Bijna honderd wandelaars maken snerttocht in Poortvliet succes www.renaultmaat.nl 'Ik had af en toe het gevoel van dit is niet echt, maar iets van vroeger' 'Iets lekkerder dan vorig jaar, maar het blijft koud' Geen wanklank ondanks gladde wegen en soep uit blik Bordje Rode konen Verkeersbegeleiders Donderdag 7 januari 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Geld inzamelen Carolien Fase vertelt over reis naar Burkina Faso en waterpomp Nieuwjaarsduik bij Oesterdam trekt meer deelnemers Het was koud bij de nieuwjaarsduik aan de Oesterdam. Het vroor en de watertemperatuur was 2 graden boven nul. Toch gingen er volgens organisator Corné van Mer- riënboer van Fun Diving uit Dinteloord zo'n negentig mensen het water in. Vorig jaar waren er 55. Het was de achtste keer dat het evenement werd gehouden. Veel mensen uit West-Brabant en een klein aantal Tholenaren waagden zich in het water van de Oost'erschelde. Voorhoofd Gespannen Bok en twee kippen Haar eerste ervaring met Afrika is net achter de rug. Ca rolien Fase uit Sint-Annaland is zondag teruggekeerd van een reis van twee weken door Burkina Faso. Ze ging met een gezelschap van vijftien personen, waarvan tien Tho lenaren en vijf Vlissingers. Onderdeel van de reis was een bezoek aan de waterpomp in Poa, die met inzet van de jongerenraad van Tholen en de stichting Jongeren voor Jongeren, waar Fase penningmeester is, is gerealiseerd. Eetlepel pap Lachende gezichten tijdens de Poortvlietse snerttocht van zaterdag. laarsdijk richting Dcestraat. Dc helden van de lange afstand lopen na het fietspad langs de Paasdijkweg naar de Schapcnwcg en steken de kruising over om via de Tichelaars- weg op dc Puitsedijk terecht te ko men. Dan naar dc Nieuw landseweg, Nieuwlandsekruiswcg en weer de Puitsedijk. Oppassen datje links aan houdt. anders kom je op de Molen weg terecht en dat is niet de bedoe ling. De tocht gaat richting Rijkebuurtse- weg. Kruising oversteken naar de Roolandseweg, Roolandscdijk en aan het einde daarvan linksaf naar Groen hoven. Die weg blijkt spekglad. Bij de boerderij van dc familie De Rijke staan Gina Wiens en haar zoon Keivin klaar inct warme chocolademelk en thee. Gina heeft weinig last van dc kou. ..Het valt reuze mee", zegt ze met een paar rode konen. Een van de langskomers is de familie Morelli uit Poortvliet die samen met meneer Balk (78) de tocht maakt. „Voor ons is dc eerste keer en we vinden het prachtig", zeggen ze. Ze hebben de hielen nog niet gelicht of in de looppas nadert een groepje mannen. „Die zijn van SPS", weet Gina. Inderdaad. Rode koppen, hij gend en af en toe flinke fluimen spui tend, rust de groep even bij de kraam met warme dranken. Het blijkt de se lectie van het eerste en tweede elftal van SPS. „Vorig jaar was het een stuk gemakkelijker", vertelt SPS-secretaris en eerste elftalspelcr Ab van de Belt. „Toen waren de wegen schoon. Nu glijd je bij elke meter die je op de pol derwegen loopt 25 centimeter terug." Vanaf het bedrijf van Nicmantsver- driet is het niettemin in de looppas ge gaan. Gemiddeld ligt het tempo op 13 tol 14 kilometer per uur. „Wij. veerti gers, lopen regelmatig door de polder en kennen de weg en weten hoe je de krachten het best kunt verdelen. Jonge honden gaan vroeg te snel van start. Die zien wel een bocht in dc weg, maar weten niet dat die soms wel een kilometer lang is", geeft hij als voor beeld. En hij wijst op een blozend jongmens van een jaar of twintig. Voor dc weg is blessuretraincr Rien Voshol verantwoordelijk. Hij bepaalt sinds het begin van dc snerttochten dc route. „Je moet er op letten dat de rou te afwisselend is. Niet altijd dezelfde weg. Het moet aantrekkelijk blijven. Daarnaast zoek je wegen met weinig verkeer of met weinig landbouwvoer tuigen. Ook zorg je ervoor dat de deelnemers kunnen genieten van het natuurschoon." Vooral de v veiligheid is van belang. „Je moet er rekening mee houden dat er weinig gevaarlijke punten zijn. An ders kost het je teveel vrijwilligers die die punten