spreuk 'een paard aan de rand is een schand' eer aan. Na zijn paard op h5 te plaatsen zette hij de zaak op scherp zeker nadat hij een vergiftigde pion op c4 probeerde te winnen. Door een penning ging dat stuk namelijk verloren. Van de Breevaart pro beerde de stelling nog complexer te maken en offerde nog maar eens twee stukken om mat te forceren maar dit bleek geen haalbare kaart. Na dat elke speler nog enkele minuten op de klok had staan, ging plotseling het licht uit bij de Goesenaar. Ondanks drie stukken voorsprong en meer tijd op de klok verspeelde hij zijn dame en daarna ook nog twee stukken, waardoor hij als nog zijn koning moest omleggen. Met de 5-1 uitslag gaat het eerste team van Denk en Zet nog steeds met de maximale score aan de leiding in de eerste klasse. Het tweede team doet mee in de middenmoot van de tweede klasse. Dit bleef onveranderd na een 2-2 gelijkspel tegen Souburg 5. Op de hoog ste borden werd er gewonnen door Ibrahim Baj- ramovic en Bart Hertog. Nieuwkomer Jan Harm- sen speelde zeer verdienstelijk maar redde het uiteindelijk net niet. Op het vierde bord stond Wilco Lindhout de hele partij beter maar misre kende zich toen hij een kwaliteit terug offerde waardoor hij alsnog moest opgeven. Uitslagen van de gespeelde koersbalwcdstrijden van: Meulvliet: 1. mevr. J. Bos en W. Bijl 46 p.; 2. mevr. H. Schot en G. Bolier 39 p.; 3. mevr. R. Bolier en mevr. D. Lindcnbcrg 34 p.; 4. mevr. C. Sprenkels en J. Sprenkels 30 p.; 5. mevr. N. Deurloo en W. Deurloo 26 p. Gezelligheid vóór Alles/Sint-Maartensdijk: I. W. Bijl en C. van Gorscl 29 p.; 2. mevr. L. Wie laard en A. Wielaard 25 p.; 3. mevr. B. Bijnagte en A. Poot 24 p.: 4. T. Goode en J. Bijnagte 23 p.; 5. mevr. W. Kloet 20 p.; 6. mevr. A. Bocxe en C. Breure 19 p.; 7. mevr. M. Dane en mevr. T. Breure 14 p. Oud-Vossemeer: I. mevr. C. Havermans 28 p.; 2. mevr. J. van Houte 22 p.; 3. mevr. L. van Poortvliet 20 p.; 4. mevr. C. Wilsing 17 p.; 5. N. Moerkerken 15 p.; 6. mevr. L. Weezenaar 13 p.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 17