Sfeer gemeente en ijsclub niet bekoeld 'De verborgen boodschap is dat Zeeuwen weer even wat meer mogen gaan denken' Hoeden den Engelsman qtvan Driel Na twaalf jaar praten en plannen eerste paal Haestinge de grond in Woning door brand tijdelijk onbewoonbaar Bietentocht start in Sint-Annalland Ten Anker haalt gouden keurmerk Kinderziektes mm Donderdag 15 oktober 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Er zit weinig schot in het overleg tussen de ijsclub Sint- Annaland over de toekomst van het terrein aan de Anne- was. Het is b. en w. niet gelukt om deze maand met een voorstel te komen, liet wethouder C.L. van Dis aan de le den van de commissie ruimte weten. De uitwerking en de onderhandelingen kosten meer tijd dan verwacht. B. en w. maakten een zogenaamd eindvoorstel. Dat is nu in beraad genomen bij het bestuur van de ijsclub. Bekoeld Rijtjeswoning Touw slagersdreef in Tholen De woning aan de Touwslagersdreef 33 in Tholen liep donderdagavond door brand veel schade op. De ouders met drie kinderen kunnen er voorlopig niet wonen. Vol gens de brandweer kan het wel weken tot een maand du ren voordat het huis hersteld is. De familie is voorlopig bij kennissen in Sint-Philipsland ondergebracht. Kees Slager uit Poortvliet en zijn zoon Seije maken spel Even Dienke 'Even dienke, even dienke, als je het weet, dan mag je het zeggen, maar is het euh, dan weetje het niet.' Met de ze tekst bezingt de Zeeuwse troubadoyr Engel Reinhoudt het nieuwste spel van Zeeland: Even dienke. Dat werd donderdag gepresenteerd door Kees Slager (71) uit Poortvliet en zijn zoon Seije (32). Samen hebben ze het spel, waarbij de kennis over de provincie wordt getoetst, bedacht. Het bevat algemene vragen over Zeeland, maar ook specifiek vragen over een regio. Zo gaan er ook heel wat van de 2400 vragen over Tholen en Sint-Philipsland. Stoomgemaal Ontpolderpen Stompen „Het is het hoogst haalbare voor een zorgcentrum", zegt Joost Zielstra van zorgcentrum Ten Anker in Tholen. Het verzorgingstehuis heeft een gouden keurmerk behaald bij een onderzoek van de stichting Perspekt. Die toetste alle veertien locaties van zorgorganisatie SVRZ aan het kwaliteitssysteem Prezo (Prestaties in de Zorg). Dertien haalden er goud en één zilver. Gemeente krijgt 2,3 ton subsidie Europa voor gemeenschapscentrum De 164 heipalen voor de nieuwbouw van Haestinge zit ten in de grond. Donderdagmiddag sloeg wethouder C.L. van Dis er ook een en gaf daarmee symbolisch het start schot voor de bouw van ljet complex in Sint-Maartens dijk. „Symboliek voor Smurdiek", noemde hij dat. Happy end Schip Watervlo in Thoolse haven J.J. van 't Hof (ABT) zei maandag dat hij zich zorgen maakt over de gang van zaken. Hij was van me ning dat hel dit jaar al zou worden uitgevoerd. Volgens Van 't Hofstaat in het collegeprogramma voor 2009. Het was voor hem vanzelfsprekend dat het nu, in september, zou wor den opgepakt. „Is er soms een dub bele agenda? Zijn er andere plannen voor het gebied?" Van 't Hof wees er op dat er sehade aan het terrein is ontslaan door werkzaamheden in het verleden bij hel plaatsen van een bergingsriool. Toen is er zoute kwel ontstaan. Van Dis bestreed dal het in het col legeprogramma is opgenomen. En dat de fout door de gemeente is ver oorzaakt. Hij zei dat er nog steeds overleg is met het bestuur. Al tien jaar. zei hij. „Toen hebben we geke ken om hel over een andere boeg te gooien om er gezamenlijk uit te ko men. Twee maanden geleden zat het in een eindfase, maar er zijn toch nog wat problemen gekomen. De zorg van ABT is ook onze zorg." Van 't Hof noemde verplaatsing als mogelijkheid. „Het zou de gemeen te sieren