'Iedere keer wil ik andere soorten kweken als nieuwe uitdaging' Vossemeerse gewond na botsing tegen boom op dijk bij Tholen Laura van Dijke kampioen schoolslag Dekking C2000 wekt geen paniek in gemeente Tholen WOZ 2010 Dyslexieavond in bibliotheek Thoolse zwemster wint weer een titel in Noord Brabant Donderdag 12 november 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Jan Walhout (58) algemeen kampioen tentoonstelling Vogelvrienden Jan Walhout uit Sint-Annaland is zaterdag algemeen kampioen geworden op de bijzondere tentoonstelling van vogelvereniging De Vogelvrienden in Oud-Vosse- meer. Walhout nam naast de wisselbeker ook het bonds- kruis mee naar huis. Walhout is lid van De Vogelvrien den- maar ook van Vogel vreugd in Tholen en de Parkietenclub Zeeland, een van de twaalf districten voor parkietenkwekers. Het kweken van vogels is zijn hobby. Inmiddels doet hij dat al 45 jaar, zegt hij. Kampioenen 24.803 euro extra schuldhulpverlening Gemeente krijgt nog 3 ton meer Akkermans krabbelt weer overeind Rekenen/wiskunde Van der Slikke het snelst Eén treffer Emergo onvoldoende Reserve Batho verliest, jeugd wint Eventueel mobiele mast bij groot evenement Mensenmassa Aanpassingen Het is zo zachtjes aan haar specialiteit, want weer is Lau ra van Dijke uit Tholen kampioen geworden met school slag. Ze behaalde dit weekend de titel op de Brabantse sprintkampioenschappen. Van Dijke deed mee in de ca tegorie junioren 1 en komt uit voor zwemvereniging De Krabben uit Bergen op Zoom. Daarvoor zwemt ook seni or Martijn van der Graaf uit Sint-Maartensdijk. Hij deed ook mee in zwembad De Wisselaar in Breda en werd 22ste op de vjinderslag. Jan Walhout (links) uit Sint-Annaland is algemeen kampioenJeffrey Petie uit Oud-Vossemeer doet voor de eerste keer mee. Aan de tentoonstelling deden 49 vogelliefhebbers mee in de Vos- senkuil. Ze hadden 528 vogels in schreven, uileindelijk waren er 520 vogels voor de keuring. Volgens voorzitter Nclis Klippcl zijn dat er 95 minder dan vorig jaar. „Dat heeft waarschijnlijk te maken met de grote vogcltentoonstelling in Mechelen. Daar zijn nogal wat kwekers naar toe. En er is een aan tal ziek. Maar voor ons is dit een heel mooi aantal. Vorig jaar was het gewoon extreem veel. Toen waren er door de 600 vogels, een record. Wc zijn tevreden met het aantal. Het is zo een prachtige show." Zeven keurmeesters, waarvan drie uit Oosterhout, onderwierpen de vogels aan een nauwgezette in spectie. De vogels worden uit de zaal naar de foyer gebracht om ze bij daglicht te kunnen beoordelen. Dankzij de lichtkoepel in het dak is dat mogelijk. Klippcl is er blij mee: „We hebben hier een prachti ge lichtinval. Alsof het voor ons is gemaakt." Met een bruinoorparkiet behaalde Walhout 93 punten. Hel maximum aantal punten dat op bijzondere tentoonstellingen wordt gegeven door de keurmeesters. Walhout be haalde bij de Parkictenclub ook al 93 punten. „Een unicum," noemt hij het hoge aantal punten voor zijn parkiet die rustig in het kooitje zit. Walhout hield wel rekening met een hoge score. „Vorig jaar moest ik ook al met deze vogels op tafel bij de keurmeesters terugko men." Walhout houdt thuis zestig vogels. Ooit had hij er 200, zegt hij. „Maar ik ben van kleine vogels naar grotere parkieten overgegaan. Iedere keer wil ik andere soorten. Want dat is steeds de uitdaging." Walhout