'Ik vergeef het mezelf nooit als hij ziek wordt en er iets aan over houdt' Sint past intocht in Poortvliet aan Casembroot zwaait meester Bril uit Theun Aarnoudse wint horloge van Ecco bij Quist Schoenenhuis GGD kan helft prikken tegen Mexicaanse griep kwijt in Tholen de voordeligste Keukenspecialist! Arm of been Buiten koeling Donderdag 3 december 2(109 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Mandarijnen Optrekken 'Huisarts Flupland wél bereikbaar' Het vaccin wordt in een spier gespoten. Omdat klei ne kinderen van nog geen jaar oud, weinig spiermassa hebben, krijgen ze de prik in het bovenbeentje. ledereen ouder dan een jaar, krijgt hem in zijn bovenarm, „Als een kind ook op zijn been tjes weinig spiermassa heeft, kan het onder zijn huid geprikt worden. Maar dat gebeurt zelden", vertelt Pe tra van den Hoek van de GGD. ze loopt nu stage in het ziekenhuis. „Ik mag niet prikken, maar wel de spuiten optrekken. En als het nodig is, stel ik de kinderen gerust en neem ik ze op schoot als de ouders dat vragen." Mare Koopman uit Sint-Maartensdijk is namens het Rode Kruis aanwezig en is druk met het optrekken van spuiten. „Nor maalgesproken verzorgep wij men sen als ze bijvoorbeeld flauwvallen. Maar nu is het wel handig dat we hier even mee helpen." Er loopt een loeatiearts rond van de GGD die antwoorden geeft op me dische vragen van mensen. Bij de deur en in de zaal controleren zes gastvrouwen van de GGD en de thuiszorg de oproepkaarten sturen ze de mensen door naar een priklijn en helpen ze de mensen met het juiste armpje of beentje van de kin deren te ontbloten. Op straat zijn vier mensen van de gemeente inge zet om de weg te wijzen en het ver keer te regelen. Dat is overigens tij delijk eenrichtingsverkeer gewor den. De automobilisten worden richting de bibliotheek gestuurd, waar ze ter hoogte van de fietsen stalling, de berm kunnen oversteken richting het nieuw te bouwen ge deelte van de wijk Stadszicht. De weg ligt er al. Er zijn voor de gele genheid platen over het gras gelegd. De mensen die hun oproepkaart kwijt zijn, worden doorverwezen naar de tafel in de hoek van de sportzaal. Daar /.it Franck Huij- brechts van de gemeente Tholen. De ambtenaar rampenbestrijding con troleert de gegevens van de mensen in de gemeentelijke basisadminis tratie. Hij zorgt ervoor dat alle men sen die een prik krijgen, ook lande lijk worden geregistreerd. Nadat het vaccin aankomt, moet het een half uur buiten de koeling rus ten. „Het vaccin is later aangeko men dan verwacht, maar toch kon den wc om vijf over negen beginnen met prikken", zegt Petra van den Hoek tevreden. Er is inmiddels een flinke rij mensen ontstaan voor de ingang van Mculvlict. Opa's en oma's, vaders en moeders, broertjes en zusjes, kinderwagens met baby's en peuters. Sommige kinderen heb ben hun knuffel bij zich en staan al klaar met ontblootte armen. In dc sportzaal klinkt van alle kan ten gejammer, elke keer van een an der kind. Terwijl het kroost het spuitje krijgt toegediend, voorziet, meestal, de moeder, het kind van troostende zoenen. Dc kleintjes worden daarna overladèn met com plimentjes. „Goed gedaan, grote ke rel!" Rond half tien stokt de doorstroom. Van den Hoek overlegt druk. waar dat aan ligt. Ze komt tot de conclu sie dat er nog een priklijn zonder werk zit, zodat het euvel bij dc deur moet zitten. Er komt een medewer ker melden dal er mensen al meer dan een half uur buiten in de kou staan. „Dat is helemaal niet nodig", zegt Huijbrechls. De mensen kun nen wachten in de grote zaal van het gebouw. Dc coördinator zorgt er voor dat er nog iemand bij de deur gaat staan die de oproepkaarten controleert. Als snel loopt alles weer van een leien dakje. Ook binnen moeten bezoekers de aangegeven richting volgen. Het is binnenkomen, naar de priklijn lopen, die via de achterkant verlaten, zodat er sprake is van de zaal oversteken. Dan kunnen dc mensen via dc kleed kamer het gebouw weer verlaten. Daar staan kisten met mandarijnen. „Die worden aangeboden door de ge meente Tholen", zegt