'Ik ben er gröös op, want het is een schitterende vereniging' Verkoping Gereformeerde Gemeente in Poortvliet brengt 3800 euro op 'Als land seculariseert raakt maatschappij ontwricht' ZLTO draagt tien mille bij aan onderzoek zoet water Donderdag 12 november 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Thoolse SGP-jongeren praten over conservatisme: De SGP-jongeren van Tholen hebben vrijdag in het Cal- vijn college te Tholen een avond georganiseerd over het thema conservatisme. De reformatorische spreker Bart- Jan Spruyt en IJmert Muilwijk (voorzitter jongerenorga nisatie CU) waren uitgenodigd om hun visie op conser vatisme te geven. Spruyt deed dit aan de hand van zijn boek 'Als je eenmaal hebt liefgehad' wat een dag eerder in Gouda gepresenteerd was. Muilwijk ging vooral in op de rol van de overheid met betrekking tot integratie. Ze gingen na hun betoog onder leiding van Dirk-Jan Nijsink (jeugdwerkadviseur SGP) in discussie met de zaal. Christelijk sausje Andere religies De Thoolse landbouw hoopt in de toekomst zoet water te kunnen betrekken uit de Biesbosch, mocht de landelijke politiek besluiten om het Volkerak-Zoommeer weer zout te maken. Voor een onderzoek naar hoe dat zoete water op Tholen en Sint-Philipsland beschikbaar kan komen, legt de ZLTO Tholen tien mille op tafel. Asfalt Concordia in Tholen. Ben Ben Nelisse als 29-jarige al erelid van Concordia Nelisse uit Burg-Haam stede kwam zaterdag avond naar de receptie van de koninklijke muziekver eniging Concordia om het bestuur te feliciteren met het 125-jarige bestaan. Nelisse is 34 jaar geleden verhuisd van Tholen naar Schouwen. Hij speelt op de grote tuba nog steeds zijn partijtje mee bij Con cordia. Erepenning Verrassingen Wervelend Jeugdfoto's De verkoping van de Gereformeerde Gemeente in Poort vliet zaterdag heeft 3800 euro opgebracht. Dat is 400 eu ro minder dan vorig jaar. Op de verkoping was minder publiek dan vorig jaar. De verkoping trok vooral 's och tends bezoekers. Het geld gaat naar het project Sociedad Lucas in de Dominicaanse republiek. Crisis Vrouwenmuziek met Thoolse rockshow Cursus duurzaam voor agrariërs f Spruyt betoogt dal Gods wetten de enig mogelijke leefregels zijn voor onze samenleving. „Als een land seculariseert raakt het maatschappe lijk leven volledig ontwricht. Als God niet meer geccrd wordt en ou ders en wetten niet meer gehoor zaamd worden, resulteert dat in een chaos, een anarchie. Het volk gaat dan op zoek naar 'de grote man' die in Nederland Wilders heet. De poli tiek kan die ontwrichting niet met politieke middelen oplossen." Vol gens Spruyt wordt het. als de over heid ergens instapt, het alleen maar erger. „Als christenen moeten we beseffen dat de overheid niet het laatste redmiddel is". De CU ge looft daar wel in. Spruyt is van me ning dat dat komt doordat volgens hem de CU niet begrijpt wat christe lijk conservatisme is. Als reactie daarop zegt Muilwijk: „De Edmund Burke stichting (plat form voor conservatisme waar Spruyt mede-oprichter van is, red.) heeft een veel te grote broek aange trokken met betrekking tol de be perking van de overheidsrol, terwijl ze maar minimaal met oplossingen komt". Ook hekelt hij het punt van Spruyt dat de CU door mensen ge zien wordt als 'PvdA met een chris telijk sausje'. „Vanuil de christelij ke sociale optiek vind ik het onethisch om ten opzichte van be paalde problemen geen politiek standpunt in te nemen", zegt Muil wijk. „Het is onjuist om vanuit een politiek ideaal niets te doen." Muil wijk geeft daarbij wel aan dat hij pessimistisch is als het gaat over de manier waarop bepaalde problemen opgelost moeten