2 HALEN 1 BETALEN en vroeger was het een schande 'Het is me meegevallen dat de kinderen zo goed luisterden' Rommelpotten is 'Thools carnaval' oc STERK AFGEPRIJSD den Engelsman q(,van Driel Bluswatervoorziening nu uniform geregeld Banenpooler Huig Vroegop gestopt als conciërge Regenboog Donderdag 7 januari 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT „Rommelpotten is Thools carnaval", zegt de 61-jarige Jozien van de Hoven uit Tholen. Ze staat met twee grote rommelpottten in haar handen te wachten tot haar klein kinderen een oliebol hebben gegeten. Intussen speelt ze er lustig op los. Ze is het niet vergeten. Als kind ging ze ook met de rommelpot rond. Voorstraat 15, Sint-Annaland, (0166) 65 24 90 www.denengelsmanenvandriel.nl maandagmorgen gesloten Saai was haar werk nooit, zegt Huig Vroegop uit Tholen. Ze nam net voor de kerstvakantie afscheid van CNS De Regenboog in haar woonplaats, waar ze bijna dertien jaar als conciërge heeft gewerkt. Deze week ging Atie Westra, die Huig al op maandag- en woensdagmorgen verving, als haar opvolgster aan de slag op de basis school. Huig kon dankzij de levensloopregeling acht maanden voor haar 65ste stoppen met werken. Psalmenrooster Rustig begin Brandweer controleert bedrijven en scholen Ontruiming „Maar het was een schande. Ik mocht van mijn ouders niet van huis tot deur. Rommelpotten was voor arme mensen en wij waren niet arm. Maar ik wilde graag rol schaatsen kopen en deed het toch." Dat was een halve eeuw terug. Jo zien ging de deuren langs om Klein zieltje te zingen die achter de trap zat en beurde daar geld voor. „Je kreeg een paar losse centen of eens een stuiver bij een bekende. Bij fa milie kreeg je dan een kwartje. Ik had op d(:n dag elf gulden en dat was genoeg voor de nieuwe rol schaatsen." Ze had wel een rommelpot gekre gen van haar ouders. „We hadden thuis een varken, zoals zo veel mensen. Dus die blaas was er toch." Ze herinnert zich nog dat bij haar thuis aan de Doclwcg de koperen centen op een randje in de gang klaar lagen voor de kinderen die langs de deur kwamen. „Maar dat gebeurt niet meer. De kinderen gaan niet meer langs de deur." Ze vindt het belangrijk dat de tradi tie voortgezet wordt, ook al is de blaas van plastic en beperkt het rommelpotten zich tot een rondje door de winkelstraten en een optre den bij de kiosk met de blaaskapel De Klienkers van Concordia. „Dit moeten we in ere houden. De kinderen moeten dit ook leren." Ze noemt de manier waarop het rom melpotten wordt aangekleed met een dweilband Thools carnaval'. Zingen doen de kinderen nauwe lijks, maar ze spelen wel mee op de klanken van de Klienkers die vrolij ker zijn dan de tekst van het liedje. Haar kleinkinderen Vera (tl) en Niels (8) wonen in Halsteren maar komen speciaal voor het rommel potten naar Tholen. „Straks gaan we naar Ten Anker, naar de grote zaal om voor de oude mensen te spelen. Zij kennen het nog van vroeger. Ze zingen dan vaak mee. Daar doe je het ook voor." Ook het kleinkind van het echtpaar Stoutjesdijk-Engelvaart uit Tholen is van de partij. Lizanne Stoutjes- dijk is met haar moeder uit Delf- gauw (bij Pijnacker) gekomen. Ze is nog maar 2 jaar en zeven maan den, maar vond het vorig jaar zo leuk, dal ze nu weer mee wilde doen, vertelt haar oma Cock Stout- jesdijk. Ook zij, Cock, mocht als klein kind niet met de rommelpot langs de deur omdat het voor arme mensen was. Sommige moeders hebben de rommelpot overgeno men van hun kind. Soms is de pot nog te groot om hem goed vast te houden, voor anderen wordt het te koud. Het mag de pret allemaal niet drukken. De kinderen werden op de kiosk door Gijs van de Hoven van de stichting Stad