Oud-SGP'er Werkman krijgt voorkeur boven Gabri Hoek Provincie kritisch over woontorens Frank Hommel nieuwe lijsttrekker bij de WD Zeeuwind wil besluit bij rechter aanvechten Shell Station Bal Scherpe prijzen en toch héél Shell 4. rf Ifrr en ook n°9 De Supermarkt van Halsteren Duvekot stopt als SGP-voorzitter Slager druk met offerfeest 'Mijn kleinzoon belt me 's avonds wel eens op: opa we gaan chatten' Donderdag 3 december 2009 66e jaargang no. 3 Shell Station Bal 4 cent/liter Scherpe prijzen en toch héél Shell „Hier wordt geschiedenis geschreven!", zegt de nieuwe VVD-lijsttrekker Frank Hommel (46). Hij doelt op de tweede man en beoogd fractievoorzitter Jack Werkman (32) uit Scherpenisse, die in zijn vorige woonplaats Steenbergen raadslid voor de SGP was. „Dat is nu het mooie van de VVD: iedereen is er welkom. We zijn heel blij met Jack Werkman. Hij draait al twee jaar mee in de schaduwfractie en hij heeft ook meegeschreven met ons verkiezingsprogramma." Veel kilometers Bedenktijd ABT inhalen MERCARI KOOPT DIRECT UW WONING! 0162-372211 www.mercari.nl zie www.plus.nl Wattstraat 3, Tholen Dijkbewaking geoefend Deze week Gang van zaken rond windmolens onverteerbaar Zeeuwind stapt mogelijk naar de rechter om het besluit van de gemeenteraad om geen windmolens in Stavenisse toe te staan, aan te vechten. Directeur A. van 't Westeinde van Zeeuwind noemde het besluit maandagavond in de commissie onverteerbaar. Waanbeelden Korting:' EURO: 6 ct/ltr DIESEL: -r ct/ itr Airmiles sparen! De plannen voor het Havenplein (met supermarkt en woonzorgcentrum) in Sint-Annaland krijgen onder voor waarden groen licht van de provincie Zeeland, maar voor de woontorens op het havenplateau deelt Middelburg ro de kaarten uit. De onderbouwing is onvoldoende en ge deputeerde staten stellen vraagtekens bij de uitgangspun ten en de vormgeving. De grote woontoren van 36 meter op de plaats van de voormalige graansilo moet zeer strak vormgegeven worden en daar is nu geen sprake van. Ook moet de gemeente argumenten geven waarom die gebou wen zo hoog moeten. „Het moet gaan om unieke plaat sen en unieke gebouwen." Havenplateau Sint-Annaland vertraagt Wattvtraat 3, T heten /anaf nu: EURO: cent/liter DIESEL: Eendrachtbode, de T Postbus 5, 4697 ZG Telefoon 0166-6570C Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@ö advertentit admin@ee Website: www.eendi Het enige nieuwsblat en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,90 per halfjaar, 30,50 per jaar, per post 54,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Voorzitter Grc Boelhouwers deelt ook in de euforie over deze politie ke transfer. „We hadden eigenlijk twee verrassingen vanavond. Eerst de tweede plaats voor Jack Werk man en vervolgens de vijfde plek voor Anco Fase (41). Hij is een be kende Sint-Annalandcr en daarom is hij hoger geplaatst." Tijdens de VVD-ledenvergadering in Havenzicht kreeg het voormalig SGP-raadslid Werkman de voorkeur hoven het zittende raadslid Gabri Hoek (51) uit Sint-Maartensdijk, die derde werd. Gre Boelhouwers (64) zelf is vierde. De VVD mikt op 3 zetels en wil concurrent ABT pas seren als derde partij van Tholen. „We zijn vol goede moed na de re sultaten van de VVD bij d.c tussen tijdse gemeenteraadsverkiezingen in Limburg, Zuid-Holland en Gro ningen", zegt voorzitter Boelhou wers. „De VVD heeft daar flink ge wonnen doordat de PVV niet meedeed en dat is ook op Tholen het geval. Als je onze kandidaten lijst ziet, met op de eerste drie plaat sen mensen met ervaring en daar naast nog twee capabele kandidaten onder wie een vrouw en een jonge re, dan zijn wc heel tevreden." De hoge klassering voor oud-SGP- er Jack Werkman bleek geen enkel punt voor de liberalen. „Tinus van Dammc uit Sint-Maartensdijk ver woordde het goed op onze vergade ring", vertelt Boelhouwers. „De VVD heeft in het verleden best goed samengewerkt met de SGP en Jack Werkman voelt het denkpa troon van veel mensen in onze Thoolse samenleving goed aan. Uit het gesprek met de kandidaatstel lingscommissie bleek ook heel dui delijk dat hij het liberale gedachten- goed