Vosmeer op valreep het schip in Westerpoortleerlingen swingen op zijn Afrikaans tijdens gymles Gezapig Vosmeer komt niet verder dan remise •V Vlotte start ei idigt in winst Smash schrijft geschiedenis Sportleraar Masasi uit Tanzania op bezoek in Tholen Batho start en eindigt met verlies 15 Smerdiek mist vorm Afstraffing Stavenisse Reserve en jeugd Donderdag 5 november 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Reserve en jeugd Smerdiek 3 speelt gelijk Materiaal Traditionele dans Gedesillusioneerd stapte Vosmeer zondag van de mat af. In blessuretijd beet de formatie van Adrie Capelle tegen het sterke Lewedorpse Boys in het zand, uit een direct in het doel draaiende hoekschop nog wel: 1-2. Weer zag Capelle het zelfvertrouwen van zijn jonge ploeg een deuk krijgen. „We snakken met z'n allen naar een over winning." Winst op Chrislandia had Vosmeer dichter bij de subtop in de vierde klasse moeten brengen. Door eigen toedoen en een gemeentelijke strooi- beurt met zand lukte dat niet. Vosmeer slaagde er niet in om zijn sterk ste troef, de snelle balcirculatie, uit te spelen. Mede daardoor kwam de formatie van coach Aad van de Meeren niet verder dan 1-1. Ook de an dere Thoolse vierdeklassers stelden teleur. Smerdiek door eveneens met 1-1 te remiseren tegen het zwakke Brouwershaven, Stavenisse trok ne gatieve aandacht met een 9-0 monsternederlaag bij ZPR. SPS kwam niet in actie. Komende zaterdag staat het streekduel tussen Vosmeer en Smerdiek op de agenda. Na de voortreffelijke overwinning van vorige week bij Mevo waren de verwachtingen bij Vosmeer hoog gespannen. Tegen Chrislandia bleef de formatie van Aad van de Meeren echter steken opeen 1-1 gelijkspel. De thuisclub speelde in een te laag tempo om de opponent uit Hcijnin- gen in verlegenheid te brengen. „We vergaten direct te spelen, ons belangrijkste wapen. Daardoor kon Chrislandia telkens de verdediging sluiten." Vosmeer startte zonder Mourad Tihani die te laat arriveerde en daarom tot aan de pauze aan de kant werd gehouden. De niet fitte Rachid Bouhoudanc begon wel in de punt van de aanval. Door het ge zapige spel waren de kansen schaars. „Die keeper van hen werd er niet moe van", stelde Van de Meeren terecht vast. Om aansluiting te vinden bij de subtop had Vosmeer een overwinning nodig. Met vier aanvallers hoopte Van der Meeren in het tweede bedrijf een beslissing te forceren. Tihani kwam in de ploeg en ook Ilias El Jilali schoof door naar de voorste lijn. Teveel spelers bleven echter onder hun gebruikelij ke niveau, zodat de 0-0 op het bord bleef. Halverwege de tweede helft moesten de bezoekers met tien man verder, nadat een speler met geel op zak zich een beledigende opmer king permitteerde. De tweede prent betekende rood en een veld verwij zing. Vosmeer maakte hierna de fout om de defensie te verwaarlo zen. „Iedereen liep ineens naar vo ren en wilde het doelpunt maken", aldus Van de Meeren. Het gebrek aan discipline en geduld werd door de Brabanders genadeloos afge straft. Bij een uitval werd het onver wacht 0-1. In de flipperkast voor het doel van Chrislandia wist Tihani uiteindelijk de 1-1 binnen te wer ken. Even sloeg de vlam nog in de pan, toen de gepasseerde keeper de bal niet wilde afgeven. Na het op stootje laste de arbiter een afkoe lingsperiode van enkele minuten in. In het restant van,het verder vriend schappelijk verlopen duel werd niet meer gescoord. Na een flitsende start van het sei zoen is Smerdiek het ritme kwijt. De voortekenen van- de neergang