Van den Hoek. Als de tweejarige Ramajana Cijntjc aan de beurt is, werkt ze keurig mee. totdat ze op de schoot van haar moe der Alma Bajramovic zit. Want dan ziet ze de mevrouw niet dc spuit, die de naald zonder aarzelen in haar beentje zet. Ze schreeuwt en huilt, maar even later staat ze alweer aange kleed en wel, iets beduusd, klaar om samen met haar ouders, haar vader Audi Cijntje is er ook bij, weer naar Sint-Maartensdijk te gaan. Alma twij felde eerst of ze haar dochter wel zou laten vaccineren, omdat het nieuw is, maar uiteindelijk koos ze er toch voor om het te doen. „Voor dc veiligheid." Natasja Koops uit Sint Philipsland heeft geen moment geaarzeld of ze haar zoontje Ryan (2) wel zou laten prikken. „Ik wist meteen dat ik het wilde. Ik vind inenten erg belangrijk en als je de'kans krijgt: gelijk doen." Bianca Bogers en Rianne Kloet uit Sint-Maartensdijk zijn samen naar Meulvliet gekomen om hun vierjarige zoontjes te laten inenten. Bianca is ze ker van haar zaak om Thijs te laten vaccineren: „Ik vergeef het mezelf nooit als hij ziek wordt en er iets aan over houdt." Van de 1900 opgeroepen Tholenaren, hebben er 969 vrijdag een prik gehaald tegen de Mexicaanse griep. Het overgrote deel bestaat uit kin deren van zes maanden tot en met vier jaar oud. Ook mensen die een baby jonger dan zes maanden in huis hebben, konden zich laten vacci neren om te voorkomen dat het kind door hen besmet wordt. De op komst in Tholen is 51 procent. In totaal zijn in de provincie 64 procent van de 21.555 opgeroepen mensen gevaccineerd tijdens de eerste prik- ronde. Het vaccin beschermt pas na twee prikken volgens het RIVM. Daarom wordt er een tweede prikronde gehouden. Voor Tholen is die op 18 december. Sporthal Meulvliet in Tholen, vrij dagmorgen kwart voor negen. Een verkcersrcgelaar laat alle auto's aan de Zoekweg het parkeerterrein op rijden. Achter hem rijdt een vracht wagen van dc brandweer weg bij de ingang van het gemeenschapshuis. De vaccins zijn zojuist afgeleverd. Dc brandweer heeft, vanwege het aantal voertuigen, namelijk een rol in de bevoorrading van de vaccina- tielocaties. Niet alleen de vaccins, maar ook de bijbehorende materia len voor de campagne moeten wor den afgeleverd, zoals brancards, vuilnisbakken en ander benodigd meubilair, zo vertelt Arco Kunst van de Thoolsc brandweer. Hij is voor het project benoemd tot stafofficier logistiek en houdt vrijdag alles in dc gaten. „Mocht cr wat gebeuren, dan kunnen wc ingrijpen. Bijvoorbeeld als cr vaccins tekort zijn." Binnen zit een groep medewerkers, voorzien van een geel campagne T- shirt rond een tafel in de ontvangst ruimte van Meulvliet. Ze spreken dc werkwijze door. In dc sporthal zijn assistenten bezig met het vullen van spuiten. Ze trekken ze op uit potjes die zojuist gevuld zijn door twee da mes die in een kamertje het vaccin, genaamd pandemerics, vermengen met een oplosvloeistof. Alleen dan werkt de prik. Maar, zodra het mengsel is gemaakt, dient hel bin nen een kwartier te worden toege diend. Er is een heel logistiek schema aan vastgeknoopt, waarin iedereen een vaste taak heeft. Zo zorgt er iemand voor dat de vaccins bij elke 'prik lijn' - een tafel met twee prikkers en twee assistenten - komen en telkens worden aangevuld. Een locatiecoördinator van de GGD houdt in dc gaten of alles goed loopt. In Tholen is dat Petra van den Hoek. Hel team bestaat, met de brandweerlieden meegerekend, uit ongeveer 50 personen. Alle bezoe kers krijgen in elk geval te maken met een van de zestien prikkers die de acht priklijncn in Meulvliet be zetten. Zij worden geassisteerd door in totaal elf assistenten en drie men sen van het Rode Kruis, die zorgen dat de spuiten klaar liggen voor ge bruik. De prikkers komen van de GGD en thuiszorgorganisatie Allévo. De as sistenten zijn studenten van het ROC, die dc taak als stageopdracht hebben gekregen. Een van hen is Linda dc Vos uil Tholen. Zij leert voor doktersassistente aan het ROG in Goes. Ze zit in het derde jaar en De tweejarige Ramajana Cijntje uit Sint-Maartensdijk