als ze dit oplost. Het ge beurt niet. Wat zit daar achter? Wordt het waterberging of woning bouw of wordt de zaak aan het lijn tje gehouden." Van Dis antwoordde dat er niemand aan het lijntje wordt gehouden. Hij benadrukte dat er nog volop overleg is. „De inspanningen zijn er op ge richt om er uit te komen." Of de sfeer tussen beide partijen goed is, wilde Van 't Hof weten. Van Dis: „De besprekingen zijn con structief en prettig. Ze zijn niet be koeld of beijsd." Het bestuur van de ijsbaan neemt de tijd om zich over het voorstel te beraden. Er moeten andere partijen worden ge raadpleegd en dal kost tijd. De brandweer werd even over half acht gealarmeerd. De brandweer van Tholen cn Sint-Maartensdijk, en de hoogwerker uit Bergen op Zoom ruk ten uit. Ook de ambulance werd op geroepen. Bevelvoerder Arco Kunst: „Er is door de meldkamer meteen middelbrand gegeven omdat op dat moment niet bekend was of er nog mensen in huis waren." Dat bleek niet het geval. De politie was snel ter plaatse en kon de brand weer daarover berichten. Dc brand woedde op zolder waar drie bedden stonden. Mogelijk is een snoer van een adapter die over een van dc bed den lag. in brand gevlogen, maar vol gens Kunst is dat pioeilijk na te gaan. „Wij konden eerst niet op zolder van wege de hitte en de rook." De brand werd bestreden vanaf de verdieping bij de zoldertrap. Een van de-dakra men sprong, de andere is door de mannen met dc hoogwerker ingesla gen. De rook perste zich door de dak openingen naar buiten. Als dikke grij ze kolommen steeg dc rook de lucht in. De hoogwerker kon dicht bij de wo ning komen door het plantsoen te ge bruiken. De brandweer uit Sint- Maartensdijk voorzag de hoogwerker van slangen en water. „Zodra de rook en de hitte er uit was. konden we naar binnen om te blussen." Volgens Kunst is er veel roet en wa terschade, maar bleef de brand be perkt tot één woning. „De huizen er naast hebben geen schade opgelopen. Dat viel mee. Er is wel steeds gecon troleerd, maar de muren waren niet eens warm. Het zijn goed gebouwde huizen. De brand trok veel publiek. Kees en zijn zoon Seije Slager hebben samen het bordspel Even Dienke bedacht. Seije zegt het nog wel te kunnen spelen zonder alle antwoorden te weten, maar hij denkt dat zijn vader een aardige 100 procent goedscóre kan behalen. „We hebben het eigenlijk aan Fidel Castro te danken", zegt Slager seni or schertsend over het ontstaan van het spel. Hij was namelijk ongeveer twee jaar geleden met zijn zoon op vakantie in Cuba cn daar op het ter ras kwamen ze op het idee het spel af te maken. Seije vindt dat niet Castro de oorzaak is, maar drank:. „We dronken mojito's." Dat is het grapje dat ze graag vertellen. Maar de werkelijke ontstaansge schiedenis heeft ongeveer vijftien jaar geleden zijn grondslag. Kees vertelt tijdens de presentatie van Even dienke in het Kerkje van El- lesdiek in Ellewoutsdijk over zijn vriendschap met het echtpaar Jan Bruins cn Elly Kloos van de Kope ren Tuin in Goes, zijn toenmalige uitgever. „Als we 's avonds bij el kaar zaten, gingen we soms onze Zeelandkennis tegen elkaar opbie den. Toen is de vraag gerezen, waar om maken we er geen spel van? Een Zeeuws kennisspel. Heel simpel ge dacht natuurlijk, want daar heb je vragen voor nodig. Als snel hadden we besloten dat het er 2000 moesten zijn, want anders kenden mensen zo alle antwoorden uit hel hoofd en waren ze zo uitgespeeld. Ik zou de vragen inzamelen." Er lagen al aardig wat vragen klaar, toen eerst Jan Bruins en vervolgens Elly Kloos overleed. Slager vertelt Of alle antwoorden bij de vragen kloppen, daar is nog niet ieder een het over eens. Zo wordt er gesproken