zijn al enkele weken zichtbaar, hoe wel bij Chrislandia nog een moeiza me overwinning werd behaald. Vo rige week kwam ZPR uit geslagen positie terug tot 3-3 en zaterdag op Haestinge wist ook Brouwershaven de formatie van Cees Stoutjesdijk te bedwingen: 1-1. Stoutjesdijk stelde vast dat zijn ploeg de vorm even niet heeft. „Het inspelen van de bal len gaat te vaak een half metertje mis, een klutsballetje dat net ver keerd valt, een bal op de kruising, het is een optelsom van een hele boel kleine dingen. Het kost nu even bloed, zweet en tranen om de punt jes binnen te halen." De start tegen Brouwershaven was nog van het vereiste niveau. Met goed combina tievoetbal werden de eerste kansen afgedwongen. Andreas Vroegop kwam vrij voor de keeper en zag zijn inzet door de goed reagerende goalie over de lat worden getikt. Ook enkele goede voorzetten van Daan de Viet werden door zijn me despelers niet op waarde geschat. Halverwege de eerste helft kwam Brouw verrassend op voorsprong. Bij Smerdiek was op dat moment het spelpeil al gezakt. Jan de Viet zag daardoor geen afspeel mogel ij k- heden, treuzelde en verloor de bal. Ook doelman Alex Stoutjesdijk had geen verweer tegen de inzet die volgde: 0-1. Kort daarop strafte Andreas Vroegop een foutje van de laatste man van de bezoekers af: I- 1De gelijkmaker gaf nicj de ver wachte impuls, ook al omdat het veld op Haestinge er hopeloos bij lag. „De gemeente Tholen helpt ook niet mee, door er zoveel zand op te gooien", mopperde Stoutjesdijk. „De bal rolde niet. Als voetballende ploeg waren we in het nadeel." Toch nam Smerdiek voor de pauze nog bijna de leiding. Andreas Vroegop begon aan een mooie actie die ein digde met een vlammend schot op de kruising. In de tweede helft lukte het de thuisclub niet meer om een wig in de defensie van Brouw te drijven. Na een uur spelen kwam Remy Korthouwer in de ploeg voor Hilbert Brinkman, zodat het accent nog meer op de aanval werd gelegd. Meer dan dreigende situaties voor het doel leverde het chaotische spel niet op. Bij een uitval was Brouw zelfs nog het dichtst bij de overwin ning. De lat voorkwam dat Smer diek letterlijk in het zand moest bij ten. De slotfase was hectisch, met een tweede gele kaart voor Andreas Vroegop die verhaal haalde na in volle ren te zijn getorpedeerd. Het was tekenend voor de warrige arbi trage dat de administratie van de leidsman niet op orde was, zodat Vroegop de wedstrijd gewoon kon uitspelen. Na het laatste fluitsignaal kreeg Erik van Haaften een tweede gele kaart en rood. Wegens com mentaar op de leiding, aldus de offi ciële lezing. Stoutjesdijk nam zijn aanvaller in bescherming. „Erik zei gewoon dat hij vond dat de scheids rechter slecht gefloten had. Dat is een oordeel, geen commentaar." Het streekduel met Vosmeer komt vol gens de coach op het goede mo ment. „Precies in dat soort wedstrij den kun je zorgen voor de ommekeer." Zeven nederlagen op rij en slechts twee doelpunten gescoord. Ook voor het niet met successen verwen de Stavenisse is het een bizarre reeks. ZPR strooide zaterdag nog meer zout in de wonden met een 9-0 overwinning. Cruciaal voor het wed strijdverloop was de rode kaart voor de jonge Quincy Moerland bij de stand van 1-0. Tot dat moment wist de equipe van de wegens griep af wezige coach Wim Westerhuis het in Bergen op Zoom nog allemaal rede lijk bij te benen. In de eerste tien mi nuten ging de strijd zelfs gelijk op. Na een kwartier nam ZPR de lei ding. Er leek nog niets aan de hand, totdat Moerland