'Konden ze spreken, zouden oeroude stenen heel wat kunnen vertellen' Negentien nieuwe rioolstrengen nodig, Sint-Philipsland heeft meeste schade Plattelandsjongeren zoeken geld voor viering lustrum 19 DECEMBER CUII-EVENT Gemeente Tholen pakt in 2011 zestigjarig riool aan Meer getuigen nodig voor vechtpartij in Setallands café de voordeligste keukenspecialist! Binnenrestauratie van dorpskerk Scherpenisse officieel afgerond Grondwater Verstopping i KEUKENS Donderdag 17 december 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT De Hervormde Gemeente van Scherpenisse is dankbaar dat de eeuwenoude dorpskerk is gerestaureerd. Het interieur ziet er fraai uit en kan er weer jaren tegen. De dank daar voor komt allereerst de Heere God toe, zeiden voorzitter J. Eerland en secretaris J. Suurland van het college van kerkrentmeesters bij de officiële ingebruikname van het gebouw. Sprekende stenen Andere wind Enquête Afkoppelen Beton of pvc Zaak aangehouden wegens gebrek aan bewijs Schadevergoeding Kerkrentmeesters van zusterkerken uit Sint-Annaland en Tholen, gemeentearchivaris Van de Kieboom en ambtenaar monumentenzaken Fase waren o.a. uitgenodigd voor de opening van de gerestaureerde hervormde kerk in Scherpenisse. Sinds begin augustus is dc vijftien de ccuwse kerk weer in gebruik, maar donderdagmiddag werd nog bij dc opknapbeurt stilgestaan. Ze ven maanden lang kerkten de ge meenteleden in verenigingsgebouw De Hoeksteen. „We zijn blij en dankbaar met dc prachtig gerestau reerde dorpskerk. Dankbaar aller eerst aan de Heere God die alle har ten heeft geneigd om te helpen", aldus Eerland in zijn welkomst woord. „Dankbaar zijn we ook dat de verkondiging van Gods Woord tot op de dag van vandaag door mag gaan." De ruim twintig aanwezigen werden in de kerk verwelkomd met klokgelui en orgelspel van A.W. van der Slikke. Ze kregen allemaal hel boekje Hervormde Dorpskerk Scherpenisse', met een geschiede nis van het gebouw in vogelvlucht en een lijst van alle predikanten. Secretaris Suurland keek kort terug op het uitgevoerde werk en de voor geschiedenis. Eind 2007 kon snel in gespeeld worden op een subsidie mogelijkheid omdat er al tien jaar een plan gereed lag. Het stucwerk van de binnenmuren en dc kapcon structie moesten dringend onder handen worden genomen. Rijk en provincie zegden bijna drie ton sub sidie toe en in januari van dit jaar kon met het karwei worden begon nen. Suurland bedankte dc aanne mer en onderaannemers voor dc ge leverde prestatie en de prima samen werking. Maar ook de vrijwilligers die hup steentje bijdroegen. Hij ver telde hoe er acties - onder meer een grote verkoping - zijn gehouden om dc benodigde financiën bij elkaar te krijgen. En somde onder meer negen organisaties op die bijdroegen: Bu reau steunverlening PKN. Dr. Hcnd- rick Muller's Vadcrlandsch Fonds, Maatschappij van Welstand, M.A.O.C. Gravin van Bylandt stich ting, Skanfonds, ANWB fonds, Bouwcultuurfonds Zuid-Nederland, Elize Mathildefonds en Prins Bern- hard cultuurfonds. Het interieur is opnieuw geschilderd en de antieke koperen kroonluchters gepolijst. Eerland bedankte Suurland die het dagelijkse contact onderhield met de projectleider. Tijdens de bijeenkomst werden vers 1 van de Lofzang van Zacharias en vers 3 van Psalm 98 gezongen. Eer land las Johannes 3:16 en 17, en predikant M. van Kooien 2 Kronie ken 24:4-14. De dominee sprak ver volgens over het thema 'Sprekende stenen'. Hij noemde het een groot voorrecht dat personen en instanties de portemonnee wilden trekken om de restauratie mogelijk te maken. „Het ging om de stenen van dit be dehuis." Sprekende stenen betrok hij op de Bijbel, en wel de intocht van Jezus in Jeruzalem zoals be schreven in Lukas 19:40. Ds. Van Kooten