over twee steden op het eiland Tholen, maar Sint-Maartensdijk verloor in 1850 haar stadsrechten en daardoor bleef Tholen over als enige stad. Bij de lancering van het spel blijkt ook dat de gebruiksaanwijzing niet op alle punten passend is, daarom hebben de Slagers op het aller laatst nog een gewijzigde versie meegegeven, maar ook die geeft nog geen duidelijkheid voor alle kwesties waar de spelers op kun nen stuiten. Maar zoals bij elk spel, is een eigen interpretatie van de spelregels mogelijk en is het met enig praktisch inzicht door ie dereen te spelen. Zo wordt in de nieuwe beschrijving gesproken over startplaats Bergen op Zoom, maar die plek staat niet als zo danig op het spelbord. Wel als start/finish. Wie die plek heeft ge vonden, kan vandaar uit kiezen of hij naar Zeeuws Vlaanderen, Beveland of Tholen wil. Het laatste gebied valt onder Noord-Ze&- land. Daarbij horen vragen als: 'Welk Thools dorp stond van 1509 tot 1599 niet op de kaart?' en 'Voor welke partij zaten Peter Roels uit Sint-Maartensdijk en Luuk Blom uit Sint-Annaland in de Tweede Kamer?'. Even dienke, wie het weet, mag het zeggen. dat hij toen tegen de 1200 vragen en antwoorden had. Ze lagen bij hem in een doos met krantenknipsels die hij door dc jaren heen had verza meld. „In 2004 verhuisde ik naar Tholen (zijn geboorte-eiland, red.) en toen zag ik die doos weer. Ik heb Als Slager in 2007 klaar is met de overwogen hem bij de vuilnis te zet ten. maar ik ben nogal een bewaar- derig type." verbouwing van zijn woning, een voormalig stoomgemaal in Poort vliet, komt de doos weer tevoor schijn. „Ik vond dat ik wel een va kantie had verdiend en wilde graag naar Cuba. voordat Fidel doodgaat. Seije ging met mij mee en op het terras kwam het gesprek op de doos met knipsels." Toen is besloten het spel samen af te maken. Aldus de uitgebreidere cn serieuze versie van het verhaal. Slager steekt zijn vaderlijke trots niet onder stoelen of banken als hij vertelt waarom zijn zoon de ge schikte persoon is om dat te doen. „Natuurlijk, Seije. Die op zijn acht ste al van alle dorpen in de Zak van Zuid-Beveland alles af wist. Die op de UvA (Universiteit van Amster dam, red.) alle antwoorden op de vragen van Triviant wist." Maar Se ije heeft ook het vragenstellen cn hel zoeken naar een antwoord daar op in zijn bloed. Hij is net als zijn vader dc journalistiek in gegaan en schrijft nu voor dagblad Trouw. Ze krijgen medewerking van uitge verij De Koperen Tuin, nu gerund door Manda Heddema en Theo Spinnewijn van uitgeverij De Groote Roeibaerse in Kloelinge. die ervaring heeft met het uitgeven van spellen. Dc laatste stelt als criterium dat er 2400 vragen nodig zijn. Zo is Seije steeds vanuit zijn woonplaats Amsterdam een weekend naar zijn vader gegaan. „We hebben twee jaar lang af en aan een weekend lang vragen bedacht. We begroeven ons acht uur lang op zaterdag cn zondag in krantenknipsels en zochten weet jes over Zeeland op in de enorme huisbibliotheek van mijn vader cn op internet." Kennissen en vrienden hebben ook een .bijdrage geleverd in hel bedenken van vragen en hebben de antwoorden getoetst. Ze hebben er bij de vragen rekening mee gehouden dat die niet zo snel zouden verouderen. Maar Seije ver telt dat hun deadline een paar maan den terug lag cn dat er daardoor een aantal vragen bijzitten die wél dat risico lopen. „Wielrenner Johnny Hoogerland dreigde bijna wereld kampioen te worden. We zijn blij dat hij daar nog even mee gewacht heeft", lacht hij. Een ander punt is het wel of niet ontpolderen van de Hedwigepolder. Nu is dat stukje land nog gewoon afgebeeld op het speelveld, hoewel het niet als zoda nig is