bij de cornervlag een ongelukkige actie inzette en een Bergse speler raakte. Ook tot verba zing van de thuisclub trok de arbiter meteen de rode kaart uit de borstzak, waardoor Stavenisse ruim een uur met tien man verder moest. Aan voerder Kees van Putte noemde de beslissing overdreven. „Die scheids rechter stond op grote afstand en re ageerde op de brul van de speler op de grond. Quincy had duidelijk de bedoeling om de bal te spelen, was te laat en raakte per ongeluk de man." Het leed werd nog groter toen ZPR uit de toegekende vrije trap de 2-0 maakte. Nog voor de pauze sloe gen de Bergenaren, vorige week ook al goed op dreef tegen Smerdiek. voor de derde maal toe. Na de rust was het hek van de dam. Twee treffers kort na de hervatting beze gelden het lot van Stavenisse. Gede moraliseerd verlangden de bezoe kers naar het einde. Uiteindelijk kwam er een beschamende 9-0 eind stand op het bord. Routinier Van Putte noemde de nederlaag pijnlijk. „We hebben een heel erg jong team en dat zie je terug in de resultaten. Vijf jaar geleden waren Sander Sniils en ik de jongste spelers en nu zijn we de oudsten. Aan de trai ningsopkomst ligt het niet want die is nog altijd goed. Wel is het zo dat je na zoveel nederlagen eerder in de wedstrijd dc moed opgeeft." Jeremy Gierman, de beoogde begeleider van de jonge spelers in het veld, heeft zijn conclusies getrokken. Hij gaf onlangs te kennen liever in het twee de elftal te spelen. „Ik kan me ge woon niet meer motiveren. Het is weer precies hetzelfde als vorig jaar." Binnenkort moet bovendien steunpilaar Marco Klippel onder het mes wegens een chronische enkel blessure, een ingreep die hem tot aan de winterstop buiten de ploeg houdt. Komende zaterdag neemt Stavenisse het op tegen het eveneens nog puntloze WIK. Van Putte raapte na de afstraffing op Rozenoord al vast de moed bij elkaar. „Tegen WIK moet het gebeuren. Alleen een overwinning helpt ons over het dode punt heen." Het eerste team van de Thoolse badmintonclub Batho is zaterdag met een achterstand van (1-3 begonnen tegen Vitesse 1. De thuisploeg was niet compleet vanwege een communicatiefout en speelde met slechts drie spelers. De drie punten werden weliswaar teruggewonnen, maar Vitesse won twee partijen meer, zodat er aan het eind een 3-5 verlies op het scorebord stond. De missie vooraf was alle partijen winnen. Maar dat was, toen er nog vanuit werd gegaan dat de ploeg compleet was en er acht partijen gespeeld zouden worden. Dat wer den er vijf. Martijn de Jonge en Ferry Lam- mers speelden de hercndubbcl en die werd in twee sets verloren: 17- 21, 22-24. Ze revancheerden zich in hun enkelspel, want dat wonnen ze allebei. Martijn had er twee sets voor nodig (21-5,21-19) en Ferry had het lastiger met een driesetter: 21-12, 15-21. 21-14. De enige dame, Saskia van der Sandc, verloor haar enkelspel met 21-23 en 10-21, maar samen met Martijn won ze in drie sets de mix: 21-16, 7-21.21-18. Het tweede team van Batho speelde zon dag in Rijsbergen tegen de Treffers. Er zat een aantal spannende momenten tus sen. omdat het niveau toch dicht bij el kaar lag. De spelers uit Rijsbergen wa ren toch iets sterker en wonnen met 8-0. Dc dames. Mariëlle van Zetten en Jen nifer van de Velde, hadden een driesetter met hun dubbelspel (21-11. 19-21, 21- 18). Zo gaf ook Pascal de la Have zich pas na drie sets gewonnen, evenals Ste fan Bout. De jeugd U11 trof een niet compleet team van Blauw Wit uit Roosendaal en begon met vier punten voorsprong aan de thuiswedstrijd. De vier partijen die wel gespeeld konden worden, werden al lemaal gewonnen. Julia Sundermeijer moest zelfs als 'heer' fungeren en zij versloeg haar tegenstander in drie sets: 21-10. 