'Kinderen laten voelen, ruiken en beleven wat techniek inhoudt' 'Contact ouderen en jeugd kan bijdragen aan familieband' Ook voor kaften is interesse op jaarlijkse boekenmarkt 'Zonder vrijwilligers waren activiteiten al niet mogelijk' Bij afschaffen hondenbelasting moeten andere heffingen omhoog Alle basisscholen doen mee aan tweede Thoolse techniekdag Leerlingenvervoer kost Tholen inmiddels ruim zeven ton Inloopdag met rondleiding kerk Meisjes Lesprogramma Donderdag 12 november 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Nazaten Frans Verhees en Johanna Hommel samen in Hof van Holland Speelpiano Kinderen, kleinkinderen, achterkleinkinderen en achter achterkleinkinderen van Frans Verhees en Johanna Hom mel uit Oud-Vossemeer waren zaterdag bijeen op de reü nie van de familie in Hof van Holland. Het echtpaar had tien kinderen, nog zeven zijn er in leven. Voor de reünie waren 130 familieleden uitgenodigd, 110 kwamen er naar het café. Op de boekenmarkt in Ons Huis in Scherpenisse gaan de boeken met dozen tegelijk weg. S. Baaij: middeleeuws wetje dat gemeenten veel geld oplevert Volgend jaar nog niet. Maar als er financieel betere tijden zijn aange broken, zou de gemeenteraad eens naar de hondenbelasting kunnen kijken. Dat viel te beluisteren in de commissie bestuurszaken, waar de leden reageerden op S. Baaij uit Tholen. Volgens deze wordt een "mid deleeuws wetje' in stand gehouden omdat 'het veel geld oplevert'. „Is al wal wettelijk is toegestaan, ook altijd maatschappelijk rechtvaardig of verantwoord?" Met die vraag begon Baaij zijn betoog tijdens het spreek recht. Hij hield de Thoolse raadscom missie voor dat de hondenbelasting wordt geheven voor het houden van een hond en niet voor de overlast die deze dieren zouden geven. De op brengst verdwijnt dan ook in de alge mene middelen van de gemeente en wordt gebruikt om de begroting slui tend te krijgen. In Tholen is de op brengst van de hondenbelasting op 155.(XX) euro geraamd. De gemeente geeft 32.000 euro uit aan het bestrij den van overlast, zodat 123 mille naar de algemene middelen gaat. „On rechtvaardig. Naar eer en geweten niet uit te leggen", aldus Baaij, die stelde dat hondenbezitters al jaren te veel belasting betalen. Hij deed een dringend beroep op burgemeester en wethouders om een einde te maken aan die, volgens hem, scheefgegroei de situatie. Hij zei een beroep te wil len doen op het geweten van de raads leden: „Ga eerlijk en verantwoord om met de portemonnee van de burgers." Baaij vond het overigens prima dat de gemeente de overlast van honden aan pakt. „Doe dat adequaat. Creëer bij voorbeeld een meldpunt, zodat de op sporingsambtenaar efficiënter ingezet kan worden." De Tholenaar kreeg de volledige steun van M.J. Klippel (RFT), die zei twee jaar geleden eenzelfde betoog te hebben gehouden. Hij noemde het eerlijker om niet méér hondenbelas ting te heffen dan er aan deze dieren wordt uitgegeven én de bewoners van het buitengebied vrij te stellen. Daar door zou een gat in de gemeentebe groting ontstaan. „Dat zou je aan moeten vullen via het spoor van de wet onroerende zaken, want het gaat om algemene voorzieningen. Dan ben je eerlijk bezig." ABT en CDA prik kelden Klippel door hem voor de voe ten te gooien dat hij de onroerende zaakbelasting zou willen verhogen. Het RFT-lid reageerde dat er nü een groep is, de hondenbezitters, die méér betaalt voor algemene voorzieningen dan andere inwoners. „Je moet de be lasting leggen waar ze thuis hoort, omslaan over de hele samenleving." SGP en CU gaven aan, dat afschaf fen van de hondenbelasting niet zomaar kan. „Dan zul je andere be lastingen moeten verhogen", aldus H. Geluk. En A.G. van de Sande stelde, dat ook forensen zich zouden