Uit de krant van 65 jaar in (straat)beeld Bal Familie Blaauw wil meer kunst en cultuur in de krant Ook zo nieuwsgierig P, Slager Berichten uit het jaar 1944-1945 POORTVLIET van De Thoolse Oorlogsvrijwilligers 11-14 R.I. naar Indië. Bevrijdingsfeesten. ST. MAARTENSDIJK Minneputtestraat Tholen hoe een Renault rijdt? Autobedrijf waar u een heerlijk ontbijt kunt bestellen? Sint-Annaland tel. 0166-652517 Naar nostalgie Zanco Mode Kortemeestraat 9 (in 't Vierkantje) 4611 TK Bergen op Zoom Tel. 0164-26 34 85 Lezers uit De Sluis spitten hem altijd helemaal door 16 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 19 november 2009 Vijfenzestig jaren zijn verstreken sinds de eerste editie van Eendrachtbode. In deze rubriek tonen we u berichten uit kranten van 65 jaar geleden die eigen lijk altijd nog actueel zijn. Nadat onze Oorlogsvrijwilligers 13 Maart 19-15 naar Frankrijk vertrokken voor oplei ding werden ze achtereenvolgens gelegerd bi, Antwerpen, in Zeeuws-Vlaanderen. in Duits land (Rijnland) en van daar tot op heden m Noord-Holland. Dit was een interessant ge- tr<Nu Insulinde bevrijd is. ligt voor dit Batal jon. ligt voor deze vrijwilligers wel de meest interessante reis van hun militaire loopbaan in het verschiet. De order luidt momenteel: !f_ September worden alle goedgekeurden va*"--4 K-1- «J beneden de 36 jaar ingescheept om Ned. In die te helpen bezetten. In Engeland woro. de tropenuitrusting ontvangen. De laatste groep verlofgangers blijft nog op het eiland tot 10 September Het geeft vol- doening. dat er reeds zo spoedig gelegenheid bestaat om Hollandse bezetting te krijger1 m ons Indië. Engeland verleent hierbi, grote me- dewerkinq. Het is voor het Vaderland van het grootste belang, dat er met de nieeste spoed soldaten en ambtenaren naar Ned. Indie gaan om mee te helpen orde en rust te herstellen. Goede reis jongens, behouden vaart goede wacht. Op M en 15 Sept. is ook' in deze gemeente een Oranje- en Bevrijdingsfeest gevierd. Het feest werd geopend met klokgelui, waarna de opstelling van een optocht plaats vond op den Paaschdijk. De stoet, voorafgegaan door het Muziekgezelschap, begaf zich vervolgens naar het Gemeentehuis, waar de Burgemeester het Oranje Comité en de burgerij het welkom toe riep en in een toespraak de beteekenis van het feest uiteenzette. Daarna had een rondgang door de rijkelijk met groen en vlaggen ge toonde gemeente plaats met versierde paar den en een 16-tal wagens,. Verschillende wagens trokken zeer de aandacht en het dwong bewondering af hoe men met zoo weinig hulpmiddelen werkelijk iets moois tot stand- had weten te brengen. Des namiddags hadden op een weiland van den Heer Punt verschillende volksspelen plaats, waaraan in ruime mate werd deelge nomen. In het bijzonder de ringrijderij te paard en de stoelendans te paard- vielen zeer in den smaak van het publiek* Daar het programma te uitgebreid was om alles in één dag af te werken, werden Zater dagsmiddags wederom diverse volksspelen gehouden. Na uitreiking van de prijzen gaf de Mond- harmonicavereeniging uit Tholen een concert op de muziektent, hetwelk door een groote menigte met aandacht werd aangehoord, en bij iedereen een gunstig onthaal had. De burgemeester was dan ook de tolk der aanwezigen, toen hij de Vereeniging uit Tho len dank zei voor hetgeen zij ten gehoore had gebracht. Hij dankte ook de burgerij die ten volle had medegewerkt om het feest te doen slagen. Geslaagd. Op het vanwege het, Genootschap ter be vordering van stenografie en machineschrij- ven gehouden examen slaagden van het ei land Tholen voor het diploma Machineschrij- ven: de dames L. Gunter. ,A. Scherpenisse, M. Scherpenisse. Cath. Weyler