Rika Goegebuure heeft knikkende knieën bij verkiezing vrijwilliger Cursisten laten zich inspireren door sfeer in het cadeauboek Connexxion past vertrektijden aan Sint komt met hoefgetrappel en snelle trekker in Oud-Vossemeer Animo voor stembureau Donderdag 26 november 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Opsteker voor Meestoof en Annet Vroegop is 'een echte topper' „Tjonge, tjonge, wie had dat gedacht?" Rika Goedege- buure-Vermeulen is er nog beduusd van. Vrijdagavond werd ze in het gemeentehuis gekozen tot vrijwilliger van het jaar. „Ik heb er nog steeds knikkende knieën van", zegt de 52-jarige Setallandse. Ze had het helemaal niet verwacht en het duurde ook even voordat ze het door had. Stiekem Lies Wagemaker en Huib van de Klooster winnen ontwerp Oeroeg Drie inzendingen van cursisten van Jos Boogaard waren genomineerd voor de landelijke ontwerpprijs voor de omslag van Oeroeg, het boek van Hella S. Haasse. Han Kurvers uit Poortvliet, Cent van Dijke uit Sint-Annaland en Jeanne Kooi uit Halsteren gingen er voor naar de openbare bibliotheek in Amsterdam waar de prijswin naars bekend werden gemaakt. Er waren landelijk slechts 248 inzenders. Tholen leverde met 31 inzenders een grote bijdrage. Dat is vooral te danken aan het en thousiasme van Jos Boogaard die met haar cursisten de uitdaging aanging. Betalen met OV-chipkaart in bus Reizigers van de lijndienst van Connexxion kunnen al met de OV-chipkaart reizen, maar er wordt niet of nau welijks gebruik van gemaakt, zegt chauffeur Bert Stolk. „De mensen weten het nog niet, maar het apparaat is er geschikt voor." De OV-chipkaart wordt bij het instappen en bij het uitstappen door het apparaat gelezen. Belang rijke voorwaarde is, dat er geld op staat. Avonduren MusicalXpres houdt open dag Bingo voor Kir Royal Van Dijke gepromoveerd Provinciebestuurder wordt dijkgraaf Verkoping Auto slipt op Rijksweg Sint komt aan in de haven Kerststukje voor kinderen Prins Hendrikstraat Als de kinderen in Oud-Vossemeer vol verwachting op Sinterklaas wachten, neemt een mini sint zijn plek op de trap van het ambachtsherenhuis tot zijn komst alvast in. Het is Naomi van Driel, één van de voor de gelegenheid verklede kinderen. Ze wordt omringd door een aantal rond dreutelende zwarte pietjes. Zodra de optocht van de fanfare en ma- joretten van OVM voorbij komt, houden ze de trap vrij voor de echte Sint Nicolaas. Rika is bestuurslid van het Rode Kruis en gaat elk jaar trouw naar de vrijwilligersavond van de ge meente. Ze werd door haar dochter Ellen aangemeld bij het lokaal co mité die uit zes Tholcnarcn moest kiezen. De vrijwilliger van het jaar werd bijna bedolven onder bloe men. „Ik kan wel een bloemenwin- keltje beginnen." Goedcgcbuure is op verschillende fronten actief. Bij het Rode Kruis verzorgt ze de va- kanticprojectcn. Ze is er al elf jaar aan verbonden. Bij de Annewas in Sint-Annaland leidt ze elke veer tien dagen een knutselgroepje. De bewoners maken spullen die op de braderie worden verkocht. Bij de Motor en automobielclub Tholen (MAC) is ze al twaalf jaar vice- voorzitter. Ze maakt er notulen voor, schrijft in het clubblad en verzorgt de bingo. Daarnaast is ze als mantelzorger actief. Ze zorgt voor haar moeder en schoonmoe der en 'iedereen die hulp nodig heeft.' Goedegcbiiure werkt 20 uur per week voor Alle Zorg, een nieu we thuiszorgorganisatie in Bergen op Zoom. Van alle kanten kreeg ze de felicitaties, meestal vergezeld van een boeket. Volgens wethouder M.A.E. Vel thuis is ze als vrijwilliger zeer ac tief en gemotiveerd. En in slaat zelf iets nieuws te bedenken, zoals de knutselgroep in de Annewas. Bij de verkiezing van de groep vrijwilligers kwam het streekmu seum de Meestoof uit de bus. Ze was een van de zeven genomineer den. De groep vrijwilligers is met ongeveer 45 groot, op de vrijwilli gersavond waren er ongeveer 25. Ze vulden twee rijen stoelen bij het podium. Volgens Velthuis is de groep al jarenlang