aangegeven. „We kunnen er een blauwe ontpolderpen bijleveren als het zover komt", grapt Seije. Overigens zegt Kees dat hij van plan is elke driejaar met een nieuwe set kaarten te komen. „We zijn in middels alweer aan het vragen be denken gegaan." Het nieuwe pakket moet het spel bij de tijd houden en voorkomen dat mensen door de vra gen heen zijn. Even dienke is een bordspel met vragenkaartjes. Het heeft veel weg van Triviant, alleen.gaat dit spel over Zeeland en zijn er andere spel regels. Het speelveld is een afbeel ding van Zeeland, maar daar staan niet alle plaatsen op afgebeeld. Wel is geprobeerd over elke plek een vraag te stellen. Zo is Zeeland inge deeld in regio's en is er bij elke re gio een algemene Zeeuwse vraag en een vraag specifiek over die regio. Als bonus bij een goede vraag is er een boluskaart. Zeeuwser kan bijna niet en het spel is dan ook volgens de makers volledig 'Randstadvrij'. Het beginpunt op het bord is zoge naamd Bergen op Zoom. Deelne mers kunnen verder Zeeland in ko men door de vragen goed te beantwoorden. Als ze vier Zeeland- muntjes die over de plaatsen ver spreid zijn hebben verzameld, is het zaak weer zo snel mogelijk bij de beginplaats te komen, die dus ook als finish geldt. „Iemand zei, dat is ook lekker. Heb je alle vragen goed, wordt je meteen weer Zeeland uit geschopt. Ik zeg dan maar datje dan meteen in .Brabant kunt vertellen hoe mooi Zeeland is", zegt Seije. De vraggn gaan alle kanten op met weetjes die soms alleen insiders kunnen raden, maar ook algemene feiten zoals waar oesters worden ge kweekt. Seije denkt dat zijn vader wel een 100 procent score kan halen bij het beantwoorden van de vragen. „Zelf kan ik het nog wel spelen, zonder alle antwoorden te weten." Slager junior, geboren in Ovezandc, heeft lot zijn twaalfde in Zeeland gewoond. „Het leuke van het wer ken aan het spel vind ik. dat ik weer meer te weten ben gekomen over Zeeland. Ik woon naar mijn zin in Amsterdam, maar Zeeland voelt toch altijd weer een beetje als thuis komen." Bij de bijeenkomst in Ellewouts dijk krijgen vier bekende Zeeuwen, die elk een regio vertegenwoordi gen. het spel overhandigd: weer man Jos Broeke, gepensioneerd dierenarts Pol van de Vijver, dia lectkenner Gerard Smallegange en Ria Geluk van het walersnoodmu- seum. Zij nemen plaats aan de tafel op het podium om het te spelen on der leiding van Kees, die optreedt als quizmaster. Onder de toeschou wers zitten zijn,vier zussen. Adrie. Lini, Ina en Connie, die tijdens de totstandkoming van het spel als proefpersonen dienden. Zijn jong ste zus Connie (47). de enige die niet op Tholen woont, maar op Be veland. lacht hartelijk om het op treden van haar broer. „Hij vergeet dat hij quizmaster is, hij speelt zelf mee!" Slager trekt bijna de ant woorden bij de deelnemers uit de mond. „Zo is hij altijd. Hij is zo fa natiek met spelletjes, hij wil altijd winnen. Dat was vroeger ook zo. Ik had enorme blauwe armen, omdat hij altijd zat te stompen tijdens pic- tionary." Het spel had lange tijd als werktitel het Zeelandspcl, maar betrokkenen vonden dat er een andere naam no dig was. Zo werd het Even dienke. Volgens Kees de enige juiste naam. „Het zal vaak gezegd worden door degenen die het spelen. Maar er zit ook een verborgen boodschap in het spel: dat de Zeeuwen weer even wat meer mogen gaan denken." Wethouder Eric Goossen geeft maandagmorgen om half'negen in de haven van Sint-Annaland het startsein voor de elfde Bieten- tocht. Die wordt jaarlijks door suikerfabrikant Suiker Unie geor ganiseerd. Deze editie duurt tot en met woensdag. De Bietentocht is een tocht met tradi tionele zeilschepen, geënt op de