Kanaries zijn het mooist op expositie van Vogelvreugd Gespierde jonge duif wint bij de Zwaluw in Vossemeer Familie Blommers en mevrouw Geuze gaan naar de film na Renaultactie Denk en Zet gaat aan de leiding Bertus Jeroense en Pieter Baaij kampioenen in Sint-Annaland Adri Capelle heeft mooiste doffer, Leen Hage mooiste duivin Koersballen Dammers op dreef Donderdag 3 december 2009 ËENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Bertus Jeroense uit Oud-Vossemeer is zaterdag alge meen kampioen geworden op de vogeltentoonstelling van Vogelvreugd in Sint-Annaland. Voor de 62-jarige Je roense is het de eerste keer dat hij bij Vogelvreugd wint. Zijn kanarie agaat mozaïek geel was de mooiste. De 12- jarige Pieter Baaij uit Tholen werd jeugdkampioen. Ook met een kanarie. Er waren 452 vogels. Hoop huiswerk Uitslag Adri Capelle (45) had vorig jaar de mooiste doffer van de tentoonstelling van de Zwaluw in Oud-Vossemeer, dit jaar lukte het hem weer om kampioen te worden met een doffer. Het enige verschil is dat het in 2008 een oude doffer was en dit jaar een jonge. En dat is bijzonder want het gebeurt niet vaak dat een jonge doffer met de eerste prijs gaat strijken. Routinier Leen Hage (86) van de Reisduif in Scherpenisse had de mooiste duivin. ROLSTOELAUTO Uit de rui Uitslag Remiseaanbod Punten gewaarborgd Tweede team Geen winst voor Akkermans Jeroense had wel mooie vogels voor de tentoonstelling zitten. Hij ging met vier bekers en hel hondskruis naar huis. Jeroense kweekt voorna melijk kanaries. De liefhebber houdt thuis 130 vogels. In zijn bin- nenvolicrc houdt hij kanaries. Maar vanaf vorig jaar kweekt hij in een builenvolière ook tropische vogels. Gouden amadinc, een zeer kleurrijk vogeltje van de familie van pracht- vinken dal oorspronkelijk uit Austr alië komt. „Ik wilde weer eens wat anders. Vanwege de mooie kleuren. Het is een moeilijke vogel om mee te kweken omdat ze zo veel ver schillende kleuren hebben. Jeroense kijkt tevreden terug op de tentoonstelling. Er waren zes keur meesters, twee voor de kanaries en vier voor de tropische vogels, par kieten, duiven en grondvogels. Je roense bracht vijftien kanaries mee. Tien ervan vielen in de prijzen. Een ervan had het hoogste aantal van 93 punten. „Dat is de top." De kanaries van Jeroense wippen in hun kooitje heen en weer. Van het ene naar het andere stokje. Het zijn levendige vogeltje met streepjes op de rug en een gele tekening op de borst. Opvallend zijn de gele oor- kringen. In de kanarie zijn de eigen schappen van de sijsjes terug te vin den, legt de kweker uit. Volgens Jeroense zijn er ook eigenschappen van kanaries uit Italië in gekweekt. „Ze zitten heel kort aan de natuur. Daarom zijn ze zo wild. Het is de kunst om ze rustig te krijgen. Per dag ga ik drie of vier keer met mijn handen in de kooi om ze rustig te krijgen." Jeroense besteedt elke dag minstens drie lot vier uur aan zijn vogels. „Zeker bij het kweken. Nes ten controleren, jongen ringen, kij ken of ze de ringen aanhouden en niet uitgooien." Voor de tentoonstelling heeft hij de vogels niet speciaal behandeld. Wel als het gaat om witte kanaries. „Die gaan in bad. Ik was ze met baby shampoo. Drie dagen van tevoren. Anders komen ze niet strak in de bevcdering. Na het wassen