moeten bewaken. Hoe minder gevaarlijke punten, hoe min der verkeersbegeleiders je nodig hebt." Zaterdag stond er een man of tien bij gevaarlijke oversteekplaatsen en krui singen. Het inschakelen van verkeers begeleiders is verplicht als je een ver gunning voor het evenement wilt krijgen. Voshol: „En je bent niet zom aar verkecrsbegeleider. Je krijgt van de politie een cursus over watje taken zijn en watje al dan niet mag. Je mag bijvoorbeeld geen bekeuringen uitde len. Maar als je een stopteken geeft, moet het verkeer stoppen. Gebeurt dat niet, dan noteer je het kenteken en geeft dat door aan de politie. Die weet met zo'n chauffeur wel raad." Hel drukste punt was wat Voshol be treft dc rotonde bij Nicmantsverdriet. Daar komen wegen samen uit Sint- Annaland, Sint Maartensdijk en Scherpenissc. „Nee. Er is niets bij zonders gebeurd. Wel was het glad. Maar daardoor reden dc mensen ook voorzichtiger." Kritiek op de routes heeft hij niet ge had. „Het was wat zwaarder dan an derejaren", sluit hij aan bij de opmer kingen van Van de Belt. „De ondergrond was niet vast. Daardoor glijdt een voel gemakkelijker weg. Dat kost extra kracht. Maar vixtr zo ver ik weet zijn er geen uitvallers ge weest." Dit jaar kan hij weer aan dc bak. De wandeldriedaagse in mei staat voor de deur en ook de snert tocht zal wel weer doorgaan. „We hebben intussen al een groot deel van dc omgeving gelopen. Maar aan dc andere kant van het dorp, zeg maar richting de Randweg, het gebied tus sen Scherpcnisse en Sint-Annaland. daar is nog wel wat nieuws te beden ken." Advertentie I.M. V Ties Reitsma, Ingrid Bras, Sjoerd Bras, Hermen Geluk, Carolien Fase en Melissa Bras dansen met de lokale bevolking de zevensprong bij de waterpomp. gingen voor ons dansen en zingen. Dc dorpschef sprak ons toe om ons te bedanken. Hermen hield ook een toespraak waarin hij een woord van dank opnam. Wij kregen een bok en twee kippen als dank. Die bok was eigenlijk bestemd voor de burge meester van Tholen, maar we hebben dc dieren aan Harmke ge geven. Het is voor hen een heel groot ca deau om te geven, daar om weten we dat ze echt heel blij met de water pomp zijn." Carolien heeft het wa ter van de pomp niet getest. „Wij drinken het water niet, vanwege het risico dat er een bacterie in zit. De mensen daar kunnen het wel drin ken." Zo'n 6000 van dc 30.000 mensen in de regio Poa maken ge bruik van de waterpomp, meldde dc De voorzitter van de jongerenraad van Tholen, Hermen Geluk, heeft bij zijn bezoek aan de waterpomp in Burkina Faso samen met de bur gemeester van Poa een bordje op de pomp mogen onthullen. Daarop staat in het Frans dat de pomp door de Thoolse jongerenraad uit Nederland in 2009 is geschonken: 'Don du conseil des jeunes (Joth) Tholen, Pays-Bas 2009.' Hermen kreeg een hoed en een tas als dank voor zijn hulp. Joth vorig jaar. Het project van de stichting is nog niet klaar. Er moet nog een nieuwe school worden ge bouwd. „Dat is echt nodig, want de kinderen in die regio spreken geen Frans", vertelt Carolien. Die taal kennis hebben ze nodig om iets te kunnen berei ken, al is dat erg moeilijk. De bouw van dc school kost ongeveer 5().()(X) euro. De Stichting heeft nog 25.000 eu ro nodig. „Ons streven is dat de bouw in sep- tembcr start, zodat dc school 8 er eind van het jaar staat. Als j l,Cl geld er een maal is, gaat het heel snel. Dat heb ben we ook bij de waterpomp ge zien. Het lijkt veel, maar in Burkina worden alle scholen volgens een vaste bouwtekening gebouwd. Ce ment moet worden ingevoerd, dus dal is een dure grondstof." Om alvast op het te realiseren ge bouw in te spelen, heeft het gezel schap allerlei materiaal uitgedeeld zoals schriftjes, pennen, stickers en kleurpotloden. Maar ook voetbal shirts voor een schoolteam en een bal. En er is speelgoed uitgedeeld aan kinderen. „We hebben nog met zijn allen de zevensprong gedanst. Daar hebben we enorm bij kunnen lachen." Nu Carolien terug is in Nederland, gaat ze samen met andere stich tingsleden op diverse