Meer schot in plan Noord in Tholen 'Herstellen van schade aan dijken waren spannende momenten' PvdA alleen met vier wethouders nog in college Wisselcollectie boeken basisscholen Poortvliet SP wil echt wat anders Rode kaart Tumult Politiek debat ondernemers op 4 februari Donderdag 17 december 2009 Stemmen van lezers ABT verbaasd over brieven Jenaplan en Eevliet Samenwerking Castria en Bouwfonds Buiten kijf Philip Morris Cent van Dijke uit Sint-Annaland neemt na 34 jaar afscheid van waterschap Hij zal zich niet snel vervelen. Cent van Dijke uit Sint- Annaland heeft veel hobby's. Hij doet aan hardlopen, fietsen, tennissen en schilderen. Woensdag nam hij na 34 jaar afscheid van het waterschap. Op een moment dat de twee Zeeuwse waterschappen gaan fuseren. Van Dijke had door kunnen gaan, maar dan had hij naar het kantoor in Terneuzen gemoeten. Schaalvergroting is volgens Van Dijke van alle tijden. Over dijkbewaking, dijkverster king, wateroverlast en waterberging. Vêêk ruimen Sluizen Ongezuiverd Provincie geeft financieel weeralarm Brandweer en de Nationale Reserve in Sint-Annaland EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Bij de PvdA op Tholen beginnen ze hem te knijpen voor de komende verkiezingen. Volgens het verslag in de Eendrachtbode van 10 december over de bijeenkomst waar de kandi datenlijst werd samengesteld, gaan ze er nu al van uit dat ze één zetel aan de SP verliezen. Maar eigenlijk is het nergens voor nodig dat men sen op de SP gaan stemmen, zo zei lijsttrekker Jan Oudesluijs, want: ,Wat de SP wil, staat ook bij ons in het partijprogramma.' Ja, ja, misschien staat het in hun programma, maar dan hebben ze zich de afgelopen jaren niet aan dat program gehouden. Want ze hebben drie bibliotheken afgeschaft, die wij willen houden, ze hebben zich niet verzet tegen het opheffen van het Holland Huis en we hebben ze er ook niet op kunnen betrappen dat ze bezig waren om van Tholen een so ciale voorbceldgcmccnte te maken. Hopelijk hebben de Tholenaars en Fluplanders ook de rest van het ver slag in de krant gelezen, want daar werd één van de 10 punten uit ons verkiezingsprogram al meteen door de PvdA afgeschoten. Wij zeggen immers: ,vier wethoüdcrs is veel te duur voor Tholen, in andere ge meenten kunnen ze het ook met drie af.' Maar tijdens diezelfde PvdA- vcrgadcring besloot de meerderheid dat er weer vier wethouders moeten komen. Dus als er straks flink be zuinigd moet worden omdat de ge meente minder geld uit Den Haag krijgt, dan moet de Thoolse bevol king dat maar ophoesten, want in het gemeentehuis zorgt de PvdA er wel voor dat zij er daar geen last van hebben. Want stel je voor dat ze minder zetels halen, dan hebben ze alleen nog kans op het pluche van een wethouderszctcl als er minstens vier komen. En dan toch durven roepen: ,Wat de SP wil, staat ook in ons partijpro gramma.' Kennelijk denken ze bij de PvdA dat de lezer niet in de ga ten heeft dat hier een Thools broer tje van de rattenvanger van Hameien probeert met zoet gefluit de mensen op een dwaalspoor te brengen. Het is overigens wel heel mooi dat een zittende partij het partijpro gramma vergelijkt met en zich laat inspireren door het programma van een nieuwkomer (waarvan het pro gramma overigens al v^el eerder is gepubliceerd). We blijken dus op de goede weg te zijn. Theo Korevaar, SP Tholen. ,Wat de SP wil, staat ook bij ons in het partijprogramma' was de kop bo ven het verslag van de PvdA-leden- vergadering. Daarop wil ik reageren. Wat de PvdA wil is: privatisering, liberalisering, flexibilisering en in dividualisering waar Amerika aan kapot is gegaan; de open