ontvangen. Hij ver telde dat de kinderen het met hem moesten doen want Klein Zieltje (Andy van de Velde) kon niet ko men. Of toch wel. Daar kwam Klein Zieltje op krukken de trap pen op. Zijn rechterknie in het ver band. Wat er gebeurd was. Klein Zieltje was in het ziekenhuis be land omdat hij een rommelpotknie had. „Daar heb ik nog nooit van gehoord", zei Van de Hoven. Wel van een meniscus. Maar Klein T Zieltje hield het op een rommelpot knie. Hij legde uit dat hij last van zijn knie had gekregen omdat hij steeds maar onder de trap had ge zeten. Hij moest opgenomen wor den maar mocht niet naar Gijs bel len om te zeggen dat hij niet mee kon lopen. Dus ging Gijs maar voorop, in plaats van Klein Zieltje. Ze liepen over de Markt naar de Stoofstraat, door de Hoogstraat naar de Botermarkt en hielden bij de bakker halt. Daar speelden ze twee liedjes en kregen ze een klei ne attentie, in de Bebouwdendam stopten ze bij de fietsenwinkel waar ze een zak chips kregen en via de Dalcmsestraat gingen ze naar de Kerkstraat om bij de nieu we speelgoedwinkel te rommelpot ten. Met een zak $noep liepen ze het laatste stukje terug naar de kiosk waar ze werden opgewacht door Klein Zieltje die oliebollen en chocolademelk aanbood en prijzen verlootte. Er waren ongeveer 25 kinderen. Dat is volgens Van de Hoven elk jaar hetzelfde aantal. Voor het oudjaar waren er maar tien nieuwe rommelpotten ge maakt. „Maar dat komt omdat er nogal wat in omloop zijn. De meeste kinderen hebben er nog een staan van vorig jaar." rM innDATt DAMES AFDELING: HEREN AFDELING: Duurste artikel wordt afgerekend - 1 st. 40% korting Uitgezonderd nieuwe en basiscollectie. Ruilen niet mogelijk Advertentie I.M. Julian en Chanted Bout doen mee vanuit de kinderwagen. Anne van de Merbel (3,5 jaar) doet voor de tweede keer mee. Huig Vroegop uit Tholen was ruim zeventien jaar banenpooler; eerst op De Veste, daarna op De Regenboog. Het personeel van De Regenboog in mei 1998, met Huig Vroegop helemaal links. Verder staan achteraan v.l.n.r. Marja van Nijnatten, Sjanie Huijzer, Jeanet Nagtegaal, Robert Metske, Jeanne Kettelerij, Mariëlle Aarnoudse en Elly Hazeleger. Op de middelste rij v.l.n.r. Johanna Andriesse, Mineke Koeman, Anneke Burggraaf, Dineke Scheffelaar, Corrie v.d. Merbel, Tilly Ugtvoet, Aukje Verwijs en Jan Fondse. Vooraan Hurken v.l.n.r. Ank ie Hettema, Corry Verkamman, Cees van Dis en Arja de Fe ij ter. ders: „ik wilde Frans gaan studeren in Parijs, dat vak lag me goed op de mulo. Maar financieel zat zo'n studie er niet in. Ik ben wel in Parijs ge weest, maar was toen al vijftig." Huig Vroegop groeide op in de Rand bij Scherpenissc. Ze was in 1958 de eer ste leerling van de christelijke lagere school in het dorp die naar de mulo ging. „En dat als meisje!" lacht ze. Huig haalde haar diploma en vond werk op het belastingkantoor in Tho len. de Villa Giselina. Ze trouwde, werd boerenvrouw in de Wcihock en kreeg een dochter. Maar hel huwelijk liep op een echtscheiding uit en Huig werd werkzoekende. Thuis heeft Huig Vroegop enkele knutselwerkjes staan. Cadeautjes van leerlingen bij haar afscheid. „Ze zijn aangeboden door de jongste en door de oudste leerling van de school." In de hal van de school aan de Molenvlietscdijk werd de Thool- se op de laatste schooldag voor de kerstvakantie toegezongen door de kinderen. Een week eerder al was er een bijeenkomst met personeel en genodigden. „En op 4 december nam sinterklaas afscheid van me. Ik kreeg een chocoladeletter. Een H, vanwege de hartelijke ontvangst die de sint altijd had ervaren." Ze kijkt met plezier terug op haar werk op de basisschool, en daarvoor op De Veste. Kon het met de