'Vrouwelijke rockers leuk om naar te kijken vanwege mooie kleren' Zorgen Sint Nicolaas over zieke pieten in Sint-Maartensdijk Excuses voor bewoners van Oranjerie in Tholen CU omarmt idee SGP voor aanpak leerlingenvervoer 'Carnavalsbus levert aan verkeersveiligheid bijdrage' 'Wie zes of zeven jaar zonder werk zit, krijgt etiket opgeplakt' Women in Rock trekt 350 bezoekers naar Meulvliet in Tholen Donderdag 26 november 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT De stijgende werkloosheid onder Thoolse jongeren baart de politiek zorgen. „Dat vraagt om een inspanning van de gemeente. Hier mag je niet op bezuinigen", zei J.J.P.A. Boulogne (ABT) onlangs in de gemeenteraad. „Zit iemand zes of zeven jaar zonder werk thuis, dan wordt daar al een etiket op geplakt." Budgetadvisering Een interessante gedachte. Zo noemde A.G. van de San- de (CU) in de gemeenteraad de opmerking van SGP'er P.W.J. Hoek met betrekking tot het terugdringen van de alsmaar stijgende kosten van het leerlingenvervoer. Koopman legt idee voor aan jongerenraad Voorrondes PvdA niet gediend van preek RFT Geen belangstelling scholen voor debat Joth moet naar voorzitter op zoek Beplanting plein aangepakt vanwege onkruid Tholen pakt naast prijs jeugdbeleid Leefbaarheid komt terug op agenda Het Women in Rockfestival mag zaterdag dan wel geen volle zalen hebben getrokken, Ton van Riet van de orga niserende stichting Tholen Rockt blijft enthousiast. „We willen de Thoolse rockwereld levend houden." En daar om komt er volgend jaar wat hem betreft een zesde Wo men in Rock. De organisatie telde bij de feesteditie van zaterdag, vanwege het vijfjarig bestaan, ongeveer 350 bezoekers, 50 meer dan vorig jaar. Wat betreft de begro ting is Van Riet daar blij mee, maar hij had op meer be langstelling gehoopt, zo'n 400 tot 500 mensen. Oude bands Eerste Thoolse rockmusical Groot podium ABT: Niet bezuinigen op bestrijding jeugdwerkloosheid In oktober steeg het aantal jonge Tholenaren (tot 27 jaar) zonder werk fors: van 81 naar 91. Dat is het drievoudige van begin dit jaar. In de begrotingsraad vroeg ABT er aan dacht voor. „Houd of maak ze ge schikt voor de toekomstige vraag", zei fractievoorzitter Boulogne. De jeugdwerkloosheid houdt iedereen bezig, vond J. Oudesluijs (PvdA) die scholing noemde als instrument. Boulogne gaf toe dat de jeugd in derdaad langer naar school zou moeten. „Maar er is ook iets anders: ze worden al na één jaar, of enkele jaren, ontslagen en zitten dan zon der uitkering thuis én met onvol doende scholing." Wie eenmaal zes tot zeven jaar zonder werk thuis zit, krijgt door zijn omgeving een etiket opgeplakt, aldus de ABT'er. P.W.J. Hoek van de SGP zag de komst van tuinbouwkassen als mogelijkheid om jongeren aan werk te helpen. Ook het CDA stond in de vergade ring stil bij de sociale gevolgen van de economische recessie. „De werkloosheid -loopt op, het aantal bijstandsuitkeringen zal wellicht stijgen en er zal naar verwachting in toenemende mate een beroep ge daan worden op de schuldhulpverle ning", zei mevrouw M. Ligtendag- Quist. Het CDA ziet in wérk de oplossing. De gemeente moet zich extra inspannen om mensen van werk naar werk te geleiden. „Naast de impulsen voor de economie is een intensief arbeidsmarktbeleid van groot belang." Inmiddels is de werkloosheid in Tholen opgelopen naar 462 mensen, tegen 335 begin dit jaar. Ruim tien procent daarvan zit al meer dan vijfjaar thuis. Hel CDA vindt het belangrijk om te meten of het geld voor re-integratie op de arbeidsmarkt effectief wordt besteed. „Misschien kunnen we met minder geld wel