worden. Een vraag uit de zaal over de rol van het ministerie van Andrc Rouvoet met betrekking tot de emancipatie van de vrouw, zorgt voor de nodige discussie. Muilwijk: „Het maakt niets uit of de man of de vrouw er voor het kind is." Spruyl is het daar niet mee eens: „De vrouw heeft dui delijk een touch met het kind die de man niet heeft. Daarom moet de vrouw bij de kinderen zijn. De CU heeft met betrekking tot het jeugd beleid veel te veel pretenties. Je kunt kinderen niet monitoren!" Een andere vraag is of er daadwer kelijk een probleem is als het om de islam gaat. Daarop antwoordt Spruyt bevestigend. Muilwijk: „We moeten minimaal andere religies de ruimte geven om hun geloof te be lijden." Spruyt zou veel liever zien dat de overheid de christelijke ge schiedenis beschermt. „De vroegere leidcultuur heeft ons de normen aangeleerd. De overheid dient die te beschermen tegen de islam." Op de vraag van forumleider Dirk- Jan Nijsink wal Spruyt tot slot nog mee wil geven aan de SGP-jongeren antwoordt hij: „Koop en lees het SGP-programmaboek 'Kernideeën', want dat had ik kunnen schrijven. Het is een prachtig boek." Op de vraag aan Muilwijk waarom hij voor christelijk sociaal gekozen heeft, in, plaats van christelijk con servatief, antwoordt Muilwijk dat hij bij bepaalde onderwerpen die de samenleving zelf niet oplost, de noodzaak van overheidsingrijpen nodig acht. „Dat mis ik bij de chris telijk conservatieven." Het verzilten van het Volkcrak-Zoom- eveneens nog uitgewerkt moet wor- meer wordt in steeds bredere kring gezien als de enige oplossing om de overlast veroorzakende blauwalg te bestrijden. Jaren geleden al is er toegezegd dat daar een zoetwater- voorziening voor de landbouw bij hoort. Maar dat gaal het rijk miljoe nen kosten en is nog geen gelopen race. Vooruitlopend daarop wordt er al wél gestudeerd op een voorziening voor West-Brabant en Tholen/Sint- Philipsland. Daarin speelt de Bies bosch een belangrijke rol. De water schappen Brabantse Delta en Zeeuwse Eilanden bekostigen de planstudic naar hoe dat zoete water naar het Schelde-Rijnkanaal gebracht kan worden. Vervolgens moet onderzocht worden hoe dal naar Tholen/Sint-Philipsland aan de westkant van het kanaal ge bracht kan worden. Waar, op hoeveel plaatsen en in welke hoeveelheden het ingelaten kan worden, wat de gevol gen zijn voor de doorstroming, en dergelijke. Waterschap Zeeuwse Ei landen heeft zich bereid verklaard de planstudie op te pakken in het kader van de gebiedsgerichte aanpak die den. Dat legde afdelingsvoorzitter J. de Jager van de ZLTO (tevens ge zworene van het waterschap) maandag uit aan de leden. De provin cie heeft positief gereageerd op het verzoek om een financiële bijdrage, maar stelde als voorwaarde dat ook de agrarische sector meebetaalt. „We hebben daar als bestuur met de verte genwoordigers uitvoerig over gespro ken en zijn unaniem voorstander om mee te betalen", aldus De Jager. Van de aanwezige leden maakte niemand bezwaar tegen een bijdrage van tien mille, hoewel de begroting daardoor sluit met een tekort van 11,5 mille. Volgens penningmeester J. de Wilde hoeft de afdeling zich echter nog geen zorgen te maken over het eigen ver mogen. De voorzitter vulde nog aan dat ook de overkoepelende ZLTO geld in het onderzoek stopt. Verder is de gemeente Tholen om een bijdrage gevraagd. „Dc landbouw is hier im mers een economisch belangrijke sec tor én stoffeerder van het landschap", aldus De Jager die nog het voordeel noemde van een peilbeheer met zoet water in plaats van zoute kwel. VERVOLG ONDER DE MOLEN Dré Aarnoudse, bewoner van Mo lenweg 26, legde uit dat hij