plekken ver tellen over hun belevenissen. „We gaan in elk geval naar een school in Wageningen die geld heeft ingeza meld voor ons project, evenals een kerk in Bergen op Zoom. Bij wie we nog meer langs gaan, moeten we nog bespreken." Er worden ook nog acties opgezet om dc resterende 25.000 euro in te zamelen. „We doen deze maand nog een subsidieaanvraag de deur uit naar Building Bridges, maar je weet van tevoren nooit of die gehono reerd wordt. Ook willen we een soort glazen huisactie opzetten sa men met dc Joth. maar we hehben daar nog geen definitief plan voor. En wc gaan door met de verkoop van spullen. Nu hebben we armban den en sleutelhangers meegenomen uit Burkina Faso. We moeten kijken bij welke evenementen wij passen met onze stand. Verder hebben wc nog wel ideeën, maar nog niets con creets. Wc hebben veel profijt van mond-tot-mondreclame. Sommige organisaties zamelen spontaan geld voor ons in." Of de stichting Jongeren voor Jon geren na het realiseren van de school blijft voortbestaan, weet Car olien nog niet. „Het moet in elk ge val voor dc Joth geen oneindig pro ject worden. Wc richten ons nu op de school en kijken dan wat wc daarna willen. Het zetje wel aan het denken als je daar rond loopt. We moeten iets doen voor die mensen." Carolien is blij dat ze het land heeft bezocht en met eigen ogen heeft ge zien hoe blij de mensen zijn met dc hulp uit Nederland. „Je weet nu echt waar je het voor doet en hebt er een beeld bij. Ik kende het alleen van foto's." Wim van Dijke uit Poortvliet en zijn zoon Corné van Dijke uit Sint- Maartensdijk wareh van de partij. En ook Karin van Beelen en haar zoon Edwin Kok uit Tholen. De laatste twee deden voor het eerst mee. Karin: „We wilden eerst naar Schcvcningen, maar daar moesten wc al om half elf zijn om om twaalf uur in zee te gaan. Dan moesten we veel te lang wachten. Daarom zijn we naar hier gekomen, lekker dicht bij. We hebben elkaar beloofd om het samen te doen." Toen om twaalf uur het startsein werd gegeven, rende de badgasten ongeveer 50 meter over het slik naar hel water. Sommigen hadden zich verkleed. Marco Poot uit Tholen had zich in vrouwenkleding gehuld, een ander droeg een pruik of een muts of ging met een opblaasbare krokodil hel water in. De 6-koppige ploeg Dekkers uit Nieuw-Vossemeer met hel echtpaar Van Akkeren uit Tholen ging - ge kleed in witte pakken en met ijs- beermasker op - te water als de ijs- berenboot. De ploeg kreeg na afloop de wisseltrofee voor dc ludieke uit monstering. Zoals elk jaar stroomde het pas een kwartier voor het startsein vol met deelnemers en toeschpuwcrs. De deelnemers konden zich verkleden in de twee vrachtwagens, er was erwtensoep, koffie en muziek. Dc 25 jarige Edwin Kok ging hele maal het water in, maar zijn moeder (47) hield haar zwempak bijna hele maal droog. „Ik heb te hoge bloed druk." Oefenen voor de Nicuwjaarduik is lastig. Niemand gaat van te voren even hel water in om voorbereid te zijn op dc koude douche. Karin doet wel aan beweging, maar niet in win ters buitenlucht: zwemmen en zum- ba. En Edwin houdt zijn conditie op peil met fitness en hardlopen. „Het was koud." Daarmee verwoordde hij wat de meeste deelnemers ervoe ren. De meesten waren na ticri se conden weer op hel droge. Bibbe rend. De 60-jarige Van Dijke was een van de laatste deelnemers die weer uit het water kwam. Het was de. zesde keer dat hij meedeed. Zijn zoon Corné vond goed te doen. „Het zonnetje scheen en je kon uit de wind staan. Ik vond het iets lek kerder dan vorig jaar, maar het blijft koud. Net als andere jaren had ik wel koude voeten, maar gelukkig was er in een vrachtwagen een bak met warm water neergezet waar je je voeten in kon opwarmen. Dat was lekker. Dan knap je gauw weer een beetje op." De Smurdiekenaar nam na afloop ook een bakje soep, maar vond het niet warm genoeg. „Jammer." Een jongen viel flauw nadat hij uit het koude water was geslapt en erwten soep at. Toen hij op weg was naar de auto, werd hij draaierig, maar kon bij dc