meer bereiken", al dus mevrouw Ligtendag. De CU waarschuwde tegen het tussen wal en schip vallen van werklozen en gehandicapten door bezuinigingen op het budget voor re-integratie. „Zie landelijk de plannen om fors te bezuinigen op maatschappelijk nut banen. Wij zijn van mening dat de overheid op de bres moet blijven staan voor mensen die buiten eigen schuld niet meer mee kunnen doen", zei A.G. van de Sande. Mevrouw Ligtendag noemde goede voorlichting over de mogelijkheden voor financiële ondersteuning be langrijk. „Maatwerk bij bijstands aanvragen, maar tegelijk moet het lonend zijn om weer aan de slag te gaan." Inwoners die een ww-uitke- ring aanvragen, zou al meteen bud- getadvisering aangeboden móeten worden. Zo krijgen ze, aldus het CDA, de kans om financieel eerder bij te sturen waardoor problemati sche schuldsituaties worden voor komen. Hoek vroeg zich af of gemeente en onderwijsveld zouden willen inves teren in, wat hij noemde, thuisnabij onderwijs. Passend onderwijs voor kinderen zonder dat ze ver hoeven reizen. Volgens de SGP'er zouden afspraken met het onderwijs ge maakt kunnen worden om het geld dat op het vervoer bespaard wordt, te gebruiken om de benodigde ken nis en voorzieningen te bekostigen voor dat passende onderwijs. „De gemeente heeft een open eind risico minder en het onderwijs wordt structureel sterker. Zo maar een voorbeeld van iets waarin de ver houding tussen overheid en samen leving kan kantelen." Mevrouw E.M. van der Wal-Ver- meulen (PvdA) wees Hoek op het extra budget dat basisscholen krij gen voor begeleiding van leerlin gen. Maar volgens Hoek biedt dat zogenaamde rugzakje niet altijd soelaas. Hij noemde de verwijzing van kinderen naar het speciaal on derwijs, het recht van ouders op een' vrije keuze, en de ontwikkeling dat scholen ruimer gefaciliteerd worden en verantwoordelijk worden voor het opvangen van leerlingen. „Om leerlingenstromen om te buigen, zal de gemeente moeten investeren in randvoorwoorden." Van de Sande vond het een goed idee om omgekeerd te denken, om de geschikte school naar het kind te brengen. Maar Hoek benadrukte, geen concreet voorbeeld te hebben willen geven. Het gaat hem om de achterliggende gedachte betreffende de regisserende rol van de gemeen te, hoe je iets op een andere manier zou kunnen organiseren. Sint-Annalander Kees Koopman spant zich in voor een late busverbin ding van Bergen op Zoom naar Tholen tijdens het qarnaval. Hij vindt dat vooral uit het oogpunt van verkeersveiligheid belangrijk. Donder dag zocht Koopman steun voor zijn idee bij de Thoolse jongerenraad en kreeg die ook. Hij gaat nu de provincie en de gemeenteraad benade ren. Het is al weer verschillende jaren ge leden dat Thoolse carnavalsvierders met een speciale bus van en naar het Krabbegat konden. „Zo'n late bus bood de mogelijkheid om mensen veilig over het eiland te vervoeren", meent Kees Koopman. Toen Con- nexxion drie jaar geleden het open baar vervoer in Tholen overnam van de BBA, ging er een streep door de voorziening. De Sint-Annalander denkt dat het komt door onbekend heid van het vervoersbedrijf met de regio. „Tholen grenst aan Brabant en is voor meerdere zaken op voorzie ningen in West-Brabant georiën teerd. Van de Thoolse jeugd tussen 12 en 18 jaar gaat 43 procent in Ber gen op Zoom naar school." Bij de provincie, die het openbaar vervoer in Zeeland regelt en bekostigt, zijn de afgelopen jaren meerdere keren verzoeken binnen gekomen om de bus in de carnavalstijd in ere te her stellen, heeft Koopman begrepen. Zelf vindt hij dat wenselijk uit oog punt van