Schoonschrijven, luchtgevechten en pamfletten tijdens week van geschiedenis Bank schenkt oefenpop voor opwekken leven én leefbaarheid Houte Zwarte rook verraadt illegale stoker Slik op de weg Donderdag 8 oktober 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Oorlog en Vrede in gemeentearchief Meestoof en bij heemkundekringen De landelijke Week van de Geschiedenis, die van 17 tot en met 25 oktober duurt, heeft dit jaar ook Tholen be reikt. De heemkundekringen van Tholen en Sint Philips- land, streekmuseum De Meestoof en het gemeentear chief springen in op het thema Oorlog en Vrede. De Thoolse activiteiten beginnen met de archievendag op 17 oktober, waarbij bezoekers een kijkje krijgen achter de schermen van het gemeentearchief in Tholen. Uniformen Op zolder Gepensioneerden interieur Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl Eerste optreden Geen mestbassins in rioolzuivering Uitkijktoren Meerwerk voor Kleinbouw Voetbalschool voor goede doel Nieuw orgel Diakenen bedankt Licht bij Kadijk Lagere huur voor musicals Drie ton wachtgeld voor wethouders 'Bieb Poortvliet open houden schept precedent' Annette Kuiper en Fred van den Kieboom laten oude pamfletten zien die ook tijdens de archievendag zijn te zien. Op het grote pamflet roept rijkscommissaris Seyss Inquart de bevolking op zijn bevelen op te volgen. Het is voor het eerst dat de gemeen te Tholen meedoet aan de landelijke archievendag. „In de oude situatie in Sint-Maartensdijk was het niet te doen om het archief open te stellen, terwijl de rest van het gemeentehuis dicht is. In het nieuwe gebouw kan dat wel, maar vorig jaar lukte het nog niet vanwege allerlei omstan digheden", legt gemeentearchivaris Fred van den Kieboom uit. Samen met zijn collega Annette Kuiper ver telt hij, waarom mensen zaterdag 17 oktober van tien tot vijf uur naar het archief moeten komen kijken. Allerlei oude documenten zijn te voorschijn gehaald, zoals pamflet ten, spotprenten en andere verzets- stukken uit de Tweede Wereldoorlog. „We hebben ook niet joodverklaringen, fotomateriaal en rapporten en verslagen over neerge storte vliegtuigen, gevallen VI's en de schade daarbij", vertelt Kuiper. De heemkundekringen en het muse um werken mee aan een tentoon stelling in de hal van het gemeente huis met materialen uit de oorlog, voornamelijk uniformen. Waar de archivarissen de meeste mensen mee blij denken te maken is de openstelling van de kluis. „Veel mensen zeggen vaak dat ze wel eens graag in de kluis willen kijken. Nor maalgesproken krijgen ze wel de stukken te zien die daar bewaard worden, maar ze mogen zelf niet in die ruimte komen. Nu krijgen ze dus echt een kijkje achter de scher men", aldus Van den Kieboom. De kluis is normaliter verboden ter rein, om de oude stukken te be schermen. „Daar moet je voorzich tig mee zijn, want het zijn unieke dingen. Ons oudste stuk is ouder dan de Grote Kerk in Tholen." Dat oudste stuk is een zogeheten charter uit 1330, een perkamenten oorkon de voor de tolvrijheid van Tholena- ren voor het varen op de Honte. Er is van alles in het archief te vin den wat met de gemeente te maken heeft. Van den Kieboom zegt zelfs niet te weten wat er allemaal in het gemeentehuis ligt, maar het is nog niet compleet. „Wij kunnen bijvoor beeld zien hoeveel notarissen er op het eiland hebben gezeten, maar niet van voor 1811. Daar is bijna niets van overgebleven. Het zou mooi zijn als die'gegevens van een zolder gehaald worden, zoals dat wel eens gebeurt. Soms ligt iets ja ren of eeuwen bij iemand in de kast." Dat het archief niet alles her bergt, vindt Van den Kieboom niet erg, zolang de ontbrekende gege vens maar openbaar zijn. Zo vindt hij het zonde dat het archief van de ambachtsheerlijkheid Vosmeer nu voor niemand toegankelijk is. „Dat ligt nog steeds in het Ambachtshe renhuis. Het is een particulier ar chief, maar bevat veel informatie