Postbode 'ploetert' door sneeuw en bussen rijden niet op tijd Vijf mille voor MusicalXpress Ook Q-koorts op Tholen Zes procent werklozen erbij, maar daling bij de jongeren Wielrenners strijden om titel van district in Vossemeer Krant op woensdag Volkskerstzang voor het laatst in het 'oude Haestinge' Minder mensen om tweede prik De Supermarkt van Halsteren Woensdag 23 december 2009 66e jaargang no. 6 Shell Station Bal Scherpe prijzen en toch héél Shell MERCARI KOOPT DIRECT UW WONING! 0162-372211 www.mercari.nl zie www.plus.nl Bestuur ijsbaan Tramput in Sint Philipsland gaat weer contributie ophalen De sneeuw heeft Tholen en Sint Philipsland veranderd in een winterlandschap. Voor weggebruikers is het oppas sen Voor kinderen die kerstvakantie hebben, is iiet feest. Overal verrijzen sneeuwpoppen. Maandagochtend ble ven de bussen van Connexxioq de eerste twee uur in de stalling in Sint-Maartensdijk. Postbodes doen er ander half uur langer over om de post te bezorgen. Overzicht straten Forse stijging Sint Philipsland, afname Stavenisse Het aantal Thoolse werklozen dat staat ingeschreven bij het UWV, is in november met bijna zes procent geste gen. Er kwamen 26 werkzoekenden bij, het totaal stond eind november op 488. Alleen in de jongste leeftijds groep, tot 27 jaar, daalde het aantal werklozen: van 91 naar 84. Dit jaar was de groei van de werkloosheid op Tholen nog niet zó groot. Primeur voor Tholen op Tweede Pinksterdag Het wielercomité van de Ronde van Oud-Vossemeer or ganiseert Tweede Pinksterdag dedistrictskampioen schappen voor Zuidwest Nederland. Het is het voor eerst in de geschiedenis dat deze op Tholen worden gehouden. Secretrais Frank Hommel spreekt van een uitdagend eve nement. Bij de jaarlijkse ronde door het dorp leggen de renners een parcours af van 1400 meter, dat wordt nu ruim 6 kilometer, richting Tholen. Impuls Er moesten zaterdagavond stoelen bij gezet worden in de grote zaal van Haestinge in Sint-Maartensdijk, waar de 28ste volks kerstzang van muziekvereniging Euterpe en het gospelkoor Clarity plaatsvond. Euterpe stond voor het eerst onder leiding van de nieuwe en jonge dirigent Léon Zwijgers. Wattstraat 3, Tholen Korting vanaf nu: EURO: 6 cent/liter DIESEL: 4 cent/liter Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,90 per halfjaar, 30,50 per jaar, per post 54,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. MusicalXpress uit Poortvliet cn de stichting Tholen Roetk van Ton van Riet uil Sint-Maartensdijk kunnen met goed humeur de feestdagen te gemoet. De provincie verleent aan beide organisaties voor volgend jaar subsidie. Voor de MusicalXpress is 5000 euro beschikbaar gesteld. Tho len Rockt, dat elk jaar een festival houdt, krijgt 2500 euro. Ze krijgen het geld via het bestuurlijk akkoord dat is afgesloten voor het regionaal kunstenarrangement Oosterschelde 2009-2012. Beiden versterken het aanbod aan kunstuitingen in de re gio, aldus de toelichting. Er zijn dit jaar twee gevallen van Q- koorts op Tholen geweest. Dat meldt een woordvoerster van de GGD. Ze wil niet zeggen wanneer de personen ziek zijn geweest. Wel weet ze dat de besmetting niet op Tholen is opgelo pen. „Er zijn in Zeeland geen veebe drijven waar Q-koorts voorkomt." De ziekte gaat alleen van dier op mens. Daarom komt het virus veelvuldig voor bij mensen die in contact komen met besmette dieren. „Maar er zijn ook mensen ziek geworden door een fietstocht in de buurt van een bedrijf." In totaal zijn er drie mensen met Q- koorts in Zeeland geweest, het derde geval was in Schouwen-Duivcland. Volgens de woordvoerster is het heel normaal dat de ziekte ook hier voor komt. „Het is een ziekte die al jaren bestaat. Het is een bekend virus bij dieren, alleen kun je nu spreken van een epidemie." Zoals verwacht, is de opkomst voor de tweede prikronde tegen de Mexi caanse griep in Tholen lager uitge vallen. Landelijk gezien is het ge middelde tien procent lager dan bij de eerste prik. Van de I845 opge roepen