LABO BAL Faillissement van glastuinder is de voorbode van zwaar weer Feestelijke sfeer slaat om in rouw Nieuw! 1-2-3 vloerenplan Gevolgen kredietcrisis in landbouw onderschat Tragisch ongeval bij bergen van bestelauto ESSELINK Warm nest ook na groep acht AUTOSCHADE? AH wil toch nog in Tholen Cabaretavond in Flupland afgeblazen Bevrijding 65 geleden De Supermarkt van Halsteren imabo Donderdag 29 oktober 2009 65e jaargang no. 50 17.300 euro voor Oud-Vossemeer Tholen met AED's al goed op weg Het faillissement van de Sint-Annalandse komkommerteler Mosselman wordt in de sector gezien als een teken aan de wand. „In de eerste plaats is het triest dat een coilega het niet kan volhouden. Dit faillissement is echter tevens een te ken dat het bij een heleboel anderen niet zo best gaat. De glastuinbouw heeft het enorm zwaar. Dit heeft een paar jaar nodig om te herstellen", zegt de Thoolse ZLTO-voorzitter Jaap de Jager. Goedkoop Onmenselijk Net bedrijf Doorstart Voetbalschool Noad na 1 dag afgebroken Hielke Reitsma (19) overlijdt door beknelling Bij een tragisch ongeval is in de nacht van zaterdag op zondag de 19-jarige Hielke Reitsma uit Sint Philipsland om het leven gekomen. Dat gebeurde bij de splitsing van de Slaakweg/Scharreweg aan de zeedijk bij de overgang van de Kramers- naar de Prins Hendrikpolder. Reitsma was samen met een 17-jarige bijrijder met de bestelauto van de weg geraakt en kwam op het talud en de onder berm van de dijk terecht. Deze week Tholenaar raakt rijbewijs kwijt zie www.plus.nl 3}S-J- voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2,Tholen, tel. 0166-607060 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,90 per halfjaar, 30,50 per jaar, per post 54,50 per jaar, allemaal incasso. Lo^se nummers 1 Öp$ave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. .Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Albert Heijn wil zich nog steeds in Tholen vestigen. Dat blijkt uit het rapport dat het Amsterdamse bureau stedelijke planning voor uitbreiding van de C1000 in Sint-Annaland heeft gemaakt. Vorig jaar is de voormalige AH aan de Kotterstraat in Tholen overgenomen door Aldi. De AH was te klein om te overleven en uitbrei dingsmogelijkheden waren er niet. Wel heeft de supermarktketen gepro beerd aan de rand van de binnenstad een grotere winkel realiseren. Tot op heden is dit nog niet gebeurd. Ruim vijftien jaar geleden wilde AH al naar het Slachtveld verhuizen. De stichting Oud-Vossemeer 600 jaar krijgt 17.300 euro van de provincie Zeeland voor het uitvoeren van de musical Handen af van Oud-Vossc- meer in mei 2010. 'Handen af' was voor de gemeentelijke herindeling van 1 juli 1971 een actie van Vossemeerse katholieke jongeren die vreesden dat het zondagvoetbal en de kermis onder het nieuwe gemeentebestuur zouden verdwijnen. Volgens gedeputeerde staten draagt de musical bij aan de ontwikkeling van de amatcurkunstbe- oefening in de provincie. Het stich tingsbestuur moet in alle aankondigin gen (affiches, persberichten, folders) wel melden dat de provincie zo'n roy ale bijdrage geeft. Gebeurt dat niet, dan wordt de subsidie met 5% of 865 euro gekort. Bewijzen moeten voor 1 september 2010 aan gedeputeerde sta ten gestuurd worden. In januari betaalt de provincie een voorschot van 12.975 euro. Het bestuur van de bond van platte landsvrouwen Sint-Philipsland heeft de eilandelijke avond voor alle plaat selijke afdelingen in De Wimpel gis teravond afgelast. Secretaris Jeanne de Jager: „We vonden het niet gepast terwijl het dorp zo verdrietig is. Het heeft ook met de aard van de voorstel ling te maken. Er zou een cabaret groep