NIEUWE JAAR Creatie Nico van den Boezem drukt precies uit wat de wereld moet doen Bezoekers kunnen naast bronzen F.D. en Eleanor vereeuwigd worden voor het Hollandse bijbel Woensdag 30 december 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT m&mm „Onze adem stokte bij wat we zagen toen Laura het doek had weggetrokken. Dit beeld drukt precies uit wat de we reld moet doen." Henry Fisher van het Franklin and Eleanor Roosevelt Institute stak op vrijdag 12 juni 1992 zijn bewon dering voor de creatie van de Middelburgse kunstenaar Ni co van den Boezem niet onder stoelen of banken. Ruim ze ventien jaar alweer zijn de vier gestileerde vogels op zuilen, op het gazon bij de hervormde kerk in Oud-Vossemeer, een baken voor de vier vrijheden die Amerika's 32ste president F.D. Roosevelt in januari 1941 formuleerde in zijn State of the Union, de jaarlijkse toespraak tot het Congres. Hoop en verwachting Nieuw Amsterdam Kunstwerk Vier Vrijheden staat zeventien jaar in Oud-Vossemeer Eendrachtbode-verslaggever Arie de Viet was afge lopen jaar in New York. Hij maakte van de gelegen heid gebruik om Hyde Park te bezoeken, het stadje waar het landgoed Springwood van de Roosevelts is te vinden. De Viet bekeek het aan Franklin D. Roosevelt en zijn vrouw Eleanor gewijde museum en de bibliotheek, en zag er het graf van de 32ste president van de Verenigde Staten. Zijn indrukken legde hij vast voor de dit oudejaarsnummer. In de schouw van de open haard van Mrs». Nesbitt's café zijn wel veertig tegeltjes verwerkt die allemaal met de zee en Zeeland te maken hebben: een zeilschip, een plat vis, een Zeeduivel, Neptunus. Ze zijn geschonken door de Rooseveltstichting in Middelburg. Hier kunnen be zoekers van het landgoed van Franklin D. Roosevelt in Hyde Park koffie, cake, soep en een broodje nuttigen tij dens hun bezoek aan het museum en de bibliotheek, ge wijd aan president Franklin Delano Roosevelt en zijn vrouw Eleanor Roosevelt. De koffie haal je uit de auto maat in een grote kartonnen beker, maar de soep wordt gebracht. Banden tussen Roosevelt en Oud-Vossemeer komend jaar aangehaald Kunstwerk Dakkapellen Prinsessen Zeshonderd jaar -il'.v j WfSM i u Vrijheid van meningsuiting. Vrij heid van godsdienst. Vrijwaring van gebrek. Vrij waring van vrees. Franklin Delano Roosevelt (1882- 1945) noemac dat in zijn rede, vol gende week 69 jaar geleden, de rechten waarop alle mensen in de wereld aanspraak moeten kunnen maken, wil de democratie kunnen overleven en bloeien. Ze staan - in het Nederlands en het Engels - ge graveerd in een plaat die in het muurtje bij dc kerk in Oud-Vosse- meer is aangebracht als onderdeel van de kunstuiting. Nico van den Boezem schiep des tijds in opdracht van het gemeente bestuur het kunstwerk over de vier vrijheden. De hardstenen grond- plaat en zuilen zijn gemaakt van pe tit granit, de gestileerde vogels van messing. Ze symboliseren verlich ting, vrijheid en vrede, wat volgens de maker goed aansluit bij de denk beelden van dc Amerikaanse presi dent. Roosevelts kleindochter Laura De lano Roosevelt Silberstein (dochter van F.D. Roosevelt jr.) keek bij dc onthulling hoe het met de door haar opa geformuleerde fundamentele mensenrechten gesteld was. In haar woonplaats New York bleek de situ atie niet zo rooskleurig te zijn. Daar waren veel daklozen en mensen die honger leden, en gingen kinderen gewapend naar school omdat ze bang waren. Gezien de vijandigheid tussen sommige groepen bestond de vrijheid van godsdienst er eigenlijk alleen op papier, terwijl met name Amerikaanse kunstenaars toen von den dat vrijheid iets was dat ze aan het verliezen waren. Dit gezien de discussie die gaande was over smaakvolle en smakeloze kunst. „Maar hier tegenover staat dat hon derden mensen in New York hun le ven wijden aan het bestrijden van angst en gebrek, en aan het handha ven van de andere vrijheden", aldus Laura Roosevelt. Zij maakt momen teel deel uit van de raad van bestuur van het Franklin and