jaar lijks terugkerende bietencampagne en het transport van bieten voorheen per zeilschip. Zo'n twintig schippers doen mee met hun traditionele zeil schepen die variëren in grootte van twaalf lot ruim dertig meter. Het zijn schepen die in het verleden ook daad werkelijk bieten vervoerden. Het is de bedoeling op een zo tradi tioneel mogelijke wijze binnen een zo kort mogelijke tijd een aantal dagtrajecten tussen verschillende Zeeuwse plaatsen uit te zeilen waar bij zogenaamd bieten, in de oude hietenhaventjes worden opgehaald en vervolgens naar een denkbeeldi ge suikerfabriek worden getranspor teerd. De authentieke uitstraling van het schip en de bemanning en de vaardigheden van de schipper staan hierbij voorop. Dit jaar is de tocht extra bijzonder, vanwege het honderdjarig bestaan van de georganiseerde bietencam pagne. Dc organisatie van de bieten tocht wil dit feit én het Zeeuws va rend erfgoed onder de aandacht brengen. Maandag varen de schepen naar Goes, van daaruit vertrekken ze dinsdag naar Zierikz.ee en de laatste-dag leidt de tocht naar Brui- nisse waar de schippers een traditio nele schippermaaitijd krijgen. Ook horen ze daar de einduitslag van de Bietentocht. Wat dat voor de cliënten betekent? „Natuurlijk ga je ervan uit dat cr in een zorgcentrum goede zorg wordt geleverd. Ik wil niet zeggen dat we geen fouten hebben, maar het keur merk geeft aan dat wij het goed ge regeld hebben", zegt vestigingsdi recteur Zielstra. „Je haalt het echt niet zomaar en wij hebben zowel goud voor dc thuiszorg als dc intcr- rnurale zorg." De auditoren zijn volgens Zielstra onder de indruk van diverse aspec ten van Ten Anker. „We zijn goed in de manier waarop wij omgaan met het non-fixaticbcleid. Wij binden demente ouderen niet meer vast. En ze waren onder de indruk van de manier waarop wij met klachten omgaan en de preventieve maatre gelen die wij daarvoor treffen." De onderzoekers hebben zowel cliënten als medewerkers geraad pleegd cn hebben vooral dc kwali- tiet van de zorg bekeken. „Het is geen papieren tijger. Je moet bij voorbeeld een cliënltevredcnheids- onderzoek doen. Zonder dat krijg je het niet. Je moet alle 50 kwaliteits- vcldcn in orde hebben, wil je goud halen. Heb je er eentje niet, dan krijg je zilver." Zielstra is apetrots op het keurmerk. „Als je dat haalt, mag je als mede werker ook trots zijn op je werk. En dat zijn ze bij ons ook. Maar het be tekent niet dat we op onze lauweren kunnen rusten." Ook dit seizoen vindt u bij ons een fraaie collectie hoeden met - klassieke modellen - pillbox modellen - jeugdhoeden - baretten en alpino's www.denengelsmanenvandriel.nl Enkele tientallen inwoners, gemeenteraadsleden en andere genodigden zien hoe de heipalen in de grond verdwijnen van het voormalige korfbal veld. een bedrag van 3,6 miljoen euro voor Haestinge opgenomen, met 2004 als startjaar. Maar nog dat zelfde jaar werd het budget naar 2,5 miljoen teruggeschroefd en de uitvoering doorgeschoven naar 2007. „Dat bedrag bleek echter niet toereikend om iedereen te kunnen huisvesten." Een onver wachte wending in het verhaal was volgens de wethouder dc impuls Sint-Maartensdijk/Scherpenisse. Dc inwoners lieten op een bijeen komst massaal blijken, voorstan- De ver- of nieuwbouw van het nu veertig jaar oude sport- en ge meenschapscentrum kwam een jaar of twaalf geleden in beeld. „Eindelijk is er nu begonnen, zul len velen met mc eens zijn", aldus de wethouder. Hij vergeleek het project Haestinge met een goed boek: een lange aanloop om van de plot tot de climax te komen. „En hoe zal het aflopen?" Van Dis keek terug vanaf 2001. toen de gemeen te diverse varianten liet doorreke