actief. En fun geren ze als ambassadeurs van het cultureel erfgoed van Tholen en Sint Philipsland. Elk jaar zijn er andere tentoonstellingen en wor den schoolkinderen uitgenodigd mee te doen aan de'activiteiten. „Elke keer zijn we weer verrast door de grote inzet van deze groep vrijwilligers." De groep kreeg geen beeld, maar een foto van het beeld. Piel van Dijke, penning meester van de Meestoof noemt het een terechte keuze. „Als vrij willigers zijn ze al jarenlang ac tief. Ze mogen best eens in het zonnetje worden gezet. Het is voor ons een opsteker om door te gaan." Van Dijke vertelt dat het aantal bezoekers dit jaar 4700 is. „Dat zijn er 1200 meer dan vorig jaar. Dit is de kers op de taart. Een Mensen met een sterk verenigingsgevoel zijn bereid een stapje extra te doen," zei ambtenaar Leo Quist van burgerzaken op de vrijwilligersavond. Twintig vrijwilligers schreven zich, na de op roep van wethouder Velthuis, in om bij de gemeenteraadsverkie zingen op 3 maart een van de stembureaus te bemannen. In de hal stond een heus stemhokje met inschrijfformulieren. In de pau ze werd er grif gebruik van gemaakt. Quist: „Vorige keer zaten we wat krap met mensen op de stembureaus. De burgemeester heeft gevraagd om verenigingen te benaderen. Deze avond is daar heel geschikt voor." De wethouder legde uit dat een vrijwilli ger er 100 euro voor krijgt, maar dat de helft daarvan voor de ver eniging is bestemd. Ze benadrukte dat het een extraatje was en dat het niet van de jaarlijkse subsidie zal worden afgetrokken. Op het stembureau zitten één ambtenaar, twee raadsleden en een vrijwilliger. Van 's ochtends zeven tot 's avonds negen uur en daarna nog de stemmen tellen. De 81-jarige Esther van der Vlies uit Sint-Philipsland schreef zich ook in, namens de plattelandsvrouwen. Ze ziet er niet tegenop. Ze was al eerder actief op het stembureau in Anna Jacobapolder, vertelt ze. Samen met Chris van 't Hof en Flip Kornaat die toen voor de PVAÖ in de gemeenteraad van Sint-Philipsland zat. „Ik zou het nu wel leuk vinden om het op het dorp te kunnen doen." Annet Vroegop (links) en Rika Goedegehuure staan met bloemen voor de groep vrijwilligers van de Meestoof. leuke afsluiting van het jaar." Bij de verkiezing voor de vrijwilli ger van de toekomst was het dit jaar ook weer lastig. Vorig jaar werd de titel niet verleend omdat er geen kandidaten waren, nu wa ren er twee. Het bleef lang span nend wie dat zou worden. Velthuis noemde de genomineerde een 'echte topper.' De kandidaat was actief in de jongerenraad. maar ook bij de activiteiten rond de in tocht van sinterklaas en de activi teiten voor de jeugd (Thonk) in Stavenisse. Dat is ook van toepas sing op Ralf Smits, maar toen de burgemeester meldde dat de geno mineerde ook altijd de notulen maakt van de Joth. was het duide lijk dat het de 21-jarige Annet Vroegop was. Zij dacht dat haar vader in de hal, Ricn Vroegop, voorzitter van sportvereniging Smerdiek, genomineerd was. Ook zij was beduusd. Tot tranen toe ge roerd. „Ik heb het absoluut niet verwacht. Het was een grote ver rassing. Ik ben er heel erg blij mee, maar ik moet het nog tot me door laten dringen." Annet is vierde jaars studente aan de pabo in Vlis- singen en vanaf de oprichting be trokken bij de Joth. Het was de negende keer dat de vrij williger van het jaar werd gekozen. Velthuis zei dat de 'maatschappij stiekem op vrijwilligers draait'. „Als u zou stoppen zou het er slecht, uit zien." Ze riep op om volgend jaar meer namen in te sturen. „Of het er nou veel zijn of weinig, het blijft moeilijk." Sinds 2003 is de organisa tie in handen van het servicebureau Voor elkaar. Voor dit jaar was het thema water gekozen. Tholen is een millcnniumgemeente. Ze steunt de acht doelen van de Verenigde Naties, zoals het uitbannen van extreme ar moede en honger. Tholen steunt vooral projecten voor hel verbeteren van watervoorzieningen in Afrika. Buiten stond een watcrorgcl. De kin deren van de Musicalxpres