komen." Op de avond werden ongeveer 180 vrouwen verwacht. Dinsdagochtend om half elf nam het bestuur het besluit om de avond af te blazen. „Het was wel een kluif om ie dereen af te bellen, maar je groeit .naar zo'n besluit toe. Iedereen leeft mee met degenen die het treffen." De ei- landelijke avond wordt elke jaar door een andere afdeling gehouden. Flu pland zou het stokje doorgeven aan Poortvliet. Mogelijk wordt de avond nu in het vooijaar gehouden. Tholen is goed op weg wat betreft het creëren van 6 minutenzones, zegt een woordvoerder van de Hartstichting. Met dergelijke zones bedoelt ze wij ken, dorpen en regio's die zodanig zijn ingericht dal binnen zes minuten hulp is geregeld wanneer iemand een hartstilstand krijgt. In zo'n zone zijn hartschokapparalen (AED's) aanwe zig, vrijwilligers die kunnen reanime ren en defibri lieren, en er is een reani- matieoproepsysteem. In Tholen heeft de gemeente vorig jaar AED's ge plaatst op bereikbare plaatsen in alle woonkernen, en inwoners opgeroe pen om een training te volgen. Dit in samenwerking met het Rode Km is en de EHBO-verenigingen. Op een con gres voor beleidsadviscurs en be stuurders, onlangs in Madurodam, verzorgde mevrouw J. Deurloo van de gemeente een presentatie. Morgen is het precies 65 jaar gele den dat Tholen werd bevrijd. Mari na Tichem-Geluk zag de drie Cana dezen in een bootje over de Eendracht komen. Cock Stoutjes- dijk-Engelvaart herinnert zich dat er granaten ingeslagen waren in hotel Zeeland aan de Kaaij. Voor Jo Kaas hoek uit Sirtf-.Ma9ftensdijk kwam de bevrijding pas eén halfjaar later. Hij was tëwcrkgcstcld in Duitsland. Zie pagina 5. t.i.iiMMBaM—MBMBBBflin—Bf- fTTBaK «I— tr,ti i - i I Medewerkers van glastuinder Kaljouw bezig met de ver-werking van komkommers voor de export naar Duitsland, maar bij kwekerij Mosselman staat de transportband stil in verband met een faillissement. Hij kan zich de laatste tientallen jaren geen faillissement in de Thoolse land en tuinbouw herinneren. Veel langer geleden wel, toen een aantal bedrijven in de bloembollensector ondemit ging, met name in de gladiolen. Ook voor curator mr. J.B. de Meester, die eerder het faillissement van Van Houte Wo nen in Tholen afwikkelde, is dit het eerste faillissement in de glastuinbouw in zijn loopbaan. Voor de Sint-Annalandse glastuinders was het schrikken toen men het nieuws over collega Mosselman vernam. „Triest", zegt Rino Kaljouw, die niet alleen ook komkommerteler is, maar bovendien adviseur glastuinbouw voor het bestuur van de ZLTO-afdcling Tholen. „Je kunt je geen tegenslag meer veroorloven, teelttechnisch of wal dan (x>k, want dan kun je in de problemen komen. Je moet nu zien te overleven, want vertrouwen in de toe komst hebben we wel." Volgens Jaap de Jager heeft de glas tuinbouw net als de varkenshouderij met wisselende jaren te maken. „Ik kan geen specifieke gevallen beoorde len, maar in het algemeen zie je dat waar recent investeringen zijn ge pleegd, in deze situatie problemen kunnen ontstaan. Eerst werd namelijk gedacht dat de kredietcrisis aan de landbouwsector voorbij zou gaan, maar zelfs deskundigen hebben de ef fecten daarvan onderschat. Het is nu duidelijk dat ook in de landbouw zwaar weer op komst is." Volgens de ZLTO-voorzitter spelen er echter altijd vele aspecten een rol. „Naast de prijzen is dat bijvoorbeeld ook het ondernemerschap. De ene boer zorgt voor een plus, de andere zit in de min. ledereen heeft wel met sterk wisselende prijzen te maken ge had. In de akkerbouw is de tarweprijs in een jaar tijd van 10 naar 20 cent ge gaan en van 20 naar 11Met z'n allen zorgen we nog altijd