voor mensen die geïnteresseerd zijn in de geschiedenis van Oud-Vosse- meer." Wat de archivarissen hopen, is dat mensen ook spullen komen brengen die te maken hebben met de Thool se geschiedenis. „Wij zijn altijd geïnteresseerd in dingen die mensen thuis hebben liggen. Ik zeg ook al tijd dat ze bij ons veiliger liggen dan bij mensen thuis op zolder, want er wordt van alles aan gedaan om te voorkomen dat ze verloren gaan. Zo hebben wij ook een back up van de foto's van Kees Kleppe in beheèr. Daar hebben we allebei baat bij." Het gemeentearchief heeft heel veel oude foto's, maar van niet elke foto is het verhaal bekend. „Er komen regelmatig foto's binnen, van zowel particulieren als bedrijven." Van den Kieboom denkt erover om enkele foto's neer te leggen tijdens de open dag, zodat mensen er mogelijk wat meer over weten te vertellen. Overigens is de kans op identificatie van de beelden gegroeid, want het aantal bezoekers van de studiezaal van het archief is met de verhuizing van Sint-Maartensdijk naar Tholen met 45 procent gestegen, tegen de trend van de landelijke cijfers in. Het jaarverslag van 2008 laat zien dat er 189 mensen dat jaar het ar chief bezochten ten opzichte van 131 in 2007. Het resulteerde met 573 in 146 bezoeken meer, een stij ging van 47 procent. Van den Kie boom verwacht dat dat aantal nu ge lijk zal blijven. „We zitten nu ongeveer op dezelfde cijfers." Bo vendien worden steeds meer gege vens gedigitaliseerd, zodat ze via in ternet zijn op te vragen. Vooral de mensen die geïnteresseerd zijn in genealogisch onderzoek worden hiermee bediend. „Alle kaartenbak ken met doop-, trouw- en begraaf- gegevens van voor 1811, het jaartal van de introductie van de burgerlij ke stand, worden ingevoerd in de computer. Ook gaan we foto's op internet zetten." Van den Kieboom ziet graag meer mensen komen en meent dat het ar chief niet alleen voor oudere men sen is. „Het overgrote deel zijn wel de gepensioneerden, simpelweg omdat die de meeste tijd ervoor hebben. Ook vragen mensen zich als ze wat ouder worden af, van hé, waar komen wij eigenlijk van daan?" Het gros komt voor stam boomonderzoek, maar er komen ook mensen voor andere onder zoeksgebieden. „We hebben een meneer die alles wil weten over de post, telefonie en telegrafie, eentje die onderzoek doet naar veldwach ters en iemand die alles zoekt over Stavenisse." Ook scholieren kunnen informatie vinden voor werkstukken en studen ten voor bijvoorbeeld afstudeer scripties. Er is een bibliotheek met boeken over de Thoolse en een stuk je Zeeuwse geschiedenis, er staan genealogieën, naslagwerken en er is veel documentatiemateriaal. Kui per: „Van krantenknipsels tot dag boeken." Alles dat ouder is dan 20 jaar is te raadplegen voor bezoekers. De heemkundekring Stad en Lande zorgt voor de volgende activiteit met een lezing van Martien van Dijk uit Krabbendijke. Die vertelt op dinsdagavond 20 oktober om half acht in de Wellevaete in Sint- Annaland over vliegtuigen en be manningen in de oorlog in Zuid west Nederland. De Meestoof sluit de week op 23 oktober af met de Museumnacht. Die begint om acht uur 's avonds en duurt tot twaalf uur. Bestuurslid Piet van Dijke licht toe wat er te doen is. „Er kun nen allerlei spelletjes worden ge daan. die te maken hebben met het thema oorlog en vrede, zoals Strat- ego", zegt hij. Daarnaast is er een schoonschrijfwedstrijd in het schooltje. „Met kroontjespen en inkt kunnen bezoekers een stukje tekst over de oorlog schrijven in schoon schrift. Er is een aantal prij zen aan verbonden en een jury be slist wie er wint." Verder wordt er een film getoond over het laatste jaar van de Tweede Wereldoorlog en de bevrijding. En in de Noorse woning wordt er diverse malen een verhaal verteld over de Tachtigjari ge oorlog. De Meestoof doet voor de derde keer mee aan de Museumnacht en houdt traditiegetrouw om elf uur een afsluiting