ambulance worden opge vangen. Dc jongeman werd in de verwarmde wagen weer op krachten gebracht. Dit verschijnsel doet zich vaker voor wanneer het lichaam zich moet herstellen na een (zware) inspanning. Van Dijke oefent niet voor de Nieuwjaarsduik. Af en toe draait hij de knop van de warme douche wel een naar hel blauwe streepje. „Nee. de meeste mensen wijzen naar hun voorhoofd als ik vertel dat ik mee doe." Zijn conditie is wel een orde. Zater-. dag deed hij mee aan de snerttocht in Poortvliet maar liep er van huis naar toe en terug. In totaal 25 kilo meter. En in de zomer doet Van Dij ke mee aan de Zevendorpentocht. „Aan de 50 kilometer. Als je het doet, moet je het goed doen." Geweldig wandelweer, warme chocolademelk, thee met een koekje en aan het eind een hete kom erwtensoep. Die factoren maakten de vierde, of de vijfde - want niemand wist het zeker -, snerttocht georganiseerd door de wandelorganisatie uit Poortvliet voor de bijna 100 deelnemers een sportief succes. Geen wanklank gehoord, vertelde Linda de Bruin, een van de organisa toren. Dat dc soep dit keer uit blikken kwam, namen de deelnemers op dc koop toe. „Tot nu toe maakte Ina Bo- lier altijd verse soep. Maar helaas kon dat door omstandigheden nu niet doorgaan. Dc mensen hebben er lek ker van gesmuld, maar we streven volgend jaar toch naar een verse pan soep." De deelnemers konden kiezen uit een tocht van zeven en een tocht van vijf tien kilometer. Van de 98 deelnemers kozen er 25 voor dc lange route. „Die mensen hebben in elk geval een goe de conditie. Die trainen eigenlijk al voor de wandeldriedaagse die we elk jaar in mei organiseren. Daarnaast zijn er deelnemers die de tocht mee nemen als training voor de Vierdaagse van Nijmegen. Anderen doen aan vrij wel alle wandeltochten mee die er op het eiland worden georganiseerd. Daar houden /.e een stempclbockje van bij." De Bruin is het er mee een na dat hel prachtig weer was om te lopen. Het poldergebied zag er in zijn witte tooi prachtig uit. Zij het dat het op sommi ge wegen en paden, waar geen strooi wagen was geweest, soms behoorlijk glad was. „Mijn dochter liep mee en die had soms moeite om niet uit te glijden. Daardoor loop je wat meer gespannen en dat merkje uiteindelijk aan je spieren." Uitvallers zijn er echter niet geweest. „We hebben dc routes zelf een aantal malen met de auto gereden om te kij ken of alles nog in orde was. We wis ten op die manier wie er als laatste zou binnenkomen, zodat er niemand in de sneeuw kon achterblijven." In februari wordt de tocht door dc orga nisatie geëvalueerd en mogelijk wordt er dan met de gemeente gesproken om wanneer nodig de wandelroute te pekelen. Het begon allemaal afgelopen zater dag rond een uur of één. Op dat mo ment telt dc tocht al 53 wandelaars. Waaronder Miriam en dochter Kelly Govers. Ze melden zich voor de ze ven kilometer en leggen het inschrijf geld op tafel. Ze doen voor de eerste keer mee en hebben er zin in. Dat geldt ook voor de familie Spar- naay uit Poortvliet. Oma Sparnaay heeft de kinderen en de kleinkinderen meegenomen en met z'n zessen gaan ze voor het zeven kilometer lange tra ject. De jongste van 1 jaar maakt zich daar niet druk om. Die zit in de kin derwagen. Die wandeltocht loopt vanaf de Dce straat naar de Tolweg. Oversteken, Stoofstraat in en via het fietspad naar het Zuidplantsoen. Van daaruit naar de Lageweg en dan moet de drukke rotonde van de Paasdijkweg worden genomen. Uiteindelijk wandelen de deelnemers via Groenhoven. Kadijk en Zwartewcg naar de rotonde Enge- Carolien vond het heel confronte rend. „Wij zijn gewend om naar de supermarkt te gaan om eten. Dat is bij ons heel normaal. Ik kreeg er een gevoel van machteloosheid bij. Maar ook dat het mooi is wat je pro beert te bereiken met de stichting Jongeren voor Jongeren." Het viel haar op dat'de kinderen met heel weinig blij te krijgen zijn. „Ze zijn heel gelukkig met iets kleins. Zelfs al als je ze een hand geeft." Ze noemt de mensen over het algemeen vrolijk, hoewel