marktwer king dus en Nederland is hierin ge volgd. Wat de SP wil rs: een maatschappij waarin menselijke waardigheid, ge lijkwaardigheid en solidariteit cen traal staan; géén open marktwer king, maar eerlijke verdeling en leefbaarheid in woonkernen en wij ken voor jong en oud; ook, voor de kleine ondernemer. Corrie van der Horst, SP-lid, Sint-Maartensdijk. I)e Biblioosterschelde gaat zo snel mogelijk regelen dat de twee basis scholen in Poortvliet gebruik kunnen maken van de wisselcollectie boe ken. Dat zei wethouder M.A.E. Velthuis donderdag in de gemeente raad. Het is de bedoeling dat het naadloos aansluit op het sluiten van de uitleenpost in 't Ouwe Raed'uus. Dat antwoordde ze op vragen van fractievoorzitter J.J.P.A. Boulogne van ABT. Die was verbaasd over de brief van de directeuren Grabijn van de Jenaplanschool en Neelen van de Eevliet. De beide directeuren maken zich grote zorgen over de haalbaar heid. Ze hadden van de gemeente noch van de bibliotheek iets verno men over het plan. Terwijl de wet houder ervan uit was gegaan dat er door de bibliotheek al contact was gelegd. Dat bleek niet het geval. Boulogne wees er op dat de scholen wel blij zijn met het feit dat ze ge bruik kunnen maken van een wissel collectie. „De nieuwe plannen zouden per 1 januari naadloos aan sluiten. Hoe is het mogelijk dat de wethouder heeft gezegd dat de scho len ervan op de hoogte waren?" De wethouder ging daar niet direct op in. Wel zei ze dat de directeur van de Thoolse vestiging contact op zal nemen met de scholen. Ze wees er op dat de beide scholen de wis- sclcollectie toejuichen. „Wat er nu wordt aangeboden is meer dan wat er kan worden aangeboden, via de uitleenpost. De bedoeling van de di rectie van de bibliotheek is dat het naadloos aan zal sluiten." Boulogne stelde voor om de brieven te bespreken in de commissie sa menleving. De wethouder stemde daar in toe. In januari of februari presenteren b. en w. een samenwerkingsovereen komst met Castria Wonen en Bouwfonds Ontwikkeling b.v. voor het herontwikkelen van plan Noord in Tholen. Beide partijen zijn bereid hun deskundigheid in te zetten en ook een financieel risico te dragen voor het welslagen van het project, aldus een toelichting. Er wordt een besloten vennootschap of een vof of cv voor opgericht. Welk model het ook wordt, in beide gevallen zit een besloten vennoot schap waarvan de gemeente oprich ter en enig aandeelhouder is. Het nieuwe samenwerkingsverband zal zich echter niet alleen bezighouden met plan Noord, maar ook met an dere delen van de stad waar plannen voor bestaan. De gemeenteraad ging er donderdag unaniem mee ak koord. Daarmee lijkt weer wat meer schot te komen in het plan. A.G. van de Sande (CU) noemde een vof slechts een vehikel om de complexe en risicovolle onderne ming tot een goed eind te brengen. Hij zei wel inzicht te willen in de exploitatieopzet van het plan. De drie miljoen die er voor staat, is volgens hem het maximale be drag. Anders komen andere zaken zoals de bouw van scholen en speelterreinen in het nauw, zei hij. Ook wil hij inzicht in de grondex ploitatie. Hij stelde voor om het voorstel uit te stellen tot alle rele vante informatie beschikbaar is. Van de Sande zei dat zijn fractie er nog geen besluit over wilde nemen en een amendement wilde indie nen. Maar wethouder K.A. Heijboer ont raadde dat. „We hebben waardering voor de zorgvuldigheid waarmee u dit benadert. Dat staat ook buiten kijf. Er is door u vaak gevraagd naar de voortgang. Als alles naar wens verloopt, dan kunnen we de over eenkomst in januari of februari voorleggen. De toezegging van de wethouder was