Zeven snij tips voor politieke hobby's Bouw windmolens in Noordpolder later Afsluiting Hiksedijk gaat niet door, onderzoek naar fiets/wandelpad Moerland: ondernemerschap is het antwoord op de crisis Ook geschorst voor werk van kerkenraad Ger. Gem. Tholen ligt gunstig en heeft goede medewerkers Nauwelijks werklozen erbij in Poortvliet en St. Philipsland Nuis: raadsfracties moeten op 1 lijn zitten Driekwart meer ww-uitkeringen Verwevenheid Grondslag Turbines Pilootweg blijven nog vijf jaar Geen loods voor coniferenkweker Het .afsluiten van een gedeelte Hiksedijk in Oud-Vosse- meer voor het verkeer is van de baan. In plaats daarvan blijven de twee bestaande opritten bij de Van Zeylstraat gehandhaafd. Wél wordt er bij die opritten een voor rangsregeling ingesteld. Datzelfde gebeurt bij de opritten van de Dorpsweg naar de Hiksedijk. En er wordt onder zocht of een vrijliggend fiets/wandelpad onderlangs de dijk haalbaar is. Dat is het resultaat van ambtelijk over leg tussen waterschap en gemeente. Donderdag 5 november 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Tholen mag er ook in economisch opzicht zijn, vindt dr. P.W. Moerland. De uit Sint-Annaland afkomstige top man van de Rabobank voelt zich nog zeer verbonden met het eiland, vertelde hij dinsdag op de ondernemersavond in het gemeentehuis. De crisis gaat Tholen wel niet voor bij, maar Moerland noemde de gunstige ligging en het arbeidsethos als factoren die een positieve invloed heb ben. Dat compenseert de afwezigheid van bedrijven in de commerciële dienstverlening, waar de groei vooral vandaan moet komen. Australische wijn Groei China 2010 nog moeizaam In september is het aantal Tholenaren zonder een baan met tien toege nomen, een stijging van 2,3 procent. Bij het UWV werkbedrijf staan 44» werklozen ingeschreven, 235 mannen en 205 vrouwen. Tachtig procent zoekt een baan voor meer dan 32 uren. In Poortvliet en Sint Philipsland nam het aantal werklozen af, daar was het afgelopen jaar nauwelijks groei. \an de inwoners tussen 15 en 64 jaar is in Tholen 2,7 procent werkloos. Dat is lager dan het Zeeuwse gemiddelde van 3,3 procent. Vergeleken met een maand eerder 12 uren veertien. zijn in Tholen zes vrouwen en vier mannen méér werkloos. Per woon kern zijn de aantallen: Tholen 137 (66 mannen. 71 vrouwen), Sint- Maartensdijk 105 (55 m, 50 v), Oud-Vossemeer 53 (31 m, 22 v), Sint-Annaland 39 (24 m, 15 v). Sint Philipsland 31 (14 m. 17 v), Poort vliet 28 (14 m, 14 v), Scherpenissc 26 (17 m, 9 v) en Stavenissc 21(14 m. 7 v). De toename in Tholen is het dubbele van de Zeeuwse groei van de werkloosheid. Bij het UWV in Tholen zijn 116 openstaande vaca tures gemeld. Van de Thoolse werklozen zijn er 81 (41 m, 40 v) jonger dan 27 jaar, 146 (68 m, 78 v) tussen de 27 en 45 jaar en 213 126 m, 87 v) ouder dan 45 jaar. Het aandeel jongeren ligt boven het Zeeuwse gemiddelde, dat van de 45-plussers ligt er juist iets onder. Verder is een kwart van de Thoolse werklozen (109 mensen) drie maanden of korter zonder werk, en 61 procent (270 mensen) zit hooguit een jaar thuis. De groep die al langer dan vijf jaar niet meer werkt, telt 51 Tholenaren. Van de 440 ingeschrevenen zoeken er 352 een baan van meer dan 32 uren per week. Van 25 tot 32 uren willen vijftien werkzoekenden een baan, van 12 tot 25 uren 59 en minder dan Een jaar geleden waren in Tholen 322 inwoners (143 mannen en 179 vrouwen) werkloos. De toename in twaalf maanden was dus 118 perso nen, ofwel 37 procent. Dat is aan merkelijk meer dan de 22 procent over heel Zeeland. Tholen is, na Borsele. de gemeente met de groot ste toename. Verhoudingsgewijs nam vooral in Stavenisse, Scherpe- nisse en Oud-Vossemeer het aantal werklozen toe. Met respectievelijk 