kinderen over het algemeen goed vinden. „Ze luisteren best goed. dat is me meege vallen. En ze zijn vooral ook aardig." Haar jeugddroom was iets totaal an- „Begin jaren tachtig was een fout moment om op de arbeidsmarkt te komen", vertelt de Thoolse. „Het werkloosheidspercentage lag op 23." Ze had wal tijdelijke baantjes en was in april 1983 secretaris ge worden van de schoolstichting van De Veste, de school voor speciaal onderwijs in Tholen. Inmiddels was de banenpool geïntroduceerd, door de overheid gesubsidieerd werk gericht op doorstroming van werklozen naar een 'gewone' baan. Op Tholen werden echter aanvan kelijk geen banen aangeboden, hoewel de gemeente ze wilde ga randeren. „Ik deed al wat adminis tratief werk op De Veste en op een gegeven moment zeiden directeur Geschiere en voorzitter Van de Sande: word dan hier maar banen pooler." Per 1 september 1992 ging Huig op deze basis aan de slag, onder de paraplu van de stichting Besthwerk. Ze deed con ciërgeachtig werk. zoals ze dat noemt. Maar notuleerde bijvoor beeld ook de vergaderingen van het project Weer samen naar schpol. Ze volgde verschillende computercursussen. In maart 1997 maakte Huig de overstap naar De Regenboog. „Di recteur Van Dis zag wat in me. Ik kreeg administratief werk te doen en conciërgetaken." In de loop van de jaren deed ze een scala aan werkzaamheden. Zoals kopieer werk voor leerkrachten, de jaarlijk se schoolgids maken, acht keer per jaar een nieuwsbrief, de vergader stukken voor de ledenvergadering, post halen en bezorgen, de telefoon aannemen, absenten registreren, schoolmelkcoördinatic, alles ge reed zetten voor vergaderingen in de school, dagelijks zorgen voor koffie en thee (inclusief de vaat doen), letten op deuren (vrijhouden i.v.m. veiligheid), ramen en ver lichting. het fatsoenlijk houden van de hal en de keuken, en het bijhou den van de voorraden (inclusief be stellen). „Ik maakte briefjes voor bijvoorbeeld de schoolreis, of voor de medezeggenschapsraad. En typ te het psalmenrooster uit dat naar de hervormde kerk ging. Maar ik was ook van de EHBO-koffer. Ik heb een hevig bloedende directeur Van Dis nog eens moeten verbin den met een snclverband." Wond jes schoonmaken, pleisters plak ken, maar ook handdoekjes en zak doekjes uitdelen, het zijn dingen die Huig veelvuldig deed. De oudere leerlingen mochten haar ook wel helpen bij bepaalde klus jes, zoals het naar binnen dragen van pakken kopieerpapier. „Daar gaf ik ze dan een suikerklontje of een koekje voor." Afwassen vergde elke weck wel zo'n vijf uren. „Dan stond ik aan een té klein aanrecht je. Pas drie, vier jaar geleden kwam er een vaatwasser." Elke vrijdagmorgen moesten twee jon gens uil groep 8 de conciërge hel pen om de zware afvalcontainer aan de straat te zetten. Daarvoor werd jaarlijks een rooster opge steld. „Ik moest ze nogal eens aan sporen", zegt Huig. Ze kon er ook niet goed tegen dat kinderen die uit de klas waren gestuurd om in de hal te werken, daar dan niets zaten te doen. „Dat kon ik niet hebben en dan zei ik daar wat van. Maar de kinderen die dat deden, waren niet altijd de onaardigste." Dat een conciërge niet al te jolig moet doen, ondervond ze ook. „Ik vond tijdens het speelkwartier eens een corsage en stopte die in mijn haar. Maar toen zei een leerlinge veront waardigd tegen me: Dat doen con ciërges niet, hoor!" Toen de school nog wat kleiner was dan tegenwoordig, kwam Huig ook toe aan karweitjes als het vastzetten van deurkrukken en smeren van scharnieren. „Leuk om te doen, ook een beetje stoer." Het tuinonderhoud en andere karwei tjes buiten, maar ook onderhouds werk binnen, gebeurde op woens dagmorgen door Rien van