:i m belangrijke economische factor 'Boeren kunnen veel meer kosten besparen door samen in te kopen' Wij gaan verhuizen! Vanaf begin december hopen we u vanuit ons nieuwe pand van dienst te zijn. Schipper OAZ rk Oudesluijs Fouragehandel Will ÉiKfy of 1 urv Voor al 0p Aankoop service voor: trekkers landbouwmachines hefwerktuigen grondverzetmachines Dick Klok Mechanisatie Heenvliet 0181 - 661055 Poortvliet 0166 - 613015 Pierhoekseweg 2A Sint-Maartensdijk Tel.:0166-692343 graszaad, hooi en stro Donderdag 29 oktober 2009 EENDRACHTBODK, DETHOOLSE COURANT 19 Rn 1 I> De laatste oogst bij akkerbouwer Leo de Oude van de Noordhoeve in Sint Philipsland is in 2011. Per roven- oogst worden de percelen aan de volgende boer opgele verd. Daarna zullen er koeien grazen. Bouwland wordt voor een deel weiland. In plaats van aardappelen komt er gras, in plaats van suikerbieten maïs. De Oude heeft zijn bedrijf verkocht aan een melkveehouder uit Waspik die ruimte moet maken voor de rivier. Water speelt een grote rol in de geschiedenis van de familie De Oude. Bij de Ramp in 1953 werden ze verdreven van hun hofstede in de Schelphoek op Sehouwen-Duiveland. De opvolgers van Leo worden verdreven door het water van de rivier. Zoet water Noordhoeve van Leo de Oude in Flupland wordt melkveehouderij Milder Opvolgers Populier eeuw oud Markt 8-10, 4691 BX Tholen, tel. 0166-601260 Landbouwmechanisatie f i Firma Fase Den Engelsman: uw partner in de mechanisatie. Dealer van bekende topmerken w.o.: New Holland, Grimme, Dubex, Rumptstad, Baselier Kuhn, Steketee, Linde, Mullie, Överum en vele andere. Tevens dealer van Sunward graafmachines en sherpamachines t.b.v. bedrijven die werkzaam zijn in de grond-, weg- en waterbouw. Bram Groenewegeweg 12, 4693 PW Poortvliet Tel. 0166-652473 06-46736229, Fax 0166-652643 metaalunie GROENVOORZIENINGSBEDRIJF VAN POORTVLIET V.O.F. Uw adres voor: Te koop gevraagd Franco thuis of eventueel afgehaald Ink: David Oudesluijs tel. 06-54660945 Wim Oudesluijs, tel. 06-21263410 Leo werd geboren op Schouwen maar kwam na de watersnoodramp met zijn ouders naar de Noordhoeve. De boerderij op Schouwen lag net buiten de ringdijk die werd aange legd om het gat in de dijk te dichten en ging verloren. Zijn grootmóeder, die weduwe was, had de boerderij in Sint Philipsland. met 52 hectare, in 1934 gekocht als belegging. Bij de aanleg van de Rijksweg in 1935 werd er een stukje van de grond af geknabbeld. De weg doorsnijdt het perceel. Er ging ongeveer twee hec tare landbouwgrond verloren en door de schuine hoeken werd het lastiger om het land te bewerken. Voor een boer is elke hectare landbouwgrond van groot belang. De Oude weet het als geen ander. Hij was 28 jaar rent meester en is sinds 2000 werkzaam voor de ZLTO-Vastgoed in Goes. Grond is een gewild artikel. Niet al leen voor boeren, ook voor de over heid, particuliere eigenaren en na tuurorganisaties. De Oude blikt terug en kijkt vooruit. „Tegenwoordig heb je als akkerbou wer 100 hectare nodig om er van te kunnen leven. Op Sint Philipsland zijn de bedrijven wat groter dan op Tholen. Begin jaren tachtig was de gemiddelde grootte van een bedrijf op Tholen ongeveer 22 hectare, hier 40 hectare. Een behoorlijk verschil, maar op Tholen is de grond wat lich ter. Boeren kunnen daar fijnere ge wassen telen, zoals bloemzaden en vroege aardappelen telen. Dan is er met minder grond toch een hoog ren dement te halen." De boeren op Flupland moeten het vooral hebben van graan, bieten en aardappelen. Vanaf het begin van de jaren 60 is ook de graszaadteelt een belangrijke rol gaan spelen in het bouwplan, zegt De Oude. De boeren wachtten in oktober opregen. Veel aardappelen moesten nog gerooid worden. Het bleef maanden droog. Op verschillende plaatsen werdgn de bedden zelfs beregend om ze met de rooimachines te kunnen oogsten. „Ik heb het wel eens meegemaakt met percelen uien, maar dat was dan in augustus. Voor aardappelen heb ik het nog nooit meegemaakt." De tij den zijn veranderd. „Vroeger waren er niet zulke grote rooimachines en werden ze met de hand opgeraapt. Dat was geen probleem en als er