met een hapje en een drankje. Daarbij is er Ierse muziek van Toeval. Voor de jeugd wordt er een speurtocht opgezet. Van Dijker' „Alles is gratis." VERVOLG VAN BEGROTING De wethouder geeft aan dat daarbij ook een rol speelt dat er in maart verkiezingen zijn, waarna een nieuwe gemeenteraad aantreedt. De motie waarin de raad eer der dit jaar vroeg om varianten voor het terugdringe van het begrotingstekort 2010 (inmiddels is er geen te kort meer - red.) en voor het aanpakken van de tekor ten in het meerjarenperspectief, volgt het college niet. Inmiddels is duidelijk dat de septembercirculaire van het ministerie van binnenlandse zaken niet negatief uit pakt voor de uitkering die Tholen van het rijk ontvangt. Rayondirecteur Rini Mathijssen (links) van Rabobank Oosterschelde schenkt de pop aan voorzitter Jeanette Smits van de EHBO-afdeling Sint-Annaland. De EHBO-afdeling Sint-Anna land kan weer volop oefenen op het reanimeren van slachtoffers. Maandagavond kreeg ze een nieu we oefenpop van de Rabobank Oosterschelde. Rayondirecteur Rini Mathijssen overhandigde de pop, zonder benen, tijdens de al gemene ledenvergadering in de Wellevaete aan voorzitter Jeanet te Smits. Benen zijn niet nodig om het re animeren te oefenen, maar de tor so en het hoofd wel. De vereniging was hard toe aan een vervanging van de oefenpop. De pop wordt intensief gebruikt door de cursis ten. De EHBO'ers worden ingezet om bij evenementen op te kunnen treden als er wat mis gaat. Ook bij een hartstilstand komen ze in actie. Mathijssen had zaterdag nog er varen hoe belangrijk de EHBO is, tijdens de muziekmarathon van Accelerando in het dorps huis, waar hij jurylid was. „Voorzitter Jack Westdorp van Accelerando bedankte de EHBO. Zonder deze vereniging kunnen geen festiviteiten plaatsvinden. En festiviteiten zijn heel belang rijk voor het op peil houden van de leefbaarheid." Volgens de directeur is dat nu een heet hangijzer op Tholen. Hij doelde daarbij op Poortvliet en Scherpenisse waar de geldauto maten verdwijnen. „Toch zijn we als Rabobank dichtbij en betrok ken bij de samenleving." Het dorp Sint-Annaland is bijzon der vanwege het rijke vereni gingsleven, zei hij. „Petje af." Van de EHBO-vereniging kreeg de bank het verzoek voor een nieuwe reanimatiepop. „Reanimeren is het opnieuw tot leven wekken. Het heeft een dubbele betekenis: letterlijk weer iemand tot leven brengen, figuurlijk het opnieuw opwekken van de leefbaarheid. Want zonder de EHBO kan dat niet." Voorzitter Jeanette Smits bedank te de directeur voor het geschenk. Samen plaatsten ze de beenloze pop op een stoel aan de bestuurs tafel. De directeur kreeg applaus van de leden. Advertentie I.M. winstoogmerk, al moet er wel be taald worden voor deelname. De ac tiviteiten zijn vrij toegankelijk en er is een samenwerkingsverband met de Zeeuwse muziekschool. De stichting is hier gevestigd, al ont plooit de stichting ook buiten het ei land allerlei activiteiten. Voor toe passing van het lagere tarief stellen b. en w. wel twee voorwaarden: elk jaar moet er minimaal 1 voorstelling gegeven worden binnen de gemeen te en de stichting moet de deelne merslijsten overleggen. De kinderen van de MusicalXpress hebben zaterdag hun eerste optre den van het nieuwe schooljaar ge had in de schouwburg van Terneu- zen. De achttien leerlingen hebben drie weken geoefend om een dans voorstelling te geven, waarbij ze zelf de scènes hebben geschreven onder leiding van docente Esther Langenhuizen. Ook hadden ze het lied Halo van Beyoncé ingestu deerd. Het volgende optreden is op 20 november tijdens de vrijwilli- gersavond van de gemeente Tholen en de volgende dag tijdens het festi val Women in Rock. Sin t- Philipsland Een verzoek voor hel gebruik van twee voormalige bassips van de ri oolzuiveringsinstallatie aan de Zuiddijk voor opslag van varkens-^» fj drijfmest is door b. en w. afgewe zen. Een