Kinderen willen schommel op speelterreintje behouden DEMONSTRATIES ZATERDAG 10 'Van deze kool kan wel tien man eten' Kinderboekenweek gestart met snoepact voor kleuters De Regenboog in Tholen 'Weigeren welzijnssubsidie Scherpenisse onacceptabel' Oproep aan politiek voor vroege sluitingstijd horeca Zigeunermuziek in De Vossenkuil Rabo richt zich meer op steden Afvalzakken in elke plaats nodig 'Slappe tijd is begonnen' De Schutse O.V. Verkoping bij Donderdag 8 oktober 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 De gemeente geeft, na realisatie van het woonservice- centrum in Scherpenisse, géén extra geld voor het wel zijnsbeleid in Thoolse woonzorgcentra voor ouderen. De koek moet simpelweg met meerdere gedeeld worden. 'Dit baart ons grote zorgen', schrijft voorzitter M.P. Heijboer van de stuurgroep Wonen, zorg en welzijn Tho- len in een reactie aan het gemeentebestuur. Nieuwe toestellenmaar zand verdwijnt onder tegels in Anna Jacobapolder Het speelterrein in Anna Jacobapolder wordt opnieuw ingericht. Er komen nieuwe speeltoestellen en het zand verdwijnt onder tegels. Daarmee moet de overlast van honden- en kattenpoep verdwenen zijn. Vrijdagmiddag konden de kinderen en de bewoners uit het dorp in Het Kompas kiezen uit twee ontwerpen die de gemeente had gemaakt. Ben te Kulve uit Sint-Maartensdijk roept in een brief aan de gemeenteraad de fracties op om in hun programma's voor de komende verkiezingen vervroeging van toe- gangs- en sluitingstijden voor de horeca op te nemen. L0GUS Woonmaand! Siemens kooktechnieken Bang en Olufsen Domotica Homesystems White-White Stuurgroep mist visie gemeente op woonzorgcentra De stuurgroep heeft het welzijnsbe leid ontwikkeld in overleg met de afdeling welzijn van de gemeente. Daarbij zijn de nog te bouwen woonzorgcentra in Scherpenisse en Tholen (Stadszicht) volgens Heij boer steeds meegenomen, en het woonzorgcentrum in Sint-Annaland komt er in de toekomst nog bij. Een en ander vraagt volgens hem om een gemeentelijke visie op de woonzorg- en woonservicecentra, alsmede ten aanzien van oudere en kwetsbare inwoners. Een visie die 'nadrukkelijk wordt gemist in uw nog vast te stellen deltaplan wonen, zorg, welzijn', schrijft Heijboer. Naast de mededeling dat uitbrei ding van het aantal centra niet leidt tot méér subsidie, heeft de ge meente aangekondigd dat de subsi diebedragen volgend jaar niet worden geïndexeerd. Zolang de in flatie niet toeneemt, hoeft dat vol gens Heijboer geen gevolgen te hebben voor de dienstverlening. Maar voor de langere termijn is duidelijkheid over de welzijnssub- sidies noodzakelijk. Zorgaanbie ders en woningcorporatie investe ren in woonzorgvoorzieningen. Daarbij draagt de zorgaanbieder het exploitatierisico, terwijl de fi nanciering van de kapitaallasten van de zorginfrastructuur - door beide partijen - op langere termijn 'zeer onzeker' is. Het enige waar, bij minder subsidie, op bezuinigd kan worden, is perso neel. Maar de inzet daarvan is - met 3,25 uur per week voor de kleine woonzorgcentra en 6,5 uur per week voor de grotere - al minimaal, stelt Heijboer. Daarin snijden, heeft met een grote gevolgen voor de dienst verlening en het aanbod van wel- zijnsactiviteiten. 'Als zorgaanbie ders en woningcorporatie komen we dan zeker op een punt dat we ons af vragen of het nog zinvol is in zorg infrastructuur te investeren', schrijft hij. En hij herinnert er aan hoe in Scherpenisse de combinatie met de zorginfrastructuur de gemeente voordeel opleverde omdat ze min der oppervlakte in het dorpshuis hoefde te realiseren. 