de imping 'Ik vind het hier zo heerlijk, ik wil hier doodgaan en begraven worden' 'Campings moeten educatief aspect beleven Oosterschelde zelf oppakken' WIJ verzorgen een compleet en modern pakket bankproducten Sparen - Betalen - Beleggen Hypotheken - Lenen Internet Bankieren en geld natuurlijk! Ook na 1 oktober... OVERBEEKE VAN DljKE TT i'rrn yi'X SNS^X0 Bonk Donderdag 1 oktober 2009 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Ze komen uit de 'grote stad" en zijn neergestreken in Sta- venisse. Voor geen goud willen ze terug. Michael (79) en Marina Groos-Immerzeel (59) hebben hun eigen para dijsje gecreëerd in bungalowpark Oud Kempen aan de Buurtweg. Ze zijn de eerste permanente bewoners van het park. „Wij hebben als eersten op dit park de brutale stap genomen om er te gaan wonen", zegt Michael. „Op de beheerders na dan, dfe woonden er al." Het zijn ook de eerste mensen in deze serie die van de faciliteiten van het park waarop ze wonen gebruikmaken. Wonen op Hagenaar en Schiedamse voelen zich thuis in vakantiebungalow in Stavenisse Judo Zeeuws Vijver Nationaal park voorziet recreatieondernemers van informatieborden Onderwatersport - snorkelen en duiken - daar kunnen de Thoolse campings hun pijlen op richten omdat strand hier vrijwel ontbreekt. Dat gaf secretaris Frans van Pelt van het nationaal park Oosterschelde donderdagmorgen aan bij Gorishoek, waar hij het eerste van een aantal in formatiepanelen aanbood aan zeven samenwerkende Oosterscheldecampings. Een leuk initiatief, vinden De Muie en De Pluimpot. Zij vormen het Thoolse smaldeel. Rugzakje Snorkelcursus Overbeeke SC Van Dijke Assurantiën Burgemeet 25 4693 C] Poortvliet T 0166 - 61 25 09 E info@overbeeke.nl I www.overbeeke.nl laatsten der Mohicanen, want opvolgers hebben ze niet: de permanente campingbewoners. Ze woonden al voor november 2003 in een huisje op de camping of het vakantiepark en mogen dat daarom van de gemeente blijven doen. Verkopen ze hun huis, dan is het over. De Eendrachtbode heeft een rondje over het eiland gedaan en trof een aantal van deze 'vaste campinggasten' aan. Ze verkiezen een recreatiewoning boven een gewoon huis. Zijn ze een leven lang toerist of voelen ze zich Tholenaar Deel 3: Michael en Marina Groos- Immerzeel hebben een paradijsje op Oud Kempen Al vanaf het eerste moment dat Mari- na op Oud Kempen kwam. was ze verkocht. Ze vond het er prachtig. Ze kwamen er terecht via een kennis die er ook een huisje had voor in de weekenden. „We hadden een motor bootje in de Kagerplassen. waar we in onze vrije tijd op sliepen. Daar wil den we behalve dat smalle steigertje graag een stukje grond bij, maar dat was moeilijk te vinden en veel te duur." Omdat ze in Stavenisse de ha ven vlakbij hadden, was een huisje in Oud Kempen ideaal. In maart is het dertig jaar geleden dat ze het huis ge kocht hebben. „We hebben eerst drie maanden in het park rondgekeken. Het ene huis had een te klein tuintje, het ander was te dicht op het speel veld. Dit huisje was steeds verhuurd, maar het kwam op den duur te koop." terd met een enorme coniferenhaag. „Nu is het toch gewoon een paradijs je? Kijk eens om je heen, we zitten hier heerlijk." Ze hebben een vijver met karpers, hun trots. Die wordt binnenkort vergroot. „Reizen geven we niet veel om. Ik besteed mijn geld liever aan mijn vijver, want daar heb ik veel langer plezier van", zegt Ma rina. Het is de rust waar ze zo van hou den. Zij is Schiedamse van oor sprong en hij is een geboren Hage nees. Volgens Marina heeft het lang geduurd voordat ze Michael kon overhalen naar Zeeland te verhui zen, maar op den duur zwichtte hij. Hij hield van de stad, zijn geboorte grond, maar als hij er nu komt, is hij blij dat hij er weer weg