helemaal onderschrijft." Jack Werkman zelf genoot van het grote vertrouwen dat hij als nieuwe ling kreeg bij de VVD. De verkoop adviseur bij Maas Hagoort Lam pen in Goes zit midden in de politiek. „Mijn directeur Ad Dorst is statenlid voor de SGP en CDA-frac- ticvoorzitter Jaap Bout uit Tholen heeft ook bij oris gewerkt." Werkman heeft midden- en oost-Nederland, België en Luxemburg als werkge bied. Hij maakt dan ook heel veel ki lometers. Zijn vrije tijd is schaars, zo bleek tijdens de ledenvergadering, toen campagneleider Karei Saris een aantal afspraken wilde maken. De vaststelling van de kandidaten lijst gebeurde in goede harmonie en dat is wel eens anders geweest. De toon werd gezet met de royale steun voor Frank Hommel, die met 24 van de 26 stemmen lijsttrekker werd. Een speciale commissie met Sjocrd Bleijerveld, Anton van Oos(, Piet Stouten en Corine van Dalen had na gesprekken met de beoogde top vijf een voorstel gedaan, dat unaniem door het béstuur werd overgeno men. De leden op hun beurt namen dat bijna helemaal over., Alleen bij de voorgestelde nummer vijf en zes bleek een tweede stem ming nodig. Ell Adriaansen uit Tho len kreeg namelijk niet de meerder heid van de 26 leden omdat de als zesde geplaatste Anco Fase uit Sinl- Annaland ook veel stemmen kreeg. Fase, de enige Sinl-Annalandse kandidaat, won de herkansing. Fase, die door de liberale fractie was benaderd om meer informatie uit Sint-Annaland te krijgen, rolde onverwacht in de politiek. Hij had echter tevoren aangegeven, niet op een verkiesbare plaats te willen. De selectiecommissie had de enige Sint-Annalander op de lijst op een zesde plek gezet, maar de leden vonden een vijfde plek beter. Men dacht terug aan de jaren na de herin deling, toen wethouder Bram Scher penisse enorm veel stemmen voor de liberalen vergaarde in Sint-An naland en daarna is dat alleen maar teruggelopen. Voor Fase komt een verkiesbare plaats echter ongelegen. „Het is mooi dat je vertrouwen krijgt, maar ik heb de ambitie nog niet. Ik heb een gezin met drie op groeiende kinderen, een hele drukke baan en daarnaast 'ben ik voorzitter van zowel voetbalvereniging WHS als de Dorpsgemeenschap Sint-An- naland. Ik heb geen avond in de weck meer over. Maar de leden van de VVD vragen je en kiezen je, dus ik moet er goed over nadenken. Meedenken wil ik in elk geval wel." Fase kreeg daarom van het bestuur bedenktijd voor de definitieve vast stelling van de kandidatenlijst. Voorzitter Boelhouwers denkt dat het spannende verkiezingen worden met een moeilijke collegcvorming. „Er zitten nu vier partijen met 2 ze tels in de raad. De raad wordt welis waar groter met 21 in plaats van 19 raadsleden, maar er komen ook twee partijen bij: RFT en SP. ZIE VERDER PAGINA 5 II PLUSGrinwis Dorpsstraat 75-77 Halsteren PLUS Tel: 0164 68 32 71 adviesprijs J.W. Duvekot uit Scherpenisse he het voorzitterschap van de gemeer. lijke kiesvereniging van de SGP neer gelegd. „Dit is op verzoek van het be stuur gebeurd in het belang van de partij", zegt secretaris Martien van Dijke. „Het is niet aan ons om een oordeel te vellen, maar dit leek ons het beste voor de partij." Vice-voor- zilter Chris van 't Hof uit Sint Philips- land neemt de leiding zolang waar. Mede door de onzekerheid over voor zitter Duvekot, die ook als schooldi recteur en secretaris van de kerken raad van de Gereformeerde Gemeente is geschorst, is de kandi daatstellingsprocedure voor de ge meenteraadsverkiezingen bij de SGP vertraagd. De advieslijst is nu voor tachtig procent rond, maar enkele an dere mensen hebben nog bedenktijd gevraagd". De secretaris verwacht in de tweede helft van december de kan didatenlijst aan de leden te kunnen presenteren, die dan een besluit moe ten nemen. De SGP krijgt in elk geval een andere lijsttrekker, want wethou der K.A. Heijboer is niet meer be schikbaar voor een nieuwe periode van 4 jaar. De nieuwe lijsttrekker is tevens de wethouderskandidaat. Er zijn 3 kandidaten voor het wethou derschap, waarvan 2 binnen de huidi ge fractie, die bestaat uit de raadsle den Peter Hoek, Johan