'Op deze wijze ontstond na veel moeite een haal baar plan'. Heijboer, tevens direc teur van de SVRZ, noemt het 'erg wrang' en 'niet acceptabel' om ver volgens als zorgaanbieder geen wel- zijnssubsidie voor dat woonservice- centrum te krijgen. De briefschrijver schetst hoe het welzijnsaanbod in de woonzorgcen tra voor kwetsbare inwoners van Tholen een steeds belangrijkere voorziening wordt. Het gevolg van veranderende regelgeving, zoals het overhevelen van zaken van de AWBZ naar de WMO. Hij noemt de verscherpte indicatiestelling, en de financiering van onplanbare zorg die onder druk staat. Bezuinigen op het welzijnsaanbod kan grote en niet gewenste gevolgen hebben. Zo zullen Tholenaren mogelijk een be roep moeten doen op duurdere voorzieningen, waarschuwt voorzit ter Heijboer van de stuurgroep wo nen, zorg en welzijn. Muzikanten uit Boergas, Boedapest, Boekarest en Brussel doen zater dagavond 17 oktober om kwart over acht De Vossenkuil aan. De Bul gaarse zigeunerzangeres en violiste Emilia Kirova zorgt samen met het kwartet Tzigani voor een Oost-Europees muziekfestijn in Oud-Vosse- meer. De voorstelling heet BBBB, naar de beginletters van de vier plaatsen waar de artiesten vandaan komen. De muzikanten van Tzigani zijn Pal Szomora uit Hongarije (viool), Iulian Jantea uit Roemenië (accordeon) Gyula Bango uit Hongarije (cymbalom en/of gitaar) en Herman de Rijcke uit België (contrabas). Het repertoire van Emilia Tzigani omvat onder meer Roemeense zigeunermuziek, Balkan- muziek, diverse gipsy muziekstijlen uit Oost-Europa en de echte zigeuner muziek uit Roemenië, Hongarije en Rusland met veel improvisaties. Emilia Tzigani brengen naast allerlei bekende en onbekende traditionele mu ziek ook enkele nummers ten gehore van de componist Göran Bregovic, die hij componeerde voor verschillende bekende zigeunerfilms van Emir Kusturica. Kaarten zijn verkrijgbaar via de website van Uit op Tholen. www.stichting- uitoptholen.nl (geen reserveringskosten), bij de VVV- Tholen in Sint-Maar tensdijk, tel. 0166-663771, kantoorboekhandel Dieleman in Tholen, tel. 0166-602597 of 's avonds voor aanvang van de voorstelling aan de zaal. Tinie van 't Hoff kaartte de zaak enkele jaren geleden aan. Ze erger de zich aan de uitwerpselen die ze in het speelterrein aantrof. „Het heeft wel lang geduurd maar ik heb niet zo lang volgehouden tot er wat aan gedaan wordt." Ze is blij dat er tegels komen en de kinderen niet meer met zand aan hun schoenen de school in hoeven. „Dan staan ze te springen tot het zand er af is. Het is verplicht huppelen." Het speelterreintje is bedoeld voor kinderen tot twaalf jaar. Ze heeft zelf geen keuze gemaakt uit de twee ontwerpen die in de hal van de school worden gepresenteerd. Dat doen voornamelijk de kinde ren. Niet alleen de veertig van de school zelf, maar ook andere kin deren uit het dorp blijken een voor keur te hebben voor het ontwerp met een hangdraaimolen, een klim- muur, en een kinderkasteel waar ook een glijbaan aan vastzit. Ze plakken een geel stickertje op de plaat van hun voorkeur. Wel geeft een aantal kinderen aan dat ze er oók een schommel bij willen. Die is er nu en de kinderen willen die niet graag missen. Sommige kinde ren schrijven er een tekst bij. 'Ik mis de schommel op alle twee de ontwerpen.' En Bram van Nieu- wenhuijzen schrijft dat hij het 'vroeger ook leuk vond.' Op het speelterreintje staat nu een muurtje. Dat verdwijnt. Het muur tje rond de boom blijft. Rond de toestellen komen rubbertegels, de rest van het terrein krijgt betonte- gels. Het terrein wordt een meter langer om alle toestellen er veilig op te kunnen stellen. Volgens ambtenaar Karin Bomme- lijn van de gemeente is het speel terrein bedoeld voor kinderen tot 12 jaar. „Nu was het alleen voor de kleintjes tot zes jaar. We willen de terreintjes zo veel mogelijk combi neren. Een aantal toestellen is oud en is aan vervanging