besteedt dagelijks een tot anderhalf uur aan zijn dieren. Hij zorgt zelf onder meer voor vers voer voor zijn parkieten. „Ik pluk veel rozenbottels en andere bessen langs de kant van de weg." Wal hout heeft altijd alleen maar par kieten gekweekt. Voor kanaries voelt hij niets. De belangstelling voor vogels was al vroeg bij hem aanwezig. „Als jongen ving ik al mussen en spreeuwen. Dat mocht niet. Mijn vader liet ze weer los. Dan werd ik kwaad. De volgende ochtend ging ik ze weer vangen." Walhout doet altijd mee met de tentoonstellingen, zegt hij. Op die manier komen de vogels onder de mensen en raken ze gewend aan de drukte. De kweker besteedt veel zorg aan de parkieten. Om het rui en tegen te gaan gebruikt hij uien- water te gebruiken. „Dat is een be kend middel onder kwekers, hoor." Hokken schoon De Setallander kreeg ook het bondskruis. Dat wordt ieder jaar aan een andere groep vogels ge koppeld. Dat was nu tropische ka naries. Als daar niet het hoogste aantal punten valt, dan wordt het naar een andere categorie. „Van daar dat ik nu het bondskruis heb gekregen." Op de bijzondere tentoonstelling waren ook twee jeugdleden. Pieter Baay uit Tholen en Jeffrey Petie uit Oud-Vossemeer. Jeffrey is twaalf jaar en bracht vijf vogels naar de Vossenkuil. Met zijn kana rie closter consort werd hij kam pioen. Ook zijn rietvink, bruin- borst, zat in de prijzen. Daarnaast had hij twee zebravinken en één valparkiet ingebracht. Jeffrey doet voor het eerst mee. Hij had niet ge dacht dat hij met zoveel prijzen naar huis zou gaan. Vijf bekers won hij. Elke dag maakt hij de hokken schoon en voert de vogels. Petie heeft er veertig. „Van alles wat, ik heb maar een paar parkie ten, maar die zijn moeilijker om te kweken." Jeffreys opa en zijn va der hielden ook al vogels. Jeffrey combineert het houden van vogels met judo. Hij is pas begonnen bij de judovereniging. „Het is goed te combineren." Verder fietst Jeffrey graag. Hij wordt goed begeleid door de andere leden van de ver eniging, zegt zijn vader. „Want ik heb er zelf geen kijk op." Zoals gewoonlijk was er voor de leerlingen van de basisscholen een kleurwedstrijd. Bij de School met de Bijbel won Christianne Schot de perste prijs, 2 Johan Schot, 3 Raoul van der Laan. Sint Anthoni- usschool: I. Teun Sijl, 2 Fabiënne Vctlhuis, 3 Saskia Bakker. Die Heenetrechtschool: 1 Lars Aarn- oudse, 2 Sheneequa van Ooster- houd, 3 Annefleur Reijngoudt. De Thoolsc resultaten van de bij zondere tentoonstelling: Kanaries: P.A. Baaij, Tholen, geel intensief stam 370 en tevens bondsmcdaille en geel schimmel stam 372 p., geel intensief 92 p., geel schimmel 92 p.; B. Jeroense, Oud-Vossemeer, agaat geel inten sief 92 en tevens stam 371 p., te vens satinet wit dominant stam 369 p, agaat geel mozaïek stam 370 p., satinet wit recessief 92 p., agaat geel mozaïek type 192 p. tevens bondsmcdaille; J. Potappel, Oud- Vossemccr, isabel geel intensief stam 372 p., isabel geel intensief 92, tevens wisselbeker kanaries; J. Neelc geel mozaïek stam 371 p., geel mozaïek type 1 92+, tevens bondsmedaille; A. Ketting, Sint- Annaland, geel intensief 90 p.; Tropische vogels: P. Potappel, Oud-Vossemeer, grijs pop stam 366 p., A. Ketting, Sint-Annaland, ze- bravink grijs 91 p„ masker grijs man 91 p„ zwartborst masker grijs 90 p., J. Ketting, Sint-Annaland, zebravink bruin pop 90 p., zwart- wang