Joppe: 'Echte vriendschap gaat verder dan een beetje chatten' svrz Bijna zeshonderd euro voor 52 fietskilometers Donderdag 15 oktober 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Schrijvende dominees van drie kerken bieden elkaar eigen boeken aan De kerkfusie van 2004 heeft vriendschappen verbroken. Dat schrijft dominee J. Joppe van de Hersteld Hervorm de Gemeente in Sint-Maartensdijk in zijn nieuwe boekje over Vriendschap. Onlangs overhandigde hij zijn nieuw ste pennenvrucht aan de predikanten C. de Jongste van de Gereformeerde Gemeente uit Tholen en M. van Koo ten van de Nederlands Hervormde gemeente uit Scher- penisse die 51 jaar werd. De dominees ontmoetten elkaar in de pastorie van De Jongste in Tholen die herstellende is van een medische behandeling. zorgt in zeeland Rampzaligheid Fraaie brommer De drie Thoolse predikanten in de pastorie van de Gereformeerde Gemeente in Tholen, v.l.n.r. C. de Jongste, M. van Kooten en J. Joppe met zijn nieuwste boekje over vriendschap. Het komt niet vaak voor dat de pre dikanten van de verschillende deno minaties elkaar zien. Het boekje over Vriendschap van Joppe was de aanleiding om elkaar op te zoeken. Joppe en Van Kooten kreeg van De Jongste zijn bock '...tot Mijn ge dachtenis Ten dis geleid.' Ant woorden op de vragen over de deel name aan hel avondmaal en meditatieve bijdragen rondom de- avondmaalsviering. Ook Van Koo ten werkt aan een boek. Over mu ziek. maar dat is nog niet klaar. In het boek van Joppe gaat hij in op wat de Bijbel allemaal zegt over vriendschap. Hij hoopt dat hierdoor bestaande vriendschappen worden verdiept, oude vriendschapsbanden worden hersteld of versterkt en nieuwe vriendschappen ontstaan. Eerder verscheen een boekje van zijn hand over leerlingen die slaag den voor een examen. In het eerste hoofdstuk raakt Joppe een gevoelig snaar als hij het gevolg voor een vriendschap van de kerkfu sie beschrijft. Over twee vrienden die samen naar school gingen. Later samen met hun vrouwen en kinde ren' de vakantie doorbrachten en in de avonduren 'waardevolle geeste- Dank jullie wel Zeeland is verzekerd van gouden zorg. Vanaf deze week beschikken alle locaties van SVRZ over een ofFicieel keur merk. Eén nieuwkomer heeft zilver, alle anderen goud. Het betreft een rijk scala aan groepswoningen, centra voor zorg en reactivering, ZorgThuis, dag- en welzijnsactiviteiten en zorgcentra. Medewerkers, vrijwilligers, cliënten en familieleden leveren een bijzonder samenspel. Daar mogen ze trots op zijn. Samen leggen ze de basis voor succes in: De Fonteyne, Heinkenszand De Kraayert, Lewedorp Dijkstede, Heinkenszand Erasmusflat, Goes Groepswoningen Koriander, Heinkenszand Meuleweie, Wolphaartsdijk Poelwijck, 's Heer Arendskerke Rijckholt, Geersdijk Ter Valcke, Goes Vorsvliet, 's Gravenpolder Dalemhof, Tholen De Rozeboom, Sint Philipsland De Vossenkuil, Oud Vossemeer Het Lint, Tholen Maartenshof, Sint Maartensdijk Poorthove, Poortvliet Ten Anker, Tholen Groepswoningen Ambachtsveld, Oost-Souburg Brouwershof, Domburg Harlekijn, Vlissingen Hofvan Sint Pieter, Middelburg Groepswoningen Krekepad, Westkapelle Pare Zonnehove, Oostkapelle Résidence Molenwater, Middelburg Simnia, Domburg 't Gasthuis, Middelburg Groepswoningen Thibautstraat, Middelburg Groepswoningen Tulpstraat, Koudekerke Vliedberg, Koudekerke Weyeblick, Vlissingen De Molenhof, Zaamslag De Vurssche, Axel Onder de Wieken, Zaamslag Ter Schorre, Terneuzen Welstede/Kasteeltje, Axel De directie dankt jullie allemaal, Mirjam Drost, voorzitter lijkc gesprekken' voerden. Tot de kerkfusie vijf jaar geleden. De een wilde dat de kerk zich wel bij de Protestante kerk Nederland aan sloot, de andere 'om des gewetens wil' niet. 