een slecht plekje op zat, dan sneed de consument het er wel af. Maar de in dustrie die friet maakt, wil zulke aardappelen niet." Het water waarmee de percelen wor den nat gemaakt, is nog steeds niet overal zoet. Dat is De Oude een doorn in hel oog. „Nu wordt maar weer eens aangetoond hoe belang rijk zoet water is. Als we echt lekker kunnen doorspoelen dat kunnen we hier tot aan de Rijksweg nog aardig beregenen. Ook voor de groei. Want daar gaat het óm." De Oude zit ineens op het puntje van zijn stoel. Als het om het behartigen van de belangen van de boeren gaat, staan zijn ogen feller. Het opkomen voor de landbouw deed hij jaren lang. Eerst in de ZLM afdeling van Sint Philipsland, later in de ZMO Tholen en ZLTO. De schaalvergro ting is ook in de belangenbeharti ging niet van de lucht. Maar het kleinschalige blijft ook van belang. De Vereniging Agrarisch Belang op Flupland functioneert nog steeds. De Oude en alle andere boeren en oud- agrariërs op het schiereiland z.ijn er lid van. Zo'n vijftig in getal. Hij is er voorzitter van geweest. Iemand die lid wordt, is lid voor het leven. De Oude vergelijkt het met een coöpe ratie. „We hebben gezamenlijk in la ten schrijven voor het draineren van onze percelen. Dat scheelt enorm in de prijs. Hetzelfde hebben wc ge daan met de aankoop van banden en Leo de Oude combineerde het boerenbedrijf met het behartiging van de belangen voor de agrarische sector. dieselolie. Daar kunnen wc zeer in teressante prijsvoordelen mee ha len." Het heeft ook een belangrijke sociale functie. Behalve dat er ver gaderd wordt, is er ook elk jaar een barbecue om elkaar op een andere manier beter te leren kennen. De Oude zou het gezamenlijk optreden tussen boeren wel verder uit willen breiden. „We zijn op Flupland een kleine groep met 1400 tot 1500 hec tare. Het zou verstandig zijn om ge zamenlijk de grotere machines te kopen. Daar kun je veel mee verdie nen. Want daar liggen det kansen. De markt hebben we nauwelijks in de hand. De opbrengsten worden door de prijzen op wereldhandel bepaald, maar de kosten kunnen we beper ken. Op het kostenniveau kunnen we nog vele malen meer winnen, maar dan moet een boer wel een stukje autonopiie opgeven. Maar je botst tegen genetische barrières. Waarom ben je' boer? Omdat je zelf beslist. Op jouw plek die dingen doet waar je zelf de gevolgen van draagt." De Oude roept al twintig jaar dat boeren daar niet langer aan vast moeten houden. Het valt hem een beetje te gen dat het zo lang duurt. „Ik denk wel dat de volgende generatie het eerder op zal pakken." De Oude is wat milder geworden. Toen hij jong was en bestuurlijk ac tief werd, dacht hij zaken snel te kunnen veranderen. Hij was onder andere hoofdingeland van het wa terschap Tholen. „Maar ik heb ge leerd dat het niet lukt op het mo ment dat jij wilt dat het gebeurt. Je hoopt dat het later grond vindt." Het woord grond valt vaak. Beleid ma ken bij een semi-overheid als het waterschap is laveren tussen willen en kunnen. De Oude kan wel eens ongeduldig zijn, is zelfs driftig van aard. „Ik weet dat ik mijn mond niet kan houden. Maar ik ben ook niet te Hauw om te zeggen dat iets goed is gegaan." Hij wijst op het plan voor waterberging op Flupland. De ma nier waarop dat tot stand is geko men tussen de landbouw, het water schap, de provincie, de gemeente en de natuurorganisaties, verdient vol gens De Oude alle lof. Landbouw en natuur leken eerst tegenover el kaar te staan. De natuurorganisaties wilden de randen van de Bruintjes- kreek benutten voor de natuur, maar dat bleek volgens De Oude geen haalbare kaart. „Daar zitten alleen jonge ondernemers. We hebben het plan om kunnen buigen door in overleg met de eigenaar de Willem- polder van 23 ha. die tegen de Oos- terscheldc aanligt, aan te bieden. We hebben met elkaar goed gescoord. Het gaat om het samenspel tussen landbouw, natuur en overheid. Dat heb ik geleerd. Het samenspel is no dig anders bereik je niks. Schitte rend." De Oude was tot 2000 rentmeester bij Ovcrwater, het grondzakenkan toor in Strijcn dat onder meer be middelt bij aan- en verkoop van grond en