voldoende. De CU trok het amendement in. VERVOLG VAN BUDF.LPACK De deeltijd-ww, die 13 november is ingegaan, houdt in dat de 125 mede werkers 20 tot 30% van hun werk week aan studie moeten besteden. „Leren, trainen en flexibeler worden, dat is het doel. Deels kan dat in het eigen bedrijf. Men leert werk te doen in andere functies, zodat men straks breder inzetbaar is. Anderen gaan op een cursus Duits of Frans. Zelf ga ik twee dagen op een cursus voor een nieuw verpakkingsconcept. We hebben namelijk ook geld vrijge maakt om te investeren in machines voor vijf nieuwe verpakkingsmethod en", zegt Stijn Heijs. De ondernemingsraad heeft de reorganisatieplannen kritisch be oordeeld. „Door de snelle reactie zijn de verliezen beperkt gebleven. We hebben nu op verantwoorde wijze bijgestuurd." De algemeen directeur van Budel- pack hoopt dat zijn onderneming in de tweede helft van 2010 de weg omhoog vindt. „Dan kan 2011 weer winstgevend worden. Dit bijna voor bije jaar denken we licht verlies gevend af te sluiten", aldus Stijn Heijs. Een van de andere grote Thoolse bedrijven. Goedhart uit Sint- Maartensdijk, heeft nog geen beroep op de deeltijd-ww hoeven te doen. „Onze schil is wel dunner gewor den", zegt hoofd personeelszaken Rien Smits. „We maken gebruik van minder inleen- en tijdelijke krachten. Verder zijn er via natuurlijke afvloei ing 4 medewerkers vertrokken. Met 140 mensen denken wc door de economische crisis te kunnen komen." Bij ondersteunende afdelingen van sigarettenfabrick Philip Morris in Bergen op Zoom verdwijnen 101 vaste en 165 uitzendbanen. Van de eerste groep krijgen er 85 gedwon gen ontslag, 16 mensen vertrekken door natuurlijk verloop. Bij Phjlip Morris werken veel Tholenaren. Dat is ook het geval bij Fokker Aircraft op de vliegbasis Woensdrecht, waar 85 arbeidsplaatsen verloren gaan. Cent van Dijke heeft zijn huisnummer op een oude dijkpaal bevestigd. De brievenbus ernaast heeft de waterschapsman dezelfde vorm gegeven. „Er wordt ook al gedacht aan een indeling van waterschappen in stroomgebieden. Voor het stroomge bied van de Schelde zou dat beteke nen dat ook België daarin een rol moet spelen. Wie zal het zeggen? In kleine eenheden kan het niet meer. Elke periode kent zijn eigen ontwik keling." Van Dijke, de man van de praktijk, weet het als geen ander. Toen Van Dijke in 1975 als districtsambtenaar in Sint-Maartensdijk begon bij het waterschap Tholen, ging hij elke ochtend bij Jagt, het hoofd van de technische dienst, langs. „Een half uurtje om alle zaken door te spre ken. Dat is grandioos veranderd. Wat weet een directeur of een hoofd van dienst nu over wat er op de werkvloer gebeurt? Het werk moet snel, snel. Het gemoedelijke is weg." Tekenend is dat belangheb benden, boeren uit de polder, Van Dij ke vaak thuis bel den. Dat deden ze liever dan hem in Middelburg op het hoofdkantoor bel len. „Soms belden ze me uit bed. Het ging meestal over het onderhoud van de waterlopen. De lijnen bij het wa terschap Tholen waren kort. Het hoofd van dienst wist van alle ins en outs." Een jaar na zijn aanstelling kreeg Van Dijke te maken met de partiële dijkversterking. „Er waren bij het waterschap grote zorgen over de veiligheid van de buitendijken. Toen was de kans op overstroming één keer in de honderd jaar. Na de ver sterking werd dat één keer in de 500 jaar. Nu, na de versterking van de glooiingen is het één keer in de 4000 jaar." Er werd een bouwbureau voor opge richt. Het werk moest in 1980 klaar zijn. „De meest zorgelijke dijken zijn toen aangepakt." Het werk be gon in de Noordpolder bij Sint- Maartensdijk. Vervolgens werd de Oudeland- en