Tholenderwijs Scholieren hebben armen vol eigen werkstukken na tweede techniekdag Winkelen, krant lezen en praten in nieuw dagbestedingscentrum VERKIEZINGEN GEMEENTERAAD Inzameling gebruikt frituur olie en -vet op de milieustraat Welke meiden willen graag iets meer weten van Techniek? Evenementenkalender december 2009 Voorelkaar Woordenboek EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 26 november 2009 week 48 Donderdag 26 november 2009 INSCHRIJVING AANDUIDING POLITIEKE GROEPERING Thoolse kinderen timmeren en zagen met bedrijven van het eiland Ophaalbrug Ledlampjes Jacolien Deurloo opent zorgonderneming De Vlinderbloem in Tholen Kop koffie Zes dagen Prioriteiten 12 Onderstaand kunt de ons bekende evenementen, collectes en overige verkopingen zien. Wanneer u vragen of opmerkingen heeft, kunt u contact opnemen met mevrouw M. Zegers- Vreede, telefoon: 0166-668372. Schriftelijke reacties kunt u zenden aan gemeente Tholen, afd. Publiekszaken, Postbus 51, 4691 AB Tholen, of per email naar MVR@tholen.nl. De evenementenkalender over het gehele jaar kunt u vinden op de website van de gemeente Tholen. NAAM EVENEMENT DATUM Collecte Bartiméus Sonneheert vereniging Ma. 30 november t-m za. 5 december Verkoop van banketletters in Sint-Annaland Tafeltennisvereniging Smash'67 Ma. 30 november tot en met za. 6 december Lampionnenoptocht in Oud-Vossemeer Donderdag 3 december otn 18.30 uur Verkoping in het verenigingsgebouw van de Herv. Kerk te Sint Philipsland georganiseerd door vrouwenvereniging "Rondom het Woord" Zaterdag 5 december van 10.00 - 13.00 uur Winterfair.en moonlightshopping Sint-Maartensdijk O.V. Smalstad Woensdag 9 december Verkoping kringloopartikelen in voormalig Timpa-gebouw te Tholen De Kringloopwinkel Tholen Woensdag 9 december van 9.00 - 11.30 uur Verkoop oliebollen te Oud-Vossemeer Zendingsclub Hervormde Kerk Vrijdag 11 en zaterdag 12 december WinterGala van Kir Royal Vrijdag 11 en zaterdag 12 december Stichting Uit op Tholen: Maikel Harte met een try-out van zijn nieuwe Oudejaarsconference 'Stoverij de musical' in de Meulvliet te Tholen Zaterdag 12 december om 20.15 uur Verkoping kringloopartikelen in voormalig Timpa-gebouw te Tholen De Kringloopwinkel Tholen Zaterdag 19 december van 9.30 - 15.30 uur Volkskerstzang in de Haestinge te Sint-Maartensdijk. Georganiseerd door muziek vereniging Euterpe en Jongerenkoor Clarity Zaterdag 19 december Kerstzangavond Zangvereniging V.Z.O.S. in dorpshuis De Wimpel te Sint Philipsland Dinsdag 22 december om 19.30 uur Rommelpotfestival te Tholen Donderdag 31 december De burgemeester van Tholen maakt op grond van het bepaalde in artikel G 3, lid 1, van de Kieswet bekend, dat politieke groeperingen die een vereniging zijn met volledige rechtsbevoegdheid, kunnen verzoeken ten behoeve van de op 3 maart 2010 te houden verkiezing van de leden van de raad van de gemeente, waarvoor de kandidaatstelling zal plaatshebben op 19 januari 2010, hun aanduiding daarvan in te schrijven in een regis ter, dat door het centraal stembureau voor die verkiezing wordt aange legd. Het verzoek daartoe moet schriftelijk worden gericht tot het cen traal stembureau voor de verkiezing van de leden van de raad van deze gemeenta gevestigd bij het gemeentehuis van deze gemeente. Het verzoek dient uiterlijk op 7 december 2009 te zijn ontvangen. Politieke groeperingen waarvan de aanduiding reeds bij de Kiesraad is geregistreerd hoeven geen inschrijving aan te vragen. Politieke groeperin gen die bij de voorgaande gemeenteraadsverkiezing een geldige kandida tenlijst hebben ingeleverd, hoeven eveneens geen inschrijving aan te vragen. Voor de registratie moet een waarborgsom van 112,50 worden betaald aan de gemeente. Nadere inlichtingen over de wettelijke voorschriften betreffende de inschrijving worden op het gemeentehuis verstrekt. Plaats: Tholen Datum: 19 november 2009 De burgemeester voornoemd, W. Nuis Jaarlijks wordt er door de Nederlandse consument onge veer 23.000 ton frituurolie en frituurvet gebruikt. Gebruikt frituurolie en frituurvet kunnen bewerkt wor den tot grondstoffen voor