'Ik denk dat de inwoners van het verdwenen Polre Zeeuws spraken' Tholenderwijs Kledinginzameling Tholen en Oud-Vossemeer daverend succes Rectificatie Tanker loopt vast voor kust Stavenisse Extra rijksgeld gaat op aan nieuw beleid Anne van Veen in Meulvliet ZLTO vergadert met VTB EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 5 november 2009 Piet van de Watering schrijft boek over verdronken Halsters dorp Over het eind zestiende eeuw verdronken dorp Polre, tussen Tholen en Halsteren, is weinig bekend. Geschre ven bronnen zijn sporadisch bewaard, een beperkt aantal archeologische vondsten bekend. Het weerhield Piet van de Watering uit Halsteren er niet van om te proberen iets van het mysterie te ontrafelen. Zijn bevindingen en ver onderstellingen legde hij vast in een boek. 'Polre 1261- 1584' verschijnt tegen eind november. Van Deventer Bergsepolder Boekenmarkt voor gehandicapten week 45 Donderdag 5 november 2009 R.K. kerken krijgen dubbel zoveel als anders, totaal 2400 kilo Groene containers Modelijn 12 De ligging van Poire in de huidige Auvergnepolder is op een gecombineerde kaart en luchtfoto goed te zien (de donkere delen rechts). Rechtsboven tussen de beide handen ligt het stadje Tholen. Van dc Watering is erg geïnteres seerd in de geschiedenis van de streek. Hij is lid van de werkgroep archeologie van heemkundekring Halehterth in zijn woonplaats. Be schreef enkele jaren geleden in het boek 'Surprise' tal van alledaagse gebruiksvoorwerpen uit dc eerste helft van de twintigste eeuw. Maar de laatste drie jaar ging hij een stuk verder terug in de tijd. „Het is al weer meerdere decennia geleden dat er over Polre is gepubliceerd. De mensen kennen het nauwelijks, het is een beetje een mythe." De Halsternaar wil de geschiedenis van het dorpje - ooit een zelfstan dige parochie met een eigen kerk - graag meer onder de aandacht brengen. „Wat er bekend is. mo gen we aan de bevolking niet ont houden", zegt hij. Gaandeweg zijn zoektocht - in lite ratuur, archieven en op het internet - vond Van de Watering een aantal interessante zaken, zegt hij. „Ik ben iemand die ook graag het le vensverhaal van mensen erbij wil. Want de bewoners zuilen het niet gemakkelijk hebben gehad." Daar mee doelt de onderzoeker op de ve le overstromingen die Zeeland en het aangrenzende Brabantse pol dergebied troffen. Hij somt de ja ren" op: 1468, 1477," 1509, 1514, 1530, 1532, 1552 en 1570. Dc ene nauwelijks te boven, kregen dc be woners de volgende watervloed al weer over zich heen, zó kort zijn de tussenpozen. De leefwijze van mensen in dc late middeleeuwen, de rol van de godsdienst, de kle ding, munten, gilden, veren, het be stuur, het zijn zaken waaraan Van de Watering aandacht schenkt in zijn boek. Hij wil daarmee een tijdsbeeld neerzetten. „Jongeren denken bijvoorbeeld nog steeds dal mensen in 1590 vrolijk sigaren en sigaretten rookten. Maar tabak ken den ze toen nog helemaal niet. Ook geen aardappelen trouwens. En in plaats van ijzeren pannen gebruik ten ze stenen potten om op open vuur hun voedsel te bereiden." Polre was. zegt Piet van de Wate ring, veel meer op Tholen gericht dan op Bergen op Zoom. Hel lag tegen de Eendracht aan. ten westen van de huidige Zuiderkreekweg. En nauwelijks 400 meter van de Thoolsc oever, heeft hij berekend. De ligging is te vinden op dc stadskaart van Tholen die Jacob van Deventer in het derde kwart van de zestiende eeuw maakte. De Halsternaar heeft die kaart, met behulp van dc computer, over een recente luchtfoto van het gebied gelegd. Hij deed een opmerkelijke ontdekking: „Van Deventer heeft héél precies getekend. Het straten- patroon van Tholen en de loop van de zeedijk vallen precies samen met de huidige situatie!" Daardoor is de ligging