nen. In de kadernota 2002 werd der te zijn van nieuwbouw. De po litiek pakte het op. In 2006 lag cr een plan dat 5,3 miljoen zou kos ten. Het budget werd vervolgens op 4,8 miljoen bepaald. „Dat bleek alleen haalbaar als de oppervlakte met 200 lot 240 vierkante meter zou worden verkleind." In april 2007 stemde de gemeenteraad in met nieuwbouw voor een bedrag van 5,4 miljoen (in 1969/1970 is het complex, inclusief zwembad, voor een kleine 600.000 gulden gerealiseerd). Met RDBM architecten en Cordeel Nederland is afgelopen zomer de definitieve aanncmingsovcrccn- komst getekend, nadat vorig najaar de aanbesteding plaatsvond. Het complex, met een totale oppervlak te van ruim 1900 vierkante meter, krijgt een feestzaal van 15 bij 10 meter met berging en keuken, een sportzaal van 16 bij 29 meter met berg- en kleedruimten, een oefen- lokaal voor muziekvereniging Eu terpe. een jeugdhonk en vergader zaal. In het gebouw krijgen enkele kunstwerken uit de afgebroken technische school in het dorp een plek: een muurschildering van Pe ter Alma cn twee glasappliques van Lex Horn. Overigens zijn niet alle toekomstige gebruikers helemaal tevreden gesteld. De korfbal- en de tennisvereniging hadden graag meer mogelijkheden gehad. Maar dan zou een - duurdere - sporthal in plaats van een sportzaal ge- De Watervlo, hel educatieve schip van de Stichting Rcinwater en ken niscentrum Triple E, ligt van maan dag 19 oktober tot en met vrijdag 23 oktober in de haven van Tholen. Leerlingen van diverse Thoolse ba sisscholen krijgen les op het schip. Daarin worden ze waterwijs gemaakt via proeven cn ondefzoekjes in het laboratorium. Daarnaast krijgen ze uitleg over de werking van een on derzeeboot en het onderwaterleven. Het schip is op woensdagmiddag 21 oktober van half een tot vier uur open voor publiek. Aan boord van de Wa tervlo kunnen kinderen én volwasse nen beleven hoe bijzonder en belang rijk water is. Het schip startte haar vaartocht op 12 september in Terncu- zen cn is van Zeeuws Vlaanderen via Walcheren, Bcveland en Schouwen- Duiveland in Tholen terechtgeko men. Het bezoek van de Watervlo aan Zeeland is een initiatief van het IVN Consulcntschap Zeeland en dc Zeeuwse NME-centra. Het waterschap schat dat herstel van winterschadc aan de wegen in zijn gebied een half miljoen euro gaat kosten. In het kader van de bezuini gingen overweegt het schap om het herstel mee te nemen bij het groot onderhoud. Gevolg is wel, dat ge pland onderhoud aan andere wegen dan wordt uitgesteld. bouwd moeten worden. Haestinge is, zei Van Dis, bijna toe aan het laatste hoofdstuk. „De bouw moet nog beginnen, maar het happy end is al in zicht." Hij doelde daar mee op twee Europese subsidies, re spectievelijk 81.000 en 150.000 eu ro, die de gemeente voor het project krijgt. Dc wethouder hield zijn toe spraak in de kleine zaal van het ou de Haestinge. Hij toostte er met de aanwezigen op een voorspoedige bouw: 'Wij van Smurdiek toosten met elkaar op een voortvarende bouw en een prachtig gebouw'. Het hele dorp was door de ge meente uitgenodigd om het slaan van de eerste paal bij te wonen. Enkele tientallen belangstellenden verzamelden zich op de bouw plaats, waar een najaarszonnetje, ballonnen en vlaggen voor een vrolijk gezicht zorgden. Hel be drijf Heikade was eerder in de week al begonnen met het heien, wat voorspoedig verliep. Gestoken in een lange witte jas en met een helm op, bediende wethouder Van Dis de heimachine. Hoewel er al zo'n dertig palen in de grond za ten, was hel voor hem persoonlijk dc eerste paal die^ hij in zijn be stuurlijke carrière sloeg.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 7