Tholenderwijs Studenten staan uit de wind voor verslag jop Sint-Annaland 10 jaar dag van de mantelzorg in de gemeente Tholen Andere wegen voor inzamelen geld Burkina Faso Muziekstandaard, theaterspiegel en affuit, op Westerpoort zijn ze van alle markten thuis ll1' verwendag voor Mantelzorgers Jeugdbeleid gemeente onder de loep voor jong lokaal bokaal Donderdag 8 oktober 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 week 41 Donderdag 8 oktober 2009 De stichting Jongeren voor Jongeren timmert hard aan de weg om meer geld binnen te halen voor hun project in Burkina Faso. Onlangs is in Tholen het geld voor de aan te leggen waterpomp symbolisch overhandigd en de overschrijving is in gang gezet. Nu gaat de stichting zich inzetten om het bedrag voor de bouw van een school bin nen te halen. Dat liet Ralf Smits weten in de jongeren- raadsvergadering in Sint-Maartensdijk. Het Jothlid is voorzitter van de stichting. Overstroming Strategische agenda voor Zeeland De hangplek aan de Hoenderweg in Sint-Annaland wordt door de jongeren zelf schoongemaakt. Een gezel schap van zeventien studenten uit Utrecht hoorde het vrijdagmiddag met enige verbazing aan, toen een van de jongeren, Pieter Heijboer, dat vertelde. De studenten van een hbo-opleiding pedagogiek bezochten Tholen om het jeugdbeleid van de gemeente te beoordelen. Zitplekken jeugd Verbaasd Dit jaar zal irt de gemeente Tholen voor de 10e keer aandacht zijn voor de Dag van de Mantelzorg- De Dag van de Mantelzorg zorg is ieder jaar op 10 november. Het Steunpunt Mantelzorg organiseert elk jaar een activiteit, dit jaar wordt groots uitgepakt met een van 10.30 uur tot 16.30 uur in gemeenschapscentrum Meulvliet te Tholen. Mantelzorgers hebben de zorg voor een partner die een beroerte heeft gehad, of een chronische ziekte heeft zoals Parkinson of een vorm van dementie. Andere mantelzorgers hebben de zorg voor een dochter of zoon die een spier ziekte heeft of geestelijke functiebeperking. Maar je kan ook mantelzorger zijn voor je ouders je broer of je zus. Mantelzorg is langdurig en intensief Al deze mantelzorgers verzetten veel onmisbaar werk. Het is belangrijk dat zij zo goed mogelijk worden geholpen door professionals, vrijwilligers en familie en vrienden die hen nabij zijn. Het Steunpunt Mantelzorg wil daarbij helpen door het bieden van een luisterend oor, advies en inzet van vrijwillige hulp. Op de dag van de mantelzorg op 10 november staan de mantelzorgers centraal. In de eerste plaats om de mantelzorgers in het zonnetje te zetten, daarnaast om iedereen( het grote publiek en politiek) te laten zien welk een belangrijk en onmisbaar werk zij doen. Het programma voor deze dag ziet er als volgt uit: 10.15 uur Ontvangst 10.45 uur Opening met een welkomstwoord van wethouder M.A.E. Velthuis 11.30 uur Lezing door Stella Braam schrijfster van de boeken 'Ik heb Alzheimer' en 'Ik blijf thuis!' 12.30 uur Lunch Infomarkt in de foyer 13.30 uur Start workshops I 14.30 uur Pauze Infomarkt in de foyer 15.00 uur Start workshops II 16.00 uur Afsluiting in de foyer 16.30 uur Einde Workshops Volksdans, wijnproeven, timemanagement, keramiek beschilderen, gezichtsverzorging en kleurenadvies. Indien wenselijk is in overleg vervangende zorg en vervoer mogelijk. De medewerkers van de dagopvang in de Schutse in Sint-Annaland en in de SVRZ locaties verlenen hun medewerking door deze dag, indien nodig, langer geopend zijn. Bent u mantelzorger? Dan bent u van harte welkom! U kunt zich aan melden bij het steunpunt mantelzorg van de gemeente Tholen op werkdagen van 10.00 tot 