kan. In eerste instantie kwamen ze alleen in de weekenden, maar het houden van twee huizen beviel hen slecht. „Dat betekende twee keer onkosten." Daarom besloten ze in 1991 om hun huurwoning in Den Haag op te zeg gen en in Oud Kempen te gaan wo nen. „We waren hier zo graag." Ze namen eerst diverse postadressen in de buurt, maar op den duur gingen ze naar de gemeente om over perma nent wonen te gaan praten. „Het werd ons niet in dank afgenomen. omdat het in principe niet mocht: wo nen in een recreatiewoning. We heb ben veel brieven gekregen van de ge meente met het verzoek een huis in het dorp te gaan huren." Dat was nou juist net niet wat ze wilden, omdat ze dan weer twee huizen zouden heb ben. want verkopen van hun vakan tiewoning, daar piekerden ze niet over. Toen er een Europese regeling kwam. dat gemeenten verplicht wa ren om de bewoners van recreatiewo ningen in te schrijven, hebben ze zich meteen in Tholen laten inschrijven. Michael: „Een woonvergunning zul- Michael en Marina Groos willen nooit meer weg van Oud Kempen. len we nooit krijgen. We worden ge doogd. Ze hebben een soort afsterf- beleid, overlijden wij, dan gaat het niet meer door voor de volgende be woner." Marina: „Wij boffen." Mi chael is het daarmee eens: „Al heb ben we geen euro meer om om te draaien, wat zijn we rijk." Overigens zijn ze niet veel geld kwijt aan hun levensonderhoud. „We heb ben geen huur- of hypotheekkosten meer, we betalen alleen gas en elektra en parkkosten. We wonen hier heel goedkoop." Hun woning is een vier-onder-een kap. „Het is niet groot, maar voor ons groot genoeg." Last van hun buren hebben ze niet. De Poolse arbeiders die een tijdje geleden op het park on derdak hadden, waren voor hen geen doorn in het oog, in tegenstelling tot een aantal andere bewoners, die er over hebben geklaagd. „Ik heb wel eens met een paar Polen die goed Duits spraken, een praatje gemaakt. Ze snapten ook wel dat zij een ander ritme hadden, met vroeg opstaan en dat ze veel geluid maakten. Het wa ren aardige kerels." Eigenlijk zijn er twee beroemdheden in Tholen beland. Hij is wereldwijd bekend om zijn judolessen en is veel gevraagd om zijn speciale techniek op leerlingen over te brengen. „Er zijn duizenden video's van me g'emaakt. waar ik er zelf geen een van heb',', lacht Michael. Hij heeft zijn vrouw le ren kennen op de judomat. Toen had ze de tweede dan. Nu heeft ze het hoogste niveau van Europa, de vijfde dan. Ze is twee keer Nederlands kam pioen geworden, net als Michael. Hij is twaalf jaar judoleraar in Gro ningen geweest en 26 jaar in Amster dam. Daarnaast ging hij veel op pad voor de internationale judo zomer school. Bekende judogrootheden uit Japan, waren zijn collega's en vrien den. Daarnaast werkte Michael in de bouw, veelal woonwijken en deed hij hier en daar wat in de vertegenwoor diging van producten. Toen ze in Sta venisse gingen wonen, werd het heen-en-weer reizen naar Amsterdam hem op den duur te zwaar - „Altijd maar file" - en hij vond het wel ge noeg geweest. „Ik heb nog bij de ju doverenigingen hier in de buurt geke ken, maar die zijn toch echt van een ander niveau dan in Amsterdam." Marina is per 1 augustus gestopt met werken. Zij was aanvankelijk zwem- lerares. maar de laatste tien jaar runde zij een dependance van een groothan del in wens- en hobbykaarten in Bel gië. Michael besteed nu zijn tijd aan klus sen in en rond het huis en heeft zich toegelegd op fotografie en het samen stellen van het clubblad van zijn bil jartvereniging. „Ik doe alles op de computer. Ik heb zelf uitgevogeld hoe het werkt." Hij biljartte al graag naast het judoën en hij is sinds 17 jaar lid van Bellevue in Bergen op Zoom. De competitiedrang zit diep bij hem, want hij heeft voor