LABO BAL Twee jaar cel geëist tegen Smurdiekenaar Provincie pakt afslag Postweg-Kadijk aan Jaap Bout maakt na 12 jaar plaats voor jonger raadslid Cardiologie zet Vossemeerse vrijwilliger in het zonnetje CDA-fractievoorzitter (63) niet meer herkiesbaar AUTOSCHADE? De Supermarkt van Halsteren Van Buuren terug op Bent Donderdag 26 november 2009 66e jaargang no. 2 Gewelddadige overval op taxichauffeur Tegen een 35-jarige inwoner van Sint-Maartensdijk en een 32-jarige Bergenaar is maandag door de rechtbank in Middelburg twee jaar cel geëist voor de gewelddadige overval op een taxichauffeur in Ritthem op 19 juli. Getekend De provincie gaat begin volgend jaar de T-splitsing van de Kadijk en Postweg aanpakken. Volgens gedeputeerde Toine Poppelaars zal dat de verkeersveiligheid tussen Poortvliet en Tholen verbeteren. „Het is een gevaarlijke afslag, waar regelmatig ongelukken zijn gebeurd. We hebben nu alle voorbereidingen getroffen om de situatie te verbeteren." CDA-fractievoorzitter Jaap Bout uit Tholen stelt zich niet meer beschikbaar voor een nieuwe raadsperiode van vier jaar. Daarmee is hij mogelijk de enige van de huidi ge 19 raadsleden die uit zichzelf terugtreedt. Zijn besluit is voor menigeen als een complete verrassing gekomen, ook binnen het CDA. „Na twaalf jaar mijn plaats inrui men voor een jongere is goed voor de partij en voor de continuïteit van de fractie in de toekomst", zegt de 63-ja- rige Tholenaar. Geen wethouder Coalitie lastig MERCARI KOOPT DIRECT UW WONING! 0162-372211 www.mercari.nl Opruiming herfst/winter 09/10 Start woe. 2 december. Deze week al 20% korting! zie www.plus.nl Zestien prikkers in Meulvliet Maartenshof krijgt supermarkt Hoger kantoor met plat dak kan niet Waarde huizen gedaald Vijf jaar lang was Piet Moerland uit Oud-Vossemeer, twee ochtenden per week, als vrijwilliger actief op de afdeling cardiologie en de hartbewaking van ziekenhuis Lievens- berg. Gezondheidsproblemen maakten daar afgelopen zo mer onverwacht een einde aan. Reden voor het personeel om de oud-buschauffeur in het zonnetje te zetten. Moerland was aangenaam verrast. - voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandcling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2,Tholen, tel. 0166-607060 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,90 per halfjaar, 30,50 per jaar, per post 54,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Dat veroorzaakte onder de Zeeuwse bevolking gevoelens van medeleven met het slachtoffer. Toen later bleek dat de taxichauffeur in cocaïne han delde en mede daardoor het slacht offer was geworden van een 'ripdeal' (een criminele transactie waarbij een van de partijen door de andere wordt beroofd van drugs en geld) kwam de overval in een ander daglicht te staan. Dat nam niet weg dat de inwoner van Sint-Maartensdijk, samen met een man uit Bergen op Zoom, de taxi chauffeur op die bewuste avond ern stig had toegetakeld. De gevolgen: een enkelbreuk, een gebroken kaak en tand, hersenschudding, dichtgesla gen ogen en verder blauwe plekken en kneuzingen over heel zijn lichaam. Voor officier van justitie W. Suijker- buijk was de diefstal met geweld aan; leiding om tegen de verdachten elk twee jaar gevangenisstraf plus zes maanden voorwaardelijk te eisen. Daarnaast wilde hij dat ze alvast een voorschot van 2500 euro op de totale schadevergoeding van 6577 euro be- talen. Beide mannen hebben een al coholprobleem en een cocaïneversla- ving. De officier verbond aan de voorwaardelijke straf dat ze contact moeten houden met de reclassering. Het zwaartepunt van de eis lag op de gewelddadige beroving van de taxi chauffeur. De verdachten legden over de toedracht tegenstrijdige verklarin gen af. De Smurdiekenaar, M. den H., vertelde dat het idee van zijn handlan ger was om de taxichauffeur te bero ven. De Brabander zei op zijn beurt dat het andersom was. „Hij is de hoofddader. Hij kwam met het plan." Het slachtoffer had verklaard dat hij van de lange man (de 32-jarige ver dachte P. M.) minstens vijftien klap pen en vuistslagen had moeten incas seren. Ook de Tholenaar had hem geschopt en geslagen. De jas van de taxichauffeur hadden ze meegenomen. Daarin zaten zes enve lopjes met