van Polre - op hel hoogtepunt zo'n 47 huizen en 250 bewoners tellend - goed te bepa len: tegenover de voormalige oes terputten bij Tholen. Over het wes telijkste deel van hel plaatsje loopt nu het Schelde-Rijnkanaal. De onderzoeker heeft een oude landkaart uit 1468 gevonden, gete kend in verband met het vestigen van watertollen. Precies waar Pol re moet liggen, zit er echter een gat in. In 1505 is, in verband met een geschil, op basis van deze kaart een nieuwe gemaakt. Ook daarop komt Polre niet voor. Polre was een straatdorp en lag op een soort heuvel in de Heer Bou- dewijnspolder (dc oudste polder op het latere Halsterse grondge bied), vertelt Van de Watering. „De bebouwing stond aan één kant. de westzijde." Na de Allerheiligen vloed van 15f() resteerde van het plaatjes een eilandje in over stroomd gebied. En dat bleef zo, want in 1583 besloten de Staten- Generaal om de Eendrachtdijken door te steken en zo het Zeeuwse gewest te beschermen tegen dc Spanjaarden. De Tachtigjarige Oorlog woedde immers volop (met vier jaar later een beleg van Ber gen op Zoom). In het gebied had den vooral Zeeuwse edelen bezit tingen. Zo bezat tegen het einde van de 15e eeuw de Zeeuwse edel man Floris van Borsele er het recht om een schepenbank (dorpsbe stuur) aan te stellen. Van dc Wate ring vermoedt dat de bewoners in die tijd Zeeuws spraken. De Zeeuwse invloed komt ook tot uit drukking in het gebruik van de Blooise roede als oppervlakte- maat, En het feit dat de parochie onder het bisdom Utrecht viel, wijst eveneens op een Zeeuwse connectie. Een kaart uit 1615, getekend door Cornelis Vermeijen (mogelijk is dit de landmeter Cornelis Vermuijdcn uit Sint-Maartensdijk - red.), laat zien dat het gebied toen nog altijd onder water stond. „Een eeuw lang is dat zo gebleven. En gaandeweg zullen de bewoners dan ook weg getrokken zijn", veronderstelt Van de Watering. De toren van de ver vallen kerk moet nog lang in het landschap zichtbaar zijn geweest. In 1638 waren er al plannen om het geïnundeerde gebied opnieuw in te polderen. Maar het duurde tot 1686 eer een gevolmachtigde van de markies van Bergen op Zoom, graaf Frédéric Maurice II de la Tour d'Auvergne, en Thoolse stadsbestuurders als gemachtigden van dc ingelanden, daarover een akkoord sloten. De bedijkers moes ten onder meer aan de stad Tholen betalen voor het onderhoud van poorten, straten en bruggen, wat er andermaal op wijst dat dit gebied nog altijd tot Zeeland werd gere kend. Vijf jaar later volgde een nieuw akkoord, toen was inmiddels stadhouder Willem III markies ge worden. In 1693 was de bedijking gereed. Aanvankelijk had ze .de naam Bergsepolder (die in Tholen nu nog wel wordt gebruikt), maar na enkele jaren kreeg ze die van de markiezenfamilic: Auvergnepolder. Van een van hen achterhaalde de onderzoeker een afbeelding in een museum in Honoloeloe op Hawaï. Sporen van Polre zijn in de nieuwe polder nauwelijks te vinden. In een beschrijving van de cultuurhistori sche waarden in Noord-Brabant, uit 2005. wordt melding gemaakt van 'een duidelijk waarneembare hoog te (Pleistocene zandrug) vlak langs de dijk van het Schcldc-Rijnka- ar I dnc oudste vermelding genoemd. In het gebied zijn enkele vondsten gedaan die Van de Watering in zijn boek heeft afgebeeld: scherven van een schenkkan uit de 14e of 15c eeuw, een 15e ecuwse drinkkan en een 16e eeuwse graap (voorraadpot). 