grijs man 90 p., isabel bruin man stam 363 p., isabel bruin m91 p., M.J. den Engelsman, Sint-An- haland, witborst grijs man 90 p„ Australische prachtvinken roosna- vcl spitsstaartamadne isabel 92 p„ bandvink wildkleur 90 p., M. Ber- keij rijslvogcl wildkleur derby 92 p., I.M. van Daalen, Oud-Vosse meer, gouldamadines roodkop lichtgroen paarsborst man stam 362 p., J. Koolaard, Sint-Maartens dijk, zwartkop lichtgroen paars borst oranjesnavel man derby 92 p., P. van Lit, Sint-Annaland, rood kop lichtgroen paarsborst man 91 p., A. den Engelsman, Sinl-Anna- land, Australische prachtvinken binsensastrilde wildkleur 90 p., St. Helena-fazantje 92 p, geelbuikgors man emberiza flaviventris 92 p., te vens wisselbeker tropen. Mevr. H. van Daalen, Oud-Vossemeer, Mo- zambiquesijs wildkleur^lerby 91 p. Kromsnavels: L. Hartman, Oud- Vossemeer, kleine grasparkel licht groen 90 p., J.L. Vcrsendaal. Oud- Vossemeer, agapornis fischcri groen wildkleur 91 p., agapornis roseicollis groen wildkleur stam 370 p. en 90 p., M. Bazen, Poort vliet, agapornis reseicollis groen wildkleur 93 p., J.P. Jeroense, Sint- Annaland, geelflankparkiet (moli- nae hypoxantha) stam 368 p., J.M. Walhout, Sint-Annaland, bruinoor parkiet (frontalis frontalis) 93, te vens kampioen, wissclbeker der by's, wisselbeker kromsnavels en bondskruis, indische rozeborst- baardparkiet wildkleur man 91 p., blauwvoorhoofd amazonepapegaai 92 p. Jeugd: P. Baaij. Tholen, wit reces sief 92 p, tevens bondsmedaille, zwart geel intensief 90 p.. Jeffrey Petie, Oud-Vossemeer, gloster cons ort gladkop 90 p., bruinborst riet vink wildkleur 92 p. (wisselbeker). De Leen Vroegopbokaal gaat naar J. Smout uit Steenbergen voor zijn kanarie rood schimmel 93 p. te vens algemeen bijzonder kam pioen. De gemeente Tholen krijgt van de staatssecretaris van sociale zaken en werkgelegenheid 24.803 euro aan extra middelen. Dit geld is be stemd voor meer te kunnen doen aan schuldhulpverlening. B. en w. hebben verder besloten om de serviceverlening van de Sociale Verzekeringsbank aan persoonsge bonden budgethouders ook na de wetswijziging van de Wmo in 2010 voort te zetten. Het college heeft een bezwaarschrift van de vereniging Psyient Nederland afdeling Zeeland ongegrond ver klaard. Die had een subsidieverzoek ingediend voor activiteiten in het ka der van de Wmo in 2010, maar b. en w. hadden dat in mei afgewezen. Over 2008 en 2009 krijgt de ge meente Tholen nog 342.099 euro extra van het rijk. Dit is een aanvul ling op de algemene uitkering uit het gemeentefonds. De gemeenteraad krijgt 10 december het extraatje op het bord met de slotwijziging van de begroting 2009. Alle mee- en tegen vallers van dit jaar kunnen daarin verwerkt worden. Marjolein Akkermans heeft zich na haar slechte resultaten in de vorige wedstrijd met Verona herpakt. De Setallandse amazone van de Eendrachtruiters deed mee aan een dressuurwedstrijd in de klasse LI in Zuid Beijerland. Ze behaal de in de eerste proef nog geen voldoende resultaat met 175 punten, maar in de tweede proef is ze met 180 punten (een winstpunt) weer overeind gekrabbeld. De gemeente Tholen draagt 500 eu ro bij aan het overleg basisonder wijs/voortgezet onderwijs Bergen op Zoom en omstreken. Dit als sub sidie voor een congres rond het the ma laai en rekenen/wiskunde in het primair en voortgezet onderwijs. De tarieven voor