Noordpolder aange pakt, de Schakerloopolder bij Tho len, de Poortvlietpolder en daarna de Scherpenissepolder en de Stave- nissepolder. „Bij Stavenisse was de dijk eigenlijk nog goed, maar die is toch aangepakt." Van Dijke legt uit dat vooral de dijken aan de westkant en zuidkant van het eiland het te verduren krijgen als het stormt. De dijken aan de Noordkant, bij Sint- Annaland en Sint-Philipsland heb ben minder last van storm en opstu wend water vanuit de Ooster- schelde. Het onderhoud van de sloten en watergangen is een terugkerend onderwerp op de bijeenkomst van de gebiedscommissie. Eén keer in de acht jaar worden de waterlopen uitgebaggerd, één keer per jaar gemaaid. Toch blijven er klachten over komen. „We kunnen het nooit honderd procent goed doen. Als er in augustus wordt gemaaid en het is daarna warm weer. dan staat het riet weer een halve meter hoog. Als je nu sommige sloten ziet, dan zou je daar een rode kaart voor moeten geven." Het waterschap gaat met de ZLTO rond de tafel om de zaken beter te regelen. De jaren 1976 en 1980 staan niet al leen Cent maar ook zijn vrouw Die- neke nog helder voor de geest. In die jaren werden hun kinderen ge boren, maar dat was juist in een pe riode dat Van Dijke vaak van huis was voor de dijkbewaking. „Ik had toen heel vaak dijkwacht. Het was een zodanig hoog peil dat in de schotbalken in de twee coupures in de Stoofdijk te Stavenisse zijn ge zet. Het water stond maar 40 centi meter beneden het ramppeil. Het water stond een halve meter op de Stoofdijk. We waren bezig aan de keersluis in het havenkanaal, maar die was nog niet gereed." Toen de keersluis klaar was, werd hij met man kracht dichtge daan. Met een lier en staalkabel werd de deur dichtgetrokken, zegt Van Dijke. „Dat was een he le onderneming. Kantonnier Me- rien Potappel was een heel ac tief en kundig man. Toen lag de berm van de dijk nog twee meter lager en moesten de kantonniers vêêk ruimen." In 1980 was het weer raak. Toen stormde het in april nog hard, weet Van Dijke. „Het waren zulke span nende momenten. Wat is nu dijk wacht? Sommige mensen lachen er om, maar bij een uitgebreide dijkbe waking komt veel kijken. In een kor te tijd moeten er overal kleppen worden gesloten van sluizen en ge malen in de bui tendijken. Maar ook alle duikers en persleidingen in de binnendij ken. Bij een stormvloed wor den alle peilen in de gaten gehou den. Een voordeel is dat bij Vlissin- gen het twee uur eerder hoogwater is. Je weet wat je dan ongeveer te wachten'staat, maar door het opstu wen van het water in de Oosterschel- de, plus een aanval op de dijken, kon dat toch gevaarlijk zijn." Het kwam zelfs voor dat er kanton niers die dag en nacht in touw wa ren, naar huis moesten worden ge stuurd. „Anders zouden de oververmoeid raken. Nu is het zo geregeld dat ze niet langer dan elf uur achtereen mogen werken. Toen waren ze 24 uur bezig." Eindjaren zeventig leidde de aanval van het water op de dijken, op ver schillende plekken tot schade, weet de waterschapsman. De dijk van de Nieuwe annex Stavenissepolder op Tholen, maar ook de Willempolder op Sint-Philipsland kregen het hard te verduren. „In korte lijd moesten Het inlaten van zoetwater voor de landbouw veroorzaakte in de jaren negentig voor veel tumult. Voor- en tegenstanders bestre den elkaar. Het waterloopstelsel werd er drastisch voor aange past. „Met het basisplan kunnen we het zomerpeil beheren. Dan zetten we het 20 centimeter hoger dan in de winter. Bij een droge zomer laten we zoet water in voor een optimaal peil. Dat geeft al le ingelanden een voordeel. En zeker voor de Weihoek. Dat ligt