voor een goed koop voedselpakket en aankleding van het landschap. Het zou billijk zijn wanneer dat gewaardeerd wordt in de vorm van redelijke prijzen." Jim Grootscholte van 4Evergreen, die tegenover de Sint-Annalandse veiling een enorm kassencomplex aan het bou wen is, noemt de situatie in de glastuin bouw 'een drama.' „Het ligt aan de handelaren en de supennarkten. Wij krijgen 8 cent vcx>r een paprika, terwijl die in de supermarkt voor 80 cent wordt verkocht. Het is onmenselijk dat dit kan." Dat nu juist zijn nieuwbouw aan de gang is, zet hem nog nifcl aan het schrikken. „Daar zijn we al twee jaar mee bezig en het was juist voordelig om dit jaar te bouwen. Maar de prijzen van onze producten zijn een drama. We hebben het met z'n allen niet gemakke lijk." Dat beaamt tx>k Jaap Moerland, die aan de Oostwcg de naaste buurman is van kwekerij Mosselman en zelf een glas tuinbouwbedrijf heelt. „Er zijn heel veel tuinders die in zwaar weer zitten. Dat komt dtxir problemen met de teel ten, de gascontractcn en de tegenvallen de prijzen. Je hoeft maar iets verkeerd te doen, of je zit in de problemen. Onze buurman heeft tegenslagen gehad en de banken zijn ook een stuk voorzichtiger geworden. Alles zit in de mineur." Volgens curator mr. J.B. de Meester zijn de voortdurende slechte prijzen de belangrijkste oorzaak voor hel fail lissement van drie besloten vennoot schappen: kwekerij Mosselman b.v., J.W.M. beheer b.v. en L.J.M. beheer b.v. Hoewel de situatie bar slecht was, hadden de directeuren Leo en Jan- Willem Mosselman gehoopt toch ver der te kunnen. „De Rabobank was echter niet bereid om de nieuwe teelt te financieren en dan moet je stop pen", zegt de curator. De directie vroeg het faillissement zelf aan bij de Middelburgse rechtbank, die dat vori ge week ook uitsprak. „Het was op zich een net bedrijf", aldus De Mees ter. „De Rabobank had er echter een groot belang met een flinke hypo theek van 3 miljoen euro. Daarnaast zijn er nog concurrente crediteuren die 200.(MX) euro te vorderen hebben. De belastingdienst had geen hoge vordering. Er zal na de afwikkeling .zeker schade achterblijven." De cura tor heeft twee personeelsleden, naast de directie, ontslag aangezegd evenals 15 oproepkrachten. De curator onderzoekt mogelijkheden voor een doorstart. „Iemand uit de buurt zou dit misschien met een ande re teelt kunnen oppakken", denkt De Meester. Jim Grootscholte van 4Evergreen zal dat in elk geval niet doen. „Ik ben wel met Leo Mosselman - en ook nog met andere kandidaten - in gesprek om in dienst te komen bij ons in pa- prikabedrijf in Sint-Annaland, maar er is geen sprake van een overname van de kassen aan de Oostweg. Dat wordt heel moeilijk en mijn inschat ting is dat het voor heel weinig geld zal gaan." De Thoolse ZLTO-voorzit ter De Jager uit dezelfde verwachtin gen. „Dat bedrijf zal niet gemakkelijk aan de man te brengen te zijn." Vol gens buurman Jaap Moerland staan er links en rechts in het land kassen te koop. „Met deze prijzen zullen er weinig gegadigden zijn." Zie ook pagina 21. Het is snel gebeurd. De 16-jarige Priscilla Walpot voetbalde zaterdag nog vrolijk mee in het damesteam van Noad '67 tegen ZSC uit Scharen- dijke. Zondag werd ze ineens ziek en 's nachts werd ze overgebracht naar het Sophia kinderziekenhuis in Rotterdam. Daar overleed ze maandag, net voor het middaguur. Houd rekening met Mexicaanse griep, werd gezegd. Dat blijkt het niet te zijn. Het RIVM en de GGD Zeeland doen aanvullend onderzoek naar de oorzaak van haar plotse linge overlijdent. Het overlijden van twee jongeren in een paar dagen heeft Sint Philipsland in een