al 'der tig jaar aan het lijntje' wordt gehou den. „Ik woon er al 34 jaar, maar het is niet meer te houden. Er is een plateau gelegd, maar dat is drie jaar geleden weer weggehaald." Volgens Aarnoudse zou dat eerst worden geëvalueerd, maar zou in overleg met Connexxion het plateau weer weg zijn gehaald omdat de bussen 'er niet hard genoeg konden rijden.' De verhoging had volgens hem wel effect: „Het werkte voor 85 pro cent." Sinds het ding is weggehaald heeft hij al negen scheuren in zijn woning geteld, zei hij. Voorgesteld werd om dc straatste nen van de Molenweg over een lengte van 150 meter te vervangen door asfalt. Daarmee zouden de tril lingen nagenoeg verdwenen zijn. Aarnoudse wees er op dat er zwaar verkeer door de Molenweg komt, van mestwagens tot trucks met aardappelen. „Voor de bewoners is het niet te harden." Volgens Meijboom was er wel wat met de suggestie te doen. In dc Molenweg is de stoep aan de kant met de oneven huizen maar een meter breed. Volgens het comité ligt dc geluidsbelasting op de gevels veel te hoog. En oplossing zou zijn dat de parkeervakken naar de ande re kant zouden worden verplaatst. Er was meteen wel een probleem, want enkele woningen hebben ook een garage. Gcers wees daarop. De beste oplossing zou volgens het comité zijn om een rondweg aan te leggen, vanaf de Gankelweg in zui delijke richting om het bedrijven terrein heen in de richting van de Molendijk. Na ruim een half uur was het bezoek ten einde. „Wc blij ven in gesprek," zei Van Bijnen. Begin december is er weer een bij eenkomst tussen het comité en de gemeente. VERVOLG VAN DUVEKOT Volgens Bijnagtc staan 'reforma torische mensen al zwak'. En dat wordt nu nog eens versterkt door de negatieve reacties van buitenstaan ders. „Wc moeten als christenen uit stralen dal we een voorbeeldfunctie hebben. Zeker als ouders naar kinderen. Maar nu gaan we over de hekel door mensen die niet naar dc kerk gaan. Wat willen ze bereiken? Er hoeft er maar één te zijn die iets naar buiten brengt en heel de school wordt er op aangekeken." Volgens de oud-leerlinge, is de toekomst van dc directeur al beze geld: „De man kan geen les geven zoals hij gedaan heeft. Hij zal met ar gusogen worden bekeken, ook al kun nen ze op zijn lesgeven niets afdin gen." Ze zegt terdege te beseffen dal de tij den zijn veranderd, maar ze verwijst naar een spreekwoord: wie.nict horen wil, moet voelen. „Dat is nog steeds niet geschrapt uit het woordenboek. Als er een oven aanstaat en je kind wil er aan pakken, moet je dan dc oven wegdoen, of pakje dan je kind aan?" Bijnagte zegt dat ze er zelf weinig meer aan kan doen, dan te bidden voor de goede afloop. „Op mijn 29ste werd ik benoemd tot-erelid. Dat vond ik zelf veel te jong. Maar een aantal mensen in de vereniging wilde dat. En eerlijk ge zegd ben ik er best gröös op, want het is een schitterende vereniging." Nelisse mag dan wel op Schouwen wonen, sinds een aantal jaren blaast hij zijn partijtjes bij Concordia weer mee. „Óp dc jaarlijkse uitvoeringen speel ik mee. Ik speel bcsbas, dc grote tuba, en die zijn nogal dun ge zaaid. Een jaar of tien geleden werd ik gebeld. Ze zaten omhoog met de besbas. Ik vind het geweldig. Te genwoordig bel ik zelf of er wat is." Zodoende speelde Nelisse zaterdag tijdens het jubileumconcert Concor dia Hollandia. Nelisse werd beheer der van een camping en verkaste naar het naburige eiland. „Het is daar ook leuk hoor, maar als ik Tho len binnenrijd, dan heb ik nog steeds het gevoel dat ik weer thuis kom. En ik geniet er iedere minuut van dat ik hier speel. Het is een fielc leuke club. Voor mij is hel gewoon een uitje." Nelisse