de onroerende zaak belasting in 2010 zijn door b. en w. vastgesteld op 0.0827% (in 2(X)9 was dat 0,0810%) voor de eigenaren van woningen. De gebruikersbelasting van huizen wordt berekend op basis van 0,112% (0,1075%). Voor de eige- narcnbclasting van bedrijfsgebouwen e.d. wordt uitgegaan van 0,1385% (0,1329%). Als basis voor de waarde bepaling van het onroerend goed geldt I januari 2009 als peildatum. Linsey van der Slikke heeft met een vlie gensvlugge tijd de eerste prijs in de wacht gesleept tijdens een springcon cours in manege Den Goubergh in Roosendaal. De Thoolse amazone legde met haar pony Surprice het B-parcours progressief (ingebouwde barrage) in 38,63 seconden af. Dat bleek de snelste tijd te zijn. In het klassieke parcours was ze foutloos, net als in de barrage. Met 46 stijlpunten werd ze vijfde en viel ze net huiten de prijzen. De B-jeugd van korfbalclub Emergo uit Sint-Maartensdijk is de zaalcompetitie begonnen met een nederlaag. Ze gingen dit weekend naar Dordrecht op bezoek bij Sporting Delta. Die versloeg het Thoolse team met 2-1. Na de openings fase nam de thuisploeg licht het voor touw en kwam op voorsprong, maar de Tholenaren haalden via een treffer van Yvette van Dijk hun achterstand in. Dat hielden ze niet vast, want bij de pauze was de stand weer 2-1 in hel voordeel van Dordrecht. In de tweede helft golfde het spel op en neer. maar er werd hele maal niet meer gescoord. Programma zaterdag: All-Ready- Emergo C2 13.u; Keep Fit-Emergo F1 10.45 u. De reserves van Batho hebben zaterdag in Rijen verloren van badmintonclub De Bever. De Tholenaren werden naar huis gestuurd met 5-3 in hun nadeel. In de herendubbel verloren Marlijn Brander en Tonian van Elsacker met 21-14 en 21- 9. Marja Potappel en Helene Dieleman wonnen 'de damesdubbel met 22-20 en 18-21In het enkelspel haalde alleen To nian de punten binnen: 19-21 en 18-21. Martijn verloor in twee sets met 21-16 en 21-11 en Mariëlla van Zetten deed dat met 21-11 en 21 -6. Martijn speelde de mix samen met Helene en zij wonnen hun partij in drie sets, 21-23, 21-13 en 10-21. Ook Tonian en Marja speelden een driesetter. In de eerste set wisten zij nog te winnen, maar uiteindelijk viel voor hen het dubbeltje net naar de ver keerde kant, 20-22, 21-8 en 23-21. Het werd zaterdag een vluggertje voor de jeugd U13 van Batho. Ze wonnen in Waalwijk met 0-8 van High Speed. Alle partijen werden in twee sets in de wacht gesleept, waarbij Jochem Deurloo nog het meeste moeite had met zijn tegen stander: 22-24 en 19-21. Laurens Ver kamman speelde zijn dubbel samen met Jochcm: 11-21 en 12-21. Zijn enkelspel was een makkie met 15-21 en 11-21. Amber Lindhout en Jenny Dieleman versloegen samen de Waalwijkers met 9- 21 en 5-21 en alleen deed Amber dat met 12-21 en 10-21 en Jenny met 4-21 en 2-21. De mix van Laurens en Amber werd met 6-21, 10-21 in de wacht ge sleept en die van Jcbem en Jenny met tweemaal 7-21. Bij een eenzijdig ongeval op de Oud-Vossemeersedijk in Tholen is vrij dagmiddag een 50-jarige automobiliste uit Oud-Vossemeer gewond ge raakt. Ze kwam uit de richting Tholen en reed in de richting van haar woonplaats. Ze raakte in een bocht met de rechterwielen van de weg af. Ze probeerde te corrigeren maar vloog aan de andere kant van de rij baan af. Daarbij botste de auto op een boom, gleed de dijk af en kwant op het fietspad