9, 11 en 22 personen was de toena me daar meer dan zeventig procent. Sint Philipsland en Poortvliet steken er schril tegen af. met respectieve lijk één en twee werklozen meer in een jaar tijd. In de overige kernen was de toename als volgt: Sint-An- naland 13, Tholen 29 en Sint-Maar tensdijk 31. Het aantal werkloze Thoolse jonge ren tot 27 jaar is in de eerste negen maanden van dit jaar gestegen van 30 naar 81. Alleen Reimerswaal en Borsele kenden in het Zeeuwse een verhoudingsgewijs nóg grotere toe name. Van de 81 zijn er 43 jonger en 38 ouder dan 23 jaar. Ruim de helft (46) heeft een opleidingsniveau van vmbo of lager, 35 volgden mbo of een hogere opleiding. Zeven van de 81 jongeren zoeken al langer dan een jaar een baan. Aan bezuinigingen valt niet te ontkomen, kondigde burgemeester YV. Nuis dinsdag aan op de Thoolse ondernemersavond in het gemeente huis. „Er is geen tijd voor politieke hobby's. YVe dienen schouder aan schouder te handelen. Daarvoor is rust nodig en we moeten ook alle maal op 1 lijn zitten, want de druk op de gemeentelijke lasten neemt enorm toe. En van Den Haag kunnen we niet teveel verwachten." De burgemeester vroeg zich af, hoe Tholen wat maatregelen tegen de de ambities gehandhaafd kunnen worden. „Er is een fundamentele verandering nodig in de plannen, want er bestaat een kloof lussen wat er aan de hand is en wat we willen verbeteren." Nuis had in het tijd schrift Binnenlands Bestuur zeven handige snijtips voor gemeenten ge lezen en die zullen de komende maanden zeker ook de raadsfracties passeren. De burgemeester was er trots op dat economische crisis betreft, met kop en schouders boven andere Zeeuw se gemeenten uitsteekt. Dat had hij vernomen van de Kamer van Koop handel en MKB Zeeland. „Onze ambtelijke organisatie is plotseling enorm creatief gebleken met als ge volg de rondetafelconferentie, de bedrijvencontactmiddag en het naar voren halen van investeringen. Wie niet denkt in oplossingen, lost zelf een keer op", zei Nuis. Het aantal Tholenaren met een werkloosheidsuitkering is de afge lopen negen maanden met meer dan driekwart toegenomen: van 190 naar 336 inwoners. Daarmee is Tho len de grootste stijger in de provin cie. Van deze groep is veertig pro cent (131 personen) vrouw. Er zijn 44 inwoners jonger dan 27 jaar en 181 ouder dan 45 jaar die een ww- uitkering ontvangen, blijkt uit cij fers van het UWV. In het tweede kwartaal van dit jaar stroomden ge middeld 40 inwoners per maand in, in het derde kwartaal liep dat op naar gemiddeld 49. De gemiddelde uitstroom in het derde kwartaal was 32 inwoners per maand. Van die 32 vonden er 18 een baan, bereikten er tien de maximale duur van de ww- uitkering en stroomden er vier om andere redenen uit. VERVOLG VAN SCHORSING Daarnaast vragen we u in het bij zonder meester Duvekot in uw gebeden aan de Heere op te dragen. Wij hopen en bidden dat de Heere naar ons en onze school zal willen omzien in deze moeilijke om standigheden.' De brief is ondertek end door de voorzitter en secretaris C.W. Kleppe. De Groen van Prinstererschool ver keert in zwaar weer. In mei velde de onderwijsinspectie een hard oordeel over de school. Die had vastgesteld dat de school zeer zwak was. De prestaties waren onder de maat. De inspectie was ook zeer kritisch over de rol van de directeur. Volgens de inspectie werden leerlingen hard handig aangepakt en gekleineerd: 'Ouders en leerkrachten voelen zich niet serieus genomen door het on tactisch optreden van de directeur. Een open communicatie ontbreekt. Een belangrijk deel van de be trokkenen geeft aan dat er sprake is van angst en onveiligheid.' Veel ouders beoordeelden de situatie op school gunstig, maar een 'substan tiële groep had