wordt getroost door haar moeder Alma Bajramovic als ze schrikt van de prik in haar heen. Sinterklaas en de kinderen vermaken zich in de gymzaal in Poort\'liet. VERVOLG VAN COMPUTER Dim en Lenie van Dijke uit Sint Phi lipsland zitten samen op computerles. „Ik vind het een uitdaging om meer van dc computer te weten. Ik wil me er een beetje in verdiepen, zodat ik niet met zo'n ding voor mijn snufferd zit, zonder dat ik weet hoe ik hem aan kan zetten", zegt de 61-jarige Dim. Zijn vrouw en hij vinden het ook inte ressant om te winkelen op internet. „Er gaat een wereld voor je open." Sommigen hebben wat meer stimu lans nodig om op computerles te gaan. Zoals Simon en Dien dc Korte uit Tholen. „Mijn dochter heeft ons opgegeven", zegt de 67-jarige Simon. „Ik deed wel al mijn bankzaken op de computer." Ze voelen zich bijna ver plicht om zich wat meer eigen te ma ken met het apparaat, want hun zoon Stoffel is IT'er. „Dc jeugd begrijpt niet dat wij er zo veel moeite voor moeten doen", zegt De Viel. „Zij kunnen het spelender wijs. met hun ogen dicht." De Schcr- penissenaar wil graag het internet op, duivensites bezoeken. „Ik had vroeger nogal hobby's, zoals duiven. Dat doet mijn kleinzoon nu. Hij doet ook mee aan wedvluchten bij De Reisduif." Hij lacht: „Maar hij wil ze niet inkorven, want hij is ze een keer kwijt geweest." Een andere reden voor De Viet, is sa men met zijn kleinzoon wat op de computer kunnen doen. ,,'s Avonds belt ie wel eens: opa we gaan chatten. Ik weet niet zo goed wat het is, maar ik vind het prima." Hij moet in het programma paint zijn naam schrijven. Ijverig gaat hij aan de slag. „Dit lijkt nergens op", zegt hij. Het is weliswaar niet zo netjes als op schrift, maar op het scherm verschijnt Sinterklaas had zaterdagmiddag in Poortvliet te kampen met wind en regen. De intocht liep an ders dan was gepland. Om twee uur kwam de goedheilig man met zijn pieten aan bij het gym lokaal aan de Burgemeet. Het had al hard gere gend en de lucht zag er nog steeds dreigend uit. Om dc kinderen en hun ouders niet nat te laten worden werd besloten iedereen eerst maar in de zaal te ontvangen. Daar maakten de pieten er een dolle boel van. Ze klommen en sprongen op de gymtoestellen, ze maakte de gekste buitelingen. De kinderen gierden van het lachen. Sinterklaas schreed ook de zaal binnen en nam plaats op een stoel. De oude man viel op. Hij droeg geen mij ter maar een pet. De pieten nodigden de kinderen uit om ook mee te doen met de gymspelleljcs. Ie dereen deed mee en mochten aan het eind de sint een handje geven. Toen het droog was werd er toch nog een rondgang door het dorp gemaakt. Dc middag eindigde in 't Ouwe Raed'uus waar de kinderen keken naar een show over het avon tuur van de zak van sinterklaas. Sint bracht ook nog een bezoek aan de bewoners in de Poortho- ve. Tussen twee rijen zingende leer lingen door liepen meester Bril en zijn vrouw vrijdagmiddag door de lange gang van de De Casem- brootschool. Het was de laatste werkdag van de directeur van de Sint-Annalandse basisschool. Hij wordt deze maand 65 en gaat met pensioen. Bij de uitgang van de school drukte hij alle kinderen de hand, had hier èn daar een op merking, kreeg menig kaartje of een andere attentie. Mevrouw Bril moest af en toe tóch een traantje wegpinken. Ruim 24 jaar gaf Gerrit Bril leiding aan de openbare basisschool in het dorp, na eerst dik zestien jaar op de Die Heenetrechtschool in Oud-Vosse- meer voor de klas te hebben ge staan. Een aantal vrijdagen stond in het teken van het naderende afscheid, maar vorige weck was de finale. Dc dag begon met een gezamenlijk ontbijt met dc leerkrachten op school. Daarna kwamen de kinde ren, die zich de hele morgen ver maakten met levend ganzenbord. Dat sloten ze af met het verorberen van een flinke aantal pannenkoe ken, gebakken door de ouders, 's Middags waren dc groepen af zonderlijk in het eigen lokaal bezig met creatieve activiteitdn. Meester Bril kon daar op zijn gemak een kijkje nemen. De gang in de tijde lijke school aan de