is een muzikant in hart en nieren. Hij is lid van de muziekver- enigingen in Haamstede en Drei- schor, maar wordt ook vaak ge vraagd door de muziekkorpsen van Brouwershaven, Zonnemaire en Yersekc. „Ze bellen van alle kanten omdat er te weinig mensen tuba spelen." Hij kan alleen in de winter gehoor geven aan de verzoeken, 's Zomers is het te druk op de cam ping, zegt hij. „Dan staat het instru ment onder de trap." Over twee jaar, als Nelisse 65 jaar is, komt hij terug naar Tholen. Hij verheugt zich er nu al op. Nelisse behoort nu tot de ou de garde bij Concordia. De anderen zijn Adric Quist, Chiel van der Lin de, Johan en Adric Geuze, Gcrrit Oosdijk en Paul Kleppe (met onder breking). „Er zijn veel jongeren bij dc vereniging. Dat is alleen maar goed." De naam Nelisse is met de geschie denis van Concordia verbonden. Bens vader Henk Nelisse was voor zitter van de muziekvereniging en ontving 25 jaar geleden de erepen ning van dc gemeente Tholen. Dat gebeurde in dc feesttent aan de Bos straat waar alle festiviteiten van het eeuwfeest van Concordia plaatsvon den. Nelisse kreeg dc onderschei ding van burgemeester Baerends. Hij was pas twee keer eerder toege kend aan personen met grote ver diensten voor de Thoolse samenle ving. Henk Nelisse begon in 1959 met een oud papieractie voor Concordia. Hij was in 1984 al 22 jaar bestuurs lid, waarvan 6 jaar penningmeester Ben Nelisse (links) en Adrie Quist behoren inmiddels tot de oude garde van Concordia. en 15 jaar voorzitter. Daarnaast was hij 21 jaar bestuurslid van de kleu- Het bekende kinderlied 'Waanzinnig gedroomd' was een van de onderdelen van het jubileumconcert van de 125-jarige koninklijke muziekvereniging Concordia uit Tholen. Blokfluitleerlingen werkten er aan mee en voor dit nummer werd zelfs een bed op het podium gereden. terschool, 22 jaar bestuurslid van het Groene Kruis, 6 jaar bestuurslid van de ondernemersvereniging, 13 jaar lid van de Bond van Muziekge zelschappen en 6 jaar bestuurslid van de Thoolse Dagen. Het bestuur van het huidige Concor dia verwelkomde zaterdag op de re ceptie vertegenwoordigers van de Thoolse zusterverenigingen. De Ko ninklijke Nederlandse Muziekfede- ratie (KNMF) was verhinderd, zei voorzitter Piet Geuze. Dc vertegen woordigers van Euterpe uit Sint- Maartensdijk hadden afgemeld om dat ze een lampionoptocht hadden. Bovendien bleek voorzitter Tom van Gurp van Euterpe, samen met de le den van het voormalige Smalstads mannenkoor, op te treden. Hij was zich met de anderen in de sportzaal aan het voorbereiden. Wethouder C.L. van Dis kwam het bestuur feli citeren, maar moest na een kwartier ook naar de sportzaal om zich bij het mannenkoor te voegen, als diri gent. Het was een van de verrassin gen van de avond. Overigens spelen er drie zonen van Van Dis bij Con cordia. Het bestuur kreeg ook de ge lukwensen van burgemeester Nuis. Ook die speelde mee bij Concordia. Op piano. Geuze bedankte even voor half acht dc aanwezigen voor hun komst en hun attenties. „Wc zijn geen vereni ging van formaliteiten en lange toe spraken. Maar je ontkomt als ver eniging niet aan een receptie. We vinden het concert van vanavond veel leuker en belangrijker. De KNMF is verhinderd, maar komt la ter in dit jubileumjaar. Kennelijk hebben we recht op een plaquette vanwege het 125-jarige bestaan." Precies om acht uur zette Concordia in met het speciaal door Maurits Fondse gecomponeerde Concordia Hollandia Victoria. Zijn vader Jan Fondse kondigde een wervelend concert van Thoolse bodem aan en dat werd het ook. Bekende num mers van toen en nu daverden in hoog tempo door dc sporthal. Oude krakers