akkerbouwbedrijf aan de Lageweg in Anna Jacobapolder had erom gevraagd. B. en w. hebben ge keken naar het geldende bestem mingsplan buitengebied en daarin staat dat de bassins uitsluitend be stemd zijn voor riool zuivering. Mestopslag is alleen toegestaan op een agrarisch bouwvlak en dat is hier niet het geval. B. en w. volgen ook het provinciaal beleid in deze, zodat er geen medewerking wordt gegeven. Stichting het Zeeuwse Landschap krijgt van b. en w. een bouwvergun ning voor het plaatsen van een uit kijktoren op de Slikken van de Heen. Kleinbouw Techniek B.V. krijgt op dracht van de provincie om het meerwerk aan de bouw van de ma chineberging bij het dorp te verrich ten. Hier wordt een bedrag van 12.045 euro exclusief BTW voor uitgetrokken. De voetbalschool van Noad is ver bonden aan een goed doel. Tijdens het evenement van 26 oktober tot en met 28 oktober wordt aandacht ge vraagd voor Right to play. Er wordt voorlichting gegeven en de actie 'eten voor Right to play' wordt ge houden. De organisatie van de voet balschool voelt zich verbonden met Right to play vanwege de overeen komst met sport en spel. Right To Play zet zich in voor de levens van kinderen in ontwikkelingslanden en gebruikt sport bij de ontwikkeling van kinderen, om zo gemeenschap pen te versterken. Sport en spel ver binden is hun credo. De program ma's worden ingezet in vluchtelin genkampen, bij het werken met voormalige kindsoldaten en bij kin deren die hun ouders hebben verlo ren door Hiv en Aids. Het nieuwe Monarckeorgel voor de Gereformeerde Gemeente wordt eind deze maand geplaatst. Tot die tijd wordt gebruikgemaakt van het orgel dat de firma Stolk ter beschik king heeft gesteld. Het pijporgel is verkocht en wordt op transport ge zet naar Portugal waar het, na de nodige reparaties en vernieuwingen, dienst gaat doen in een kerk die 30 kilometer is verwijderd van Lis sabon. Bij de huidige droge weersomstan digheden zal het probleem zich niet gauw voordoen, maar niettemin is de campagne Slik op de weg begon nen. Het regionaal orgaan verkeers veiligheid Zeeland koppelt die aan de bietencampagne. Mocht het weer omslaan - het KNMI schat de kans dat het wisselvallig wordt op 60 procent - dan kunnen de Thoolse polderwegen door oogstwerkzaam- heden vervuild raken. En dus wor den weggebruikers gewaarschuwd om alert te zijn. Akkerbouwers op hun beurt worden opgeroepen om vervuiling zoveel mogelijk te voor komen, tijdens oogstwerk/.aamhe- den de waarschuwingsborden 'Slik' te plaatsen, en de weg zo snel mo gelijk schoon te maken. Verder moeten ze, wanneer een verkeers- onveilige situatie ontstaat, het wa terschap waarschuwen zodat dit eventueel maatregelen kan nemen. Wordt het schap zónder melding met zo'n situatie geconfronteerd, dan worden de kosten van maatre gelen op de vervuiler verhaald. Poortvliet De heren D.P. Geuze en C. van 't Hof waren tot diaken gekozen in de Gereformeerden Gemeente, maar beiden hebben bedankt voor hun be noeming, zodat de vacatures blijven bestaan. Delta Infra B.V. heeft opdracht ge kregen van de provincie om de openbare verlichting aan de Post weg bij de kruising met de Kadijk aan te passen. Er wordt een bedrag van 20.557,34 euro voor uitgetrok ken, exclusief BTW en de verkeers maatregelen. De planning is, dat het werk begin november kan worden opgestart. Met terugwerkende kracht tot 1 sep tember vorig jaar krijgt de stichting MusicalXpress een lagere huur. Dat hebben b. en w. besloten op verzoek van de musical leiding. Het zoge naamde niet-commerciele tarief was berekend voor gebruik van ruimtes in 't Ouwe Raed'uus omdat in hel begin nog niet duidelijk was hoe de deelname aan de musicalopleiding zou zijn. De gemeente rekent nu het lagere verenigingstarief en volgens b. en w. komt de stichting daar vol gens de subsidieverordening ook voor in aanmerking. Er is geen Tholen trekt volgend jaar eenmalig 330.000 