allen te St. Annaland; en de heeren W. Heybocr en H. Heyboer te St. Annaland: M. v. Poortvliet te Oud-Vossemeer. Dit eerste examen na de bevrijding was in het bijzonder ook een succes voor dén oplei der, dhr. Koetsdijk', die al de door hem klaer- Buurtvereenigingen. Voor de bewoners van de Hoogstraat en de Bruqstraat is Vrijdag- en Woensdagavond een feest gegeven, dat bijzonder gezellig was De feestelijke stemming die er heerschte, gat een goed beeld, hoe de organisatoren er in geslaagd zijn een leuken avond te beleggen. Toen deze week de werkman Koop man van St. Maartensdijk met anderen aan het houthakken was, trof een medearbeider hem met een bijl, waar door een diepe wonde in z'n „zitvlak" ontstond. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De Minneputtestraat biedt een goed uitzicht op de Grote Kerjc. Op de foto, uit de collectie van het gemeentearchief, staat aan de linkerkant het huis van de familie Jansen. In het deurgat Barbara Jansen met haar kinderen Piet en Betsy. En aan de overkant Thijs Tuytjens. De kerk is niet veranderd, maar het Thoolse straatje des te meer. Links zijn alle huizen vanaf de jaren zeventig afgebroken. Ze zijn vervangen door garages met daar voor een aantal parkeervak ken. Nodig, want het blik op wielen is een vertrouwde verschijning geworden in het straatbeeld. De jubilerende Eendrachtbode schrijft al 65 jaar over alles wat de inwoners van Tholen en Sint-Philipsland belangrijk vinden, maar wist u dat Renault al meer dan honderd jaar au togeschiedenis schrijft. Het is de passie voor mechanica, design en technische vooruitgang die de medewerkers van Renault drijft. De in novatie wordt geïnspireerd door het leven van alledag. Bij Renault is men er van overtuigd dat het niet aan de mens is om zich aan te pas sen aan de auto, maar aan de auto om zich aan te passen aan de mens. De wereld is volop in beweging en wij zien dat als een unieke kans nieuwe oplossingen te bedenken. Daarom voldoen alle Renault auto's aan strenge eisen wat betreft kwaliteit, comfort, wegligging, veiligheid en milieuvriendelijkheid. Wilt u ook kennis maken met deze prachtige auto's, kom dan naar de showroom van Autobedrijf Bal in Tholen. Bal en het team van medewer kers hebben al veertig jaaf ervaring in de au tobranche.* Dus als u nieuwsgierig bent naar zon mooie Twingo, Clio, Modus, Kangoo, Megane, Scenic, Laguna of Espace dan bent u bij de showroom van Bal aan het juiste adres. Er is ook een ruime keus in occasions van alle merken. Momenteel is het heel aantrekkelijk om bij Bal een betrouwbare occasion aan te schaffen. Tot ziens in ons bedrijf B8MG Wattstraat 3 4691 RC Tholen Tel. 0166-602440 Fax 0166-604440 Voltstraat 2 4691 RE Tholen Tel. 0166-607060 Fax 0166-607061 Als u echt eens iemand op een speciale wijze wilt verrassen, neem dan contact op met de ontbijtservice van brood- en banketbakkerij Wim Slager uit Sint-Annaland. Het team van enthousiaste medewerkers staat al vele jaren bekend als de ontbijt-, brunch- en lunchspe- cialist van ons eiland. Al het lekkers wordt bijvoorbeeld bij uw geliefde die u wilt verras sen in een grote mand met toebehoren thuis bezorgd. Maar u kunt eventueel ook gebruik maken van een ontbijt-afhaalpakket. 