Geen chauffeurs in Tholen om brand speelterrein te blussen www.ardikiukens.nl Ruim zestig belangstellenden op Club van 50 in smalstad 'Goossen verdient pluim voor inzet Oranjeroute' de voor 'Sint-Annaland wordt veel te dominant' Minder maar grotere orders ondernemers van gemeente 1 KEUKENS Brandstichting personenauto Dorcas voedselactie Donderdag 5 november 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Promotor Geldof begrijpt Boelhouwers niet De gemeente Tholen heeft zich in Zeeland het meest in gezet om Sint-Maartensdijk te promoten voor de Oranje route. Dat zegt Jan Geldof uit Vrouwenpolder die ijvert voor de opname in de Oranjeroute van Sint-Maartens dijk, Veere, Middelburg en Vlissingen. Vooral wethouder F.J. Goossen heeft zich er voor ingespannen, zegt hij. Sinds de gemeente Tholen haar inkoopbeleid wijzigde, weten minder lokale ondernemers opdrachten in de wacht te slepen. Maar lukt het hen wél, dan zijn dat gro tere opdrachten dan voorheen. Dat is één van de conclu sies van een onderzoek dat de rekenkamercommissie in stelde naar de doelmatigheid en doeltreffendheid van het inkoopbeleid. Gebleken is verder dat de besparing die het gemeentebestuur met dit beleid beoogde, schoots is bereikt. ruim- Zorg St. Philipsland hiaat arts en hap RFT wil voor antihagelkanon milieuvergunning Op bezoek bij andere kinderopvang Trekker AIOS Politieman Groot risico Duurzaamheid RFT benieuwd naar lasten gemeentehuis Suggesties zijn: sjoelen, borrelen en met zijn allen naar België Om half acht zaterdagavond zaten er al gasten in hotel Kom in Sint-Maartensdijk. Die hadden zich, evenals tachtig anderen Smurdiekenaren, aangemeld voor de Club van 50. Een club voor 50-plussers uit Sint Maar tensdijk en oud-inwoners, die deze eerste keer onder aanvoering van Leo Troost en zijn partner Lenie de Graaf, de leemte voor ouderen opvult op uitgaansgebied in het dorp. Spar-directeur bezorgd over havenplan „De aantrekkingskracht van Sint-Annaland wordt te groot met de uitvoering van de havenplannen", zegt alge meen directeur Sjaak Kranendonk van De Spar. „Het gaat niet alleen om de grotere Cl000, ook andere winkels tot zelfs 500 m2 kunnen er komen op het Havenplein." Kra nendonk maakt zich zorgen dat de supermarkten in de omliggende dorpen eronder gaan lijden. Daarom is een bezwaarschrift ingediend bij de gemeen,te Tholen. Besparingen inkoopbeleid gelukt, communicatie kan beter In hotel Kom zitten Ernella en kapper Piet van Ast (links) te praten met René en Ans van Houte. Het echtpaar van Houte woont in Geldof begrijpt niet dat G. Boelhou- wcrs-Stigtcr van de VVD (partijge note van Goossen) er vragen over heeft kunnen stellen aan b. en w. Boelhouwer vroeg zich af waarom de gemeente zo laat of niet had ge reageerd op de oproep van Geldof om Sint-Maartensdijk aan te melden voor de route. „Tholen was juist de eerste in heel Zeeland die reageer de. Ze zit er helemaal naast. Tholen was ook de enige die hel verzoek in het Nederlands en in het Duits heeft ingediend. Goossen verdient een pluim. Hij is zelf naar me toegeko men om het verzoek op tijd in te le veren." Om de Zeeuwse steden te promoten toog Geldof met een gezelschap van ongeveer 60 deelnemers naar het Duitse Nassau om het verzoek van de gemeenten extra te ondersteu nen. Ons Boeregoed trad er op, er waren streekproducten en Gcldof had ook geprobeerd het Cloveniers- gilde uit Schcrpenisse mee te ne men, maar dal lukte niet. Van de VVV-vestiging in Sint-Maartens dijk ging informatrice Iki Timmer mee. De Oranjeroute is in 2002 door het Duits verkeersbureau in het leven geroepen om het toerisme te bevor deren. Er