extreem laag. Als daar te weinig water staat kunnen niet onder- heide gebouwen gevaar oplopen. De Weihoek is net een spons. Het veen in de bodem klinkt in. Het peil is er tien centimeter ho ger gezet." we met boeren en loonwerkers de dijken herstellen. Voordat het weer hoog water werd. moesten de gaten in de glooiing dicht zijn. Bij Stave nisse hebben we dat met klei uit de schorren, aan het eind van de Kerk- weg, gedaan. Met nylondock erover en paaltjes werd het vastgezet. Dat waren altijd hele spannende mo menten." Is er nu een 'operationeel team' die deze zaken behartigt, toen hielden het hoofd technische dienst ing. M.J. Giljam, samen met de dijk graaf en de bestuursleden de vinger aan de pols, zegt Van Dijke. „Ik weet ook nog goed dat bij echte pro blemen de gemeente er bij betrok ken werd en dat ik samen met loco- burgemeester Kees Moerland in Stavenisse rond heb gelopen om de zaak nauwgezet te volgen. Het wa ter liep zo snel door de dijk dat het pad tussen de Molendijk en de Ha- vendijk een beekje was geworden." De aanleg van de stormvloedkering in 1985 veranderde veel voor het waterbeheer, zegt Van Dijke. „Voor 1985 waren heel veel binnendijken nog waterkcrcnd. Die moesten ook zo in stand worden gehouden, maar daarna was dat voor de veiligheid Bij het waterschap Tholen het werkte Van Dijke (midden) in Sint-Maartensdijk samen met v.l.n.r. ing. M. J. Giljam, Jaap Snoep, Rien Anemaet, Rien Klippel en Leen Begthel. 4 niet meer aan de orde. Zo kon bij voorbeeld de Broekscdijk door wor den gegraven voor de aanleg van de Krabbenkrcekweg." Op het ogenblik wordt de suatie- sluis in de Stoofdijk in Stavenisse opgeknapt. Het is de enige die op Tholen is overgebleven en die in stand blijft. De sluis is bedoeld om het binnenwater op het buitenwater te spuien en het buitenwater buiten te houden. „Doordat de haven is uil- gebaggerd en het kanaal is uitgegra ven heeft het ook meer nut. De sluis deed heel goed mee bij calamitei ten. Toen er in 1998 wateroverlast was, bolderde het water er zomaar uit. Dat is het mooie van zo'n uitwa- tcringsluis." Voorheen waren er ook nog suatie- sluizen in de Scherpenissepolder bij Toon Bolier, in de Poortvlietpolder bij Jan Meijl en nog eens drie op Flupland, in de Anna Jacobapolder, de Luijster en de Prins Hendrikpol der. De sluizen moesten regelmatig worden schoongemaakt. Het was een hele klus, zegt van Dijke die met genoegen terugkijkt op de ke ren dat hij bij Bolier onder dijk moest zijn voor onderhoud. „Bolier gaf dan aanwijzingen. Hij kende de sluis." Ze waren overbodig gewor den na de aanleg van de storm vloedkering en de Oester- en Phi- lipsdam. Het laag waterpeil kwam daardoor gemiddeld hoger waar door de sluizen niet meer voldoende konden uitwateren. Voor Sint-Phi lipsland moest er een nieuw gemaal komen, de Luijster. Voor Scherpe- nisse en Poortvliet werd de Loohoek gebouwd. Kwam het gevaar vooral van het zeewater in 1998 kwam het van hel regenwater. De extreme regenval veroorzaakte enorm veel overlast. „Dat hadden we nog nooit meege maakt. Het polderpeil steeg gemid deld met één meter, met uitschieters naar twee. Bij Sint-Annaland was het anderhalve meter hoger. We hadden incidenteel wel eens een pompje ingezet, maar nu moesten de pompen van heinde en verre wor den aangevoerd. Heel zuidwest Ne derland had er mee te maken. In An na Jacobapolder had het in één dag 150 millimeter geregend. We kon den toen maar 11 millimeter per dag uitmalen. Nu is dat, na aanpassen van de gemalen, 14 millimeter per dag." De Weihoek stond voor een groot deel blank. Ook straten in Sint-Phi lipsland en Sint- Annaland