yit Poor- vliet brachten een sketch gebaseerd op spreekwoorden en gezegdes over water. Frans Zoeteweij en Jeanne Rodenburg droegen gedichten voor. Het Schorrekoor uit Sint-Annaland bracht vier nummers, waaronder Over de zoute zee en als verrassing een lied waarbij wethouder C.L. van Dis met een lepel ritmisch tegen met water gevulde flessen tikte. Pieter Heijboer en Geeke Deurloo, win naars van Tholen's got talent, traden op met Sweet Goodbyes, een num mer van Krezip. Dc avond werd ge presenteerd door Hermen Geluk en Michiel van de Velde van de jonge renraad. Ties Reitsma probeerde het programma regelmatig te ontregelen door als Johannes in het dialect com mentaar te leveren op wat er gebeur de. Hij slaagde daar goed in. Esther Langenhuizen van Musi calxpres uit Poortvliet nam namens het lokaal comité afscheid van Jaco- lien Deurloo van het servicebureau. Ze begint aan dc Hoogstraat in Tho len een 'zorgondcrncming', een dag besteding voor mensen met een be perking. Ze kreeg een 'kunstbon.' En er werd een afscheidsliedje voor haar gezongen. Ook zij was verrast. „Zo'n avond kan niet zonder jullie hier in de zaal." De bezoekers kregen bij het weggaan een lege bidon mee. Buiten was er nog water genoeg uit het kanon dat speciaal uit Bennckom naar Tholen was gehaald. Vrijdagmiddag werden in de biblio theek in Tholen de Thoolse prijs winnaars bekend gemaakt. Bij de volwassenen won Lies Wagemaker (60) uit Sint-Philipsland, bij de jeugd Huib van der Klooster (16) uit Sint-Annaland. De jury bestond uit Wim Otterman van de bibliotheek, oud-Indiëganger Wim Goedege- buure uit Sint-Annaland en kunste nares Marianne van der Meer uit Tholen. Ze hadden er een harde dobber aan, zei Otterman. Bij de be oordeling werd gekeken of het ont werp de sfeer van het bock weergaf, maar ook naar de originaliteit van het ontwerp. In hel boek vertelt Haasse over dc wereld van twee op groeiende kinderen (een Hollandse en een inheemse jongen. Oeroeg) in het toenmalige Nederlands-Indië. En hoe dc verhouding verbroken wordt als de Indonesische jongen steeds meer nationalistische sym pathieën krijgt en vindt dat de Ne derlanders er niet horen. Lies Wagemaker liet zich inspireren door de scène waarin de vader van Oeroeg verdrinkt in het bergmeer. Zwart water door de maan besche nen. Ze doet voor de eerste keer mee. „Dit had ik ongeveer voor ogen." Ze maakte een aquarel waarin volgens de jury de mystieke sfeer die rond het meer hangt, goed naar voren komt. Ze zit al een jaar of twaalf op cursus en kende het boek, maar herlas het. Bij dc volwassenen waren ook An- nemiek Bouten uit Sint-Maartens dijk en Marianne van Dorst uit Tho len genomineerd. Huib van der Klooster koos voor dc laatste scène in hel boek waarin Oe roeg afscheid neemt van de ik-fi- guur. Hij maakte het ontwerp met dc computer. Met een digitale pen. „Het lijkt geschilderd." Hij had het boek voor school gelezen en de li lm gezien die naar het boek is gemaakt. „Die was wat makkelijker te volgen dan het boek. In het boek gaat het van hot naar her." Van der Klooster zit voor het tweede jaar op cursus en gaat daarmee door. „Het is mijn hobby." Jurylid Wim Goedcgcbuure las het boek toen het in 1948 verscheen. Goedegehuure was onderweg naar Nederlands-Indië om er 'rust en or de' te herstellen. „Het bock.was pas verschenen. Het was toen het boe kenweekgeschenk, dc premie van de boekenweek. Ik las Oeroeg op de boot. Ik heb het oude exemplaar op nieuw gelezen. Ik heb me helemaal op de eerste uitgave georiënteerd en niet de film gezien. Ik denk dat in de film de beklemming die in het boek zit, is weggenomen." In het 'boek ziet Goedegehuure de gespletenheid van alle auteurs die in het voormali ge Nederlands-Indië zijn opge groeid en naar Nederland kwamen. „Ze komen terug naar hun geboor teland, maar voelen zich hier ook niet senang (prettig - red)." De OV-chipkaart wordt landelijk in gevoerd. Vanaf 13 december gaat Connexxion volgens de nieuwe