'Polre 1261-1584' telt 112 pagi na's en is rijk geïllustreerd. Dc au teur geeft het uit in eigen beheer, in een oplage van 800 exemplatien. Bestellen kan via tel. 0164- 682157. Een niet 600 ton bitumen (vloeibaar asfalt) geladen tankschip is maandagmorgen rond zes uur vastge lopen in de Oosterschelde bij de Witte Tonne Vlije voor Stavenisse. Het water moest nog twee meter vallen. Het schip was met volle kracht omhooggelo pen en zat niet laag water niet zo goed op de zand bank waardoor het schipwat ging werken en kra ken. Bergingsbedrijf Van den Berge uit Stavenisse dat in charter vaart voor Multraship Terneuzen was even later ter plaatse met de Coby M en het snelle hulpverleningsvaartuig Mistral. I)e schipper van de Bitumen 3, het vastgelopen schip, werd door Rijkswaterstaat verplicht gesteld om de sleepboten vast te laten maken. Hij begaf zich in een natuurge bied en op mosselpercelen waar bitumen schadelijk voor is. Om twaalf uur werd de tanker vlotgetrok- ken door tie Coby M en een ingehuurde sleepboot van Polderman berging uit Hansweert. Na een grondige inspectie kon de tanker op eigen kracht en zonder schade zijn reis vervolgen. De waterpolitie komt poolshoogte nemen bij het vastgelopen schip, dat maandagmorgen is vlotgetrokken door berger Van den Berge uit Stavenisse. Tholen krijgt volgend jaar dik vier ton meer uit het gemeentefonds dan waarmee in de gemeentebegroting rekening is gehouden. De rijksbijdra ge beloopt bijna 23,5 miljoen euro. Een groot deel van de meevaller van 417.101 euro is nodig om nieuw en aangepast beleid te bekostigen. Het overschot op de begroting stijgt dan ook met 'slechts' 44 mille, van 7062 naar 51.358 euro. De structureel hogere uitgaven voor nieuw beleid belopen volgend jaar 372.805 euro. Zo is 23.660 euro no dig voor twee extra groepen (40 in plaats van 38) bij hel peuterspeel- zaalwcrk. Verder vergen extra rou tes voor het leerlingenvervoer 120.000 euro. En een recente over eenkomst met het maatschappelijk werk Oosterschelderegio om gedu rende twee jaar 9000 contacturen af te nemen, vergt 6478 euro extra. Dan moet 102.832 euro1 gereser veerd worden voor terugbetaling aan het rijk van de decentralisatie- uitkering brede scholen, sport en cultuur omdat Tholen geen ruimte heeft om er gebruik van te maken. Ten slotte is I 19.835 euro nodig om de uitgaven voor de Wet maatschap pelijke .ondersteuning budgettair te laten verlopen. De bedragen voor het peuterspeel- zaalwerk, het leerlingenvervoer en het maatschappelijk werk zijn ook over de jaren 2011 tot en met 2013 nodig. Voor de uitkering brede scho len. sport en cultuur is in genoemde jaren respectievelijk 51.416 en twee keer 84.925 euro nodig. De meeval ler uit het gemeentefonds is dan echter beperkter: 146.084 euro in 2011, het jaar daarna 147.048 euro, en 72.8431 euro in 2013. Bedragen die onvoldoende zijn om het nieuwe beleid te financieren. De toch al be hoorlijke tekorten lopen daardoor nog verder op. Ze zijn nu berekend op respectievelijk 256.430 euro, 820.975 euro en 1.044.192 euro. Anne, zo heet de uitvoering die morgenavond om kwart over acht te zien is in Meulvliet in Tholen. Anne van Veen brengt haar show, een liedjesprogramma, waarin ze wordt bijgestaan door pianist Jasper Slij- dcrink. Het repertoire bevat zowel eigen als bestaand werk. De stich ting Uit op Tholen beschrijft Anne als verassend en puur. 'Anne is nieuwsgierig en kijkt soms te lang en te ver waardoor ze datgene ziet wat ze nou net niet wou zien'. Kaar ten zijn verkrijgbaar via de website www.stichtinguiloptholen.nl. De ZLTO afdeling Tholen houdt maandagavond om kwart over zeven haar algemene ledenvergadering in De Wellevaele in Sint-Annaland. Er wordt naast het behandelen van de gebruikelijke agendapunten, gezamenlijk ver gaderd met dc Verenigde Thoolsc Beleggingsstudieclubs (VTB). Notaris mr. A.A.J. Schot geeft een presentatie over erfrecht en schenking. De stichting Ontspanning Gehandicapten houdt zaterdag haar jaarlijkse tweedehands boekenmarkt. Er is keuze uit enkele dui zenden boeken op allerhande gebieden. De verkoop wordt van half