toe. Maar nu pakken we het maar meteen goed aan. Er is geld voor de kleine ker nen." Voor de nieuwe inrichting is 20.000 tot 25.000 euro nodig. Ook in Oud-Vossemeer (aan de Weel- hoekstraat), Stavenisse (aan Bos- wei) en Poortvliet (aan de Noord straat) worden de speelterreintjes vernieuwd. In totaal is er 68.000 euro beschikbaar. Het Kompas doet ook nog een duit in het zakje. Directeur C.L. Schults-van Coch kondigde aan dat er door de school ('uit de over blijf') een tafeltennistafel zal wor den aangeschaft. Ze legde aan de kinderen uit dat de tafel, die maar op één ontwerp stond afgebeeld, er hoe dan ook komt. Tinie van 't Hoff die samen met haar man en haar twee kleinkinderen is komen kijken, is tevreden. „Ik maak geen keus. Dat laat ik aan de jeugd over. Onze wens was: zand weg." Voor kinderen die wel met zand willen spelen, heeft ze een praktische op lossing. „Ouders kunnen voor een klein bedrag een zandbak met een deksel voor in de tuin kopen. Dat werkt prima." Volgens Bommelijn zijn er ook voor de inrichting van de speelter reintjes in Graefnisse in Sint-Phi- lipsland en Vroonstede in Sint-An naland dergelijke inloopmiddagen gehouden. Als geboren Rotterdammer houd ik natuurlijk het nieuws uit die stad in de gaten. Ook nu ik ruim twee jaar met veel plezier in Scherpenisse woon. Het bericht in het AD van 2 oktober deed me even slikken. Vol gens dat bericht wordt de Rabobank de nieuwe geldschieter van de Rot terdamse Euromast. Het logo van de bank zal vanaf 6 november drie jaar lang aan de top van de mast prijken. .Die overeenkomst past in het beleid van de Rabobank om zich meer op de steden te richtenWat de bank daarvoor betaalt, wil de bank niet zeggen.' Het geld dat bespaard wordt door in Poortvliet en Scherpenisse de geld automaten te sluiten, vormt wellicht een leuke aanbetaling. Inwoners van deze kleine kernen zullen verheugd en trots zijn om hiermee hun steentje te hebben kun nen bijdragen. Berry Dullaart-Wedzinga, Scherpenisse. De leerkracht aan het Westerpoort college wijst op een regionale aan pak in West-Friesland (tien gemeen ten), waar vanaf volgend jaar de ho reca weliswaar tot twee uur open blijft, maar na middernacht niemand meer binnen mag laten. Ook de gemeenteraad van Heerhugowaard heeft daar inmiddels toe besloten. Een landelijk actiecomité, Vroeg op Stap, heeft geprobeerd via een bur gerinitiatief een landelijke regeling voor vervroeging van de horecatij- den te bewerkstelligen. Maar in poli tiek Den Haag was daar onvoldoen de draagvlak voor. Nu probeert het comité het regionaal, een initiatief dat minister Rouvoet van jeugd en gezin stimuleert. Wat men ermee wil bereiken, is een ander uitgaanspatroon. Dat jongeren vroeger uitgaan en dus ook vroeger op de avond weer thuis zijn. 'Er is ondertussen een grote bewustwor ding ontstaan bij de burgers en des kundigen van de nadelige gevolgen van het late stappen', schrijft Te Kul ve. Overmatig alcoholgebruik met onherstelbare hersenschade als ge volg. afname van school-, werk- en sportprestaties, veel stress en span ningen in de gezinnen, toename van drugsgebruik, vernieling en vandalis me, geluidsoverlast, verkeersonge lukken en de maatschappij die op draait voor alle kosten, worden in de brief genoemd. Daarin staat verder dat gemeenten een grote verantwoor delijkheid voor de jeugd hebben in het kader van het lokaal gezondheids beleid. 