kunnen gaan roeren, omdat ze foren- senbelasting betalen naast onroeren de zaakbelasting. „We moeten in be tere tijden maar eens kijken", aldus de CU-fractievoorzitter. Baaij was niet teleurgesteld in de discussie. „Ik proef geen onwil, eerder onmacht", was zijn conclusie. De Tholenaar zei tegen de commissie dat hij het on derwerp niet zal laten rusten. Hij houdt er zich ook landelijk mee be zig. VERVOLG VAN MANTELZORG Deze mensen helpen de mantelzor- gers om een netwerk op te bouwen rond de persoon die hij of zij verzorgt, zodat de lasten kunnen worden ver deeld. Er is daarnaast dit jaar een mantelzorggroep opgestart, waarin mantelzorgers met elkaar ervaringen kunnen uitdelen tijdens een uitstapje. Volgend jaar start de gemeente de cursus Zorg de baas, bedoeld om de mantelzorger niet te laten verdrinken in zijn taken. Schrijfster Stella Braam vertelt de mantelzorgers over de zorg voor haar moeder, wat ze heeft beschreven in haar bock lk blijf thuis! Braams moe der weigerde na een herseninfarct zich op te laten nemen in een verzor gingstehuis, waardoor haar dochter naast haar werk voor haar moeder moest zorgen. „Er zaten veel herken bare situaties in het verhaal van Stella Braam en haar lezing was dan ook een groot succes", zegt Heijboer. De exemplaren van haar boeken die ze heeft meegebracht vinden volgens de consulente van het steunpunt mantel zorg gretig aftrek. Ook de zang van de Thoolse sopraan Bema Kousemakcr onder begeleiding van Henny Besling op piano, is volgens Heijboer in goe de aarde gevallen. Dan is het tijd voor workshops. De mantelzorgers kunnen zelf kiezen welke van de zes ze willen bijwonen. Zo verdwijnen er meerdere glazen wijn in de monden van mantelzorgers bij de workshop wijnproeven. Niet al le wijn wordt op prijs gesteld. Marien Heijboer gooit resoluut zijn wijnglas leeg in het emmertje dat speciaal daarvoor op een tafel is gezet. „Deze is niet lekker." Roselina Langius vraagt in een andere ruimte aan de mantelzorgers of hun zorg op prijs wordt gesteld. De één hoort wel vaak bedankt, de ander niet. Ze geeft de mantelzorgers tips om hun tijd goed in te delen tijdens de workshop time- management. De benen worden losgegooid bij de workshop countrylinedance en er wordt opperste concentratie en creati viteit gevraagd bij het beschilderen van keramiek. Vooral de dames zijn geïnteresseerd welke kleuren kleding ze het beste kunnen aantrekken en ze laten zich bijpraten tijdens de work shop kleurenadvïes. Tot slot leren de mantelzorgers er fris uit te zien. Bij gezichtsverzorging komen er vooral veel tissues en watten aan te pas. Met twee handen tegelijk worden de ge zichten van de mantelzorgers eens flink opgeboend. Tussendoor worden ze getrakteerd op een lunch en is er een informatie markt. Daarbij zijn Rode Kruisvrij- willigers aanwezig om te vertellen over hun activiteiten en om spullen uit de knutselgroep van de Annewas uit Sint-Annaland te verkopen. „Het is een bomvol en gevarieerd pro gramma", zegt Jacqueline Heijboer tevreden. Of er volgend jaar weer zo'n verwendag komt, weet ze niet. „We doen in elk geval wel weer iets, maar we weten nog niet wat. We heb ben in het verleden cadeautjes uitge deeld en een beautydag gehouden, misschien doen we volgend jaar wel weer een cadeau. Daar bereik je in elk geval meer mensen mee, maar dit is ook goed bevallen." 