cocaïne, die ze na de bero ving verdeelden. Hoe was het contact tot stand gekomen? De 35-jarige ver dachte regelde voor die avond een af spraak met de taxichauffeur, die hij kende van eerdere harddrugtransac ties. In Oost-Souburg werd afgespro ken. Daarna reden ze in de auto, met de Brabander achter het stuur, rich ting Ritthem. Daar vond op een pad de confrontatie met veel geweld plaats en werd het slachtoffer, dat in de struiken viel, ernstig gewond ach tergelaten. De daders reden naar Goes, dronken nog wat biertjes en snoven lijntjes cocaïne, voordat ze naar huis reden. In de eisen werden nog andere ge weldsdelicten meegepomen. Zo had de 35-jarige man eerder dit jaar, op 13 maart, in Sint-Maartensdijk zijn moe der in haar woning in een dronken bui mishandeld. Ook haar vriendin, die ertussen sprong, kreeg klappen. ZIE VERDER PAGINA 3 Extra rijsscook om op splitsing linksaf te slaan Voor het verkeer dat uit Poortvliet komt, wordt een extra strook aan gelegd om linksaf te kunnen slaan, richting Oud-Vossemeer. Het ver keer kan zich hier opstellen, totdat er gelegenheid is om af te slaan. Het is te vergelijken met de situatie op de Poortvlietsedijk bij Scherpenisse waar voor de afslag naar de Enge- laarsdijk en voor de afslag naar het dorp extra stroken zijn gemaakt. Ook daar gebeurden regelmatig on gelukken, voornamelijk kop-staart- hotsingen. Bij de Kadijk gaat het om één extra strook. De kans op kop- staart-botsingen en het gevaar dat hierbij voertuigen op de rijstrook van het tegemoetkomende verkeer terecht komen, wordt volgens de provincie aanzienlijk kleiner. Enkele jaren geleden is bij de split sing een passeerstrook aangelegd, nadat er eerder een dodelijk ongeval had plaatsgevonden. Hel verkeer uil de richting Poortvliet kon rechts van een wachtende auto over zogeheten doorgroeistenen rijden, maar vol gens de provincie heeft dat niet de gewenste verbetering op geleverd. Het plan is door de provincie in middels helemaal uitgewerkt. De benodigde gronden zijn aangekocht. In december wordt het werk aan besteed. De gemeente heeft er bij de provin cie steeds op aangedrongen om de verkeerssituatie te verbeteren. In de commissie ruimte werd er regel matig aandacht voor gevraagd. Vol gens Poppelaars heeft wethouder F.J. Goossen de provincie 'flink achter de broek' gezeten. Zijn één jaar oudere fractiegenoot Rina Ligtendag wil nog graag ver der en bij het doorgaan van Bout zouden er in 2014 wel eens twee CDA'ers tegelijk kunnen stoppen en dat lijkt de fractievoorzitter niet ide aal. Toch heeft hij het bestuur heel lang in spanning gelaten of hij zou stoppen of doorgaan. „Het loslaten is moeilijk en doet ook zeer, want ik heb het raadswerk altijd met enorm veel plezier en passie gedaan. Er is geen enkele hobby die zoveel maat schappelijke raakvlakken heeft, maar het is goed dat Jaap nu het stokje doorgeeft aan een jongere. Op de achtergrond kun je nog veel doen in de partij, maar je moet tijdig vernieuwen." Rond kerst 2008 had Bout zich de vraag gesteld of hij voor een vier de raadsperiode zou gaan. Het eer ste halfjaar ging voorbij, maar na de zomervakantie werd de vraag weer actueel. De fractievoorzitter had toen al een evaluatiegesprek gehad met het CDA-bestuur. Hij had veel tijd voor het raadswerk beschikbaar, want het voormalige hoofd logistiek van Timpa founda tions uit Tholen was na het faillis sement van dat bedrijf zonder vas te baan komen te zitten. Het fractievoorzitterschap kwam toen uitstekend van pas om het gat te vullen, want binnen de partij was er volop werk op lokaal en provin ciaal niveau. Bout pakte nog wel een aantal tijdelijke karweien in het bedrijfsleven op, maar de poli tiek eiste veel tijd. Na de zomervakantie kreeg Jaap Bout meer zicht op de kandidaten voor de gemeenteraadsverkiezin gen van 3 maart 2010 en toen werd het loslaten wat gemakkelijker. „We krijgen echt een schitterende lijst met een hele brede groep. Mensen van diverse kerkelijke achtergronden, mannen en vrou wen, ouderen en jongeren. Ik ben er echt reuze trots op en de leden werving heeft hierbij wel zijn vruchten afgeworpen. Ook hebben kandidaten zich spontaan aange meld bij het CDA en dat doet je goed. Daarom vond ik