gaf aan dat de oeroude ste nen van de buitenmuren veel zou den kunnen vertellen: over de Hoek se en Kabeljauwse twisten in dc 14de en 15de eeuw, de dorpsbrand van 1538, dc tachtigjarige oorlog, overstromingen in dc 17de eeuw en, de inundatie tijdens dc Tweede We reldoorlog. „Maar ook dat er steeds meer mensen aan de kerk voorbij gaan. Een onkerkelijkheid die in de vijftiende eeuw niet bestond." Dc stenen fn dc kerk, van de binnen muren en de pilaren, zouden kunnen vertellen hoe dc mensen samen kwamen om naar de priesters te luisteren. Maar ook dat ze in die ka tholieke periode veel moesten mis sen. Ds. Van Kooten: „Alles was in het Latijn, er werd uil dc Bijbel voorgelezen die dc mensen zelf niet mochten hebben, en voor missen voor de overledenen moest betaald worden. Wat is er een leed gedaan. Maar de reformatie mocht aanbre ken en er ging een andere wind waaien." Dc predikant noemde en kele bekende personen die in de dorpskerk hebben gekerkt. Zoals ds. Carolus de Maets die in de zeven tiende eeuw betrokken was bij de Statenvertaling van de Bijbel. De predikantszoon ds. Van Raalte die enkele jaren in het dorp woonde en halverwege de negentiende eeuw met honderd Afgescheiden Zeeu wen naar Michigan in de Verenigde Staten vertrok. Of een andere domi neeszoon, Ocne Sleenbeek, die in dc kerk is gedoopt en die als gevan gen genomen verzetsman eind 1944 in Amsterdam met anderen is gefu silleerd als represaillemaatregel voor de liquidatie van een Duitse of ficier. In het boekje wordt ook de tweede predikant Johannes Floria- nus genoemd, een martelaar die in 1585 in Beveren als ketter ter dood is gebracht. „Als dc stenen zouden spreken, zouden ze dit alles in herinnering brengen." Vervolgens wees ds. Van Kooten op de grafzerken en memorietafels die de bezoekers bepalen bij de vergankelijkheid van hei leven. „De stenen willen ons spreken van het heil van God. Opdat harten van steen, harten van vlees mogen worden", besloot de predikant bij de officiële inge bruikname van de gerestaureerde kerk. Tholens oudste rioleringen zijn zestig jaar. Dat betekent voor de ge meente dat het tijd is om ze te vervangen, want de genoemde termijn is de gemiddelde levensduur van een rioolbuis. Er is dan zoveel schade ontstaan dat er mógelijk lekkages zijn of scheuren. In het laatste geval zou het zo maar kunnen dat er ineens een gat in de weg valt. Dat wil de gemeente voorkomen. Alle 81 rioolstrengen (stuk riool tussen 2 riool- putten) die in 1950 zijn aangelegd, zijn gecontroleerd. Wat blijkt, 19 ri oolstrengen moeten vervangen worden, 11 kunnen worden gerepareerd en aan 51 hoeft voorlopig niets te gebeuren. In totaal ligt er in de gemeente Tholen voor 150 kilometer aan riool. Het ge controleerde stuk betreft 2,3 kilome ter lengte. De buizen in het wijkje ten oosten van de Oostdijk in Sint Phi- lipsland, de Sluisblok, zijn er het slechtst aan toe. Dat betreft dc Emma- straat, Julianastraat, Prins Hendrik straat en de Deensestraat, maar ook in de Voorstraat is het riool versleten. Het is daar lek. In de laatstgenoemde straat is er geko zen voor renovatie van binnenuit, door middel van een waterkous. „Het riool ligt daar heel dichtbij de huizen, onder het trottoir in plaats van onder de weg. Ook staan er veel monumen tale panden, dus om daar de straat open te breken zou niet goed zijn voor de huizen." Aan het woord is Pascal van den Eijnden, ambtenaar openbare werken. Een waterkous is een streng van naaldvilt, geïmpreg neerd met kunsthars die via een kraan in de rioleringsbuis wordt gebracht. Met warm water en stoom wordt de kous tegen de wanden van het riool gedrukt. „Het is een soort steunkous." De hars hardt uit en dan gaat het riool in principe weer zestig jaar mee. In