Eenheid in verdriet in Sint Phlipsland Houte Toerdeloo koopt bank Poortvliet Burger kan gemeente dwangsom opleggen 'Politieke partijen moeten elkaar ook eens een succesje gunnen" Ravage na slipper onder pedaal B. en w. volgen nauwlettend veroordeelde ontwikkelaars Zeven avonden bidden met christenen in De Oesterschelp Nuis bezoekt families overleden kinderen AB T kritisch over havenplan Sint-Annaland De twee directeuren van Willemsen Minderman uit Ca- pelle a.d. IJssel, de projectontwikkelaar die betrokken is bij de havenplannen in Sint-Annaland, moeten 16 maan den de cel in. De Haarlemse rechtbank veroordeelde ze beiden tot een onvoorwaardelijke gevangenisstraf we gens fraude in de vastgoedsector. B. en w. volgen alles nauwlettend. „Zodra meer informatie beschikbaar is, zullen wij dat met u delen", antwoordt het college op schriftelijke vragen van de ABT-fractie. Geen risico's Week van Gebed bij Christengemeente Tholen Taxichauffeur zorgt voor opschudding interieur Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl Donderdag 7 januari 2010 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Kinderopvang straks in Schoolstraat Rabo reorganiseert Burgemeester Nuis wijst op nieuwe wet Burgers die geen of heel laat een reactie krijgen van de gemeente op een brief, kunnen de gemeente een dwang som opleggen of zelfs schadevergoeding eisen. Dat zei burgemeester W. Nuis maandagavond op de nieuwjaars receptie in het gemeentehuis. Dat past in het streven om als lokale overheid meer kwaliteit te leveren. Netwerken en nieuwe gezichten Burgemeester Nuis: Waarheid niet opleuken door wollig taalgebruik Politieke partijen moeten elkaar eens een succesje gun nen. Dat zei Burgemeester W. Nuis op de nieuwjaarsre ceptie. Hij haalde daarmee een uitspraak van ABT'er Hans Boulogne aan die daarJregelmatig op aandringt. Nuis is het daar van harte mee eens, zei hij. Boulogne was verrast maar ook blij dat zijn roep om elkaar 'wat toe te staan' wordt verhoord. Soldidair Bemoedigen en waar nodig troost geven, zijn zaken die behoren tot de bindmiddelen van de samenleving. Burgemeester W. Nuis maakte maandagavond op de nieuwjaarsre ceptie indruk op de bezoekers toen hij vertelde van zijn bezoek aan de families Rcitsma en Walpot in Sint- Philipsland. Aanleiding was het overlijden van de 19-jarige Hielke Reitsma door een ongeval en kort daarop, de 16-jarige Priscilla Wal pot door een ziekte. „Bemoedigen kan door een simpe le schouderklop als iets goed is ge gaan. Van bestuur naar burger en vica versa. Troost geven aan de an der bij verdriet en pijn. Troost ge ven is niet de pijn of het verdriet bij de ander wegpraten, maar is veel meer hulp bieden aan de ander de pijn en het verdriet in de komen de tijd een plek te kunnen geven. Een mooi maar vooral ontroerend voorbeeld daarvan ontdekte ik sa men met mijn vrouw toen we on langs in Sint-Philipsland waren bij de ouders van twee jonge mensen die kort na elkaar hun kinderen moesten missen. Bij beiden hoor den wij dat twee moeders elkaar die dagen hadden opgezocht in hun verdriet. De een kerkelijk meele vend. de ander niet. In hun verdriet viel die tegenstelling weg en had den zij, samen zittend op de bank, eikaars hand vastgehouden en zo hun verdriet om het verlies van een kind gedeeld. Geen tegenstelling, geen paradox, maar een eenheid in de dingen waar hel in hun echt ver driet om ging, namelijk bemoedi gen en troost geven. Dit is een voorbeeld van eenheid in verdriet, maar er kan gelukkig ook eenheid in vreugde zijn binnen onze ge meente. Moge dit als voorbeeld dienen voor hoe met elkaar om te gaan in een samenleving