het een na tuurlijk moment om te stoppen. Bij de gemeenteraadsverkiezingen van 3 maart ben ik alleen nog lijstdu wer." Jaap Bout kwam in 1993 in de scha- duwfractie. „Via Wim van Kempen en Maatje Bijl raakte ik in de poli tiek." Daarvoor was hij actief bij pepterspeelzaal de Fabcltuin, waar van hij medeoprichter, voorzitter en penningmeester is geweest. Ook stond de Tholenaar aan de basis van badmintonvereniging Batho, waar van hij viee-voorzitter was. Bij Sloth was hij penningmeester en programmamaker. In 1998 werd Jaap Bout raadslid met Rien „van Beek als fractievoorzitter. In 2002 kreeg hij zelf de leiding van de frac tie. evenals vier jaar later toen hij opnieuw met Rina Ligtendag de QDA-fractie vormde en voor het eerst zelf lijsttrekker was. In 2006 deed zich nog wel eert bijzondere si tuatie voor, want na het afscheid van wethouder Van Kempen was Jaap de Jager de beoogde opvolger. Na bezwaren van Varkens Nee en een aantal politieke partijen trok die zich terug. Bout was toen aan zet. „Hel wethouderschap ambieerde ik echter niet. Ik voelde me prima als volksvertegenwoordiger. Als je een wandeling maakte, spraken je altijd wel mensen aan over gemeentelijke zaken. Ik heb deuren bij ambtenaren of bestuurders open kunnen zetten voor inwoners, en anders ging ik er zeil' voor. Als op deze manier een probleem opgelost kon wordén, dan geeft dat voldoening. Die contacten heb ik als zeer prettig ervaren." Kees van Dis, die helemaal niet op de kandidatenlijst stond, werd de verrassende nieuwe CDA-wcthou- der. Hij is nu de beoogde lijsttrekker voor de raadsverkiezingen volgend jaar en mogelijk de enige die in hel college kan doorgaan, want de drie andere wethouders stoppen ermee. Met twee nieuwe partijen erbij (RFT en SP), twee" zetels meer (21 in plaats van 19) en landelijke pei lingen die het politieke landschap drastisch zouden kunnen verande ren, is echter ook voor het CDA - dat sinds 1978 onafgebroken in het college zit - weinig zeker. „De ko mende coalitievorming wordt las tig", voorspelt Bout en hij heeft er drie keer ervaring mee. De verhou dingen in de Thoolse gemeenteraad zijn deze periode duidelijk anders dan de vorige twee, vindt de CDA- fractievoorzitter. „Kon je voorheen nog wel eens goed zaken doen met de oppositie, nu is dat veel moeilij ker. Zelf houd ik van besturen en niet van politiek bekvechten. Je dient voor elkaar respect te hebben en dat proef ik steeds minder. Met kissebissen bereik je echt niet veel voor de inwoners. Dan gaat het meer om het eigen gelijk dan om het algemeen belang." ZIE VERDER PAGINA 3 Ma. 30 en Di. 1 gesloten wegens voorbereidingen THOLEN ST. MAARTENSDIJK Advertentie I.M. 1 PLUS Grinwis Dorpsstraat 75-77 Halsteren PLUS Tel: 0164 68 32 71 Morgen staan er in Meulvliet in Tho len zestien verpleegkundigen van de GGD en de consultatiebureaus van Allévo klaar om Tholenaren te vacci neren tegen de Mexicaanse griep. Er zijn 1900 inwoners opgeroepen. Dat zijn 1570 kinderen van zes maanden tot vijf jaar en 430 huisgenoten van baby's tol zes maanden. In de sporthal worden acht priklijncn ingericht, met in elke vak twee prikkers. De Zeeuw se campagne is in Middelburg begon nen. Daar kwam 66 procent van de doelgroep om een prik. In Tholen is de vaccinatiegraad laag. Toch rekent de GGD voor heel de provincie op een opkomst van gemiddeld 70 procent. Daarop is het aantal prikkers afge stemd. Volgens Corry Brand van de GGD is het beter dat er te veel zijn dan te weinig. „Anders moeten de mensen maar wachten." De vrouw van de burgemeester, Han- neke Nuis, opent morgenochtend- de deuren van een supermarkt in woon zorgcentrum Maartenshof in Sint- Maartensdijk. De winkel is een sa menwerking tussen supermarkt Spar uit het dorp, Castria Wonen, zorgver lener SVRZ en Sjaloom Zorg. De laatste partij gaat met cliënten de winkel bemannen. De winkel is voor al bedoeld om de bewoners van Maartenshof zelfstandig te houden en geeft ze een mogelijkheid om buurt bewoners te ontmoeten. De opening wordt feestelijk aangekleed en duurt van elf uur tot half in het atrium van Maartenshof. De welstandscommissie wijst het plan af om een verdieping met plat dak te bouwen op het kantoor van projectontwikkelaar