Eleanor Roos evelt Institute, de instelling die jaar lijks de Four Freedoms Awards toe kent. Het uitreiken van de onderscheidin gen - sinds 1982 gebeurt dat in de even jaren in de Zeeuwse hoofdstad Middelburg - zag dc toenmalige Thoolse burgemeester Van der Munnik als 'een oproep aan de we reld om telkens weer ernst te maken met die fundamentele vrijheden'. Volgens hem golden dc woorden van president Roosevelt nog steeds. „Zij dienen elke dag te worden ge plaatst naast de berichten van oor log, haat, ontreddering, armoede en honger. Als een teken van hoop en verwachting. De verdediging van die fundamentele vrijheden en rech ten is een taak van elke dag." Ook Van der Munniks woorden hebben in feite niets aan waarde ingeboet, als Je ziet wat er vandaag de dag in de wereld gebeurt. De schepping van Van den Boezem Zeeuwse hoofdstad werd uitverko ren voor de tweejaarlijkse uitreiking van de 'Roosevelt prijzen'. Maar misschien komt dat ook wel doordal de vader van oud-voorzitter William Vandenheuvel van het Franklin and Eleanor Roosevelt Institute uit Ter- neuzen kwam. heeft een bewogen geschiedenis achter de rug. Want daags na de ont hulling werd ze vernield. Moedwil lig. maar niet omdat dc kunstuiting mensen niet aanstond. Hel gemeen tebestuur zorgde voor onvrede in het dorp door de jaarlijkse kermis in het dorp voor dc onthulling te ver plaatsen. En de kermis, dat is in Oud-Vossemeer een traditie waar je niet aan mtict komen. Jaren later maakten spelende kinderen ook iets stuk aan de Vier Vrijheden. Maar in middels is het door dc inwoners ge accepteerd. Dc stichting Oud-Vos- semccr 600 jaar gebruikt de door Roosevelt geformuleerde vrijheden zelfs als kapstok voor haar activitei ten in het komende jubileumjaar. Dc uitreiking van de Four Freedoms Awards bracht sinds 1982 al heel wat Roosevelt-telgen naar Oud-Vos- semeer. dc vermeende bakermat van dc familie. Dat was het jaar dat de honderdste geboortedag van F.D. Roosevelt werd herdacht, tegelijk met het feit dat ons land en de V.S. toen 200 jaar betrekkingen onder hielden. Ter gelegenheid daarvan werden een aantal F.D. Roosevelt- tulpen geplant in het gazon bij de kerk. Dat gebeurde door Curtis Roosevelt (Dall), de oudste klein zoon van de president en zoon van Anna Eleanor Roosevelt. Zeven jaar De gestileerde vogels van het kunstwerk Vier Vrijheden komen samen m een ster. later bezocht de Theodore Roo sevelt Association het Thoolse dorp. Want er was nog een tweede Ameri kaanse president in deze familie. Theodore (1858-1919) was de 26ste president. Een Republikein in te genstelling tot Franklin die lid was van de Democratische partij. Theodore, die de Nobelprijs voor de vrede kreeg, was een oom van Franklins vrouw Eleanor die zelf ook Roosevelt heette. Haar voorva der Johannes Roosevelt (1689- 1750) en Franklins voorvader Jaco bus Roosevelt (1692-17776) waren broers. Hun opa Claes Maartens- zoon van Rosenvclt moet rond 1640 in Nieuw-Amsterdam zijn gearri veerd en had daar later een boerderij op de plek waar nu het Empire State Building staat. In Amerika wordt aangenomen dat Claes van Tholen afkomstig was. Een feit dat er in ie der geval toe heeft geleid dat de Het graf van F.D. Roosevelt met het museum op de achtergrond in Hollandse koloniale stijl. Lachende heelden van Franklin Delano en Eleanor Roosevelt in Hyde Park. onderzoek, voor een doorbraak kun nen zorgen. En aan kunnen tonen dat er bloedverwantschap is met Nederlandse naamgenoten. Hoe dan ook, de banden tussen Amerika en Zeeland in het alge meen, en Oud-Vossmeer in het bij zonder, zijn er wel levend door ge houden en worden nog steeds levend gehouden. Komend jaar wordt er bij de viering van het 600-jarige bestaan van het dorp aandacht besteed aan de vier vrijheden. De stichting Oud-Vosse meer 600 jaar heeft landelijk beken de politici bereid gevonden om op 12 maart naar hel dorp te komen om in debat te gaan aan de hand van stellingen die teruggaan op de be roemde toespraak van de