Nichten zetten zich al kwart eeuw in voor de vereni«in« Nieuw! 1-2-3 vloerenplan Bezwaren tegen huizen Mosselhoek in Tholen Meeste fietsen in orde, toch vijf fietsen afgekeurd Klein overschot begroting, maar bezuinigingen nodig ESSELINK BAL Boerderijwoning aan de Gatweg Zoektocht naar Van Stapele's Vlag van goede doel gestolen De Supermarkt van Halsteren imabo Donderdag 8 oktober 2009 65e jaargang no. 47 Kom naar en maak kans op een DROOMREIS Grond Welgelegen: winst van 4,3 miljoen Tholenaar zorgt voor kettingbotsing De Thoolse gemeentebegroting 2010 kent een overschot van 7061 euro. Maar in de jaren daarna ontstaan er grote tekorten door een lagere uitkering van het rijk. Aan be zuinigen valt dan ook niet te ontkomen. „We werken aan verschillende scenario's, maar het is nu nog te vroeg om die op tafel te leggen", zei wethouder Heijboer van fi nanciën gisteren bij de presentatie van de begroting. „Vóór de gemeenteraadsverkiezingen komen we er mee naar buiten." Tilanuspenning voor Sylvia Menheere en Sandra van Poortvliet van EHBO Sylvia Menheere en Sandra van Poortvliet zijn al en kwart eeuw actief als vrijwilliger van de EHBO-Sint-An- naland. Maandagavond werden ze tijdens de algemene ledenvergadering in de Wellevaete onderscheiden met de Dr. Tilanuspenning junior. Sylvia Menheere (44) is se cretaris van de vereniging en wist dat ze in het zonnetje zou worden gezet, maar voor Sandra van Poortvliet (43) was het een volslagen verrassing. De vereniging telt 106 leden maar lang niet iedereen meldt zich om op evene menten hand- en spandiensten te verlenen. Wedstrijden Te zwaar ssen en woning voor nieuwbouw Tegen de bouw van vier woningen aan de Mosselhoekse- weg 5 in Tholen is door vier agrariërs bezwaar gemaakt. De nieuwe huizen moeten komen op de plek waar nu kassen staan. De bezwaarmakers, J. van Binsbergen, C.L.M. van de Berge, J.W. Hage (namens het maatschap Agter den Bos) en A.W. van Dongen vinden dat de wo ningen er niet passen. Deze week zie www.plus.nl VOORKOM DUBBELE MAANDLASTEN! 00K IN CRISISTIJD KOOPT MERCARI DIRECT UW HUIS! 0162-372211 www.mercari.nl Bij de een doet de lamp het niet, bij de ander weigeit de bel. Maar de meeste fietsen op het Calvijn college en Westerpoort college in Tholen zijn in orde. Dat bleek gisteren en maandag tijdens de jaarlijkse fietsenkeuring van de afdeling Tholen van Veilig Verkeer Nederland. In totaal werden 392 fietsen en één rolstoel bekeken. Vijf fietsen werden afgekeurd. f t.w.v.C 10.000,- Wattstraat 3, Tholen Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,90 per halfjaar, 30,50 per jaar, per post 54,50 per jaar; allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De gemeente verwacht in 2017 een winst te boeken van 4,3 miljoen euro door de uitgifte van bedrijfsgrond in Welgelegen in Tholen. De gemeente kocht voor de uitbreiding van het be drijventerrein boerderij Welgelegen met 27 ha. landbouwgrond. Voor het hele gebied is een berekening ge maakt voor de exploitatie. Er wordt ruim 20 ha. uitgegeven. Niet ineens maar in stappen. B. en w. denken ge middeld 2,5 ha. per jaar uit te geven. Voor de bouwkavels wordt 70 euro per vierkante meter gerekend. Maan dagavond praat de commissie ruimte over het voorstel. Aan de Gatweg in Scherpenisse wil P. Helleman een boerderij woning bouwen naast de bestaande woning van J. de Wilde. In een bouwstijl die past in het Thoolse landschap. Vol gens het ontwerp-bestemmingsplan is de bouw mogelijk voor een huis van 350 kubieke meter maar Helle man wil dat uitbreiden naar 750 vierkante meter. Volgens de ge meente kan dit en hoeft het bestem mingsplan buitengebied niet te wor den aangepast. Bij de onthulling van de straatnaam borden in de Thoolse nieuwbouw wijk Stadszicht II worden de nabe staanden uitgenodigd van de bur gemeesters waarnaar drie van de acht straten zijn vernoemd Er komt een Burgemeester Van Stapeiestraat, een Burgemeester Baerendshof en een Burgemeester Van Boeijenstraat. Van twee burgemeesters, Baerends en Van Boeijen, leven de weduwen nog. Maar van burgemeester Van Stapele is het moeilijker om nog na