zet ik ze in een droogkooi. Dan gaan ze weer op hun stokje en dan moet je maar proberen ze schoon te houden." Jeroense begon in 1975 met het kweken van vogels. Hij werd aange stoken door keurmeester .Chris de Groot uit Bergen op Zoom. „We waren naast hem in de Rijkcbuurt- sestraat een pand aan het slopen. Hij liet me de kanaries zien. Ik heb er toen mijn eerste kanaries gekocht. Met een koppeltje of vijf ben ik be gonnen. Het is uitgegroeid tot veer tig koppels." Jeroense geniet van zijn hobby. Hij is blij dat hij zijn vrije tijd tussen de vogels kan doorbrengen. „Ik was stratenmaker, maar ben in 1997 af gekeurd voor mijn rug. Het is mooi dat ik er mijn tijd aan kan beste den." Jeroense heeft nu ongeveer 100 vo gels. Hij kweekte er het afgelopen jaar 253. Die verkoopt hij onder de kwekers. „De vogels die minder van kwaliteit zijn, gaan naar een opko per. Gieter Baaij uil Tholen is twee jaar bezig. Hij houdt zijn vogels in de volière van zijn opa Piet Baaij. Hij is met twee koppeltjes begonnen en heeft nu ongeveer 30 vogels. Zijn opa heeft er honderd. Prijzen win nen vindt Pieter prachtig, maar hij kan vooral genieten van de jonge vogels als ze uit hun ei zijn ge kropen. ,.Ze groter zien worden is mooi om te zien." Pieter zit op het Prins Maurits in Middelharnis. Doordeweeks heeft hij niet veel tijd voor zijn dieren. Hij moet om half zeven op en is pas om half zes thuis. „Ik heb ook een hoop huiswerk. In het kweeksei- zoen maak ik er meer tijd voor." Be halve kanaries kweken is Pieter ook actief bij de volleybalvereniging AVC '67. Elke vrijdagavond speelt hij bij de C-jeugd. In de zomer is hij op een zeilboot te vinden. Pieter is een druk baasje. Kanaries hebben zijn voorkeur. „Parkieten en pape gaaien vind ik niks. Toen ik begon moest ik de knoop doorhakken en heb ik voor witte kanaries geko zen." Hij heeft ook groene kanaries. De keren dat hij ze naar een ten toonstelling bracht, kregen ze ni§t meer dan 89 punten. „Als dat zo blijft, dan doe ik ze weg," zegt Pie ter vastbesloten. De resultaten van de Thoolse deel nemers aan de tentoonstelling: Kanaries: P.A. Baaij, Tholen, geel schimmel 92+ p. en geel schimmel stam 369 p.; J.C. van der Male Tholen, mclanine bruin geel inten sief 90 p., B. Jeroense, Oud-Vossc- meer, agaat geel.mozaïek 93 p. en wissclbcker, satinet wit dominant 91 p. Tropische vogels: T. Winkels. Oud-Vosscmëer, zilvcrbckjc don kerbruin 93 wisselbeker tropen, prachtnon wildkleur 92 p., P. Nuij- tcn, Sint-Maartensdijk, rijstvogel wit 90 p., M. Zoon, Oud-Vossc- mecr, gouldamadine roodkop licht groen paarsborst pop 92 p., levens hondskruis., J.J. den Engelsman, Sint-Annaland, diamantvink wild kleur 92 p., A. den Engelsman, Sint- Annaland, St. Helenafazanljc 92 p., M. den Engelsman, Sint-Annaland. roodkoppapagaai 92 p„ Kromsnavels: A.C. Poot. Poort vliet, valkparkièt bleekmaster wild kleur 91 p., W. Bazcn-Tichem, Poortvliet, diamantduif wildkleur 91 p., M.C. Andriesse, Stavenisse, pennant rosella wildkleur 91 p., en lutino halsbandparkiet 93 p., grijs groen parkiet 91 p., I. de Graaf. Tholen, grijzeroodstaart 93 p. L. Quist, Sint-Annaland. splendidpar- kïel groen 92 p., M.C. Gocdege- buure, Sint-Annaland. grijsrug dwergpapagaai lutino 93 p, wissel beker en