12.00 uur telefoon 0166-668315 of via de e-mail mantelzorgvrijwilli- gers@tholen.nl Het einde van het project staat eind 2010 gepland en voor die tijd moet het geld binnen zijn, zei hij. De Joth is in samenwerking met de stichting bezig om een soort glazen huis-actie op te zetten. De leden zouden dan bijvoorbeeld een be paalde tijd niet eten en zich daar voor laten sponsoren. Er wordt nog naarstig gezocht naar een geschikte datum en een evenement waaraan de actie gekoppeld kan worden, zo dat er veel mensen op de been zijn om hen attent te maken op de actie. Daarnaast wil de stichting door gaan met de verkoop van spulletjes uit het Afrikaanse land. Die willen ze wat aantrekkelijker aan gaan bieden dan voorheen, door ze te voorzien van informatie over het materiaal en cadeaupakketten sa men te stellen. De leden van de stichting zijn van mening dat men sen makkelijker geld doneren als ze er iets voor terug krijgen, dus iets kunnen kopen, dan zomaar geld te storten. Een ander idee is het opzetten van een soort club van 100. Deelne mers daaraan zouden maandelijks een bedrag kunnen storten op de rekening van de stichting, zodat er structureel inkomsten zijn. De stichting greep de Dag van de Duurzaamheid (9-9-'09) aan om ondernemers die zich tijdens de bijeenkomst in het gemeentehuis van Tholen waren aan hun jasje te trekken. De leden gaven uitleg over het project, dat ook in het teken staat van duurzaamheid. Ze hebben afgesproken dat ze de ondernemers achteraf nog eens benaderen en dat hebben ze deze week gedaan via een brief. In dit schrijven, dat be gint met 'beste duurzame onderne mers', worden de bedrijven ge vraagd om een bijdrage aan het project. In een terugkombijeen- komst van de gemeente Tholen wordt bekeken wat dat verzoek heeft opgeleverd. Anneloes Oudesluijs vertelde in de jongerenraadsvergadering dat de hoofdstad Ouagadougou tegelijker tijd met Istanbul is getroffen door overstromingen vanwege hevige regenval. De plek waar de school gebouwd gaat worden is in Raio, een plaats in de provincie ten wes ten van de hoofdstad. „Veel men sen zijn hun huizen kwijt. Er is in de pers wel veel aandacht voor de situatie in Istanbul, maar over Ou agadougou heb ik nog niets ge zien." Zij wil daar verandering in gaan brengen door de lokale pers in te lichten. Het Algemeen Dagblad berichtte begin deze maand over de overstro mingen in West-Afrika. Die zouden volgens de krant 600.000 West- Afrikanen hebben getroffen en de Advertentie I.M. situatie in Burkina Faso wordt het meest nijpend genoemd. 'Op het platteland en in de hoofd stad Ouagadougou raakten hon derdduizenden mensen dakloos en ontstond een groot gebrek aan schoon drinkwater. Hulporganisa ties meldden verder dat er veel te weinig voedsel, medicijnen en muskietennetten zijn voor de tallo ze mensen die dakloos raakten. In Ouagadougou staat het water in een aantal wijken tot een meter hoog. Volgens waarnemers heeft het in negentig jaar niet zo hard ge regend in de hoofdstad van Burkina Faso', staat in het bericht. De jongerenraad en de stichting blijven zich vooralsnog richten op de bouw en voltooiing van de school. Een delegatie van die clubs wil eind volgend jaar (op eigen kosten) het land bezoeken om te kijken hoe het gaat en om mee te helpen aan de laatste afwerking van het gebouw. „Maar dan moet er wel al een gebouw staan", zei Smits, waarmee hij bedoelde dat er werk aan de winkel is. De dertien Zeeuwse gemeenten en de provincie hebben afgesproken om samen een strategische agenda op te stellen voor de ontwikkeling van Zeeland. Ook gaan ze werken