zaten te vinden. Daarom is gemeen tearchivaris Fred van den Kieboom op zoek naar familieleden. Eentje heeft hij al gevonden. Daarnaast is hij bezig met een verhaal rondom de burgemeester, waarop in 1910 een moordaanslag is gepleegd. „Het was de veldwachter. Die had een drank probleem", weet hij. Ze ging zaterdagavond op verjaar dagsvisite, maar vergat eerst nog even de vlag voor de collecte van de Nierstichting binnen te halen. Bij terugkomst bleek dat dit niet meer hoefde. Anja Hage uit Sint-Anna land staat perplex. „Wie wil die vlag nou hebben?" Ze collecteert al jaren voor de Nierstichting en hangt daarom elk jaar tijdens de collecte week de bijbehorende witte vlag mèt het logo uit. De buren hebben het zien gebeuren, weet ze. „Ze za gen rond een uur 's nachts een witte auto. Die kwam voorbijrijden, stop te en reed achteruit. Toen de buren weer keken, was de vlag weg. Meer hebben ze niet gezien." Hage heeft geen aangifte gedaan. Ze verwacht de vlag niet meer terug en bestelt volgend jaar een nieuwe. Een 22-jarige Tholenaar heeft vrij dag aan het eind van de middag een kettingbotsing veroorzaakt. Daarbij liepen op de Steenbergseweg bij Le pelstraat vijf auto's schade op, maar raakte niemand gewond. Brand weerploegen uit Halsteren en Ber gen op Zoom werden opgeroepen om bekneld geraakte inzittenden te bevrijden. Het ongeluk gebeurde rond half zes. De Tholenaar botste met zijn VW Golf op de auto voor hem. Door de klap schoot deze vooruit en raakte zijn voorganger, wat zich nog twee keer herhaalde. De Ford Focus van een 28-jarige Sint-Philipslander en de auto's van twee Dinteloorders werden zowel aan de voor- als de achterzijde gedeukt. Die van de Tholenaar alleen aan de voorkant. En van de auto van een Bergenaar werd de trekhaak verbogen. Afvalstoffenheffing stijgt licht, andere belastingen bevroren Sylvia Menheere (links) en Sandra van Poortvliet zijn op de algemene ledenvergadering in de Wellevaete onderscheiden met de zilveren Tilanuspenning. Het gemeentebestuur heeft de be groting sluitend gekregen zonder beleid te schrappen. Tevens zijn er maatregelen in opgenomen die de gevolgen van de economische reces sie moeten beperken. Dat houdt on der meer een beperkte lastenverzwa ring in. Onroerende zaakbelasting, rioolrecht, honden-, forensen- en toeristenbelasting gaan volgend jaar niet omhoog. De afvalstoffenheffing stijgt met negen euro voor gezinnen en zes euro voor alleenstaanden. „Een gevolg van de gestegen kosten voor de verwerking", legt de wet houder uit. De woonlasten in Tholen worden 644 euro, terwijl ze lande lijk dit jaar gemiddeld 649 euro zijn. De begroting 2010 beloopt 53,3 mil joen euro. Voor die uitgaven wordt drie tot vier miljoen uit de reserves gehaald. Maar de pot blijft met on geveer 21 miljoen euro nog goed ge vuld. Daarnaast is er vier miljoen beschikbaar in onderhoudsfondsen voor wegen, gebouwen, riolering en straatverlichting. De investeringen die Tholen volgend jaar heeft ge pland, zijn 196.000 euro voor het gemeentebedrijf, 20 mille voor con- 40 mille voor de in- nieuwe bibliotheek in Sint-Annaland en 365.000 euro voor brandweer en brandveiligheid. Voor incidentele uitgaven is 3,3 mil joen minder beschikbaar dan in de begroting van 2009. Het gemeentebestuur maakt zich zorgen over de tekorten in de jaren 2011 tot en met 2013, die oplopen van 210 tot 882 mille. Gezien de on zekerheid over de hoogte van de rijksuitkering in de toekomst, en over de economische situatie, wil het college nü geen - onomkeerbare - besluiten nemen over bezuinigin gen. Aangezien het rijk heeft aange kondigd dat er voor 35 miljard be zuinigingen gezocht worden, houdt het gemeentebestuur er rekening mee dat gemeenten hun steentje zul len moeten bijdragen. Het wil ech ter, in de lijn van een verwacht ad vies van de Vereniging van Nederlandse gemeenten, de tijd ne men om zorgvuldig te kijken. He ijboer: „We hebben in het meerja renperspectief een taakstellende bezuiniging opgenomen (van totaal 1,8 miljard euro - red.), maar be noemen die niet." ZIE VERDER PAGINA 5 Districtsbestuurder Adrie Koole reikte de