Winkelen. Die werkt als banen pooler op Het Kompas in Anna Ja- cobapolder, een school die onder hetzelfde bestuur valt. Dat laatste geldt eveneens voor De Ark in Oud-Vossemeer. Daar werkte Huig ook een aantal jaren, op maandag morgen. Het contrast - De Ark nog geen 40 kinderen. De Regenboog 250 - was groot. „Het was een rus tig begin van de week. Ik reed mee met Van Dis, en ging 's middags met de bus terug naar Tholen." Huig vond het werk afwisselend. „Ik heb weinig stilgezeten en het daardoor lang volgehouden", zegt ze. „Ik deed mijn werk met plezier. En als mens, niet als een machine." Ze maakte zoveel uren (een leer ling maakte ooit de opmerking: u woont toch op school?), dat ze als banenpooler een bijna normaal in komen had. „Dal is heel bijzon der", realiseert ze zich. Ze is ook weinig ziek geweest. Maar de laat ste anderhalf jaar werd Huig Vroegop geplaagd door ernstige rugklachten. Desondanks kon ze afgelopen jaar 's morgens bijna al tijd haar werk doen, en ook 's avonds. Dankzij de levensloopre geling kan ze eerder stoppen met werken, want de vut-regeling geldt niet voor banenpoolers. Huig is niet bang dat ze zich gaat vervelen, ze zoekt een andere tijds besteding. „Lezen en fietsen doe ik graag. En kantklossen lijkt me ook leuk om te doen", zegt de Thoolse. In nieuwe situaties - bij de aanleg van nieuwe woonwijken of bedrijf sterreinen - geiden voortaan de regels voor bluswatervoorziening en be reikbaarheid van de Zeeuwse brandweer en niet meer die van de ge meente Tholen. Dat hebben b. en w. besloten. In de praktijk zal er volgens het college niet veel veranderen, maar toe nu toe konden de re gels per gemeente verschillen. Het nieuwe toetsingskader is erop ge richt, dat in heel Zeeland dezelfde regels gelden. Alles wordt gelijk ge trokken ten aanzien van de afstand, de capaciteit en de bereikbaarheid van bluswater. lijke voorschriften voor het brand veilig gebruik van bouwwerken. Dit gebruiksbesluit geeft landelijk geldende voorschriften met betrek king tot het brandveilig gebruik van bouwwerken. Tevens zijn hier bij de voorschriften gewijzigd voor het toetsen van ontruimingsplan nen. Er zijn namelijk geen nadere eisen meer voor een ontruimings plan. Elke gemeente mag in princi pe zelf bepalen welke eisen zij stelt. De veiligheidsregio Zeeland heeft de gemeente in onze provincie ge adviseerd de beoordeling van ont ruimingsplannen op dezelfde wijze te toetsen om verschil te voorko men. Elk bedrijf dat een brandmeld- installatie heeft, is verplicht om een ontruimingsplan te hebben. De Thoolse brandweer toetst -elk jaar enkele van deze ontruimingsplan nen. Ook scholen worden hierin meegenomen, hoewel deze niet al tijd een brandmeldinstallatie heb ben. In de laatste collegevergadering van 2009 behandelden b. en w. tal van brandweerzaken. Zo werd het beleidsplan planvorming brand weer Tholen 2009-2012 vastge steld. Met het nieuwe beleidsplan evenementen en brandveiligheid 2009-2012 werd tegelijk de oude regeling voor brandveiligheids voorschriften bij evenementen, festiviteiten en tijdelijke bouwsels, ingetrokken. Het college stelde verder het beleidsplan voorlichting brandweer en rampenbestrijding vast voor de periode 2009-2012. Tenslotte was er nog het beleids plan pro-actie brandweer. Plannen en goede voornemens genoeg dus voor de komende jaren, zeker ten aanzien van de Thoolse brandweer. Jozien v. d. Hoven kent het liedje nog van vroeger. Kleine kinderen teren het met een grote rommelpot. B. en w. voegden er nog een be leidsplan advisering ontruimings plannen 2009-2012 aan toe. Sinds I november 2008 gelden er lande-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 7