als Kom van dat dak af van Peter Koelewijn lot Rood van Mar co Borsato. Voor dc liefhebbers was hel een feest van herkenning. Con cordia werd ondersteund door de nederpopband Kaas en muzikale en vocale solisten. Onder hen Annika Boxhoorn uit Tholen die als een echte popdiva het podium van Mculvliet bestormde in o.a. Mother Earth, I would stay en Girl van Anouk. „Als ik maar kan zingen, dan ben ik gelukkig", ver telde de zangeres na afloop en dat enthousiasme was ook duidelijk waarneembaar tijdens het concert. Annika heeft niet alleen een stevige stem, maar weet ook al een profes sionele 'presentatie neer te zetten. Zaterdag 12 december wordt voor haar een belangrijke dag, want dan wordt in dc Melkweg te Amsterdam .duidelijk of ze in de zangprijzen valt. Kees van Dis was een andere Thool se solist met Hel Dorp van Wim Sonneveld en het Smurfenlied van Vader Abraham. Dc contrasten wa ren soms groot. Kinderliedjes en rocknummers wisselden elkaar af. Hiep hiep, hoera! zong het Smal stads mannenkoor, dat voor deze ge legenheid weer even herenigd was. „Er komt nog een hoop lawaai uit die oude kerels", grapte Jan Fondse, zelf een van dc zangers van het mannenkoor, dat drie jaar geleden officieel stopte. Maar in december wordt er ook weer in Stavcnisse op getreden. De violisten Danielle Ouwersloot en Annejoke Vega Sanchez uit Tho len en Mirthe van Popering uit Zier- ikzee waren de solisten bij Waltz no 2 van Andre Rieu. Tim Hartendorp. een neef van Concordia-dirigent Marcel Hartendorp, trad op als Cis- ke dc Rat, Guus Mccuwis en Jan Smit met slagwerker Marc Pckels- ma deels als begeleider. Grote hilariteit was er bij het zien van jeugdfoto's van muzikanten op een groot scherm boven Con cordia, waar ook beelden van de verschillende nummers waren te zien, zoals uit de film Soldaat van Oranje bij de gelijknamige mu ziek. Behalve van Marco Borsato was ook muziek van dc Zeeuwse groep Blpf diverse keren in Meul- vlict te horen. Ritme van dc regen, was een oude kraker van Rob de Nijs. Daarvoor kwam burgemees ter Nuis in regenpak en met para plu op het podium met het Smal stads mannenkoor met Nuis achter de piano. De zanger van Kaas trad ook verschillende keren op en blokfluitleerlingen van Concordia maakten o.a. met dc Vogeltjesdans het jubileumconcert van de 125- jarige koninklijke muziekvereni ging uit Tholen compleet. Hoewel er minder bezoekers waren als bij het openingsconcert van de ko ninklijke luchtmacht had Concor dia opnieuw een bijzonder jubi leumprogramma, waarvan velen genoten. Op 28 november geeft de jarige een Sinterklaasconcert in hel eigen repetitielokaal. Op het bedrijventerrein aan de Paas- dijkweg zijn in de hal van Bouman Potter (het voormalige Budelpack II) voor dc verkoping 48 stands van 39 standhouders actief om hun arti kelen aan dc man te brengen. Er is voor elk wat wils: kleding, groente en fruit, kaas, hoeden, speel goed. bloemen en planten, tweede hands boeken, sieraden en horloges, tassen en cd's. Er zijn ook enkele ta fels met rommelmarktartikelcn, een kinderhoek en een koffiehoek. Bart Burger speelt op het orgel, lil dc kin derhoek maken de kinderen kettin gen van olienoten voor de vogels. Of pindapoppen waarvan het lijf en het hoofd uit een vetbol bestaat. De kin deren prikken een gaatje in de noten. De pinda's die kapot gaan, worden door de kinderen opgegeten, zegt Marlies Jansen lachend, een van de vrijwilligsters bij de kinderhoek. Op een van de zwart gespoten auto's van Jan Niemantsvcrdrict (ook de ramen zijn zwart) kunnen de kinderen met 'stoepkrijt tekeningen maken of hun naam schrijven. Dc kinderen begin nen aan de