onderaan de dijk tot stilstand. Het ongeval gebeurde ter hoogte van het bedrijf Houweling b.v. De auto blokkeerde het fietspad. Onder delen van de auto lagen verspreid in de berm en het talud van de dijk. Chauffeur Fred Tanihatu van Connexxion die met de lijndienst 102 op weg was vanuit Oud-Vossemeer naar Bergen op Zoom zag het ongeluk gebeuren. Hij stopte direct en verleende eerste hulp in afwachting van de ambulance. De vrouw werd gestabiliseerd en met de ambulance naar Bergen op Zoom vervoerd. De reizigers liepen ongeveer een half uur vertraging op. In de bocht zijn al vaker automobilisten van de dijk ge reden. De twee bomen naast de boom waar de Vossemeerse tegen bot ste, raakten ook al schors kwijt. Als er een grootschalig evenement op Tholen wordt georganiseerd, zou gebruikgemaakt kunnen worden van een mobiele mast om de werking van het €2000 netwerk te kunnen garanderen. Dat antwoordt het colle ge van burgemeester en wethouders op een schriftelijke vraag van raadslid M.J. Klippel (RFT). Hij stelde vragen over de mogelijke maat regelen van de gemeente om de werking van het communicatiesysteem van de hulpdiensten te verbeteren. Volgens een onderzoek van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken voldoet op 65 plaatsen in ons land de werking van de C2000 masten niet aan de minimumeisen. Die in Sint- Maartensdijk, de enige mast voor Tholen, is daar één van. Eerder al, zei de directeur van de gezamenlijke meldkamer Zeeland, Arie Graafland, in een interview met deze krant (EB l-10-'09), dat er geen reden tot paniek is en dat hij voor Tholen geen problemen kent met het communicatiesysteem. Ook het college noemt aan de hand van informatie van de brandweer dat de omvang van het probleem in Tholen gering is, en dat de mogelijk ver minderde dekking nog niet tot pro blemen met de communicatie heeft geleid bij de brandweer. Wel wordt het onderzoek serieus genomen en wordt er (op termijn) naar een op lossing gezocht. Vanuit de gemeente Tholen klinken er geen ongeruste signalen, wel uit de ondernemingsraad van de politie Zeeland. Die heeft in een brief aan korpsbeheerder Koos Schouwenaar geschreven dat 'louter signaleren niet in verhouding staat tot de ernst van het onderwerp'. De or vindt dat 'een politieambtenaar in functie mag vertrouwen op een goedwer- kend communicatiesysteem' en noemt goede communicatie bij hulpdiensten van cruciaal belang. De or is bang dat 'de periode van disfunctioneren van C2000 onaan vaardbaar lang gaat duren' en vraagt om telkens bij een evenement af te wegen of er wel voldoende garantie is voor een volledige dekking. Zo niet, dan zou moeten worden afge wogen of het evenement wel kan doorgaan in het belang van de vei ligheid. De or vraagt de korpschef om op landelijk niveau te zoeken naar een structurele oplossing. Het college noemt het als voordeel dat er in de gemeente Tholen 'niet structureel grootschalige evenemen ten' worden georganiseerd en dat er geen 'hele grote mensenmassa's' komen. Er is in de (landelijke) politiek een discussie gaande of hel wel of niet van het systeem alleen in de dek king moet worden gezocht. Ook het gebruik ervan wordt momenteel on der de loep genomen. „Zoals hoe veel mensen zitten er in een ge spreksgroep en hoe gaat de meldka mer ermee om", licht brandweer commandant Koos de Fcijter toe. „Er wordt nu gekeken of er ook an dere factoren zijn die maken dat het systeem niet goed werkt." Op de vraag of het college van plan is stappen te ondernemen om de si tuatie te verbeteren schrijft het col lege dat er in de voorgaande jaren al stappen zijn gezet op initiatief van en in samenwerking met de Veilig heidsregio. Volgens de zogeheten Dekkings Isue Priotering Procedu re-lijst (DIPP-lijst) van het ministe rie van Binnenlandse Zaken, is Tho len pas over een paar jaar aan de beurt voor eventuele aanpassingen. 