F.M. Boogaard- weg was versierd. Maar cr stond ook een wasbox met handdoeken. „Die neem ik nog mee naar huis, de laatste keer. Mijn vrouw heeft ze al die jaren gewassen, nadat de schoonmaker in de school was ver vangen door een schoonmaakbe drijf", vertelde Bril de verslagge ver. En hij liet nog maar eens merken hoe jammer hij het vindt dat hij de ingebruikname van de nieuwbouw als directeur niet meer meemaakt. Om kwart over drie stelden alle leerlingen zich op in dc gang die van voor naar achter door het ge bouw loopt. Muzikaal x begeleid door hel scnoolorkest zongen ze een speciaal lied: Dag meester Bril. En ze wuifden daarbij met papieren zakdoekjes. Toen de meester en zijn vrouw bij de voordeur waren geko men, gingen dc kinderen langs hen naar buiten. Ondertussen arriveer den de ouders om in de gemeen schapsruimte, voor de gelegenheid feestelijk versierd, dc vertrekkende directeur de hand te drukken. Op een officieel afscheid met re ceptie stelde Gerrit Bril geen prijs. In plaats daarvan genoot hij de zondag vóór zijn laatste schooldag van een barbecue met zijn gezin, het schoolteam en een aantal vrien den. Het moment dat daar alle gas ten een cirkel rond hem en zijn vrouw vorniden, en hen zwaaiend met brandende aanstekers You'll never walk alone toezongen, is nu al een bijzondere herinnering. Theun Aarnoudse uit Tholen kreeg vrijdagmorgen bij Quist Schoenen in Sint-Maartensdijk een horloge en een bos bloemen omdat hij een van de winnaars was geworden in de wedstrijd van het schoenenmerk Ecco. Aarnoudse bedacht een slagzin: My world is Ecco, my style is Volvo. Want behalve dat er horloges te winnen waren maakten de deelnemers ook kans op een auto. „De slagzin was niet moeilijk,' zegt Aarnoudse. „Ik heb de kaart ingevuld in de winkel terwijl ik zat te wachten op mijn vrouw die nieuwe schoenen paste." De slagzin mocht niet meer dan twintig woorden bevatten. Aarnoudse bleef daar netjes binnen. Klanten konden het ook thuis op de site van Ecco invullen. In totaal werd er bij Quist 25 kaarten ingevuld. Het was een actie in vijftien landen, met dezelfde prijzen, vijftien Volvo's en vijftien hor loges van het merk Georg Jensen. Eugène Hendriks van Ecco Nederland kwam de prijs uitreiken. (Advertentie/I.M.) 4 zijn naam: M de Viet. Dc computercursus is gesubsidieerd. Inschrijven kan via het servicebureau Vtxtr Elkaar van dc gemeente Tholen. Dc cursus blijkt in trek, want docent Wiitz vertelt dat hij een extra cursus dag heelt toegevoegd om de wachtlijst van zestig personen te kunnen weg werken. „Ik weet ook niet hex: lang het nog kan. want het geld is een eind op. Ze gaan bezuinigen." Er worden na melijk nog andere cursussen aangebo den, zoals digitale fotografie, waarbij de cursisten leren hun foto's via de computer van dc camera af te halen en leren te bewerken. „Maar ik denk dat die als eerste stopt", zegt Wirtz. In een andere cursus wordt in vier lessen ge leerd om te gaan met internet, zoals het bestellen van treinkaartjes en intcr- netbankicrcn. Er zijn nu zes groepen cursisten, verdeeld over drie dagen. De oudste deelnemer aan dc oriënta tiecursus is mevrouw Y. Tanzer-Weller uit Scherpcnissc. Zij is 85 jaar. Er is geen hiaat tussen het sluiten van de huisartsenpost en het aanwe zig zijn van dc huisarts op Sint Phi lipsland. Dat stelt het college van burgemeester en wethouders aan de hand van dc Eluplandsc huisarts De Cock. Hiermee wordt gereageerd op de schriftelijke vraag van Rina Lig- tendag van de CDA-fractie. Zij stel de vragen over de 'blinde vlek' die volgens dc inwoners van Sint Phi lipsland werd aangekaart tijdens het kcrnbczock van het CDA. 'Op het moment dat dc arts nog niet aanwe zig is in de praktijk, kan cr ccn be roep gedaan worden op de vaste vervanger van dc huisarts. Door de ze afspraak voldoet dc huisarts aan zijn zorgplicht', schrijft het college. Advertentie I.M. Meester Bril en zijn vrouw drukken aan de voordeur van de school de leerlingen van de De Casembrootschoool de hand.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 7