die geluk kig niet enkel uit individuen blijkt te bestaan, maar uit mensen die iets met elkaar gemeen hebben en be reid zijn dingen met elkaar te doen." Raadslid J.J.P.A. Boulogne had concreet gevraagd hoe b. en w. den ken over de samenwerking met Wil lemsen Minderman, maar daar wordt geen direct antwoord op ge geven. Evenmin krijgt ABT een hel der antwoord op de vraag wat de ge volgen zijn voor de voortgang van het project havenplateau (woonto rens) en Suzannapolder (recreatie woningen). Het college zegt wel, ongeveer twee jaar geleden al op de hoogte te zijn van verdenkingen in deze landelijk geruchtmakende zaak. „Toen werd bekend dat de directeuren van Wil lemsen Minderman als verdachten werden aangemerkt in de zaak Klimop, zoals het Openbaar Minis terie het onderzoek naar fraude in de vastgoedsector is gaan noemen. Wij hebben hen toen om ophelde ring gevraagd. Het ging op dat mo ment om een verdenking, niet om een veroordeling. In het belang van het project en van de samenwerking met de gemeente Tholcn heeft een andere marktpartij besprekingen ge voerd over overname van de belan gen in hét project en in de vennoot schap Suzannapolder b.v.. Aan de gemeente is gemeld, dat hierover overeenstemming is bereikt. Het college volgt de ontwikkelingen nauwlettend." B. en w. zeggen verder, dat de officier van justitie geen vordering tot ontne ming van het wederrechtelijk verkre gen voordeel heeft ingediend in de strafzaak. „Uit een krantenartikel blijkt, dat de reden hiervoor is, dat met Rabo Vastgoed (de huidige ei genaar van Bouwfonds) een schik king is getroffen. Mededelingen over de inhoud van de schikking worden niet gedaan door partijen. Voor zover het college op dit mo ment bekend is, zijn er geen andere partijen benadeeld door de directeu ren. Uil de ons ter beschikking staande bronnen blijkt op dif mo ment niet, dat Philips pensioenfonds van plan is om een procedure te starten tegen de directeuren. Het ri sico dat vorderingen tegen de direc teuren worden ingediend, lijkt door de bereikte schikking met de bena deelde partij niet aanwezig te zijn", aldus b. en w. in antwoord op vra gen van de ABT-fractie. Deze weck is nog wel bekend ge worden dat de Rabobank een claim wil indienen bij ABN Amro, de vroegere eigenaar van Bouwfonds. De fraude zou het Bouwfonds mini maal 100 miljoen euro hebben ge kost. De Christengemeente Tholen organiseert van maandag tot en met za terdag gebedsbijeenkomsten in De Oesterschelp aan de Simon Lind- houtstraat in Tholen. Daarmee wordt deelgenomen aan de Week van Gebed, een initiatief van de Evangelische Alliantie voor christenen in Nederland. Die week, met als thema Jij bent mijn getuige, begint al op zondag en is bedoeld voor bezinning en gebed voor elkaar, de gemeen ten, het land en de wereld. De gebedsbijeenkomsten staan open voor ie dereen, ongeacht zi jn of haar kerkelijke achtergrond. De gebedsbijeenkomsten in Tholen beginnen om zeven uur 's avonds en duren ongeveer een uur. De gebeds week start op zondag tijdens de ere dienst om tien uur waarin André van der Wiel het thema gebed inleidt. De Evangelische Alliantie is een landelijk samenwerkingsverband van christenen, kerken en organisa ties. Door heel Nederland zijn hon derden plaatselijke gemeenten uit verschillende kerkverbanden actief bij de gebedsweek betrokken. Er zijn ondersteunende gebedsmate- rialen verkrijgbaar die een handvat vormen om in deze week persoon lijk, in het gezin of als gebedsgroep met het thema aan de slag te gaan. Voor volwassenen, jongeren en kin deren zijn er gebedsfolders met per dag een korte overdenking en ge- bedspunten. Die zijn