zijkant, maar klimmen ook op het dak. In de kraam van de zendingskrans doet Ina Dekkers goe de zaken. Ze verkoopt onder meer speelgoed, kaarten en cadeauartike len. Bezoekers die meer willen we len over de besteding van het geld kunnen terecht bij Janncmieke Ge luk. Zij is projectcoördinator bij Bij zondere Noden in Woerden. Volledig heet de organisatie Deputaatschap tot hulpverlening in bijzondere noden van de Gereformeerde Gemeenten. Jannemieke deelt folders over het project uit en pennen. Ze bezocht af gelopen zomer zelf het project in de Dominicaanse Republiek, vertelt ze. „Het was de eerste keer dat ik er was. Nu voel je beter waar het om gaat. Ik heb gezien wat dc mensen er voor doen. Het was heel prettig om er te zijn." Sociedad Lucas richt zich op medische zorg in een kliniek in een achterbuurt .van Santo Domingo. Ie dere maand wordt er aan ongeveer 250 kinderen en (aanstaande) moe ders medische zorg verleend. Som migen zijn nog maar tiener. Vanuit dc kliniek is ook een gezondheidszorg programma opgesteld voor gemeen schappen waar geen medische zorg is. De belangrijkste groep wordt ge vormd door Haïtianen in de planta- gedorpen (gastarbeiders die vanuit buurland Haïti op dc suikerrietplan tages komen werken). Nu de markt voor suikerriet is inge stort, zijn veel van de rietkappers werkeloos. De nadruk van de zorg ligt op het voorkomen van onder voeding en ziekte. De derde poot behélst dc hulp aan gezinnen en kin deren die op de vuilnisbelt van dc hoofdstad leven. Jannemieke Geluk bezocht dit jaar ook projecten in Zimbabwe, Zuid- Afrika en Ethiopië, in de hoorn van Afrika. Het was haar eerste bezoek aan het land. Ze vloog naar Addis Abeba en vandaar met een Fokker naar Gambela, niet ver van de grens met Soedan om er een project te be zoeken van de Presbyteriaanse kerk waarmee Bijzondere Noden samen werkt. In het grensgebied met Soe dan is gebrek aan voedsel voor de Socdanese vluchtingen in de kam pen. „Een mooi land, maar ook veel armoede. Het is er allemaal wel goed geregeld. Dat heeft te maken met het communistisch verleden van het land." Jannemieke vindt het ook prettig om op de verkoping te staan. „Dat doe ik twee keer per jaar, in Poortvliet en Tholen. Dat zijn voor mij thuiswedstrijden." Bijzondere Noden heeft nog geen directe gevolgen ondervonden van de economische crisis, zegt ze. „Dat valt tot nu toe mee. We moeten wachten tot het eind van het jaar als bedrijven en kerkenraden die ons steunen de balans op maken." In de knutselhoek bewerken Laura Dekker en Leonie van der Slikke een auto met krijt. Dc stichting Tholen Rockt organi seert op 21 november voor de vijfde maal het Women In Rockfestival. Na het organiseren van vier edities Women In Rock wil de stichting Tholen Rockt met dit programma het eerste lustrum groots vieren. Meerdere muzieksoorten zijn ge programmeerd in Mculvliet in Tho len, zoals pop, rock, rockcovers, metal en gothic. Daarmee wil orga nisatie zich op een zo breed moge lijk publick richten. Het festival kenmerkt zich doordat de bands voornamelijk uit vrouwen bestaan. Het festival opent om twee uur en daarna begint om half drie een op treden dat is gebaseerd op de con certserie Night of the Proms. Mu ziekvereniging Accelerando uit Sint-Annaland en de stichting Musi- calXpress uit Poortvliet voeren daarbij een uur lang samen met plaatselijke artiesten een rockshow op. De optredens van de bands begin nen om vier uur met Le Titrc. Elck- trica staat om kwart over vijf op het programma, gevolgd door Bliksem (half zeven), DejaFusc (kwart voor acht), Xtinxion (kwart over negen). The Gathering (half elf) cn Hells