9 De halfjaarlijkse inloopdag van heemkundekring Stad en Lande van Tholen biedt op zaterdag 21 november een extraatje. Be zoekers kunnen om elf en drie uur een rondleiding, door ds. Van Kooten, meemaken in de onlangs gerestaureerde her vormde kerk van Scherpenisse. De inloopdag is van tien tot vier uur in gebouw De Hoeksteen aan de Molenstraat. Daar vinden belangstellenden de verzameling van de fotowerkgroep, oude portretfoto's en indexen op de burgerlijke stand. Wie ou de foto's heeft, kan ze ter plaatse door de werkgroep laten scannen. De laatste keer dat de familie op de ze manier bijeenkwam was in 1989, vertelt Frans Schoep. Hij zette sa men met Harry Havermans, Lcjon en Alfred Verhees de familiebijeen komst op poten. „Bij de reünie van de Sint-Anthoniusschool op 19 juni kregen we het er over. Toen hebben we het weer opgepakt. Het organi seren was eigenlijk een fluitje van een cent. Via de e-mail is het mak kelijk de mensen uit te nodigen. Wc zijn blij dat er zoveel gekomen zijn." Met 82 jaar is Toni Verhees de oudste van het gezelschap. De jongste is Rory Verhees uit Halste ren. Hij is vijfjaar en vertegenwoor digt de vierde generatie. Frans Verhees (geboren 23 septem ber 1899, overleden 1 mei 1982) was aardappelhandelaar en woonde aan de Coentjesweg. Volgens zijn kleinzoon Frans Schoep was hij niet alleen op het dorp goed bekend, maar op heel Tholen. „Door zijn werk kwam hij overal." De meeste kinderen van Frans en Johanna (geboren 11 februari 19(H), overleden 6 september 1975) wonen op Tholen, alleen Cato verhuisde naar Steenbergen. Een van de kleindochters, Anja Hommel woont in Abcoude, en Barbara Verhees in Gouda, Yvonne Rooms woont in Haarlem. En een kind van Cato Ver hees, Wil Rooms, woont in Austra lië. De laatste is er niet. Op de muur van het café worden fa miliefoto's geprojecteerd. Er passe ren heel wat personen de revue. Op De tweede Thoolse techniekdag staat voor de deur. Daarmee ho pen zowel de bedrijven op het ei land als de scholen kinderen warm te maken voor een oplei ding of een baan in de techniek. Hiermee wordt het voorziene te kort aan technisch personeel in de toekomst verholpen, hopen beide partijen. Alle 21 basisscholen doen op 19 november mee aan een programma in Meulvliet, het Westerpoortcollege en het Calvijn college in Tholen waarbij groep achtleerlingen kunnen snuiven aan allerlei facetten uit de techni sche wereld. Andy van de Velde uit Tholen, van Edunamica, coördineert het ge heel. Naast tien technische bedrij ven uit de gemeente, werken Otib, bureau Top, ROI, SPB, Kenteq en Fundeon - allemaal organisaties die tot doel hebben de techniek te promoten - aan de technickdag mee. De gemeente Tholen zorgt voor een financiële bijdrage en de leerlingen van het Westerpoortcol lege en het Calvijn college helpen mee in de begeleiding van de kin deren. Vorig jaar deden 385 basisscholie ren mee aan de techniekdag, omdat enkele scholen al iets anders op het programma hadden. Nu doen alle scholen mee en dat betekent dat er 440 leerlingen naar Tholen komen. Die worden in groepen met bussen van school opgehaald. Ze gaan in een programma van on geveer twee uur tijd per groep al lerlei kleine werkstukjes maken. Dat doen ze zowel op de twee vm- bo-scholcn als in Meulvliet. Bij de laatste locatie laten mensen uit de* praktijk een stukje van hun dage lijks werk zien en geven ze kinde ren de opdracht iets te proberen of te maken. Daar komt niet altijd een zaag, een lasapparaat of een schroevendraaier aan te pas: vorig jaar werd er ook op de computer gewerkt. Via een speciaal pro gramma werd gedemonstreerd hoe de bouw van een huis wordt voor bereid en getekend. De Thoolse techniekdag richt zich zowel op jongens als op meisjes, hoewel de laatste categorie toch nog in de minderheid is in de tech nische sector. „Je ziet wel stee-'s Andy van de Velde uit Tholen coördineert de techniekdag. Zelf is hij dol op techniek 'en gaat thuis ook vaak aan de slag met klussen. meer vrouwen op een bouwplaats, maar de meesten kiezen voor een baan in de werkvoorbereiding, zo als de calculatie, en niet zozeer in de