18-21, 21-10. Er had dit weekend nog een jeugdteain moeten spelen, maar dat kwam wegens een misverstand niet opdagen in Bergen op Zoom. Derde kl.: WHS-Good Luck 1-1, Krab- bendijke-Thol. Boys 2-2, Noad-Internos afgelast. Vierde kl.: Vosmeer-Chrislandia 1-1, Smerdiek-Brouwershaven 1-1, ZPR- Stavenisse 9-0. Vijfde kl.: Vosmeer-Lewedorpse Boys 1-2. Dames: Pancratius-Smerdiek 0-6, Nieuwdorp-Smerdiek 2 5-0. Tweede kl. res.: Oranje Wit 3-WHS 2 2-3. Derde kl. res.: SPS 2-VVC 2 0-8. Vierde kl. res.: ZSC 2-Thol. Boys 2 uit gesteld, Thol. Boys 3-WHS 3 7-2. Vijfde kl. res.: Bergen 2-Thol. Boys 4 11-0, Vrederust 4-Smerdiek 3 2-2, VVC 3-SPS 3 2-1, VVC 5-WHS 5 6-1, Vos meer 2-Vivoo 2 0-7, Noordhoek 2-Vos meer 3 1-3. Zevende kl. res.: Vosmeer 2 za.-SPS 4 2-11, Thol. Boys 5-Smerdiek 4 1-2, Ko gelvangers 4-WHS 4 uitgesteld. Oefenvoetbal: Vösmeer-Stavcnissc 2-1 Jeugd: Vosmeer C-NVS 3-3, Vosmeer D-Rood Wit 25-4, Vosmeer El-Lepelstr. Boys 2-6, Gastel-Vosmeer F2 2-3; WHS Cl-WW 8-0, WHS C2-FC Bergen 0-8, Gastel-WHS C meisjes 8-0, Wemeldin- ge-WHS Dl 3-6, Gastcl-WHS E2 12-1, WHS E3-Hoeven 0-9, WHS F. meisjes- BSC 2-11, WHS Fl-Divo 0-7, WHS F2- 0 Willem Bevelander (SPS) 11 Rachid Bouhoudane (Vosmeer) 10 Hilbert van Akkeren (SPS) Jorn Elenbaas (SPS) 7 Weinig doelpunten afgelopen weekeinde, zodat bovenin het topscorerklassement niets verandert. Willem Bevelander houdt één punt voorsprong op Rachid Bouhoudane. Met zeven treffers delen Hilbert van Akkeren en Jorn Elenbaas de derde plaats. Voor Smerdiek liet Andreas Vroegop zaterdag zijn zesde treffer note ren. David Abekassis en Ronnie dc Graaf van Tholense Boys, en Mourad Tihani van Vosmeer, scoorden voor het eerst de ze competitie. Gastel 0-16, WHS smurfen-Steenbergen 1-8; Thol. Boys A-Steenbergen 4-2, Thol. Boys Bl-Nw. Borgvliet 8-0, NSV- Thol. Boys Cl 2-0, Thol. Boys C2-DVO 10-1, Internos-Thol., Boys C3 10-1, Roosendaal-Thol. Boys Dl 2-2, Thol. Boys D2-Steenbergen 2-0, Thol. Boys D3-llalsteren 4-3, Thol. Boys El-WIÏS El 0-9, Thol. Boys E2-Smerdiek E2 11- 1Thol. Boys E3-Vosmeer E2 4-1, Thol. Boys F1-Smerdiek F1 5-1, Stavenisse F- Thol. Boys F2 0-6. De dames van voetbalclub Smer diek hebben Pancratius met 0-6 verslagen. De club uit Badhoeve dorp staat na zaterdag, zes wed strijden gespeeld, als één na laat ste op de ranglijst van het damesvoetbal in de eerste klasse A. Smerdiek staat na zeven wed strijden op de vierde plek. De wedstrijd begon zaterdag onder gunstige omstandigheden vanwege een prachtig najaarszonnetje. Al ge lijk was Anne Hage weg. Ze kwam langs de buitenkant op snelheid en schoot de bal gelijk in de verste hoek binnen. Het was al 0-1 toen er nog geen minuut was gespeeld. Martine de Witte volgde een paar minuten later. Met een halve draai lekende ze de 0-2 aan. Dc scheids rechter dat er hands was gemaakt en keurde het doelpunt af. Dan volgde er een periode dat Smerdiek wel kansen had, maar daar werd te wei nig uitgehaald. In de vijfentwintig ste minuut gaf Suus Hopstaken een voorzet op maat op Debbie Doo rnen, die hier geen problemen mee en alsnog de 0-2 binnenschoot. Pancratius bleef proberen te voet ballen, maar werd in de eerste helft niet gevaarlijk voor Smerdiekkeep- ster Kaylee Dieleman. Daartegen over staat dat Smerdiek met dubbele cijfers voor had kunnen staan, maar veel kansen werden