zijn nu 21 Duitse en zeven Nederlandse plaatsen bij aangeslo ten die allemaal een band met Oran je hebben. Van de zeven Nederland se plaatsen waren volgens Geldof geen vertegenwoordigers in Nassau toen daar op 23 oktober de jaarver gadering werd gehouden. „Daarom was de burgemeester van Nassau, Udo Rau, blij dat wij er met zo'n grote Zeeuwse delegatie wel wa- In Sint Philipsland is soms nog geen huisarts aanwezig als 's morgens om 8 uur de huisartsenpost (hap) Bergen op Zoom dicht gaat. De CDA-fractie kreeg daarover signa len uit de bevolking, die zich vol gens haar terecht zorgen maakt. Bij het raadsbezoek aan het dorp in maart kwam die zorg ook al aan de orde. 'Deze ongewenste situatie komt nog steeds voor', stelt CDA- raadslid Rina Ligtcndag. Zij heeft cr schriftelijke vragen over gesteld aan burgemeester en wethouders. Wil van het college weten wat dat denkt Gemeenteraadslid M.J. Klippel (RFT) vindt dat voor een antihagel kanon een milieuvergunning de voorkeur geniet boven een ont heffing op grond van de algemene plaatselijke verordening. Hij baseert zich op een uitspraak van de Raad van State met betrekking tot zo'n apparaat in de gemeente Kapelle. Onlangs lieten burgemeester en wethouders het RFT-raadslid weten. De Thoolse kinderen die buiten schoolse en vakantieopvang genie ten bij Toerdeloo hebben in de herfstvakantie een kijkje kunnen ne men bij andere vestigingen van Toerdeloo. De leidsters hadden een vakantieprogramma gemaakt op de verschillende locaties. De kinderen werden, nadat ze op hun vertrouwde vestiging door papa of mama wer den gebracht, eerst naar De Kraal in Tholen vervoerd. Het programma op de eerste dag stond geheel in het teken van sport en spel waarbij de kinderen zich hebben vermaakt met klimmen eri klauteren, maar ook met Oudhollandse spelen waaron der steltlopen. De volgende dag zijn de kinderen naar Yuppies in Sint- Maartensdijk gebracht waar de leid sters een kookcursus in petto had den. Naast het knippen en plakken voor een zelfgemaakt kookboekje stond het maken van een tosti en vlaflip op het programma, 's Mid dags ging het gezelschap er op uit naar kinderboerderij 't Lamsoortje in de polder van Sint-Maartensdijk. Ter afsluiting van de week was het de beurt aan de bso's in Poortvliet en Sint-Annaland. De leidsters had den een kinderdisco in 't Centrum georganiseerd waarbij 'de kinderen zelf muziek maakten op hun eigen gemaakte instrumenten. De brand van de personenauto don derdagavond op het bedrijventerrein in Sint-Maartensdijk is vermoede lijk aangestoken. De auto stond naast de loods bij een stapel met hout aan de Pluimpotweg 20. De brandweer werd om drie minuten over elf gealarmeerd en rukte met sirene en zwaailicht uit omdat er ge vaar was voor uitbreiding. De blus- grocp was om elf minuten over elf ter plekke. Tien minuten later was de brand geblust. Volgens brand weercommandant J. de Feijter is er vermoedelijk sprake van brand stichting. <t ren." Het geslacht of huis Nassau wordt genoemd naar de burcht Nas sau aan de Lahn, een zijtak van de Rijn. De plaatsen die aangesloten zijn moeten wel iets te bieden hebben willen ze opgenomen worden in de 2400 kilometer lange route met plaatsen waar de Oranjes een band mee hebben. Van hel kasteel in Sint- Maartensdijk is niets meer over, maar volgens Geldof kan Nassau in Duitsland nog minder laten zien. Het Nederlands bureau voor toeris me en congressen (NBTC) is ook betrokken bij de Oranjeroute. Die ziet het als een grensoverschrij dend thematische route die 'een toegevoegde waarde bij hel ver markten van Duitsland op de Ne derlandse markt en ook van Neder