stonden onder water. „Dat was ook meteen het begin van een nieuw beleid. Na melijk het waterbe heer in de 21ste eeuw. Ons gebied moet in 2015 wa terproof zijn. We moeten droge voe ten zien te houden. Ook nu weer: iede re tijd heeft een be paalde ontwikkeling. Het gaat nu om water vasthouden, water bergen en water afvoeren." Een voorbeeld is het plan Tureluur, natuurgebieden waar water in vast gehouden kan worden. Zoals de Scherpenissepol der met 170 hectare. Maar ook bij alle nieuwbouwwijken worden wa terpartijen aangelegd. „Alle plannen moeten voldoen aan de zogeheten watertoets. Dat geldt ook als er we gen aangelegd worden. Er moet steeds 75 millimeter geborgen kun nen worden." Dat betekende ook dat de capaciteit van de gemalen opge voerd moest worden. De nieuwe norm kwam op het uitwateren van 14 millimeter per dag te liggen. Het gemaal de Noord in Sint-Maartens dijk is inmiddels aangepast, het ge maal de Eendracht in Tholen komt volgend jaar aan bod. De kleinere gemaaltjes in de Van Haaftenpolder en de Kadijk hoeven niet te worden aangepast. Sinds 1975 heeft het waterschap de zuiveringslaak overgenomen van de gemeente. Op dat terrein is er vol gens Van Dijke veel verbeterd. De hele opbouw van die taak, maakte hij mee. „Er waren toen maar twee zuiveringen, in Poortvliet en Sint- Maartensdijk. De rest werd onge zuiverd geloosd. Het afvalwater van Sint-Annaland liep de Krabben- kreek in. Nu zijn er zuiveringsin stallaties in Tholen en Sint-Philips land en is de capaciteit van die in de smalstad drastisch vergroot." Toen de waterschappen boven de Wcsterschelde en het wegschap Walcheren in 1996 fuseerden, werd Van Dijke hoofd waterbeheer voor Tholen en Schouwen-Duiveland. Zijn kantoor stond voortaan in Zie- rikzee. „Toen dat speelde, was er afgesproken dat wq voor de onder linge communicatie portofoons zou den gebruiken. Tijdens de voorbe reiding kwam de mobiele telefoon op en werd besloten om het via de g.s.m. te doen." Van Zierikzee, verhuisde hij naar Goes, van Goes naar Middelburg. Op het moment dat Cent thuis zit, vindt er een volksverhuizing plaats. Het waterschap Zeeuws-Vlaanderen eist ook zijn aandeel. „Er zijn nu twee hoofdkantoren. Dat is een compromis. Ik had naar Terneuzen kunnen gaan. Net als Rien Klippel, Jan den Engelsman en René Quist. Als de fusie er niet was geweest was ik nog doorgegaan. Maar ik vind het ook prachtig om mijn werk door te geven aan een jongere generatie." Voordat Van Dijke bij het water schap in dienst trad, werkte hij bij Hasko uit Nijmegen. Op zaterdag ging hij naar Goes voor zijn diplo ma aan het Zeeuwse Technisch In stituut te halen. Hij moest daarvoor (iet voetballen als hobby laten schie ten. Dat deed wel even zeer want hij speelde onder meer met Theo Moer land in ^et eerste van WHS. Ondernemers Overleg Tholen (OOT) en de Thoolse Ondernemers Federatie (TOF) organiseren op donderdag 4 februari een politiek debat. In 2006 gebeurde dat ook rond de gemeenteraadsverkiezin gen. De Kamer van Koophandel legt de politieke partijen ook een aantal onderwerpen voor om daar aandacht aan te geven in de ver schillende verkiezingsprogramma's. OOT en TOF willen een aantal ac tuele thema's behandelen, die lokaal aangepakt kunnen worden door de nieuwe gemeenteraad. Andy van de Velde uit Tholen leidt het debat. El ke lijsttrekker kan eerst de hoofdlij nen van het eigen programma aan stippen. Daarna zal er gedis cussieerd worden op basis van een aantal stellingen. Iedereen is wel kom bij dit politiek debat in de Vos- senkuil te Oud-Vossemeer. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben het gemeentebestuur van Tholen en de andere Zeeuwse ge meenten gewaarschuwd voor fi nancieel zwaar weer. In tegenstel ling tot Sluis en Borsele, kijkt de provincie naar de Thoolse begro ting 2010 pas achteraf. Niettemin is ook Tholen gewaarschuwd. „Op dit moment is nog niet duidelijk wat de effecten van de huidige economische crisis voor de ko mende jaren zullen zijn", schrij ven g.s. „Dit geldt ook voor de doorwerking van de voorgenomen wet tekortreductie rijk en medeo verheden op de stijgingen van het gemeentefonds. In de september circulaire van het gemeentefonds is voor de jaren 2012 en verder al uitgegaan van een behoedzaam scenario. Tegelijkertijd wordt niet uitgesloten dal er ook sprake kan zijn van een negatievere ontwikke ling." Gedeputeerde staten advise ren Tholen om de gevolgen van de economische crisis voor de finan ciële positie van de gemeente te betrekken bij het nieuwe college- akkoord en de bijbehorende gevol gen voor de kadernota 2011. Eerder waarschuwde staatssecreta ris Bijleveld van binnenlandse za ken al dat de gemeenten te weinig besef van de crisis hebben. Ook volgens de VVD-fractie in de Tweede Kamer zit het bij de ge meenten nog niet tussen de oren wat voor moeilijke financiële lijd er aan komt. De staatssecretaris zei dat de gemeenten na de verkie zingen van 3 maart moeten kijken naar vermindering van het aantal wethouders. Anders gaan de bezui nigingen alleen ten koste van de voorzieningen, dus de burgers. Subsidie Hoogaars. Stichting Be houd Hoogaars krijgt 18.000 euro subsidie van de provincie Zeeland op basis van de provinciale cultuur nota 2009-2012. .Spectaculaire demonstraties' van brandweer, ambulancedienst en Nationale Reserve zijn er zaterdag tussen tien en vier uur aan de Ceci- liaweg op het bedrijventerrein in Sint-Annaland. Ardi Keukens kop pelt die extra attracties aan een open dag met tal van activiteiten. Meesterkok Toine Smulders, die een wereldkampioenschap op zijn naam heeft, geeft kookdemonstra ties. Met een bakker, slager, grocn- tespecialist, kaasboer en wijnken ner is er ook van alles te koop en te proeven. Naast de keukens is er op het gebied van wonen nog veel meer met o.a. bouwprojecten, taxaties, binnenhuisarchitectuur, enz. Voor de kinderen zijn er spcelmogelijkheden. Twaalf be drijven werken er zaterdag aan de open dag mee. Waterongevallen. B. en w. van Tholen hebben de regionale proce dure bestrijding waterongevallen en de herziene herintredingtrajectcn vastgesteld. VERVOLG VAN RECHTBANK Op 29 augustus was hij tijdens de Thoolse kermis gaan stappen in twee cafés. Hof van Holland en The Sixties. Volgens getuigen ge droeg hij zich vervelend en was hij door de uitsmijter verzocht het c'afe' te verlaten. Later keerde hij terug naar The Sixties. „Om mijn jas te halen." Er ontstonden weer problemen waarna hij in paniek in zijn auto stapte. Hij reed als een kamikazepiloot over de terrassen en in het straatje Bebouwdendain negeerde hij het gebodsbord. Na de onoverzichtelijke bocht zei hij in een flits de agenten nog gezien te hebben. De auto met aanzienlij ke schade werd in beslag geno men. Sinds 30 augustus zit de ver dachte in voorarrest. Raadsman J. Bronsveld stelde dat zijn onvolwassen cliënt niet in staat is geweest om zijn handelin gen in te zien. Hij vroeg de recht bank zijn cliënt te ontslaan van al le rechtsvervolging en hem geen celstraf meer op te leggen. Hop mans vroeg aan verdachte waarom hij zijn spijt niet had betuigd. „Je doet niks. Je had toch een bloeme tje kunnen sturen naar de slacht offers?" De rechtbank doet 23 december uitspraak.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 3