'Er voltrok zich een ver schrikkelijke scheuring. Niet alleen in de dorpskerk, maar ook in de vriendschap. De vrienden met hun gezinnen maakten een verschillende keus. Zij konden eikaars keus over en weer niet begrijpen. Een jaren lange vriendschap werd abrupt ver broken.' Via deze recente gebeurtenis in de kerkgeschiedenis van de Hervormde Gemeente (nu Hersteld Hervormde Gemeente) begint Joppe uit te leg gen wat vriendschap is en wat de Bijbel er van zegt. In twaalf hoofd stukjes voert hij de lezer langs aller lei aspecten van vriendschap. Echte vriendschap is volgens de dominee een rijk bezit. „Als je echte vrien den hebt. geeft dat een bepaalde glans aan je leven." Door het lezen van het boekje hoopt Joppe dat bestaande vriendschappen worden verdiept, oude vriend schapsbanden worden hersteld of verstrekt en nieuwe vriendschappen mogen ontstaan. „Bovenal is het ons gebed dat we allen door Gods genade mogen instemmen met het eerste deel van Psalm 119:32: Ik ben een vriend, ik ben een metge zel/Van allen, die Uw naam oot moedig vrezen/ En leven naar uw Goddelijk bevel."- In het hoofdstuk over soorten vriendschap gaat de dominee ook in op internetvrienden. „Bij jongeren zijn Hyvcs en MSN heel populair. Vanuit bijbels perspectief verschilt communicatie via Hyves en MSN niet wezenlijk van de communica tievormen die we al decennia of zelfs eeuwen gebruikt. Toch moeten we in het gebruik ervan terughou dend zijn. Wat hier ook nodig is dat we luisteren naar de oproep uit Ro meinen 12:2: En wordt dezer we reld niet gelijkvormig, maar wordt veranderd door vernieuwing uws gemoeds, opdat gij moogt beproe ven welke de goede en welbehagen- de volmaakt wil van God is". Joppe schrijft dat het belangrijkste doel van Hyves is het opbouwen van een netwerk van vrienden, die onderling communiceren en gege vens uitwisselen. „Hoe meer Hy- vesvrienden je hebt, hoe mooier het staal. Leeftijdsverschillen spelen op Hyves nauwelijks een rol. Je kunt 279 mensen in je MSN hebben staan, en als je mensen uitnodigt op je Hyves heten ze zelfs vrienden. Maar zijn dat echte vriendschap pen? Ze kunnen er natuurlijk best tussen zitten, maar eefte vriend schap gaat verder dan een beetje chatten. Het is samen dingen doen. samen dingen delen." Volgens Joppe zien de meeste leden van Hyves de site niet als plaatsver vanger voor echte vriendschappen. „Lidmaatschap is juist een aanvul ling op en verrijking van bestaande sociale contacten. Het gevaar van communicaticsites is of de betrok kene degene is waar hij zich voor uitgeeft. Verder zijn er helaas door het gebruik van deze sites huwelij ken gestrand en nieuwe relaties ont staan." In het hoofdstuk Vriendschap met God schrijft Joppe dat mensen ge lukkig zijn als ze echte vrienden hebben, 'godvrezende vrienden'. Als de vriendschap van God wordt gemist, dan zijn 'we de ongelukkig ste van alle mensen.' Volgens de do minee leeft de mens dan nog in vij andschap met God, 'op weg naar de eeuwige rampzaligheid'. „Het is im mers van tweeën één: of er is vriend schap met God - en dat is enkel ge nade - of er is nog vijandschap met God - en dat is eigen schuld." Joppe gaat in op de vijandschap met God, de aartsvader Abraham als vriend van God en Mozes met wie de Hcerc van aangezicht tot aange zicht sprak in Exodus 33:11. En over Henoch die wandelde met God. Wandelen met God betekent volgens de schrijver dat de mens in God gelooft en in Zijn tegenwoor digheid leeft. Die vriendschap met God kan volgens Joppe maar één verlangen kennen: dat ook anderen Hem mogen leren kennen. Hij rondt dit hoofdstuk af met een verwijzing naar het