twee tot half vijf gehouden in het clubgebouw Ons Huis aan de Langeweg 34 te Scherpen isse. De opbrengst komt ten goede van de wekelijkse ontspanningsavond van de stichting Ontspan ning Gehandicapten voor mensen met een verstandelijke beper king. AED-apparaten De tekst van het burgerjaarverslag 2008 ver meld op pagina li een passage over AED- apparaten. Bij het noemen van de partijen die betrokken zijn geweest bij het onderzoek naar de uitvoering en plaatsing van deze apparatuur in alle Thoolse kernen, is abusievelijk de naam van één van onze partners - Het Nederlandse Rode Kruis, afdeling Tholen en Sint Philipsland - weggelaten. Hierdoor is onbedoeld een onjuiste voorstelling van zaken gegeven. De correcte tekst luidt als volgt: Verspreiding AED-apparaten In december 2007 besloot het college over te gaan tot het instellen van een werkgroep die moest onderzoeken hoe de uitvoering en plaatsing van AED-apparaten (hartmassageapparaten) in de kernen van de gemeente Tholen plaats moest vinden. De werkgroep bestond uit Het Nederlandse Rode Kruis - afdeling Tholen en Sint Philipsland, de plaatselijke EHBO-verenigingen, Stichting Reanimatie van de Hartstichting en ambtelijke ondersteuning van de gemeente Tholen. De vrijwilligers van het Rode Kruis hebben actief meegewerkt aan de zoektocht naar geschikte locaties en con troleren, samen met overige leden van de werkgroep, regelmatig of de apparatuur nog steeds voldoet aan alle eisen. Daarnaast verzorgt het Rode Kruis trainingen-over het omgaan met AED-apparatuur. Door middel van deze rectificatie hopen wij de activiteiten van Het Nederlandse Rode Kruis, afdeling Tholen en Sint Philipsland in het juiste perspectief te hebben geplaatst en spreken wij onze dank uit voor haar inspanningen. Recessie of niet, massaal hebben inwoners van Tholen en Oud-Vosse- meer zaterdag gebruikte kleding ingeleverd voor de Sam's Kledingac- tie bestemd voor mensen in nood. De vrijwilligers die van tien tot twaalf uur de deuren openhielden van de Thoolse katholieke kerk O.L.V. Hemelvaart hadden nog nooit zoveel zakken gezien. En dat gold ook voor hun collega's van de R.K. Willibrorduskerk in Oud-Vosse- meer die aan de Dorpsweg zakken met kleding in ontvangst namen. Henk Elenhaas (80), een van de op richters van de kledingacties in Tho len. kwam rond een uur of half twaalf met dozen en zakken aansjouwen. De dames M. Bcgthel en E. van Tilburg hielpen hem van de lading af en de poneerden de handel met plezier op dc ruim negentig volle zakken die al in het parochiecentrum lagen. Elenbaas. die de afgelopen 14 jaar on geveer 16.000 toeristen rondleidde in zowel Tholen als in dc andere kernen van de gemeente, had ooit een zwager die een fraai kostuum naliet. „Ik kwam er mee bij een inzameiplaats in Halsleren. Daar wist de dame die dc kleding in ontvangst nam er gelijk een bestemming vcx>r. Dat pak gaat naar een koster van een kerk in Polen, be sliste ze. En die man liep er daardoor nog vele jaren keurig netjes bij." Een beetje kritiek heeft hij cx>k. ..De inzamelingsacties zijn wel erg ver deeld. Er zijn heel wat instellingen die zich daarmee bezighouden." En daar zou hij wel eens gelijk in kunnen hebben. Je hoeft maar even te zoeken op internet en binnen de kort ste keren tel je twaalf verschillende instanties die allemaal hun best doen zoveel mogelijk gedragen kleding in te zamelen. Het Leger des Heils. het Rode Kruis. Dorcas* om er maar een paar te noemen. Bij vrijwel allemaal gaat de opbrengst naar Afrikaanse landen en naar Oost-Europa. Daarnaast staan er her en der in de gemeente Tholen groene containers van Kici Kledinginzameling. Daarin verdwijnen bijvoorbeeld onder- en bovenkleding, jassen, dassen, jacks, lakens, dekens, handdoeken, schoe