de Sluisblok is het een ander ver haal. De gemeente wil onderzoeken wat daar de beste methode is. Omdat er een herinrichting op de agenda staat, lijkt het dc gemeente het beste om de riolering tegelijkertijd met dc bovengrondse werkzaamheden aan te pakken. De gemeente wil eerst met de dc Fluplandse straten het riool hel meest versleten is, daar heeft de ge meente alleen een vermoeden van. „Mogelijk zijn ze daar begonnen met het aanleggen van het riool. Maar het kan ook te maken hebben met de kwaliteit van het beton dat voor dc buizen is gebruikt." De Voogd van der Slraalcn vertelt dat vroeger vrijwel elk dorp zijn eigen betonfahriek ken de en dat er verschil zat in dc kwaliteit van beton. „Nu zijn er landelijke nor men voor de samenstelling van be ton." De 11 rioolstrengen die gerepareerd moeten worden, bevinden zich op di verse plaatsen verspreid over de ge meente. Het gaat daarbij om korte stukken van ongeveer een meter, die evenals de Voorstraat met een water kous worden hersteld. Dat de overige 51 rioolstrengen niet onder handen worden genomen, wil niet zeggen dat de gemeente ze uit het oog verliest. „Ze worden elke vijf jaar gecontro leerd." Dat gebeurt overigens met een robot voorzien van een camera. De gemeente inspecteert op die manier jaarlijks 12 kilometer riool. Als daar bij eventuele beschadigingen worden aangetroffen, worden er soms plaatse lijke reparaties verricht. „Ik vergelijk het maar met hel onderhoud van een houten kozijn. Dat schilder je en als na verloop van tijd beschadigingen ontstaan, dan repareer je die. Is het kozijn rot, dan wordt het vervangen. Zo is hel ook met het riool. Dat wordt meestal na een jaar of zestig vervan gen, maar het ene gaat misschien slechts vijftig jaar mee, het andere Voordat een riool wordt vervangen, wordt een jaar lang het grondwa terpeil op die plek gemeten. Zo is er in de Voorstraat in Sint Philipsland een peilbuis aangebracht. Die is zichtbaar door een klein dekseltje in de straat. Het grondwaterpeil kan binnen 50 tot 100 meter verschillen de hoogtes hebben. Als het grondwater zakt, is dat op zich niet ernstig volgens wethouder Van Dis. Wel kan het een probleem zijn voor hui zen op een houten fundering. Zakt het grondwater, dan is dat een te ken dat het riool lek is. Als het vervangen wordt, zal naar verwachting het grondwater stijgen of gelijk blijven. Stijgt het teveel, dan wordt er eventueel drainage aangelegd. Zo zijn bij het afkoppelen in de wijk ten noorden van de Mosselkreekstraat gedraineerde buizen voor de he- melwaterafvoer gebruikt. mogelijk zeventig jaar", zegt Van den Eijnden. Dp gemeente is in 2006 ook begon nen met het afkoppelen van de hemel- waterafvoer, zodat het regenwater niet meer door het rioyl loopt, maar recht streeks naar dc sloot gaat. Er is voor gekozen om telkens pas af te koppe len op plekken waar de straat ook voor andere werkzaamheden, zoals een herinrichting wordt aangepakt. Werk met werk. noemt de gemeente dat. Er wordt ook overleg gepleegd met nutsbedrijven om hun werksche ma gelijk te laten lopen met dat van de gemeente. Dat is om te voorkomen dat een net nieuw bestrate straat weer wordt opengebroken voor bijvoor beeld een elektriciteitskabel. „We doen als gebeente heel erg ons best daarvoor, maar we hebben geen grip op de agenda van dc nutsbedrijven", zegt wethouder C.L. van Dis. Het aanbrengen van een waterkous is ongeveer een dag werk. „Mensen krijgen dan een brief thuis, met de vraag of ze die dag zo min mogelijk gebruik willen maken van hun af voer", zegt Van den Eijnden. Dc af voeren worden dichtgczet, zodat er niets meer in de rioolstreng kan lopen. Die wordt schoongespoten en ge droogd, waarna dc waterkous wordt aangebracht. „De straat kan dan