Tholenaren kwamen er on geveer 719 opdagen voor de tweede prik, een opkomstpercentage van 39 procent tegen 51 procent in novem ber. De GGD denkt dat mensen zich hebben laten beïnvloeden door be richten dat de piek van de griep voorbij is en dat kinderen mogelijk wat vaker koorts kunnen krijgen na een prik. De GGD vindt die berich ten onjuist. PLUS Grinwis Dorpsstraat 75-77 Halsteren PLUS Tel: 0164 68 32 71 Postbode Petra Overbeeke doet in Tholen anderhalf uur langer over haar wijk om de post te bezorgen. De provincie en de gemeente zetten gen voor het KNMI gebruikelijk is. zondag extra mensen in om de glad heid te bestrijden nadat er in de nacht van zaterdag op zondag cn zondag overdag veel sneeuw viel. Het bleef daarna sneeuwen, maar minder dan op zondag. Gisteren middag had weerman Jan Stouten in Sint Philipsland vanaf de eerste sneeuwval 15 centimeter gemeten. Zijn collega Leen van Driel uit Sint- Maartensdijk mat dinsdagavond om zeven uur 11 centimeter. Volgens Stouten is een totaal van vijftien centimeter al 'best de moeite' van het vermelden waard. „Het verkeer heeft er dan al gauw last van. Zeker als er weinig wordt geschoven." Leen van Driel moet 24 jaar terug in de lijd toen er ook veel sneeuw viel, zegt hij. „In 1995 is er ook een flink pak gevallen. In 2003 ook, maar lang niet zoveel als nu." Volgens Stouten is hpt lastig om sneeuwval exact te meten als er wind is. „Dat is vaak het geval. Het verwaaid. Er ontstaan dan sneeuw- duinen. Dat was nu ook te zien." Vooral zaterdagochtend was het koud. Stouten mat een minimum temperatuur van min 9,2 graden Celsius op anderhalve meter boven de grond, zoals bij officiële metin- „Dat wordt gemeten tegen de tijd dat de zon opkomt. Dan kan de tem peratuur nog dalen." Van Driel be vestigt dat. „Het was om twee uur 's nachts nog maar min 2,5 graad. Te gen de ochtend zakte het heel sterk naar beneden. Tot exact min tien graden en dan begin je te spreken van strenge vorst." Het busvervoer raakte door de sneeuwval van slag. Zondag reden er geen bussen. Gewoonlijk al een rustige dag voor Connexxion op Tholen omdat er maar één dienst in twee uur is. Volgens buschauffeur Johan Meijer uit Sint-Maartensdijk was hel maandagochtend niet be kwaam om met de bus de weg op te gaan. „Wc beginnen om kwart voor zes, maar het was niet verantwoord om te rijden. Tc gevaarlijk. Als een bus gaat glijden, dan heb je grote problemen. De eerste twee uur zijn we niet uitgereden. Rond half negen zijn we voorzichtig begonnen. Maar we konden niet volgens de vertrek tijden van de dienstregeling rijden. Dat kun je sowieso vergeten. Het is dat je de mensen nog van A naar B kan brengen." Volgens Meijer was hel een geluk dat de scholen net aan hun vakantie waren begonnen waardoor er wei nig passagiers waren. „En er zijn ook nogal wat mensen op vakantie. Degenen die niet weg hoefden, zijn ook thuisgebleven." Voor het bezorgen van post en kran ten is de sneeuw ook lastig. Petra Overbeeke in Tholen doet er zeker anderhalf uur langer over om de post in haar wijk te bezorgen. Ze doet de binnenstad. „Er ligt overal sneeuw. Ik komt er bijna niet door. Ik zit zo vast." Vooral maandag was het 'behoorlijk slecht', zegt de 34- jarige besteller. Ze doet het werk nu 3,5 jaar maar heeft dit nog niet zo meegemaakt. Juist op deze dag is het druk. Veel mensen sturen wens kaarten. „Maar we ploeteren ons er wel doorheen. Al ben ik bekaf als ik thuis kom." Ze bezorgt sinds september ook de Eendrachtbode. Donderdag had ze er door de sneeuwval twee uur lan ger voor nodig om alle abonnees van de krant te voorzien. De kinderen in Sint-Philipsland pro fiteerden van de winterse omstan digheden. IJsbaan de Tramput ging zaterdag open. Tot laat in de middag waren jongens cn meisjes op de schaats. Een paar jongens hielden het ijs zichtbaar door de baan schoon te vegen. De ijsvereniging heeft vorig jaar nogal wat onkosten gemaakt met de verlichting van de baan. het onderhoud van de veeg- machines