dienstregeling rijden. In de meeste gevallen gaat het om andere vertrektijden. Van een aantal lijnen wordt ook dc route aangepast. Met dc nieuwe dienstregeling pro beert de vervoersmaatschappij de bussen beter aan te laten sluiten op andere buslijnen en dc trein. Voor lijn 43 Sint Philipsland-Goes zijn dc vertrektijden gewijzigd zo dat de aansluiting in Tholen op lijn 102 naar Sint Philipsland, lijn 107 naar Stavenisse en lijn 108 naar Sint-Annaland verbetert. De rit van 15.20 uur vanuit Goes gaat voortaan tot aan Tholen Ten Ankerweg: reizi- ■fjers naar Sint Philipsland kunnen hier overstappen op lijn 102. Voor lijn 44 Stavenisse-Goes zijn dc vertrektijden gewijzigd. Hierdoor sluiten de ritten aan op lijn 102 naar Sint Philipsland en lijn 108 naar Sint Annaland. Ook voor lijn 102 Bergen op Zoom-Oude Tonge wijzi gen de vertrektijden iets. In combi natie met lijn 43 biedt lijn 102 in dc middaguren een halfuursdienst lus sen Tholen en Sint Philipsland. Voor lijn 107 Bergen op Zoom-Sta- vcnissc geldt ook dat dc vertrektij den enigszins gewijzigd zijn. In combinatie met lijn 44 biedt lijn 107 in de middaguren een halfuurdienst tussen Tholen en Stavenisse. Voor lijn 108 Bergen op Zoom- Sint-Annaland rijdt dc bus in de avonduren en in het weckend niet meer via Halsteren. Reizigers kun nen gebruik maken van de halte Jannelandseweg of van Vcolia lijn 101. Nieuw is dat reizigers nu ook via sms de eerstvolgende vertrektijd ontvangen van alle buslijnen op dc halte. Sms halte spatie haltenummer naar 3669. Dit haltenummer staat op de vertrekstaat van dc halte bo ven de vertrcktijdcntabel. De stichting MusicalXpres houdt op 12 december van half negen tot vier uur een open dag in 't Ouwe Ra- ed'uus. Er kan gratis deel worden genomen aan lessen. Die worden gegeven aan kinderen en jongeren van 4 tot 21 jaar in de disciplines zang. dans en drama. Ook het gri me- en visagieteam is aanwezig. De MusicalXprcslecrlingen geven van drie tot vier uur een presentatie. Kaartjes voor deze voorstelling kun nen gereserveerd worden via in- fo@musicalxprcs.nl. Meer informa tie bij Jorina Verhees 06-21106839. In 't Ouwe Racd'uus wordt mor gen een bingo gehouden ten bate van zangvereniging Kir Royal te Sint-Annaland. Zij organiseren begin 2010 een Indische avond. Ze geven daarvan tijdens dc bingo een voorproefje met een optreden. De bingo, voor jong en oud, be gint om half acht en er zijn diverse prijzen te winnen, zoals een mag netron, fietsen, en een hippe rug tas. Maikel Goudzwaard en Anne- maric van der Sterren begeleiden de avond. Oud-inwoner Koen van Dijke is aan dc universiteit Wageningen ge promoveerd tot doctor. Van Dijke .studeerde in januari 2005 af'als in genieur in de levensmiddclcnlech De 50-jarige mr. drs. A.J.G. Poppe- laars uit Veere gaat de waterschap pen Zeeuwse Eilanden en Zeeuws- Vlaandercn leiden naar de fusie. De algemene besturen van beide water schappen hebben hem dinsdag voor gedragen. Zeeuws-Vlaanderen was daarbij unaniem, bij Zeeuwse Eilan den stemden vier hoofdingelanden blanco. Na zijn benoeming door de Kroon gaat Poppclaars rond 1 maart volgend jaar in zijn nieuwe baan aan dc slag. Op dit moment is hij, voor het CDA, lid van het dagelijks be stuur van dc provincie Zeeland. Een vertrouwenscommissie van tien leden (vijf van elk waterschap) koos Poppclaars uit vijf kandidaten. Er hebben 32 mensen naar de functie gesolliciteerd. In Zeeuws-Vlaande ren is sinds begin deze maand L.A. Mangnus waarnemend dijkgraaf, bij Zeeuwse Eilanden gaat W. Gosse- laar uiterlijk 1 maart met pensioen. Beide schappen fuseren per I janu ari 2011 tot hel nieuwe waterschap Scheldcstromcn. De bedoeling is dat Poppclaars daarvan interim- dijkgraaf wordt. Door dc benoeming van Poppclaars gaat opnieuw een CDA'er het fusie proces van Zeeuwse waterschappen leiden. Bij de vorming van Zeeuwse Eilanden in de jaren negentig was die rol toebedeeld aan drs. H. Evers- dijk. nologic. Vanaf februari dat jaar