's Mor gens bestellen en 's middags al afhalen. Zo kunt u dan zelf de volgende morgen iemand verrassen met een fantastisch ontbijt. U kunt kiezen uit 10 ontbijtmogelijkheden waarbij ook aan de kinderen is gedacht. Kijk ook eens op de website: www.bakkerijwimslager.nl t/en (fuid&n boL&rt&fighooF-K ':oéé-ei{iftric De goede oude tijd, alles was mooier en beter dan tegenwoordig, maar is dat ook zo? Binnen mijn vakgebied, de kledingséctor, kan ik alleen maar kijken naar het modebeeld en de kwaliteit in die tijd. In de jaren 40 en 50 kon het nog wel eens ge beuren dat je kostuum na een goede regenbui ineens te klein was geworden, en het mode beeld was gewoon veel van hetzelfde. Dat is in de loop der jaren gelukkig wel ver anderd. Zo"n terugblik maakt je weer nieuwsgierig naar vroeger en biedt weer volop ruimte voor anekdotes. Eendrachtbode gefeliciteerd met deze mijl paal. Astrid en Wicher Blaauw zijn naar Sint-Philipsland gekomen voor de natuur, de rust en de ruimte. De Eendrachtbode komt al 65 jaar bij de mensen thuis. .Maar wie zijn die mensen eigenlijk? In deze rubriek zet ten we een abonnee in de schijnwer pers. Astrid (65) en Wicher Blaauw (68) uit De Sluis bij Anna Jacobapol- der zijn sinds tien jaar geabonneerd op de Eendrachtbode. „Eerst hadden we de PZC, maar die was te algemeen. We wilden op de hoogte blijven van het nieuws over Tholen en Sint-Philips land en daarom zijn we overgegaan op de Eendrachtbode." A Astrid en Wicher hebben heel lang in Den Haag gewoond. Zij is daar geboren, hij komt oorspronkelijk uit Veendam. Het werd hen te druk in de stad en ze spraken af om, zo dra de kinderen de deur uit waren, buiten te gaan wonen. Dat werd dus Anna Jacobapol- der. Hij heeft bij het ministerie van sociale za ken gewerkt. „Ik moest mensen tewerkstellen Het zijn lezers uit de Beatrixstraat in De Sluis. die vanwege hun overtuiging niet in militaire dienst wilden." Nu hij niet meer werkt, is hij vaak als toeschouwer bij Noad '67 te vinden. Zelf heeft hij ook gevoetbald, maar dat doet hij al 27 jaar niet meer. Zij is kapster geweest en daarna vijftien jaar activiteitenbegeleidster in een verzorgings tehuis. Nu schildert ze graag. Acryl en soms aquarel. Ze zit op cursus bij Jos Boogaard in Sint-Annaland. Ze hebben twee zoons, Erik (41) die in Uitgeest woont en Menno (38). Hij woont vlakbij, in Sint-Philipsland. Allebei hebben ze een keer de krant gehaald. Astrid had begin vorig jaar een expositie met haar schilderijen in Ten Anker in Tholen. „Er kwam toen een journalist van de Eendracht bode langs voor een interview en een foto." Ze vond het heel leuk om geïnterviewd te wor den, maar ook een beetje spannend. „Het was een gezellig gesprek, h^el ontspannen. Jour nalisten kunnen soms allemaal vragen op je afschieten en heel negatief zijn, maar dit was heel prettig." Wicher werd verrast toen hij zichzelf op een foto in de krant zag staan. „Het ging niet om mij. Ik was naar een voetbalwedstrijd aan het kijken en stond achter de familie Loze- koot. Die wilden ze toen hebben." Hij heeft een keer een ingezonden brief geschreven over de windmolens in Anna Jacobapolder. „Ik schreef toen dat de plannen zorgden voor waardevermindering van de huizen." Als de krant in de bus valt, meestal rond ne gen uur 's morgens, leest degene die hem pakt hem het eerst. „Soms ga ik wel eens even kij ken of hij er al is", zegt Astrid. Ze zouden al lebei de krant niet willen missen. „We spitten hem altijd helemaal door." Er hoeft wat hen betreft geen nieuws uit. „Nou ja, voor mij wel, maar dan doe ik hem tekort", zegt Astrid met een glimlach. Ze doelt op de sport. Wel zouden ze er iets aan willen toevoegen. „Meer kunst en cultuur. Dat meen ik echt, want nu koop ik vaak een Volkskrant omdat die er een speciale bijlage voor heeft. In de Eendrachtbode heb je van die perio des dat er veel in staat over kunst en cultuur, maar dan is het weer een poos stil." Als de krant uit is, geven ze hem door aan een buur vrouw. „We weten dat er hier meer mensen in de straat zijn die hem delen."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 16