hondskruis, A. Bazen. Sint-Annaland, agapornis roseicol- lis lutino 90 p., tevens stam, C. P. Dorst, Stavenisse, agapornis groen 93 p., tevens bonskruis, J.M. Wal- hout, Sint-Annaland, bruinoorpar- kiet wildkleur 93 p., tevens derby en hondskruis. Jeugd: P. Baaij, Tholen, wit reces- sief 92 p., en zwart geel intensief 90 p., J.A.V. van Dijke, Tholen, bruin pop 89 p., Y. Quist, Sint-Annaland, roodkop lichtgroen paarsborst 89 p., M. Vader, Tholen, kleine graspar kiet lichtgroen 89 p., D. Dorst, Sta venisse, agapornis lutino 92 p., en brui noorparkiet 92 p. Pieter Baaij (links) uit Tholen en Bertus Jeroense uit Oud-Vossemeer met hun winnende kanaries. Leen Hage (links) en Adri CapeUe winnaars met een jonge duivin en een jonge doff er. Er waren 131 duiven van twintig inzenders in de Vossenkuil. Vijf tien van de Zwaluw en vijf van de Reisduif. Capelle is blij met de waardering voor zijn jonge doffer. „Het komt niet dikwijls voor. De keurmeester was er helemaal weg van. Maar ook collega's die de duif hebben gezien, zeiden het. Het is een gespierde duif. Zacht van ve ren. En dat is goed voor het vlie gen." Capelle richt zich op de wedvluch ten. Zoals bij de meeste duiven melkers is de tentoonstelling maar bijzaak. Capelle zet zijn duiven voornamelijk in op de midfond en dagfond, afstanden tussen de 400 en 700 kilometer. „Daar heb je ge spierde duiven voor nodig. Het is te vergelijken met de geblokte spieren van atleten." De Vossemeerder richt zich de "Citroen Berlingo Multi- space 1.6i 16v 80 kW, 12/2002, 35400 km, zilver metallic. airbag, airco, verlaagde bodem met knielsysteem, oprijplaat, el. lier, gordelsyst. Autobedrijf Tholen B.V. Gagelboslaan 161 4623 AC Bergen op Zoom Tel. 0164-247636 I: www.tholenbv.nl Advertentie I.M. laatste twee jaar op deze afstand. Het komt hem ook goed uit, zegt hij. „Als ik me op de korte afstand zou richten, dan moet je de duiven in het begin van het seizdèn er he lemaal voor klaar hebben. Die tijd heb ik niet. Ik ben ook voetbaltrai ner bij Vosmeer, dus moet ik mijn tijd goed indelen." Zijn vrouw is leidster bij de dames van de Vosse- meerse club. Vooral in de maanden mei, juni en juli leeft Adri voor de duivensport. Behalve voetbal en duiven, neemt ook de wielersport in zijn leven een belangrijke plaats in. Ooit reed hij wedstrijden, maar sinds drie jaar rijdt hij ook met een stel vrienden het parkoers van de Am- stel Gold Race in Limburg. „Dat is toch 150 kilometer heuvel op, heu vel af." Capelle is penningmeester van de vereniging. Tijdens het gesprek wordt in de foyer van het dorpshuis het Rad van Avontuur gedraaid om de clubkas te spekken. De duiven- houder is sinds 1985 actief. Hij is er ingerold door Rien en Hans Va ders, zegt hij. „Er zat een duifje in de sloot bij ons achter. Dat heb ik gevangen en heb aan hen gevraagd wat ik er mee moest doen. Ze za gen dat het een doffer was en gaven me een duivin. Zo is het begonnen. Mijn vader werd ook lid. We heb ben heel veel moeten leren." Ca pelle heeft thuis achttien koppels duiven, in het voorjaar komen er 40 tot 45 jonge duiven bij. Adri bracht zes duiven naar de Vossenkuil. vijfervan vielen in de prijzen. „Het is heel goed gegaan. Bij de jarige duivinnen was be haalde hij een eerste prijs, bij de jarige doffers een