de Bergse club gekozen, omdat er destijds geen Thoolse clubs bij de biljartbond wa ren aangesloten. „Ik wilde graag aan de landscompetitie meedoen." Hij noemt zich geen begenadigd biljarter, maar hij heeft er veel plezier in. „Ik ben ook arbiter." Ook in de vrijetijds- ruimte op het park gaat hij graag bil jarten. Zij doet veel in de tuin en gaat graag tennissen en zwemmen op het park. Ze lacht: „Ik heb het hartstikke druk." Judo beoefenen ze allebei niet meer sinds Michael gezondheidsklachten heeft. Kinderen hebben ze niet, maar ze zijn gek van dieren. Ze hebben een hond je, een poes. een vogel en de vissen in de vijver. Die laatsten eten overigens uit de hand. Hoewel Michael veel van de wereld gezien heeft vanwege de judo, - „Ik ben zelfs in de Perzische Golf ge weest en in Cuba" - heeft hij nooit de interesse gehad om zich in het bui tenland te vestigen. Marina vindt het in Stavenisse elke dag vakantie. „Al leen moet het weer wel meezitten." Dit jaar zijn ze 35 jaar getrouwd, hij is net jarig geweest en zij wordt bin nenkort 60. Daarom geven ze in sep tember een groot feest in de horeca- ruimte op Oud Kempen. Veel mensen zijn daarvoor uitgenodigd, waaronder mensen uit de buurt. Ze hebben veel contact met mensen uit het dorp. Het stel heeft er kennissen en vrienden. „Stavenisse is ons dorp", zegt Micha el. ,2e zeggen wel jullie zijn inteelt, maar ik voel me in zekere zin Thole naar. Omdat ik me heb aangepast. Nee, ik voel me geen Hagenaar meer, ik probeer mee te denken met een Zeeuw, probeer het Zeeuws te ver staan en probeer het ook wel eens te spreken. Dat vind ik belangrijk, want ze hebben me niet gevraagd om hier naartoe te komen." Teruggaan naar Holland zit er wat hen betreft dus niet meer in. Marina: „Ik moet er niet aan denken." Micha el: „Ik vind het hier zo heerlijk. Ik wil hier doodgaan en begraven worden." Van hoe het huisje toen was, is nu niets meer te zien. Michael, die bouwkundige van beroep was, heeft het eigenhandig compleet verbouwd. „Ik heb er een dakkapel opgezet en we hebben er een plafond in gemaakt zodat er een extra ruimte op de bo venverdieping is. Anders keek je zo tegen de kap aan." Bij de voordeur heeft hij een hal gemaakt en in de tuin is er een flinke overkapping met een vaste buitengrill gemaakt. Ze zit ten dan ook het liefst buiten en dat kan met de overkapping ook als het regent. De tuin is volledig veranderd. „Toen we hier kwamen was het alleen gras veld", zegt Marina. Ze hebben aller lei verschillende hoekjes gemaakt met diverse planten, er is een schuur tje bijgekomen en de tuin is afgeras- Michael en Marina zitten het liefst buiten op hun overdekte terras. Voor hen is het ultiem genieten bij hun woning. Tevreden gezichten alom aan de boorden van de Oosterschelde, waar voorzitter Jan Verburg van de Oosterscheldecampings het paneel in ontvangst neemt. Het is een hel dere, zonnige dag. Zuid-Beveland en de Zeelandbrug zijn vanaf Go rishoek duidelijk te zien. Je belééft hier de Oosterschelde en dat is precies wat het nationaal park na streeft. „Vakantie is beleving. Na tuur en omgeving worden voor re creanten steeds belangrijker", zegt Wilbert van der Rijt van vakantie park De Pluimpot. Het bestuur van het natuurpark - met 37.000 hectare het grootste van ons land - heeft ervoor geko zen om bezoekers niet via één be zoekerscentrum over het gebied te informeren. De informatie wordt verspreid aangeboden via zuilen, panelen, uitkijkpunten en vogel- kijkhutten. 