uitvoering", zegt Andy van de Velde. Toch voorspelt hij dat in de toekomst de vrouwen op een bre der terrein te zien zullen zijn. „Fy siek wordt het werk steeds lichter." Het praktijkprogramma neemt een ochtend en een middag in beslag, 's Avonds is er in Meulvliet een in formatiemarkt, waarbij zowel leer lingen als ouders zich kunnen laten inlichten over de mogelijkheden binnen de technische sector. Er kan een praatje gemaakt worden met de plaatselijke technische on dernemers en Fundeon en Kenteq informeren over de opleidingsmo gelijkheden. Er wordt weliswaar samengewerkt met de vmbo's, maar dat wil niet zeggen dat er geen aandacht wordt besteed aan de hogere opleidingen en banen in de techniek. Het is de bedoeling dat de kennisma king met techniek niet bij de Thoolse techniekdag blijft. De Thoolse be drijven zijn samen met de basisscho len bezig aan het ontwikkelen van een lesprogramma in het kader van techniek. Er is een stuurgroep en een werkgroep voor opgezet om te bekij ken hoe alles het beste in het vat kan worden gegoten. „Het móet zowel praktisch als financieel haalbaar zijn", zegt Van de Velde. En dat is volgens hem geen gemakkelijke op dracht. Aan het eind van dit school jaar moet er een door alle partijen goedgekeurd idee klaarliggen en gaat er een pilot van start op drie ba sisscholen: de School met de Bijbel in Sint-Annaland en De Veste en Ter Tolne in Tholen. Van der Velde heeft ook hierin een coördinerende rol. „De fondsen zijn rond, maar we kij ken ook gelijk naar de toekomst. Het project is niet éénmalig, het moet duurzaam zijn, zodat wc het meerde re malen kunnen gebruiken." Als het aan Van de Velde ligt, komt er volgend jaar weer een Thoolse lechniekdag. Of die effect heeft, kan hij nog niet zeggen. „We richten ons op de leerlingen die straks gaan kie zen voor een middelbare schoolop leiding. Op het vmbo kiezen de leerlingen pas na het tweede leerjaar voor hun specialisatie. Dus over drie jaar kunnen wc pas iets erover zeggen." Van de Velde houdt zich voorlopig nog niet bezig met die cij fers. Hij is dolenthousiast over de techniekdag. „Techniek is gewoon heel leuk. We willen kinderen laten voelen, ruiken en beleven wat het inhoudt." De boeken van de stichting Ontspanning Gehandicapten in Ons Huis in Scherpenisse heeft zaterdag 1165 euro opgebracht. Op de jaarlijkse tweedehands markt waren enkele duizenden boeken maar ook puzzéls en cd's te koop. De opbrengst was wat minder dan vorig jaar toen er voor ruim 1300 euro werd verkocht, maar het bestuur van de stichting is tevreden. De fervente verzamelaars wachtten anders even voor half twee al in de hal van het clubgebouw om hun slag te kunnen slaan. Jong en oud proberen er hun favoriete boek of schrijver te vinden. Sommigen zoe ken iets, zoals Cato Koppenhol uit Scherpenisse: „Ik zoek Jan Jans en de kinderen voor mijn kleinkinde ren." Die wonen in Sint-Annaland en zijn 10, 6 en 4 jaar oud. De kans is groot dat ze wat zal vinden van de bekende serie van Jan Kruis. Er zijn al 43 albums verschenen van de strip die in 1970 in weekblad Libel- Ie begon. „Ik kom elk jaar. Er is zo veel te vinden. De boeken die ik vo rig jaar heb meegenomen, lever ik gewoon weer in." De stapels kinderboeken (strip- en leesboeken) zijn groot. Er is voor elk wat wils. Maar niet iedereen zoekt leesvoer. Lianne Vermeulen uit Sint-Maartensdijk zoekt bij voorbeeld oude boeken alleen vanwege de kleur van de kaft. „Bruinrood, rood, beige en don kergroen. Ze moeten passen in het antieke kastje dat ik thuis heb. De tekst interesseert me niet, maar zodoende kom ik toch om boe ken." De 12-jarige Manou de Korte uit Scherpenisse zoekt naar stripboeken en stripbladen van Suskc en Wiske en van Donald Duck. „Ik kom elk jaar