verkeersveiligheid. „Im mers, elk ongeval dat vermeden kan worden is er één." Waar de provincie elders experimenten met discobus sen financieel ondersteunt, zou dat wat hem betreft op Tholen met de carnavalsbus kunnen. Voorzitter Her men Geluk concludeerde dat Joth het idee in ieder geval ondersteunt. Koopman, die politiek actief is bij ABT, wil een breed maatschappelijk draagvlak vinden voor zijn idee. Daarom legde hij het voor aan de jongerenraad. „Graag hoor ik van jullie of we dit zouden moeten aan bieden." Dat het veiliger is, daar wa ren de Joth-lcdcn het wel over eens. „En wie heeft er nou zin om met car naval bob te zijn", zei Jolet Beens. Michicl van de Velde had tijdens de alcoholcontrole, een week eerder in Poortvliet en Tholen, ook een vraag over de carnavalsbus gekregen, zei hij. Annet Vroegop vroeg zich af of gebrek aan animo de reden was waarom de bus enkele jaren geleden is gestopt. Maar Koopman denkt dat het eerder de onbekendheid is ge weest bij de busmaatschappij. Hij gaf aan dat een dergelijke bus niet gratis zal zijn. En dat naast de pro vincie Zeeland ook de gemeenten Tholen en Bergen op Zoom, en de provincie Noord-Brabant, een rol spelen bij het bieden van deze voor ziening. VERVOLG VAN MOERLAND Vrijwilliger in het Bergse ziekenhuis werd Piet Moerland dankzij zijn schoondochter Monique. „Zij werkte daar als secretaresse en wist dat de afdeling cardiologie vrijwilligers zocht", legt zijn vrouw Coby uit. Pe tra Bolier noemt de Vossemeerder een ervaringsdeskundige. Omdat hij zelf een infarct had gehad, kon hij zich in de patiënten op de afdeling verplaat sen. Zijn werk als vrijwilliger bestond eruit dat hij patiënten begeleidde naar onderzoeken die ze moesten onder gaan, of hen in een rolstoel naar bene den bracht. Onderhoud aan rolstoelen was ook een van zijn karweitjes. „En ik maakte een praatje met patiënten die daar behoefte aan hadden." Met name ouderen vinden dat erg fijn, zegt Bolier, die het werk van de vrijwilli gers op haar afdeling heel belangrijk noemt. Moerland heeft al jaren een icd in zijn lichaam, een apparaatje dat t het hartritme bewaakt. „Mensen die ook zo'n apparaat kregen, legde ik de werking uit en hoe het voelt. Dan wa ren ze gerustgesteld." Het is de Vosse meerder trouwens ook wel eens over komen, dat hij hals over kop moest worden opgenomen terwijl hij als vrijwilliger aan het werk was. Het vrijwilligerswerk gaf Piet Moer land een doel, zegt hij. En het was zijn verzetje. Daarom vindt hij het jam mer. er noodgedwongen mee te heb ben moeten stoppen. Het bezoek van de dames van cardiologie waardeert hij erg. „Ik zei pas nog tegen mijn vrouw: daar hoor je ook niks meer van." Maar Petra en Heieen maken duidelijk, Mocrlands inzet bijzonder te hebben gewaardeerd. „We vinden dat je het verdient om in het zonnetje te worden gezet voor wat je hebt ge daan." De Vossemeerder is in ieder geval altijd welkom om, mocht hij in dp buurt zijn, een kop koffie te komen draken op de afdeling cardiologie. Cees Koopman (midden) uit Sint-Maartensdijk vermaakt zich prima bij het optreden van Elektrica. Sinterklaas kwam niet zaterdag maar vrijdag al in Sint-Maartensdijk aan. Hij sliep met zijn zwarte pieten in het nieuwe hotel aan de Markt, dus was hij mooi op tijd om aan de in tocht te beginnen. Wel had hij te kampen met zieke pieten. Vier pieten moesten niet een lad der van de brandweer van het dak gehaald worden. De zieke pieten mochten niet zomaar tussen de kinderen lopen om snoep en peper noten uit te delen. Ze zouden de kinderen aan kunnen steken. Ze hadden de P-koorts. Ze droegen zelfs