en de kosten van het wa ter. Het bestuur is genoodzaakt om na een aantal jaren weer contributie op te gaan halen. De provincie werkt bij de gladheid bestrijding samen met het water schap en rijkswaterstaat. De strooiacties zijn uitbesteed aan Bal last Ncdam. Kantonniers controle ren de werkzaamheden. De wegbe- heerders hebben afspraken gemaakt over waar er gestrooid wordt. Ze gaan al drie uur voordat de gladheid wordt verwacht, strooien. Bij het bestrijden van gladheid maakt de gemeente onderscheid in straten die urgent zijn en straten die minder urgent zijn. Onder de eerste vallen alle 50-kilometerwegen. alle fietspaden en bedrijventerreinen. Verder de ontsluitingswegen, de aanrijdroutes en vertrcklocaties voor brandweerauto's en de ambu lance. Alle andere straten worden minder gestrooid. Alleen wanneer er sprake is van sneeuwval van eni ge betekenis of ijzel, maar pas als de straten die urgent zijn al gedaan zijn. Op de website van de gemeen te is per woonkern te zien welke straten er eerst worden gestrooid. Binnen de bebouwde kom strooit de gemeente de volgende straten. Tholen: Grindweg, Kon. Juliana- straal, Mosscllaan, M. van Gelre- straat, Zoekweg, Molenvlictsedijk. Ten Ankerweg, Postweg, Windsin- gel. Jhr. Van Vredenburchlaan. Me anderlaan, Groot Verréhof, Herten kamp, Zuid-Oudaan, Molensingel, Oudelandsepoort, Oudelandsestraat, Molenvlietsestraat, Markt. Paulina- straat. Bosstraat (deel, incl. parkeer terrein). Zie verder pagina 9. Hoewel het afgelopen jaar vooral het aantal mannen zonder een baan toe nam. kwamen er in november juist meer vrouwen (18) dan mannen (8) bij die werkloos zijn geraakt. Bij het UWV staan inmiddels 255 Thoolse mannen en 233 Thoolse vrouwen ge registreerd. Dat zijn niet alle werklo zen: inwoners die geen recht hebben op een uitkering, of herintreders op de arbeidsmarkt, hoeven zich niet bij het UWV te laten inschrijven. Nam in de jongste leeftijdscategorie het aantal werklozen af. in de groep 27-45 jaar kwamen er 19 bij cn in de groep 45-65 jaar 14. Zij tellen respec tievelijk 168 en 236 mensen. Van de mensen op zoek naar werk wil het overgrote deel. 390 inwoners, een baan van 32 uren of meer per week. Degenen die een baan van minder uren zoeken, zijn vooral vrouwen: 89, tegen negen mannen. Zaten vorig jaar november 162 Tho lenaren een jaar of korter thuis, in middels is dat aantal opgelopen naar 308. Bij de langdurig werklozen is juist een afname te zien: er zijn 87 inwoners drie jaar of langer op zoek naar werk, terwijl er dat een jaar ge leden nog 119 waren. Onder de inge schreven werklozen is de groep met een mbo-, havo- of vwo-opleiding het grootst: 208 personen. Er zijn 153 werkzoekenden met een vmbo- opleiding, 80 met alleen lagere of basisschool en 39 met een hbo- of bacheloropleiding. Voor een elemen tair of een lager beroep is het aanbod het grootst, met respectievelijk 119 en 168 werkzoekenden. Voor een middelbaar beroep staan 129 kandi daten ingeschreven bij het UWV. Terwijl in Sint Philipsland het aantal werklozen de afgelopen maand het sterkst steeg - tien erbij - bleef dal in Tholen-stad opvallend genoeg precies gelijk. Stavenisse was de enige plaats met een afname. De aantallen per woonkern, met tussen haakjes het cij fer van oktober, zijn als volgt: Tholen 138 (138), Oud-Vossemeer 61 (55). Sint-Annaland 45 (42), Stavenisse 25 (27), Sint-Maartensdijk 113 (109), Schërpenisse 31 (28), Poortvliet 32 (30) en Sint Philipsland 43 (33). Maandag 24 mei komen coureurs uit alle categorieën aan de start op een 63Ö0 meter lang parcours, met start en finish in de Dorpsstraat. Het kampi oenschap maakt deel uit van de fes tiviteiten in het kader van het 600- jarig bestaan van het dorp. Aan het binnenhalen van de titelstrijd is een twee jaar durende lobby vooraf gegaan. Vorige week kreeg secretaris Frans Hommel van het wielercomité de bevestiging dat de koers aan Oud- Vossemeer is toegewezen. „Wc zijn er geweldig trots op." Het organiseren van een