'Wij zijn als volwassenen met elkaar verantwoordelijk voor de ge zondheid en het welzijn van de jon geren. De jongeren hebben recht op bescherming', aldus de brief aan de Thoolse gemeenteraad en aan het college van burgemeester en wethou ders. De brief staat ook op de website van het comité Vroeg op Stap. Ontwerpburo Groen en Spelen te 's- Heer Hendrikskinderen heeft van de gemeente de opdracht gekregen om het bestek en de uitvoeringstekenin gen te maken voor de uitbreiding van de algemene begraafplaatsen in Tholen en Sint-Analand. De op dracht vergt 18.200 euro. De be graafplaatsen worden respectievelijk 6500 en 7000 vierkante meter groter. In Het Kompas in Anna Jacohapolder kunnen kinderen uit twee ontwerpen kiezen voor de inrichting van het speelterreintje. Ik kon mij helemaal vinden in de de stemmen van lezers over de afval scheiding van de familie Van Hape ren uit Oud-Vossemeer. Ook wij als gezin vinden het zeer positief dat de gemeente Tholen gestart is met het apart inzamelen van plastic afval. Dit had voor mij al jaren eerder mo gen plaatsvinden. Maar ook wij zien dat de twaalf zakken die de gemeen te heeft aangeboden veel te weinig zijn. Je hebt zeker 1 zak per week nodig als gezin. En waar laat je al die plastic zak ken? Ook bij ons komt het redelijk vol te staan met dit afval. De ge meente had hier vooraf meer aan dacht aan moeten besteden, zodat we dit afval daadwerkelijk apart kunnen afgeven en dat het niet zo als nu terecht kan komen bij rest afval. Wat betreft de afvalzakken zelf, deze moeten gewoon in elke woonplaats afgehaald kunnen wor den en niet alleen maar bij de Zeeuwse reinigingsdienst. Maar we blijven apart inzamelen, alleen moet er op korte termijn wel wat gebeu ren vanuit de gemeente zelf. J. Smit, Tholen. d«ies! y VERVOLG VAN EHBO Bergen op Zoom: Zeelandhaven 7, T 0164 -27 15 00 kijk voor meer informatie op: www.logusbergenopzoom.nl j De slappe tijd is begonnen, zei voorzitter M. Onrust van de wel standscommissie toen er acht bouw plannen en acht schetsplannen wa ren besproken. Dat is weinig. Tegen half twaalf was de commissie klaar De kleuters van De Regenboog kregen vrijdag in de bibliotheek van Tholen alvast een voorstelling als voorproefje op de Kinderboekenweek. De Schutse gehandicaptenzorg in Oud-Vossemeer houdt zaterdag van tien tot vier uur een verkoping bij het dagactiviteitencentrum aan de Coentjesweg. Naast de verkoping is er een rommelmarkt, het dagactivi teitencentrum en het winkeltje zijn ook open. Voor de kinderen zijn er spelletjes en staat er een springkus sen. Ook kunnen bezoekers die eerst boodschappen hebben gedaan bij de supermarkt, tegen inlevering van hun kassabon van minimaal 25 euro een zak eierkoeken ophalen bij de winkelstand op het terrein van De Schutse. Er zijn diverse stands met allerlei producten, zoals groen te en fruit, kaas, taarten, speelgoed, bloemen en planten, boeken, zijden bloemstukken en spullen uit groot moeders tijd. Er is koffie of thee met diverse hapjes. De kinderen van basisschool De Regenboog in Tholen hebben v rijdag al een voorproefje genomen van de Kinderboekenweek. De groepen 1 en 2 wandelden 's morgens naar de bibliotheek, waar de twee clowns Poco en Wiem hen opwachtten. Ze wil elk jaar in een andere kern proberen een voorstelling voor de scholen te organiseren tijdens de Kinderboe kenweek. De voorstelling De Snoepact ging over het verjaardagsfeestje van opa, een pop met haar van touw. De kin deren hadden daarom allemaal een zelf versierde feestmuts opgezet. Aan de hand van een boek probeer den Poco en Wiem een verjaardags feestje samen te stellen. Dat ging uiteraard niet vlekkeloos. De clowns deden alles wat bij een clowneske act hoort. Zo kregen zo wel Poco als Wim een schop onder hun kont, konden ze daarna niet meer opstaan, werden de snaren van Wiems gitaar doorgeknipt om zijn vingers te bevrijden en toverde Poco van alles onder haar kleren vandaan. Sommige kinderen vonden het een beetje eng en renden snel naar één van de hulpmoeders die waren mee gekomen. Anderen werden er juist overmoedig van en