en kijk wat er is." De zusjes Hanncke (11) en Jacoline Troost (13) uit Sint-Annaland zijn op zoek naar boeken en spelletjes. Hun favo riete schrijvers zijn Hans Mijnders (Verward, Te Gek, Bruggers) en Carry Slee (Dal heb ik weer! En Lo ver of Loser). „Die hebben we niet gevonden, maar die schrijvers heb ben we thuis." Ze hebben ook be langstelling voor spelletjes, zoals voor schaken en het 'meidenspel' Giebelen. De 1,5 jaar oud Svcn Potappel uit Stavenisse is blij met een speel piano. Hij zit boven op de boeken en slaat af en toe een toets aan van het instrument. Hij is een van de jongste bezoekers op de boeken markt die elk jaar veel bezoekers trekt. Het aanbod was heel groot. Zo groot zelfs dat de tafels in het mid den van de zaal breder waren ge maakt en de tafels bij het raam te gen de wand waren geschoven. Ouderen en jongeren op de reünie: Achterste rij v.l.n.r. Cato Rooms-Verhees. Nellie de Leeuw-Verhees, Cees de Leeuw, Toni Verhees, Frans Verhees, Ko Verhees en Piet Hommel, Middelste rij v.l.n.r. Gabri Verhees, Isabel Timmermans, Corrie Verhees-Robbe, Jeanette Verhees, Annie Verhees-Verreijen, Stina van Driel en Gitte Hommel. Voorste rij v.l.n.r. Rory Verhees, Derk Pieter Staats, Maurice en Melissa van de Klundert en Hanna Dientje Staats. familiefeestjes, maar ook op straat of op school. Aan de wand zijn gro te reproducties van familiefoto's ge prikt. Gemaakt bij speciale gebeur tenissen. Schoep: „Het liefst hebben we dat de ouderen wat beter kennis maken met de jeugd om te weten hoe een en ander noü in elkaar steekt, want niet iedereen kent iedereen. Het was toch een beetje verwaterd, maar als je ziet hoeveel mensen er nu zijn, dan mogen wc trost zijn op onze fa milie. We willen dat de reünie blijft en dat jongeren het straks overne men." Volgens Schoep waren grote gezin nen in de tijd van zijn grootouders geen uitzondering. Het heeft ook wel een voordeel, zegt hij. „Met een feestje heb je gauw een ploegje bij elkaar. Maar ook als er iets gebeurt in de familie, heb je veel 'steun aan elkaar." Vorige week nog overleed zijn moe der Leen Schoep-Verhees (85), een van de tien kinderen van Frans en Johanna. Twee dagen voor de reünie werd ze begraven. Haar overlijden was geen reden de familiebijeen komst af te gelasten. „Ze was 85 jaar. Wanneer je de reünie ook houdt, er kan altijd iemand overlij den. Iedereen vond dat het gewoon door kon gaan. Ook vandaag heb ben we steun aan elkaar." Schoep sprak de aanwezigen toe. Hij zei dat de grote opkomst een te ken was dat er behoefte aan een reü nie was. „Contacten tussen ouderen en jongeren kunnen bijdragen aan de familieband." Hij bedankte voor de steun en het medeleven na het overlijden van zijn moedert. Er werd een minuut stilte in acht geno men. Daarna was er volop gelegen heid met elkaar te praten en de ban den aan te halen. Zorg over toekomst welzijnswerk in woonzorgcentra Een visie voor de langere termijn en een structurele financiering van de welzijnsactiviteiten. Volgens voorzitter M.P. Heijboer van de stuur groep Wonen, zorg en welzijn Tholen is dat nodig van de gemeente. Hij gebruikte onlangs in de commissie bestuurszaken het spreekrecht om zijn bezorgdheid kenbaar te maken over het subsidiebeleid ten aanzien van deze voorziening in de woonzorgcentra voor ouderen. De CU wil graag een aanvullend advies bij de eerstvolgende kadernota, en kreeg bijval van VVD, ABT, CDA en RFT. Het gemeentebestuur heeft de stuur groep laten weten, de bijdrage voor de welzijnsactiviteiten volgend jaar niet aan te passen volgens de prijs index. En voor het nieuwe woon zorgcentrum in Scherpenisse géén extra subsidie te geven. De pot moet dan over acht in plaats van zeven centra verdeeld worden. Met ook nog nieuwe