gratis verkrijg baar via André Wisse van de Chris tengemeente Tholen per email a.wisse@christengemeentetholen.nl of telefonisch 0166-672683. Voorafgaand aan de Week van Ge bed wordt de Nationale Gebedsdag gehouden. Daarbij staan het aanbid den van God en de voorbede voor kerk en samenleving, land en we reld centraal. Deze zaterdag wordt in verschillende steden bijeengeko men om te bidden. Jongeren organi seren hun eigen Prayer Night in tienlallen plaatsen. Meer informatie hierover en de Weck van Gebed op www.weekvangcbed.nl. Het Thoolse toncclscizocn staat voor de deur. Op 16 en 23 januari bijt. zoals gewoonlijk, toneelvereni ging Sint Joseph de spits af. Ze brengt Taxi Taxi, een klucht in twee bedrijven van de Engelsman Ray Cooney. In het stuk treedt een taxichauffeur voor het voetlicht die er twee echt genotes op nahoudt, een in Rotter dam-Zuid en een in Oversehie. Dal zorgt voor problemen als hij op een dag .met een hersenschudding in het ziekenhuis belandt. Samen met een vriend probeert de man dat op te lossen. De leugens die ze opdissen, zorgen voor allerhande doldwaze si tuaties en veel verwarring. Als de chauffeur uiteindelijk de waarheid opbiecht, is het stuk gespeeld. Kaarten voor beide voorstellingen zijn verkrijgbaar bij Eric van Hees, tel. 672375, en Maddie Geuze, tel. 672667. Advertentie I.M. Kinderopvang Toerdeloo heeft de Rabobank in de Schoolstraat in Poortvliet gekocht. Na een ver bouwing wordt het pand gereed gemaakt voor de kinderopvang. Op de begane grond komt een kinderdagverblijf, boven komt de buitenschoolse opvang voor leer lingen van de basisscholen. De onderhandelingen met de bank waren in principe al maanden rond, maar er was een ontbindende voor waarde ten aanzien van de toeslem ming door de gemeente. B. en w. hebben vrijstelling verleend voor wijziging van het bestemmingsplan en omwonenden of andere belang hebbenden hebben geen bezwaren ingediend. Directeur Johan Bosters van Toerdeloo is blij dat de lucht nu helemaal is opgeklaard. De weg is vrij voor de verbouwing. De nieuwe huisvesting in de Schoolstraat ver vangt de kinderopvang die nu nog bij Teuntje in de Stoofstraat is on dergebracht. De geldautomaat van de Rabobank is 4 januari gesloten. Met de ver koop van dit pand, heeft de bank weer een last minder. Er zijn nu alleen nog eigen gebouwen in Tho len (Brugstraat/Eendrachtswcg) en Sint-Maartensdijk (Markt). Het kantoor van de Rabobank in Sint- Annaland is enkele jaren geleden al verkocht en wordt tcruggchuurd van automatiseringsbedrijf Boerman. De bank Wil in de toekomst een nieuw kantoor huren op het Haven- plein of in de Voorstraat. Rabobank Oosterschelde probeert de kosten verder terug te dringen. Zo heeft de bank afscheid genomen van een de twee Thoolse beleg gingsadviseurs, Peter Donck. De bedoeling is dat in Zeeland de bc- lcggingstcams van de verschillende Rabobanken nog verder geconcen treerd worden. Verder is Rini Mathijsscn geen ray ondirecteur voor Tholcn meer. Hij is adviseur geworden bij de afdeling grootbedrijf. In plaats van een meer representatieve functie krijgt Malhijs- sen nu een meer commerciële func tie, waarbij hij zijn contacten met Tholcn zeker probeert te onderhou den. Behalve via zijn bankwerk ook als penningmeester van Ondernemers Overleg Tholcn en lid van het Sociaal Economisch Platform Tholen. Dat is nodig volgens Nuis 'nu we langzamerhand een land zijn gewor den dat is gespecialiseerd in het ma ken van papier in plaats van het ma ken van dingen die er echt toe doen.' „Daar moeten wc vanaf. Dit jaar zal duidelijk moeten /.ijn welke, kwali teitscriteria de gemeente naar de bur