land op de Duitse markt biedt.' Volgens het NBTC is het thema op de Nederlandse markt een grotere trekker dan andersom. Om een ac tieve rol te spelen is de NBTC af hankelijk van de inbreng van de Nederlandse deelnemers (inhoude lijk en financieel). Volgens het bu reau zijn de financiële middelen al geruime tijd beperkt. Aan de Ne derlandse kant wordt de Oranjerou- le bijna uitsluitend door de NBTC gedragen. Eind deze maand zal een vertegenwoordiger van de NBTC en het Duits verkccrburcau naar Zeeland komen om met vertegen woordigers van de vier gemeenten over de 'marktkansen die de Oran jeroute bied, en de lidmaatschap te spreken.' te ondernemen om van deze 'blinde vlek' af te komen. Bij het raadsbezoek aan Anna Jaco- bapolder, twee jaar geleden, kwam deze situatie eveneens ter sprake. Naar aanleiding daarvan heeft wet houder Velthuis het in het gebruike lijke overleg met de huisartsen aan de orde gesteld. De voorzitter van de Thoolse huisartsenvereniging heeft vervolgens met huisarts De Cock overleg gehad over een betere bereikbaarheid. De dokter zelf zag niet meteen een probleem. „De praktijk is gewoon open. De assis tentes zijn er, de dokter is telefo nisch bereikbaar en zonodig kan een ambulance gewaarschuwd wor den", liet De Cock destijds weten. dat de situatie in Kapelle niet te ver gelijken is met de proef bij fruit kweker Alkema in Sint-Maartens- dijk. In de zaak Kapelle heeft de Raad van State niet uitgesproken dat een activiteitenbcsluit gebaseerd op de wet milieubeheer niet het juiste wettelijk kader is. In de uitspraak staat zelfs dal de 'schokgolfgenera- tor' onder de werking valt van het activiteitenbesluit. Daarom wil Klippel van b. en w. wéten of zij bij eventuele nieuwe aanvragen voor een antihagelkanon de wet milieu beheer als wettelijk kader gaan hanteren. Scherpenisse maar zijn klant hij Er mag dan veel aandacht worden besteed aan de jeugd, de ouderen komen er eigenlijk een beetje be kaaid af als het gaat om er eens even tussenuit te gaan en onder het genot van een hapje en een drankje elkaar te ontmoeten en eens lekker ongedwongen en zonder keiharde muziek met elkaar te babbelen. Zoals gezegd: half acht zaten de eersten er en de laatsten van de ruim zestig aanwezigen, trokken rond half drie 's nachts de deur van het nieuwe etablissement achter zich dicht. Troost spreekt van een buitenge woon geslaagde avond. „Wc gaan er mee door. Dat betekent niet dat ik alles ga organiseren. Maar als er suggesties zijn, dan wil ik de kar wel trekken", beloofde de populaire entertainer uit Sint-Maartensdijk. En suggesties waren er. Sjoelen, een borrelavond, met z'n allen naar België. Hollandse spelletjes. Een tentoonstelling over 525 jaar Smer- diek, met foto's en een diapresenta tie. Niet iedereen had al gelijk alterna tieve programma's bij de hand. De ideeënrijkdom kwam pas na een paar uur op tafel. Toen was de kapper. drempelvrees bij de meesten ver dwenen. De deelnemers aan de club waren over het hele restaurant ver deeld. Dat betekende voor de mees ten plaats nemen aan lange of korte tafels. Anderen kozen voor een ge zellig zitje of bekeken de omgeving vanuit een plek aan het raam. Dat betekende, onder hel genot van een kop koffie, toch eerst de kat uit de boom kijken. De meeste gasten kenden elkaar wel, maar hadden de afgelopen jaren weinig gelegenheid gehad met elkaar van gedachten te wisselen. En juist daarom .was het Leo en Lcnie te doen. Zo hoorden de bezoekers van elkaar hoe het ging met de diverse familieleden en kregen ziekte en gezondheid, kin deren en kleinkinderen ruime aan dacht. Zoals een vader die vertelde dat zijn