aan een gezamenlijke lobbyist in Den Haag en in Brussel. En ze be kijken of er een gezamenlijk loket kan komen voor het aanvragen van Europese subsidies. Een stuurgroep, waarvan de Thoolse burgemeester Nuis deel uitmaakt, werkt de strate gische agenda uit. De samenwerking wordt noodzake lijk geacht omdat er uitdagingen liggen die de schaal van de afzon derlijke partijen te boven gaan. Ook de recent met het rijk afgesloten be stuursakkoorden spelen een rol. Ge meenschappelijke belangen kunnen door samenwerking effectiever be hartigd worden. In de uitgangspun ten, afgelopen zomer door de veer tien partijen ondertekend, zijn ieders taken en verantwoordelijkhe den vastgelegd. Verder is opgeno men dat gemeenten en provincie el kaar zo vroeg mogelijk informeren over nieuwe regelgeving, beleids voornemens en knelpunten die de andere partij raken. v Pieter Heijboer (links) legt aan de bezoekers uit hoe de jongerenontmoetingsplaats in Sint-Annaland wordt gebruikt. voor de jong lokaal bokaal. De studenten doen dat in opdracht van de Nationale Jeugdraad en het ministerie van jeugd en gezin. De studenten maakten tijdens hun be zoek aantekeningen. Bij de jongerenontmoetingsplaats vertelde ambtenaar Karin Bomme- lijn dat groepjes jongeren overal werden weggestuurd. En dat er ge zocht werd naar een eigen plek om samen te kunnen komen. Belang rijk was dat ze uit de wind konden zitten. „De jongeren zijn uitgeno digd en hebben hun voorkeur ken baar gemaakt. Bij het koelhuis aan Ze moesten lachen toen Pieter ver telde dat er een voorbijganger riep dat ze de politie zou bellen terwijl de jongens met bezems in de weer waren om de boel schoon te hou den. „Ze wist niet wat we deden. We hebben er maar om gelachen," vertelde hij aan de groep die in de 'weiter shelter' beschutting zocht tegen de wind. Ze kwamen als een soort jury bekijken hoe het jeugd beleid op Tholen er uitziet. Leden van de jongerenraad Tholen (Joth) leidden de gasten rond. De gemeente is samen met veertien andere gemeenten kanshebber De jongerenraad Tholen heeft op verzoek van de gemeente op diver se locaties ingevuld waar er extra zitbankjes voor de jeugd zouden kunnen komen. Er waren namelijk signalen binnengekomen dat be hoefte was aan zitplekken voor de jeugd. De leden zijn hiervoor in hun eigen woonplaats op zoek ge gaan naar groepen jongeren en heb ben hen gevraagd waar de bankjes volgens hen het beste kunnen ko men. In Sint-Annaland zijn er al ex tra bankjes gerealiseerd naar aan leiding van een gesprek tussen de gemeente en de gebruikers van de Weiter Shelter de jongerenhangplek aan de Hoenderweg. In Stavenisse hebben de jongeren aangegeven dat er het beste een bankje aan de ach terkant van de voetbalkooi aan de Pilootweg kan komen. Jongeren- raadslid Hermen Geluk trof geen jongeren toen hij een kijkje ging nemen in Anna Jacobapolder en heeft in overleg met een bewoner een locatie uitgezocht. Ook enkele andere leden konden in hun woon plaats geen jongeren vinden op de door hen bezochte plekken. Zij bui gen zich nog over een geschikte lo catie voor de bankjes. de haven was het niet mogelijk. Met deze plaats waren de jongeren blij. De buurtbewoners vreesden voor overlast. Maar dat is meege vallen." Pieter vertelde dat er onlangs nog een bijeenkomst was geweest met de jongeren, de gemeente en enke le buurtbewoners. Het resultaat was dat er op verzoek van de jon geren nog een zitbank bij geplaatst is. „Soms zitten we hier met een man of twintig. In het weekend. Doordeweeks wisselt het. Van drie tot vijf jongeren. Dat ligt eraan of we veel