gemist. Na de rust waren er wat wisselingen bij Smerdiek. Direct gingen de Thoolse dames weer in de aanval en al in de beginfase van de tweede helft was het raak. Een corner van Lenny Stoutjesdijk werd binnenge- k'opt door Martine de Witte: 0-3. Smerdiek ging veel in dc aanval en dacht niet aan de omschakeling. Verdedigend lieten de dames op het middenveld steken vallen. Hierdoor kreeg Pancratius een paar dotten van kansen, waarbij enkele spelers alleen voor Kaylee Dieleman arri veerden. Dc kcepster van Smerdiek was in topvorm en hield haar doel keurig schoon op de inzetten van Pancratius. Aan de andere kant kon Smerdiek ook genoeg kansen creëren. Ma rieke Goerec gaf een mooie pass op Anne Hage die goed doorging. Anne legde dc bal panklaar voor dc inkomende Debbie Doornen die er geen probleem mee had en haar tweede doelpunt binnen schoot: 0- 4. In dc zeventigste minuut was er een schitterende actie van Marieke Goe- ree die met een solo dc 0-5 scoorde. Met een snelle aanval kon Smerdiek met Anne Hage in de hoofdrol nog scoren. Anne maakte er met een schot in de verste hoek-0-6 van, ook haar tweede doelpunt. Er waren nog een paar mooie kansen in de slotmi nuten voor Anne Hage en Martine de Witte om de score te verhogen, maar ze kregen de bal niet meer te gen dc touwen. Smash'76 heeft zich vrijdagavond met een 3-7 overwinning op een derde plaats genesteld in de tafel- tenniscompetitie. De Setallandse club is hiermee geplaatst voor de promotie play-offs in de hoofdklas se. Nooit eerder kwam een team van Smash zover. De zege op Belcrum in Breda werd behaald door winst in de drie enkelpartijen van Christian van t Hof en Mcrijn v.d. Klooster. Laatstgenoemden wonnen ook het dubbelspel. Remco Vroegop die niet fit was, kwam deze keer niet tot winst, maar beloofde in de play-offs te gaan vlammen. Door die derde plaats komt het team in dc play-offs de nummer twee tegen: wat als gun stig wordt gezien. Zaterdag is de eerste wedstrijd thuis tegen Red Star uit Goirle. Een team waar eer der met 5-5 tegen werd gelijkge speeld. Dc weck daarop is de return. De winnaar speelt om promotie. Waar het sprookje gaat eindigen voor Smash is over twee weken be kend. De club vindt het nu al een prestatie van formaat waar van tevo ren niet op was gerekend door het wegvallen van de geblesseerde An ne van Dijke uit de basis. Het reserveteam won met 7-3 van TCS waar de 69-jarige Paul Kil in de basis speelde. Drie vaste basisspelers ontbra ken om verschillende redenen bij Smash, waardoor Jacob Elenbaas ge steund werd door Harm Westdorp en Pe ter Bazen. Jacob kwam zelf, ondanks goed spel, niet verder dan één winstpar tij. Harm nam drie punten voor zijn re kening en Peter twee. Ze wonnen ook het dubbelspel. Het derde seniorenteam liep tegen twee nederlagen op. Donderdag was TCO uit Ossendrecht veel te sterk en kwam Smash 3 met twee schamele puntjes naar huis. Deze werden bijeen gesprokkeld door Anky Vroegop en Jan Willem van Vossen. Zaterdag brachten ze het er niet veel beter van af. Ook tegenstander Bre da toonde zich de betere en ging met ze ven punten terug naar huis. Jan Willem was nu goed voor twee overwinningen en Cindy v.d. Klooster pakte ook een puntje mee. Bij het eerste jcugdteam redde Erik Bruijnzeel met één overwinning de eer voor zijn team dat uit tegen Middelburg speelde. Met een 1-9 nederlaag vond het team het geen leuk thuiskomen. Het tweede jeugdteam met Bennie van Poortvliet weer in de basis, deed het een stuk beter door met 5-5 gelijk