euro uit voor een wachtgelduit kering voor de wethouders. Drie van de vier wethouders houden er na de verkie zingen mee op. Twee van hen, F.J. Goos- sen en K.A. Heijboer kunnen met pen sioen. Ze zijn in maart respectievelijk 66 en 65 jaar. Maar mevrouw M.A.E. Velt huis, die eveneens stopt, moet als vijfti ger op zoek naar een andere baan. Zo lang ze die niet heeft, kan ze een beroep doen op de wachtgeldregeling van de ge meente. De vierde wethouder, C.L. van Dis, is aan zijn eerste periode bezig en wil wel verder. Zou zijn partij, het CDA, geen deel gaan uitmaken van de nieuwe coalitie, dan kan Van Dis terug het on derwijs in. Hij is nog altijd in deeltijd werkzaam vtxir de Vereniging voor Pro testants Christelijk Onderwijs. De kosten voor de gemeenteraad stijgen volgend jaar blijvend. Want omdat Tho len meer dan 25.(XX) inwoners heeft, wordt de raad uitgebreid van 19 naar 21 leden. Dat vergt jaarlijks 20.000 euro extra. De bewoner van de boerderij aan de Noorddijk probeert met een giertank zijn uit de hand gelopen vuurtje te blussen, maar moet uiteindelijk de brandweer inschakelen. Gemeentebestuur houdt vast aan sluiting Als het aan burgemeester en wethouders ligt, komt de gemeenteraad niet terug op het in april genomen besluit om de uitleenpost van de bibliotheek in Poortvliet eind dit jaar te sluiten. De kosten, prece dentwerking ten aanzien van Oud-Vossemeer en Stavenisse, maar zeker het vastgestelde bibliotheek beleid hebben tot dat voorstel geleid. De commissie samenleving praat er dinsdag over en betrekt daar de petitie met 435 handtekeningen van inwoners bij die eerder aan commissievoorzitter A.G. van de Sande is overhandigd. Wijziging van het vastgestelde vestigingsbeleid op één onderdeel heeft consequenties voor de andere onderde len, schrijven b. en w. in hun voorstel aan de commis sie. Een uitleenpost in Poortvliet handhaven kost struc tureel geld - de jaarlijkse exploitatie van een servicepunt wordt op 21 mille geraamd. Daar komen de kosten van het inrichten nog bij. Verder ontstaat een precedent ten aanzien van Oud-Vossemeer en Stavenis se, waar de bibliobus is geschrapt. B. en w. stellen dat de sluiting van Poortvliet onderdeel is van het door de gemeenteraad vastgestelde biblio theekbeleid. Over de aard van de voorzieningen zijn bo- De rookpluimen waren donderdag in de verre omtrek te zien. Bij een boerderij aan de Noorddijk in Poortvliet liep het stoken van wat afval in een vat rond een uur 's middags uit de hand. Spullen in de buurt van het vat, waaronder rubber, vatten ook vlam, waardoor er een enorme rookontwikkeling ontstond. Het trok aardig wat belangstelling van voor bijgangers. Zowel de bermen van de Noorddijk als de Kalfdamseweg stonden vl met een lange rij auto's van nieuwsgierige mensen. De eigenaar kon zelf de brand niet meer meester. De brandweerploeg uit Sint-Anna land ging erop af en bluste het vuur. De politie kwam polshoogte nemen en gaf een boete. Er is een verbod op het branden van afval. vendien afspraken gemaakt met de andere gemeenten die deelnemen in de BibliOosterschelde. Om het geheel' betaalbaar te houden, moeten keuzes worden gemaakt. Want met het handhaven van bibliotheekvoorzieningen in alle woonkernen (zoals Borsele nog wel doet) drei gen volgens b. en w. de kosten uit de hand te lopen. Het college is er zich van bewust dat de gemaakte keuzes niet voor alle inwoners het gewenste resultaat opleveren. Maar er worden alternatieven geboden aan ouderen en minder mobiele mensen: een boek-aan-huisservice ver zorgd door vrijwilligers, of inzet van het Rode Kruis die hen naar een bibliotheek brengt. Vixir Poortvliet komen de bibliotheekvestigingen op ruim zes kilometer (Tholen of Sint-Maartensdijk), een rit van twaalf tot dertien minu ten. In de ogen van het gemeentebestuur een aanvaardba re afstand.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 5