penningen uit. Hij vertelde dat beide dames in 1984 het diplo ma behaalden nadat ze in 1983 aan de cursus waren begonnen. „Dat be tekent dat jullie 25 jaar lang actief zijn in de EHBO en dat is iets bij zonders." Koole ging in op het feit dat Sylvia (dochter van Tjid Heijboer die ja renlang actief was in de EHBO en de Lotus) opgevoed was met de ge dachte dat 'één diploma geen diplo ma' is. „Je wilde meer doen en werd in 1991 secretaris van de afdeling. Je ging verbanden leggen, EHBO- les geven aan de jeugd op scholen en je inzetten op evenementen. Daarnaast assisteer je de kaderin structeurs en neem je deel aan wed strijden. Ook ben je actief op de AED-bijeenkomsten van de ge meente en ben je sfeermaker op ver gaderingen en in de vereniging." De jubilaris woont ook de kring- en districtsvergaderingen bij. Sandra van Poortvliet werd actief in de landelijk opleiding voor uitbeel ding \ton slachtoffers (Lotus). De vrijwilligers bootsen slachtoffers na, onder meer bij oefeningen voor EHBO'ers. Ze werd zelfs studielei der van de Lotus en heeft het vol gens Koole altijd druk. Volgens de districtsbestuurder steken ze allebei heel veel tijd in de EHBO. „In de vereniging en in de maatschappij, die de vrijwilligers niet kunnen mis sen." Het viel Koole op hoe vol de zaal zat. Dat is niet overal zo, zei hij. De bestuurder maakte het vaak mee dat er maar tien leden naar een jaarvergadering komen. „Sint-An naland is wat dit betreft bijzonder, maar zoveel mensen is zeker nodig in een dorp waar zoveel evenemen ten zijn." Behalve de zilveren pen ning kregen de jubilarissen ook een draagspeld en een bos bloemen. Tjid Heijboer sprak de jubilarissen ook toe. Hij herinnerde eraan dat bij de laatste cursus die hij als instruc teur gaf, zijn zoon, dochter Sylvia en nicht Sandra bij de cursisten wa ren. Een club van zeventien. „Wat is er mooier dan dat je kinderen je le venswerk voortzetten. Dat geeft een voldaan en zeer dankbaar gevoel en ook een trots gevoel." Heijboer keek ook terug als oud-voorzitter van de vereniging, vader en oom en prees zich gelukkig dit mee te kun nen maken. Sylvia en Sandra namen 'bijna alles' over van hem en zijn neef Gommert Heijboer die ook in de zaal zat. Niets nieuws onder de zon. zei hij. De nichten namen het over van de neven. Vooral in het begin deed Heijboer nog veel samen voor de EHBO met zijn dochter en zijn nicht. „Samen naar de oefenavonden. Voor Sylvia waren dat bekende avonden. Ze ging al heel jong mee. Ze bekeek de oefeningen van onder de tafel, zo klein ze was." Hij herinnerde er aan dat ze ook meegedaan hebben aan wedstrijden. Met goede en minder goede resulta ten, maar dat ze wel de enigen wa ren die er in slaagden dokter Note- boom mee te krijgen naar een wedstrijd. Al was dat voor de huis-, arts wel een thuiswedstrijd. Van lie verlee zochten de nichten hun eigen weg. Sylvia ging meer de kant van de EHBO op, Sandra zag meer in de Lotus. Ze gingen nog wel samen naar de kapper, zei hij. Lotus en EHBO zijn twee verschillende ver enigingen. maar ze zijn volgens Heijboer zo door de vrijwilligers met elkaar verweven, dat ze niet los van elkaar zijn te zien. Zonder Sandra tekort te willen doen, richtte hij zich iets meer op de inzet van zijn dochter in de vereni ging. Hij werkte de laatste weken mei pra, kwam aan het licnt op wence punten er nqg gelet moest worden. Heijboer zag dezelfde gedrevenheid bij zijn dochter toen hij de middel bare leeftijd had bereikt. „Zonder die gedrevenheid kan het niet. Je moet er achter staan als je anderen wat wilt leren. Dat geldt ook voor Sandra bij de Lotus." Hij wenste de vereniging van harte geluk met de jubilarissen. „Wees zuinig met zulke mensen in je mid den." Heijboer bracht ook een paar presentjes mee. Een wisselbeker die een plaatsje moet krijgen in de prij- zenkast van de vereniging. En voor ieder een album met foto's over hun vrijwilligerswerk bij de EHBO en de Lotus. Op de vergadering nam ook kring voorzitter Jos Uijtdewillegen af scheid. De 55-jarige legt zijn func tie om persoonlijke redenen neer, zei hij. Hij werd in 1993 bestuurder in de