be gon hij aan een promotieonder zoek betreffende microdruppels. Onlangs sloot hij dit af met het presenteren en verdedigen van zijn proefschrift 'Emulsification with microstructures', ofwel prccisie- technologie voor ambachtelijk smakende licht-mayonaise. Van Dijke ontwikkelde een produc tieproces waarbij olie beter met water wordt gemengd. Er is dan minder olie nodig om mayonaise te maken, terwijl de romige smaak gehandhaafd blijft. Belangrijk nieuws voor mensen die graag mayonaise eten, maar niet te veel vet mogen consumeren. Zijn on derzoek werd als zeer goed beoor deeld. Nu mag hij de titel doctor voeren. Vrouwenvereniging Tabitha houdt woensdag vanaf kwart over twee een verkoping in de Rozeboom. Cadeauartikelen, handwerkartike- len, kaarten, kerstkaarten en kerst postzegels zijn een greep uit het as sortiment dat te koop wordt aangeboden. Ook is er gelegenheid tot het drinken van een kopje kof fie. Een 21-jarige man uit de gemeen te Tholen is zondagmorgen rond half zes met zijn auto in dc berm beland. Hij reed over de Rij.ksweg in de richting van Anna-Jacoba- polder en door onbekende oorzaak slipte hij, raakte vervolgens een verkeersbord en kwam aan de an dere kant van de weg tot stilstand. Dc automobilist is per ambulance naar een ziekenhuis in Bergen op Zoom gebracht. Hij klaagde over pijn op zijn borst en in zijn rug. De auto raakte zwaar beschadigd. Sinterklaas meert zaterdag met zijn boot in de haven aan. Hij wordt rond elf uur 's morgens verwacht, waarna de fanfare hem begeleidt bij de rondgang door het dorp. De tocht eindigt in Dc Wimpel waar er een feestelijk programma voor de kin deren is. Dc sint reikt tevens de ca deaus uit die bij dc klcurwcdstrijd horen. Na afloop is er voor ieder kind nog een traktatie. Werkgroep Dorp Anna Jacobapol der wil op woensdagmiddag 16 december met kinderen een kerst stukje gaan maken. Dat gebeurt van twee tot vier uur 's middags in Ons Dorpshuis. Opgeven kan tot en met woensdag bij Sjaan Kaas hoek. Langewcg 2c te Anna Jaco bapolder. tel. 0167-572843. Bij onvoldoende animo gaat de mid dag niet door. Een dakopbouw die zonder vergun ning is geplaatst op een woning in de Prins Hendrikstraat, moet ver wijderd worden. B. en w. hebben daaraan een dwangsom verbonden wanneer niet binnenkort aan de ver plichting wordt voldaan. De drie genomineerden voor de landelijke ontwerpprijs, v.l.n.r. Cent van Dijke, Jeanne Kooi en Han Kurvers. De man met dc witte baard en het rode pak laat nog wel even op zich wachten. Dc ouders en de kinderen staan keurig op dc parkeerplekken op het plein klaar voor het hoge be zoek, terwijl ze worden toegespro ken door Kees Plompen, de voorzit ter van het Sint Nicolaascomité. Maar dan klinkt door de luidspre kers rondom het plein aan de Raad huisstraat de stem van Sinterklaas. Hoefgetrappel klinkt uit de richting van dc Cornelis Frankenstraat. Twee paarden trekken het rijtuig van de goedheiligman voort. Hij komt ge flankeerd door een aantal pieten aan en begroet enthousiast zwaaiend zijn grote en kleine toeschouwers^. De pieten springen vlot uit dc wa gen, maar dc sint heeft moeite om uit het rijtuig te komen. Eenmaal op het 'bordes' vertelt hij, dat hij wal pieten mist. Die melden zich al snel. Met luid getoeter komt er een trac tor aangescheurd. Enkele pielen hangen aan de zijkanten van het voertuig en andere staan op de wa gen die erachter hangt. Het publiek stuift aan de kant, want de trekker maakt aardig vaart. Het gezelschap is compleet en zo kan de rondgang door het dorp beginnen. Die wordt beëindigd in De Vossenkuil, waar het sinterklaasfeest wordt voortge zet. Geen enkel kind verlaat tegen het eind van de middag het dorps huis met lege handen. Na het zien ten krijgen ze allemaal een snoep- Mini sint Naomi van Driel (6) staat op de trap van het ambachtsherenhuis in Oud-Vossemeer te wachten zak mee naar huis. op de komst van de grote sint.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 7