'Voor het oplossen van de proble men zijn regio's/gemeenten afhan kelijk van het jaarlijkse budget van BZK', schrijft het college aan de hand van informatie van de Veilig heidsregio. 'Bij bijzondere activitei ten in onze provincie wordt door de Veiligheidsregio een mobiele mast aangevraagd, zodat de kwaliteit van de verbindingen gegarandeerd wordt. Gelet op het aantal mobiele masten dat beschikbaar is in Neder land (drie in totaal), is het niet mo gelijk deze voor langere tijd te ge bruiken'. De bibliotheek in Tholen organiseert op donderdag 19 november van acht uur tot kwart voor tien een informatieavond over dyslexie. De bijeenkomst bestaat uit korte lezingen over dyslexie in het basis- en voortgezet onder wijs. Sprekers zijn mevrouw H. Pckclsma-Vugteveen, adjunct-directeur en dyslexiespecialist van basisschool De Veste in Tholen en mevrouw C. Zwa- gemakers, remedial teacher van vmbo 't Bergse VMBO uit Bergen op Zoom. Daarna is er gelegenheid tot het stellen van vragen en om ervaringen en ideeën uit te wisselen. De bieb speelt in op dyslexie met het Makkelijk Lezenplcin in de bibliotheek, waar kinderen van 8 tot 13 jaar met leespro blemen, concentratiestoornissen of een taalachterstand leesboeken, dvd's en hulpmiddelen bij het lezen kunnen vinden. De toegang is gratis, maar de or ganisatie vindt reserveren gewenst via 0166-607027 of tholen@bibliooster- schelde.nl. Eerder dit jaar werd Laura ook kampioen bij de Brabantse winter kampioenschappen, eveneens op het onderdeel schoolslag. Om mee te mogen doen aan kampioen schappen dienen de zwemmers een limiet te behalen. Laura haal de die op alle afstanden: 50 meter school-, rug-, vlinder- en vrije slag en op de 100 meter wissel slag. Van der Graaf kwam alleen aan de start bij de vlinderslag en wist zijn inschrijftijd daarop bijna te evenaren met een tijd van 29,72 seconden. Laura zwom zaterdag op twee on derdelen naar de beste tien van Brabant. Ze werd vierde bij de rugslag (39,46 seconden) en ze vende op de wisselslag met 1.25,44. De 50 meter vrije slag deed ze in 35,20 seconden en dat leverde een 12de plaats op. Op zondag pakte ze de titel met haar favoriete slag, de schoolslag. Haar inschrijftijd was al een indicatie dat zij op het podium kon belan den. maar het werd een spannende strijd met haar directe concurren te. De tijd van 40,59 seconden was goed voor het kampioenschap en tegelijkertijd een nieuw clubre cord. De euforie hoefde ook voor het tweede onderdeel niet te wor den weggestopt, want ook bij de vlinderslag zwom ze naar de top tien: met een tijd van 42,45 secon den werd ze tiende. De auto reed van de dijk af en kwam op het fietspad tot stilstand. Laura van Dijke lijkt niet te verslaan op de schoolslag en is voor de tweede keer dit jaar kampioen van Brabant op die slag.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 15