schriftelijk en anon iem forse kritiek geuit op de gang van zaken.' Die kritiek was volgens de inspectie bevestigd. Na de harde kritiek nam het bestuur maatregelen om de kwaliteit van het onderwijs op de school te ver beteren. Er werd extra toezicht in gesteld. Een aantal weken geleden is er een voorlichtingsavond gehouden waarop dhr. Van Voorthuizen van de school begeleidingsdienst uitleg gaf over het verbeteringsprogramma. Daaruit bleek dat er op velerlei terrein behoorlijk wat vooruitgang was geboekt. In het rapport vroeg de onderwijsin spectie zich af of het bestuur wel in staat was voldoende afstand te ne men, 'gezien de grote verwevenheid van kerkelijke, politieke en famili aire banden bij het bestuur.' Du vekot is ook lid van de kerkenraad van de Gereformeerde Gemeente Scherpenisse en voorzitter van de gemeentelijke kiesvereniging van de SGP. Gezien de schorsing als schooldirecteur heeft de kerkenraad besloten dat Duvekot het secretari aat tijdelijk niet doet en evenmin leesdiensten vervult. Ondanks het 'ontactisch optreden' van de directeur bleef de school groeien. Aan het eind van vorig schooljaar werd de 200ste leerling ingeschreven. Wout Heijboer werd in juni op school verwelkomd. De directeur kwam in 1978 naar Scherpenisse. Hij wilde eerst graag naar Walcheren waar zijn vader van daan kwam. Nog voor de zomer vakantie van dat jaar gaf hij een proefles in Scherpenisse. Hij was er nooit eerder geweest, schrijft hij in Gods Woord van Dag tot Dag. 50 jaar christelijk en reformatorisch onderwijs te Scherpenisse 1954- 2004. Op 1 augustus 1978 werd hij benoemd. Tien jaar later werd hij directeur. Hij volgde G.J. van Stee nis op die op 4 november 1987 plot seling overleed. Duvekot zag er wel tegenop, schrijft hij. „Maar steeds hielp de Heere door. Hem komt alle eer toe. Hij gaf steeds weer de kracht." In 2003 was hij een kwart eeuw ver bonden aan de school. In het artikel dat deze krant aan zijn jubileum wi jdde, zei de jubilaris dat hij driftig kon zijn. Zeker als kinderen niet luisteren. Een keer ging hij een kind achterna dat niet naar de bus van de schooltandarts durfde, zei hij. De jongen ontsnapte via een achteruit gang en nam de benen. „Ik ben hem een stukje achterna gerend omdat ik nogal driftig ben, maar ik heb er vanaf gezien." De functie van directeur wordt waargenomen door de adjunct-di recteur Peter Kieviet. Van den Hoek is sinds mei voorzitter van het bestuur van de vereniging tot het verstrekken van onderwijs op re formatorische grondslag te Scher penisse. Hij volgde M. Dijke op die zeven jaar voorzitter was maar al een halve eeuw actief was als bestu urder in het plaatselijke christelijk onderwijs. Hij overleed in augustus, bijna tachtig jaar oud. In het bestuur is A.J. van de Breevaart vice- voorzitter, M. Klcppc is secretaris, de andere leden zijn J. Heijboer, G. Quaak, J. den Braber en H. van den Berg. Ze zijn afkomstig uit de drie kerkgenootschappen in het dorp: de Gereformeerde Gemeente, de Her vormde Gemeente en de Vrije Her vormde Gemeente. De bouw van vier windmolens van Zeeuwind in de Noordpolder in Sint-Maartensdijk gaat door, maar loopt vertraging op doordat het project voor Stavenisse is afgelast. Er moet nu een aparte leiding gelegd worden voor het aansluiten van de molens op elektriciteitsnet. Dat zegt Adrie van 't Westeinde van de vereniging Zeeuwind. Voor de bouw van de turbines zijn echter geen obstakels meer, omdat de bestuursrechter in Middelburg de bezwaren van H. Vinkeles Melchers en A.J. Herwegh tegen de bouw niet- ontvankelijk heeft verklaard. Ze dienden een verzoek voor een voor lopige voorziening in waarmee de bouw tijdelijk kan worden gestopt. Eerder hadden ze bij de gemeente al bezwaren