een kapje voor hun neus en mond. Sint Nicolaas werd met paard en wagen door het dorp gereden. Euterpe (voorop) en de Pietenbende speelden sinterklaasliedjes (ach terop). In de hal van Maartenshof werd het- gezelschap opgewacht door burgemeester Nuis die heel blij was dat de sint weer was ge komen. Maar hij had ook begrepen dat er wat problemen waren met zieke pieten. Om die te genezen moest er een drankje worden gekookt van allerlei verse producten, aardap pelen, groente en fruit: pietamientjes. Dat zat in kistjes die de kinderen samen met de pie ten zochten in het woonzorgcentrum en in twee grote manden stortten. Die gingen mee naar Haestinge waar ze in een grote ketel werden gekookt zodat alle pieten beter wer den. mers, waaronder covers van Live, op haar lijf geschreven zijn. Toch is de zaal slechts voor de helft gevuld. „Dat komt door het tijdstip, maar dat wisten we van tevoren. Het maakt niet uit. De organisatie moet het programma toch opbouwen qua genre." Elektrica zit volgens Quist nog in de opbouwfase. „We zijn sinds acht maanden bezig en dit was ons eerste echte grote liveoptreden. Hiervoor hebben we meegedaan aan jamses sies." Nu zingt Quist alleen covers, maar in haar vorige band Nodal Point, bestond het repertoire ook uit eigen muziek. „Die band is lang zaam aan overleden." Drie mensen hebben elkaar toch weer opgezocht en samen met een vierde persoon vormen zij de rockcoverband Elek trica. Quist, sinds maandag 36 jaar oud, staat graag volgeni> jaar weer op het podium in Meulvliet, maar acht de kans klein dat dat gebeurt. „We wil len geen scheve gezichten en willen niet dat mensen denken dat wij be voorrecht zijn. omdat Pierre in de organisatie zit." De zangeres geniet van de optre dens. „We laten alles gewoon op ons afkomen, dat is dq instelling die je moet hebben bij een festival. Zo is Bliksem normaalgesproken niet mijn ding, maar ja, ik ben hier nu toch. Ik ben in elk geval heel be nieuwd naar The Gathering." Bliksem is de winnaar van de voor rondes van Women in Rock. Met het organiseren van een voorronde, heeft de organisatie regionaal talent een kans willen geven op een podiu moptreden. Zo staat voor volgend jaar in elk geval de nummer twee van de voorrondes op het program ma: Loosely Inspired. Ook het op treden van een andere band bij de zesde aflevering is al vastgelegd. Stream of Passion had zich afge meld, omdat de band op reis kon gaan met een buitenlandse band. Ze staan volgens Ton van Riet volgend jaar wel op het Women in Rockpo- dium. Van Riet vindt de lustrumuitvoering geslaagd en noemt dat mede te dan ken aan provinciale en gemeentelij ke subsidies en de actieve fond senwerving van de organisatie. „Daardoor hebben we wat grotere namen op de lijst kunnen zetten." Hij is zichzelf nu alweer aan het op warmen voor volgend jaar. „Het is altijd een hele klus om dit te organi seren. Soms denk ik achteraf, dat doe ik niet meer, maar na verloop van tijd blijven alleen de goede din gen hangen en dan word ik weer en thousiast." Het festival is volgens de organisa tie zonder incidenten verlopen. Van Riet: „De sfeer was goed. Het be veiligingsbedrijf was met vijf men sen vertegenwoordigd en die heb ben één keer een roker uit de zaal gestuurd. Ook stonden er af en toe teveel mensen bij de entree, waar door nieuwe bezoekers moeilijk binnen konden komen, maar dat zijn enkele praktische zaken." M.J. Klippel (RFT) heeft in de ge meenteraad opgeroepen om de sa menleving weer in te richten vanuit hel bijbelse gedachtegoed. Hij wees op zijn eerdere opmerking bij de be handeling van de kadernota. dat