rouwstemming gebracht. Daarom is de maandag feestelijk geopende voetbalschool van Noad diezelfde dag nog stopgezet. „Niemand kon zich nog motiveren." Dat zijn dc woorden van voorzitter John Verbraeken. De voetbalschool is volgens hem niet stopgezet van wege de geruchten over Mexi caanse griep. „We hebben contact gehad met de GGD en de gemeente hierover en er was geen aanleiding om het af te blazen." Het was vol gens hem puur de stemming die er na het slechte nieuws heerste. „Alle leiders waren terneergesla gen. Je zit hier met een hoop kinderen en die moet je het plezier gunnen om te kunnen trainen tij dens de voetbalschool. Maar daar was 's middags geen sprake meer van. Zulk nieuws is als een moker slag." De club weet nog niet hoe het nu verder moet met de vijfde editie van de voetbalschool. „Wc hebben volgende week overleg met de voetbalschoolcommissic over wat we gaan doen." Alle geplande ac tiviteiten voor deze week zijn afge last. Priscilla wordt zaterdagmor gen vanuit dorpshuis de Wimpel begraven. In het clubgebouw van Noad is een rouwhoekje ingericht door het damesteam waarin Priscilla, die sinds een jaar lid was, voetbalde. „Ze vonden dat ze iets moesten doen. In overleg met de familie is een condoleanceregister geopend dat mensen daar kunnen tekenen. Het clubhuis is nu elke dag om twaalf uur open. De meesten had den toch vrij genomen voor de voetbalschool en daarom kan dat. We merken dat er behoefte is onder de leden om er met elkaar over te praten. Al naar gelang er aanloop is voor het condoleanceregister, zijn we open", zegt Verbraeken. Het bestuur wil bij de ouders zijn medeleven tonen. Ook bezoeken de bestuursleden zaterdagmorgen de begrafenis in Sint Philipsland. „We zeggen tegen dc leden dat ieder voor zich mag weten wie er af scheid wil gaan nemen." Lees verder op pagina 9. Varkensboer Ad van Duijnhoven eerste met biobedfilter Corrie Burgers uit Sint-Maartensdijk veertig jaar lid VVN Arjan Heijboer voor tweede maal Nederlands kampioen kustvissen De jongens lieten vier vrienden met een vrachtwagentje komen om te proberen de auto weer op de weg te trekken. Met een kabel en touw werd geprobeerd de bestelauto naar boven te halen. Toen is het mis ge gaan. Het vrachtwagentje gleed naar beneden. Reitsma raakte tussen de beide voertuigen bekneld en over leed aan zijn verwondingen. Door het gewicht werd dc bestelauto van de onderberm in de sloot geduwd en kwam daar tot stilstand. Er werd on middellijk alarm geslagen. Het was toen een paar minuten voor midder nacht. De ambulance en de brand weer van Sint Philipsland gingen ter plaatse. Volgens brandweercom mandant J. de Feijter had het ambu lancepersoneel al geconstateerd dal het slachtoffer was overleden. „Toen de brandweer arriveerde, was gelijk duidelijk dat er geen redding meer mogelijk was." Het brand weerpersoneel kon niet anders dan de politie assisteren bij het bergen van het slachtoffer, zegt De Feijter. „Dat gaf een machteloos gevoel. De mannen van de blusgroep kenden het slachtoffer. Ze waren uitgerukt om iets te doen, maar ze konden niets doen. Het heeft behoorlijk wat gevolgen gehad. Er zijn al twee na besprekingen geweest." Ook de blusgroep van Sint-Anna land was opgeroepen door de alarm centrale, maar dat was volgens De Feijter een fout. „Ze dachten dat er een lier nodig was, maar ze hadden in dit geval Sint-Maartensdijk moe ten oproepen." Burgemeester W. Nuis was ook op de plaats van het ongeval. De politie heeft de 17-jari- ge bijrijder verhoord, maar kon gis teren over dc toedracht nog niets zeggen. Het slachtoffer wordt van middag vanuit dorpshuis de Wimpel in Sint Philipsland begraven. Reits ma was matroos en werkte op het ms Variatie uit Brakel. EN VERDER... 