zoon door de recessie zijn baan kwijt was. Of Pieter Kühne (70) die het heerlijk vond om mensen te ont moeten. Uniek voor Smurdiek", roemde hij het initiatief. „Lieve leeftijdgenoten", heette Troost het publiek welkom. „We hadden verwacht dat er ongeveer 30 mensen zouden komen. En ik ben dus blij met deze grote opkomst. Aanvankelijk dachten we met Ma- rijn van Son en Kyla Bijlslra van Kom: „Waar laten wc iedereen? Uiteindelijk heeft iedereen toch een plekje kunnen bemachtigen. Voor de kosten hoeft u het niet te laten. Er zijn geen kosten aan deze club verbonden. Dus geen inschrijfgeld. Wel moet u wat u drinkt of eet afre kenen. En denk er ook aan: het is niet ons feestje. Maak gezellig ken nis met elkaar, loop eens rond en kijk na alloop of dit voor herhaling vatbaar is. Zo ja, dan kom je op een gezellige manier de wintermaanden door." Toch duurde het even voordat de kat uit de boom was. „Volgende keer kunnen wc misschien ook wat staantafels wegzetten. Als iedereen aan een tafel zit en de mensen blij ven zitten, dan schuift men daar niet zo'gemakkelijk aan", is de er varing van Maya Bungener uit Sint- Annaland. Ze mocht mee omdat ze met echtgenoot Henri vele succes volle jaren speelde in de toneelver eniging Applaus Is Ons Streven (AIOS). Tussen de bezoekers ont dekte /c minstens zes mensen die eveneëns in AIOS hadden gespeeld. Zoals Piel Groffen. Henri ontmoette daarnaast oude klanten. Niet zo vreemd als je ja renlang installateur bent geweest bij de firma Verjaal. Zo drukte hij ook enthousiast de hand Jaap Kloet, directeur van Castria Wonen. De bedoeling was aanvankelijk om alleen mensen uit te nodigen die daadwerkelijk een band hebben of hadden met Smcrdiek. Dus via werk en hobby. Maar ook als je op camping de Muic komt, heb je een band met hel dorp. Dat betekende vele bekende namen. Zoals de fa milie Van den Hock, Saris, Schot en Jannie en Han Nelisse. Troost: „Maar we vragen geen paspoorten. Dus toen de familie Den Ouden uit Sint-Annaland vroeg of ze ook mochten komen, hebben we geen nee gezegd." Ook waren er blijken van herken ning bij het zien van het bedienend personeel. „Dat is een dochter van de politieman", wees iemand een charmante serveerster aan. Troost zag hel allemaal glimla chend aan. En uiteraard was hij ge polst om soortgelijke ontmoetings avonden ook in de andere woonkernen te organiseren. „Maar mijn agenda is stampvol. Als er be langstelling is wil ik best meewer ken aan de opzet. Maar er zouden vrijwilligers moeten komen die dan verder de organisatie uit handen ne men." Daar heeft hij echter een hard hoofd in. „Ik zit zelf in een aantal bestu ren van verenigingen. Daar zie je bij het organiseren van bepaalde evenementen altijd dezelfde gezicht die komen helpen." Met nadruk zegt hij dat het niet de bedoeling is de mensen er aan de haren bij te slepen. En tegen het pu bliek: „Deelnemers moeten er zelf iets leuks van maken. Dat is nu in elk geval gebeurd. Applaus voor je zelf." Hulporganisatie Dorcas houdt de ze week een voedselactie in de su permarkten op Tholen en Sint- Philipsland. Dorcas-vrijwilligers delen voedsel lijstjes uit aan het winkelende publick. Op deze lijst jes staan producten die Dorcas wil gebruiken voor het samenstellen van voedselpakketten voor arme mensen in Oost-Europa. De klan ten kunnen één of meerdere pro ducten van het lijstje kopen en af geven aan de vrijwilligers. Dorcas zamelt landelijk voor de veertien de keer voedsel in en streeft er naar 55.000 voedselpakketten in te zamelen. In 2008 werden tij dens de voedselactie ruim 51.000 voedselpakketten ingezameld. Het is de bedoeling dat de eerste 