Hooglied (5:16): 'Zulk één is mijn Liefste, ja, zulke één is mijn Vriend.' Het boekje is uitgegeven bij Den Hertog in Houten. Marco Moerland uit Sint-Maartensdijk vult de collectebus van Adrian Goedegebuure. Adrian Goedegebuure helpt kansarme jongeren op Curagao Een fiets met een slag in het voor wiel. Een fiets met een stuur dat, wanneer je het naar links draait, naar rechts gaat. En komt dan ook de regen met bakken uit de hemel, dan vraag je om moeilijk heden. Die kreeg Adrian Goede gebuure uit Tholen dan ook toen hij per rijwiel de meeste kernen van de gemeente Tholen bezocht. Twee maal een valpartij. Geluk kig in de zachte berm, dus bleven de ongelukken zonder lichamelij ke schade. Goegebuure (23) had het er alle maal graag voor over. Hij fietste op die manier, samen met zijn vriendin Linda (17) 592 euro en 50 cent bij elkaar en kreeg ook nog eens voor 230 euro aan giften bestemd voor de stichting Hebron die er iets nuttigs mee gaat doen op Curasao. De Tholenaar had zijn actie ruim van te voren aangekondigd en kreeg van diverse supermarkteigenaren toestemming zijn missie bij het winkelende publiek uit de doeken te doen. Met aan zijn frame een col lectebus stak hij bij tientallen men sen zijn verhaal ai' over kansarme jongeren in Curasao die een kans verdienen op een mooie toekomst in plaats van in de criminaliteit en de drugsscene te verdwijnen. Zijn christelijk geloof verplicht Goede gebuure min of meer zich hier voor in te zetten. En dat deed hij zaterdag met verve. Bij de Cl000 in Tholen was het al meteen raak. „Veel geïnteresseerde mensen die boodschappen kwamen doen en waarvan een groot aantal daadwerkelijk iets in de bus depo neerde." Datzelfde beeld bij de Golft' in Oud Vossemeer. „Ja, Sommige mensen keken wel een beetje vreemd op toen ze me aan zagen komen rijden. Enkele mensen wilden de fiets pro beren, maar omdat het stuur tegen gesteld reageert, kwam daar niet veel van terecht." Goedegebuure zelf had een dag of tien geoefend om het gedrag van de fiets onder controle te krijgen, dus daar stap je ongetraind niet zo maar even op. Toch was het voor Goedegebuure niet overal even gemakkelijk. Tij dens de 52 kilometer die hij aflegde, ging hij twee keer onderuit. „Ik viel in de berm, dus ik viel zacht." Mare Moerland (16) en zijn broer Harm (9), maakten een ritje op een fraaie brommer en rustten even bij de havey van Sint-Annaland. Goe degebuure sprak het duo aan en ver telde wat het doel was van zijn bij zondere verschijning. Nee, ze hadden nog nooit van de slichting Hebron gehoord, maar waren niet te beroerd om de portemonnee te trek ken. Na bij de Cl000 te hebben ge schuild voor een fikse regenbui, ging de tocht verder naar Stavcnis- se. „Zwaar en vermoeiend", vond de eenzame kunstfietser. „Er was veel tegenwind." Bij de plaatselijke supermarkt kon hun rusten en de bezoekers attent maken op zijn missie. Daar hoorde hij ook dat de aankondiging van zijn activiteiten in de Eendrachtbode waren gelezen en vervolgens werd ook hier de gleuf van de bus be zocht. Het inkopend volkje bij de winkels op de Markt in Sint Maartensdijk zag de man voor het voormalige ge meentehuis staan en deed eveneens een duit in de zak. In Poortvliet was geen belangstel ling voor zijn activiteiten. Dat mocht echter de pret en de financiën niet drukken, want Goedegebuure, in het dagelijkse leven hovenier bij een groot tuincentrum in Roosen daal. had zich laten sponsoren door vier kennissen die per kilometer be taalden. Dat leverde samen met gif ten van familie, vrienden en kennis sen naast de inhoud van de bus, een bedrag van 230 euro op.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 13