het loslaten van de bijbelse normen in de westerse samenleving de oorzaak is van de economische crisis. H. Nicuwenhuis voelde zich aange sproken: „U begint een soort preek. Daar ben ik in de gemeenteraad niet van gediend", reageerde de Pv- dA'er. Voor RFT moet de komende jaren, net als voor de CU, duur zaamheid voorop staan. „Dat kost geld", zei J. Oudesluijs (PvdA), die aangaf dat dit er niet is zonder ver hoging van de onroerende zaakbe lasting. De scholenbattle, een debat lussen leerlingen uit de bovenbouw van de Thoolse basisscholen, gaat niet door. Slechts drie basisscholen heb ben uiteindelijk belangstelling ge toond om mee te doen. Te weinig, vinden zowel de jongerenraad (Joth) als stichting Vosmeer 600. Zij zouden het debat - over onderwer pen die de scholieren bezig houden - samen organiseren op 15 januari. In de loop van volgend jaar zwaait Hermen Geluk af als voorzitter van de jongerenraad Tholen. De Sint- Philipslander wordt 23 jaar en dat is de maximum leeftijd voor het lid maatschap. Ook zijn dorpsgenoot Jan-Dries Reitsma en Ralf Smits uil Stavcnisse bereiken de leeftijds grens. Smits was om die reden don derdag voor het laatst aanwezig bij een Joth-vergadering. Het drietal is lid vanaf de start in 2004. Er moeten drie nieuwe Joth-leden komen en dat betekent een hele ver andering, meent jongerenwerkster Ingrid Bras. Ze legt uil dat er voor taan twee momenten zijn dat leden van de raad kunnen stoppen: in de cember of met de zomervakantie. En ze sluit niet uit dat er nog meer Joth-leden mee ophouden. „Als jon geren gaan studeren, en ze gaan bui ten de gemeente wonen, kunnen ze geen lid blijven." Op dit moment zitten twee aspirant leden in de wachtkamer: Carola den Braber uil Stavcnisse en Anneloes Oudesluijs uit Sint-Maartensdijk. Laatstgenoemde was Joth-lid, maar deed eerder dit jaar een stapje terug. Door het stoppen van Femke van Hoorn heeft de jeugd op dit moment geen vertegenwoordiger in de WMO-adviesraad Tholen. Vanuit de Joth heeft Herriaan Franssen be langstelling, maar volgens Ingrid Bras wordt er breder naar een kan didaat gezocht. Bewoners aan de Oranjerie hadden op de hoogte gesteld moeten wor den over het wijzigen van het plan voor het groen aan hun plein. De toezegging was wel gedaan, maar door de wisseling van personeel niet uitgevoerd. Dat schrijven b. en w. op vragen van de CU. De fractie had gevraagd hoe burgers betrokken worden de uitvoering van de groen structuurplannen in het algemeen en in het bijzonder voor het plein aan de Oranjerie. Het gaat om bewoners van vijf van de 18 adressen aan het plein die hadden gereageerd op het groenstructuurplan. Op het moment van uitvoering zouden zij gehoord worden zodat eventuele be zwaren meegewogen zouden worden. Dat is dus niet gebeurd. Het groen op het plein wordt niet volledig vervangen, schrijven b. en w. Er zijn al planten weggehaald om het groen beter beheersbaar te hou den. Dat heeft te maken met een ver andering in het bestrijden van on kruid. Er zijn steeds minder chemische middelen toegestaan. De beplanting was verwilderd en over groeid met een sterk woekerend on kruid met lange diepgroeiende wor tels (Heermoes). Na het verwijderen is er gras ingezaaid. Dat past binnen het beleid. Door het te maaien wordt het onkruid uitgeput. Omdat het maar om een kleine aanpassing ging, vinden b. en w. het niet nodig om de bewoners daar inspraak in te geveh. Dat zou ook niet passen bin nen het budget. 