'Een parelsnoer van voorzieningen' noemt het natio naal park dat. De panelen bij de campings zijn een welkome uit breiding. Elk krijgt er drie: met al gemene informatie, met informatie over de natuur, en met informatie over de betreffende camping. In het Nederlands en het Engels. Qua ontwerp en stijl sluiten ze aan bij de informatiezuilen. ..Daar is over nagedacht. Zo'n eenheid geeft een stuk herkenning. Overigens is die stijl toegepast bij alle nationale parken", zegt Van Pelt die zijn zie ke voorzitter John Lillipaly ver vangt. Het aanbieden van de pane len voor zes campings - die van voorzitter Verburg had ze al - op Tholen. Noord- en Zuid-Beveland en Schouwen-Duiveland geeft ge stalte aan een samenwerking tus sen nationaal park en campinghou ders. „Het gaat erom dat de partijen samen producten ontwik kelen. Daar moeten we immers van leven. En daarom is het belangrijk om de Oosterschelde met zijn bio diversiteit en belevingswaarden in stand te houden", aldus Van Pelt. De zeven campinghouders volgden vorig jaar de cursus 'gastheer schap' van het nationaal park. Ze werden daarin geïnformeerd over natuur, landschap, cultuurhistorie en recreatie. Met die kennis kun nen ze hun gasten goed informeren over de Oosterschelde. „Op die manier interesseer je mensen voor het unieke gebied. Want heel veel is nog onbekend, zeker bij mensen die uit de stad komen", zegt Joost Bakker van camping de Muie. Joost Bakker van camping De Muie en Wilbert van der Rijt en Jacqueline de Jager van vakantiepark De Pluimpot (v.l.n.r.) met het nieuwe informatiepaneel. Achter hen wappert de gele vlag van de samen werkende Oosterscheldecampings. De campinghouders werken al ruim twee jaar samen, een samen werking die eigenlijk min of meer toevallig tot stand kwam. Een aan tal kent elkaar via de Recron en zo was het contact snel gelegd. Bak ker is er positief over. „Het is niet alleen zinvol, maar ook leuk. Col legiaal, want we zijn geen concur renten van elkaar. En het leuke is dat we de ligging aan de Ooster schelde gemeenschappelijk heb ben." Inmiddels is er een Ooster schelde regiokaart ontwikkeld, en een vlag. Ook kunnen camping- gasten een zogenaamd belevings rugzakje gebruiken. Daarmee kun nen ze op ontdekkingstocht langs de waterkant. Er zitten kaarten in met informatie over dieren en planten die in het water voorko men, een schepje, zeef en een bak je. „Dat moet nog ingeburgerd ra ken", geeft Bakker aan. „De meeste mensen komen hier niet voor iets educatiefs naar toe." „We moeten dat als ondernemers zelf nog meer ontwikkelen", zegt ook Van der Rijt. Maar dat er mogelijk heden zijn, weet hij uit eigen erva ring. „Toen ik mijn kinderen een folder van de Oosterschelde liet zien, werden ze helemaal enthou siast van de plaatjes van zeehon den." Bakker noemt het voorko men van bruinvissen - onlangs zijn er bij een telling zo'n dertig waar genomen - interessant. De zeven campings zoeken de sa menwerking met name op promo tioneel terrein. Verburg zou graag een arrangement ontwikkelen. Maar de verschillen in tarieven maken dat niet eenvoudig. Tóch is hij positief gestemd. De onderne mers hebben inmiddels ook een gezamenlijk contract afgesloten voor de afvoer van hun afval. En ze onderzoeken de mogelijkheden met betrekking tot verzekeringen. „De samenwerking biedt een meerwaarde. Er zijn naar de toe komst zeker uitbreidingsmogelijk heden", zegt Van der Rijt. Bakker is onlangs begonnen met de bouw van een nieuw zwembad bij zijn camping. „Het is te proberen daar iets mee te doen in de onder watersport, bijvoorbeeld een snor kelcursus", zegt hij. Dc ondernemer wil het bad wel uitsluitend voor de gasten van De Muie houden. Staalslakken Oosterschelde. Voor- oeverbestortingen met staalslakken worden in de Oosterschelde toege staan. Gedeputeerde staten van Zee land houden vast aan de in 1998 ge formuleerde vergunningverlening ^'lgens de Natuurbeschermingswet^ R M Vv Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2009 | | pagina 7