Ameri kaanse president. Jan Marijnissen van de SP en Bas van der Vlies van de SGP hebben hun medewerking al toegezegd. Tweede Kamervoorzitter Gcrti Verbeek zal de discussie lei den. Op 22 en 23 april is er een musical van de basisscholen, die daarin het thema vrijheid van godsdienst uit werken. Van 5 tot 8 mei staat vrij waring van gebrek centraal met een volksspel in de open lucht. De vrij waring van vrees wordt op 25 en 26 juni vormgegeven in het thema ver draagzaamheid. Dat heeft een spor- tief karakter. Acht Thoolse kernen (Tholen krijgt geen ploeg bij elkaar) en Nieuw-Vossemeer nemen het te gen elkaar op bij deze Tholympics. Ten slotte is er van 13 t/m 18 sep tember de Week van Vossemeer, met onder meer een optreden van de ka pel van de Kon. Landmacht, de Night of the Vox en een reünie. Bij de hervormde kerk in Oud-Vos semeer staat het kunstwerk van Ni co van den Boezem dat de vier vrij heden verbeeldt. In de muur rond de tuin is een steen aangebracht waar de vier vrijheden in staan gebeiteld. In het dorp is er de F.D. Roosevelt- straat en in Sint-Maartensdijk dc President Rooseveltstraat. Eleanor bezocht Oud-Vossemeer op 20 juni 1950. In de vleugel van het museum die helemaal aan haar gewijd is, hangen foto's van haar bezoeken aan het buitenland, maar de foto van haar bezoek aan Oud-Vossemeer ontbreekt (nog). Elk jaar worden er, sinds 1982 beur telings in New York en in Middel burg, onderscheidingen uitgereikt aan mensen of organisaties die uit zonderlijke prestaties hebben gele verd die in dc buurt komen van dc idealen van de Amerikaanse presi dent: prinses Juliana, Max van der Stoel. Amnesty International, Si mon Wiesenthal, Jan Tinbergen, Artsen zonder Grenzen en Nelson Mandela horen in deze galerij. Dc Nieuwe Kerk in dc Zeeuwse hoofd stad is de plaats waar de laureaten samenkomen. Er is alleen plaats voor genodigden. Er is in de ontvangsthal van het mu seum in Hyde Park mcér dat aan Zeeland en Nederland doet denken. .De stamboom van de president in de hal gaat terug tot Claes Mar- tenszn van Rosenvclt die rond 1649 vanuit Nederland in New York arri veerde en een nazaat zou zijn van de Thoolse familie. Opmerkelijk is dat Rosenvclt met een n is geschreven. Even buiten het gebouw lachen Franklin Delano Roosevelt gebruikte een Hollandse Bijbel uit 1686 om de eed op af te leggen als president van de Verenigde Staten. Dat deed hij vier keer. De Bijbel, gedrukt in Amsterdam, ligt in het museum in Hyde Park. De tekst in het Nederlands is op de vergeelde bladzijden nog goed te lezen. De eerste keer dat Roosevelt hem gebruikte, was op 4 maart 1933. Op zijn ver zoek werd de Bijbel opengelegd bij de eerste brief van de apos tel Paulus aan de Corinthiërs. hoofdstuk 13, laatste vers. De tekst luidt: 'En nu blijft geloof, hoop en liefde, deze drie: doch de meeste van deze is de liefde'. Ook in 1928 en 1930 gebruikt hij de Bijbel, namelijk bij zijn beëdi ging als gouverneur van de staat New York. Franklin en Eleonor de bezoekers toe. Ze zijn in brons gegoten. De president zit op een bankje. Bezoe kers kunnen naast hem gaan zitten om vereeuwigd te worden. „Het is er speciaal voor gemaakt." zegt gids Paul Lenci van hel nationaal park. Dc zestiger is gekleed in een groene broek en grijs overhemd en draagt een rangershoed. Hij heeft een luide en duidelijke stem en leidt een groepje van tien bezoekers rond. Als hem verteld wordt dal de Nederlan ders in de groep maar tien kilometer wonen van de plaats waar dc voor ouders van de Roosevelts vandaan zouden komen, is hij vereerd. Hij i$ in de veronderstelling dat Oud-Vos semeer zelfs Rosevclt heet. Wc hel pen hem uit die droom. Lenci is niettemin opgetogen over het feit dat we van zover gekomen zijn. Hij vertelt enthousiast dat zijn dochter net terug is uit Maastricht waar ze voor haar bedrijf in New York dc kunst- en antiekbeurs Tefal" bezocht. Ze had veel werk om voor werpen klaar te maken voor trans port, zegt hij. „Er zijn veel banden en