'Zeer kleine aanpas singen aan het openbaar groen wor den al snel 2 tot 3 maal zo duur als daar burgerparticipatie bij komt.' De kosten voor de werkzaamheden in de Oranjerie bedragen 800 euro. Aan de bewoners die wel hebben ge reageerd, hebben b. en w. hun excu ses aangeboden. B. en w. schrijven dat andere bewoners juist positief hebben gereageerd en aangeven dat de betreffende beplanting niet meer te onderhouden was. Daar waar geen inspraak wordt toegepast, zul len bewoners uit de directe omge ving via een brief op de hoogte wor den gebracht. De Jong lokaal bokaal gaat aan Tholen voorbij. De prijs voor het beste jeugdbeleid op het gebied van jongerenparticipatie, ingesteld door de natio nale jeugdraad en het ministerie voor jeugd en gezin, is gewonnen door Am sterdam. De hoofdstad was samen met Capcllc aan den IJssel en hel Bra bantse Oosterhout genomineerd. Vorig jaar won Borselc de bokaal. Het anti-pestproject van jongerenraad Joth was voor de organisatie eerder aanleiding om Tholen te selecteren als één van de veertien kanshebbers voor de prijs. Begin oktober kwam een groep Utrechtse studenten pools hoogte nemen hoe het er in Tholen voor staat met het jeugdbeleid. Ze beke- nen onder meer de welter shelter in Sint-Annaland en de skatebaan in Oud- Vossemeer, spraken met jongeren, ambtenaren en wethouder Velthuis. Maar tot de laatste drie drong Tholen niet door. De gemeenteraad wil best discussië ren over de leefbaarheid in de kleine woonkernen. Maar wanneer, en hoe dat het beste kan, daar wordt nog over gedacht. In de raad sneed ABT het onderwerp aan. „Het behoud van voorzieningen is opgenomen in de toekomstvisie bestemming Tho len. Maar dat uitgangspunt staat on der druk. Ik noem het afschaffen van bibliotheekvoorzieningen en van het budget voor kleine kerncn- bclcid", aldus J.J.P.A. Boulogne. De discussie kan nog best ingewik keld worden. Want nu al noemde CDA'er J.P. Bout lee(baarheid las tig te definiëren. En P.W.J. Hoek (SGP) had het over leefbaarheid versus beïnvloedbaarheid. De PvdA stelde bij monde van J. Oudesluijs dat er misschien eerst ingegaan moet worden op het begrip 'krimp'. Hij was verder benieuwd naar ideeën om extra geld te vinden. Maar, reageerde A.G. van de Sande (CU), aandacht voor leefbaarheid hoeft niet per se méér geld te kos ten. Hij vindt de betrokkenheid van inwoners bij hun dorp erg belang rijk. „Gebruik maken van de kennis die er bij inwoners is." Hen breed bij zaken betrekken, kan een insteek zijn die vernieuwend werkt. M.J. Klippel (RFT) is voorstander van een discussie met diverse partners over welke kant het ten aanzien van de leefbaarheid in kleine kernen op moet gaan. „De bezoekers waren over een lan ge dag verspreid, zodat wc niet con stant een gevulde zaal hadden en dat is wel jammer", vindt Van Riet ach teraf. De organisatie heeft speciaal een scherm opgehangen in de gym zaal van Meulvliet in Tholen, zodat de mensen wat dichter bij elkaar ko men te staan. „Vorig jaar konden de mensen in de hele zaal staan, maar hiermee willen we wal meer sfeer creëren", zegt de Smurdiekenaar die in het dagelijks leven chemisch on derzoek doet bij een bedrijf in Moerdijk. Het programma is speciaal voor de vijfde verjaardag uitgebreid met een middagprogramma. Dat wordt geo pend met een rockshow van de fan fare van Accelerando, de MusicalX- press uit Poortvliet en vijftien Thoolse rockmuzikanten, waaron der Mireille Quist en Linsey Maas land. Het is een unieke samenwer king en eén genre dat nooit eerder vertoond is in Tholen. Terwijl het orkest van de fanfare midden in de zaal is opgesteld, vermaken de mu zikanten en de leerlingen van de MusicalXpress het publiek vanaf het podium met rocknummers van onder meer Guns 