biobrandstoffen en cosmetica- artikelen. Nog maar 5% van het in Nederland gebruikte frituurolie en frituurvet wordt nuttig gebruikt. De rest verdwijnt in de grijze container of in het riool. Dit laat ste is niet de bedoeling, omdat het een verstopping van het riool kan veroorzaken. Sinds 1 september kunt u gebruikt frituurolie en fri tuurvet afgeven op de Milieustraat, Nijverheidsweg 36 te Sint-Maartensdijk. Kijkt u voor meer informatie op www.zrd.nl. Hoe moet u het frituurolie of frituurvet aanbieden? Laat het frituurvet of de frituurolie eerst afkoelen Giet frituurolie terug in de originele verpakking Giet frituurvet in een plastic flacon of plastic fles Sluit de verpakking goed af Gooi het frituurvet of de frituurolie met verpakking en al in de inzamelcontainer op de milieustraat. Servicebureau Voor Elkaar van de gemeente Tholen organiseert al een aantal jaren de cursusavonden "Technika 10" voor meisjes uit de groepen 6,7 en 8 van de basisschool. Deze avonden starten op 1 december aanstaande en worden gehouden in sport- en gemeenschapcentrum Meulvliet te Tholen van 18.30 -20.00 uur. Er is iedere avond een vrouwelijke cur susleider aanwezig en met elkaar wor den er erg leuke dingen gemaakt. De kosten zijn 25,- voor ongeveer 10 cursusavonden, afhankelijk van de werkstukken die gemaakt worden. Het materiaal dat je gebruikt, is hierbij inbegrepen. Meisjes, als jullie interesse hebben en graag iets over Techniek willen leren, meld je dan aan bij Servicebureau Voor Elkaar, telefoon: 0166-668290 of mai len naar: servicebureau@tholen.nl servicebureau Twee meisjes huigen een alumini um plaat in de gewenste vorm. Een ander test haar zaagtechniek, weer een ander slaat zo hard mo gelijk een spijker in een blok. Jongens doen hetzelfde. Het is het tafereel van de Thoolse techniek dag, die dit jaar voor de tweede keer is gehouden voor de basis scholieren van het eiland. Ze zijn donderdag in Meulvliet, het Cal- vijn college en het Westerpoort- college in Tholen onderworpen aan allerlei technische werkstuk jes. Het doel: zoveel mogelijk jon geren warm maken voor techiek. Leerlingen van de twee middelbare scholen assisteren leraren en de deelnemende bedrijven en oplei dingsinstituten om de ruim 400 kin deren te begeleiden. In Meulvliet presenteren de deelnemers elk hun eigen vakgebied. De kinderen krij gen door middel van een opdracht eerj kijkje in hun wereld, zoals de timmer- en metaaltechniek, evenals de elektrotechniek. Zo laat PIA sa men met Jansen Tholen de kinderen een theelichtje met een ledlampje maken. Er komt veel secuur sol deerwerk aan te pas. Mark de Leeuw van PIA heeft ook wat spullen meegenomen om de kinderen te demonstreren hoe bij voorbeeld een lopende band wordt aangedreven. Hij heeft een kleine motor bij zich, die een tandwiel aandrijft. Het tandwiclmechanisme is zichtbaar achter plexiglas. Nor maalgesproken zie je dat niet. Je kunt hier van alles op aansluiten, zoals een lopende band." Ook heeft hij een grote vitrine met daarin een landschap op schaal uit gestald. Daarin zit een ophaalbrug die kinderen met een druk op de knop kunnen bedienen. Naast de vi trine staat de besturingskast van het geheel. Er zit een klein computertje in, elektrische bedrading en allerlei onderdeeltjes die ervoor zorgen dat de slagbomen voor de brug dicht gaan als die opengaat en andersom. Het trekt de aandacht, want telkens komt een groep kinderen, vooral jongens, belangstellend het systeem bestuderen. Overigens is Dc Leeuw één van de initiatiefnemers van dc Thoolse technickdag. „Het leek me een leuk idee en ik heb het toen met Andy van de Velde van Edunamica bespro ken. We hebben het verder uitge werkt en Andy heeft het organisato risch breder opgepakt, want daar is hij goed in." Zo staan bij de tweede editie weer tien technische Thoolse bedrijven in Meulvliet die de kinde ren wegwijs maken in hun vakge bied. Ze hopen dal de scholieren na deze kennismaking kiezen voor een technische opleiding, zodat zc ook in de toekomst voorzien zijn van voldoende technisch personeel. De Leeuw speelt daar zelf al op in door stageplaatsen te