mo gelijk een poos geblokkeerd zijn door de vrachtauto waarmee de waterkous wordt aangebracht." Als dc kous in de pijp zit. worden door middel van een camerarobot de afvoeren weer open gemaakt. Het vervangen van de rioolstrengen bestrijkt meer tijd, omdat daar ook een herinrichting mee gemoeid is, zo als onlangs is gebeurd met de Stoof- straat in Poortvliet. Het materiaal dat gekozen wordt voor dc riolering, verschilt per gebied en is afhankelijk van de benodigde capaci teit. „Bij een nieuwbouwwijk wordt telkens berekend hoe groot de buis moet zijn. Zo krijgt het nieuwe indus trieterrein Welgelegen grote buizen", zegt Van den Eijnden. Een grote buis is van beton en heeft een doorsnee van minimaal een halve meter. Alles onder die maat is van pvc. „Dat heeft als groot voordeel dat het makkelijker te verwerken is. Tachtig procent van de riolering in Tholen is van pvc. Meestal zie je betonnen buizen aan het einde waar alles samenkomt." De werkzaamheden aan het riool zijn opgenomen in het gemeentelijk rioie- ringsplan (GRP). Er ligt nu zo'n plan mensen overleggen hoe de straat eruit voor de periode 2009 tot 2013. De moet komen te zien. „We gaan een in ventarisatie maken van de knelpunten in de straat. Zijn er verkeersmaatrege len nodig in verband met parkeren? Bijvoorbeeld eenrichtingsverkeer, zo dat het parkeren geordender gaat. Moet er meer openbaar groen komen? Zijn de plannen haalbaar, zijn ze zin vol en wat zijn de kosten?", zegt Jan- Willem de Voogd van der Straaten, hoofd openbare werken. Hij vertelt dat de bewoners in de desbetreffende straten volgend jaar een enquête thuisgestuurd krijgen. „Zo krijgen wc Als het riool beschadigd is, kan dat voor overlast zorgen. Maar soms zit het probleem in de eigen afvoer. De grens tussen het gemeentelijk riool en dat van een huis ligt meestal in de voortuin, tegen het trottoir. In elke tuin ligt een ontstoppingsstuk. Dat is een T-vormig pijpje in de afvoer, met een dekseltje erop. De gemeente adviseert bewoners het ontstop pingsstuk in de tuin op te zoeken en te markeren. Is er een verstopping, dan is via het ontstoppingsstuk te traceren waar het euvel zit, aan de kant van het huis, of aan de kant van het gemeentelijk riool. Door een emmertje water in het pijpje te gieten kan dat getest worden. Loopt het weg, dan zit de ontstopping aan de kant van het huis. Zit het vol, dan zit er een ontstopping aan de kant van het gemeenteriool. Daarvoor kan kosten daarvan zijn gemiddeld per jaar 2.105.037 euro. Een bedrag dat wordt ontvangen uit het rioolrecht dat inwoners betalen. In die twee miljoen euro zijn onder meer de kosten voor inspectie en onderhoud opgenomen. De kosten voor renovatie bedragen 33.2(X) euro per jaar, voor reparatie 133.CXK) euro en voor vervanging 326.105 euro per jaar. Voor reparatie of vervanging van de genoemde 51 ri oolstrengen waar nu niets aan ge beurt, wordt geld opzij gehouden. De gemeente verwacht in 2011 met het een volledig beeld over wat er leeft." het meldpunt van de gemeente Tholen worden gebeld: 0166-667667wcrk aan dc 3() aangcIasle rioolstrcn- Waarom van de hele gemeente juist in gen te starten. In de boomgaard van fruitteler Hoek in Oud-Vossemeer ontstond dit jaar een verstopping in het riool en daardoor -.akte een stuk grond weg. Er is toen onder meer een aantal rioleringspijpen vervangen. Er zijn meer getuigenverklarin gen nodig om een oordeel te vellen over wat er zich in de nacht van zaterdag op zondag 14 juni heeft afgespeeld in café Havenzicht in Sint-Annaland. Tot die conclusie kwam de Middelburgse recht bank donderdag. Twee mannen, de 30-jarige M.R. uit Essen (Bel gië) en de 50-jarige M.IJ. uit Scherpenisse, moesten in de be klaagdenbank plaatsnemen om dat hen poging