eigendommen voor ande ren beheert. Hij begon er in 1972. In 1984 nam hij het bedrijf van zijn va der over en combineerde het boeren met het werk als rentmeester: 40 procent Noordhoeve, 60 procent Ovcrwater. Het was goed te combi neren. Hij paste er zijn bouwplan op aan. Als rentmeester had hij tot taak agra rische onroerende zaken voor parti culieren, stichtingen of ambachts- heerlijkcn te beheren. Maar hij ging ook over de aan- en verk(x>p van gronden. De Oude onderhandelde over de prijs met projectontwikke laars of gaf adviezen over pacht- en grondzaken, was betrokken bij het wijzigen van functies door de over heid van agrarische grond naar na tuur of de aanleg van wegen. „Enorm boeiend. De contacten wa ren heel divers. De ene dag ging je de pachters af, de andere dag zat je bij een graaf of een baron. Of bij de raad van bestuur van Volker-Stevin die veel eigendommen had op Voor- ne-Putten en Hoekse Waard en bij voorbeeld het eiland Tiengemeten dat nu helemaal aan de natuur is ge geven." De Oude voer zelfs met een speedboot over de Maas en de Waal om te kijken of de grindputten ge schikt waren om er baggerspecie in te storten. Hij was vergroeid met het kantoor. Toen er een andere wind ging waaiert, voelde hij zich minder happy. In 2000 kon hij van Ovcrwa ter overstappen naar de ZLTO-Vast goed. Dat was ook de reden dat hij zijn bestuurlijke functies binnen de ZLTO moest staken. „Ik was actief geweest in de ZLM dat eind 1998 overging in de ZLTO. Ik kende heel veel mensen. Het was een logische stap. Het Overwaterboek was uit. Als je me opensnijdt komt er ZLTO- bloed uit." Niet langer gaat het om het beheer van gronden van stichtingen, over heden en kerken. Maar meer over taxaties van gronden, de overdracht van gronden en het beëindigen van de pachtovereenkomsten. De Oude steekt onder andere veel tijd in het overleg met pachters die problemen hebben met een verpachter. Goes is zijn standplaats waar hij de leiding geeft aan een team van 8 mensen. Hij zit ook in het managementteam van de ZLTO die het beleid van de organisatie uitstippelt. „Leden moeten beroep kunnen doen op de kennis die we in huis hebben. We verkopen kennis. En die is heel breed. Wc hebben kennis van de makelaardij maar ook heel veel op fiscaal gebied. Een boer van 58 jaar die over 3 of 4 jaar wil stoppen en zich afvraagt hoe hij dat moet doen. Wat de gevolgen zijn? We kunnen hem begeleiden naar de uiteindelij ke beslissing. Het gaat om het bege leiden van het hele proces." De Oude heeft besloten om in 2011 te stoppen. Hij zit ook in zo'n proces, maar heeft door zijn jarenlange ervaring, geen begelei ding nodig. Hij weet nog niet waar hij dan zal gaan wonen, maar denkt aan Tholen of Steenbergen. Opvolgers heeft hij niet. Zijn kin deren zijn een andere richting uit gegaan. Hij heeft daar geen moeite mee. Er komt nu een koeienboer op de Noordhocvc. De bijgebou wen zullen worden gesloopt. Ak kerland wordt voor een deel wei land en er komt een grote nieuwe melkveestal. Ongelooflijk boei end, vindt hij deze ontwikkeling. „Het vee, ongeveer 200 stuks, gaat buiten lopen. Dat is mooi en het is- ook aardig voor de gemeenschap. Het vergroot de diversiteit op Flu pland." Op het erf van de Noordhoeve staat een zwarte populier. De boom is al ruim honderd jaar oud. De populier werd in 1908 geplant, samen met een ander exemplaar. Lang bepaal den ze het zicht op de boerderij tot andere bomen en struiken ook zo hoog werden dat ze minder begon nen op te vallen. Een van de bomen is bij een storm omgewaaid. Dege ne die over is gebleven is gehavend door een blikseminslag. „Hij be hoort tot een van de drie bomen in Noord-Zeeland die op een lijst van monumentale bomen staan die de inundatie en de Ramp hebben over leefd." NEW HOLLAND Traktoren AGRARISCH-, LOON EN G RON D V E RZET B EDR IJ F Tel. OI66 - 66 32 07 www.VDfdenengebman.vri Fax OI66 - 66 30 29 com rooien I snoeien planten i maaien Hikseweg 1, 4698 RJ Oud-Vossemeer tel. 0166 672971 06 53462131 06 51210314 fax 0166 673024, e-mail: i.poortvliet@planet.nl

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 19