overeenkomsten tussen dc VS en Nederland, concludeert hij. „Dit jaar herdenken we het feit dat 400 jaar geleden Hudson vanuit Holland naar New Ycjfk kwam." De gids legt uit dat Eleanor Roos evelt op het terrein niet ver hiervan daan een huisje liet bouwen. Val-kill cottage. We mogen hem verbeteren als hij het woord kill verkeerd uit spreekt. Het komt tenslotte uit het waterrijke Nederlands. Kil is geul of rivierbedding. De benaming leeft voort in dc Dordtsche Kil. Op Len ci's uitspraak is niets aan te merken. Met de bouw van het museum en de bibliotheek werd in 1929 begonnen. Het is opgetrokken in een 'Hol lands-koloniale stijl', zegt hij. Een gebouw met een laag dak mei dak kapellen. Ontworpen door dc presi dent /.elf, die zich mogelijk heeft la ten inspireren door een afbeelding van een huis van dc Hollandse kolo nisten op Manhattan, op een litho uit 1679 van George Hay ward. Die hangt gedrukt op een groot blauw doek in de ontvangsthal. naast een gezicht op Nieuw Amsterdam in 1662, getekend door Hendrik Wil lem van Loon in 1939. Na dc dood van dc president bleef Eleanor op het landgoed wonen. Er staat een schuur en een stal. Dc va der van F.D. hield immers van paar den. Die zijn er niet meer. wel de stallen waar het naar oud hooi ruikt. De drinkbakken zitten onder het spinrag. In 1908 is er ook een kas op het terrein gebouwd. Hij slaat er nog steeds en wordt gebruikt om planten te kweken. Roosevelt had bepaald dat hij op het terrein begraven wilde worden. Toen hij op 12 april 1945 stierf, moest de president volgens de gids snel wor den begraven vanwege het feit dat de oorlog nog niet was afgelopen. Roosevelt werd ter aarde besteld in de tuin tussen het museum en het huis waar hij geboren werd en stierf. Een grote witmarmeren tombe dekt het graf af. Om het graf zijn rozen geplant: 26 varianten. En in totaal 15(X) tulpen. De tulpenbollen ko men natuurlijk uit Nederland. Lenci zegt het met enig ontzag in zijn stem. De president ligt er niet al leen. Ook zijn lievelingshondje is er begraven. Farla, een Schotse terriër die overal met hem mee ging. Roo sevelt reisde vanwege zijn verlam ming veel met de trein. Als het hondje bij het station werd gesignal eerd. dan wist iedereen dat de presi dent in de buurt was. In het woonhuis is niets aangeroerd stoel, op een onderstel van wielen. Het lijkt het resultaat van huisvlijt, niet van een bevlogen ontwerper die er jaren op heeft gestudeerd. Dege lijk en doeltreffend. Twee grote wie len aan de voorzijde waarmee hij zich met de hand verplaatsen kon, en twee zwenkwieltjes aan de achter kant. Dc rolstoel is uitgerust met een houder voor een wandelstok en een grote wandelstok. De geur van tabak is al lang uit het huis verdwenen. Lenci legt uit dat ook volwassenen op latere leeftijd kinderverlamming kunnen krijgen. „Als kind speelde hij niet met andere kinderen. Hij werd thuis onderwezen en ging op zijn veertiende naar kostschool. Hij leefde als kind in een beschermd milieu. Dat brak hem op. Dat zou een verklaring kunnen zijn voor de verlamming op latere leeftijd omdat hij in zijn jeugd geen weerstand had opgebouwd tegen dc ziekte." Volgens de gids was het een bewus te keus om geen speciale stoel voor hem te laten maken waarmee zijn handicap zou worden benadrukt. „Hij wilde beoordeeld worden op zijn daden. Daar deed de pers toen ook aan mee." In de hal staat een Hollandse linnen kast. In het gastenverblijf wijst Len ci aan waar de prinsessen Irene en Beatrix logeerden in 1941 tijdens de oorlog. Ook Winston Churchill was er te gast. Naast het bed van Roo sevelt hangt een telefoon. Dc enige in het huis dat 35 kamers telt en ne gen badkamers. „Wat je ziet, is wat er was toen F.D. stierf. In 1964 werd het al opengesteld voor het pu bliek." Het huis ademt historie. Het bezoek mag via een trap aan dc voorzijde het pand weer verlaten. Het terrein in dc vallei van de Hud son glooit. Niet ver hiervandaan stroomt de rivier. De bezoekers mo gen nu naar het museum, of