20.000 voedselpakketten voor Kerst op de plaats van bestem ming terecht komen. Tussen 2002 en 2007 is het totale aantal leveranciers van de gemeente ruim gehalveerd (van 1094 naar 506), en het Thoolse aandeel daarin gedaald van 298 naar 96 leveran ciers. Maar van bijvoorbeeld de twintig niet-openbare aanbestedin gen die de gemeente in 2007 had, zijn uiteindelijk negen opdrachten aan Thoolse ondernemers gegund. Dat blijkt uit het door het Instituut voor Onderzoek van Overheidsuit gaven uitgevoerde onderzoek. Van de ruim 98,5 miljoen euro die Tho len in genoemde periode uitgaf, kwam 12,7 miljoen bij Thoolse on dernemers terecht. Dal is bijna der tien procent, een aandeel dat over de hele periode redelijk constant was. Het gemiddelde inkoopvolume van plaatselijke leveranciers is in de pe riode 2002-2007 bijna vervijfvou digd (van 5846 naar 27.914 euro), terwijl het van niet-lokale leveran ciers zowat verdrievoudigde (van 17.109 naar 48.166 euro). Vanaf 2002 hanteert de gemeente non-discriminatie als een van de uit gangspunten van het inkoopbeleid. Dat sluit een voorkeurspositie voor plaatselijke bedrijven uit. In 2003 sloot Tholen aan bij de stichting In koopbureau West-Brabant, wat een aanpassing vroeg van het beleid. Het inkoop- en aanbestedingsbeleid werd volgens een nieuwe nota geba seerd op de beginselen openheid, objectiviteit en zorgvuldigheid. De aansluiting bij het inkoopbureau moest financieel voordeel opleve ren. De taakstelling voor de jaren 2003 t/m 2006 was 1,3 miljoen eu ro. Over die periode kon bijna 1,6 miljoen op de reguliere begrotingen bespaard worden en nog eens 1,8 miljoen op de gevormde fondsen. Overigens liggen daar ook externe De directeur van de Spar-organisatie heeft de regie bij de bezwaren omdat er drie Spar-winkels bij betrokken zijn, naast twee Golff-vestigingen waarvan Oud-Vossemeer waar schijnlijk overgaat naar de Spar. Hij concludeert dat de plannen van de gemeente Tholen in strijd zijn met het omgevingsplan van de provincie Zeeland. „Daarin staal dat er ook in de kleinere kernen een compleet aan bod van dagelijkse boodschappen dient te zijn. Dat komt echter in ge vaar wanneer de Cl000 in Sint-An naland twee keer zo groot wordt. Er is sprake van meer dan een verdub beling, dus daar zijn we niet voor. Met de uitvoering van dit havcnplan ontstaat er een zodanig sterk winkel centrum, dat je elders omzet weg haalt. Daardoor kun je geen winkels in de omliggende dorpen overeind houden en dat zou zonde zijn." Het feit dat de omliggendé super markten destijds geen bezwaar heb ben gemaakt tegen de nieuwe vesti ging van de Lidl in Sint-Maar tensdijk, noemt Kranendonk een an dere situatie. „Ten eerste is die niet zo groot en ten tweede is het een dis counter, dus geen supermarkt met een veel groter en gevarieerder aan bod als de C1000." Hij wijst erop dat de gemiddelde Cl000 in Nederland 1000 m2 is en daarom vindt de Spar-directcur de 1800 tot 2000 m2 in Sint-Annaland veel te groot. „Het havengebied wordt op deze manier te dominant ontwikkelingen aan ten grondslag. Sinds 2006 worden voordelen in de begrotingsramingen verdisconteerd. Is het inkoopvoordccl gerealiseerd, met het terugdringen van het aantal facturen liep het anders. Aanvanke lijk daalde dat, maar in 2007 was het peil van vijfjaar eerder weer be reikt, namelijk rond de 8500 factu ren. De onderzoekers stellen verder dat lokale ondernemers mogelijk profiteren van het inkoopbureau, omdat ze onder de aandacht kunnen komen van andere gemeenten bin nen die samenwerking. Het is een van de economische neveneffecten van het belcid. Voor de gemeente zelf is een