160 mensen schrijven schoon tijdens museumnacht in Meestoof Dames Jacoba van Beieren kampioen DIKWIJLS BRANDT HF.T VUUR, MAAR ZONDER ROOK STIJGT DE VLAM MET OMHOOG Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Een 35-jarige Tholenaar moest gis terochtend om elf uur bij de politie zijn rijbewijs inleveren omdat hij op de Kanaalweg in Yerseke 132 kilometer per uur reed. Daar geldt een maximumsnelsheid van 80 ki lometer per uur. PLUS Grinwis Dorpsstraat 75-77 Halsteren PLUS Tel: 0164 68 32 71 Telefoon: 0187 475 400 - www.esselink.nl Advertentie I.M. Her\>ormde Gemeente Setallcmd organiseert ook tieneravond Het Trefpunt is dinsdagmorgen bij de eerste dag van de vakantie bijbel week goed gevuld met kinderen. Toch zijn het er iets minder dan vorig jaar, zegt Esther van Hemert van de Hervormde Gemeente Sint-Annaland: 70 in plaats van 80. „Maar dat kunnen er nog meer worden, want je ziet vaak dat er op de laatste middag nog wat vriendjes en vriendinnetjes meekomen." Morgen zijn voor het eerst ook de tieners aan de beurt met een speciale VBW-avond. Van Hemert vertelt dat de kinderen vaak goede herinneringen hebben aan de vakan tie bijbel weck. „Maar na groep 8 is die afgelopen. Om toch de tieners wat te blijven bieden hebben we nu speciaal voor hen wat georganiseerd. De VBW is toch een warm nest." Van Hemert is blij dat er heel wat 'oud-VBW'crs' meehelpen in de be geleiding van de kinderen. Daardoor -weet ze dat het bij de tienerleeftijd nog steeds leeft. Of er morgenavond ook echt tieners komen, is even afwachten. „We hopen dat het heel gezellig wordt." De tieners worden uilgenodigd om van zeven uur tot half tien te 'chillen' op de zolder van het Trefpunt. „Op een ontspannen manier, met een hapje en een drankje erbij, wordt het Woord van God verteld. Daarnaast is er een spel, de ren-je-rot-race." Het thema dal de Hervormde Gemeente dit jaar aan de Bij- belweek heeft gegeven is Kom maar op. „Wc vertellen heel veel over God, maar kunnen hem niet zien. Dat is moeilijk uit te leggen aan kinderen en daarom nodigen we ze uit om mee op ontdekking te gaan." De kinderen van groep drie tot en met acht krijgen gedurende de drie dagen telkens een ander Bijbelverhaal te horen, waarbij wordt uitgelegd hoe dat in het geloof kan worden toegepast. Dinsdag is dat Filippus en de kamerling, dat gepaard gaat met de boodschap lees je Bijbel. Woens dag slaat Petrus in de gevangenis centraal. „We willen ermee vertellen dat als je elke dag bidt en dat vurig doet, uiteindelijk je gebed wordt verhoord." Vandaag krijgen de kinderen het verhaal over Petrus en Cornelius te horen. Dat heeft te maken met het thema vraag eens door. „God heeft een bcx)dschap en als je die niet meteen ziel, kun je door vragen stellen erachter komen wal Hij bedoelt." Na de verhalen wordt er flink op los geknutseld door de kinderen. Dinsdag maken ze aan de hand van de Bijbelvertelling een boekrol. Ook gaan de kinderen dagelijks in groepjes bij een leidster zitten voor het Knabbel en Babbel kwartier. „Het is een spel met vragen waarin onderwerpen van nu, maar ook uit de Bijbel aan bod komen. Een vraag is bijvoorbeeld 'Wie is de minister van financiën?'." Vanmiddag, van twee uur tol half vijf, sluiten de kinderen de vakantie bijbel week af met een spel: levend ganzeborden. Tijdens de vakantie bijbel week wordt er heel wat. afgeknutseld. De grote kinderen maken dinsdag een boekrol, terwijl de kleintjes worden bezig gehouden met stickers en kleurtjes.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 1