J. van de Bos aan de Westvest in Sint-Maartensdijk. Volgens de welstand past het niet in het beschermd dorpsgezicht van de smalstad. Maandag werd'het plan ge presenteerd door Van de Bos en bouwkundig ontwerper H. van der Graaf. Zij wezen er juist op dat er méér gebouwen in de buurt staan met platte daken, zoals Lidl en de openba re basisschool De Rieburch. Hel plan past ook niet in het bestemmingsplan. Het kantoor wordt te hoog. De ge meente had hen juist aangeniden om er een verdieping op te zetten, zei Van der Graaf. Temeer omdat er weinig of geen ruimte is om op de begane grond uit te breiden. „Het wordt een moeilij ke opgave", stelde voorzitter M. On rust van de welstand vast. Thoolse woningen zijn vorig jaar twee procent in waarde gedaald, niet-woningen zelfs vier procent. Dat staal in een voorstel aan de ge meenteraad over de tarieven van de onroerende zaakbelasting (ozb). Omdat de gemeenteraad heeft be sloten dat de gemiddelde belasting druk voor de ozb volgend jaar gelijk blijlï, leidt de waardevermindering tot een lichte stijging van de tarie ven. De opbrengst van de ozb voor woningen wordt op bijna 1,68 mil joen euro geraamd. Het tarief wordt 0,0827 procent van de waarde, een stijging met 0,0017 procent. De ozb voor niet-woningen levert Tholen volgend jaar iets meer dan een mil joen op. Voor een eigenaar/gebrui ker wordt het tarief 0,2505 procent (0,0101 procent erbij), voor een ge bruiker 0,112 procent (0,0045 pro cent erbij). Het loslaten doet zeer, maar na 12 jaar moet je vernieuwen en het stokje overgeven aan een jongere", zegt de 63-jarige CDA- fractievoorzitter Jaap Bout uit Tholen. Paul van Buuren is de nieuwe trai ner van Tholense Boys. Dinsdag avond maakte de club dat bekend bij de selectie van de derdeklasser. De 50-jarige Van Buuren volgt tot eind van het seizoen Jacco Thcunis- sc op die de club halverwege de competitie verliet. Van Buuren keert terug op De Bent waar hij twee sei zoenen actief was. Onder zijn lei ding promoveerde Tholense Boys van de derde naar de tweede klasse. Zie pagina 13. EN VERDER... Verbazing over bezwaren tegen woningen in Mosselhoek Ontwerpen en ideeën ontstaan op kunststofdag in Scherpenisse GAAT HET NIET ZOALS HET MOET, DAN MOET HET MAAR ZOALS HET GAAT Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Gezondheid noopt Piet Moerland om vrijwilligerswerk te staken Deze week Annet Vroegop uit Stavenisse tot tranen geroerd als vrijwilliger van de toekomst Schoolkinderen strijden op volleybaltoernooi om Thoolse titel Fluplandse Mireille Quist is rockende vrouw op Women in Rock Onverwacht staan afdelingshoofd Petra Bolier en hoofdverpleegkundige Heieen Polderman donderdagmiddag bij de familie Moerland op de stoep. „Een poosje te rug kwam Piet.op de afdeling en zei: Ik kom mijn ontslag indienen. Dat was niet ge makkelijk voor hem, en wij schrokken", vertelt Petra Bolier. „Piel was zo'n ver trouwd gezicht. Hij kende iedereen op de afdeling, en iedereen kende hém." In de vijfjaar dat de Vossemeerder vrijwilliger was op de afdeling, liet hij praktisch nooit verstek gaan. De waardering daarvoor van het personeel is neergelegd in een album vol foto's en persoonlijke wensen, dat de beide dames komen overhandigen. „Heel mooi", reageert Moerland, die er zelfs een beetje geëmotioneerd van raakt. De 68-jarige Vossemeerder werkte jarenlang als buschauffeur, onder meer bij Van de Klundert in zijn woonplaats. Tot hij 24 jaar geleden werd getroffen door een har tinfarct. Hij herstelde en reed nog een jaar of tien met de 'zickentaxi'. Het omgaan met mensen, is wat de Vossemeerder aantrekt. Hij deed het in zijn werk, en als vrij williger. Moerland was actief als chauffeur bij de boodschappendienst van het Thoolse Rode Kruis. Ook haalde en bracht hij cliënten van het dagactiviteitencen trum voor gehandicapten De Schutse. Hi j hcefi het deze zomer allemaal moeten op geven in verband met zijn, gezondheid. Zie verder pagina 5. Heieen Polderman (uiterst links) en Petra Bolier van de afdeling cardiologie van Lievensherg hebben veel waardering voor het werk dat Piet Moerland als vrijwilliger heeft gedaan. Rechts Piets vrouw Coby.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 1