voordeel dat het bureau expertise levert die men dan niet zelf in huis hoeft te halen. De balans valt in de ogen van de on derzoekers vooral positief uit. Toch zijn er organisatorische zaken die beter kunnen. En in de nieuwe nota inkoopbeleid, die wordt voorbereid, zou duurzaamheid een prominente re plek kunnen krijgen. De onder zoekers stellen vast dat de lokale ondernemers niet van meet af aan bij hel nieuwe beleid zijn betrok ken, maar pas in een later stadium. Een aanbeveling is dan ook, om dat bij de nieuwe nota anders te doen. En dat gebeurt ook, want de nieuwe conceptnota is aan OOT en TOF toegestuurd. Een voorkeurspositie voor lokale ondernemers invoeren adviseren de onderzoekers niet, al was het maar omdat dit op gespan nen voet kan staan met de regel geving. Maar een betere communi catie - waarbij dat tweerichtings verkeer moet zijn - bevelen de on derzoekers aan. voor de gemeente Tholen. De win kels elders op het eiland hebben dan geen bestaansrecht meer." Kranendonk vindt het ook een min punt dat de gemeente in de planvor ming geen rekening gehouden heeft met de vergrijzing. „We zijn op zich echt wel concurrentie gewend en we zitten als Spar ook in de kleinere ker nen. Maar de gemeente accepteert nu een afvloeiing van 35% uit de omlig gende dorpen naar de Cl000 Sint- Annaland en dat vind ik te fors. Het risico is te groot dat andere super markten dan sluiten. Dal hebben we in ons bezwaar kenbaar gemaakt." RFT wil inzicht in de jaarlasten en exploitatiekosten over 2008 en 2009 van het nieuwe gemeente huis in Tholen. In oktober 2004 besloot de gemeenteraad tot nieuwbouw. In de discussie toen waren de verwachte hogere jaar- lasten en exploitatiekosten essen tiële elementen. Er werden vier varianten aan de raad gepresen teerd. Raadslid M.J. Klippel is nu nieuwsgierig of burgemeester en wethouders die toen genoemde bedragen inmiddels voor het jaar 2008 geëvalueerd hebben. En hij vraagt om de uitkomsten voor 1 december aan de raad te verstrek ken. Bovendien zou hij uiterlijk 1 februari ook een evaluatie over 2009 willen hebben. Advertentie I.M. Van de picknicktafel op het speelterrein in Tholen is niets meer over. Het terrein wordt verplaatst naar de andere kant van de Aldi. De brandweer in Tholen kon donderdagavond niet uitrukken voor een brandje op het speelter rein bij de Kotterstraat omdat er geen chauffeur beschikbaar was. Daarom werd de blusgroep van Sint-Maartensdijk opgeroepen om de picknicktafel die in lichterlaaie stond, te blussen. Volgens brandweercommandant J. de Feijter waren de chauffeurs van de Thoolse ploeg uitstedig. „Toen de vrijwilligers op de ka zerne kwanten, bleken er geen chauffeurs. Dan wordt meteen gemeld dat ze niet weg kunnen en dan wordt het tweede voertuig ingeschakeld, in dit geval Sint-Maartensdijk." De brandweer werd om 21.36 uur gealarmeerd, de blusgroep uit Sint-Maartensdijk was zestien minuten later, om 21.52 uur ter plaatse. De bank brandde he vig. De vonken vlogen in de lucht en verspreid den een oranje' gloed. Met een hogedrukspuit was het snel geblust. Vijf minuten later werd het sein brand meester gegeven. Volgens de brand weer is de bank aangestoken. Hoe is nog niet be kend. De tafel stond op het speelterrein dat door de gemeente wordt opgedoekt omdat het te beslo ten ligt en er weinig toezicht op is. Het nieuwe speelterrein komt aan de andere kant van de Al di. Bewoners in de buurt hebben daar bezwaren tegengemaakt omdat ze vrezen dat er overlast komt van jongeren. B. en w. hebben uitgebreid gesproken met y irtegenwoordigers uit de wijk.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 7