lopen zomaar het park in. Vol feiten en weetjes over de man die na de bcurscrisis van 1929 de New Deal afkondigde waarin de controle van dc regering op industrie, landbouw 5 Gids Paul Lenci vindt dat er veel overeenkomsten zijn tussen Nederland en Amerika. sinds de dood van de man die der tien jaar lang het land bestuurde. Er hangt een serene rust die alleen wordt verstoord door het kraken van de houten planken op de vloer en de heldere stem van dc gids. Het gezel schap werpt een blik in de geboorte- kamer, de jongenskamer, dc slaap kamer, de woonkamer met bibliotheek, de eetkamer, de badka mer en op zijn collectie opgezette vogels en miniatuurschepen. Er han gen veel maritieme schilderijen en tekeningen. Maar ook zijn rolstoel staat er. Een eenvoudige houten en bankwezen vergroot werd om de economie uit het slop te halen. Dal is nu weer actueel na de crisis in hel bankwezen. Het is ook de man die in de geschiedenisboeken samen staaf afgebeeld met Churchill en Stalin; tijdens de conferentie van Jalta in 1945 toen Duitsland bijna was verslagen en er afspraken wer den gemaakt over het bezette gebied en over de grondgebieden in Azië. En de man wiens vier vrijheden vol gend jaar in Oud-Vossemeer door klinken. Niet alleen voor genodig den. geveer ander Het water is de kalme str naar het land sche familie, ter in noord' Het uitgestrdkte landgoed ligt aan de Hudson ei) is alleen met een auto Vanuit de stad New York gaat edn treintje, dat vertrekt uit Grand Central Terminal, naar Poughkeepsi^. Een tochtje van on- lalf uur langs de rivier, bruin. We rijden tegen )om in. Vanuit het sla perige Pougljikcepsie zijn de reizi gers aangewezen op taxivervoer goed van de aristocrati- Ongeveer zes kilome- ;lijkc richting. De uit Jamaica afkomstige taxichauffeur rijdt er rustig heen. Hij zingt onder weg zachtjes mee met Frank Sinatra wiens stem kers van zijn i De chauffeur dc echtgenotp deed goede grote rol s van de Univ schaafd uit de spea- d-speler klinkt, kent vooral Eleanor, van dc president. Ze ingen voor de zwarte bevolking, zégt hij over de vrouw die na de dood van Franklin in 1945 mensenrechtenactiviste werd en een elde bij het opstellen sele verklaring van de rechten van de mens. Ze ontving en bezocht de groten der aarde. Haar man, dq 32ste president van de Verenigde Staten, werd vooral be kend door zijn toespraak in 1941 voor het Congres waarin hij vier Dpageerdc. De funda- rs voor een democra- i tie: de vrijhéid van meningsuiting, de vrijheid van godsdienst, de vrij- waring van gjebrek en de vrijwaring van vrees. Ze worden de laatste ja ren ook in Nederland de Four Free doms genoemd. vrijheden pr rhenlele pijle Roosevelt werd vier keer tot presi dent van Amerika gekozen. De langst zittende ooit. Dc eerste keer dat hij werd gekozen, in 1932, ver bleef hij in Washington. Maar al de andere keren thuis, in Hyde Park. Hij was verknocht aan de stek waar hij in 1882 werd geboren. Als lid van de Democratische partij woon de hij daar vreemd genoeg in een Republikeinse omgeving. Toch wachtte de bevolking hem elke keer na een gewonnen verkiezing op met een 'kaarsenparade'. Roo sevelt bedankte hen, maar wist dat bijna niemand op hem gestemd had. Hij begon zijn politieke loop baan in 1910 toen hij gekozen werd tot senator van New York. Van 1913 tot 1920 was hij onderminis ter van marine. Dat verklaart zijn voorliefde voor miniatuurschepen. Een jaar later werd hij getroffen door polio. Hij was toen 39 jaar. Voor de rest van zijn leven moest hij zich voortbewegen in een rol stoel, omdat zijn onderlichaam ver lamd was. De Roosevelts zouden afstammen van de familie Van Rosevclt uit Oud-Vossemeer. Vorsers naar de wortels van de familie hebben er tot nu toe geen bewijs voor gevonden. De naam is ontleend aan het Ro sevclt, een stukje grond in de Vijf- tienhonderdgemeten polder tussen Tholen en Poortvliet. Mogelijk dat moderne technieken, zoals een dna-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 15