'n Roses. Mctalli- ca en Bon Jovi. Saxofoniste Pauline van Popqring en gitarist Ingmar Westdorp zorgen voor een muzikaal intermezzo met het nummer Lily was Here, oorspronkelijk gespeeld door Dave Stewart en Candy Dulfer. Volgens Van Riet heeft de voorstel ling bij veel bezoekers kippenvel bezorgd. Ook bij hemzelf. „Heel bijzonder", noemt Cees Koopman (23) uit Sint-Maartens dijk het. Hij is zaterdag samen met Youri Sandee (12) uit Sint-Anna land en Richard van Splunter (21) uit Poortvliet aanwezig op het festi val. Ze vinden de opening 'weer eens wat anders' en 'wel leuk'. Maar dat is niet waarvoor ze geko men zijn. Het zijn echte rockfans. „We bezoeken veel concerten van oude rockbands. Zo zijn we van de week naar Deep Purple geweest. We hebben zoiets van, over tien jaar zijn die oude bands er niet meer. Maar we gaan ook naar optredens De rockshow van Accelerando en de MusicalXpress tijdens Wo men in Rock was eenmalig vanwege het feestje. Wel verwacht mede-festivalorganisator Ton van Riet dat er meer in zit, maar dan als een op zichzelf staand iets. „De stichting Tholen Rockt en de MusicalXpress zijn bezig met het uitwerken van ruwe ideeën voor een rockmusical. Die zou in de zomer van 2011 te zien zijn. In de loop van volgend jaar gaat de MusicalXpress daar audities voor houden en wij gaan op zoek naar rockmuzikanten. Het wordt de eerste Thoolse rockmusical." Of daar weer een fanfare in past, weet hij nog niet te zeggen. „We gaan eerst de grote lijnen uitzet ten en de invulling van de muziek komt pas op-het laatst." van nieuwe bands, hoor." Zo is Ri chard helemaal verzot op de muziek van Korn. Hij draagt zaterdag dan ook een T-shirt van de metalband. Na het openingsprogramma, dat volgens Van Riet door zo'n l(X) mensen is bezocht, loopt de zaal na genoeg leeg. „Veel mensen zijn spe ciaal voor de opening gekomen en gaan even thuis wat eten om 's avonds weer terug te komen", weet Van Riet. Het jonge vriendentrio niet. Die kunnen hun draai aardig vinden in Meulvliet en kiezen daar voor een maaltijd. Ze hebben de keuze uit friet en snacks, maar als ze het voor het zeggen hadden, za gen ze graag een shoarmatent bij het festival. Daarnaast missen ze de skatebaan, die vorig jaar in de zaal stond. Het mag de pret niet drukken. „We zouden graag wat meer men sen in de zaal zien, maar de gezel ligheid is goed hier." Zo staan ze tijdens het optreden van Elektrica, met Mireille Quist uit Sint Philipsland als zangeres, vooraan bij het podium. Ze springen enthousiast mee op de stevige gitaarsolo's en zingen uit volle borst mee bij beken de nummers. De jongens vinden het leuk om vrouwen te zien rocken. „Het is ook anders om naar te kij ken. de meeste vrouwen hebben ook mooie kleren aan." Ze kennen vrij wel geen enkele naam van de artie sten, op The Gathering na. Richard is vooral benieuwd naar Hells Bel les. „Dat is een AC/DC tribute band en dat vind ik leuke muziek." Voor Elektrica, met naast Quist, festivalorganisator Pierre Bouwens achter het drumstel, is Women in Rock het eerste grote podiumoptre den. „Heerlijk", zegt Quist achteraf over het optreden. „Zo'n groot po dium is te gek." Ze maakt er tijdens haar beurt dan ook goed gebruik van. Ze springt tussen haar muzi kanten door, klimt op het podium van het drumstel en buigt zich voor over naar haar enthousiaste toe hoorders. Ze zingt alsof er een me nigte van een paar duizend man staat, met een volume alsof de num- In Sint-Maartensdijk zijn de pieten ziek, ze lijd aan de P-koorts en hebben 'pietamientjes'nodig.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 5