derde, bij de jon ge doffers en jonge duivinnen een vijfde. Leen Hage uit Poortvliet bracht zes duiven ter keuring. Hij had wel verwacht dat hij met een van zijn duiven in de prijzen zou vallen maar niet met de duif die uiteinde lijk lot de mooiste duivin werd ge kozen. „Die ik verwacht had, werd het niet." De winnende duif is geen eigen kweek, maar een ge kocht exemplaar. Hage heeft de duivin wel 'opgeleerd'. Mee laten doen aan een korte vlucht voor jonge duiven. Ook Hage richt zich op de wedvluchten. „Op alle vluchten, behalve de overnacht- vlucht. Met die overnachtvluchten moet je ook een beetje geluk heb ben. Met een vitesseduif bijvoor beeld kun je nooit een overnacht- vlucht spelen." Voor beiden geldt dal ze hun die ren tot in de puntjes verzorgen. „Ze moeten natuurlijk wel goed uil de rui komen. Dat is heel belang rijk. Ik heb ze wel een extra was beurt gegeven. Veertien dagen te rug. Ik heb een rennetje waar ze in terecht kunnen. Je staat er versteld van hoe zich wassen. Ze duwen el kaar het bad uit." Hage is al lang actief in de duiven sport, maar onderbrak zijn hobby een aantal jaren. Hage begon in 1948 tot 1955 en begon weer in 1989. Hij was jarenlang actief in het bestuur. Nog steeds verricht hij hand- en spandiensten. Zo schrijft hij alle kaartjes van de duiven voor de tentoonstelling van de Reisduif. Dat doet hij al een jaar of twaalf. Hage heeft 22 koppels. Oude doffers: I. comb. Hommel- Walpot, 2. Theo de Graaff, 3. Rien Vaders, 4. Kees Rijnberg. Oude duivinnen: 1. Jan Capelle, 2. Mar tin de Jager. Jarige doffers: I. Jan Capelle, 2. Theo de Graaff, 3. Adri Capelle. 4. Kees Rijnberg, 5 Joop Toetenel van de Reisduif. Jarige duivinnen: 1. Adri Capel le, 2. Frans Bal, 3. Joop Toetenel. Jonge doffers: 1. Adri Capelle, 2. Jan Capelle, 3. Rien Fonteijnc, 4. Henk Rcnsink, 5 Adri Capelle, 6. Leen Hage van de Reisduif, 7. en 8. Martin de Jager, 9. Joop Toete nel, 10. Rien Fonteijne, 11 M. Ponse van de Reisduif, 12. Theo de Graaff en 13 Mario de Graaf van de Reisduif. Jongen duivinnen: 1. Leen Hage, 2. Jan Capelle, 3 Rien Vaders, 4. Joop Toetenel, 5 Adri Capelle, 6. Leen Hage. 7. M. Ponse. Uitslagen van de gespeelde koers- balwcdstrijden van: Meulvliet: 1. mevr. J. Vcrbraeken en mevr. B. Schot 33 p.; 2. J. Sprenkels en W. Bijl 31 p.; 3. mevr. D. Lin- denberg en mevr. J. Bos, e'n mevr. H. Schot 27 p.; 5. mevr. C. Spren kels en mevr. L. van Bale 23 p.; 6. mevr. L. Verschoor en mevr. A. Hil- gerson 12 p. Gezelligheid Vóór Alles/Sint-Maar- tensdijk: 1. A. Wielaard en W. Bijl 29 p.; 2. A. Poot en mevr. A. Bocxc, én mevr. C. van Micrlo en mevr. B. Bijnagte 26 p.: 4. mevr. W. Kloet en C. van Gorsel 22 p.; 5. T. Goode en C. Breure 18 p.; 6. mevr. M. Dane en J. Bijnagte 16 p.; 7. me vr. L. Wielaard en mevr. T. Breure 13 p. Oud-Vossemeer: 1. mevr. D. van Dijke 28 p.; 2. mevr. C. van Micrlo en mevr. C. Wilsing 26 p.; 3. mevr. L. van Poortvliet en mevr. C. Haver- mans 25 p.; 4. N. Moerkerken en mevr. L. Weezenaar 24 p.: 5. mevr. R. van Driel en mevr. R. Nagtegaal 15 p. Sylvia Blommers uit Tholen (links) en me- ter waarde van 10.000 euro gewonnen. „Dit is deren meevraagt naar de film. Svlvia gaat nog vrouw M.W. Geuze uit Oud-Vossemeer heb- ook leuk", vinden de twee dames. Ze hebben een keer met haar