dergelijk wiclcrevcnemenl heeft volgens Hom mel heel wat voeten in, de aarde. Het parcours moet bijvoorbeeld selectief zijn cn lang genoeg om diverse cate gorieën tegelijkertijd plaats te bieden. Ook met hel kort achter elkaar laten starten van diverse categorieën staat de hele Tweede Pinksterdag in Oud- Vossemeer in het teken van de wieler sport. Het parcours gaat voor een deel door het buitengebied. Na de start in de Dorpsweg gaat het via Hofstraat en Coentjesweg naar de Gankelweg, om vervolgens de Oud-Vossemcersedijk op te draaien richting Tholen. Via de Leguilsedijk keren de renners terug in de bebouwde kom, in de Dorpsweg waar ook de finish is getrokken. Provincie cn gemeente staan positief tegenover de gekozen route. De pas sage over de Oud-Vossemeersedijk is essentieel om de koers toegewezen te krijgen. „Eén van de eisen is dat ploegleiders de renners op een deel van het parcours kunnen inhalen. Dat is daar het geval. Ook hopen wc dat die dijk in sportief opzicht de scherp rechter zal zijn. Met wind op kop kan daar het spel op de wagen worden ge bracht." Het districtskampioenschap doet een groot beroep op de loyaliteit van vrijwilligers. Het wielercomité wil alle posten dubbel bezet hebben, om eventuele uitval op het laatste moment op te kunnen vangen. Behalve op de eigen vrijwilligers rekent Hommel op de medewerking van hel comité dat de viering van het 600-jarig bestaan van Oud-Vossemeer regelt. Via dat comité is ook de sponsoring van het wie- Ierevenement afgedekt. ZIE VERDER PAGINA 7 Deze week Alida van der Maarel is nieuwe pastor voor Immanuël in Tholen Fluplandse Esther van der Linden kan mensen leren ruig te zingen Joyce van Leeuwen uit Sint-Annaland is kersverse verloskundige EN VERDER... Nieuwe huisarts Marjolein Kloet uit Sint-Maartensdijk bezorgd om vergrijzing Scherpenissenaar hoort 18 maanden cel eisen voor brandstichting ER IS NIETS ZO EERLIJK VERDEELD ALS VERSTAND. IEDEREEN DENKT DAT HIJ ER GENOEG VAN HEEFT Dit nummer bestaat uit 28 pagina's De Eendrachtbode verschijnt volgende week op woensdag in plaats van donderdag. Het oudejaarsnummer verschijnt dus woensdag 30 december. Hiervoor dient de kopij uiterlijk maandag 28 december 16 uur binnen te zijn. en bijz°n"; paauive Cheque- ia$e"ns1esupe mil d°en Advertentie I.M. Dat was bijzonder, maar het was ook bijzonder dat de volkskerstzang voor het laatst in het 'oude Haestinge' plaatsvond. Op ongeveer 150 meter afstand wordt aan dezelfde Sportlaan hel nieuwe dorpshuis gebouwd. Volgend jaar zal de 29ste editie van de volkskerstzang in het nieuwe Haestinge plaatsvinden, zeiden burgemeester W. Nuis die de avond opende en voorzitter Tom van Gurp van Euterpe die de avond afsloot. Volgens de voorzitter is hel in 2010 een 'deurtje verder'. Terug van weggeweest op de bijeenkomst, was de meditatie door vertegen woordigers van de katholieke cn protestante kerk. Namens de eerste sprak pastoor H. Akkermans van de Sint Christoffelparochie uit Tholen en Oud-Vos semeer cn namens de laatste dominee J. Reehorst van de hervormde-gemeente Rehobofh in Sint-Maartensdijk. Het was volgens voorzitter Tom van Gurp van Euterpe gebeurd op verzoek van de bezoekers van de volkskerstzang. Op het prograjnma stonden onder meer de bekende liederen die bij kerst worden gezongen. Er waren nummers voor de samenzang, zoals Komt allen tezamen. Ere zij God en Stille Nacht. Clarity, onder leiding van Mario Riedijk, zong onder meer Jesus the savior is coming. Joy the World en Magnify the Lord. Euterpe speelde Menuet for Be renice. Holy. Holy, Holy en Away in a manger. Tot slot zong de zaal Ere zij God, maar er was ook nog een toegift: Fcliz Navidad. Speelde Euterpe en zong Clarity tegelijkertijd dan dirigeerde Zwijgers beide ensembles. De nieu we dirigent was zo enthousiast dat hij al wilde afsluiten toen Van Gurp zijn dankwoord nog moest houden. Het gospelkoor Clarity op de volkskerstzang in Haestinge.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 1