ger en het bedrijfsleven gaal hante ren. Daarin staat onder meer binnen welke termijn een brief aan de ge meente gericht zal moeten worden afgehandeld. Als daar niet aan vol daan wordt, beslaat er sinds kort de wet op de dwangsom en kan de briefschrijver ons aanspreken en zelfs schadevergoeding voor het te laat reageren eisen. Zover willen wij het niet laten komen. Wij moeten gé- woon op tijd die brief beantwoorden. Als wij dat en vele andere zaken we ten te verbeteren, zal er minder ruim te zijn voor extreme opvattingen on der mensen en dus ook in de politiek. Het eelt dat is gekweekt en het ver hard denken moet weer plaats maken voor belangstelling en begrip voor elkaar. Dat is altijd ons keurmerk ge weest en dat moet blijven." Voor de nieuwjaarsreceptie wordt uitgegaan van ten hoogste 500 be zoekers, maar dat werd niet ge haald. Mede door de sneeuw die juist die avond viel, kwam niet ie dereen naar Tholen. Op de wegen lag rond zeven uur al een laagje en bleef hel sneeuwen. Nuis begon met het overbrengen van de felicitaties aan de inwoners van Oud-Vosse- meer. „De heerlijkheid Oud- en Nieuw-Vosscmccr en Vrijberghe is onstaan op de derde dag van no vember in het jaar 1410. Dus 600 jaar geleden. 2010 is hun en dus ook ons jubileumjaar. Een goed jubi leumjaar toegewenst." Nuis vroeg om een applaus voor Oud-Vossme- meer en kreeg dat ook. Brandweerman Arco Kunst (links) in gesprek met de Thoolse politiechef Jaap van de Hoek. De beste wensen. Dat was wat er op maandagavond op de nieuwjaarsre ceptie van de gemeente het meest werd gewenst. Een gelukkig Nieuw jaar was goede tweede. Burgers en genodigden hebben de mogelijkheid elkaar gelukkig Nieuwjaar Ie wen sen maar ook om de banden met on derlinge relaties aan te halen. Dat is al jaren zo. Bestuurders, onderne mers, vertegenwoordigers van ver enigingen en maatschappelijke in stellingen. Mannen en één vrouw in brandweeruniform. Teamchef Jaap v. d. Hoek van de Thoolse politie. Bestuurders van het Rode Kruis in rode jassen. Veel bekende gezich ten. Onderwijzers, campingeige naars, raadsleden en nieuwelingen die op de kandidatenlijst van de po litieke partijen staan voor de ge meenteraadsverkiezingen op 3 maart. Zoals Jack Werkman, tweede op de lijst van de VVD, Mariska van Deelden, derde op de lijst van de CU, Peter Kraamcr, zesde op de lijst van de SGP. Een garagehouder die zelfs vier winterhanden ver kocht. Zien en gezien worden. Net werken. Er worden afspraken ge maakt. Voornemens uitgesproken. Flip de Rijke van SAS uit Stavcnis- se nodigde burgemeester Nuis uit om het komende jaar weer eens naar Stavenisse te komen. Nuis zegde dat toe als er zich een geschikte gele genheid voordoet. Ook Piet van der Vlies, pas als sportambtenaar afge zwaaid, was aanwezig. Als secreta ris van voetbalvereniging Tholense Boys, de club die dit jaar het 50-ja- rig jubileum viert. Corrie Sprenkels-Koopman (links) praat Annie Deurloo hij. Een vrouw uit Sint Philipsland begon de nieuwjaarsdag niet goed. Zij reed rond half twaalf 's morgens met haar auto uit de Een- drachtstraat en ging rechts de Gladiolen- straat in. Zij schrok van een andere auto die in de Gladiolenstraat reed, waardoor haar «lipper uitgleed en onder de pedalen klem kwam te zitten. Daardoor kon zij niet meer remmen. Eerst botste zij een tegen een geparkeerde auto aan, vervolgens reed ze de stoep op, en ging verder door twee tuintjes. In de tweede tuin kwam de auto tot stilstand nadat een boom omver werd gereden. De auto raakte beschadigd evenals de andere auto. Beide voertuigen zijn door bergingsbedrijf Faasen uit Steenbergen afgevoerd. De bestuurster