man en kinderen Kirsten ben bioscoopbonnen gewonnen voor de film net als alle andere 80 Thoolse deelnemers een (9) en I.ars (6). „Het is een leuke film, we heb- Up. Ze hebben meegedaan aan de sleutelactie formulier ingevuld bij Bal. Uit alle inzendin- ben hem al gezien, maar we gaan gewoon nog van Renault, waarvoor er bij diverse in- een keer. I)at maakt de kinderen niets woners van de gemeente een envelop in a ,,+nLnAvilf Tisil As>syft nriiV/jn uit uit- ^riendJe M',an <6) ft'n8 8raa8 even de bus is gevallen. Met de sleutel uit de AUtOueÜt IJJ Dili deelt fff IJZeil lilt mee naar de prijsuitreiking. Marco Bai envelop kon bij autobedrijf Bal in Tho- (midden) had deze feestelijk aangekleed len, geprobeerd worden het deurtje van met een boeket voor beide winnaars en het huisje op de achtergrond open te krijgen, gen heeft Renault de prijswinnaars getrok- een miniatuurhuisje uit de film voor de kinde- I)at is niemand gelukt. Als dat wel het geval ken, waarvan dus twee op Tholen. Mevrouw ren. was, had de gelukkige de hoofdprijs, een reis Geuze denkt dat ze haar dochter en kleinkin- (Advertentie I.M.) De schakers van Denk en Zet uit Scherpenisse gaan gedeeld aan de leiding in de Zeeuwse schaakcom petitie. Het team in de eerste klas se heeft medekoploper Souburg 3 met 3,5-2,5 verslagen. Daarmee staat het Thoolse zestal samen met De Zwarte Dame 2 uit Krui- ningen voorlopig op de eerste plaats. De twee koplopers ont moeten elkaar in de laatste ronde, en die is pas in april. Denk en Zetspeler Sebasliaan Koe- dool had een relatief makkelijke avond op het tweede bord. In een damegambiet probeerde zijn tegen speler de dames af te ruilen maar het liep anders. Eerst won Koedoot de a7 pion en creëerde hij een dub- bclpion op de e-lijn. éZijn tegenstan der kwam verder onder druk te staan vanwege een paardpenning op d7. Doordat de zwarte koningsstel ling onderontwikkeld was, kreeg Koedoot de tijd om meer stukken in de aanval te betrekken en uiteinde lijk het paard te winnen. Twee zet ten later stond de Souburgse speler mat. Op het derde bord had Peter van de Breevaart het lastiger. In een Engel se opening richtte de witspolcr uit Souburg zich op zijn ontwikkeling terwijl Van de Breevaart koos voor een pionnenopmars op de konings vleugel. In zijn enthousiasme on derschatte hij de pionnenzetjes van zijn tegenstander in het centrum, waarna hij een stuk moest inleveren. Aangezien Van de Breevaart geen kansen had om door te drukken op de koningsvleugel en mat uitbleef, wikkelde de Souburger af naar een gewonnen eindspel. Dig de Graaf kreeg op het eerste bord een damegambiet te zien. De Graaf ontwikkelde zich goed en kreeg gelijkspel met zwart. Bij een afruil in hef centrum laat hij na in het voordeel te komen door eerst een torenzetje te doen. In de analyse na de partij gaf de Souburger aan dat hij een kwaliteit zou hebben ge* geven met een pluspion als compen satie. In plaats hiervan ruilden beide spelers verder af en kwam er een gelijkwaardig eindspel met loper en enkele pionnen op het bord. Alhoe wel een eerste remiseaanbod van De Graaf wordt afgeslagen, stejt de Souburgse speler later alsnog voor het punt te delen. Gezien de stellin gen op de overige borden wordt dit aanbod geaccepteerd. In de tussentijd