woonzorgcentra in Tho len en Sint-Annaland in het ver schiet, baart dat beleid de stuur groep grote zorgen. „Als het beleid zoals dat voor 2010 is aangekondigd, wordt voortgezet, dan hebben we een probleem", zei Heijboer in de commissie. „Via de stuurgroep, waarin ook de gemeente vertegenwoordigd is, is de afgelo pen jaren veel ontwikkeld. Tholen loopt voorop in Zeeland. Met de open tafels - die we willen uitbrei den - en dergelijke worden veel ou deren bereikt. Wat lot nu toe is be reikt, willen we graag behouden." Heijboer wees erop dat de welzijns activiteiten belangrijk zijn voor het zo lang mogelijk zelfstandig kunnen laten wonen van ouderen. Het af bouwen van ABWZ-voorzieningen (algemene wet bijzondere ziekte kosten) en het deels overhevelen daarvan naar de WMO (wet maat schappelijke ondersteuning) zet dat beleid ook al onder druk. „Het zou wrang zijn wanneer er straks wél voorzieningen zijn, maar geen acti viteiten", uitte hij de bezorgdheid over de in de toekomst beschikbare financiën. Op een vraag van de CU of door de gemeente verwachtingen zijn ge wekt, gaf Heijboer aan dat in de stuurgroep steeds de nog te ontwik kelen woonzorgcentra en woonser- vicezones met de welzijnsactivitei ten nadrukkelijk zijn genoemd. Is het inzetten van vrijwilligers een optie, wilde RFT weten. Heijboer was daar duidelijk over: „Als die er al niet bij betrokken waren, kwamen de activiteiten niet eens tot stand. Er is al een grote inzet van vrijwilli gers." Op dit moment is in de klei nere woonzorgcentra voor beroeps krachten wekelijks 3,25 uren beschikbaar en in de grotere 6.5 uren. Tijd die nodig is voor het coördineren van de vrijwilligers en de vraagbaakfunctie ten behoeve van de bewoners, aldus Heijboer. De CU wil bij de bespreking van de kadernota 2011, komend voorjaar, een aanvullend advies over dit be leid, maakte A.G. van de Sande dui delijk. Hij wilde weten hoe de com missie daarover dacht. VVD. ABT, CDA en RFT steunden het. wat net geen meerderheid is in de gemeen teraad (PvdA en SGP hebben samen tien van de negentien zetels). RFT verwees naar een opmerking in de raadsvergadering van oktober, waarin de fractie op extra geld voor deze voorziening in de woonzorg centra had aangedrongen. De kosten van het vervoer van Thoolse leerlingen naar speciale scholen zijn dit jaar met bijna een v ijfde gestegen. De gemeente moet er inmid dels 743.0IM) euro voor op tafel leggen. „De stijgende kosten baren ons grote zorgen. Er moet écht iets gebeuren", zei A.G. van de Sande (CU) onlangs in de commissie bestuurszaken. Ook CDA'er J.P. Bout plaatste vraagtekens. Voor het zogenaamde leerlingenver voer bestaat landelijke en gemeente lijke regelgeving. Het is een open- eindregcling, zei wethouder Velthuis in de commissie. Dat betekent dat de aanvraag van iedereen die er recht op heeft, gehonoreerd moet worden. Komt er één leerling bij waarvoor vervoer nodig is, dan stijgen de kos ten meestal behoorlijk. De 120.000 euro die het Tholen vanaf dit jaar méér kost, kent twee oorzaken. Enerzijds doen meer kin deren een beroep op de regeling, waardoor extra ritten gemaakt moe ten worden. Daarnaast is er naar Middelburg een nieuwe route inge zet. In de begroting 2009 was reke ning gehouden met 122 deelnemers bij het aangepast en 50 bij hel open baar leerlingenvervoer. De werkelij ke aantallen waren in september re spectievelijk 138 en 45. Bout verwonderde zich in de com missie over de stijging van bijna twintig procent. De CDA'er gaf aan dat het openeindkaraker .het pro bleem is. Van de wethouder kreeg hij te horen dat de Vereniging van Nederlandse gemeenten inmiddels een onderzoek is begonnen naar de ze problematiek.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 5