Aamoudse, Bert van Ecnennaam en Henk Geluk. Er zijn minder islamièten naar Sint- Annaland gekomen en toch heeft sla ger Theo Slager een nieuw record be reikt in zijn aantal slachtingen voor het offerfeest. De Sint-Annalandse Slager heeft in zijn slachthuis aan de Bronstgeestwcg in totaal 1510 scha pen geslacht voor de feestdag die moslims vrijdag vierden. Dat zijn er ruim 300 meer dan vorig jaar. Slager heeft daarnaast 14 runderen geslacht. Om te voorkomen dat er evenals vori ge jaren een stroom van moslims naar de Vcilingweg zouden komen, heeft hij een bezorgservice ingesteld. „Ik heb met de boeren afgesproken dat ze mijn koelwagen mochten gebruiken om het vlees bij de moskeen af te le veren. Ze hoefden alleen een chauffeur te regelen." De vrachtwa gen is naar moskeen door het hele land gereden, zoals Vlissingen. Ber gen op Zoom en Rotterdam. Volgens Slager zijn er daardoor de helft min der moslims naar Sint-Annaland ge komen. Het is zowel hem als zijn klanten goed bevallen. Volgend jaar verwacht Slager nog meer dieren te slachten voor het offerfeest, omdat slager Kats in Lepelstraat per 1 janu ari stopt. Het waterschap heeft gisteren op Tholen. Sint-Philipsland en Schou- wen-Duivcland de hoogste alarmfa se van de dijkbewaking geoefend. Keersluizen en duikers moesten - net als de coupures - handmatig worden gesloten omdat het scenario uitging van stroomuitval. Zodoende werd duidelijk hoeveel tijd dat vergt. Medewerkers van het water schap zijn als actieteams ingezet. Bij extreme weersverwachtingen worden dijken ter plaatse in de ga ten gehouden, de zogenaamde dijk- wacht. De oefening verliep voor spoedig. Hannie Droogers geeft dirigeerstokje Polvhvmnia over Griepprik voor Ramajana Cijntje uit Sint-Maartensdijk Pieter Baaij uit Tholen kampioen met witte kanarie EN VERDER... Jan Heshof van PvdA beschikbaar als wethouder Projectontwikkelaar haven Sint-Annaland in fraudezaak Zorgen boeren om betonnen moppen in wegbermen Behoud werkplein kost gemeente zestig mille GELOOF EEN LEUGENAAR NIET VERDER DAN DE DREMPEL VAN UW HUISDEUR Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Computercursus trekt 80-jarige Marien de Viet uit Scherpenisse: Marien de Viet uit Scherpenisse heeft besloten om meer te weten te komen over computers. Hij gaat daarom op een computercursus die het servicebu reau Voor Elkaar aanbiedt voor 55-pIussers. Wat blijkt, er zijn meer Thole- naren die daar gebruik van willen maken. De Viet is op een wachtlijst ge plaatst en vorige week, op zijn tachtigste verjaardag, is het dan zover: zijn eerste les om met de computer om te leren gaan. Het lokaaltje in het ROC-gebouw aan het Schuttershof in Tholen is goed gevuld. Zo'n twaalf cursisten luisteren naar de aanwijzingen van ROC-docent Jürgen Wirtz. Eerst krijgen ze wat theoretische uitleg, onder andere wat er gebeurt als ze de com puter aanzetten en dan mogen ze elk plaats nemen achter een computer. De begin nerscursus heet Oriëntatie op de computer. In zeven lessen leren de cursisten te wer ken met word, internet en e-mail. „In les één Ieren ze wat een computer is en wordt er geleerd met de muis te werken", vertelt Wirtz. De Viel heeft voordat hij cursus ging, thuis geoefend op de oude laptop van zijn kleinzoon Thom Dunki Jacobs (10). „Hij kreeg een nieuwe, want die oude was te lui, zei hij. Nou dat ding werkt wat mij betreft prima hoor." Dat hij al wat ervaring heeft met de muis, blijkt wel. De eerste opdracht is om via het startmenu bij pro gramma's te komen en uiteindelijk langs de uitflapschermpjes in het programma paint terecht te komen. De cursisten leren daarbij de cursor met de muis verticaal en horizontaal te bewegen. „Mijn computer thuis heeft een andere muis, die is kleiner en ligt veel lekkerder in de hand", zegt 'kenner' De Viet. Toch voert hij vrijwel moeiteloos de opdracht uit. Hij helpt zelfs zijn buurman, de 71-jarige Han de Haan uit Sint-Annaland. Die heeft nog wat meer moeite met het uitvoeren van de opdracht. De Haan volgt de cursus om eens wat op internet op te kunnen zoeken. „Ik ben wel eens jaloers op mijn