kwam met de schrik vrij. Van SVRZ-directeur Rien Heijboer (links) tot ep met Nellie Nieuwenhuis van Uit op Tholen (rechts) werd er geluisterd naar de toespraak van burgemeester Nuis. Thoolse samenleving wel goed ge steld alleen is het niet zo veel geoe fend. „Ik geloof dat de Thoolse sa menleving heel goed in staat is dingen zelf op te pakken en niet en kel afwachtend wil zijn over hoe en wanneer de overheid het voortouw neemt. Zaken waarbij mensen di rect betrokken zijn, kunnen ook het best door de mensen zelf worden opgepakt." Volgens Nuis moeten burgers, groepen, verenigingen, hel Een automobiliste reed op nieuwjaarsdag van schrik met haar auto een tuin in van een woning in de Gladiolenstraat in Sint Philipsland. „Ik hamer er al jaren op. Niet bij een specifiek onderwerp, maar in het algemeen. Het gaat om de sfeer. Het is jammer dat iedereen altijd al leen zijn eigen koers vaart. Dan lijkt het ook dat je een ander niks gunt. Een standpunt is een standpunt, maar je moet niet star zijn in je ideeën." Tegelijkertijd besefte Nuis dat dit lastig is voor de politiek. „Zeker daar waar over enkele weken de burgers weer naar de stembus gaan om een nieuwe gemeenteraad te kiezen. De discussie inzake welke samenleving wij eigenlijk willen zijn, is er een die u niet uit de weg kunt gaan. Sterker nog, de burger vraagt naar uw mening." Het is volgens hem van belang dat de mensen begrijpen dat het ge meentebestuur. beslist zoals het be slist. En dat vraagt om uitleg. „Nee is nee en ja is ja. De waarheid mag niet opgeleukt worden door wollig taalgebruik of door een jargon dat de waarheid verdoezelt." Juist nu komt'het volgens hem aan op bestuurskracht, eenduidigheid en een heldere boodschap. „Bestuur ders moeten niet zappen tussen de idcecn en emoties maar moeten in klare taal vertellen hoe de zaak er voor staat. Dat vraagt de burger van ons. Niets meer en niets minder." In zijn vooruitblik stonden weer baarheid. solidariteit, vertrouwen en bemoediging centraal. Volgens de burgemeester gaan al deze ele menten van het positieve uit. Wat weerbaarheid betreft is het in de bedrijfsleven en de middenstand meer ruimte krijgen voor 'denk beelden en suggesties.' De over heid kan dan de helpende hand bie den. „Ik denk dat wij die met elkaar weer zouden moeten gaan beoefe nen." Maar Nuis wees er meteen op dat er gewaakt moet worden voor een 'sfeer van ongeremdheid waar in de gedachte overheerst dat de overheid steeds onmiddellijk klaar moet staan. Hij riep alle inwoners op zich 'soli dair met elkaar' te verklaren. „Als een soort vernieuwde vorm van bur gerschap in een samenleving die zich zo lang heeft gekenmerkt door eendracht. Het is wellicht niet toe vallig dat de rivier de Eendracht ons enerzijds in het verleden wat heeft gescheiden van de buitenwereld en anderzijds daardoor ons juist aan el kaar heeft gekoppeld." Die buiten wereld heeft Tholen volgens hem hard nodig. Hij prees de samenwer king met West-Brabant en Zeeland, (oud-ambtenaar Kees Nuijten van Rcwin was aanwezig). „Maar op die eendracht moeten we zuinig zijn want die wordt wellicht de komende jaren alleen nog belangrijker." Dat zal ook nodig zijn'om de maat regelen voor de bezuinigingen tege moet te treden. Nuis wilde het er niet over hebben, maar hij zei te ho pen dat de politiek de 'inhoudelijke agenda de komende tijd zal weten vast te houden, ook al zijn er verkie zingen op komst.' Hij deed het voor stel om het 'vaker met elkaar eens te zijn'. Bespiegelingen van afgevaardigden van ABT en SGP over wat het jaar 2010 brengen gaat.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2010 | | pagina 13