gemaakt. Die werden af gewezen omdat ze te laat waren in gediend. De bouwvergunning voor de vier turbines was namelijk al op 24 juni 2007 verleend. Pas twee jaar later, op 29 juni 2009, dienden ze hun bezwaren in. Omdat ze niet in beroep gingen tegen het besluit van b. en w. heeft de rechtbank het ver zoek voor een voorlopige voorzie ningen afgewezen. Voor de bouw van de windmolens werkt akkerbouwer G.J. Hoek samen met vereniging Zeeuwind uit Vliss- ingen. Adrie van 't Westeinde van Zeeuwind verwacht dat de molens er eind 2010 staan of dat er met de bouw is begonnen. „We hebben na melijk wel enige vertraging opgelo pen doordat het project bij Stavenis se niet doorgaat. We moeten nu een andere netaansluiting aanleggen voor de Noordpolder." Beide projecten (Stavenisse en Sint- Maartensdijk) zouden gekoppeld worden op een leiding. Nu moet Zeeuwind zoeken naar een aparte aansluiting voor de Noordpolder. „We weten nog niet waar." Van 't Westeinde gaat er vanuit dat er geen kink meer in de kabel komt. „Dé bouwvergunning is onherroepelijk." Zeeuwind wil de drie windmolens aan de Pilootweg nog vijf jaar draai ende houden, zegt Van 't Westeinde. „Het was de bedoeling dat we ze op zouden ruimen als 'we de andere tur bines in gebruik hadden genomen. Wc moeten ons nu even beraden op onze positie." De provincie houdt eraan vast dat P.A. de Jongste uit Tholen geen loods mag bouwen aan de Oudelandsedijk. Het omgevingsplan staat dat niet toe, daarin zijn het voorkomen van verde re verstening van het buitengebied en zorgvuldig ruimtegebruik leidend. De Jongste kweekt vanaf 2000 coni feren en dergelijke op vijf hectare aan de Oudelandsedijk. Twee jaar geleden diende De Jongste bij de gemeente een aanvraag in .voor de bouw van een loods van 630 vierkante meter. Hoe wel er geen sprake is van een agra risch bouwblok, wilde de gemeente meewerken. Maar de provincie wei gerde ontheffing te verlenen. Op grond van het omgevingsplan moet naar vrijgekomen agrarische bebou wing gezocht tf'ordcn in plaats van nieuw te bouwen. Middelburg kop pelde het bouwblok bovendien aan een woning. De Jongste woont naast de kwekerij, maar huurt dat huis tijde lijk. Hij heeft plannen voor het bou wen van een nieuwe woning in de toekomst, wat de gemeente weer niet ziet zitten. Weliswaar kan voor knel punten tóch een bouwblok worden gesticht, maar dat gaat volgens Mid delburg niet op voor De Jongste. Als knelpunt wordt slechts aangemerkt een bestaand bedrijf dat moet wijken voor ruimtelijke ontwikkelingen of milieuhygiënische beperkingen. De Tholenaar zelf ervaart zijn situatie als een knelpunt. Zodanig zelfs dat in zijn optiek zonder loods het voortbestaan van zijn bedrijf in gevaar komt. In de bezwarenprocedure voerde De Jong ste tevergeefs aan, dat de provincie medewerking zou hebben toegezegd. De betreffende ambtenaren ontken nen 4pt. In opdracht van projectontwikkelaar Stienstra Nouville wordt bij de aansluiting van de Van %eylstraat op de Hiksedijk momenteel een brug/duikerconstructie aangelegd in de noordelijke ontsluitingsweg van de wijk Welhoek. De dijk wordt niet afgesloten voor verkeer. De Hiksedijk is een weg van het wa terschap. Via twee opritten is op de ze dijk de noordelijke ontsluiting gemaakt van de woonwijk Welhoek die vanaf 2002 wordt ontwikkeld. Om het aantal aansluitende wegen op deze dijk beperkt te houden, was het idee om het asfalt tussen beide opritten weg te halen en het door gaande verkoer via de op- en afrit te leiden. Maar op een discussieavond afgelopen zomer vond het meren deel van de aanwezigen - inwoners en (agrarische) ondernemers - dat geen verbetering. Van de vijftien re acties die het waterschap sindsdien kreeg, kwamen negen er op neer dat het