kleinkinderen, hoe handig die met de computer zijn." De Haan zingt graag en is daarom geïnteresseerd in informatie over koren. „Ik zoek graag wat muziek op." Zie verder pagina 7. Marien de Viel (voorgrond) leert van docent Jürgen Wirtz de beginselen van omgaan met de computer. Net als Han de Haan naast hem en daarnaast Dim van Dijke. Van 't Westeinde dreigde om naar de rechter te stappen, maar zei dat liever niet te willen. Hij vroeg om het besluit 'alstublieft te heroverwegen.' Volgens hem had de gemeente besloten vier windparken aan te leggen met drie tot vijf molens. Dat van Zeeuwind zou er een van zijn, „Dat waren voor ons de ruimtelijke argumenten." De ge meenteraad meende echter dat er al genoeg stroom door windenergie werd geleverd, sezien het besluit voor 22,5 Mw. Van 't Westeinde laakte vooral de opstelling van de fractie van de PvdA. Hij keek in de richting van H. Nieuwenhuis en E. van der Wal- Vcrmculen. „Juist omdat minister Cramer werk wil maken van windenergie uit windmolens en u daarover heeft aangesproken." Van der Wal bevestigde dat de fractie door de minister over de kwestie is benaderd. „Ze had begrip voor ons standpunt. Het grootste probleem voor ons was de grote invloed op het landschap: vijf in Sint-Annaland, vier in Sint-Maartensdijk en vijf in Anna Jacobapolder. Acht molens op een rij tussen Sint-Maartensdijk en Stavenisse was te veel. Kijk naar an dere locaties." Alle fracties bleven bij hun standpunt om geen windmolens toe te staan en dus niet terug te komen op hun besluit. Voorzitter H. Vinkeles Melch- ers van de natuurvereniging Tholen laakte de opstelling van Zeeuwind. De toegestane limiet van 22,5 Mw was overschreden en dat had Zeeuwind kunnen weten, zei hij. Volgens Melch- ers bleef Zeeuwind geloven in 'waan beelden.' J.L. Hage (CU) stelde voor het beleid voor windenergie weer tegen het licht te houden. De top 5 van de VVD voor de gemeenteraadsverkiezingen van 3 maart 2010, v.l.n.r. Gabri Hoek (3), Gre Boelhouwers (4), Jack Werkman (2), Anco Fase (5) en rechts vooraan lijsttrekker Frank Hommel. Dc provincie wil ook dat cr diverse rapporten geactualiseerd worden, want een door de gemeente bijge voegd onderzoek over de flora en fau na van 2005 is volgens g.s. verou derd. Ook de mogelijke effecten van de havenplannen op vogels moet ac tueler onderbouwd worden. Dc pro vincie pleit verder voor extra water- berging en wijst op de forse gevolgen voor de windvang van de molen. Vrij willig molenaar Julian dc Jonge wees daar in zijn bezwaarschrift ook al op. Middelburg mist de vastlegging van de capaciteit van het chaletparc Krab- benkreek, zoals dat wel voor dc jacht haven is gebeurd. Bouwen in de waterkeringszone, zoals op het havenplateau de hedexding is, mag niet zonder ontheffing van het wa terschap. Gedeputeerde eisen dat die ontheffing er is, anders mag dc formele procedure voor het bestemmingsplan nen havenplateau en Havenplein niet beginnen. De provincie zet het vooroverleg met de gemeente voort, wat voor het ha venplateau verdere vertraging ople vert. De gemeente moet met een aan gepast beeldkwalilcilsplan komen, waarbij met name de vormgeving van de CZAV-toren aanpassing behoeft. Gedeputeerde staten laten zich niet met een kluitje in het riet sturen. Ze vragen borging van het bccldkwali- teitsplan. „Realisatie van dc beoogde kwaliteitsaspecten is zeker op een dergelijke plek cruciaal. Al te vaak wordt daar in de uitvoeringsfase - na vaststelling van het bestemmingsplan - weer op ingeleverd." De gemeente moet aangeven op welke wijze de uit voering van het beeldkwalilcilsplan gegarandeerd wordt, al dan niet via de regels van het bestemmingsplan. De provincie merkt op, dat in het voorontwerp voor dc bebouwing op het havenplateau niet verwezen wordt naar het beeldkwaliteitsplan. „Als de gemeente kiest voor borging via de regels van het bestemmingsplan, vraagt de juridische vormgeving aan dacht, want nu voldoet die niet aan dc eisen", aldus g.s. Pagina 3: Sint-Annaland mag meer gaan bouwen. Advertentie I.M. -4

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 1