nen, laarzen en sandalen. Mevrouw M. Begthel van de Thoolse kerk is met de manier van inzapielen door Kici niet helemaal tevreden. Op een steenworp afstand van haar kerk, aan hel Cromvliet, staat zo'n grote groe ne jongen. Ze wil dat die vaker wordt geleegd. „Soms zit die container vol. Dan zetten de mensen hun zakken er naast. Dan zie je dat een deel van de inhoud verregend en.dat de zakken worden opengemaakt door ongedier te." Dat zal haar niet gebeuren. En even min de drie andere parochiekerken (Halsteren. Lepelstraat en Oud-Vos- semeer) waarmee ze de actie geza menlijk voeren, 's Ochtends is het in zamelen geblazen en 's middags wordt de opbrengst met een vracht wagen naar een verzamelpunt in 's-Hertogenbosch gebracht. De kle ding wordt vervolgens verwerkt door klcdingsortcerders. Zowel in Neder land als in het buitenland. Het gesor teerde materiaal (zomerkleding, win- terkleding, textiel dat niet meer te dragen is) wordt verkocht. De op brengst gaat naar mensen in nood. Naar mensen die het slachtoffer zijn van oorlogsgeweld, natuurrampen of honger. Harold Jongeneien uit Oud-Vosse meer weet er alles van. Hij nam een aantal jaren geleden het inzamelings stokje over van initiatiefnemer Bart Mees die zaterdag eveneens een volle zak in de kerk kwam deponeren. Jon geneien: „Een deel van de opbrengst gaat naar een project in Rotterdam. Daar wordt het geld ingezet voor kansarme vrouwen. Een ander deel gaat dit jaar naar een project in Kenia waar waterbronnen worden aange legd." Jongeneien krijgt elk jaar een jaarver slag van Sam. Daarin staat hoeveel er is opgehaald en daarin wordt verant woording afgelegd over de inkom sten en de uitgaven. „Nee. Echt hon derd procent goed controleren kan ik de cijfers niet. Maar ik weet dat er niet wordt belegd, en alles bijclkaar houd ik er een goed gevoel aan over." Dat moet ook wel, want het was za terdag Hink aanpakken geblazen voor de inzamelaars. „Normaal gesproken halen we 750 kilo kleding per keer op. We doen het twee maal per jaar. Dus 1500 kilo. Dat gewicht haalden we nu in één keer. Oorzaak? Geen idee. Maar we werden er positief door verrast. We hebben een extra vrachtauto moeten laten rijden om de spullen in Den Bosch te krijgen." Sam's Kledingactie voor Mensen in Nood heeft zijn zinnen gezet op hel inzamelen van 3,2 ton aan kleding. Daarvan was op 30 september jongst leden al 2.1 ton binnen. Normaal gesproken moet dat streef- gewicht haalbaar zijn, denken ook de dames in Tholen. Zij doen voor de tweede maal mee met Sam's Kle dingactie. Voordien organiseerden ze zelf transporten naar bijvoorbeeld Letland. Mevrouw Begthel: „Dat hebben we jaren gedaan. Maar het transport werd te duur, waarna we ons hebben aangesloten bij Sam's Kledingactie." Die organisatie is blij met het resul taat uit Tholen. „Uit Tholen kwam naar schatting 500 kilo kleding", weet woordvoerder/planner Mare van der Vliet. „De mensen uit Oud-Vos semeer haalden ruim 1900 kilo op. Het exacte resultaat moet nog worden opgeteld." Wat betreft Rotterdam, zegt Van der Vliet dat Sam's Kleding actie daar een project steunt van kansarme vrouwen die een modelijn hebben opgezet. „Dat project wordt gesteund met een bedrag van 25.000 euro. Ze maken zelf kleding onder de naam Mode met een Missie. Mode die in diverse plaatsen in Nederland wordt verkocht. Kenia krijgt in 2009 door de kledingactie een bedrag van 400.000 euro voor het project Dnxig- te Cyclus Management." De 80-jarige Henk Elenbaas is een van de velen die zaterdag kleding kwam brengen bij het parochiecentrum van de R.K. kerk aan de Paulinastraat. Elly van Tilburg rechts) en Marja Begthel nemen de doos en de zakken graag in ontvangst.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 12