bieden in zijn bedrijf, dat in de elektrotechnische automatiseringsbranche zit. „Mo menteel heb ik een stagiair van de hts, die loopt twee jaar stage. Straks krijg ik voor acht weken een mts'cr. Verder biedt ik ruimte voor snuffel stages en werken er jongens van de roi bij mij. Die gaan naast het werk nog een dag in de weck naar school." Tijdens de technickdag is er 's avonds is een informatiemarkt voor dc ouders en de leerlingen, waarop zc inlichtingen kunnen winnen bij de bedrijven en opleidingscentra ovyr dc mogelijkheden. Of de kin deren nu wel of niet warm worden voor techniek, zc houden in elk ge val een arm vol knutselwerken aan de technickdag over. Onder meer een memoblaadjes houder, een boe- kenstandaard, een houten pop en twee ledlampjes: alles zelfgemaakt. Daarnaast worden ze bij vertrek toe gestopt met een tas vol spullen, waaronder pepermuntjes en een pen met ingebouwde rolmaat. Ruim 400 basisscholieren krijgen een voorproefje van werken in de techniek tijdens de tweede Thoolse techniekdag in Meulvliet, het Westerpoortcollege en het Calvijn college. „Op een gegeven moment kom je op een leeftijd dat je bij jezelf af vraagt: wat ga ik doen?" Dat mo ment is bij Jacolien Deurloo-Bo- lier (45) uit Tholen aangebroken. De welzijnsconsulent van het ser vicebureau van de gemeente Tho len heeft een andere uitdaging ge zocht. „Ik had nog wel twintig jaar met plezier bij de gemeente kunnen werken, maar ik miste de zorg." Ze is namelijk opgeleid tot jeugd- en welzijnswerker. Deurloo heeft het antwoord gevonden. Ze opent morgen de deuren van haar eigen zorgonderneming: De Vlin derbloem in de Hoogstraat in Tholen. Het is een dagbesteding voor mensen met een beperking. Jacolien wil er tegelijkertijd de bin nenstad van Tholen weer wat meer leven mee inblazen. „Mensen kun nen weer wat boodschapjes halen in de stad en ze krijgen een plek waar ze elkaar kunnen ontmoeten." Ze denkt dat te kunnen bereiken met on der meer een leestafel waar een krant of een tijdschrift kan worden gele zen. „Dat deden mensen vroeger ook in dc bibliotheek, maar nu die naar de rand van de stad is verhuisd, is dat voor veel mensen best ver weg. Je loopt er niet meer zomaar even bin nen, omdat je er niet zo snel in de buurt bent." In een café kan ook de krant worden gelezen. Dat beaamt zc. „Maar niet .iedereen wil naar een café of stapt daar makkelijk binnen. Hier ligt dc drempel lager door de vrijblijvende sfeer. En dat maakt het toch anders dan wat er al is." Ze is blij met haar locatie, in het ou de pand van boekhandel Dieleman, naast het oude stadhuis. „Het is een plek waar veel mensen langskomen. Het monumentale stadhuis trekt toe risten, dus dat is gunstig. We zitten hier in het zicht." Jacolien wil meerdere diensten bie den met De Vlinderbloem. Zo kun nen mensen er ook terecht voor een kop koffie of thee met gebak of om te lunchen. Qua boodschappen is'de keuze beperkt tot houdbare produc ten met daarnaast wat groente en fruit. „Het moet hier aangenaam zijn qua temperatuur, want alles is in één ruimte. Daarom kan ik hier niet zo snel gekoelde producten zo als vleeswaren gaan verkopen." Ze werkt voor de producten samen met supermarktcigcnaar Jurgen Stroot. „Ik heb gevraagd of hij er iets in zag en hij was direct enthousiast." Ze sluit niet uit dat ze meer of andere producten gaat verkopen. „Het is nog maar een start, dus het kan nog groeien. Als mensen naar wat an ders vragen, kan ik altijd kijken of ik dat aan kan bieden." Jacolien wil graag de ruimte open houden, zodat alles overzichtelijk is en mensen bij binnenkomst direct kunnen zien wat er te doen is. Het winkeltje met kruidenierswaren be strijkt ongeveer 30 m2 van de totale oppervlakte van 200 m2. Daarnaast komt er een balie met een kassa waar de boodschappen kunnen wor- De zoektocht naar een naam voor de zorgonderneming was kort. ,,lk heb gewoon het woordenboek gepakt en sloeg het open op de bladzijde waar deze naam stond. Ik zag de uitleg voor vlinder bloem en dacht: dat is het. Allemaal verschillend en toch vorm je één ding. Bovendien klinkt het lief. De Vlinderbloem voelde gelijk goed." De vlinderbloem wordt door Deurloo omschreven als een bloem met vijf verschillende blaadjes. 