te spelen bij Wcsterzicht. Door ongeslagen te blij ven zorgde Bennie voor drie punten. Zijn teamgenotes Christel Vroegop en Lonneke den Engelsman wonnen ook ie der een partij. Het derde jeugdteam speelde meer dan verdienstelijk thuis te gen de koploper Yerseke. Het eindigde in 5-5 waarbij Joost van Dijke en Johan Aarnoudse ieder twee winstpartijen boekten en Leontine Aarnoudse voor het andere punt zorgde. Blijde gezichten bij het vierde jeugd team bij terugkomst van hun uitwed strijd tegen Westerzicht. Ze wonnen met 3-7, waarbij alle spelers een bijdrage le verden voor dc punten. Zowel Fernando Ketting, Nilson den Ouden en Martijn Keur kwamen twee keer tot winst. Het dubbel was een prooi voor Fernando en Martijn. Programma zaterdag: Smash 1-Red Star; Hotak '68-Smash 2 (6/11); Smash 3-Het Markiezaat; Westerzicht-Smash jeugd ISmash jeugd 2-Het Markiezaat; Westerzicht-Smash jeugd 3; Smash jeugd 4-Middelburg. De spelers van het derde elftal van Smerdiek hadden zaterdag moeite elkaar te vinden. Ze konden er daarom niet meer dan een 2-2 gelijkspel uitslepen le gen het vierde van Vrederust. Het eerste punt viel na 25 minuten, maar was in het voordeel van de thuis spelende club. De spits van Vrederust kreeg die de bal mee, kon Theo Rijnberg omspelen en zorgde voor de 1-0. Invaller Marcel Baan kwam kort op het veld, want hij werd onderuit getrokken in de 16 en kreeg later zoveel last daarvan, dat hij uitviel. Een straf schop werd er niet voor gegeven maar wel een indirecte vrije trap. Harold Ver meulen verving Baan en kon koud in het veld al een schot op het doel lossen. maar dat ging naast. Enkele minuten la ter kreeg Vermeulen de bal weer en nu ging die er wel in. De keeper liet de houdbare bal zo onder zijn handen het doel in lopen wat de 1-1 ruststand ople verde. De tweede helft was rommelig en Vrederust was de gelukkige ploeg die de 2-1 konden maken. Arjan van Bloppoel nam enkele minuten een vrije trap die hij heel slim en snel nam op de vrijstaande Harold Vermeulen. Die legde die de bal voor de voeten van Carlo IJzennans die dc 2-2 binnen schoot. Daarna kwamen dc Smurdickenaren met z'n tienen te staan, want ook Arjan van Bloppoel viel geblesseerd uit. Het leek een omme zwaai voor Smerdiek, want het doel werd fanatiek opgezocht. De kansen werden alleen niet meer verzilverd. Zaterdag 7 november uur Tholense Boys-Good Luck 15.00 Olympia-WHS 14.30 DVO-Noad 15.00 Vosmeer-Smerdiek 14.30 Stavenisse-WIK 14.30 Chrislandia-SPS 14.30 Smerdiek da.-SSS 15.00 Smerdiek 2 da.-Kruiningen 13.00 N ieuwdorp 2-N oad da. 11.15 Dauvvendaele 2-Smerdiek 3 da. 14.30 VVGZ 3-WHS 2 11.00 Baronie 2-Noad 2 15.00 DVO 2-SPS 2 13.00 Tholense Boys 2-DFS 3 Noad 3-Bruse Boys 3 Mevo 3-Smerdiek 2 WHS 3-DVO 3 Noad 4-Tholense Boys 3 Vrederust 2-Stavenisse 2 SPS 3-DVO 5 Smerdiek 3-VVC 3 WHS 5-FSV 3 VVC 4-Tholense Boys 4 Chrislandia 2-Noad 5 WHS 4-Stavenisse 3 SPS 4-Tholense Boys 5 Smerdiek 4-Kogelvangers 4 Chrislandia 3-Vosmeer 2 za. Zondag 8 november Vosmeer-Val Aan Victoria 4-Vosmeer 2 Steenbergen 5-Vosmeer 3 Vosmeer 4-7.PR 4 12.30 15.00 14.30 14.30 13.00 12.30 14.00 12.45 12.30 12.30 13.30 14.30 14.30 14.30 12.30 uur 14.30 12.00 12.30 10.00 Een spelhervatting bij Vosmeer, terwijl de regen gestaag valt. Rechts stelt Tom van der Plas op, met naast hem Jef Driehuijs. Op de achtergrond kijkt Mark Mosch toe. Ritmische geluiden van het Afrikaanse continent klinken uit de gymzaal van het Westerpoortcollege. Thoolse leerlingen bewegen mee op de mu ziek, op Afrikaanse