ze ook hele onge lukkige mensen heeft gezien, die puur op straat leven. „Ik had af en toe het idee dat ik op een filmset liep. Ik had het gevoel van dit is niet echt, maar iets van vroeger. Ik had niet verwacht dat zoveel mensen op die manier leven." Carolien vertelt in haar geschiedenislessen op de ba sisschool soms ook over de armoe de en leefomstandigheden in derde wereldlanden. „Op dat moment sta je er niet bij stil dat het geen ge schiedenis is, maar dat dat op dit moment ook zo is." Als lid van de stichting Jongeren voor Jongeren, die speciaal voor het hulpproject in Burkina Faso door de Joth is opgericht, was Carolien zeer geïnteresseerd in de waterpomp die in het najaar van 2009 is geïnstal leerd in Poa. Daar hebben Harmke Mulders en haar man Rafael Zongo van de stichting Volonfaire voor be middeld. Die waren dan ook bij dc ontvangst in het gebied waar de wa terpomp staat. Dc dorpschef van de regio ontving de Nederlandse be zoekers 's avonds. „Hij schudde on ze handen en sprak ons toe in zijn eigen taal, Moree. Harmke fungeer de als tolk. Hij zei dat hij blij was dat wij ons inzetten voor zijn regio. Wij bedankten hem dat wij mochten komen." De volgende morgen hebben de rei zigers de waterpomp bezocht. Caro lien dacht dat die in een dorpje stond. „Maar het was verder weg, dan ik dacht, hij staat tussen wat kleine dorpjes in. Die bestaan overi gens uit niet meer dan wat hutjes bij elkaar." De mensen hadden zich bij de pomp verzameld om het bezoek te zien. „Twee groepen vrouwen Corné van Dijke uit Sint-Maartensdijk is een van de deelnemers aan de Nieuwjaarsduik aan de Oesterdam. L Hermen Geluk heeft een hoed en een tas gekregen als blijk van dank en de groep kreeg een bok en twee kippen cadeau, waarvan Sjoerd Bras er één vasthoudt. Links Marianne Velthuis en rechts haar man Pieter Mulders. „Het was een rondreis op eigen ini tiatief. Iedereen heeft zelf zijn reis betaald. Pieter Mulders en zijn vrouw Marianne Velthuis, wethou der bij dc gemeente Tholen, gingen mee als reisleiders. Zij kennen het land goed, omdat hun dochter Harmke daar woont." Het gezelschap had naast Fase als Thools aandeel jongerenraadsleden Hermen Geluk (voorzitter) en Ties Reitsma en jongerenwerker Ingrid Bras met haar man en twee kinde ren, waarvan de oudste, Eline, ook lid van dc Joth is. Een andere Thole- naar fs puur uil interesse meege gaan, vertelt Carolien. Ze zijn op 19 december vanuit Brussel naar Ou agadougou, de hoofdstad van Burki na Faso gevlogen. Daar zijn de rei zigers twee nachten gebleven om de stad te verkennen. Daarna zijn ze naar het westen gegaan, naar Bobo- dialasso, een andere stad, en Ban fo ra. Voor Carolien zijn dc indrukken die zij heeft opgedaan, niet te beschrij ven. „Het is een heel andere wereld, echt een derde wereldland. Ik heb veel armoede gezien." Ze merkte bij aankomst direct dat het er stoffig en zanderig is. „Dat ruik je ook me teen."Ze noemt het geen regulier va kantieland. „Er is geen strand waar je kunt relaxen, het land ligt niet aan de kust." Na een week zijn ze terug gekeerd naar de hoofdstad. Fase, die in het dagelijks leven les geeft op Die Heenetrechtschool in Oud-Vossemeer, vertelt dat de na tuur is bekeken en dat er veel met de lokale bevolking is gesproken. „De reisleiders hebben ons daarmee in contact gebracht. Zij kennen veel mensen daar en daardoor kom je dichter bij de mensen dan wanneer je zomaar een vakantie naar dat land boekt." Ze vertelt dat ze ook blanke mensen heeft ontmoet. „Die zijn daar grotendeels terecht gekomen door vrijwilligerswerk. Ze hebben gesproken over hoe de mensen daar leven en wat ze doen voor dc bevolking. Zo zijn ze op be zoek geweest bij een kamp in Tibe- le, waarvan de eigenaar één keer in de week iets te eten geeft aan dc kinderen uit het kampement. Caro lien was daarbij. „De kinderen ston den in de rij voor een eetlepel pap en een poffertje. Dat was 'het. Wat over was, ging naar de kinderen."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 9