'Allemaal anders, één ge heel' is haar motto. Wellicht dat het plantje nog op een andere manier terugkomt in haar zaak, want bij het pand hoort ook een grote tuin. „Die wil ik straks gaan inrichten met de cliënten." den afgerekend, maar waar ook bonbons worden verkocht. „Wc be ginnen met gesorteerde dozen." Ver der is er keuze uit cadeauartikelen en is er een horecahoek en dc eerder vermeldde leestafel. De eigenaresse vindt het belangrijk ste van alles dat dc cliënten veel kun nen ervaren. „Dc omgeving waarin ze komen te werken, houdt heel veel aspecten in en richt zich niet op één ding. Het is én de'winkcl, én de hore ca én het koken. Zc leren met men sen omgaan, de kassa bedienen en dc voorraad bijhouden. Het biedt hen een stukje ontwikkeling en daarbij ga ik uit van hun mogelijkheden en niet van hun onmogelijkheden." Deurloo start met zeven cliënten, die komen werken op basis van hun persoonsgebonden budget (dus zelf zorg inkopen) of dc dagbesteding via hun zorgaanbieder krijgen. Dat zijn de basisinkomsten voor Jaco lien. „Dat was het meest enge van dit idee. Ik moest natuurlijk wel mensen vinden die hier komen wer ken." Maar Jacolien kent het klap pen van de zweep in de zorgwereld. Ze heeft voordat ze in 2003 bij de gemeente ging werken, vijftien jaar in een orthopedagogisch dagccn- trqm in Roosendaal gewerkt en was daarnaast ambulant begeleider van kinderen met een beperking in hel reguliere onderwijs. Daardoor kent ze de procedures voor bijvoorbeeld de aanvraag van een zorgindicatic. Ze richt zich met de Vlinderbloem vooral op dagbesteding voor jong volwassenen en ouderen. Zij stuurt ze aan, zes dagen in de week, van maandag tot en met zaterdag. Voor lopig nog alleen, af en toe gesteund door stagiaires. „Ik sta open voor vrijwilligers die hier willen komen helpen, want er.zijn nog dingen te ontwikkelen. Zo wil ik op zaterdag middag ook iets voor jongere kin deren met een beperking doen, maar daar heb ik vrijwilligers bij nodig." Deurloo wil groeien naar acht cliënten per dag. Nu zijn dat er nog één a twee per dag. Zc heeft geen idee hoeveel vraag er is naar dagbe steding op Tholen, maar ze vindt dat er op het eiland nog weinig is voor haar doelgroep. „Je hebt Du bois. Daarnaast is er Le Séjours, maar die richt zich op dc GGZ en er is pas een zorgboerderij gestart voor kinderen." Dat de Vlinderbloem veel klanten trekt, is een wens van Deurloo. Winst maken is niet haar eerste doel, zegt ze. „Dat is misschien nog wel het mooiste van mijn zelfstan dig ondernemerschap. Ik kan het doen, zoals ik het wil. Ik wil me écht richten op de dagbesteding." Ze vindt het leuk om met mensen met een beperking te werken. „Het aansturen, een basis leggen, doelen afspreken. Wat wil iemand leren en waar gaan we aan werken." Deurloo heelt er bewust voor geko zen om een particuliere zorgaanbie der te worden en zich niet aan te slui ten bij een stichting. „Ik wil er zelf de hand in hebben hoe ik het doe en met wie ik wil werken. Bij een stich ting wordt dat voor je bepaald. Er is wel een beperking: ik heb een budget en dal is eindig, maar ik kan zelf mijn prioriteiten stellen." Ze heeft zin in het ondernemerschap. „Het doen, denken, uitproberen, het cre atieve en de uitdaging die het biedt." Dc dagbesteding betekent voor haar iels moois: „Dat mensen hier zinvol bezig zijn." Ze is blij dat ze haar idee kan verwezenlijken. „De investering is wel op eigen risico, maar ik voel me een bevoorrecht mens dat ik de kans krijg om het waar te maken." Deurloo wil niet gaan concurreren met andere ondernemers in Tholen. „Ik wil alleen maar iets bieden waar mensen belang bij hebben. En ik doe het op een manier waar ik me prettig bij voel. De toekomst zal uit wijzen of het werkt of niet. Ik kan er alleen mijn best voor doen. En dat ga ik doen." Er zit een week tussen de laatste werkdag van Jacolien Deurloo bij de gemeente en de start van haar eigen zorgonderneming De Vlinderbloem.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 12