wijze: iets door de knieën, bovenlichaam iets vooro ver en wuivende bewegingen met de armen. Ze volgende aanwijzingen op van Perfect Elias Masasi. De sportleraar uit Tanzania heeft van maandag tot en met woensdag de school bezocht om de leerlingen een indruk te ge ven van de Afrikaanse tradities én om er zelf iets van te leren. Masasi is in Tholen op uitnodiging van gyrnjuf Corina Oudesluijs. Het zijn oude bekenden van elkaar. Om dat de gemeente Goes dit jaar heeft uitgeroepen tot Afrikajaar, is Masasi één van de door die gemeente uitge nodigde Afrikanen. Hij is een oud student aan de sportopleiding Cios in Goes. Daarvan en via een stage in Afrika kennen Oudesluijs en hij el kaar. Toen de Thoolse hoorde dat hij voor een maand naar Nederland kwam, aarzelde ze geen moment en vroeg hem of hij ook iets voor het Westerpoortcollege wilde doen. En zo geschiedde. „Ik ben hier niet om les te geven. Ik ben hier om inzicht te geven in de Afrikaanse cultuur en daarnaast leer ik veel van de manier waarop hier gymles wordt gegeven", zegt Masa si. Hij leidt de Perfect International Entertainment Group, waarmee hij sport- en danslessen geeft. Hij laat zijn publick traditionele Tan/.ani- aanse dans zien, maar ook modexne en algemeen Afrikaanse dansen. Daarnaast heeft hij in Tanzania een project met gehandicapte kinderen. Die geeft hij bewegingslessen. Het project is in het verleden opgezet met Nederlandse hulp. Corina Ou desluijs heeft daar negen jaar gele den ook een rol in gespeeld, via een stage in Tanzania tijdens haar studie aan het Cios. „Zo kwam ik in con tact met Perfect", vertelt ze. De ge meente Goes sponsort het project in Tanzania. Masasi vertelt dat er in Tanzania weinig tot geen geld is voor bewe gingslessen. Het sportonderwijs is daar dan ook van een heel ander niveau dan in Nederland. Masasi vindt het belangrijk dat kinderen leren beweging door middel van sport, spel en dans, omdat ze zich op die manier kunnen ontwikke len. Zo zijn er bijvoorbeeld spelle tjes om het geheugen van verstan delijk gehandicapte kinderen te trainen. Masasi heeft in 2005 aan het Cios gestudeerd om volwaardig sportle raar te worden. „Ik heb heel veel kennis opgedaan over de manier waarop hier sportles wordt gegeven en welke materialen er hier gebruikt worden. Het materiaal is in Tanza nia niet voorhanden, maar door hier te zien wat de mogelijkheden zijn, kan ik in Tanzania iets soortgelijks nabootsen. Er is geen geld voor een mat, maar we kunnen wel iets ma ken dat er op lijkt, zodat het hetzelf de principe is." Ook tijdens dit ver blijf, volgt hij weer colleges aan het Cios. Hij is nog lang niet uitgeleerd, zegt hij. Als hij maandag tien derdejaars leerlingen van de richting Sport en Veiligheid (S&V) leert dansen, staat hij versteld van hun leergierigheid. „Ik hoef het maar voor te doen en ze pikken het al op." Ze hebben er zichtbaar plezier in, want ze volgen geconcentreerd elke pas die Masasi doet. Toch is de gastdocent van me ning dat hij ze geen dansles geeft. „Ik Jaat ze zien wat mensen in mijn cultuur doen. Ik wil begrip kwe ken." Zo demonstreert hij de traditionele dans van dc Makuida stam uit het zuiden van Tanzania. Hij legt uit dat de mannen in de dans kunnen laten zien hoe sterk ze zijn. „De chief van een stam heeft krijgers nodig om te kunnen verdedigen en te jagen." Zo maken ze trekkende bewegingen. „Daarmee laten ze zien hoe ze een leeuw meetrekken aan zijn staart." Dc vrouwen tonen wat ze doen, door onder andere zaaibewegingen