kring die nu bestaat uit Tho len, Sint-Philipsland en Bergen op Zoom. Sinds tien jaar is hij ook pen ningmeester. Hij nam in september al afscheid tijdens de kringvergade ring, maar omdat er nog geen opvol ger is, blijft hij tot januari aan. Uijt dewillegen vertegenwoordigde de kring in het districtsbestuur Zee land. Toen hij begon waren er in het district tien bestuurders. ZIE VERDER PAGINA 3 Spitskool van opa Ponse groeit bijna boven kleindochter Anouska uit Jos Uijtdewillegen stopt als kringbestuurder EHBO Tholen, Sint-Philipsland en Bergen op Zoom Sharon van Iwaarden is de jongste deelnemer aan muziekmarathon van Accelerando Volgens hen zullen de woningen de historie en de uitstraling van het gebied aantasten. Ze vrezen voor een burgerenclave in een overwe gend agrarisch gebied. Het zou ook in strijd zijn met Bestemming Tho len waarin het bouwen van wonin gen in de woonkernen wordt be pleit. De familie Van Binsbergen (pluimveehouderij) is bang dat de nieuwe bewoners hobbydieren gaan houden waardoor er een risi co ontstaat voor het overdragen van ziektes. Ook zou er sprake zijn van ratten. B. en w. leggen de be zwaren naast zich neer. De project ontwikkelaar Florestede in Den Bosch is op de hoogte gebracht van het ongedierte en zal daar maatre gelen voor treffen. De agrariërs vrezen ook dat de ontwikkeling van hun bedrijf in gevaar zal ko men, maar b. en w. bestrijden dat. Voor de bouw van de woningen moet het bestemmingsplan buiten gebied worden herzien. Nu staan de kassen op grond met een agrari sche bestemming. Dat moet een woonbestemming worden. Het perceel is ruim drie hectare groot, bijna anderhalve hectare is be bouwd met glas. De gemeente wil gebruik maken van een regeling van de provincie om woningen te bouwen op een plek waar een sa nering plaatsvindt van een schuur, loods of kas. Voor de nieuw te bouwen woning moet ten minste 1000 vierkante meter aan bedrijfs gebouwen worden gesloopt. Aan de woningen worden hoge eisen gesteld. Het gaat om het vervan gen van één bestaande woning en de bouw van drie woningen voor het vervangen van de kassen. Maandagavond praat de advies commissie ruimte er in het open baar over. EN VERDER... Kinderen beslissen mee over speeltuin Anna Jacobapolder Tholenaren domineren op nationaal kampioenschap kustvissen ALS NIET KOMT TOT IET, KENT IET ZICHZELVE NIET Dit nummer bestaat uit 16 pagina's PLUS Grinwis Dorpsstraat 75-77 Halsteren PLUS Tel: 0164 68 32 71 Telefoon: 0187 475 400 - www.esselink.nl Advertentie I.M. Op het Calvijn college werden 247 fietsen gecontroleerd. Ze werden beke ken door oud-fietsenmaker G. Vis en fietsenmaker Kees Jansen van Terlouw Tweewielers uit Tholen. Ze bekeken onder meer de remmen, het voor- en achterlicht, de pedalen, de trappers, de stuurknop, het stuur en de handvat ten. Aan één fiets deugde niets. Die werd afgekeurd. De leerlingen van wie de fiets in orde was, kregen een sticker. Van de 247 fietsen bleek 74 procent in orde, 26 procent bleek een foutje te hebben. De leerlingen wisten niet dal er een keuring plaats zou vinden, vertelt docent Bart van de Broek van het Calvijn college. „Het kwam totaal onverwacht. Het grootste deel bleek in orde, maar we zijn wel van plan om de ouders aan te schrijven om de fietsen in de gaten te houden. Het leven van een kind in het verkeer is kwetsbaar. Soms gaat het er maar om te zorgen dat hel draadje van de verlichting goed is verbonden." Op school /.al in de les ook aandacht worden besteed aan verkeersveilig heid. „Aan de hand van films met confronterende beelden uit het verkeer, zullen er klassengesprekken worden gehouden. Het gaat onder meer over het inschatten van risico's." Op de school zijn nu drie leerlingen in een rolstoel. Eén werd ook aan een keuring onderworpen. Op het Westerpoort college werden 145 fietsen ge keurd: 69,3 procent was in orde, aan 28.7 procent mankeerde er iets en vier fietsen werden afgekeurd. 4 Oud-fietsenmaker G. Vis bekijkt een van de fietsen op de keuring op het Calvijn college in Tholen. Links A. Gelok van VVN- Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 1