asfalt moest blijven liggen. Ver der werd in zeven om een betere voorrangsregeling bij de op- en af ritten gevraagd. Andere ideeën waren om een stuk van de Hiksedijk binnen de be bouwde kom te brengen, of er snel heidsremmers aan te leggen. Water schap en gemeente komen tot de conclusie dat dit laatste niet zinvol is vany ege het landbouwverkeer dat de weg gebruikt. En voor het ver schuiven van de bebouwde kom- grens terwijl er geen aanliggende bebouwing is. geldt dat ook. Voor Oud-Vossemeer ligt, net als voor andere woonkernen, bij de ge meente een verkeerscirculatieplan in het verschiet. De aanpassingen die daaruit voortvloeien, zullen ex tra verkeer op de Hiksedijk tot ge volg hebben. Vanwege de effecten van het circulatieplan op de platte- landswegcn rond het dorp krijgt overleg tussen gemeente en water schap de nodige aandacht. Naar het doorgaande en het bestemmingsver keer op de Hiksedijk wordt onder zoek gedaan, is afgesproken. afbouw van voorraden. Er worden nu weer voorraden opgebouwd, maar is het herstel structureel? Als de tijdelijke effecten weg zijn, wil het ijs dan verder aangroeien?" De Rabo-topman noemde de ont spanning op de financiële markten gunstig. „Te royale geldinjecties van Greenspan en de lage rente zijn de oorzaak van de crisis, waardoor zeepbellen zijn ontstaan. Alle ban ken moeten meer geld aanhouden. Piet Moerland ontmoet tijdens de ondernemersavond in het gemeentehuis een aantal oude bekenden zoals Cees Droogers (rechts) uit Oud- Vossemeer. Samen waren ze actief bij de tafeltennisvereniging in Oud-Vossemeer die Moerland er oprichtte. maar dat geldt niet voor de Rabo bank, die met gemak 40 miljard ophaalde, terwijl er 20 nodig was. Oppotten, een appeltje voor de dorst, dat was het beleid van de vroegere bestuurders. Ik ben een beetje ouderwets en de Rabobank is ouderwets. Geen korte leningen dus, maar voor de lange termijn. Dat is goed voor de nachtrust van iedereen." Volgens de bankvoorzit- tcr heeft EU-commissaris Kroes, die de banken met staatssteun haar scherp volgt, niets met de Rabo te maken. „Wij varen onze eigen koers!" Dat geldt ook voor de ver zekeringen. „Tachtig procent daar van loopt nu via Interpolis/Ach- mea, maar dat moet 95% worden, zonder dat we ons aandeel als eige naar verhogen. Wanneer je de hele keten kunt intensiveren, heb je een voorsprong", zei de Rabovoorzit- ter. Piet Moerland vroeg zich af, of het nu zo erg is wat we. doormaken. „Als je werkloos bent of een faillis sement meemaakt, dan wel. Maar anderzijds moeten we in plaats van de traditionele groei overstappen op duurzame groei omdat we in ijltem po onze grondstoffen aan het uitput ten zijn. De voedsel- en klimaatcri- sis is veel groter dan de financiële crisis. Het zal nog een taalproces zijn om alles duurzamer te maken. De consumptie en de distributieme thoden moeten drastisch anders. Dus geen wijn meer uit Australië la ten komen en geen bloemen meer uit Kenia." Hoewel de Nederlandse economie maar 1% van de hele wereld uit maakt, zit onze minister-president toch bij de vergaderingen van de G20, waar de rijke landen waaron der alle grootmachten bijeen zijn. Dat geeft volgens Moerland het be lang van ons land aan op de wereld schaal. Burgemeester Nuis had gelezen, dat bankiers terug moeten in de school banken, maar de naam van Piet Moerland had hij daarbij niet ge zien. „Gezien uw lezing vanavond hoeft u ook niet in het klasje van Zalm." De burgemeester noemde het heel treffend, dat Moerland het arbeidsethos naast het gunstige ves tigingsklimaat als positieve punten van Tholen noemde. „En wat uw pleidooi voor duurzaamheid betreft: Tholen is koploper met duurzame ondernemers." Nuis bood dé Rabo- topman als blijk van waardering