was de tijdnoodfase aangebroken. Joris van Dijke zat toen inmiddels in een beslissende fase op het vijfde bord. De Soubur ger had de Alapin-variant van het Siciliaans op het bord gebracht en had geen voordeel kunnen krijgen. In plaats daarvan trok Van Dijke het initiatief naar zich toe met het op spelen van zijn pionnen op de da me vleugel. De Walchenaar stond passief en moest een vrijpion op d3 accepte ren. Daarna liet hij zijn paard op f5 in de penning slaan waarna Van Dij ke in het eindspel met een tweede vrijpion druk kon uitoefenen. De te genspeler moest zijn paard offeren om promotie te voorkomen en ging iets later mat op d 1voordat van de volgende pion een mooie dame kon worden gemaakt. Ook Johnny van de Berge stond op het zesde bord inmiddels behoorlijk beter dan zijn tegenstander. Na een Grunfcld-indische opening stond Van de Berge de hele partij positio neel beter. Hij maakt optimaal ge bruik van de open c-lijn en oefende druk uit op de c7 pion. Hierna won Van de Berge een kwaliteit die uit eindelijk beslissend was in het eind spel, waardoor de twee wedstrijd- punten gewaarborgd werden. Rick van de Breevaart ging op het vierde bord door tot zo wat de laat ste seconden waren gebruikt. Na een gelijkopgaande opening kreeg Van de Breevaart jr het betere van het spel en zijn tegenstander had niet veel in te brengen. Van de Breevaart besloot echter om de f-lijn open te gooien in plaats van de e-lijn. Aan gezien de zwarte koning nog op het oorspronkelijke veld stond was dit niet de meest logische keus. Van de Breevaart heeft voor deze plannen dusdanig veel tijd nodig dat hij in tijdnood komt en foutjes be gint te maken. Na eerst een paar pionnen te verliezen, gaat er ook nog een stuk verloren. Daarbij over ziet hij ook nog eens dat er een da me te winnen valt en net voor het vallen van de vlag moet hij zich ge wonnen geven. Hel bracht de twee matchpunten niet meer in gevaar. Het tweede team heeft in Kruiningen met 3-1 verloren van het vierde team van De Zwarte Dame. Johnny van de Berge, Raymond Leemreijze en Wilco Lindhout verloren hun partij en Ibrahim Bajramo- vic redde de eer met zijn overwinning. Het damachttal van vier spelers van DSVF uit Sint Philipsland en vier Thoolse spelers, doet bovenin mee in de hoofdklasse van de Zeeuwse competitie. Het team heeft zowel de eerste als de tweede wedstrijd ge wonnen. De laatste wedstrijd was tegen het sterke B.D.V. uit Bergen op Zoom met 9-7. Bij de Zeeuwse bekercompetitie, die donderdag is gestart in 's-Gravcnpolder, heeft het viertal van DSVF de eerste wed strijd gewonnen. Het team met A. Slager, G. en J. van de Velde en J. van de Weteringh versloeg Aagte- kërke met 6-2. Damclub De Een dracht uit Tholen verloor in de eer ste ronde van Souburgh met 5-3. H. Gunter behaalde de enige winst, Wim van Dijke speelde verdienste lijk gelijk, S. Schot en W. Drenth verloren beide. Paardensport Marjolein Akkermans heeft geen winstpunten gehaald bij de wed strijd op manege Visdonk in Roosendaal. De Sint-Annalandse amazone, die uitkomt voor de Thoolse rijvereniging De Ecn- drachtruiters, deed zondag mee aan de LI-dressuur met haar paard Ver ona. Haar proeven werden met 175 en 164 punten gewaardeerd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 15