huiswerk hebben." Ook is er een tweede prullenbak gekomen. Eentje bleek onvoldoen de. Verder is er een opening ge maakt in het hek naar het trapveld je. „Daar hebben we ook om gevraagd. Nu kunnen we makke lijk naar het veldje en omgekeerd ook naar de jop." Het zijn verschillende groepen jongeren die gebruik maken van de jop. Of die elkaar in de weg zit ten, wilde een van de bezoekers weten. Volgens Pieter is dat niet het geval. „Zit de een er, dan komt de andere groep niet. Dat zie je al vanaf de weg. Dan wordt er ge woon een andere plek in het dorp gezocht om te hangen." De leer ling aan 't Rijks in Bergen op Zoom vond het wel leuk om de studenten op te wachten al kwa men ze later dan afgesproken. Hij had er een middagje vrij voor ge kregen, vertelde hij lachend. Na het bezoek aan de jop in Sint- Annaland vertrok het gezelschap naar de skatebaan in Oud-Vosse- meer. De studenten waren om twaalf uur ontvangen op het Wes- terpoortcollege in Tholen waar ze samen met leerlingen en leden van de joth de lunch gebruikten. Ook leerlingen van het Calvijncollege waren daarbij aanwezig. Dat had te maken met de workshop over het anti-pestproject van de Joth dat op beide scholen is gehouden. Dat project was een van de activi teiten die was opgevallen door de National Jeugdraad. En de reden dat de gemeente werd geselec teerd. Ook werd in het gemeente huis met wethouder M.A.E. Vel thuis en ambtenaren gesproken. Er werden hen foto's getoond van de verschillende activiteiten van de Joth zoals de natte kernenslag. Volgens jongerenwerkster Ingrid Bras waren de reacties van de stu denten uiteenlopend. „Een student die zelf in een jeugdraad actief is, zei dat we hier al heel ver zijn. Hij was verbaasd over het feit dat de joth een eigen ruimte heeft in het gemeentehuis. Een ander had lie ver meer met jongeren gesproken. Maar dat was niet eenvoudig. Op vrijdagmiddag zitten de meeste jongeren nog op school. Toch wa ren er nog zeven leden van de jon gerenraad bij aanwezig." De verslagen van de studenten worden nu voorgelegd aan een ju ry. Op vrijdag 23 oktober wordt bekend of Tholen bij de laatste drie genomineerden zit. Tholen als plattelandsgemeente neemt het onder meer op tegen de gemeente Rotterdam. De winnaar wordt be kend gemaakt op 19 november in Den Haag. De leerlingen van het VVester- poorteollege maken zich aardig dienstbaar voor de Thoolse sa menleving. Er lopen diverse pro jecten bij het vak bouwkunde die op verzoek van verenigingen en de gemeente worden uitgevoerd. De nieuwste opdracht bestaat uit het maken van 15 verrijdbare spiegelstandaards voor de Musi- calXpress in Poortvliet. Daar naast werken ze ook tegen de klok voor het afleveren van 20 muziek standaards voor Concordia. Die moeten klaar zijn voor de uitvoe ring die de muziekvereniging geeft in november vanwege het 125-jarig bestaan. Voor de ge meente Tholen loopt er een pro ject met een affuit die straks de oude voor één van de kanonnen op de Vest moet vervangen. Le raar Ad Wijmans verwacht dat de affuit tegen Nieuwjaar klaar is. Vierdeklassers Dennis Polderman (15) uit Stavenisse en Marco Moerland (16) uit Sint-Maartens dijk zijn twee van de leerlingen die meewerken aan de projecten. Ze hebben geen voorkeur en vin den het allemaal leuk. De jongens hebben hun handen vol, want naast de opdrachten moeten ze ook nog hun eigen werkstuk ma ken waarvoor ze een cijfer krij gen. Het is een bankje. Vierdeklassers maken tijdens het vak bouwkunde muziekstandaards voorde jubileumuitvoering van Concordia.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 11