voor zijn optreden in het gemeente huis een mandje met streekproduc ten aan. Wethouder Goossen belichtte in een gesprek met drie ondernemers in de aquacultuur de ontwikkelingen in de kweek van vis en zeegroenten op het land. Verder was er dinsdag avond veel onderling contact tussen ondernemers. Ook was nog een deel van de foto's te zien van de tentoon stelling .Tholen in bedrijf' die nog tot eind december in hotel Kom in Sint-Maartensdijk te zien is. "r-SE .ai' Voor de ondernemersprijs waren vier bedrijven genomineerd, v.l.n.r. Arjan van Dijke van Ardi Keukens uit Sint-Annaland, John van der Zande van Tweewielerservice uit Oud-Vossemeer (op de trap), Mark de Leeuw van PIA uit Tholen en Jan van der Giessen van Clysan uit Sint Philipsland. De landbouw en het transport zijn twee sectoren die op Tholen boven gemiddeld goed scoren. Zowel in de glastuinbouw als de binnenvaart is er echter sprake van overcapaciteit. Die situatie zal zich in 2010 voort zetten, verwachtte Moerland en daarom is er een verdere afbouw nodig. Ondernemerschap, vinding rijkheid en vernieuwend bezig zijn, dat is in de huidige situatie belang rijker dan ooit. De Rabo-topman wees op de activiteiten van Johan Slager van Picpcrline, die vorige week in de landbouwbijlage van de Eendrachlbode werden belicht. „Dat is een prachtig voorbeeld van vernieuwend bezig zijn in een tradi tionele sector als de landbouw. Sla ger zorgt voor meer toegevoegde waarde in de keten. Dat is het ant woord op de crisis en dal onderne merschap zit in u! Met zo'n aanpak zal het waarachtig wel gaan op dit mooie eiland. De Chinezen, die veel hogere groeicijfers hebben, doen dat ons niet zo gemakkelijk na. We hebben een voorsprong en die moe ten we houden." Piet Moerland strooide kwistig met cijfers. Hij schudde de getallen en percentages zo uit zijn mouw in een lesje economie. Niet alleen over de 1% die Tholen levert in de Neder landse productie, maar over de we reldeconomie met grootmachten als China en India. In Azië woont de helft van de wereldbevolking en China verwacht in 2010 een groei van 9% van het nationaal product. „De historische panelen zijn aan het verschuiven", zei Moerland, die on langs zelf in China de situatie be keek. „Het aandeel van China in de wereldproductie is op weg naar een kwart, terwijl Amerika daalt. De Chinezen zijn de grootste schuldei ser van Amerika. In alle opzichten is er een verschuiving van het westen naar hel oosten. De machtsverhou dingen zijn structureel aan het ver schuiven en dat zien ondernemers ook." Het economisch herstel zit vooral in Azic, concludeerde Moerland. In Amerika is dat herstel nog maar aar zelend en in Europa zelfs het meest aarzelend. „Nederland verwacht een groei van 0,5% terwijl dat de laatste jaren 3% was. Nu is er echter sprake van een radicale krimp van -5% en dat is nog niet eerder vertoond. Veel banken zijn afhankelijk van de over heid, de consumpties van de burgers zijn met 3% gedaald en de investe ringen zelfs met 15%! Voor Nederland wordt 2010 nog een moeizaam jaar, maar minder slecht dan 2009, zei de voorzitter van de raad van bestuur van Rabo bank Nederland. „De werkloos heid, nu 5% van de beroepsbevol king, stijgt naar 7,5%. Iedere maand zijn er 10.000 meer werklo zen en het aantal faillissementen is meer dan verdubbeld. In Spanje is het nog veel erger, maar in Neder land wordt het werkloosheidscijfer gecamoufleerd door Polen die terug zijn gegaan en deeltijdwerkers." Ook voor de huizensector zal 2010 nog een moeizaam jaar worden, dacht Moerland. „De groene scheu ten worden getemperd. De industrie zit wel in de lift, maar is dat blij vend? De productie viel stil door de

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 5