Belles (kwart over twaalf). Dc orga nisatie verwacht om half twee 's nachts af te sluiten. Kaarten zijn op diverse adressen te koop. waaronder Meulvliet en via de websites www.womeninrock.nl en www.tho- lcnrockt.nl. VERVOLG VAN BEZUINIGING Naast dc uitkering van het rijk ver wacht het gemeentebestuur tegenval lers ten aanzien van bijdragen van de provincie. Verder is er dixir de reces sie meer geld nodig voor bijstandsuit keringen en is er de zorg om dc on- derhoudsfondsen (voor wegen en groen, gebouwen en straatverlichting) op peil "te houden. „En wc moeten oog hebben voor de reservepositie en het weerstandsvermogen", aldus Nuis. Tegelijkertijd houdt het ge meentebestuur vast aan dc uitgangs punten van duurzaam financieel be leid, wat betekent dat geen beleid wordt ontwikkeld als daar geen geld voor is. En ook het ambitieniveau wil men niet loslaten, maar eerder zaken uitstellen. De ambtenaren stellen, op basis van hun kennis en inzicht, deze maand per afdeling een lijst op met bezuinigingsvoorstellen. Daaruit moet, in overleg met dc raadsfracties, een kortere lijst komen die de basis vormt voor een notitie. Er zijn. geba seerd op reële aannames, drie scena rio's voor structurele bezuinigingen vanaf 2012: een optimistisch scenario voor een bedrag van twee miljoen, een realistisch scenario van 2,5 mil joen cn een pessimistisch scenario van 3,5 miljoen. De kortere lijst moet in deze scenario's passen. De gemeenteraad heeft inmiddels ken baar gemaakt in dit proces een actieve rol te willen vervullen. Maar er is ook voorzien in enkele openbare bijeen komsten. zoals een rondetafelconfe rentie, waardoor er een inbreng kan zijn vanuit de samenleving. „Daar moeten we ook draagvlak creëren. Want het gaat hier om een serieus pro bleem. Er zal minder geld zijn cn dat zal merkbaar zijn" aldus de burge meester. Hij vindt dat de politiek in deze kwestie schouder aan schouder moet staan. En omdat de kademota 2011 géén meerjarenperspectief mag hebben met een tekort, kan dc aanpak volgens b. en w. niet over dc gemeen teraadsverkiezingen getild worden. De bedoeling is om rekening te houden met de deelnemers aan die verkiezin gen. maar daar kon de burgemeester gisteren verder niets over zeggen. De insteek is dat de oude raad in haar laat ste vergadering, op 25 februari, dc no titie Bezuinigingen vast stelt. Thoolse agrarische ondernemers kunnen zich inschrijven voor een nieuwe cursus duurzaam onderne men van de gemeente die op 10 de cember start. Deze cursus is speci aal gericht op de agrarische sector en bestaat uit twee bijeenkomsten van ongeveer vier uur waarin nut en noodzaak van duurzaam onder nemen wordt uitgelicht. Informatie of aanmelden via Kurt Kcssel e- mail cak@tholen.nl of tel. 0166- 668222. Tijdens dc bijeenkomsten wordt ook de milieubarometer geïntroduceerd, waarmee onderne mers kunnen zien hoe duurzaam ze zijn. Ook thema's als encrgicbespa- ren en het beperken van afvalstof fen komen aan bod evenals uitleg over subsidiemogelijkheden en in novatievouchers. Aan het eind van dc tweede cursusmiddag staat een lezing over duurzame ontwikkelin gen door Ruud Koornstra gepland. Na deze lezing is er dc bij de cur sus gebruikelijke terugkomborrel waarbij de deelnemers kunnen ken nismaken met cursisten van vorige cursussen. Hier worden tips uitge wisseld, ervaringen gedeeld en za ken gedaan. Volgens de gemeente draagt deze borrel bij aan het 'wij- gevoel' en enthousiasme over wat er samen wordt bereikt. Het aantal duurzame Thoolse on dernemers stijgt volgens de ge meente na deze cursus richting de 150.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 7