tot doodslag ten laste is gelegd. De getuigenverkla ringen zijn niet eensluidend en daarom hebben de rechters beslo ten de zaak aan te houden om meer bewijzen te kunnen verza melen. Dat het slachtoffer, een 26-jarige Sint-Annalander, letsel heeft opge lopen in die nacht staat buiten kijf. Officier van justitie, M. Ruiter, acht dat bewezen, omdat er ook foto's zijn gemaakt van de verwondingen van het slachtoffer. Ook dc raadslie den van dc verdachten, E.R. Knoes- ter en R.A. Oliemans, 'trekken dat niet in twijfel. Maar de getuigenverklaringen ver schillen zodanig, dat de vraag is ontstaan waar het slachtoffer zijn letsel heeft opgelopen, vindt de rechtbank. Daarom pleitte zij ervoor om meer getuigen te horen. Dc drie rechters trokken zich een half uur terug om vervolgens te concluderen dat er inderdaad te weinig bewijzen lagen om de zitting nog dezelfde dag voort te zetten. De twee verdachten deden de des betreffende nacht in juni dienst als portier van café Havenzicht. Zij zouden het slachtoffer, toen hij het café bezocht, zodanig tegen zijn hoofd en lichaam hebben geschopt en geslagen, dat hij aangifte heeft gedaan van mishandeling. De schoonzus van het slachtoffer, een 25-jarige vrouw uit Sint-Anna land, was bij het voorval aanwezig. Zij raakte eveneens gewond: haar rechterhand en rechterpols waren gekneusd. Ook zij heeft aangifte ge daan van mishandeling. Zowel het slachtoffer als zijn schoonzus eisen een schadevergoeding, respectieve lijk van 1616 euro en 426 euro. In een aantal verklaringen is verteld dat de Sint-Annalander een ander café zou hebben bezocht, nadat hij Havenzicht had verlaten. Daar zou weer een vechtpartij hebben plaats gevonden, waarbij hij was betrok ken. Hij zou pas daar het letsel heb ben opgelopen. Anderen zeggen dat hij in Havenzicht bijna is doodge schopt en dat hij zo beschonken was, dat hij onmogelijk nog een an der café kan hebben bezocht. Zijn schoonzus en andere vrienden heb ben verklaard hem linea recta naar huis te hebben gebracht. Er worden vier getuigen, waaronder de schoonzus, opgeroepen om een verklaring af te leggen op de vol gende zitting. De exacte datum daarvan, is nog niet bekend. In de kraam van de PJZ staan v.l.n.r. Rita van Tilbeurgh, Judith Nell, Arie van Strien en Remy Donken. De afdeling Tholen en Sint Philipsland van de plattelandsjongeren Zeeland (PJZ) gaat vol gend jaar het 65-jarige bestaan vieren. Op za terdag 12 juni pakt de afdeling uit met een zeskamp en een behendig heidswedstrijd met tractoren, ge volgd door een schuurfeest. Om de viering te kunnen bekostigen, is het bestuur begonnen met de verkoop van worst op de winterfair in Sint- Maartensdijk. Volgens voorzitter Arie van Strien uit Anna Jacobapolder moet het een daverende viering worden voor de 75 leden van de PJZ. „Dit is al een manier om er meer bekendheid aan te geven." Daar ontbrak het in de smalstad niet aan. De verkoop van worst met zuurkool liep goed. Er was ook veel belangstelling voor het trekken van enveloppen. De PJZ had verschillende prijzen, zoals een zak aardappelen en bonnen oor de kap per. De PJZ houdt elk jaar een schuur feest. Dat vindt in mei plaats, in een schuur aan de Bitterhoekseweg in Poortvliet. Volgend jaar wordt het een paar weken later gehouden in verband met de andere festiviteiten voor het jubileum. De jongeren hebben er zin in en ver maken zich best bij hun kraam naast café Smerdiek. Tegen negen uur zijn de meeste prijzen al weg. Het bestuur is op een man na compleet. Behal ve Van Strien zijn dat penningmeester Remy Donken uit Oud-Vossemeer en de leden Rita van Tilbeurgh uit Oud-Vossemeer, Judith Nell uit Sint-Maartensdijk. mm www.ardikeukens.nl Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 5