riepen de hele tijd 'oliebol' tegen Wiem. Eén jon gen kwam zelfs voor Wiem staan om het even te zeggen. Een schaterlach klonk veelvuldig, A maar als het even spannend werd, sloegen enkele kinderen hun hand voor hun mond. Die mondjes moch ten op het eind open, toen alle kin deren werden getrakteerd op spek jes. Want de Kinderboekenweek, die gisteren van start is gegaan, gaat immers over eten met het thema Aan tafel. Kinderen kunnen naar de bieb komen voor het kleuren van een kleurplaat (groep 1 en twee), om een snoepzak te versieren of om te puzzelen. Overal staat iets lekkers tegenover. Vanzelfsprekend zijn er ook boeken die met het thema te maken hebben. Die staan in elke bi bliotheek uitgestald en zijn te leen. Basisschool De Kraal start tegelij kertijd met de Kinderboekenweek het project gezond gedrag. Gister ochtend werd dat dansend ingeluid met alle schoolkinderen. De kinde ren leren tijdens het project wat ge zond is, zoals bewegen, ritme en re gelmaat. Ze maken onder andere uitstapjes naar de tandarts en de boomgaard en gaan appelmoes ma- Anouska Ponse uit Sint-Maartensdijk bij de spitskool van haar opa. v w Nu nog vier. Koole is er secretaris van, maar het kost veel moeite om nog mensen bereid te vinden voor het bestuurswerk. „Het was wel moeilijk om te stoppen, maar het werd in combinatie met mijn werk te zwaar." Uijtdewillegen is leer kracht aan de openbare basisschool De Rieburch in Sint-Maartensdijk waar hij ook bedrijfshulpverlener is. Hij bedankte het bestuur van de ver eniging en de leden voor de prettige samenwerking. Uijtdewillegen blijft actief als EHBO'er bij de afdeling in zijn woonplaats Bergen op Zoom. Voorzitter Jeanette Smits van de vereniging riep de leden op zich op te geven om bij evenementen hulp te verlenen. De praktijk is dat het steeds op een paar mensen neer komt. Tijdens de rondvraag vroeg Peter de Viel uit Sint-Maartensdijk daar ook weer aandacht voor. „Het is nuttig en ook leuk om te doen. Het gaat maar om twee uurtjes.^ ken. Het project duurt een paar we- past het onderwerp prima bij het ken. Volgens juf Christel Geerdink thema van de boekenweek. Advertentie I.M. r y. V Groeien als kool. Het is een uitdruk king die gebruikt wordt voor iets dat snel groter wordt. De spitskool die bij Huib Ponse in zijn moestuin in Sint- Maartensdijk groeide, is een reuzen- kool geworden. Niet alleen in grootte maar ook in gewicht. Zijn kleindoch ter Anouska Ponse (3) is er van onder de indruk. De kool is maar liefst 44 centimeter hoog, heeft een omtrek van 1,04 meteren weegt 10,3 kilo. Huib Ponse heeft het niet eerder mee gemaakt, zegt hij. „Ik teel ze ieder jaar, maar dit is een unicum. Het is wel een grote koolsoort. Ik heb ze al vroeg gezaaid en uitgcplant. In het begin wilden ze niet groeien. Vanwe ge de droogte heb ik ze regelmatig water gegeven en ik heb de grond steeds goed bemest." De spitskool van ruim 10 kilo is een zwaargewicht, maar Ponse heeft ook kolen staan die vijf, zes of zeven kilo wegen. „Van de grote kool kan je wel met tien man eten." De kool hoeft niet meteen de pan in. Hij kan na de oogst gerust nog een poosje blijven liggen. Ponse heeft, samen met zijn broer, een tuin naast molen de Nijverheid van 1200 vier kante meter. Daar gaat binnenkort tien meter af voor de aanleg van het fietspad door de provincie. terwijl gewoonlijk tot in de namid dag plannen worden besproken. Omdat de commissie zo vroeg klaar was, konden Onrust en zijn collega T. Jansen nog een kijkje nemen bij een woning in Poortvliet waar een felle kleur blauw is toegepast. Daar was een klacht over binnen geko men. De welstandscommissie moet nu beoordelen of er sprake is van een exces.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 3