te maken en net te doen alsof ze in bomen klimmen om takken te kap pen. „Het is wat ze doen. hoe ze le ven. Er zijn in Tanzania nog heel wat stammen die op traditionele wijze leven." Dinsdag en woensdag heeft Masasi meegewerkt aan de reguliere gym lessen van de andere klassen. Te vens heeft hij op zijn laatste dag bij het Westerpoortcollege in traditio nele kleding dansen opgevoerd. Masasi heeft er geen rekening mee gehouden dat de leerlingen in Ne derland er naast hun .school ook hobby's er op na houden, dus waar moeten ze heen als ze hier meer van willen weten? Hij lacht. ..Ze kunnen me altijd komen opzoeken in Tanza nia." de bal door goed te storen, ging vrij op het doel af, maar kreeg het leer op het beslissende moment in de Vosmecrsc zandbak niet goed mee. Toch gaf dat moment Capellc het gevoel dat er na de pauze misschien iets te rapen vieJL De thuisclub kwam inderdaad in het tweede be drijf met veel meer overtuiging voor de dag en zag Benjamin Suurlant in de 55e minuut voor dc 1-1 zorgen. Dat leek ook de eindstand te wor den, hoewel Ricky de Klerk nog een keer vrij op het doel mocht afgaan. Ook die kans hielp De Klerk om zeep, tot verdriet van zijn coach. „Op dc training schiet Ricky de bal door het net en nu drukt hij van veel te ver af en produceert enkel een rollertje. Ook bij die jongen zakt het zelfvertrouwen." Lcbo wist na dc hervatting enkel nog dreigend te worden met wat vrije trappen, die zonder probleem door dc Vosmeerse defensie werden geneutraliseerd. Tot de beslissende hoekschop die. gedragen door de wind, bij de eerste paal indraaide: 1-2. Capelle was zwaar teleurgesteld. „We spelen een acceptabele tweede helft en dan ga je op de valreep en op zo'n manier hel schip in." Op de regenachtige zondagmiddag zag de coach toch nog een zonnestraal. „De jongens hebben hard gewerkt en er is geen gezeur, hoewel de resultaten uitblij ven. Dat is ook de enige manier waardoor we iets kunnen bereiken. Met z'n allen, zonder uitzondering, de mouwtjes opstropen." Robur 8 21 38-8 Lepelstraatse B. 8 18 18-3 Renesse 8 17 13-7 Lewedorpse B. 8 16 22-14 Val Aan 8 13 14-19 Hansweertse B. 8 13 20-14 NVS 8 12 17-16 Kwadendamme 8 10 16-11 Volharding 8 7 12-25 Ouwerkerk 8 3 21-39 DZC 8 3 9-28 Vosmeer 8 2 5-21 Deborah Overkamp, Remy Kats, Dennis de Hooge, Jeremy Whalbrinck, Joey Nuijten, Lisa Palmbergen, Denise Reid, Thiemo Heijboer, Lotte Hartman en Lennard Marsman genieten van de traditionele dans die Perfect Elias Masasi uit Tanzania hen voordoet. de voor hem opduikende Lebo-man te plukken. Na een kwartier was het wel raak. een treffer die werd inge leid door een foute pass in de op bouw van laatste man Jeffrey Drie huis. Vosmeer liep daardoor achter de feiten aan en was blij dat Aar noudse met weer een goede reactie een tweede doelpunt wist te voorko men. Lewedorp was veel meer in balbezit, hanteerde de lange trap naar voren en probeerde het met schoten uit de tweede lijn. Pas tien minuten voor de pauze wist Vos meer voor het eerst gevaarlijk te worden. Ricky de Klerk ontfutselde Vijfde klasse De eerste tegenslag van de middag kwam er al in de warming up., Mi chel Neelen, de rustbrengendc fac tor op het middenveld, bleek niet fit genoeg om te starten. Dc thuisclub opende ook matig, met ongeconcen treerd spel en de nodige slippertjes bij het uitverdedigen. Doelman John Aarnoudse wist dc eerste kans voor de bezoekers nog onschadelijk te maken, door de bal van dc voet van

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 15